codeblocks - en to fr_FR translation catalogue (9207 entries)

en: 
    
     If you choose to shutdown, you can, later, restart clangd via menu 'Project/Reparse current project'.
fr_FR: 
    
     Si vous choisissez d'arrêter, vous pourrez, plus tard, relancer clangd via le menu 'Projet/Réanalyser le projet courant'.

en: 
    
    Are you sure that you want to OVERWRITE the file?
fr_FR: 
    
    Êtes-vous sûr de vouloir RÉ-ÉCRIRE par dessus ce fichier ?

en: 
    
    Are you sure that you want to OVERWRITE the file?
fr_FR: 
    
    Êtes-vous sûr de vouloir RÉ-ÉCRIRE par dessus ce fichier ?

en: 
    
    Are you sure you want to rewrite the file?
fr_FR: 
    
    Êtes-vous sûr de vouloir réécrire le fichier ?

en: 
    
    Discard old config file?
fr_FR: 
    
    Abandon d'un vieux fichier de configuration ?

en: 
    
    Do you want to use the detected clangd?
fr_FR: 
    
    Voulez-vous utiliser le programme clangd détecté ?

en: 
    
    Plugin location:
    %s
fr_FR: 
    
    Emplacement du greffon :
    %s

en: 
    
    Shut down clangd client for this project?
fr_FR: 
    
    Arrêter le client clangd pour ce projet ?

en: 
    
    This requires a restart of CodeBlocks for Clangd to function correctly.
fr_FR: 
    
    Cela nécessite un redémarrage de CodeBlocks avant que Clangd fonctionne correctement.

en: 
    
    To debug without this problem, debug a clone of the project directory.
fr_FR: 
    
    Pour débuguer sans ce problème, débuguer un clone du répertoire du projet.

en: 
    
    To use a different clangd, use the Settings/Editor/Clangd_client 
    'C/C++ parser' tab to set it's path.
fr_FR: 
    
    Pour utiliser un autre clangd, utilisez l'onglet 'Parseur C/C++' de Paramètres/Éditeur/Clangd_client
    pour définir le chemin du 'Parseur C/C++'.

en: 
       Both using shortcut: '%s'
fr_FR: 
       Les deux utilisent le raccourci : '%s'

en: 
     %s() Line:%d
fr_FR: 
     %s() Ligne :%d

en: 
     Did not find associated Clangd client.
fr_FR: 
     N'a pas trouvé le client Clangd associé.

en: 
     If you are going to load a project OTHER than the current project as the debuggee
fr_FR: 
     Si vous êtes en train de charger un projet AUTRE que le projet courant dans le débuggeur

en: 
     Reason: Did not find associated Clangd client
fr_FR: 
     Raison : N'a pas trouvé le client Clangd associé

en: 
     or rightClick in window and select Reparse this file
fr_FR: 
     ou cliquez avec le bouton droit de la souris dans la fenêtre et choisissez Ré-analyser ce fichier

en: 
     to avoid multiple processes writing to the same clangd symbols cache.
fr_FR: 
     pour éviter que plusieurs process écrivent dans le même cache de symboles de clangd.

en: 
     you do not have to shut down the current clangd client.
fr_FR: 
     vous ne devez pas arrêter le client clangd courant.

en: 
    --> All files were OK. Nothing to be done.
fr_FR: 
    --> Tous les fichiers étaient OK. Rien à faire.

en: 
    A message was added to 'bindto.log' file.
fr_FR: 
    Un message a été ajouté au fichier 'bindto.log'.

en: 
    Are you sure?
fr_FR: 
    Êtes-vous sûr ?

en: 
    Clangd_Client will attempt to find it in some known locations.
fr_FR: 
    Clangd_Client essaiera de le trouver dans certains emplacements connus.

en: 
    Contents of doxygen's log file:
fr_FR: 
    Contenu du fichier log de doxygen :

en: 
    Delete the .cache directory and the compile_commands.json file from the clone
fr_FR: 
    Supprimez le répertoire .cache et le fichier compile_commands.json du clone

en: 
    Done.
fr_FR: 
    Fait.

en: 
    Doxygen integration for Code::Blocks.
    Supported doxygen version: 1.7.3
fr_FR: 
    Intégration de Doxygen pour Code::Blocks.
    Version de doxygen supportée : 1.7.3

en: 
    ERROR: Function '%s' was not wrapped!
fr_FR: 
    La fonction '%s' n'a pas été encapsulée !

en: 
    ERROR: Procedure '%s' was not wrapped!
fr_FR: 
    ERREUR : La procédure '%s' n'a pas été encapsulée !

en: 
    ERROR: Wrapper of '%s' function contains errors.
fr_FR: 
    ERREUR : l'encapsulage de la fonction '%s' contient des erreurs.

en: 
    ERROR: Wrapper of '%s' procedure contains errors.
fr_FR: 
    ERREUR : l'encapsulage de la procédure '%s' contient des erreurs.

en: 
    Hopefully, this will prevent you from losing recent modifications.
fr_FR: 
    Heureusement, cela vous empêche de perdre les modifications récentes.

en: 
    LSP_RequestSymbols() error: %s
    %s
fr_FR: 
    LSP_RequestSymbols() erreur : %s
    %s

en: 
    Make sure the editors file has been added to a project and the file or project has been parsed.
    
    Right-click the item in the Projects tree and choose Reparse this project
    or right-click in the editor and choose Reparse this file.
fr_FR: 
    Assurez-vous que le fichier des éditeurs a été ajouté à un projet et que le fichier ou le projet a été analysé.
    
    Cliquez avec le bouton droit de la souris sur l'élément dans l'arborescence des projets et choisissez Analyser ce projet
    ou cliquez avec le bouton droit de la souris dans l'éditeur et choisissez Réanalyser ce fichier.

en: 
    No associated Clangd Client
fr_FR: 
    Pas de client Clangd associé

en: 
    No associated project.
fr_FR: 
    Pas de projet associé.

en: 
    Please wait, this can take a long time...
fr_FR: 
    Veuillez patienter, cela peut prendre du temps...

en: 
    Please wait...
fr_FR: 
    Veuillez patienter...

en: 
    Project:
fr_FR: 
    Projet :

en: 
    Replacement? :
fr_FR: 
    Remplacement ? :

en: 
    The clangd detected is:
fr_FR: 
    Le programme clangd détecté est :

en: 
    The exact error message was:
fr_FR: 
    Le message d'erreur exact était :

en: 
    The project is not associated with a clangd_client (not parsed).
fr_FR: 
    Le projet n’est pas associé à un client clangd (non analysé).

en: 
    There were problems met during the generation of wrapping.
fr_FR: 
    Il y a eu des problèmes pendant la génération de "l'emballage".

en: 
    There were problems met during the generation of wrapping.
    A message was added to 'bindto.log' file.
fr_FR: 
    Il y a eu des problèmes lors de la génération de l'"emballage".
    Un message a été ajouté dans le fichier 'bindto.log'.

en: 
    There were problems met during the generation of wrapping. A message was added to 'bindto.log' file
fr_FR: 
    Il y a eu des problèmes lors de la génération de l'"emballage". Un message a été ajouté dans le fichier 'bindto.log'

en: 
    This REQUIRES A RESTART of CodeBlocks for Clangd to function correctly.
fr_FR: 
    Cela NÉCESSITE UN REDÉMARRAGE des CodeBlocks pour que Clangd fonctionne correctement.

en: 
    Use Settings/Editor/Clangd_client/ 'C/C++ parser' tab to set it's path.
fr_FR: 
    Utilisez Paramètres/Éditeur/Clangd_client/ onglet 'Parseur C/C++' pour configurer son chemin.

en: 
    VERY IMPORTANT NOTE:
fr_FR: 
    NOTE TRÈS IMPORTANTE :

en: 
    because they contain references to the original files.
fr_FR: 
    car ils contiennent des références aux fichiers originaux.

en:          another destructor is not found.
fr_FR:          un autre destructeur n'a pas été trouvé.

en:        ('Whole word' = true, 'Start word' = false, 'Match case' = true, 'Regular expression' = false)
fr_FR:        ('Mot entier' = true, 'Début de mot' = false, 'Casse concordante' = true, 'Expression régulière' = false)

en:    1. $(#cb) pointing to Code::Blocks base dir (where CodeBlocks.cbp is)
fr_FR:    1. $(#cb) pointant vers le répertoire de base de Code::Blocks (où se trouve CodeBlocks.cbp)

en:    2. $(#wx) or $(#wx3n) pointing to wxWidgets base directory
fr_FR:    2. $(#wx) ou $(#wx3n) pointant vers le répertoire de base de wxWidgets

en:    Please note the dot (.) in front of "codeblocks"!
fr_FR:    Veuillez noter le point (.) devant « codeblocks » !

en:   * save editor-pane layout and order.
fr_FR:   * enregistre la disposition et l'ordre des panneaux éditeurs.

en:   Bmp in Dialog Units
fr_FR:   Bmp en unités de dialogues

en:   Dialog Units
fr_FR:   Unités de dialogues

en:   Do you have a compiler installed?
fr_FR:   Avez-vous un compilateur installé ?

en:   Floating Height
fr_FR:   Hauteur Flottante

en:   Floating Width
fr_FR:   Largeur Flottante

en:   Left
fr_FR:   Gauche

en:   Margin in Dialog Units
fr_FR:   Marge en unités de dialogues

en:   Marginheight
fr_FR:   Hauteur de Marge

en:   Marginwidth
fr_FR:   Largeur de Marge

en:   Pos in dialog units
fr_FR:   Pos en unités de dialogues

en:   Probably the toolchain path within the compiler options is not setup correctly?!
fr_FR:   Probablement que le chemin de la chaîne d’outils dans les options du compilateur n’est pas configuré correctement?!

en:   Size in dialog units
fr_FR:   Taille en unités de dialogues

en:   The compiler's setup %s is invalid, so Code::Blocks cannot find/run the compiler.
fr_FR:   La configuration du compilateur %s n'est pas valide, de sorte que Code::Blocks ne peut pas trouver/exécuter le compilateur.

en:   Top
fr_FR:   Haut

en:   You will be asked for the macro substitution value, when auto-completing.
fr_FR:   On vous demandera la valeur de la macro de substitution, pendant l'auto-complétion.

en:  %s formatted   %s unchanged
fr_FR:  %s formatté   %s inchangé

en:  (%lld matches)
fr_FR:  (%lld concordances)

en:  (Active)
fr_FR:  (Actif)

en:  (Copy)
fr_FR:  (Copie)

en:  (at %d)
fr_FR:  (à %d)

en:  (no suggestions)
fr_FR:  (pas de suggestions)

en:  //!< Member variable "
fr_FR:  //!< Variable membre "

en:  Alphabetical Class Index
fr_FR:  Index alphabétique des classes

en:  Highlight Button
fr_FR:  Bouton de Surlignage

en:  Left_Mouse delay before BookMark Toggle (Milliseconds)
fr_FR:  Délai avant d'activer le basculement par le bouton gauche de la Souris (Millisecondes)

en:  Line 12345, Col 123, Pos 123456
fr_FR:  Ligne 12345, Col 123, Pos 123456

en:  Max parsing threads while compiling:
fr_FR:  Nombre maximal de threads lors de la compilation :

en:  Modified
fr_FR:  Modifié

en:  Overwrite
fr_FR:  Écraser

en:  Pause(s) Cleared.
fr_FR:  Pause(s) Effacée(s).

en:  Read/Write
fr_FR:  Lire/Écrire

en:  Set Item Text Bold
fr_FR:  Configurer le texte de l'élément en gras

en:  Tells the compiler to perform function calls by first loading the address of the function into a register and then performing a subroutine call on this register.
fr_FR:  Indique au compilateur d'effectuer les appels de fonctions en chargeant d'abord l'adresse de la fonction dans un registre puis de faire l'appel sur ce registre.

en:  The change-case was not applied for it.
fr_FR:  Le changement de casse n'y a pas été appliqué.

en:  The change-case was not applied for them.
fr_FR:  Le changement de casse n'y a pas été appliqué.

en:  The indent formating was not applied for it.
fr_FR:  Le formatage par indentation n'y a pas été appliqué.

en:  The indent formating was not applied for them.
fr_FR:  Les formatages par indentation n'y ont pas été appliqués.

en:  The tab2space was not applied for it.
fr_FR:  tab2space n'y a pas été appliqué.

en:  The tab2space was not applied for them.
fr_FR:  Les tab2space n'y ont pas été appliqués.

en:  Toolbar
fr_FR:  Barre d'outils

en:  Use "" for include (instead of <>)
fr_FR:  Utilisez "" dans les include (plutôt que <>)

en:  [Control file unpacking failed] -
fr_FR:  [Échec lors du contrôle de décompression du fichier] -

en:  [Decompression failed]
fr_FR:  [Échec de la décompression]

en:  [Unpacking failed]
fr_FR:  [Échec de la décompression]

en:  already contains other files.
    If you continue, files with the same names WILL BE OVERWRITTEN.
    Are you sure you want to continue?
fr_FR:  contient déjà d'autres fichiers.
    Si vous continuez, les fichiers avec les mêmes noms SERONT ÉCRASÉS.
    Êtes-vous sûr de vouloir continuer ?

en:  build log
fr_FR:  Journal de génération

en:  clangd Resource dir not found.
fr_FR:  répertoire "Resource" du greffon clangd non trouvé.

en:  clangd dir not found.
fr_FR:  répertoire de clangd non trouvé.

en:  does not exist.
fr_FR:  n'existe pas.

en:  has failed to run...
fr_FR:  n'a pas marché à l'exécution...

en:  is a full-featured IDE (Integrated Development Environment) aiming to make the individual developer (and the development team) work in a nice programming environment offering everything he/they would ever need from a program of that kind.
    Its pluggable architecture allows you, the developer, to add any kind of functionality to the core program, through the use of plugins...
fr_FR:  est un environnement de développement intégré complet (IDE) dont l'objectif est d'offrir au développeur (et à son équipe) un espace de travail agréable et doté de tous les outils nécessaires à la réalisation de ses (leurs) projets.
    Son architecture extensible vous permet d'ajouter toutes sortes de fonctionnalités via l'utilisation de modules d'extensions (ou greffons)...

en:  seconds
fr_FR:  secondes

en:  workspace
fr_FR:  espace de travail

en: !!! WARNING !!!
fr_FR: !!! ATTENTION !!!

en: !Define Column Titles
    !Text lines that begin with "!" are ignored, but blank
    !lines are significant (a blank line is a blank title for
    !a column).
    First
    Second
    Third
    Fourth
    Fifth
fr_FR: !Définition des Titres de Colonnes
    !Les lignes de texte qui commencent par "!" sont ignorées, mais les
    !lignes vides sont significatives (une ligne vierge est un titre vierge
    !pour une colonne)
    Premier
    Deuxième
    Troisième
    Quatrième
    Cinquième

en: !Define node data for a wxTreeCtrl.
    !Note that all lines that start with a "!" are comment lines and ignored.
    !Also, all empty lines are ignored (a line of spaces is not an empty line).
    !
    !The node data is organized similar to a Tabbed Hierarchical Values (THV) file,
    !such that each line of text represents one label for a single tree node.
    !The number of leading TAB characters indicate the indentation level of the
    !tree node.
    !
    !Space (or blank) characters are not used the same as TAB characters; if your
    !editor substitutes spaces for TABs, use the "TAB Char" attribute to change
    !the character used to indicate the tree node level.
    !
    !Following is a sample tree data definition:
    
    First level, no tabs	Second Column	Third Column	Fourth Column	Fifth Column
    	Second level, 1 tab	Second Column	Third Column	Fourth Column	Fifth Column
    		Third level, 2 tabs	Second Column	Third Column	Fourth Column	Fifth Column
    First level again, no tabs	Second Column	Third Column	Fourth Column	Fifth Column
    	Second level again, 1 tab	Second Column	Third Column	Fourth Column	Fifth Column
    	Another second level, 1 tab	Second Column	Third Column	Fourth Column	Fifth Column
    		Third level again, 2 tabs	Second Column	Third Column	Fourth Column	Fifth Column
fr_FR: !Définition des données de "node" pour un wxTreeCtrl.
    !Notez que toutes les lignes qui commencent par un "!" sont des lignes de commentaires et sont ignorées.
    !De même, toutes les lignes vides sont ignorées (une ligne d'espaces n'est pas une ligne vide).
    !
    !Les données de "node" sont organisées de manière similaire à un fichier de Valeurs Hiérarchiques Tabulées (THV),
    !de sorte que chaque ligne de texte représente un label pour un seul "node" d'arbre.
    !Le nombre de caractères TAB en tête indique le niveau d'indentation du
    !"node" d'arbre.
    !
    !Les caractères d'espacement (ou blancs) ne sont pas utilisés de la même manière que les caractères TAB
    !Si votre éditeur substitue des espaces aux TAB, utilisez l'attribut "TAB Char" pour modifier
    !le caractère utilisé pour indiquer le niveau du "node" de l'arbre.
    !
    !Voici un exemple de définition de données d'arbre :
    
    Premier niveau, pas de tabulation	Deuxième colonne	Troisième colonne	Quatrième colonne	Cinquième colonne
    	Deuxième niveau, 1 tabulation	Deuxième Colonne	Troisième Colonne	Quatrième Colonne	Cinquième Colonne
    		Troisième niveau, 2 tabulations	Deuxième Colonne	Troisième Colonne	Quatrième Colonne	Cinquième Colonne
    Premier niveau à nouveau, sans tabulation	Deuxième Colonne	Troisième Colonne	Quatrième Colonne	Cinquième Colonne
    	Deuxième niveau à nouveau, 1 tabulation	Deuxième Colonne	Troisième Colonne	Quatrième Colonne	Cinquième Colonne
    	Encore un deuxième niveau, 1 tabulation	Deuxième Colonne	Troisième Colonne	Quatrième Colonne	Cinquième Colonne
    		Troisième niveau encore, 2 tabulations	Deuxième colonne	Troisième colonne	Quatrième colonne	Cinquième colonne

en: !File:
fr_FR: !Fichier :

en: " is still running...
    Do you want to kill it?
fr_FR: "est toujours en cours d'exécution...
    Voulez-vous l'arrêter ?

en: "%s" conflicts with "%s".
fr_FR: "%s" en conflit avec "%s".

en: "%s" is not a procedure or a module.
fr_FR: "%s" n'est pas une procédure ni un module.

en: "%s" not found in %zu files
fr_FR: "%s" non trouvé dans %zu fichiers

en: "Debug" options
fr_FR: Options de "Debug"

en: "Highlight"-button
fr_FR: Bouton - "Surlignage"

en: "Make" commands
fr_FR: Commandes de "Make"

en: "Match case"-button
fr_FR: Bouton - "Respecter la casse"

en: "One True Brace Style"uses linux braces and adds braces to unbraced one line conditional statements.
    Opening braces are broken from namespaces, classes, and function definitions.The braces are attached to everything else,
    including arrays, structs, enums, and statements within a function.
    In the example, braces have been added to the "return 0;" statement.
    The option --add-one-line-braces can also be used with this style.
fr_FR: Le style "One True Brace" utilise les accolades linux et ajoute des accolades aux instructions conditionnelles sur une ligne qui n'en ont pas.
    Les accolades ouvrantes sont détachées des définitions de "namespaces", classes et fonctions. Les accolades sont rattachées à tout le reste,
     y compris les tableaux, les structures, les enums et les instructions dans une fonction.
    Dans cet exemple, les accolades ont été ajoutées à l'instruction "return 0;".
    L'option --add-one-line-braces peut aussi être ajoutée à ce style.

en: "Please wait while disassembling..."
fr_FR: "Veuillez patienter pendant le désassemblage..."

en: "Python function names" text field cannot be empty.
fr_FR: "Noms des fonctions Python" le champ de texte ne peut pas être vide.

en: "Regular Expression"-button
fr_FR: Bouton-"Expression régulière"

en: "Release" options
fr_FR: Options de "Release"

en: "Selected text"-button
fr_FR: Bouton - "Texte sélectionné"

en: "no project"
fr_FR: "pas de projet"

en: "no target"
fr_FR: "pas de cible"

en: ##### Error loading or parsing remote config file
fr_FR: ##### Erreur de chargement ou d’analyse du fichier de configuration distant

en: #10 Envelope, 4 1/8 by 9 1/2 inches
fr_FR: #10 Enveloppe, 4 1/8 par 9 1/2 pouces

en: #11 Envelope, 4 1/2 by 10 3/8 inches
fr_FR: #11 Enveloppe, 4 1/2 par 10 3/8 pouces

en: #12 Envelope, 4 3/4 by 11 inches
fr_FR: #12 Enveloppe, 4 3/4 par 11 pouces

en: #14 Envelope, 5 by 11 1/2 inches
fr_FR: #14 Enveloppe, 5 par 11 1/2 pouces

en: #9 Envelope, 3 7/8 by 8 7/8 inches
fr_FR: #9 Enveloppe, 3 7/8 par 8 7/8 pouces

en: #line directives not output
fr_FR: Les directives #line n'ont pas de sortie

en: $1 does not support this type of flash.
fr_FR: $1 ne supporte pas ce type de flash.

en: %.2f KB
fr_FR: %.2f KO

en: %.2f MB
fr_FR: %.2f MO

en: %.2f%% - Downloading %s
fr_FR: %.2f%% - Téléchargement %s

en: %3d%% Code + Comment
fr_FR: %3d%% Code + Commentaire

en: %3d%% Code only
fr_FR: %3d%% Code pur

en: %3d%% Comments
fr_FR: %3d%% Commentaires

en: %3d%% Empty
fr_FR: %3d%% Vide

en: %d item(s)
fr_FR: %d élément(s)

en: %d minute(s), %d second(s)
fr_FR: %d minute(s), %d seconde(s)

en: %d projects contain notes that should be displayed on-load.
    Do you want to display them now, one after the other?
fr_FR: %d projets contiennent des notes qui devraient être affichées au chargement.
    Voulez-vous les afficher maintenant, l'une après l'autre ?

en: %d projects could not be loaded.
    Please see the Log window for details
fr_FR: %d projets n'ont pu être chargés.
    Veuillez voir les détails dans la fenêtre des journaux

en: %dB
fr_FR: %dO

en: %ld Bytes
fr_FR: %ld Octets

en: %ld bytes
fr_FR: %ld octets

en: %s
    
    File is modified outside the IDE...
    Do you want to reload it (you will lose any unsaved work)?
fr_FR: Le fichier %s a été modifié en dehors de l'IDE...
    Voulez vous le recharger (vous allez perdre tout le travail qui n'a pas été enregistré) ?

en: %s
     not yet parsed.
fr_FR: %s
     n'a pas été encore analysé.

en: %s
    At row %d, column %d.
fr_FR: %s
    à la ligne %d, colonne %d.

en: %s
    Doesn't exist on disk anymore.
fr_FR: %s
    N'existe plus sur le disque.

en: %s
    Has unsaved changes.
    Would you like to save your file before closing?
fr_FR: %s
    A des changements non sauvegardés.
    Voulez-vous sauvegarder votre fichier avant de fermer ?

en: %s
    not yet parsed.
    Project:
fr_FR: %s
    n'a pas été encore analysé.
    Projet :

en: %s
    recursive: %s, mask:"%s"
fr_FR: %s
    recursif : %s, masque :"%s"

en: %s : %u (code lines: %u to %u)
fr_FR: %s : %u (lignes de code : %u à %u)

en: %s already exists.
    Are you sure you want to overwrite it?
fr_FR: Le fichier %s existe déjà.
    Voulez-vous vraiment l'écraser ?

en: %s bytes
fr_FR: %s octets

en: %s failed to create an LSP client
fr_FR: %s a échoué à créer un client LSP

en: %s files
fr_FR: %s fichiers

en: %s has been deleted, or is no longer available.
    Do you wish to keep the file open?
    Yes to keep the file, No to close it.
fr_FR: %s a été supprimé, ou n'est plus disponible.
    Voulez-vous garder le fichier ouvert?
    Oui pour garder le fichier, Non pour le fermer.

en: %s has been deleted, or is no longer available.
    Do you wish to try to save the file to disk?
    If you close it, it will most likely be lost !
    If you cancel this dialog, you have to take care yourself !
    Yes: save the file, No: close it, Cancel: keep your fingers crossed.
fr_FR: %s a été supprimé, ou n'est plus disponible.
    Voulez-vous tenter de sauver le fichier sur disque ?
    Si vous le fermez, il sera très probablement perdu !
    Si vous abandonnez ce dialogue, vous devrez faire attention à vous !
    Oui : enregistre le fichier, Non : le ferme, Abandonner : croisez les doigts.

en: %s has failed to load XRC resource from '%s'
fr_FR: %s a échoué au chargement de la ressource XRC de '%s'

en: %s is in use.
    Aborting...
fr_FR: %s est en cours d'utilisation.
    Annulation...

en: %s is not supported in XRC
fr_FR: %s n'est pas supporté par XRC

en: %s is now selected as the default compiler for new projects
fr_FR: %s est maintenant choisi comme compilateur par défaut pour les nouveaux projets

en: %s lines
fr_FR: %s lignes

en: %s of %s
fr_FR: %s de %s

en: %s parsing now %s
fr_FR: %s en train d'analyser %s

en: %s plugin(s)
fr_FR: %s extension(s)

en: %s took %ld ms
fr_FR: %s a pris %ld ms

en: %s() Error:%s
fr_FR: %s() Erreur :%s

en: %s():%d failed EncodingDetector for %s
fr_FR: %s():%d échec de EncodingDetector pour %s

en: %s: %s in %s (compiler: %s)
fr_FR: %s : %s dans %s (compilateur : %s)

en: %s: Trying to find matches for:%s
fr_FR: %s : Tente de trouver des correspondances pour :%s

en: %s: not loaded (missing symbols?)
fr_FR: %s : non chargé (symboles manquants ?)

en: %s[child %d]
fr_FR: %s[enfant %d]

en: %s[children = %d]
fr_FR: %s[enfants = %d]

en: %s[symbol =%s]
fr_FR: %s[symbole =%s]

en: %s[value =%s]
fr_FR: %s[valeur =%s]

en: %u error(s), %u warning(s)
fr_FR: %u erreur(s), %u avertissement(s)

en: %zu matches found.
fr_FR: %zu concordances trouvées.

en: &Abort
fr_FR: &Annuler

en: &About
fr_FR: À &propos

en: &About	F1
fr_FR: &À propos de ...	F1

en: &About...
fr_FR: &À propos de ...

en: &Accept
fr_FR: &Accepter

en: &Activate
fr_FR: &Activer

en: &Add
fr_FR: &Ajouter

en: &Add empty page
fr_FR: &Ajouter une nouvelle page

en: &Add to active project...
fr_FR: &Ajouter au projet actif...

en: &All
fr_FR: &Tous

en: &Apply
fr_FR: &Appliquer

en: &Auto indent
fr_FR: Indentation &automatique

en: &Backspace unindents
fr_FR: &Backspace désindente

en: &Backtick Cache...
fr_FR: Cache de "&backtick"...

en: &Backwards
fr_FR: &En Arrière

en: &Beginning of file
fr_FR: &Début du fichier

en: &Block Comment
fr_FR: Commenter le &Bloc

en: &Block comment
fr_FR: &Bloc en commentaire

en: &Bookmarks
fr_FR: &Signets

en: &Bookmarks...
fr_FR: &Signets...

en: &Build
fr_FR: &Générer

en: &Cancel
fr_FR: &Annuler

en: &Clean
fr_FR: &Nettoyer

en: &Clear
fr_FR: &Effacer

en: &Clear all bookmarks
fr_FR: &Supprimer tous les signets

en: &Clear all errors
fr_FR: &Effacer toutes les erreurs

en: &Clear history
fr_FR: Effa&cer l'historique

en: &Close
fr_FR: &Fermer

en: &Close	Ctrl+W
fr_FR: &Fermer	Ctrl+W

en: &Close Window(s)
fr_FR: &Fermer la/les fenêtres(s)

en: &Close current page
fr_FR: &Fermer la page courante

en: &Close file
fr_FR: &Fermer le fichier

en: &Collapse all folds
fr_FR: &Réduire tous les blocs

en: &Collapse folds below level...
fr_FR: Compacter les repliements au-dessous du niveau...

en: &Columnize...
fr_FR: &Mettre en colonnes...

en: &Compile
fr_FR: &Compiler

en: &Compiler...
fr_FR: &Compilateur...

en: &Configure Tools...
fr_FR: &Configurer les outils...

en: &Configure tools...
fr_FR: &Configurer les outils...

en: &Configure wxSmith for current project
fr_FR: Configurer wxSmith pour le projet courant

en: &Copy
fr_FR: &Copier

en: &Copy	Ctrl+C
fr_FR: &Copier	Ctrl+C

en: &Copy to...
fr_FR: &Copier vers...

en: &Debug
fr_FR: &Débogage

en: &Debug anyway
fr_FR: &Déboguer malgré tout

en: &Debugger
fr_FR: &Débogueur

en: &Debugger...
fr_FR: &Débogueur...

en: &Decrease indent
fr_FR: &Diminuer l'indentation

en: &Delete
fr_FR: &Supprimer

en: &Delete item
fr_FR: &Supprimer l'élément

en: &Delete previous search results
fr_FR: &Supprimer les anciens résultats de recherche

en: &Deselect All
fr_FR: Tout &désélectionner

en: &Diff
fr_FR: &Différences

en: &Diff previous
fr_FR: &Diff précédente

en: &Disable
fr_FR: &Désactiver

en: &Discard
fr_FR: &Abandonner

en: &Down
fr_FR: &Bas

en: &Downwards
fr_FR: Vers le &bas

en: &Duplicate
fr_FR: &Dupliquer

en: &EOL Mode...
fr_FR: Mode d'&EOL...

en: &Edit
fr_FR: &Édition

en: &Enable
fr_FR: &Activer

en: &End-of-line mode
fr_FR: Mode des &fins-de-ligne

en: &Environment...
fr_FR: &Environnement...

en: &Errors
fr_FR: &Erreurs

en: &Export
fr_FR: &Exporter

en: &Export Source...
fr_FR: &Exporter la Source...

en: &Export to File...
fr_FR: &Exporter vers un fichier...

en: &Extract documentation
fr_FR: &Extraire la documentation

en: &File
fr_FR: &Fichier

en: &Find
fr_FR: &Rechercher

en: &Find	Ctrl+F
fr_FR: Re&chercher	Ctrl+F

en: &Find...
fr_FR: &Rechercher...

en: &Find...	Ctrl+F
fr_FR: &Rechercher...	Ctrl+F

en: &First bookmark
fr_FR: &Premier Signet

en: &Fit toolbars
fr_FR: &Ajuster les barres d'outils

en: &Folding
fr_FR: &Développement

en: &Global variables...
fr_FR: Variables &globales...

en: &Go
fr_FR: &Aller

en: &Go to Line...
fr_FR: Aller à la &ligne...

en: &Goto
fr_FR: &Aller à

en: &Goto	Ctrl+G
fr_FR: &Aller à	Ctrl+G

en: &Help
fr_FR: &Aide

en: &Highlight mode
fr_FR: Mode de &surlignage

en: &Highlighted Occurrences
fr_FR: Occurrences &Surlignées

en: &Hilight language ..
fr_FR: &Colorisation syntaxique...

en: &Import project
fr_FR: &Importer un projet

en: &Increase indent
fr_FR: &Augmenter l'indentation

en: &Incremental search	Ctrl-I
fr_FR: Recherche &Incrémentale	Ctrl-I

en: &Indent increase	Tab
fr_FR: &Accroître l'indentation	Tab

en: &Insert
fr_FR: &Insérer

en: &Install new
fr_FR: &Installer nouveau

en: &Join selected lines
fr_FR: &Joindre les lignes sélectionnées

en: &Last bookmark
fr_FR: &Dernier Signet

en: &Leave unquoted
fr_FR: &Laisser sans "quotes"

en: &Line Comment
fr_FR: &Ligne en commentaire

en: &Line comment
fr_FR: &Ligne en commentaire

en: &LineDelete	Ctrl+L
fr_FR: Supprimer la &ligne	Ctrl+L

en: &Load Index...	Ctrl-O
fr_FR: &Charger l'Index...	Ctrl-O

en: &Locate in
fr_FR: &Chercher dans

en: &Logs
fr_FR: &Journaux

en: &Lower case
fr_FR: Mi&nuscules

en: &Main
fr_FR: &Principal

en: &Manager
fr_FR: &Gestionnaire

en: &Margins
fr_FR: &Marges

en: &Match brace	Ctrl+M
fr_FR: Appairer les &parenthèses	Ctrl+M

en: &Match case
fr_FR: &Respecter la casse

en: &Move to...
fr_FR: &Déplacer vers...

en: &New
fr_FR: &Nouveau

en: &New Word:
fr_FR: &Nouveau Mot :

en: &Next File...
fr_FR: Fichier &suivant...

en: &Next bookmark
fr_FR: &Signet suivant

en: &Next error
fr_FR: Erreur &suivante

en: &No
fr_FR: &Non

en: &Nonprinting Characters
fr_FR: Caractères &non imprimables

en: &Open ..	Ctrl+O
fr_FR: &Ouvrir ..Ctrl+O

en: &Open file(s)...
fr_FR: &Ouvrir un/des fichier(s)

en: &Open files
fr_FR: &Ouvrir des fichiers

en: &Open files list
fr_FR: Liste des fichiers &ouverts

en: &Open in CB editor
fr_FR: &Ouvrir dans l'éditeur CB

en: &Open...
fr_FR: &Ouvrir...

en: &Open...	Ctrl+O
fr_FR: &Ouvrir...	Ctrl+O

en: &Optimize toolbars
fr_FR: &Optimiser les barres d'outils

en: &Overwrite mode	Ins
fr_FR: Mode &Ecraser	Ins

en: &Paste
fr_FR: Co&ller

en: &Paste	Ctrl+V
fr_FR: C&oller	Ctrl+V

en: &Plugins
fr_FR: &Extensions

en: &Preserve open editors
fr_FR: &Préserver les éditeurs ouverts

en: &Previous bookmark
fr_FR: Signet &précédent

en: &Previous error
fr_FR: Erreur &précédente

en: &Print
fr_FR: &Imprimer

en: &Print ..	Ctrl+P
fr_FR: &Imprimer ..	Ctrl+P

en: &Print...
fr_FR: Im&primer...

en: &Project
fr_FR: &Projet

en: &Project files
fr_FR: Fichiers du &projet

en: &Quit
fr_FR: &Quitter

en: &Quit	Alt-F4
fr_FR: &Quitter	Alt-F4

en: &Quit	Ctrl+Q
fr_FR: &Quitter	Ctrl+Q

en: &Quote
fr_FR: &Avec "Quotes"

en: &Re-parse	F5
fr_FR: &Ré-analyser	F5

en: &Readonly mode
fr_FR: Lecture seule

en: &Recent projects
fr_FR: Projets &récents

en: &Redo
fr_FR: &Refaire

en: &Redo	Ctrl+Shift+Z
fr_FR: &Refaire	Ctrl+Shift+Z

en: &Refresh tree
fr_FR: Regénérer l'arborescence

en: &Remove
fr_FR: &Enlever

en: &Remove All
fr_FR: Tout &Supprimer

en: &Rename...
fr_FR: &Renommer...

en: &Reopen last closed editor	Ctrl-Shift-T
fr_FR: &Réouvrir le dernier éditeur fermé	Ctrl-Shift-T

en: &Replace
fr_FR: &Remplacer

en: &Replace	Ctrl+R
fr_FR: &Remplacer	Ctrl+R

en: &Replace && Find
fr_FR: &Remplacer && rechercher

en: &Replace...
fr_FR: &Remplacer...

en: &Retry
fr_FR: &Réessayer

en: &Run
fr_FR: &Exécuter

en: &Save
fr_FR: &Enregistrer

en: &Save	Ctrl+S
fr_FR: &Enregistrer	Ctrl+S

en: &Save Index	Ctrl-S
fr_FR: &Enregistrer l'Index	Ctrl-S

en: &Save Log...	Ctrl+S
fr_FR: Enregistrer le &Log...	Ctrl+S

en: &Save all files
fr_FR: Enregistrer &tous les fichiers

en: &Save file
fr_FR: &Enregistrer le fichier

en: &Save settings template
fr_FR: &Enregistrer le modèle de configuration

en: &Save to text file
fr_FR: &Enregistrer dans un fichier texte

en: &Scale font size (%d)...
fr_FR: &Echelle de Taille de police (%d)...

en: &Scale font size...
fr_FR: &Echelle de Taille de police...

en: &Scripting...
fr_FR: Édition de &scripts...

en: &Search
fr_FR: Che&rcher

en: &Search path
fr_FR: Chemin de &recherche

en: &Select all	Ctrl+A
fr_FR: &Tout sélectionner

en: &Select next occurrence
fr_FR: &Sélectionner l'occurrence suivante

en: &Select skip to next occurrence
fr_FR: &Sélectionner aller à l'occurrence suivante

en: &Selected text
fr_FR: Texte &sélectionné

en: &Settings
fr_FR: &Paramètres

en: &Show sidebar
fr_FR: &Afficher la barre latérale

en: &Skip this file
fr_FR: &Sauter ce fichier

en: &Split selected lines
fr_FR: &Découper les lignes sélectionnées

en: &Start / Continue
fr_FR: &Démarrer / Continuer

en: &Status bar
fr_FR: &Barre d'état

en: &Text to search for:
fr_FR: &Texte à rechercher :

en: &Tips
fr_FR: &Astuces

en: &Toggle Tool Output Window
fr_FR: &Afficher/Masquer la fenêtre de sortie de l'outil

en: &Toggle all
fr_FR: &Tout changer

en: &Toggle bookmark
fr_FR: &Basculer le signet

en: &Toggle selection
fr_FR: &Inverser la sélection

en: &Token...	Ctrl+T
fr_FR: &Éléments...	Ctrl+T

en: &Tools
fr_FR: &Outils

en: &Undo
fr_FR: &Défaire

en: &Undo	Ctrl+Z
fr_FR: &Défaire	Ctrl+Z

en: &Unfold all
fr_FR: Tout &développer

en: &Uninstall
fr_FR: &Désinstaller

en: &Unsplit editor
fr_FR: &Supprimer la séparation de l'éditeur

en: &Up
fr_FR: &Haut

en: &Upper case
fr_FR: &Majuscules

en: &Upwards
fr_FR: Vers le &haut

en: &View
fr_FR: &Affichage

en: &Whole word
fr_FR: Mot &entier

en: &Wildcard select
fr_FR: &Joker de sélection

en: &Window
fr_FR: &Fenêtre

en: &Windows...
fr_FR: &Fenêtres...

en: &Words in dictionary:
fr_FR: &Mots dans le dictionnaire :

en: &Workspace files
fr_FR: Fichiers d'&espace de travail

en: &Wrap mode	Ctrl+U
fr_FR: &Pliage de ligne	Ctrl+U

en: &Wrap text to window
fr_FR: &Replier le texte dans la fenêtre

en: &Yes
fr_FR: &Oui

en: '%c' expected
fr_FR: '%c' supposé

en: '%s' expected
fr_FR: '%s' supposé

en: '%s' is not a valid Type1 Font file.
fr_FR: '%s' n'est pas un fichier de police de caractères Type 1 valide.

en: '%s' not a GIF file.
fr_FR: '%s' n'est pas un fichier GIF.

en: '%s' not a JPEG file.
fr_FR: '%s' n'est pas un fichier JPEG.

en: '%s' not a PNG file.
fr_FR: '%s' n'est pas un fichier PNG.

en: '-fsanitize=address' not allowed with '-fsanitize=thread'
fr_FR: '-fsanitize=address' n'est pas autorisé avec '-fsanitize=thread'

en: '>' not expected.
fr_FR: '>' non supposé.

en: 'GetCompilationDatabaseEntry()': error reading
fr_FR: 'GetCompilationDatabaseEntry()' : erreur en lisant

en: 'GetCompilationDatabaseEntry()':parse error %s
fr_FR: 'GetCompilationDatabaseEntry()' : euuer à l'analyse %s

en: 'SetBuildOptions' is not a function/closure!
fr_FR: 'SetBuildOptions' n'est pas une fonction/fermeture!

en: 'compile_commands.json' file %s
    failed to open for output.
fr_FR: fichier 'compile_commands.json' %s
    échec pour ouvrir la sortie.

en: 'fast' floating-point model; results are less predictable
fr_FR: Modèle de virgule flottante 'fast'; les résultats sont moins prévisibles

en: 'fpa' floating point unit
fr_FR: Unité 'fpa' à virgule flottante

en: 'fpe2' floating point unit
fr_FR: Unité 'fpe2' à virgule flottante

en: 'fpe3' floating point unit
fr_FR: Unité 'fpe3' à virgule flottante

en: 'maverick' floating point unit
fr_FR: Unité 'maverick' à virgule flottante

en: 'neon' floating point unit
fr_FR: Unité 'neon' à virgule flottante

en: 'precise' floating-point model; results are predictable
fr_FR: Modèle de virgule flottante "precise"; les résultats sont prévisibles

en: 'startxref' is not followed by a number.
fr_FR: 'startxref' n'est pas suivi d'un nombre.

en: 'startxref' not found.
fr_FR: 'startxref' non trouvé.

en: 'strict' floating-point model (implies /fp:except)
fr_FR: Modèle de virgule flottante 'strict' (implique /fp:except)

en: 'vfp' floating point unit
fr_FR: Unité 'vfp' à virgule flottante

en: 'vfpv3' floating point unit
fr_FR: Unité 'vfpv3' à virgule flottante

en: 'vfpv3-d16' floating point unit
fr_FR: Unité 'vfpv3-d16' à virgule flottante

en: (%zu files) were not recognized as the Fortran files.
fr_FR: (%zu fichiers) n'ont pas été reconnus comme des fichiers Fortran.

en: (%zu files) were not recognized as the Fortran files. The BindTo was not applied for them.
fr_FR: (%zu fichiers) n'ont pas été reconnus en tant que fichiers Fortran. The "BindTo" n'y a pas été appliqué.

en: (%zu files) were not recognized as the free-form Fortran files.
fr_FR: (%zu fichiers) n'ont pas été reconnus comme des fichiers Fortran en format libre.

en: (Also tried prepending lib and appending .a and .lib).
fr_FR: (Test fait également : mettre lib devant et d'ajouter .a et .lib).

en: (C) line number debugging information plus typing information for global symbols and local structs and arrays
fr_FR: (C) information de débogage par numéro de ligne et entrée d'information pour symboles globaux, structures locales et tableaux

en: (C++) check for 8.3 file names
fr_FR: (C++) vérifier si les noms de fichiers sont de type 8.3

en: (C++) d2 and debug inlines; emit inlines as external out-of-line functions
fr_FR: (C++) d2 et inlines de débogage ; émettre des lignes en tant que fonctions externes hors ligne

en: (C++) d2 and debug inlines; emit inlines as static out-of-line functions
fr_FR: (C++) d2 et inlines de débogage ; émettre des lignes en tant que fonctions statiques hors ligne

en: (C++) d2 but without type names
fr_FR: (C++) d2 mais sans noms de type

en: (C++) d3 plus debug inlines; emit inlines as external out-of-line functions
fr_FR: (C++) d3 plus débogage des "inlines" ; émission des "inlines" comme fonctions externes hors ligne

en: (C++) d3 plus debug inlines; emit inlines as static out-of-line functions
fr_FR: (C++) d3 plus les lignes de débogage ; émettre des lignes en tant que fonctions statiques hors ligne

en: (C++) don't count PCH warnings
fr_FR: (C++) ne pas compter les avertissements PCH

en: (C++) enable RTTI
fr_FR: (C++) Activer RTTI

en: (C++) enable virt. fun. removal opt
fr_FR: (C++) activer virt. amusement. option de suppression

en: (C++) no check for 8.3 file names
fr_FR: (C++) ne pas vérifier si les noms de fichiers sont de type 8.3

en: (C++) oi with max inlining depth
fr_FR: (C++) oi avec profondeur maximale d'inlining

en: (C++) only read PCH
fr_FR: (C++) lire seulement PCH

en: (C++) only write PCH
fr_FR: (C++) écrire seulement PCH

en: (C++) preprocess file (encrypt identifiers)
fr_FR: (C++) Prétraiter le fichier (coder les identifiants)

en: (C++) zm with near calls allowed
fr_FR: (C++) zm avec appels proches autorisés

en: (Debugging the executable will still be possible.)
fr_FR: (Débuguer l'exécutable sera encore possible.)

en: (For GCC compilers, it's 'gdb' (without the quotes))
fr_FR: (Pour le compilateur GCC, c'est 'gdb' (sans les apostrophes))

en: (For MSVC compilers, it's 'cdb.exe' (without the quotes))
fr_FR: Pour le compilateur MSVC, c'est 'cdb.exe' (sans les apostrophes))

en: (For MinGW compilers, it's 'gdb.exe' (without the quotes))
fr_FR: (Pour le compilateur MINGW, c'est 'gdb.exe' (sans les apostrophes))

en: (Format: hostname:port)
fr_FR: (Format : NomHôte:port)

en: (If you answer 'No' the existing file will be kept.)
fr_FR: (Si vous répondez 'Non' le fichier existant sera conservé.)

en: (before "--file-list")
fr_FR: (avant "--file-list")

en: (before file list)
fr_FR: (avant la liste de fichiers)

en: (disabling the checking for externally modified files is mostly useful for projects
    on slow network shares. Be careful, external modification might silently
    override the files, if you do not save them from inside Code::Blocks)
fr_FR: (désactiver la vérification de modification externe des fichiers est surtout utile pour des projets
    situés sur des réseaux partagés lents. Soyez prudents, des modifications externes peuvent écraser sans prévenir
    des fichiers, si vous ne les enregistrez pas depuis Code::Blocks lui-même)

en: (e.g. 0x401060, or &&variable, or $eax)
fr_FR: (c'est-à-dire 0x401060, ou &&variable, ou $eax)

en: (list will be empty if all dialogs are enabled)
fr_FR: (la liste sera vide si tous les dialogues sont activés)

en: (no suggestions)
fr_FR: (pas de suggestions)

en: (this setting is mostly useful for large projects containing similarly named files
    differing on extension only)
fr_FR: (cette option est surtout utilisée pour de grands projets contenant des fichiers
    avec des noms similaires ne différant que par l'extension)

en: (uncheck if you want to assign the same ID to different widgets)
fr_FR: (Décochez si vous voulez assigner le même ID à différents widgets)

en: * If you put a | (pipe) symbol in the code, the caret will be placed there.
fr_FR: * Si vous mettez un symbole | (pipe) dans le code, le curseur se positionnera à cet endroit là.

en: * Project file updated to version 1.6:
       When a project file is saved as version 1.6, it will NO LONGER be read correctly
       by earlier Code::Blocks versions!
       So, if you plan on using this project with an earlier Code::Blocks version, you
       should probably NOT save this project as version 1.6...
fr_FR: * Fichier de projet mis à jour en version 1.6 :
       Quand un fichier projet est sauvegardé en tant que version 1.6, il ne sera PLUS correctement lu
       par les versions précédentes de Code::Blocks !
       Aussi, si vous projetez d'utiliser ce projet avec une version précédente de Code::Blocks, vous
       ne devriez probablement PAS enregistrer ce projet en tant que version 1.6...

en: * To create a user template, create a project the way you want it
       and click "Project->Save project as user-template" in main menu bar.
fr_FR: * Pour créer un modèle utilisateur, créez un projet de la manière désirée
       et cliquez sur "Projet/Enregistrer projet comme un modèle utilisateur" dans
       la barre de menu principale.

en: * To delete a user template, delete the similarly named folder created
       in %APPDATA%\codeblocks\UserTemplates (for Windows) or
       ~/Library/Application Support/CodeBlocks (for Mac OS X) or
       ~/.config/codeblocks (for other platforms).
fr_FR: * Pour supprimer un modèle utilisateur, supprimez le dossier de nom similaire
       dans %APPDATA%\codeblocks\UserTemplates (pour Windows) ou
       ~/Library/Application Support/CodeBlocks (pour Mac OS X) ou
       ~/.config/codeblocks (pour les autres plateformes).

en: * You can put macros in the code, like $(my macro).
fr_FR: * Vous pouvez mettre des macros dans le code, comme $(ma macro).

en: *** Done ***
fr_FR: *** Fait ***

en: *No Compiler*
fr_FR: * Pas de Compilateur*

en: + Advanced options
fr_FR: + Options avancées

en: -- Adaptive Mouse Speed Sensitivity --
fr_FR: -- Sensitivité Adaptative de la Vitesse de la Souris --

en: -- Add new handler --
fr_FR: -- Ajouter un nouveau gestionnaire --

en: -- Mouse Movement to Text Scroll Ratio --
fr_FR: -- Rapport entre Mouvement de Souris et défilement du Texte --

en: -- None --
fr_FR: -- Aucun --

en: -- Unix Context Menu Watch for Drag (millisecs) --
fr_FR: -- Durée d'affichage de Menu de Contexte pour Glisser-Déposer sous Unix (millisecs) --

en: --- Invalid debugger ---
fr_FR: --- Débogueur Invalide ---

en: --strict and -e are mutually exclusive
fr_FR: --strict et -e sont mutuellement exclusifs

en: .DLL executable
fr_FR: Exécutable .DLL

en: /** Access
fr_FR: /** Accès à

en: /** Assignment operator
fr_FR: /** Opérateur d'affectation

en: /** Copy constructor
fr_FR: /** Constructeur de copie

en: /** Default constructor */
fr_FR: /** Constructeur par défaut */

en: /** Default destructor */
fr_FR: /** Destructeur par défaut   */

en: /** Set
fr_FR: /** Paramétrer

en: // NOTE: In order for events to connect properly you must set the ID of this wxFindReplaceDialog to -1 in wxSmith.
fr_FR: // NOTE : pour que les évènements soient correctement connectés vous devez paramétrer l'identifiant de ce wxFindReplaceDialog à -1 dans wxSmith.

en: // Set the bitmap for %s.
fr_FR: // Configurer le bitmap pour %s.

en: // Set the bitmaps for %s.
fr_FR: // Configurer les bitmaps pour %s.

en: // Set the images for %s.
fr_FR: // Configurer les images pour %s.

en: // Set the wxRichTextStyleSheet for %s.
fr_FR: // Configurer wxRichTextStyleSheet en %s.

en: // Set the wxRichtTextCtrl for %s.
fr_FR: // Configurer wxRichtTextCtrl en %s.

en: 0 - no minimal indent. The lines will be aligned with the paren on the preceding line.
    1 - indent at least one additional indent.
    2 - indent at least two additional indents.
    3 - indent at least one-half an additional indent. This is intended for large indents (e.g. 8).
    The default value is 2, two additional indents.
fr_FR: 0 - pas d'indentation minimale. Les lignes seront alignées sur la parenthèse de la ligne précédente.
    1 - indente d'au moins une indentation supplémentaire.
    2 - indente d'au moins deux indentations supplémentaires.
    3 - indente d'au moins la moitié d'une indentation supplémentaire. Ceci à l'intention des grandes indentations (par ex. 8).
    La valeur par défaut est 2, soit deux indentations supplémentaires.

en: 0 for main buffer, positive for overlay, negative for underlay
fr_FR: 0 pour le buffer principal, positif pour "overlay", négatif for "underlay"

en: 0 item(s)
fr_FR: 0 élément(s)

en: 0 lines
fr_FR: 0 ligne

en: 0 or 1 matches
fr_FR: 0 ou 1 concordance

en: 0 or more matches
fr_FR: 0 ou plus de concordances

en: 0%% - Downloading %s
fr_FR: 0%% - Téléchargement de %s

en: 0.0 (unversioned) to 1.0:
fr_FR: 0.0 (non versionné) à 1.0:

en: 1 Byte
fr_FR: 1 Octet

en: 1 for multisampling support (antialiasing)
fr_FR: 1 pour la prise en charge du multiéchantillonnage (anticrénelage)

en: 1 lines
fr_FR: 1 ligne

en: 1 or more matches
fr_FR: 1 ou plus de concordances

en: 1. Select a wizard type first on the left
fr_FR: 1. Sélectionnez d'abord un type d'assistant sur votre gauche

en: 1.3 to 1.4:
      * changed the way custom file build commands are stored (no auto-conversion).
fr_FR: 1.3 à 1.4 :
      * changement de la manière dont les fichiers personnalisés de commandes de génération sont stockés (Pas de conversion automatique).

en: 1.4 to 1.5:
      * added virtual build targets.
fr_FR: 1.4 à 1.5 :
      * Cibles de génération virtuelles ajoutées.

en: 1.5 to 1.6:
      * only saves values that differ from defaults (i.e. project files are smaller now).
      * added object names generation mode setting (normal/extended).
      * added project notes.
fr_FR: 1.5 à 1.6 :
      * Ne sauvegarde que les valeurs qui diffèrent de la configuration par défaut (les fichiers projets sont plus petits maintenant).
      * ajout d'un mode de configuration de génération de noms d'objets (normal/étendu).
      * ajout de notes de projet.

en: 10 lines
fr_FR: 10 lignes

en: 10-by-14-inch sheet
fr_FR: Feuille 10 par 14 pouces

en: 100000000000000000000000000000000 bytes
fr_FR: 100000000000000000000000000000000 octets

en: 11-by-17-inch sheet
fr_FR: Feuille 11 par 17 pouces

en: 132 character line width in fixed mode
fr_FR: Ligne de 132 caractères en mode fixe

en: 16-bit depth not supported: '%s'.
fr_FR: Profondeur de 16-bits non supportée : '%s'.

en: 1B
fr_FR: 1O

en: 2 Bytes
fr_FR: 2 Octets

en: 2 lines
fr_FR: 2 lignes

en: 2. Select a specific wizard from the main window (filter by categories if needed)
fr_FR: 2. Sélectionnez un assistant spécifique à partir de la fenêtre principale (filtré par catégories si nécessaire)

en: 200 (default)
fr_FR: 200 (défaut)

en: 2D/3D Graphics
fr_FR: Graphismes 2D/3D

en: 3 lines
fr_FR: 3 lignes

en: 3. Press Go
fr_FR: 3. Cliquez sur Valider

en: 32-bit X86: Pentium-Pro and above
fr_FR: 32-bits X86: Pentium-Pro et au-dessus

en: 32-bit multi-threaded
fr_FR: 32-bits avec multi-thread

en: 386 register calling conventions
fr_FR: conventions d'appel de registres du 386

en: 386 stack calling conventions
fr_FR: conventions d'appel de pile du 386

en: 4 Bytes
fr_FR: 4 Octets

en: 4 for 2x2 antialiasing supersampling
fr_FR: 4 pour le suréchantillonnage anticrénelage 2x2

en: 4 lines
fr_FR: 4 lignes

en: 486 register calling conventions
fr_FR: conventions d'appel de registres du 486

en: 486 stack calling conventions
fr_FR: conventions d'appel de pile du 486

en: 5 lines
fr_FR: 5 lignes

en: 6 3/4 Envelope, 3 5/8 by 6 1/2 inches
fr_FR: 6 3/4 Enveloppe, 3 5/8 par 6 1/2 pouces

en: 6 lines
fr_FR: 6 lignes

en: 64-bit X86: EM64T and AMD64
fr_FR: 64-bits X86: EM64T et AMD64

en: 7 lines
fr_FR: 7 lignes

en: 8 Bytes
fr_FR: 8 Octets

en: 8 bits stack pointer
fr_FR: pointeur de pile sur 8 bits

en: 8 lines
fr_FR: 8 lignes

en: 80 character line width in fixed mode
fr_FR: Ligne de 80 caractères en mode fixe

en: 80 x 80 - Large
fr_FR: 80 x 80 - Grandes Icônes

en: 9 lines
fr_FR: 9 lignes

en: ; Module:
fr_FR: ; Module :

en: ; Procedure:
fr_FR: ; Procédure :

en: ;system default
fr_FR: ;défaut système

en: <All categories>
fr_FR: <Toutes catégories>

en: <All users>
fr_FR: <Tous les utilisateurs>

en: <Project>
fr_FR: <Projet>

en: <Unknown plugin>
fr_FR: <Extension inconnue>

en: <Unknown>
fr_FR: <Inconnu>

en: <all targets>
fr_FR: <Toutes Cibles>

en: <b>Bold text</b>
fr_FR: <b>Texte en gras</b>

en: <font color="blue"><i>Blue italic text</i></font>
fr_FR: <font color="blue"><i>Texte en bleu italique</i></font>

en: <font color="green">Green text</font>
fr_FR: <font color="green">Texte en vert</font>

en: <h2>Heading 2 text</h2>
fr_FR: <h2>Texte d'entête 2</h2>

en: <html>
    <head>
    <meta content="text/html; charset=ISO-8859-1"
    http-equiv="content-type">
    <title></title>
    </head>
    <body>
    <h2>Man page not found</h2>
    </body>
    </html>
fr_FR: <html>
    <head>
    <meta content="text/html; charset=ISO-8859-1"
    http-equiv="content-type">
    <title></title>
    </head>
    <body>
    <h2>Page Man non trouvée</h2>
    </body>
    </html>

en: <html>
    <head>
    <meta content="text/html; charset=ISO-8859-1"
    http-equiv="content-type">
    <title></title>
    </head>
    <body>
    <h2>Multiple entries found</h2>
    <br>
fr_FR: <html>
    <head>
    <meta content="text/html; charset=ISO-8859-1"
    http-equiv="content-type">
    <title></title>
    </head>
    <body>
    <h2>Entrées multiples trouvées</h2>
    <br>

en: <html>
    <head>
    <meta content="text/html; charset=ISO-8859-1"
    http-equiv="content-type">
    <title></title>
    </head>
    <body>
    <h2>No search directories set</h2>
    <br>
    You must configure a man page entry first
    </body>
    </html>
fr_FR: <html>
    <head>
    <meta content="text/html; charset=ISO-8859-1"
    http-equiv="content-type">
    <title></title>
    </head>
    <body>
    <h2>Pas de répertoire de recherche</h2>
    <br>
    Vous devez d'abord configurer une page man
    </body>
    </html>

en: <html><body><h1>Welcome to Code::Blocks!</h1><br>The default start page seems to be missing...</body></html>
fr_FR: <html><body><h1>Bienvenue dans Code::Blocks !</h1><br>La page de démarrage par défaut semble manquer...</body></html>

en: <invalid path>
fr_FR: <chemin incorrect>

en: <invalid token>
fr_FR: <élément incorrect>

en: <u>Underlined text</u>
fr_FR: <u>Texte souligné</u>

en: <unknown>
fr_FR: <inconnu>

en: === Build %s: %s ===
fr_FR: === Génération de %s : %s ===

en: === Build failed: %s ===
fr_FR: === La génération a échoué : %s ===

en: => Finished! Found %d matches in %d files (took %.3f sec)
fr_FR: => Terminé ! A trouvé %d concordances dans %d fichiers (a pris %.3f secs)

en: => Search complete.
fr_FR: => Recherche terminée.

en: => Searching for '%s'
fr_FR: => Recherche de '%s'

en: => Searching for '%s' (%s)
fr_FR: => Recherche de '%s' (%s)

en: A Nassi-Shneiderman diagram generator
fr_FR: Un générateur de Diagramme Nassi-Shneiderman

en: A build target with that name already exists in the active project...
fr_FR: Une cible de génération avec ce nom existe déjà dans ce projet ...

en: A directory could not be created with name
fr_FR: Un répertoire n'a pas pu être créé avec le nom

en: A fatal error occured while creating the window...
fr_FR: Erreur fatale lors de la création de la fenêtre...

en: A file or directory already exists with name
fr_FR: Un fichier ou un répertoire existe déjà avec le nom

en: A generic scripted wizard
fr_FR: Un assistant générique de scripts

en: A generic scripted wizard.
    
    This plugin is used to create files, projects and targets.
    If you disable it, all the 'New' dialogs will be empty.
fr_FR: Un assistant générique de script.
    
    Ce greffon est utilisé pour créer des fichiers, des projets et des cibles.
    Si vous le désactivez, toutes les boîtes de dialogue 'New' seront vides.

en: A link: <a href="http://www.codeblocks.org/">http://www.codeblocks.org/</a>
fr_FR: Un lien : <a href="http://www.codeblocks.org/">http://www.codeblocks.org/</a>

en: A list of available dictionaries must be downloaded.
fr_FR: Une liste de dictionnaires disponibles doit être téléchargée.

en: A list of updates needs to be downloaded.
    Do you want to do this now?
fr_FR: Une liste de mises à jour doit être téléchargée.
    Voulez-vous le faire maintenant ?

en: A matching Debug configuration cannot be found in the wxWidgets directory you specified.
fr_FR: Une configuration de Debug correspondante ne peut être trouvée dans le répertoire wxWidgets que vous avez spécifié.

en: A matching Release configuration cannot be found in the wxWidgets directory you specified.
fr_FR: Une configuration Release correspondante ne peut être trouvée dans le répertoire wxWidgets que vous avez spécifié.

en: A matching configuration cannot be found in the wxWidgets directory you specified.
fr_FR: Une configuration correspondante ne peut être trouvée dans le répertoire wxWidgets que vous avez spécifié.

en: A plugin interrupted the debug process.
fr_FR: Un greffon a interrompu le processus de débogage.

en: A plugin with the same name is already installed.
fr_FR: Une extension de même nom est déjà installée.

en: A print error occurred, perhaps your printer is not correctly setup?
fr_FR: Une erreur d'impression s'est produite. Peut-être que votre imprimante n'est pas correctement configurée ?

en: A project with the same name already exists in the project folder.
    Are you sure you want to use this directory (files may be OVERWRITTEN)?
fr_FR: Un projet de même nom existe déjà dans le répertoire des projets.
    Êtes-vous sûr de vouloir utiliser ce répertoire (des fichiers pourront être écrasés) ?

en: A real build target with this name already exists in this project!
fr_FR: Une cible de génération réelle avec ce nom existe déjà dans ce projet !

en: A reference to 'this'
fr_FR: Une référence à 'this'

en: A script is trying to execute a privileged command:
fr_FR: Un script tente d'exécuter une commande privilégiée :

en: A script is trying to install a Code::Blocks plugin.
    Do you wish to allow this?
fr_FR: Un script tente d'installer une extension dans Code::Blocks.
    Voulez-vous autoriser cela ?

en: A simple graphical interface to the GNU GProf Profiler
    
    
    GNU GProf Online Reference:
    http://www.gnu.org/software/binutils/manual/gprof-2.9.1/html_mono/gprof.html
fr_FR: Une interface graphique simple au profileur GNU GProf
    
    
    Référence en ligne de GNU GProf :
    http://www.gnu.org/software/binutils/manual/gprof-2.9.1/html_mono/gprof.html

en: A simple graphical interface to the GNU symbol table displayer (nm).
fr_FR: Une interface graphique simple pour l'afficheur de tables de symboles GNU (nm).

en: A simple plugin for counting code, comments and empty lines of a project.
fr_FR: Un greffon simple pour compter les lignes de code, de commentaires et les lignes vides d'un projet.

en: A simple plugin for launching Cccc on the current project.
fr_FR: Un greffon simple pour lancer Cccc sur le projet courant.

en: A simple plugin for launching CppCheck on the current project.
fr_FR: Un greffon simple pour lancer CppCheck sur le projet courant.

en: A simple plugin for launching Valgrind on current target.
fr_FR: Un greffon simple pour lancer Valgrind sur la cible courante.

en: A sub-expression index of 0 (zero), means it's not provided by
    the regular expression.
fr_FR: L'index 0 (zéro) d'une sous-expression, signifie qu'il n'est pas fourni par
    l'expression régulière.

en: A target with this name already exists in this project!
fr_FR: Une cible de même nom existe déjà dans ce projet !

en: A testbed for regular expressions.
fr_FR: Un banc d’essai pour les expressions régulières.

en: A title is not a layer.
fr_FR: Un titre n'est pas une "layer".

en: A virtual build target with this name already exists in this project!
fr_FR: Une cible de génération virtuelle de même nom existe déjà dans ce projet !

en: A virtual folder name cannot contain these special characters: ";", "\" or "/".
fr_FR: Un nom de répertoire virtuel ne peut pas contenir ces caractères spéciaux : ";", "\" or "/".

en: A virtual folder with the same name already exists.
fr_FR: Un répertoire virtuel de même nom existe déjà.

en: A virtual target with this name already exists in this project!
fr_FR: Une cible virtuelle de même nom existe déjà dans ce projet !

en: A&ll documents
fr_FR: &Tous les documents

en: A&pply
fr_FR: A&ppliquer

en: A&uto-wrap at EOF
fr_FR: Repliement a&utomatique si EOF

en: A3 sheet, 297 by 420 millimeters
fr_FR: Feuille A3, 297 par 420 millimètres

en: A4 Sheet, 210 by 297 millimeters
fr_FR: Feuille A4, 210 par 297 millimètres

en: A4 small sheet, 210 by 297 millimeters
fr_FR: Feuille A4 petite, 210 par 297 millimètres

en: A5 sheet, 148 by 210 millimeters
fr_FR: Feuille A5, 148 par 210 millimètres

en: ACTIVE
fr_FR: ACTIVÉE

en: AI not found (%s).
fr_FR: AI non trouvé (%s).

en: AI too short (%s).
fr_FR: AI trop court (%s).

en: ALLOW execution of this command
fr_FR: PERMETTRE l'exécution de cette commande

en: ALLOW execution of this command for all scripts from now on
fr_FR: PERMETTRE l'exécution de cette commande dans tous les scripts à partir de maintenant

en: AMD Athlon (MMX, 3DNow!, enhanced 3DNow!, SSE prefetch)
fr_FR: AMD Athlon (MMX, 3DNow!, 3DNow! amélioré, pré assemblage SSE)

en: AMD Athlon 4 (MMX, 3DNow!, enhanced 3DNow!, full SSE)
fr_FR: AMD Athlon 4 (MMX, 3DNow!, 3DNow! amélioré, SSE complet)

en: AMD Athlon MP (MMX, 3DNow!, enhanced 3DNow!, full SSE)
fr_FR: AMD Athlon MP (MMX, 3DNow!, 3DNow! amélioré, SSE complet)

en: AMD Athlon Thunderbird (MMX, 3DNow!, enhanced 3DNow!, SSE prefetch)
fr_FR: AMD Athlon Thunderbird (MMX, 3DNow!, 3DNow! amélioré, pré assemblage SSE)

en: AMD Athlon XP (MMX, 3DNow!, enhanced 3DNow!, full SSE)
fr_FR: AMD Athlon XP (MMX, 3DNow!, 3DNow! amélioré, SSE complet)

en: AMD Athlon-FX (x86-64 instruction set)
fr_FR: AMD Athlon-FX (jeu d'instructions x86-64)

en: AMD Athlon64 (x86-64 instruction set)
fr_FR: AMD Athlon64 (jeu d'instructions x86-64)

en: AMD K8 core (x86-64 instruction set)
fr_FR: Cœur AMD K8 (jeu d'instructions x86-64)

en: AMD Opteron (x86-64 instruction set)
fr_FR: AMD Opteron (jeu d'instructions x86-64)

en: ANSI Keywords Only
fr_FR: Mots clés ANSI seulement

en: ANSI Strict
fr_FR: Strictement ANSI

en: ANSI keywords and extensions
fr_FR: Mots clés et extensions ANSI

en: ARM CPU architecture derivatives
fr_FR: Dérivé de l'architecture CPU de type ARM

en: ARM CPU architecture specific
fr_FR: Spécifique à l'architecture CPU de type ARM

en: ARM Project
fr_FR: Projet ARM

en: ARM1020e processor
fr_FR: Processeur ARM1020e

en: ARM1020t processor
fr_FR: Processeur ARM1020t

en: ARM1022e processor
fr_FR: Processeur ARM1022e

en: ARM1026ej-s processor
fr_FR: Processeur ARM1026ej-s

en: ARM10e processor
fr_FR: Processeur ARM10e

en: ARM10tdmi processor
fr_FR: Processeur ARM10tdmi

en: ARM1136j-s processor
fr_FR: Processeur ARM1136j-s

en: ARM1136jf-s processor
fr_FR: Processeur ARM1136jf-s

en: ARM1156t2-s processor
fr_FR: Processeur ARM1156t2-s

en: ARM1176jz-s processor
fr_FR: Processeur ARM1176jz-s

en: ARM1176jzf-s processor
fr_FR: Processeur ARM1176jzf-s

en: ARM2 processor
fr_FR: Processeur ARM2

en: ARM250 processor
fr_FR: Processeur ARM250

en: ARM3 processor
fr_FR: Processeur ARM3

en: ARM6 processor
fr_FR: Processeur ARM6

en: ARM60 processor
fr_FR: Processeur ARM60

en: ARM600 processor
fr_FR: Processeur ARM600

en: ARM610 processor
fr_FR: Processeur ARM610

en: ARM620 processor
fr_FR: Processeur ARM620

en: ARM7 processor
fr_FR: Processeur ARM7

en: ARM70 processor
fr_FR: Processeur ARM70

en: ARM700 processor
fr_FR: Processeur ARM700

en: ARM700i processor
fr_FR: Processeur ARM700i

en: ARM710 processor
fr_FR: Processeur ARM710

en: ARM7100 processor
fr_FR: Processeur ARM7100

en: ARM710c processor
fr_FR: Processeur ARM710c

en: ARM710t processor
fr_FR: Processeur ARM710t

en: ARM720 processor
fr_FR: Processeur ARM720

en: ARM720t processor
fr_FR: Processeur ARM720t

en: ARM740t processor
fr_FR: Processeur ARM740t

en: ARM7500 processor
fr_FR: Processeur ARM7500

en: ARM7500fe processor
fr_FR: Processeur ARM7500fe

en: ARM7d processor
fr_FR: Processeur ARM7d

en: ARM7di processor
fr_FR: Processeur ARM7di

en: ARM7dm processor
fr_FR: Processeur ARM7dm

en: ARM7dmi processor
fr_FR: Processeur ARM7dmi

en: ARM7m processor
fr_FR: Processeur ARM7m

en: ARM7tdmi processor
fr_FR: Processeur ARM7tdmi

en: ARM7tdmi-s processor
fr_FR: Processeur ARM7tdmi-s

en: ARM8 processor
fr_FR: Processeur ARM8

en: ARM810 processor
fr_FR: Processeur ARM810

en: ARM9 processor
fr_FR: Processeur ARM9

en: ARM920 processor
fr_FR: Processeur ARM920

en: ARM920t processor
fr_FR: Processeur ARM920t

en: ARM922t processor
fr_FR: Processeur ARM922t

en: ARM926ej-s processor
fr_FR: Processeur ARM926ej-s

en: ARM940t processor
fr_FR: Processeur ARM940t

en: ARM946e-s processor
fr_FR: Processeur ARM946e-s

en: ARM966e-s processor
fr_FR: Processeur ARM966e-s

en: ARM968e-s processor
fr_FR: Processeur ARM968e-s

en: ARM9e processor
fr_FR: Processeur ARM9e

en: ARM9tdmi processor
fr_FR: Processeur ARM9tdmi

en: ASCII always
fr_FR: Toujours en ASCII

en: ASM Sources
fr_FR: Sources ASM

en: ASM source file
fr_FR: Fichier source ASM

en: AStyle team for the useful library.
    See http://astyle.sourceforge.net
fr_FR: L'équipe AStyle pour cette bibliothèque utile.
    Voir http://astyle.sourceforge.net

en: AUI Caption
fr_FR: AUI Saisie

en: AUI Caption Visible
fr_FR: AUI Saisie visible

en: AUI Close button
fr_FR: AUI Bouton Fermer

en: AUI Default Floating Position
fr_FR: AUI Position flottante par défaut

en: AUI Default Floating Size
fr_FR: AUI Taille flottante par défaut

en: AUI Destroy on close
fr_FR: AUI Détruire à la fermeture

en: AUI Dock Direction
fr_FR: AUI Direction d'arrimage

en: AUI Dock Fixed
fr_FR: AUI Arrimage fixe

en: AUI Dockable
fr_FR: AUI Arrimable

en: AUI Docked
fr_FR: AUI Arrimé

en: AUI Floatable
fr_FR: AUI Flottant

en: AUI Gripper
fr_FR: Accrochage AUI

en: AUI Layer
fr_FR: AUI Couche

en: AUI Maximize button
fr_FR: AUI Bouton Maximiser

en: AUI Minimize button
fr_FR: AUI Bouton Minimiser

en: AUI Movable
fr_FR: AUI Déplaçable

en: AUI Name
fr_FR: AUI Nom

en: AUI Pane border
fr_FR: AUI Bordure de Panneau

en: AUI Pin button
fr_FR: AUI Bouton poussoir

en: AUI Resizable
fr_FR: AUI Redimensionnable

en: AUI Row
fr_FR: AUI Ligne

en: AUI Standard pane type
fr_FR: AUI Panneau de type Standard

en: AVR 1 architecture (only assembler)
fr_FR: Architecture AVR 1 (assembleur seulement)

en: AVR 2 architecture
fr_FR: Architecture AVR 2

en: AVR 2.5 architecture
fr_FR: Architecture AVR 2.5

en: AVR 3 architecture
fr_FR: Architecture AVR 3

en: AVR 3.1 architecture
fr_FR: Architecture AVR 3.1

en: AVR 3.5 architecture
fr_FR: Architecture AVR 3.5

en: AVR 4 architecture
fr_FR: Architecture AVR 4

en: AVR 5 architecture
fr_FR: Architecture AVR 5

en: AVR 5.1 architecture
fr_FR: Architecture AVR 5.1

en: AVR 6 architecture
fr_FR: Architecture AVR 6

en: AVR CPU architecture derivatives
fr_FR: Dérivé de l'architecture CPU de type AVR

en: AVR CPU architecture specific
fr_FR: Spécifique à l'architecture CPU de type AVR

en: AVR Project
fr_FR: Projet AVR

en: AVRXmega 2 architecture
fr_FR: Architecture AVRXmega 2

en: AVRXmega 3 architecture
fr_FR: Architecture AVRXmega 3

en: AVRXmega 4 architecture
fr_FR: Architecture AVRXmega 4

en: AVRXmega 5 architecture
fr_FR: Architecture AVRXmega 5

en: AVRXmega 6 architecture
fr_FR: Architecture AVRXmega 6

en: AVRXmega 7 architecture
fr_FR: Architecture AVRXmega 7

en: AVRtiny architecture
fr_FR: Architecture AVRtiny

en: Abbreviation:
fr_FR: Abréviation :

en: Abbreviations
fr_FR: Abréviations

en: Abbreviations for %s language can't be deleted!
fr_FR: Les abréviations du langage %s ne peuvent pas être supprimées !

en: Abort
fr_FR: Annuler

en: Abort build?
fr_FR: Annuler la génération ?

en: Abort compilation if warnings are issued
fr_FR: Arrêter la compilation en cas de Warnings

en: Abort the running build process
fr_FR: Annulation de la génération en cours

en: Abort. Error reading data file.
fr_FR: Abandon. Erreur de lecture du fichier de données.

en: Aborted
fr_FR: Abandonné

en: Aborted by plugin
fr_FR: Abandon par le greffon

en: Aborting (re-)build.
fr_FR: Annulation de (re)génération.

en: Aborting build...
fr_FR: Annulation de génération...

en: Aborting debugging session
fr_FR: Abandon de la session de débogage

en: Aborting process %ld ...
fr_FR: Annulation du processus %d ...

en: About
fr_FR: À propos

en: About	F1
fr_FR: À propos de ...	F1

en: About CCTest
fr_FR: À propos de CCTest

en: About Code::Blocks
fr_FR: À propos de Code::Blocks

en: About plugin...
fr_FR: À propos de l'extension...

en: About this program
fr_FR: À propos de ce programme

en: About...
fr_FR: À propos de ...

en: Accelerator
fr_FR: Raccourci

en: Accelerator:
fr_FR: Raccourci:

en: Accept 132-column source code; otherwise compiler accepts 72-column code
fr_FR: Accepter le code sur 132 colonnes ; sinon le compilateur n'accepte que 72 colonnes de code

en: Accept changes made.
fr_FR: Accepter les changements effectués.

en: Access violation
fr_FR: Violation d'accès

en: Accessed
fr_FR: Accédé

en: Accessed
fr_FR: Accédé

en: Accumulator Alpha bits
fr_FR: Bits Alpha de l'accumulateur

en: Accumulator Blue color bits
fr_FR: Bits de couleur Bleue de l'accumulateur

en: Accumulator Green color bits
fr_FR: Bits de couleur Verte de l'accumulateur

en: Accumulator Red color bits
fr_FR: Bits de couleur Rouge de l'accumulateur

en: Activate for project
fr_FR: Activer pour le projet

en: Activate next project	Alt-F6
fr_FR: Activer le projet suivant	Alt-F6

en: Activate next project in open projects list
fr_FR: Activer le projet suivant dans la liste des projets ouverts

en: Activate prior project	Alt-F5
fr_FR: Activer le projet précédent	Alt-F5

en: Activate prior project in open projects list
fr_FR: Activer le projet précédent dans la liste des projets ouverts

en: Activate project
fr_FR: Activer le projet

en: Active
fr_FR: Actif

en: Active caption colour:
fr_FR: Couleur d'une entrée active :

en: Active caption gradient colour:
fr_FR: Couleur de dégradé des entrées actives :

en: Active caption text colour:
fr_FR: Couleur du texte des entrées actives :

en: Active debugger config
fr_FR: Configuration du débogueur actif

en: Active debugger config:
fr_FR: Configuration du débogueur actif :

en: Active debuggers
fr_FR: Débogueurs actifs

en: Active editor
fr_FR: Éditeur actif

en: Active project
fr_FR: Projet actif

en: Active project doesn't have Fortran files.
    Makefile was not generated.
fr_FR: Le projet actif n'a pas de fichiers Fortran.
    Le Makefile n'a pas été généré.

en: Active project's symbols
fr_FR: Symboles du projet actif

en: Active segments
fr_FR: Segments actifs

en: Active target files
fr_FR: Fichiers de la cible active

en: Active thread background
fr_FR: Arrière-plan de processus actif

en: Active thread text
fr_FR: Texte de processus actif

en: Active window border
fr_FR: Bord de la fenêtre active

en: Active window caption
fr_FR: Fenêtre d'entrée active

en: Actual Code Lines :
fr_FR: Vraies Lignes de Code :

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add
fr_FR: Ajouter

en: Add "Getter" method
fr_FR: Ajouter une méthode "Getter"

en: Add "Setter" method
fr_FR: Ajouter une méthode "Setter"

en: Add &documentation block above method
fr_FR: Ajouter un bloc de &documentation au dessus de la méthode

en: Add &separator
fr_FR: Ajouter un &séparateur

en: Add '%s' to dictionary
fr_FR: Ajouter '%s' au dictionnaire

en: Add A New Child
fr_FR: Ajouter un Nouvel Enfant

en: Add A New Item
fr_FR: Ajouter un nouvel élément

en: Add Data breakpoint
fr_FR: Ajouter un point d'arrêt de données

en: Add Favorite Directory
fr_FR: Ajouter en répertoire favori

en: Add Image
fr_FR: Ajouter Image

en: Add Item
fr_FR: Ajouter un élément

en: Add New Type
fr_FR: Ajouter un nouveau type

en: Add OpenGL support
fr_FR: Ajout du support d'OpenGL

en: Add Snippet
fr_FR: Ajouter un Snippet

en: Add Sub-Item
fr_FR: Ajouter un sous-élément

en: Add SubCategory
fr_FR: Ajouter une sous-catégorie

en: Add To List
fr_FR: Ajouter à la Liste

en: Add Todo item
fr_FR: Ajouter un élément "À faire"

en: Add Todo item...
fr_FR: Ajouter un élément "À faire"...

en: Add Word
fr_FR: Ajouter un Mot

en: Add XRC file to autoload list
fr_FR: Ajouter un fichier XRC à la liste d'auto chargement

en: Add a leading underscore to public names
fr_FR: Ajoute un caractère de soulignement devant les noms publiques

en: Add a new group...
fr_FR: Ajouter un nouveau groupe...

en: Add a new identifier...
fr_FR: Ajouter un nouvel identificateur...

en: Add a new type
fr_FR: Ajouter un nouveau type

en: Add additional output file
fr_FR: Ajouter un fichier de sortie supplémentaire

en: Add bookmark
fr_FR: Ajouter un signet

en: Add braces to unbraced one line conditional statements
fr_FR: Ajoute des accolades aux instructions conditionnelles sur une seule ligne qui n'en ont pas

en: Add breakpoint
fr_FR: Ajouter un point d'arrêt

en: Add current date to item
fr_FR: Ajouter la date courante à l'élément

en: Add data breakpoint for '%s'
fr_FR: Ajouter un point d'arrêt de données pour '%s'

en: Add debug information for runtime traceback for use with the environment variable PGI_TERM
fr_FR: Ajouter des informations de débogage pour retracer pendant l'exécution avec une utilisation de la variable d'environnement PGI_TERM

en: Add different command line macros for different
    extensions. This effectively adds support for non C/C++
    files.
    In the generated files box, add macros for any files that
    will be generated when the command runs. These are
    files that will further need to be compiled by the build
    system.
    Currently, only the $file* macros are allowed to appear
    in the generated files box.
    
    See docs for more info.
fr_FR: Ajoute différentes macros en ligne de commande pour différentes
    extensions. Cela ajoute effectivement un support pour des fichiers
    non C/C++.
    Dans la boîte des fichiers générés, ajoute des macros pour
    chaque fichier qui sera généré quand la commande est exécutée.
    Ce sont des fichiers qui auront besoin d'être compilés par le système
    de génération.
    Actuellement, seules les macros $file* peuvent apparaître
    dans la boîte des fichiers générés.
    
    Voir la doc pour plus d'infos.

en: Add dir
fr_FR: Ajouter un répertoire

en: Add directory
fr_FR: Ajouter un dossier

en: Add documentation where appropriate
fr_FR: Ajouter la documentation à l'endroit approprié

en: Add doxygen comment, when implementing the function method
fr_FR: Ajouter des commentaires doxygen lors de l'implémentation d'une fonction méthode

en: Add external dependency file
fr_FR: Ajouter un fichier de dépendances externes

en: Add file
fr_FR: Ajouter un fichier

en: Add file to active project
fr_FR: Ajouter le fichier au projet actif

en: Add file to project
fr_FR: Ajouter un fichier au projet

en: Add files recursively to the project
fr_FR: Ajouter des fichiers récursivement au projet

en: Add files recursively...
fr_FR: Ajouter des fichiers récursivement ...

en: Add files to project
fr_FR: Ajouter des fichiers au projet

en: Add files to project...
fr_FR: Ajouter des fichiers au projet ...

en: Add files to the project
fr_FR: Ajouter des fichiers au projet

en: Add files...
fr_FR: Ajouter des fichiers ...

en: Add function arguments' types and names when autocompleted outside function
fr_FR: Ajouter les type et les noms d'arguments de fonction lors de l'auto-complétion en dehors de la fonction

en: Add guard block in header file
fr_FR: Ajouter un bloc de garde dans le fichier d'en-tête

en: Add header files search path (e.g. -I):
fr_FR: Ajouter le répertoire de recherche des fichiers d'en-tête (e.g. -I) :

en: Add include directories to search for files here (one directory per line):
fr_FR: Ajouter des répertoires d'inclusion pour y chercher (un répertoire par ligne) :

en: Add inside Management pane
fr_FR: Ajouter dans le panneau Gestion

en: Add item
fr_FR: Ajouter un élément

en: Add keyword
fr_FR: Ajouter un mot-clé

en: Add libraries search path (e.g. -L):
fr_FR: Ajouter des chemins de recherche de bibliothèques (e.g. -L) :

en: Add library
fr_FR: Ajouter une bibliothèque

en: Add library profile information
fr_FR: Ajouter l'information de profil de bibliothèque

en: Add manual build script
fr_FR: Ajouter un script de génération manuel

en: Add name
fr_FR: Ajouter un nom

en: Add new
fr_FR: Ajouter un nouveau

en: Add new Todo item...
fr_FR: Ajouter un nouvelle tâche...

en: Add new compiler
fr_FR: Ajouter un nouveau compilateur

en: Add new items continously:
fr_FR: Ajouter de nouveaux éléments continuellement :

en: Add new page
fr_FR: Ajouter une nouvelle page

en: Add new profile
fr_FR: Ajouter un nouveau profil

en: Add new type
fr_FR: Ajouter un nouveau type

en: Add new user
fr_FR: Ajouter un nouvel utilisateur

en: Add new variable
fr_FR: Ajouter une nouvelle variable

en: Add new virtual folder...
fr_FR: Ajouter un nouveau répertoire virtuel...

en: Add new:
fr_FR: Ajout un nouveau :

en: Add one line braces to unbraced one line conditional statements
fr_FR: Ajoute une ligne d'accolades aux instructions conditionnelles sur une seule ligne qui n'en ont pas

en: Add option
fr_FR: Ajouter une option

en: Add ordinary profile information
fr_FR: Ajouter une information ordinaire de profil

en: Add other open projects' paths in the debugger's search list
fr_FR: Ajouter d'autres chemins de projet dans la liste de recherche du débogueur

en: Add parentheses after function name auto completion
fr_FR: Ajouter les parenthèses après l'auto-complétion d'un nom de fonction

en: Add paths to project
fr_FR: Ajouter des chemins au projet

en: Add preprocessor definition (e.g. -D):
fr_FR: Ajouter une définition de préprocesseur (e.g. -D) :

en: Add script(s)
fr_FR: Ajouter un(des) script(s)

en: Add selected library to project
fr_FR: Ajouter la bibliothèque sélectionnée au projet

en: Add stack information to profiler
fr_FR: Ajouter l'information de pile au profileur

en: Add symbol file
fr_FR: Ajouter un fichier de symboles

en: Add this word to your personal dictionary
fr_FR: Ajouter ce mot à votre dictionnaire personnel

en: Add title
fr_FR: Ajouter un titre

en: Add to favorites
fr_FR: Ajouter aux favoris

en: Add to project?
fr_FR: Ajouter au projet ?

en: Add type
fr_FR: Ajouter un type

en: Add user
fr_FR: Ajouter un utilisateur

en: Add variable quote string
fr_FR: Ajouter une variable de type string entre "quotes"

en: Add wrapper code for global procedures into one file
fr_FR: Ajouter le code d'"emballage" des procédures globales dans un seul fichier

en: Add wxs file to project
fr_FR: Ajouter un fichier wxs au projet

en: Add/remove breakpoints by left-clicking
fr_FR: Ajouter/Supprimer des points d'arrêts en cliquant à gauche

en: Add/remove user-defined tools
fr_FR: Ajouter/enlever des outils définis par l'utilisateur

en: Added %d extra includes.
fr_FR: %d includes en plus ont été ajoutés.

en: Adding %lu cc_*.cpp files.
fr_FR: Ajout de %lu fichiers cc_*.cpp.

en: Adding %lu ccc_*.cpp files.
fr_FR: Ajout de %lu fichiers ccc_*.cpp.

en: Adding %zu cc_*.cpp files.
fr_FR: Ajout de %zu fichiers cc_*.cpp.

en: Adding %zu ccc_*.cpp files.
fr_FR: Ajout de %zu fichiers ccc_*.cpp.

en: Adding file:
fr_FR: Ajout de fichier :

en: Adding links in templates is impossible. Current template ID is %d.
fr_FR: L'ajout de liens dans les modèles est impossible. L'ID du modèle courant est %d.

en: Adding new libraries
fr_FR: Ajout de nouvelles bibliothèques

en: Adding page
fr_FR: Ajout de page

en: Adding pages in templates is impossible. Current template ID is %d.
fr_FR: L'ajout de pages dans les modèles est impossible. L'ID du modèle courant est %d.

en: Adding source dir:
fr_FR: Ajouter le répertoire source :

en: Additional GDB commands
fr_FR: Commandes GDB complémentaires

en: Additional Paths
fr_FR: Chemins complémentaires

en: Additional debugger search dirs:
fr_FR: Répertoires de recherche complémentaires pour le debugger :

en: Additional directories to be searched for include files during the parsing:
fr_FR: Répertoires supplémentaires dans lesquels rechercher les fichiers "include" pendant l’analyse :

en: Additional files or directories to be parsed:
fr_FR: Fichiers ou répertoires supplémentaires à analyser :

en: Additional keywords
fr_FR: Mots-clé additionnels

en: Additional message 2:
fr_FR: Message supplémentaire 2 :

en: Additional message 3:
fr_FR: Message supplémentaire 3 :

en: Additional occurrences in active editor
fr_FR: Occurrences supplémentaires dans l'éditeur actif

en: Additional output files
fr_FR: Fichiers de sortie complémentaires

en: Additional search paths:
fr_FR: Chemins de recherche complémentaires :

en: Additional shell commands
fr_FR: Commandes shell complémentaires

en: Address
fr_FR: Adresse

en: Address:
fr_FR: Adresse :

en: Adds another row to the data grid
fr_FR: Ajoute une autre ligne à la grille de données

en: Adds include file context to diagnostics
fr_FR: Ajouter le contexte des fichiers "include" aux diagnostiques

en: Adds symbols from another file
fr_FR: Ajoute des symboles à partir d'un autre fichier

en: Adjust
fr_FR: Ajuster

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: Advanced Options
fr_FR: Options avancées

en: Advanced compiler options
fr_FR: Options avancées du compilateur

en: Advanced font settings
fr_FR: Options avancées des polices de caractères

en: Advanced options
fr_FR: Options avancées

en: Advanced options (GCC only)
fr_FR: Options avancées (GCC seulement)

en: Advanced options...
fr_FR: Options avancées...

en: Affix File
fr_FR: Fichier Affix

en: After connection:
fr_FR: Après connexion :

en: Aggressive optimizations
fr_FR: Optimisations agressives

en: Align
fr_FR: Aligner

en: Align lines automatically
fr_FR: Aligner automatiquement les lignes

en: Align to the base type of the bit-field
fr_FR: Aligner sur le type de base du champ de bits

en: Align:
fr_FR: Aligner :

en: Alignment
fr_FR: Alignement

en: All
fr_FR: Tous/Toutes

en: All CAPS
fr_FR: Tout en Majuscules

en: All Files (*.*)|*.*
fr_FR: Tous les fichiers (*.*)|*.*

en: All Languages
fr_FR: Tout langage

en: All caps
fr_FR: Tout en majuscules

en: All categories
fr_FR: Toutes catégories

en: All class methods without implementation...
fr_FR: Toutes méthodes de classes sans implémentation...

en: All contributors that provided patches.
    The wxWidgets project (https://www.wxwidgets.org).
    wxScintilla (https://sourceforge.net/projects/wxscintilla).
    TinyXML parser (https://www.grinninglizard.com/tinyxml).
    Squirrel scripting language (http://www.squirrel-lang.org).
    The GNU Software Foundation (https://www.gnu.org).
    Last, but not least, the open-source community.
fr_FR: Tous les contributeurs qui ont fourni des correctifs.
    Le projet wxWidgets (https://www.wxwidgets.org).
    wxScintilla (https://sourceforge.net/projects/wxscintilla).
    L'analyseur TinyXML (https://www.grinninglizard.com/tinyxml).
    Le langage de script Squirrel (http://www.squirrel-lang.org).
    La Fondation GNU Software (https://www.gnu.org).
    Enfin, et surtout, la communauté des logiciels libres.

en: All done!
fr_FR: C'est fait !

en: All enum is 4 bytes
fr_FR: Tous les enum sont sur 4 octets

en: All files
fr_FR: Tous les fichiers

en: All files (*)|*
fr_FR: Tous les fichiers (*)|*

en: All files (*.*)|*.*
fr_FR: Tous les fichiers (*.*)|*.*

en: All files were OK. Nothing to be done.
fr_FR: Tous les fichiers étaient OK. Rien à faire.

en: All files(*)|*
fr_FR: Tous les fichiers(*)|*

en: All in &this file
fr_FR: &Tout dans ce fichier

en: All local symbols (workspace)
fr_FR: Tous symboles locaux (espace de travail)

en: All lower
fr_FR: Tout en minuscules

en: All open files
fr_FR: Tous les fichiers ouverts

en: All plugins were disabled on startup so that you can troubleshoot problematic plugins. Enable plugins at will now...
fr_FR: Tous les greffons ont été désactivés au démarrage afin que vous puissiez dépanner les plugins problématiques. Activez les greffons à volonté maintenant...

en: All project files
fr_FR: Tous les fichiers du projet

en: All script trusts are valid!
fr_FR: Tous les scripts semblent être valides !

en: All scripts seem to be valid!
fr_FR: Tous les scripts semblent être valides !

en: All snippets
fr_FR: Tous les snippets

en: All the Code::Blocks team and the CppCheck team!
fr_FR: Toute l'équipe Code::Blocks et l'équipe de CppCheck !

en: All the Code::Blocks team!
fr_FR: Toute l'équipe Code::Blocks !

en: All the free (and not) compilers out there
fr_FR: Tous les compilateurs libres (et non libres) qui existent

en: All type of targets
fr_FR: Tout type de cibles

en: All warnings will be active
fr_FR: Tous les avertissements seront activés

en: All/? off
fr_FR: Tous/? décochés

en: All/? on
fr_FR: Tous/? cochés

en: All/None
fr_FR: Tous/Aucun

en: Allman style uses broken braces.
fr_FR: Le style Allman utilise des accolades décalées.

en: Allocate Constants in Code Memory
fr_FR: Allouer les Constantes en mémoire de Code

en: Allocate as many bytes as needed for enumerated types
fr_FR: Allouer autant d'octets que nécessaires pour les types énumérés

en: Allow All Up
fr_FR: Permet de Tout Replier

en: Allow Assembly
fr_FR: Autoriser l'assemblage

en: Allow Comments
fr_FR: Autoriser les commentaires

en: Allow Content Copying
fr_FR: Autoriser la copie du contenu

en: Allow Content Extract
fr_FR: Autoriser l'extraction du contenu

en: Allow DoxyBlocks to overwrite the doxyfile.
    By default, if a doxyfile already exists it is not overwritten to protect
    any changes that have been made outside DoxyBlocks however this
    behaviour prevents changes made within DoxyBlocks being written to
    an existing doxyfile.
fr_FR: Autorise DoxyBlocks à écraser le fichier doxyfile.
    Par défaut, si un doxyfile existe déjà il ne sera pas écrasé pour
    protéger de divers changements qui auraient pu être faits en
    dehors de DoxyBlocks. Néanmoins ce comportement
    empêche aux changements faits par DoxyBlocks d'être
    écrits dans un doxyfile existant.

en: Allow Drag And Drop from other notebooks
fr_FR: Autoriser le Glisser Déposer depuis d'autres Notebooks

en: Allow Fill Form Fields
fr_FR: Autoriser le remplissage des champs de formulaire

en: Allow Modification
fr_FR: Autoriser les modifications

en: Allow Printing
fr_FR: Autoriser l'Impression

en: Allow Space In Operand Field
fr_FR: Autoriser l'Espace dans le Champ Opérande

en: Allow Symbols
fr_FR: Pemettre les Symboles

en: Allow arithmetic on void derived type
fr_FR: Autoriser l'arithmétique sur le type dérivé vide

en: Allow code-generator to use FS
fr_FR: Permettre au générateur de code d'utiliser FS

en: Allow code-generator to use GS
fr_FR: Permettre au générateur de code d'utiliser GS

en: Allow dollar signs in entity names
fr_FR: Autorise le signe dollar dans les noms d'entités

en: Allow fast-math computation
fr_FR: Autorise les calculs de type fast-math

en: Allow for non-conformant code
fr_FR: Autoriser le code non conforme

en: Allow multiple selections
fr_FR: Autoriser les sélections multiples

en: Allow nested comments
fr_FR: Autoriser les commentaires imbriqués

en: Allow only one running instance (will take place after restart)
fr_FR: Ne permettre l'exécution que d'une seule instance (Nécessite un redémarrage)

en: Allow optimizations to generate unsafe reads
fr_FR: Autoriser les optimisations à générer des lectures non sécurisées

en: Allow symbolic names for registers
fr_FR: Autorise les noms symboliques pour les registres

en: Allow very large source lines (10k)
fr_FR: Autorise les très longues lignes de code source (10k)

en: Alpha bits
fr_FR: Bits Alpha

en: Alphabetical characters
fr_FR: Caractères alphabétiques

en: Alphanumeric characters
fr_FR: Caractères alphanumériques

en: Altivec Structure Moves
fr_FR: Déplacements de la structure altivec

en: Always
fr_FR: Toujours

en: Always Search User Paths
fr_FR: Toujours rechercher dans les Chemins Utilisateur

en: Always execute, even if target is up-to-date
fr_FR: Toujours exécuter, même si la cible est à jour

en: Always generate stack frame
fr_FR: Toujours générer un encadrement de pile

en: Always output the full command line in the generated HTML file
fr_FR: Toujours sortir la ligne de commande complète dans le fichier HTML généré

en: Always replace word under caret
fr_FR: Toujours remplacer le mot sous le curseur

en: Always use a frame pointer
fr_FR: Toujours utiliser le pointeur de frame

en: An error occurred while querying for disk free space.
    This may result in save failure. Do you still want to
    save the file?
fr_FR: Une erreur s'est produite lors d'une requête d'espace disque libre.
    Cela peut produire une erreur de sauvegarde. Voulez-vous toujours
    enregistrer le fichier ?

en: An exception has been raised!
    
    The application encountered an error at %s, on line %d.
    The error message is:
    
    %s
    
    Code::Blocks Version revision %u (%s, build: %s %s)
fr_FR: Une exception s'est produite !
    
    L'application a rencontrée une erreur à %s, sur la ligne %d.
    Le message d'erreur est :
    
    %s
    
    Code::Blocks Version %u (%s, build: %s %s)

en: An interactive debugger for python scripts using pdb as a backend
fr_FR: Un débogueur interactif pour des scripts python utilisant pdb en tâche de fond

en: An interpreter has needs keyboard input in its I/O window to proceed
fr_FR: Un interpréteur nécessite une entrée au clavier dans sa fenêtre d'E/S pour pouvoir continuer

en: An unknown error has occured. NM produced no output.
fr_FR: Une erreur inconnue s'est produite. NM n'a produit aucune sortie.

en: Analysis
fr_FR: Analyse

en: Analysis Options
fr_FR: Options d'analyse

en: Analyze and reorder memory layout for variables and arrays
fr_FR: Analyser et réordonner l'agencement de la mémoire pour les variables et les tableaux

en: Ancestor's include filename:
fr_FR: Nom du fichier ancêtre de l'include :

en: Ancestor:
fr_FR: Ancêtres :

en: Ancestors:
fr_FR: Ancêtres :

en: AndrewCot, ollydbg, sodev, Miguel Gimenez, BlueHazzard, MaxGaspa and all testers.
fr_FR: AndrewCot, ollydbg, sodev, Miguel Gimenez, BlueHazzard, MaxGaspa et tous les testeurs.

en: Ann for Being
    Gigi for Faworki
    
    God for Love
    
    Jaakko Salli for wxPropertyGrid
fr_FR: Ann pour Being
    Gigi pour Faworki
    
    Dieu pour l'amour
    
    Jaakko Salli pour wxPropertyGrid

en: Annotated source
fr_FR: Source annotée

en: Another Virtual folder with same name exists in the Project tree!
fr_FR: Un autre répertoire virtuel de même nom existe déjà dans l'arborescence du projet !

en: Another Virtual folder with same name exists in the destination folder!
fr_FR: Un autre répertoire virtuel de même nom existe déjà dans le répertoire de destination !

en: Another program instance is already running.
    Code::Blocks is currently configured to only allow one running instance.
    
    You can access this Setting under the menu item 'Environment'.
fr_FR: Une autre instance du programme est en cours d'exécution.
    Code::Blocks est actuellement configuré pour n'en permettre qu'une seule à la fois.
    Vous pouvez modifier cette option dans le menu 'Environnement'.

en: Another tool is currently executing.
    Please allow for it to finish before launching another tool...
fr_FR: Un autre outil est en cours d'exécution.
    Veuillez l'autoriser à se terminer avant de lancer un autre outil ...

en: Antialiased
fr_FR: Anticrénelage

en: Antialiasing supersampling
fr_FR: Suréchantillonnage anticrénelage

en: Any
fr_FR: Tous

en: Any changes you make to the global wizard registration script will take effect after you restart Code::Blocks.
fr_FR: Tous changement apporté au script de l'assistant d'enregistrement global ne prendra effet qu'après que vous ayez redémarré Code::Blocks.

en: Any character
fr_FR: Tous caractères

en: Append
fr_FR: Ajouter

en: Append target options to project options
fr_FR: Mettre les options de cibles après les options de projet

en: Append to active window
fr_FR: Ajouter à la fenêtre active

en: Apple Xcode 1.x project bundles
fr_FR: Groupe de projets Apple Xcode 1.x

en: Apple Xcode 2.x project bundles
fr_FR: Groupe de projets Apple Xcode 2.x

en: Application Type
fr_FR: Type d'application

en: Application class has been adopted. Please check if it
    works fine (some application initializing code could
    be skipped).
fr_FR: La classe application a été adoptée. Veuillez vérifier si ça
    marche correctement (certains codes d'initialisation
    d'application peuvent être sautés).

en: Application output
fr_FR: Sortie de l'application

en: Application targets only
fr_FR: Seulement des cibles Applications

en: Apply On Selection
fr_FR: Appliquer sur la Sélection

en: Arduino Project
fr_FR: Projet Arduino

en: Arduino Series
fr_FR: Série Arduino

en: Are you really sure that you want to do this?
fr_FR: Êtes-vous réellement certain de vouloir faire cela ?

en: Are you really sure you want to delete the perspective '%s'?
fr_FR: Êtes-vous certains de vouloir supprimer la disposition '%s' ?

en: Are you really sure?
fr_FR: Êtes-vous réellement sûr ?

en: Are you sure '%s' is a Fortran Source File?
    Continue to change-case?
fr_FR: Êtes-vous sûrs que '%s' est un fichier source Fortran ? 
    Continuer le changement de casse ?

en: Are you sure to delete this item?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet élément ?

en: Are you sure to delete this menu item ?
    (It will delete all sub menus too)
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cet élément de menu ?
    (Cela supprimera aussi tous les sous-menus)

en: Are you sure you want to clear all variables?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir effacer toutes les variables ?

en: Are you sure you want to clear and unset all variables?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir effacer et désactiver toutes les variables ?

en: Are you sure you want to continue with these settings?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir continuer avec ces paramètres ?

en: Are you sure you want to delete abbreviations for %s language?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer les abréviations pour le langage %s ?

en: Are you sure you want to delete build target "%s"?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la cible de génération "%s" ?

en: Are you sure you want to delete the group "%s"?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer le groupe "%s" ?

en: Are you sure you want to delete the set?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer la configuration ?

en: Are you sure you want to delete the type '%s'?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir supprimer le type '%s' ?

en: Are you sure you want to delete the user '%s'?
fr_FR: Etes-vous sûr de vouloir supprimer l'utilisateur '%s' ?

en: Are you sure you want to delete this keyword?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce mot-clé ?

en: Are you sure you want to delete this regular expression?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette expression régulière ?

en: Are you sure you want to delete this theme?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce thème ?

en: Are you sure you want to delete this variable?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette variable ?

en: Are you sure you want to discard all local modifications to this script?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir ignorer tous les changements locaux effectués dans ce script ?

en: Are you sure you want to load the default regular expressions for this compiler?
    ALL regular expressions will be erased and replaced with their default counterparts!
    
    Are you REALLY sure?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir charger les expressions régulières par défaut pour ce compilateur?
    TOUTES les expressions régulières seront effacées et remplacées par leurs équivalents par défaut!
    
    Êtes-vous VRAIMENT sûr ?

en: Are you sure you want to recursively open from the project all the files under this folder?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir ouvrir récursivement dans le projet tous les fichiers de ce répertoire ?

en: Are you sure you want to recursively remove from the project all the files under this folder?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir enlever récursivement du projet tous les fichiers de ce répertoire ?

en: Are you sure you want to remove these files from the project?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir enlever ces fichiers du projet ?

en: Are you sure you want to remove this compiler?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce compilateur ?

en: Are you sure you want to remove this extension set from the list?
fr_FR: Êtes-vous certains de vouloir enlever cette extension de la liste ?

en: Are you sure you want to remove this file?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce fichier ?

en: Are you sure you want to remove this help file?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ce fichier d'aide ?

en: Are you sure you want to remove this tool?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir enlever cet outil ?

en: Are you sure you want to remove this virtual build target?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette cible de génération virtuelle ?

en: Are you sure you want to remove this wildcard?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir retirer ce joker ?

en: Are you sure you want to reset all settings to defaults for "%s"?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir revenir aux réglages par défaut pour "%s" ?

en: Are you sure you want to reset the settings for the selected plugin?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir remettre la configuration par défaut du greffon sélectionné ?

en: Are you sure you want to set all variables?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir activer toutes les variables ?

en: Are you sure you want to stop replacing in files?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir arrêter de remplacer dans les fichiers ?

en: Are you sure?
fr_FR: Êtes-vous sûr(e) ?

en: Args:
fr_FR: Arguments :

en: Arguments (str.):
fr_FR: Arguments (str.) :

en: Arguments:
fr_FR: Arguments :

en: Arrange for function stack and line number tracing.
fr_FR: Arranger en pile pour tracer les fonctions et les numéros de lignes.

en: Arrange for function stack tracing. If a trap occurs, the function stack will be displayed.
fr_FR: Arranger en pile pour tracer les fonctions. Si un problème survient, la pile de fonctions sera affichée.

en: Arrange for function stack, line number, and return call stack corruption tracing.
fr_FR: Arranger en pile de fonction, numéro de ligne, pour retourner une trace des appels.

en: Array
fr_FR: Tableau

en: Arrow
fr_FR: Flèche

en: Arrows
fr_FR: Flèches

en: Artistic Style has terminated
fr_FR: Artistic Style s'est terminé

en: As &HTML...
fr_FR: Vers &HTML...

en: As &ODT...
fr_FR: Vers &ODT...

en: As &PDF...
fr_FR: Vers &PDF...

en: As &RTF...
fr_FR: Vers &RTF...

en: As default encoding (bypassing C::B's auto-detection)
fr_FR: En tant qu'encodage par défaut (Outrepasse la détection automatique de C::B)

en: As fallback encoding
fr_FR: En tant qu'encodage de réserve

en: As on screen
fr_FR: Comme à l'écran

en: As shown in editor
fr_FR: Comme affiché dans l'éditeur

en: Ask for confirmation if conflicts arise.
fr_FR: Demander confirmation en cas de conflit.

en: Ask if rebuild is needed:
fr_FR: Demander si une nouvelle génération est nécessaire :

en: Ask if unicode
fr_FR: Demander si Unicode

en: Ask to Increment
fr_FR: Interroger pour incrémenter

en: Ask you to increment every time
    a change has been made to the 
    source code, before the compilation
    takes effect.
fr_FR: Vous demande d'incrémenter chaque fois
    qu'un changement a été effectué dans le
    code source, avant que la compilation
    ne prenne effet.

en: Aspell library not found. Aspell spell checking engine unavailable
fr_FR: La bibliothèque Aspell est introuvable. Moteur de vérification orthographique Aspell non disponible

en: Assembly
fr_FR: Assemblage

en: Associate Code::Blocks with the following file types:
fr_FR: Associer Code::Blocks aux types de fichiers suivants :

en: Associated Logger
fr_FR: Journal associé

en: Assume Ordered Compares
fr_FR: Suppose que les comparaisons sont ordonnées

en: Assume input source files are in FORTRAN 77-style fixed form format
fr_FR: Suppose que les fichiers sources sont du style FORTRAN-77, format fixe

en: Assume interrupt routine does not do hardware multiply
fr_FR: Suppose que la routine d'interruption n'effectue pas de multiplication par le hardware

en: Assume no aliasing in program
fr_FR: Ne supposer aucune alias dans le programme

en: Assume no aliasing within functions, but assume aliasing across calls
fr_FR: Ne supposer aucune alias dans les fonctions, mais supposer des alias entre les appels

en: Assume that ICPLBs are enabled at run time.
fr_FR: Supposer que les "ICPLBs" sont activés au moment de l'exécution.

en: Assume that the program is arbitrarily large. This is the default.
fr_FR: Suppose que le programme est arbitrairement long. C'est par défaut.

en: Assume that the source file is fixed form
fr_FR: Suppose que le fichier source est en format fixe

en: Assume that the source file is free form
fr_FR: Suppose que le fichier source est en format libre

en: Assume the input source files are in Fortran 90/95 freeform format
fr_FR: Suppose que les fichiers sources sont du style Fortran 90/95, en format libre

en: At "else" folding
fr_FR: Repliement sur "else"

en: At %s:%ld
fr_FR: A %s : %ld

en: At Column
fr_FR: À la colonne

en: At edge of window
fr_FR: En bord de fenêtre

en: At end and start of line
fr_FR: Au début et en fin de ligne

en: At end and start of text
fr_FR: Au début et en fin de texte

en: At end of line
fr_FR: En fin de ligne

en: At end of text
fr_FR: En fin de texte

en: At least one configuration must be set...
fr_FR: Vous devez sélectionner au moins une configuration ...

en: At least the following symbol types are used; others are, as well, depending on the object file format. If lowercase, the symbol is local; if uppercase, the symbol is global (external).
    
    A  The symbol's value is absolute, and will not be changed by further linking.
    B  The symbol is in the uninitialized data section (known as BSS).
    C  The symbol is common. Common symbols are uninitialized data. When linking, multiple common symbols may appear with the same name. If the symbol is defined anywhere, the common symbols are treated as undefined references.
    D  The symbol is in the initialized data section.
    G  The symbol is in an initialized data section for small objects. Some object file formats permit more efficient access to small data objects, such as a global int variable as opposed to a large global array.
    I  The symbol is an indirect reference to another symbol. This is a GNU extension to the a.out object file format which is rarely used.
    N  The symbol is a debugging symbol.
    R  The symbol is in a read only data section.
    S  The symbol is in an uninitialized data section for small objects.
    T  The symbol is in the text (code) section.
    U  The symbol is undefined.
    V  The symbol is a weak object. When a weak defined symbol is linked with a normal defined symbol, the normal defined symbol is used with no error. When a weak undefined symbol is linked and the symbol is not defined, the value of the weak symbol becomes zero with no error.
    W  The symbol is a weak symbol that has not been specifically tagged as a weak object symbol. When a weak defined symbol is linked with a normal defined symbol, the normal defined symbol is used with no error. When a weak undefined symbol is linked and the symbol is not defined, the value of the symbol is determined in a system-specific manner without error. On some systems, uppercase indicates that a default value has been specified.
    -  The symbol is a stabs symbol in an a.out object file. In this case, the next values printed are the stabs other field, the stabs desc field, and the stab type. Stabs symbols are used to hold debugging information.
    ?  The symbol type is unknown, or object file format specific.
fr_FR: Au minimum, les symboles suivants sont utilisés ; d'autres, dépendent du format de fichier objet. En minuscules, le symbole est local ; en majuscules le symbole est global (external).
    
    A  La valeur du symbole est absolue et ne sera pas changée par une future édition de liens.
    B  Le symbole est dans la section data non initialisée (connues en tant que BSS).
    C  Le symbole est commun. Les symboles communs sont des données non initialisées. Lors de l'édition de liens, des symboles communs multiples peuvent apparaître avec le même nom. Si un symbole est défini partout, les symboles communs sont traités comme des références non définies.
    D  Le symbole est dans la section data non initialisée.
    G  Le symbole est dans la section data non initialisée pour les petits objets. Certains formats de fichiers objet permettent d'accéder plus efficacement aux petits objets, comme une variable globale int plutôt qu'un grand tableau global.
    I  Le symbole est une référence indirecte à un autre symbole. C'est une extension GNU du format objet de a.out rarement utilisée.
    N  Le symbole est un symbole de débogage.
    R  Le symbole est dans la section data en lecture seule.
    S  Le symbole est dans la section data non initialisée pour les petits objets.
    T  Le symbole est dans la section Texte (code).
    U  Le symbole est non défini.
    V  Le symbole est un objet non significatif. Quand un objet est défini non significatif est lié avec un symbole d'objet normal, le symbole normal défini est utilisé sans erreur. Quand un objet non significatif non défini est lié et que le symbole n'est pas défini, la valeur de l'objet non significatif devient nulle sans erreur.
    W  Le symbole est un symbole non significatif qui n'a pas été spécifiquement marqué comme objet non significatif. Quand un symbole non significatif non défini est lié et que le symbole n'est pas défini, la valeur du symbole est déterminée d'une manière spécifique au système, sans erreur. Avec certains systèmes, en majuscules indique qu'une valeur par défaut a été spécifiée.
    -  Le symbole est un symbole "stabs" dans un fichier objet a.out. Dans ce cas, les valeurs suivantes imprimées sont les autres champs "stabs", les champs description "stabs", et le type de "stabs". Les symboles "stabs" sont utilisés pour conserver des informations de débogage.
    ?  Le type de symbole est inconnu, ou le format objet spécifique.

en: At project and target level
fr_FR: Au niveau projet et cible

en: At project level
fr_FR: Au niveau projet

en: At start of line
fr_FR: En début de ligne

en: At start of text
fr_FR: En début de texte

en: At target level
fr_FR: Au niveau cible

en: Attach "extern c"
fr_FR: Attacher les accolades aux "extern c"

en: Attach classes
fr_FR: Attacher les accolades aux classes

en: Attach closing "while"
fr_FR: Attachez les accolades finales d'un "while"

en: Attach debugger '%s' to '%s'
fr_FR: Attacher le débogueur' %s'à' %s'

en: Attach inlines
fr_FR: Attacher les accolades aux fonctions "inlines"

en: Attach namespaces
fr_FR: Attacher les accolades aux "namespaces"

en: Attach the return type to the function name in function declarations or signatures
fr_FR: Attacher le type de retour au nom de la fonction dans les déclarations de fonction ou les signatures

en: Attach the return type to the function name in function definitions
fr_FR: Attacher le type de retour au nom de la fonction dans les définitions de fonctions

en: Attach to an external running process
fr_FR: Lier à un processus externe en cours

en: Attach to process...
fr_FR: Attacher au processus...

en: Attached Code Checker
fr_FR: Vérificateur de code attaché

en: Attached build scripts:
fr_FR: Scripts de génération attachés :

en: Attaching failed:
fr_FR: Échec d'attachement :

en: Attaching to program with pid: %d
fr_FR: Attaché au programme avec le pid : %d

en: Attributes
fr_FR: Attributs

en: Augmented call graph by a heuristic which examines the text space of the object file and identifies function calls in the binary machine code.
fr_FR: Graphe d'appels amélioré par une heuristique qui examine l'espace texte dans les fichiers objets et identifie les appels de fonctions dans le code binaire de la machine.

en: Aui ToolBar Enabled
fr_FR: Barre d'outil Aui activée

en: Aui ToolBar label
fr_FR: Label de barre d'outils Aui

en: AuiManager Closed
fr_FR: AuiManager Fermé

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Author's email:
fr_FR: Email de l'auteur :

en: Author's website:
fr_FR: Site Web de l'auteur :

en: Author:
fr_FR: Auteur :

en: Auto Align
fr_FR: Alignement automatique

en: Auto Focus Editors
fr_FR: Placer le focus sur les éditeurs

en: Auto Versioning Editor
fr_FR: Éditeur d'Auto Versioning

en: Auto detect
fr_FR: Auto-détection

en: Auto detect Error
fr_FR: Détection automatique d'erreur

en: Auto increments the version and build number of your application every time
    a change has been made and stores it in version.h with easy to use variable declarations.
    Also have a feature for committing changes a la SVN style, a version scheme editor and a change log generator.
    
    Example:
    
       #include "version.h"
       printf("v%d.%d.%d.%d",MAJOR,MINOR,BUILD,REVISION); //C example
       string version = AutoVersion::FULLVERSION_STRING; //C++ example
    
    Declarations available in the AutoVersion namespace on C++ and global on C:
    
      1) Date Version Types
    	  static const char DATE[]
    	  static const char MONTH[]
    	  static const char YEAR[]
    	  static const double UBUNTU_VERSION_STYLE
    
      2) Software Status
    	  static const char STATUS[]
    	  static const char STATUS_SHORT[]
    
      3) Standard Version Type
    	  static const long MAJOR
    	  static const long MINOR
    	  static const long BUILD
          	  static const long REVISION
    
      4) Miscellaneous Version Types
    	  static const long BUILDS_COUNT
    	  #define RC_FILEVERSION
    	  #define RC_FILEVERSION_STRING
    	  static const char FULLVERSION_STRING[]
    
      5) SVN Version
    	  static const char SVN_REVISION[]
    	  static const char SVN_DATE[]
fr_FR: Auto incrémente les numéros de version et de génération de votre application chaque fois qu'un changement
    a été effectué et l'enregistre dans le fichier version.h avec des déclarations de variables faciles à utiliser.
    Possède aussi une fonctionnalité pour envoyer les changements dans le style SVN, un éditeur de schémas
    de versions et un générateur de journal des changements.
    
    Exemple:
    
       #include "version.h"
       printf("v%d.%d.%d.%d",MAJOR,MINOR,BUILD,REVISION); // exemple en C
       string version = AutoVersion::FULLVERSION_STRING;          // exemple en C++
    
    Déclarations disponibles dans le namespace d'AutoVersion en C++ et en global en C:
    
      1) Types de Dates de Version
    	  static const char DATE[]
    	  static const char MONTH[]
    	  static const char YEAR[]
    	  static const double UBUNTU_VERSION_STYLE
    
      2) État du Programme
    	  static const char STATUS[]
    	  static const char STATUS_SHORT[]
    
      3) Types Standards de Version
    	  static const long MAJOR
    	  static const long MINOR
    	  static const long BUILD
    	  static const long REVISION
    
      4) Divers Types de Versions
    	  static const long BUILDS_COUNT
    	  #define RC_FILEVERSION
    	  #define RC_FILEVERSION_STRING
    	  static const char FULLVERSION_STRING[]
    
      5) Version de SVN
    	  static const char SVN_REVISION[]
    	  static const char SVN_DATE[]

en: Auto indent
fr_FR: Indentation automatique

en: Auto indent new lines
fr_FR: Indentation automatique des nouvelles lignes

en: Auto insert
fr_FR: Insertion automatique

en: Auto remove variable prefix for event handler function
fr_FR: Supprime automatiquement le préfixe de variable d'une fonction de gestionnaire d'évènement

en: Auto show/hide message pane
fr_FR: Afficher/cacher automatiquement le panneau de message

en: Auto update
fr_FR: Mise à jour automatique

en: Auto-build project if it is not up-to-date
fr_FR: Génération automatique du projet s'il n'est pas à jour

en: Auto-check interval (secs)
fr_FR: Intervalle d'Auto-check (secs)

en: Auto-check online status
fr_FR: État Auto-check en ligne

en: Auto-complete
fr_FR: Compléter automatiquement

en: Auto-complete has nothing to do with the code-completion plugin.
fr_FR: Auto-compléter n'a rien à voir avec l'extension de complétion de code.

en: Auto-completes the word under the caret (nothing to do with code-completion plugins)
fr_FR: Complète automatiquement le mot sous le curseur (rien à voir avec l'extension de complétion de code)

en: Auto-detect
fr_FR: Auto-détection

en: Auto-detected installation path of "%s"
    in "%s"
fr_FR: Chemin d'installation de "%s" détecté automatiquement
    dans "%s"

en: Auto-expand namespaces
fr_FR: Étendre automatiquement les namespaces

en: Auto-generate filename extension
fr_FR: Générer automatiquement l'extension du fichier

en: Auto-generate filename prefix
fr_FR: Générer automatiquement le préfixe du fichier

en: Auto-generated
fr_FR: Généré automatiquement

en: Auto-refresh Todo list (NOT recommended for large projects)
fr_FR: Rafraîchi automatiquement la liste "à faire". (NON recommandé pour les gros projets)

en: Auto-select content of input field when starting incremental search
fr_FR: Sélection automatique du contenu du champ d'entrée quand on commence une recherche incrémentale

en: Auto-show these notes on project loading (only if notes not empty)
fr_FR: Affiche automatiquement ces notes au chargement du projet (seulement si non vides)

en: Auto-size:
fr_FR: Taille-auto :

en: Autodetection of libraries
fr_FR: Détection automatique des bibliothèques

en: Autoincrement Major and Minor
fr_FR: Auto-incrémente Majeur et Mineur

en: Autolaunch after typing # letters:
fr_FR: Lancé automatiquement après entrée des lettres # :

en: Automatic file name extension
fr_FR: Extension automatique des noms de fichiers

en: Automatic project build before debug session is started.
fr_FR: Génération automatique du projet avant de démarrer la session de débogage.

en: Automatic source paths...
fr_FR: Chemins source automatiques...

en: Automatic versioning
fr_FR: Versionnage automatique

en: Automatic watches are added for all the local variables of the current function
fr_FR: Des surveillances automatiques sont ajoutées pour toutes les variables locales de la fonction courante

en: Automatic watches are added for the current function's arguments
fr_FR: Des surveillances automatiques sont ajoutées pour les arguments de la fonction courante

en: Automatically adds missing includes and/or forward declarations to C++ source files within a single project or all projects within a workspace.
fr_FR: Ajoute automatiquement les includes absents et/ou les déclarations forward aux fichiers sources C++ dans un projet unique ou dans tous les projets à l'intérieur d'un espace de travail (workspace).

en: Automatically determine the width of the horizontal scrollbar (use with care)
fr_FR: Détermine automatiquement la largeur de la barre de défilement horizontal (utiliser avec modération!)

en: Automatically disable the list of superseded
    flags if this flag is enabled
fr_FR: Désactive automatiquement la liste de flags 
    de remplacements si ce flag est activé

en: Automatically expand namespaces
fr_FR: Extension automatique des namespaces

en: Automatically lay out the window. If disabled you must call Layout(), Fit() or SetSizeHints() in your code.
fr_FR: Ajuster automatiquement la fenêtre. Si désactivé, vous devez appeler Layout(), Fit() ou SetSizeHints() dans votre code.

en: Automatically loaded resources:
fr_FR: Ressources automatiquement chargées:

en: Automatically makes the whole text visible during compilation
fr_FR: Rendre automatiquement tout le texte visible pendant la compilation

en: Automatically resize log columns
fr_FR: Redimensionne automatiquement les colonnes du Journal

en: Automatically save all projects
fr_FR: Enregistrer automatiquement tous les projets

en: Automatically save projects every
fr_FR: Enregistrer automatiquement les projets toutes les

en: Automatically save source files every
fr_FR: Enregistrer automatiquement les sources toutes les

en: Automatically save workspace
fr_FR: Enregistrer automatiquement l'espace de travail

en: Automatically update the preview text
fr_FR: Mise à jour automatique du texte prévisualisé

en: Automatically upload to Arduino board after project built
fr_FR: Chargement automatique sur la carte Arduino après la génération du projet

en: Autosave
fr_FR: Sauvegarde-auto

en: Autoselect single match
fr_FR: Sélection automatique sur résultat unique

en: Auxiliary buffers count
fr_FR: Nombre de tampons auxiliaires

en: Available Languages
fr_FR: Langues disponibles

en: Available configurations
fr_FR: Configurations disponibles

en: Available configurations:
fr_FR: Configurations disponibles :

en: Available dictionaries
fr_FR: Dictionaires disponibles

en: Available in pkg-config
fr_FR: Disponible dans pkg-config

en: Available plugins:
fr_FR: Extensions installées :

en: Avoid all range limits on call instructions
fr_FR: Éviter les limitations de dynamique dans les instructions d'appel

en: Axis Location
fr_FR: Localisation d'axe

en: Axis Type
fr_FR: Type d'axe

en: B4 Envelope, 250 by 353 millimeters
fr_FR: Enveloppe B4, 250 par 353 millimètres

en: B4 sheet, 250 by 354 millimeters
fr_FR: Feuille B4, 250 par 354 millimètres

en: B5 Envelope, 176 by 250 millimeters
fr_FR: Enveloppe B5, 176 par 250 millimètres

en: B5 sheet, 182-by-257-millimeter paper
fr_FR: Feuille B5, 182 par 257 millimètres

en: B6 Envelope, 176 by 125 millimeters
fr_FR: Enveloppe B6, 176 par 125 millimètres

en: BIND(C, name=#):
fr_FR: BIND(C, name=#) :

en: BYO Games
fr_FR: Jeux de Byo

en: BYO Games collection
fr_FR: Collection des jeux de BYO

en: Back Color
fr_FR: Couleur du fond

en: Back Colour
fr_FR: Couleur du fond

en: Back-To-Work settings
fr_FR: Configuration de "Retour au travail"

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Background (default):
fr_FR: Arrière-plan (par défaut) :

en: Background Colour
fr_FR: Couleur de l'arrière-plan

en: Background color
fr_FR: Couleur de l'arrière-plan

en: Background colour
fr_FR: Couleur de l'arrière-plan

en: Background for MDI apps
fr_FR: Arrière-plan pour applications MDI

en: Background:
fr_FR: Arrière-plan :

en: Backslash as'C-style' escape characters
fr_FR: Backslash en tant que caractère d'échappement comme en C

en: Backspace key unindents
fr_FR: La touche Backspace désindente

en: Backspace key unindents
fr_FR: La touche Backspace désindente

en: Backspace unindents
fr_FR: Backspace désindente

en: Backtick Cache
fr_FR: Cache de "backtick"

en: Backtrace active frame background
fr_FR: Couleur du fond dans le cadre actif de Backtrace

en: Backtrace active frame foreground
fr_FR: Couleur du texte dans le cadre actif de Backtrace

en: Backup Index
fr_FR: Sauvegarder l'index

en: Backup Main Index
fr_FR: Sauvegarder l'index principal

en: Backup Snippets Index
fr_FR: Sauvegarder l'index des Snippets

en: Backward Ed	Alt-Left
fr_FR: Aller en arrière	Alt-Left

en: Bad encoding.
fr_FR: Mauvais encodage.

en: Bad password.
fr_FR: Mot de passe erroné.

en: Bad regular expression.
fr_FR: Mauvaise expression régulière.

en: Badly formed UCC/EAN-128 string '%s'.
fr_FR: Chaîne UCC/EAN-128 '%s' mal formée.

en: Bar Colour
fr_FR: Couleur de la Barre

en: Base Font:
fr_FR: Police de base :

en: Base class name:
fr_FR: Nom de la classe de base :

en: Base classes
fr_FR: Classes de base

en: Base configuration for doxygen, generated by DoxyBlocks
fr_FR: Configuration de base pour doxygen, générée par DoxyBlocks

en: Base options
fr_FR: Options de base

en: Base path:
fr_FR: Chemin de base :

en: Base type:
fr_FR: Type de base :

en: Batch build ended.
fr_FR: Compilation du fichier batch terminée.

en: Batch build stopped with errors.
fr_FR: La compilation du fichier Batch s'est arrêtée avec des erreurs.

en: Batch builds
fr_FR: Génération par lots

en: Baud:
fr_FR: Baud :

en: Be sure it is in the OS global path.
fr_FR: Assurez-vous que ce soit dans le chemin global de l'OS.

en: Before connection:
fr_FR: Avant connexion :

en: Begin Download
fr_FR: Commencer le téléchargement

en: Begin of
fr_FR: Début de

en: Beginning
fr_FR: Commence

en: Beginning of line
fr_FR: Début de ligne

en: Begins searching in current working directory (default)
fr_FR: Commence la recherche par le répertoire courant (par défaut)

en: Begins searching in directory of referencing file
fr_FR: Commence la recherche par le répertoire du fichier référencé

en: Begins searching in directory that contains the source file
fr_FR: Commence la recherche par le répertoire contenant le fichier

en: Belongs in targets:
fr_FR: Appartient aux cibles :

en: Binary
fr_FR: Binaire

en: Binding types
fr_FR: Types pour le "Binding"

en: Bindings
fr_FR: Liaisons

en: Bindto Info
fr_FR: Info Bindto

en: Bitmap Files|*.bmp|All Files|*.*
fr_FR: Fichiers Bitmap|*.bmp|Tous les fichiers|*.*

en: Bitmap marg. height
fr_FR: Hauteur de marge Bitmap

en: Bitmap marg. in Dialog Units
fr_FR: Marge des bitmaps en unités de dialogues

en: Bitmap marg. width
fr_FR: Largeur de marge Bitmap

en: Bitmap:
fr_FR: Bitmap :

en: Bitmaps:
fr_FR: Bitmaps :

en: Bits for Z-buffer
fr_FR: Bits pour le Z-buffer

en: Bits for color buffer
fr_FR: Bits pour le buffer couleur

en: Bits for stencil buffer
fr_FR: Bits pour le Stencil buffer

en: Black && White
fr_FR: Noir et blanc

en: Black on white
fr_FR: Noir sur blanc

en: BlackDuck query
fr_FR: Requête BlackDuck

en: Blackfin CPU architecture derivatives
fr_FR: Dérivé de l'architecture CPU de type Blackfin

en: Blackfin CPU architecture specific
fr_FR: Spécifique à l'architecture CPU de type Blackfin

en: Blink period (ms)
fr_FR: Période du clignotement (ms)

en: Block
fr_FR: Bloc

en: Block Comment
fr_FR: Commenter le bloc

en: Block Comment Sample
fr_FR: Exemple de bloc de Commentaires

en: Block Comment Style
fr_FR: Style de bloc de commentaires

en: Block Instruction
fr_FR: Bloc d'instructions

en: Bloodshed Dev-C++ project files
fr_FR: Fichiers de projet Bloodshed Dev-C++

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Blue color bits
fr_FR: Bits pour le bleu

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Bold
fr_FR: Gras

en: BoldItalic
fr_FR: Gras-Italiques

en: Bookmark all
fr_FR: Tout marquer

en: Bookmark every occurance of find string
fr_FR: Marquer chaque occurrence de la chaîne trouvée

en: Bookmarked Folders
fr_FR: Répertoires des favoris

en: Bookmarks
fr_FR: Signets

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Border Colour
fr_FR: Couleur de la bordure

en: Border Style
fr_FR: Style de la bordure

en: Border alpha
fr_FR: Valeur alpha de la bordure

en: Border flags:
fr_FR: Drapeaux de bordure :

en: Border width
fr_FR: Largeur de Bordure

en: Border:
fr_FR: Bordure :

en: Borders
fr_FR: Bords

en: Borders in Dialog Units
fr_FR: Bordures en unités de dialogues

en: Borland C++ Compiler (5.5, 5.82)
fr_FR: Compilateur Borland C++ (5.5, 5.82)

en: Borland C++ keywords and extensions
fr_FR: Mots-clés et extensions Borland C++

en: Bottom
fr_FR: Bas

en: Bottom Tabs
fr_FR: Onglets en Bas

en: Bottom-up Inlining
fr_FR: Inlining ascendant

en: Bourricot | Ceniza (maintainer)
fr_FR: Bourricot | Ceniza (maintenance)

en: Box-comme&nt
fr_FR: Commenter le &bloc

en: Boxcomments the selected lines of code
fr_FR: Commenter le bloc de lignes de code sélectionnées

en: Brace Smart Indent
fr_FR: Indentation intelligente des accolades

en: Brace completion
fr_FR: Complétion des accolades

en: Brace style
fr_FR: Style des accolades

en: Braces
fr_FR: Accolades

en: Branch
fr_FR: Branche

en: Break 'else if()' header combinations into seperate lines
fr_FR: Découper les combinaisons de 'else if()' en lignes séparées

en: Break closing headers from their immediately preceding closing braces
fr_FR: Séparer les en-têtes fermants des accolades fermantes qui les précèdent immédiatement

en: Break debugger
fr_FR: Suspendre le débogueur

en: Break lines after amount of chars (range: 50-200)
fr_FR: Découper les lignes de plus d'un certain nombre de caractères (étendue : 50-200)

en: Break logical conditionals to be placed last on the previous line
fr_FR: Découper la logique conditionnelle pour la placer en fin de la ligne précédente

en: Break on read
fr_FR: Arrêt sur lecture

en: Break on read or write
fr_FR: Arrêt sur lecture ou écriture

en: Break on write
fr_FR: Arrêt sur écriture

en: Break one-line headers
fr_FR: Scinder les entêtes sur 1 ligne

en: Break the debuggee in order to examine its state
fr_FR: Arrêter le débogage pour en examiner l'état

en: Break the return type from the function name in function declarations or signatures
fr_FR: Séparer le type de retour du nom de la fonction dans les déclarations de fonction ou les signatures

en: Break the return type from the function name in function definitions
fr_FR: Séparer le type de retour du nom de fonction dans les définitions de fonctions

en: Break when expression is true:
fr_FR: Arrêt quand l'expression est vraie :

en: Break-Instruction
fr_FR: Instruction de Break

en: Breakpoints
fr_FR: Points d'arrêt

en: Brick background
fr_FR: Couleur de fond d'une brique

en: Brief
fr_FR: Bref

en: Bring it on top afterwards
fr_FR: Placer sur le dessus

en: Bring to front
fr_FR: Placer sur le devant

en: Broken Files Plugin
fr_FR: Extension Broken Files

en: Browse
fr_FR: Parcourir

en: Browse Backward
fr_FR: Parcourir en arrière

en: Browse Down
fr_FR: Parcourir vers le bas

en: Browse Tracker
fr_FR: Suivi de navigation

en: Browse Up
fr_FR: Parcourir vers le haut

en: Browse for Dot.
fr_FR: Recherche de Dot.

en: Browse for HHC.
fr_FR: Recherche de HHC.

en: Browse for a CHM viewer.
fr_FR: Recherche d'un afficheur de CHM.

en: Browse for directory to search in
fr_FR: Répertoire dans lequel chercher

en: Browse for doxygen.
fr_FR: Recherche de doxygen.

en: Browse for doxywizard.
fr_FR: Recherche de doxywizard.

en: Browse forward
fr_FR: Parcourir en avant

en: Browse to previous source positions
fr_FR: Accéder aux positions sources précédentes

en: BrowseTracker
fr_FR: Suivi de navigation

en: BrowseTracker Options
fr_FR: Options du suivi de navigation (BrowseTracker)

en: Bui&ld and run
fr_FR: &Générer et exécuter

en: Build
fr_FR: Générer

en: Build &workspace
fr_FR: Générer l'&espace de travail

en: Build Count
fr_FR: Compteur de générations

en: Build Number
fr_FR: Numéro de génération

en: Build Number maximum:
fr_FR: Nombre max. de générations :

en: Build a standalone application for Core A of BF561 when using the one-application-per-core programming model.
fr_FR: Générer une application autonome pour le cœur A d'un BF561 lors de l'utilisation d'un modèle de programmation une-application-par-cœur.

en: Build a standalone application for Core B of BF561 when using the one-application-per-core programming model.
fr_FR: Générer une application autonome pour le cœur B d'un BF561 lors de l'utilisation d'un modèle de programmation une-application-par-cœur.

en: Build a standalone application for SDRAM.
fr_FR: Génère une application autonome en SDRAM.

en: Build a standalone application for multicore Blackfin processors.
fr_FR: Générer une application autonome pour processeurs multi-cœurs Blackfin.

en: Build all projects in workspace
fr_FR: Générer tous les projets de l'espace de travail

en: Build and run
fr_FR: Générer et exécuter

en: Build and run current project
fr_FR: Générer et exécuter le projet courant

en: Build and run the active project
fr_FR: Générer et exécuter le projet actif

en: Build current project
fr_FR: Générer le projet courant

en: Build ended on:
fr_FR: Génération terminée par :

en: Build failed, do you want to debug the program?
fr_FR: La génération a échoué, voulez-vous déboguer le programme ?

en: Build file
fr_FR: Générer le fichier

en: Build log
fr_FR: Journal de génération

en: Build log saved as:
fr_FR: Journal de génération enregistré dans :

en: Build messages
fr_FR: Messages de génération

en: Build options
fr_FR: Options de génération

en: Build options...
fr_FR: Options de génération...

en: Build project/target:
fr_FR: Générer le projet/la cible :

en: Build scripts
fr_FR: Scripts de génération

en: Build started on:
fr_FR: Génération démarrée sur :

en: Build still running. Do you want stop the build process?
fr_FR: La génération est toujours en cours. Voulez-vous arrêter le processus de construction ?

en: Build target
fr_FR: Cible de génération

en: Build target '%s' in current project
fr_FR: Cible de génération '%s' dans le projet en cours

en: Build target files:
fr_FR: Générer les fichiers cibles :

en: Build target name:
fr_FR: Nom de la cible de génération :

en: Build target platforms
fr_FR: Plateformes cibles de génération

en: Build target...
fr_FR: Cible de génération...

en: Build targets
fr_FR: Cibles de génération

en: Build targets contained
fr_FR: Générer les cibles contenues

en: Build the active project
fr_FR: Générer le projet actif

en: Build times before incrementing Minor:
fr_FR: Nombre de générations avant d'incrémenter Mineur :

en: Build workspace
fr_FR: Générer l'espace de travail

en: Build:
fr_FR: Génération:

en: Building '%s' (target '%s')
fr_FR: Génération de '%s' (cible '%s')

en: Building Call tree
fr_FR: Construction de l'arborescence des appels

en: Building Called-By tree
fr_FR: Construction de l'arborescence des "appelés par"

en: Building to ensure sources are up-to-date
fr_FR: Lancer une génération pour vérifier si les sources sont à jour

en: Built-in fields:
fr_FR: Champs prédéfinis :

en: Bullet Style
fr_FR: Style des bulles

en: Button DOWN
fr_FR: Bouton BAS

en: Button Type
fr_FR: Type de Bouton

en: Buttons
fr_FR: Boutons

en: Byte order
fr_FR: Ordre des octets

en: Byte:
fr_FR: Octet :

en: Bytes:
fr_FR: Octets :

en: Bzr integration
fr_FR: Intégration Bzr

en: C - only flags
fr_FR: Flags C seulement

en: C - only flags...
fr_FR: Flags C seulement ...

en: C Dialect
fr_FR: Langage C

en: C Dialect: Char signedness
fr_FR: Langage C : Char signedness

en: C Features
fr_FR: Fonctionnalités C

en: C Sheet, 17 by 22 inches
fr_FR: Feuille C, 17 par 22 pouces

en: C calling convention
fr_FR: Convention d'appel C

en: C compiler:
fr_FR: Compilateur C :

en: C files
fr_FR: Fichiers C

en: C source file
fr_FR: Fichier source C

en: C sources (*.c)|*.c
fr_FR: Sources C (*.c)|*.c

en: C style comment
fr_FR: Commentaires de Style C

en: C type:
fr_FR: Type C :

en: C&ancel
fr_FR: &Annuler

en: C&lear and close
fr_FR: E&ffacer et fermer

en: C&lose
fr_FR: &Fermer

en: C&reate
fr_FR: C&réer

en: C++ - only flags
fr_FR: Flags C++ seulement

en: C++ - only flags...
fr_FR: Flags C++ seulement ...

en: C++ Features
fr_FR: Fonctionnalités C++

en: C++ Slash
fr_FR: Slash C++

en: C++ compiler:
fr_FR: Compilateur C++ :

en: C++ exception handling options
fr_FR: Options de prise en charge des exceptions de C++

en: C++ files
fr_FR: Fichiers C++

en: C++ source file
fr_FR: Fichier source C++

en: C++ sources (*.cpp)|*.cpp|All files|*.*
fr_FR: Sources C++ (*.cpp)|*.cpp|Tous fichiers|*.*

en: C++ style comment
fr_FR: Commentaires de Style C++

en: C++ template source file
fr_FR: Modèle de fichier source C++

en: C-escaped regular expression:
fr_FR: Expression régulière escaped-C :

en: C/C++ Assembler Settings
fr_FR: C/C++ Paramétrages de l'Assembleur

en: C/C++ Editor settings
fr_FR: Configurations de l'éditeur C/C++

en: C/C++ Header File
fr_FR: Fichier d'en-tête C/C++

en: C/C++ Language Settings
fr_FR: Paramétrages du langage C/C++

en: C/C++ Preprocessor Settings
fr_FR: C/C++ Paramétrages du préprocesseur

en: C/C++ Source File
fr_FR: Fichier source C/C++

en: C/C++ Warnings Settings
fr_FR: C/C++ Paramétrages des "Warnings"

en: C/C++ header
fr_FR: En-tête C/C++

en: C/C++ header files
fr_FR: Fichiers d'en-tête C/C++

en: C/C++ parser
fr_FR: Parseur C/C++

en: C/C++ parser (adv.)
fr_FR: Parseur C/C++ (avancé)

en: C/C++ parser options
fr_FR: Options du parseur C/C++

en: C/C++ source
fr_FR: Source C/C++

en: C3 Envelope, 324 by 458 millimeters
fr_FR: Enveloppe C3, 324 par 458 millimètres

en: C4 Envelope, 229 by 324 millimeters
fr_FR: Enveloppe C4, 229 par 324 millimètres

en: C5 Envelope, 162 by 229 millimeters
fr_FR: Enveloppe C5, 162 par 229 millimètres

en: C6 Envelope, 114 by 162 millimeters
fr_FR: Enveloppe C6, 114 par 162 millimètres

en: C65 Envelope, 114 by 229 millimeters
fr_FR: Enveloppe C65, 114 par 229 millimètres

en: C89 Dialect (default is C99)
fr_FR: Langage C89 (par défaut c'est C99)

en: C89 and Variable Length Arrays are incompatible
fr_FR: C89 et les Tableaux à Dimension Variable sont incompatibles

en: C::B Profiler Results
fr_FR: C::B Profiler résultats

en: C::B Profiler plugin
fr_FR: Extension C::B Profiler

en: C::B games
fr_FR: Jeux C::B

en: CB restart needed
fr_FR: Redémarrage de CB nénessaire

en: CC Debug Info
fr_FR: Information de débogage de CC

en: CCTest build with %s!
    Running under %s.
fr_FR: CCTest généré avec %s!
    Exécution sous %s.

en: CJK Font file '%s' for CJK family '%s' does not exist or is not readable.
fr_FR: Le fichier de police de caractères CJK '%s' de la famille CJK '%s' n'existe pas où n'est pas lisible.

en: CJK family '%s' already registered.
fr_FR: La famille CJK '%s' existe déjà.

en: CJK font '%s' already registered.
fr_FR: La police de caractères CJK '%s' existe déjà.

en: CODE Size
fr_FR: Taille de CODE

en: COMPACT memory model.
fr_FR: Modèle mémoire COMPACT.

en: CPU Core
fr_FR: Cœur du processeur

en: CPU Mode
fr_FR: Mode du CPU

en: CPU Registers
fr_FR: Registres du CPU

en: CPU Target Architecture
fr_FR: Architecture du CPU cible

en: CPU architecture
fr_FR: Architecture du CPU

en: CPU architecture tuning
fr_FR: Ajustements à l'architecture du CPU

en: CScope Install instruction
fr_FR: Instructions d'installation de Cscope

en: CScope process started
fr_FR: Démarrage du processus CScope

en: CScope returned
fr_FR: CScope a retourné

en: CScope:
fr_FR: CScope :

en: CScope: Could not load config manager for cscope! Could not lookup for executable name.
fr_FR: CScope : Impossible de charger le gestionnaire de configuration pour cscope ! Impossible de rechercher le nom de l'exécutable.

en: CScope: Failed CScope command:
fr_FR: CScope : Échec de la commande CScope :

en: CTG file '%s' not found.
fr_FR: Fichier CTG '%s' non trouvé.

en: CTRL+cursor and CTRL+SHIFT+cursor moves/selects words considering CamelCase
fr_FR: CTRL+curseur et CTRL+MAJ+curseur déplace/sélectionne les mots en prenant en compte le type dit "CamelCase" (majuscules internes)

en: CWD for depslib is: %s.
fr_FR: CWD pour depslib donne : %s.

en: CWD for depslib was: %s.
fr_FR: CWD pour depslib valait : %s.

en: Cachegrind options
fr_FR: Options de Cachegrind

en: Call Graph
fr_FR: Graphe d'Appels

en: Call stack
fr_FR: Appeler la pile

en: Call stack:
fr_FR: Appel de pile :

en: Call tree
fr_FR: Arbre des appels

en: Call tree depth limit:
fr_FR: Limite de profondeur de l’arborescence des appels :

en: Call wxXmlResource::InitAllHandlers()
fr_FR: Appel à wxXmlResource::InitAllHandlers()

en: Called-By tree
fr_FR: Arbre des "appelés par"

en: Callee will always save registers used
fr_FR: Les appels vont toujours sauvegarder les registres utilisés

en: Calling 'GetModuleMenu' for '%s' failed!
fr_FR: L'appel de 'GetModuleMenu' pour '%s' a échoué !

en: Calling Conventions
fr_FR: Conventions d'Appels

en: Calling convention
fr_FR: Convention d'Appel

en: CamelCase
fr_FR: Casse de type "CamelCase"

en: Can not add sizer into AuiManager.
    Add panels first.
fr_FR: Ne peut ajouter de sizer dans un AuiManager.
    Ajouter d'abord des panneaux.

en: Can not add sizer into AuiNotebook.
    Add panels first.
fr_FR: Ne peut ajouter de sizer dans un AuiNotebook.
    Ajouter d'abord des panneaux.

en: Can not add sizer into Choicebook.
    Add panels first
fr_FR: Ne peut ajouter de sizer dans un Choicebook.
    Ajouter d'abord des panneaux

en: Can not add sizer into FlatNotebook.
    Add panels first
fr_FR: Ne peut ajouter de sizer dans un FlatNotebook.
    Ajouter d'abord des panneaux

en: Can not add sizer into Listbook.
    Add panels first
fr_FR: Ne peut ajouter de sizer dans un Listbook.
    Ajouter d'abord des panneaux

en: Can not add sizer into Notebook.
    Add panels first
fr_FR: Ne peut ajouter de sizer dans un Notebook.
    Ajouter d'abord des panneaux

en: Can not add sizer into Splitter.
    Add panels first
fr_FR: Ne peut ajouter de sizer dans un Splitter.
    Ajouter d'abord des panneaux

en: Can not add sizer into treebook.
    Add panels first
fr_FR: Ne peut ajouter de sizer dans un treebook.
    Ajouter d'abord des panneaux

en: Can not add spacer into wxToolBar
fr_FR: Ne peut ajouter un séparateur dans une wxToolBar

en: Can not add two or more wxMenuBar classes
    into one wxFrame
fr_FR: Ne peut ajouter deux ou plus de classes wxMenuBar
    dans une wxFrame

en: Can not add two or more wxStatusBar classes
    into one wxFrame
fr_FR: Ne peut ajouter deux ou plus de classes wxStatusBar
    dans une wxFrame

en: Can not add two or more wxToolBar classes
    into one wxFrame
fr_FR: Ne peut ajouter deux ou plus de classes wxToolBar
    dans une wxFrame

en: Can not compile regex "%s" in compiler test
fr_FR: Ne peut pas compiler l'expression regex "%s" dans le test compilateur

en: Can not create output file
fr_FR: Ne peut pas créer le fichier de sortie

en: Can't access compiler for file.
fr_FR: Ne peut accéder au compilateur pour le fichier.

en: Can't connect to the remote system.
    Verify your connection settings and that
    the remote system is reachable/powered-on.
fr_FR: Ne peut se connecter au système distant.
    Vérifiez vos paramètres de connexion et que
    le système distant est atteignable/sous tension.

en: Can't create directory
fr_FR: Ne peut pas créer le répertoire

en: Can't create object output directory:
fr_FR: Impossible de créer le répertoire de sortie des objets :

en: Can't create output directory %s
fr_FR: Ne peut pas créer le répertoire de sortie %s

en: Can't define virtual build target '%s': Group of build targets is empty!
fr_FR: Impossible de définir la cible de génération virtuelle '%s' : Le groupe de cibles de génération est vide !

en: Can't define virtual build target '%s': Real build target exists with that name!
fr_FR: Impossible de définir la cible de génération virtuelle '%s' : Une cible de génération réelle existe avec ce nom !

en: Can't delete all configurations. There should be at least one.
fr_FR: Ne peut pas supprimer toutes les configurations. Il doit y en avoir au moins une.

en: Can't find compiler executable in your configured search paths (for %s)...
fr_FR: Ne peut pas trouver l'exécutable du compilateur dans la configuration de vos chemins de recherche (pour %s)...

en: Can't find compiler executable in your configured search paths for %s
fr_FR: Ne peut pas trouver l'exécutable du compilateur dans la configuration de vos chemins de recherche pour %s

en: Can't find the debugger config: '%s' for the compiler '%s'!
fr_FR: Ne peut pas trouver la configuration du débogueur : '%s' pour le compilateur '%s' !

en: Can't find the debugger config: '%s' for the current target '%s'!
fr_FR: Ne peut pas trouver la configuration du débogueur : '%s' pour la cible courante '%s' !

en: Can't get the compiler for the active target, nor the project, nor the default one!
fr_FR: Ne peut obtenir le compilateur pour la cible courante, le projet, ni même celui par défaut !

en: Can't install mirrors file:
fr_FR: Ne peut installer les fichiers miroirs:

en: Can't kill process (%ld) %d
fr_FR: Ne peut par tuer le processus (%ld) %d

en: Can't open default workspace (file exists?)
fr_FR: Impossible d'ouvrir l'espace de travail par défaut (existe-t-il ?)

en: Can't open destination file '%s' for writing...
fr_FR: Ne peut ouvrir le fichier de destination '%s' en écriture...

en: Can't open file
fr_FR: Ne peut ouvrir le fichier

en: Can't open file.
    Do you want to remove it from the recent files list?
fr_FR: Impossible d'ouvrir le fichier.
    Voulez-vous l'enlever de la liste des fichiers récents ?

en: Can't read compressed stream!
fr_FR: Ne peut pas lire le flot compressé !

en: Can't remove
fr_FR: Ne peut pas supprimer

en: Can't remove default commands!
fr_FR: Ne peut pas supprimer une commande par défaut !

en: Can't remove file because it is auto-generated...
fr_FR: Ne peut supprimer le fichier car il est généré automatiquement...

en: Can't rename file because it is auto-generated...
fr_FR: Ne peut renommer le fichier car il est généré automatiquement...

en: Can't set PATH environment variable! That's bad and the compiler might not work.
fr_FR: Ne peut pas configurer la variable d'environnement PATH. C'est mauvais et le compilateur peut ne pas fonctionner.

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Cancel Button
fr_FR: Bouton Annuler

en: Cancel changes made
    to the values in the editor.
fr_FR: Abandon des changements effectués
    aux valeurs dans l'éditeur.

en: Cancel search
fr_FR: Abandonner la recherche

en: Cancelled
fr_FR: Annulé

en: Cancelled the search
fr_FR: Recherche abandonnée

en: Cancelled..
fr_FR: Annulé...

en: Candidate include files
fr_FR: Fichier include candidat

en: Cannot add another shortcut
fr_FR: Ne peut pas ajouter un autre raccourci

en: Cannot add more than %d shortcuts to a single command...
fr_FR: Ne peut pas ajouter plus de %d raccourcis à une commande simple...

en: Cannot add project '%s' as a dependency to '%s' because this would cause a circular dependency error...
fr_FR: Ne peut pas ajouter le projet '%s' comme dépendance à '%s' parce que cela causerait une erreur de dépendance circulaire ...

en: Cannot add sizers into wxToolBar
fr_FR: Ne peut ajouter de sizers dans une wxToolBar

en: Cannot create file
fr_FR: Ne peut pas créer le fichier

en: Cannot create file %s
fr_FR: Ne peut pas créer le fichier %s

en: Cannot delete this profile. It's the only available profile.
fr_FR: Ne peut pas supprimer ce profil. C'est le seul disponible.

en: Cannot find /Kids in current /Page-Dictionary
fr_FR: Impossible de trouver /Kids dans la /Page-Dictionary actuelle

en: Cannot find docroot in config file '%s'
fr_FR: Ne peut pas trouver docroot dans le fichier de configuration '%s'

en: Cannot find function/closure 'SetBuildOptions'!
fr_FR: Ne trouve pas la fonction/fermeture 'SetBuildOptions' !

en: Cannot find gmon.out.
fr_FR: Impossible de trouver gmon.out.

en: Cannot load image: '%s'!
fr_FR: Ne peut pas charger l'image : '%s'!

en: Cannot open %d folders %s
fr_FR: Ne peut ouvrir %d répertoires %s

en: Cannot open HTML file %s
fr_FR: Ne peut pas ouvrir le fichier HTML %s

en: Cannot open default option file
fr_FR: Ne peut ouvrir le fichier d'options par défaut

en: Cannot open directory
fr_FR: Ne peut pas ouvrir le répertoire

en: Cannot open file
fr_FR: Ne peut ouvrir le fichier

en: Cannot open file:
fr_FR: Ne peut ouvrir le fichier :

en: Cannot open folder %s
fr_FR: Ne peut ouvrir le répertoire %s

en: Cannot open project option file
fr_FR: Ne peut ouvrir le fichier d'options du projet

en: Cannot open the file for reading
fr_FR: Ne peut pas ouvrir le fichier en lecture

en: Cannot open the file for writing
fr_FR: Ne peut pas ouvrir le fichier en écriture

en: Cannot process UTF-32 encoding
fr_FR: Ne peut pas traiter l'encodage UTF-32

en: Cannot remove old PCH file:
fr_FR: Ne peut pas supprimer l'ancien fichier PCH :

en: Cannot resolve compiler var for project file.
fr_FR: Ne peut pas résoudre la variable compilateur pour le fichier projet.

en: Cannot search for an empty expression.
fr_FR: Ne peut pas chercher une expression vide.

en: Cannot set an empty environment variable key.
fr_FR: Impossible de définir un nom de variable d'environnement vide.

en: Caption
fr_FR: Intitulé

en: Caption font size:
fr_FR: Taille de police des libellés :

en: Caption height:
fr_FR: Hauteur de la légende :

en: Caret
fr_FR: Tiret

en: Carriage Return (Mac Default)
fr_FR: Retour chariot (Défaut pour Mac)

en: Carriage Return - Line Feed (Windows Default)
fr_FR: Retour chariot - ligne suivante (défaut Windows)

en: Carriage return
fr_FR: Retour chariot

en: Case
fr_FR: Casse

en: Case Sensitive Identifiers
fr_FR: Identificateurs Sensibles à la Casse

en: Case insensitive
fr_FR: Insensible à la casse

en: Case sensitive
fr_FR: Sensible à la casse

en: Case sensitive finding
fr_FR: Recherche sensible à la casse

en: Case sensitive search.
fr_FR: Recherche sensible à la casse.

en: Catch C++ exceptions
fr_FR: Intercepter les exceptions du C++

en: Catch integer overflow errors
fr_FR: Capter les erreurs de dépassement sur integer

en: Catch throw
fr_FR: Capturer une exception

en: Categories
fr_FR: Catégories

en: Categories & file types
fr_FR: Catégories et types de fichiers

en: Categories:
fr_FR: Catégories :

en: Categorize by file types
fr_FR: Classer par type de fichiers

en: Category:
fr_FR: Catégorie :

en: Causes gprof to summarize the information in the profile data files it read in a profile data file 'gmon.sum'
fr_FR: Impose à gprof de résumer les informations lues dans le fichier de données de profilage dans un fichier 'gmon.sum'

en: Cell Data
fr_FR: Cellules de données

en: Center
fr_FR: Centrer

en: Center Horizontal
fr_FR: Centrage horizontal

en: Center Vertical
fr_FR: Centrage vertical

en: Center align
fr_FR: Centrage

en: Center on Monitor
fr_FR: Centrer sur l'écran

en: Center on Parent
fr_FR: Centrer sur le Parent

en: Center pane
fr_FR: Panneau central

en: Center plot view to this position
fr_FR: Centrer la visualisation du tracé sur cette position

en: Center-align current occurrence in active editor
fr_FR: Aligne au centre l'occurrence courante dans l'éditeur actif

en: Centered
fr_FR: Centré

en: Centimetres
fr_FR: Centimètres

en: Centre caret
fr_FR: Centrer sur le Curseur

en: Change
fr_FR: Changer

en: Change &case to ..
fr_FR: &Changer la casse ...

en: Change (rename) the selected identifier...
fr_FR: Changer (renommer) l'identificateur sélectionné...

en: Change All
fr_FR: Tout changer

en: Change Case
fr_FR: Changer la casse

en: Change Text
fr_FR: Changer le Texte

en: Change all occurences of this word
fr_FR: Changer toutes les occurrences de ce mot

en: Change case for:
fr_FR: Changer la casse pour :

en: Change case...
fr_FR: Changer la casse...

en: Change compiler settings
fr_FR: Changer la configuration du compilateur

en: Change debugger settings
fr_FR: Changer la configuration du débogueur

en: Change default bitfield type to unsigned
fr_FR: Changer le type de champ de bits par défaut en unsigned

en: Change default char type to unsigned
fr_FR: Changer le type char par défaut en unsigned

en: Change editor's settings
fr_FR: Changer la configuration de l'éditeur

en: Change environment settings
fr_FR: Changer la configuration de l'environnement

en: Change global compiler variables
fr_FR: Changer les variables globales du compilateur

en: Change group name
fr_FR: Changer le nom de groupe

en: Change identifier
fr_FR: Changer l'identificateur

en: Change option
fr_FR: Changer une option

en: Change project's filename
fr_FR: Changer le nom du fichier de projet

en: Change scripting settings
fr_FR: Changer la configuration des scripts

en: Change tabs in:
fr_FR: Changer les tabulations dans :

en: Change text font size
fr_FR: Changer la taille de police

en: Change the build target name:
fr_FR: Changer le nom de la cible de génération :

en: Change the tool for selections
fr_FR: Changer d'outil de sélection

en: Change this word
fr_FR: Changer ce mot

en: Change to:
fr_FR: Changer par :

en: Change warnings into an errors
fr_FR: Traiter les avertissements comme des erreurs

en: Changebar (saved lines)
fr_FR: Barre de modification (lignes enregistrées)

en: Changebar (unsaved lines)
fr_FR: Barre de modification (lignes non enregistrées)

en: Changed expressions
fr_FR: Expressions modifiées

en: Changes Log
fr_FR: Journal des changements

en: Changes log
fr_FR: Journal des changements

en: ChangesLog Path
fr_FR: Chemin du journal

en: ChangesLog.txt
fr_FR: Changes_Journal.txt

en: Changing directory to:
fr_FR: Changement de répertoire vers :

en: Char is Signed
fr_FR: Char est signé

en: Char is Unsigned
fr_FR: Char est non signé

en: Char wrap
fr_FR: Repli sur caractère

en: Character in range
fr_FR: Caractères dans la gamme

en: Character not in range
fr_FR: Caractère hors de la gamme

en: Character pairs to preserve formatting between, ex. '"" ()'
fr_FR: Paires de caractères permettant de conserver le formatage entre-elles, ex. '"" ()'

en: Character position of edge marker
fr_FR: Position du caractère du marqueur de bord

en: Character to show the edge marker
fr_FR: Caractère pour afficher le marqueur de bord

en: Characters
fr_FR: Caractères

en: Characters
fr_FR: Caractères

en: Characters to expand tabs
fr_FR: Caractères à étendre par des tabulations

en: Characters to indent
fr_FR: Caractères d'indentation

en: Characters to split after, ex. '(,;'
fr_FR: Caractères pour séparer après, ex. '(,;'

en: Characters to split before, ex. '){}'
fr_FR: Caractères pour séparer avant, ex. '){}'

en: Characters to split text into columns after
fr_FR: Caractères pour séparer en colonnes après

en: Characters to split text into columns before
fr_FR: Caractères pour séparer en colonnes avant

en: Check
fr_FR: Cocher

en: Check && set file associations (Windows only)
fr_FR: Vérifier et choisir les associations de fichiers (Windows uniquement)

en: Check System Includes (you need filecaps)
fr_FR: Vérifier les Includes Système (il faut filecaps)

en: Check Word
fr_FR: Vérifier le Mot

en: Check against:
fr_FR: Contrôle dans :

en: Check array bounds at runtime
fr_FR: Vérifier les limites de tableaux lors de l'exécution

en: Check calls to printf and scanf, etc., to make sure that the arguments supplied have types appropriate to the format string specified, and that the conversions specified in the format string make sense, included in -Wall.
fr_FR: Vérifie les appels à prinf et scanf, etc., pour s'assurer que les arguments fournis ont bien le type de format approprié et que les conversions spécifiées dans le format ont un sens, inclus dans -Wall.

en: Check for externally modified files
fr_FR: Vérifier si des fichiers ont été modifiés en dehors de l'IDE

en: Check for externally modified files (should be true in most cases).
fr_FR: Vérifier si des fichiers ont été modifiés en externe (devrait être vrai dans la plupart des cas).

en: Check for externally modified files:
fr_FR: Vérifier si des fichiers ont été modifiés en externe :

en: Check message:
fr_FR: Message de contrôle :

en: Check network status
fr_FR: Vérifier l'état du réseau

en: Check the 'View -> Script console' for details!
fr_FR: Vérifier les détails dans 'Affichage -> Console de scripts' !

en: Check the given source for errors. No object file is generated.
fr_FR: Vérifiez si la source donnée contient des erreurs. Pas de fichier objet généré.

en: Check this if it will add menu items in application popup menus
fr_FR: Cocher ici s'il doit ajouter des éléments de menu dans les menus contextuels de l'application

en: Check this if it will add menu items in the application main menu
fr_FR: Cocher ici s'il doit ajouter des éléments de menu dans le menu principal de l'application

en: Check this if it will create a new toolbar
fr_FR: Cocher ici s'il doit créer une nouvelle barre d'outils

en: Check this if your plugin will have a configuration panel
fr_FR: Cocher ici si votre extension possède un panneau de configuration

en: Check this if your project is controlled by svn
    to generate an SVN_REVISION declaration.
fr_FR: Cocher ici si votre projet est contrôlé par svn
    afin de générer une déclaration SVN_REVISION.

en: Checked
fr_FR: Coché

en: Checked:
fr_FR: Coché :

en: Checking for current function start
fr_FR: Vérification du début de la fonction actuelle

en: Checking for existence:
fr_FR: Vérification de l'existence :

en: Checking for externally modified projects took %.3lf seconds
fr_FR: La vérification des projets modifiés en externe a pris %.3lf secondes

en: Checking if target is up-to-date:
fr_FR: Vérification si la cible est à jour :

en: Child pid is 0, so we will terminate GDB directly
fr_FR: Le pid enfant est de 0, aussi GDB se terminera directement

en: Child process (pid:%ld) doesn't exist
fr_FR: Le processus enfant (pid : %ld) n'existe pas

en: Child process PID: %ld
fr_FR: PID du processus enfant : %ld

en: Child window placement
fr_FR: Emplacement de la fenêtre enfant

en: Children:
fr_FR: Enfant :

en: Choices
fr_FR: Choix

en: Choices:
fr_FR: Choix :

en: Choose
fr_FR: Choisir

en: Choose IPA options generally optimal for the target
fr_FR: Choisir les options IPA généralement optimales pour la cible

en: Choose XML log file
fr_FR: Choisir un fichier de log XML

en: Choose a Directory
fr_FR: Choisir un Répertoire

en: Choose a TriCore derivative to configure the compiler settings.
fr_FR: Choisir un dérivé de TriCore pour configurer les paramètres du compilateur.

en: Choose a bookmark to go to
fr_FR: Choisir un signet vers lequel aller

en: Choose a directory
fr_FR: Choisissez un répertoire

en: Choose a directory to create the new project
fr_FR: Choisir un répertoire pour créer le nouveau projet

en: Choose a file
fr_FR: Choisissez un fichier

en: Choose a file name for the PDF output
fr_FR: Choisir un nom de fichier pour la sortie du PDF

en: Choose a file to exporting into
fr_FR: Choisir un fichier pour y exporter

en: Choose a font (unsupported fonts revert to a default)
fr_FR: Choisir une police (une police non supportée sera remplacée par défaut)

en: Choose a location
fr_FR: Choisir un emplacement

en: Choose a name for the make file:
fr_FR: Choisir un nom pour le fichier make :

en: Choose background color
fr_FR: Choisir la Couleur de l'arrière plan

en: Choose current svn directory project
    if different from the project default.
fr_FR: Choisir le répertoire svn courant du projet
    s'il est différent du répertoire projet par défaut.

en: Choose disassembly flavor (GDB only):
fr_FR: Choisir le mode de désassemblage (seulement pour GDB) :

en: Choose file
fr_FR: Choisir un fichier

en: Choose file name
fr_FR: Choisir un nom de fichier

en: Choose file to read symbols from
fr_FR: Choisir un fichier à partir duquel lire les symboles

en: Choose foreground color
fr_FR: Choisir la couleur de l'avant plan

en: Choose image file
fr_FR: Choisir un fichier image

en: Choose keyword list
fr_FR: Choisir la liste de mots-clés

en: Choose library to link
fr_FR: Choisir la bibliothèque à lier

en: Choose path
fr_FR: Choisir le chemin

en: Choose resource to edit
fr_FR: Choisir la ressource à éditer

en: Choose style
fr_FR: Choisir un style

en: Choose target:
fr_FR: Choisir la cible :

en: Choose the Command Target
fr_FR: Choisir la cible de la Commande

en: Choose the Command Targets
fr_FR: Choisir les cibles de la Commande

en: Choose the Target Directory
fr_FR: Choisir le Répertoire Cible

en: Choose the directory containing the bitmaps
fr_FR: Choisissez le répertoire contenant les images bitmap

en: Choose the directory containing the dictionaries
fr_FR: Choisissez le répertoire contenant les dictionnaires

en: Choose the directory containing the thesaurus files
fr_FR: Choisissez le répertoire contenant les fichiers de thésaurus

en: Choose the filename
fr_FR: Choisir un nom de fichier

en: Choose the font's background color
fr_FR: Choisir la couleur de l'arrière plan du Texte

en: Choose the font's foreground color
fr_FR: Choisir la couleur de police de l'avant plan

en: Choose the language (lexer) to syntax highlight document
fr_FR: Choisir le langage (lexique) pour la colorisation syntaxique du document

en: Choose type of flash chip and access mode (32-Bit or 16-Bit).
fr_FR: Choisir le type de chip flash et son mode d'accès (32-Bits ou 16-Bits).

en: Choose type of flash:
fr_FR: Choisir le type de flash :

en: Choose what colors to use for the printout
fr_FR: Choisir les couleurs à utiliser pour l'impression

en: Choose which configurations to be deleted
fr_FR: Choisir les configurations à supprimer

en: Choose your action:
fr_FR: Choisir votre action :

en: Circles
fr_FR: Cercles

en: Circular dependency detected between "%s" and "%s". Skipping...
fr_FR: Dépendance circulaire détectée entre "%s" et "%s". Passe à la suite ...

en: Cl&ose
fr_FR: &Fermer

en: Clangd External client/server logging options
fr_FR: Options de journalisation des clients/serveurs externes pour Clangd

en: Clangd LSP messages tab options
fr_FR: Options de l’onglet Messages LSP de Clangd

en: Clangd client/server can be shutdown for the project about to be debugged
fr_FR: Le client/serveur clangd peut être arrêté pour le projet qui va être débuggué

en: Clangd_Client
fr_FR: Client Clangd

en: Clangd_Client plugin needs you to RESTART codeblocks before it can function properly.
fr_FR: Le greffon Clang_Client nécessite le REDÉMARRAGE de CodeBlocks avant de pouvoir fonctionner correctement.

en: Clangd_client is inactive
fr_FR: Clangd_client n'est pas actif

en: Clangd_client plugin
fr_FR: Greffon Clangd_client

en: Class Name:
fr_FR: Nom de la classe :

en: Class definition
fr_FR: Définition de classe

en: Class method declaration/implementation...
fr_FR: Déclaration/Implémentation de la méthode de classe ...

en: Class methods:
fr_FR: Méthodes de classes :

en: Class name
fr_FR: Nom de la classe

en: Class name:
fr_FR: Nom de la classe :

en: Class wizard
fr_FR: Assistant de classe

en: Class wizard can't continue.
    Possibly the header file name is invalid.
    Please check the entered file name.
fr_FR: L’Assistant de Classe ne peut pas continuer.
    Il est possible que le nom du fichier d’en-tête ne soit pas valide.
    Veuillez vérifier le nom de fichier saisi.

en: Class wizard can't continue.
    Possibly the implementation file name is invalid.
    Please check the entered file name.
fr_FR: L’Assistant de Classe ne peut pas continuer.
    Il est possible que le nom du fichier d’implémentation ne soit pas valide.
    Veuillez vérifier le nom de fichier saisi.

en: Class...
fr_FR: Classes...

en: Clean
fr_FR: Nettoyer

en: Clean and Build all projects/targets one by one
fr_FR: Nettoyer et générer tous les projets/cibles un par un

en: Clean current project
fr_FR: Nettoyer le projet courant

en: Clean current project (dependencies too)
fr_FR: Nettoyer le projet courant (y compris les dépendances)

en: Clean file
fr_FR: Nettoyer le fichier

en: Clean project
fr_FR: Nettoyer le projet

en: Clean project/target:
fr_FR: Nettoyer le projet/la cible :

en: Clean workspace
fr_FR: Nettoyer l'espace de travail

en: Cleaned "%s - %s"
fr_FR: Nettoyés "%s - %s"

en: Cleaning ALL the open projects will cause the deletion of all relevant object files.
    This means that you will have to build ALL your projects from scratch next time you 'll want to build them.
    That action might take a while, especially if your projects contain more than a few files.
    Another factor is your CPU and the available system memory.
    
    Are you sure you want to proceed to cleaning?
fr_FR: Le nettoyage de TOUS les projets ouverts va causer la suppression des fichiers objets correspondants.
    Cela signifie que vous devrez recompiler TOUS vos projets depuis le début la prochaine fois que vous voudrez les compiler.
    Cette action peut prendre du temps, en particulier si vos projets contiennent plus de quelques fichiers.
    Notez que le processeur et la quantité de mémoire système disponibles sont d'autres facteurs.
    
    Êtes-vous sûr(e) de vouloir procéder au nettoyage ?

en: Cleaning the target or project will cause the deletion of all relevant object files.
    This means that you will have to build your project from scratch next time you 'll want to build it.
    That action might take a while, especially if your project contains more than a few files.
    Another factor is your CPU and the available system memory.
    
    Are you sure you want to proceed to cleaning?
fr_FR: Nettoyer la cible ou le projet causera la suppression de tous les fichiers objets concernés.
    Cela signifie que le projet sera complètement reconstruit la prochaine fois que vous voudrez le construire.
    Cette action peut durer un moment, surtout si votre projet contient beaucoup de fichiers.
    Votre CPU et la mémoire système disponible sont un autre facteur.
    
    Êtes-vous sûr de vouloir procéder au nettoyage ?

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Clear &all bookmarks
fr_FR: Supprimer &tous les signets

en: Clear All
fr_FR: Tout effacer

en: Clear All BookMarks
fr_FR: Effacer toutes les marques de navigation

en: Clear All BrowseMarks
fr_FR: Supprimer toutes les marques de navigation

en: Clear BrowseMark
fr_FR: Supprimer la marque de navigation

en: Clear History
fr_FR: Effacer l'historique

en: Clear List
fr_FR: Effacer la Liste

en: Clear Recent History
fr_FR: Effacer l'historique récente

en: Clear all
fr_FR: Tout effacer

en: Clear all bookmarks
fr_FR: Supprimer tous les signets

en: Clear all compilation errors
fr_FR: Effacer toutes les erreurs de compilation

en: Clear all previous libraries settings
fr_FR: Effacer toutes les configurations précédentes des bibliothèques

en: Clear bookmarks
fr_FR: Supprimer les signets

en: Clear changes history
fr_FR: Effacer l'historique des changements

en: Clear contents
fr_FR: Effacer le contenu

en: Clear contents and start a new file
fr_FR: Effacer le contenu et commencer un nouveau fichier

en: Clear contents of textcontrol
fr_FR: Effacer le contenu du textcontrol

en: Clear editor for new file
fr_FR: Effacer l'éditeur pour un nouveau fichier

en: Clear old tab messages when saving text
fr_FR: Effacer les anciens messages dans l'onglet lors de l’enregistrement de texte

en: Clear output window
fr_FR: Effacer la fenêtre de sortie

en: Clear previous results for selected libraries
fr_FR: Effacer les résultats précédents des bibliothèques sélectionnées

en: Clear the recent files list
fr_FR: Effacer la liste des fichiers récents

en: Clear the recent projects list
fr_FR: Effacer la liste des projets récents

en: Clear the undo-/redo- and (if exists) changebar-history
fr_FR: Effacer Défaire-/Refaire- et (si elle existe) l'historique de la barre des changements

en: Cleared:
fr_FR: Effacé :

en: Click No to continue with Multi-threaded Static CRT mode
fr_FR: Cliquez sur Non pour continuer avec le mode CRT Multi-threaded Statique

en: Click Yes to accept default settings
    
    Click No to Enter PCH header manually
fr_FR: Cliquer sur Oui pour accepter les paramètres par défaut
    
    Cliquer sur Non pour entrer le header PCH manuellement

en: Click Yes to continue with Multi-threaded Dynamic CRT mode
fr_FR: Cliquez sur Oui pour continuer avec le mode CRT Multi-threaded Dynamique

en: Click any spot on the image to select a transparent color
fr_FR: Cliquer sur n'importe quel point de l'image pour sélectionner une couleur transparente

en: Click the button to see the value.
    Hold CONTROL to see the raw output string returned by the debugger.
    Hold SHIFT to see debugging representation of the cbWatch object.
fr_FR: Cliquer sur le bouton pour voir la valeur.
    Appuyer sur Ctrl pour voir les chaînes brutes retournées par le débogueur.
    Appuyer sur Maj pour voir la représentation de débogage de l'objet cbWatch.

en: Click to add
fr_FR: Cliquer pour ajouter

en: Click to add items
fr_FR: Cliquer pour ajouter des éléments

en: Click to edit
fr_FR: Cliquer pour éditer

en: Click to exit the protocol and return to C::B.
fr_FR: Cliquez pour sortir du protocole et retourner à C::B.

en: Click to search at the BlackDuck webpage...
fr_FR: Cliquer pour rechercher dans la page Web de BlackDuck ...

en: Click to select a library.
fr_FR: Cliquer pour sélectionner une bibliothèque.

en: Click to select a path.
fr_FR: Cliquer pour sélectionner un chemin.

en: Click to select the NM application.
fr_FR: Cliquer pour sélectionner une application NM.

en: Client Log:
fr_FR: Journal du Client :

en: Clipboard <= FileName
fr_FR: Presse papier <= Nom de fichier

en: Clipboard <= Text
fr_FR: Presse papier <= Texte

en: Clone
fr_FR: Cloner

en: Clone Set
fr_FR: Cloner la Configuration

en: Clone Variable
fr_FR: Variable Clone

en: Clone...
fr_FR: Cloner...

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Close %s
fr_FR: Fermer %s

en: Close &Inactive Tool Pages
fr_FR: Fermer les pages d'outils non actives

en: Close Inactive Tool Pages
fr_FR: Fermer les pages d'outils non actives

en: Close active project
fr_FR: Fermer le projet actif

en: Close all
fr_FR: Fermer tout

en: Close all files
fr_FR: Fermer tous les fichiers

en: Close all open files
fr_FR: Fermer tous les fichiers ouverts

en: Close all other pages
fr_FR: Fermer toutes les autres pages

en: Close all others
fr_FR: Fermer tous les autres

en: Close all pages
fr_FR: Fermer toutes les pages

en: Close all pages...
fr_FR: Fermer toutes les pages...

en: Close all pages?
fr_FR: Fermer toutes les pages ?

en: Close current page
fr_FR: Fermer la page actuelle

en: Close current workspace
fr_FR: Fermer l'espace de travail courant

en: Close editor
fr_FR: Fermer l'éditeur

en: Close file first
fr_FR: Fermer d'abord le fichier

en: Close full screen
fr_FR: Quitter le mode plein écran

en: Close page
fr_FR: Fermer la page

en: Close project
fr_FR: Fermer le projet

en: Close selected page
fr_FR: Fermer la page sélectionnée

en: Close the active file
fr_FR: Fermer le fichier actif

en: Close this dialog
fr_FR: Fermer ce dialogue

en: Close to the left
fr_FR: Fermer ceux de gauche

en: Close to the right
fr_FR: Fermer ceux de droite

en: Close warning
fr_FR: Fermer l'avertissement

en: Close workspace
fr_FR: Fermer l'espace de travail

en: Closed file list
fr_FR: Liste des fichiers fermés

en: Closed files list
fr_FR: Liste des fichiers fermés

en: Closed files list should be
fr_FR: La liste des fichiers fermés doit être

en: Closes whitespace in the angle brackets of template definitions
fr_FR: Supprime les espaces entre chevrons des définitions de modèles

en: CmpVersion: Both compiler test strings are empty
fr_FR: CmpVersion : Les 2 chaînes de test du compilateur sont vides

en: CmpVersion: Invalid first compiler test string "%s"
fr_FR: CmpVersion : Première chaîne de test du compilateur invalide "%s"

en: CmpVersion: Invalid second compiler test string "%s"
fr_FR: CmpVersion : Seconde chaîne de test du compilateur invalide "%s"

en: CmpVersion: The first compiler test string is empty
fr_FR: CmpVersion : La première chaîne de test du compilateur est vide

en: CmpVersion: The second compiler test string is empty
fr_FR: CmpVersion : La seconde chaîne de test du compilateur est vide

en: Code Address
fr_FR: Adresse du 'Code'

en: Code Completion
fr_FR: Complétion de code

en: Code Generation
fr_FR: Génération de code

en: Code Merging (aggressive)
fr_FR: Fusion de code (agressive)

en: Code Merging (all)
fr_FR: Fusion de code (tout)

en: Code Merging (disable)
fr_FR: Fusion de code (désactiver)

en: Code Merging (safe)
fr_FR: Fusion de code (sécure)

en: Code Model
fr_FR: Modèle de Code

en: Code Model (Absolute Addressing)
fr_FR: Modèle de Code (Adressage Absolu)

en: Code Model (SDA Based PIC/PID Addressing)
fr_FR: Modèle de Code (SDA Basé sur Adressage PIC/PID)

en: Code Refactoring
fr_FR: Réorganisation de Code

en: Code Snippets allows you to create and save small pieces of code (snippets) for later use.
    
    Documentation is available at the Code::Blocks Wiki at https://wiki.codeblocks.org/index.php?title=Code_Snippets_plugin.
fr_FR: Code Snippets vous permet de créer et enregistrer de petites portions de codes (snippets) pour une utilisation ultérieure.
    
    La documentation est disponible sur le Wiki de Code::Blocks à https://wiki.codeblocks.org/index.php?title=Code_Snippets_plugin.

en: Code Statistics
fr_FR: Statistiques du code

en: Code Statistics plugin
fr_FR: Extension Code Statistics

en: Code Warrior Compiler for PowerPC
fr_FR: Compilateur Code Warrior pour PowerPC

en: Code and comments:
fr_FR: Code et commentaires :

en: Code completion
fr_FR: Complétion de code

en: Code dump:
fr_FR: Dump du Code :

en: Code dump:
fr_FR: Dump du Code :

en: Code folding
fr_FR: Repliement de code

en: Code generation
fr_FR: Génération de code

en: Code in ROM;Code in RAM
fr_FR: Code en ROM;Code en RAM

en: Code is optimized for Intel Pentium 4
fr_FR: Le code est optimisé pour Intel Pentium 4

en: Code is optimized for Intel Pentium 4 and enables new optimizations
fr_FR: Le code est optimisé pour Intel Pentium 4 et permet de nouvelles optimisations

en: Code is optimized for Intel Pentium 4 with SSE3 support
fr_FR: Le code est optimisé pour Intel Pentium 4 avec support des SSE3

en: Code is optimized for Intel Pentium III
fr_FR: Le code est optimisé pour Intel Pentium III

en: Code is optimized for Intel Pentium M
fr_FR: Le code est optimisé pour Intel Pentium M

en: Code only:
fr_FR: Code pur :

en: Code output
fr_FR: Sortie du code

en: Code profiler
fr_FR: Profileur de code

en: Code statistics
fr_FR: Statistiques du code

en: Code statistics settings
fr_FR: Configuration de Code statistics

en: Code-completion debug tool
fr_FR: Outil de débogage de code-completion

en: Code:
fr_FR: Code :

en: Code::Blocks - Batch build
fr_FR: Code::Blocks - Génération par Batch

en: Code::Blocks AutoComplete plugin
fr_FR: Greffon d'Auto-complétion de Code::Blocks

en: Code::Blocks Console
fr_FR: Console de Code::Blocks

en: Code::Blocks Developers.
fr_FR: Les développeurs de Code::Blocks.

en: Code::Blocks Development Team
    wxPdfDocument Development Team
fr_FR: Équipe de développement de Code::Blocks
    Équipe de développement de wxPdfDocument

en: Code::Blocks KeyBinder
    
    
    NOTE: Ctrl+Alt+{UP|DOWN} is unsupported.
fr_FR: Code::Blocks KeyBinder
    
    
    NOTE : Ctrl+Alt+{UP|DOWN} n'est pas supporté.

en: Code::Blocks OccurrenceHighlighting plugin
fr_FR: Greffon de Surlignage d'Occurrences de Code::Blocks

en: Code::Blocks Plugins
fr_FR: Greffons de Code::Blocks

en: Code::Blocks Todo List plugin
fr_FR: Greffon de liste des choses à faire de Code::Blocks

en: Code::Blocks default
fr_FR: Code::Blocks par défaut

en: Code::Blocks does not yet know how to open this kind of file.
    Please select what you want to do with it:
fr_FR: Code::Blocks ne sait pas encore comment ouvrir ce type de fichier.
     Veuillez sélectionner ce qu'il faut en faire :

en: Code::Blocks is built with the GNU GCC compiler and links to
    the monolithic unicode wxWidgets DLL.
fr_FR: Code::Blocks est généré avec le compilateur GNU GCC et est lié à
    la DLL monolitique unicode de wxWidgets.

en: Code::Blocks is currently compiling or running an application.
    Do you want to stop the action and exit?
fr_FR: Code::Blocks est actuellement en train de compiler ou d'exécuter une application.
    Voulez-vous arrêter cette action et sortir ?

en: Code::Blocks is currently not the default application for C/C++ source files.
    Do you want to set it as default?
    
    You can always change associations from the environment settings later.
fr_FR: Code::Blocks n'est pas l'application par défaut pour les fichiers sources en C/C++.
    Voulez-vous en faire l'application par défaut?
    
    Vous pourrez toujours changer les associations plus tard à partir des paramètres d'environnement.

en: Code::Blocks needs to be restarted for the changes to take effect.
fr_FR: Code::Blocks doit redémarrer afin que les changements effectués puissent être appliqués.

en: Code::Blocks plugin
fr_FR: Greffon de Code::Blocks

en: Code::Blocks project files
fr_FR: Fichiers de projet Code::Blocks

en: Code::Blocks project/workspace files
fr_FR: Fichiers d'Espace de travail/Projet de Code::Blocks

en: Code::Blocks started up in "safe-mode"
fr_FR: Code::Blocks à démarré en "safe-mode"

en: Code::Blocks team
fr_FR: L'équipe Code::Blocks

en: Code::Blocks team.
fr_FR: L'équipe Code::Blocks.

en: Code::Blocks workspace files
fr_FR: Fichiers d'espace de travail de Code::Blocks

en: CodeAnalyzer
fr_FR: Analyseur de Code

en: CodeBlocks needs to be restarted to accomodate the clangd location change.
fr_FR: CodeBlocks doit être redémarré pour tenir compte du changement d'emplacement de clangd.

en: CodeBlocks team
fr_FR: L'équipe Code::Blocks

en: CodeSnippets will enable on CodeBlocks restart.
fr_FR: CodeSnippets s’activera au redémarrage de CodeBlocks.

en: CodeSnippets: Backup of the failed file has been created.
fr_FR: CodeSnippets : La sauvegarde du fichier défaillant a été créée.

en: CodeSnippets: Cannot load file "%s": %s
fr_FR: CodeSnippets : Impossible de charger le fichier "%s" : %s

en: CodeSnippets: Error loading XML file; attribute "type" is "%s" which is invalid item type.
fr_FR: CodeSnippets : Erreur de chargement du fichier XML ; l'attribut "type" est "%s", ce qui est un type d'élément non valide.

en: CodeSnippets: Error loading XML file; element "snippet" cannot be found.
fr_FR: CodeSnippets : Erreur de chargement du fichier XML ; l'élément "snippet" est introuvable.

en: Codeblocks debug console - DO NOT CLOSE!
fr_FR: Console de débogage Codeblocks - NE PAS FERMER !

en: Codeblocks dev team!
    Bourricot for the initial version
    KDE dev team for the man2html code
fr_FR: L'équipe de développement de Codeblocks !
    Bourricot pour la version initiale
    L'équipe de développement de KDE pour le code man2html

en: Collapse all
fr_FR: Tout compacter

en: Collapse all categories
fr_FR: Compacter toutes les catégories

en: Collapse all children
fr_FR: Réduire tous les enfants

en: Collapse all folds below the level in document
fr_FR: Compacter tous les repliements au-dessous d'un certain niveau dans le document

en: Collapse all folds in document
fr_FR: Tout replier dans le document

en: Collapse all paths
fr_FR: Compacter tous les chemins

en: Collapse file
fr_FR: Compacter le fichier

en: Collapse folds to level
fr_FR: Compacter les repliements jusqu'au niveau

en: Collapse search
fr_FR: Compacter la recherche

en: Collate
fr_FR: Assembler

en: Collect defines from project file
fr_FR: Récupère les defines du fichier projet

en: Collecting cc_*.cpp files...
fr_FR: Récolte des fichiers cc_*.cpp ...

en: Collecting ccc_*.cpp files...
fr_FR: Récolte des fichiers ccc_*.cpp ...

en: Collection of games for C::B IDE
fr_FR: Collection de jeux pour l'interface graphique de C::B

en: Color on white
fr_FR: Couleur sur fond blanc

en: Color on white (except line nums)
fr_FR: Couleur sur blanc (sauf numéros de lignes)

en: Coloring
fr_FR: Colorisation

en: Colour
fr_FR: Couleur

en: Colour Mix
fr_FR: Mélange de couleurs

en: Colour Mode
fr_FR: Modes de couleurs

en: Colour of full construct
fr_FR: Couleur de construction complète

en: Colour of unfinished construct
fr_FR: Couleur de la construction inachevée

en: Colour on white background
fr_FR: Couleur sur fond blanc

en: Colour spaces do not match.
fr_FR: Les espaces de couleurs ne correspondent pas.

en: Colour theme:
fr_FR: Thème de colorisation :

en: Colour:
fr_FR: Couleur :

en: Colouring and highlighting options
fr_FR: Options de colorisation et de surlignage

en: Colours
fr_FR: Couleurs

en: Cols
fr_FR: Colonnes

en: Cols: %d ( Any )
fr_FR: Cols: %d ( Tout )

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Column Count
fr_FR: Compteur de colonnes

en: Column Labels
fr_FR: Intitulés de colonnes

en: Column Mode
fr_FR: Mode Colonne

en: Column Titles
fr_FR: Titres de colonnes

en: Column Width
fr_FR: Largeur de colonne

en: Column to show long line marker
fr_FR: Colonne d'affichage du marqueur de longues lignes

en: Columnize Text
fr_FR: Mettre le Texte en colonnes

en: Colums setting
fr_FR: Configuration des colonnes

en: Combining -flto with -g is currently experimental and expected to produce wrong results.
fr_FR: La combinaison de -flto et -g est actuellement expérimentale et est susceptible de produire de mauvais résultats.

en: Combo Box:
fr_FR: Boîte Combo :

en: Combo Items
fr_FR: Éléments Combos

en: Comma-separated list of columns
fr_FR: Liste de colonnes séparées par des virgules

en: Comma-separated list of growable columns
fr_FR: Liste de colonnes extensibles, séparées par des virgules

en: Comma-separated list of growable rows
fr_FR: Liste de lignes extensibles, séparées par des virgules

en: Comma-separated list of rows
fr_FR: Liste de lignes séparées par des virgules

en: Command '%s' failed with error %i
fr_FR: La commande '%s' a échoué avec l'erreur %i

en: Command Launch Failed:
fr_FR: Le lancement de la commande a échoué :

en: Command Line Error
fr_FR: Erreur sur la Ligne de Commande

en: Command Line:
fr_FR: Ligne de Commande :

en: Command execute failure
fr_FR: Le lancement de la commande a échoué

en: Command is not installed
fr_FR: La Commande n'est pas installée

en: Command line is too long: Using responseFile: %s
fr_FR: Ligne de commande trop longue : Utilisation d'un fichier réponse : %s

en: Command line macro:
fr_FR: Macro en ligne de commande :

en: Command macros:
fr_FR: Commandes macros :

en: Command-line:
fr_FR: Ligne de Commande :

en: Command:
fr_FR: Commande :

en: Commands
fr_FR: Commandes

en: Commands only
fr_FR: Commandes seulement

en: Commands to edit more efficiently, should be bound to hotkeys
fr_FR: Commandes pour éditer plus efficacement, devraient être affectées à des hotkeys

en: Commands:
fr_FR: Commandes :

en: Comme&nt
fr_FR: Comme&nter

en: Comment Lines :
fr_FR: Lignes de Commentaires :

en: Comment Style
fr_FR: Style de commentaire

en: Comment colour
fr_FR: Couleur de commentaire

en: Comment folding
fr_FR: Repliement des Commentaires

en: Comment lines:
fr_FR: Lignes de Commentaires :

en: Comment style:
fr_FR: Style des commentaires :

en: Comments the selected block of code
fr_FR: Commenter la portion de code sélectionnée

en: Comments the selected code
fr_FR: Commenter le code sélectionné

en: Commit details
fr_FR: Détails du dépôt

en: Commits
fr_FR: Dépôts

en: Committed after
fr_FR: Déposé après

en: Committed before
fr_FR: Déposé avant

en: Common
fr_FR: Commun

en: Compact folding
fr_FR: Repliement compact

en: Compile Win32 resource file
fr_FR: Compiler le fichier de ressource Win32

en: Compile all files as .c
fr_FR: Compiler tous les fichiers comme des .c

en: Compile all files as .cpp
fr_FR: Compiler tous les fichiers comme des .cpp

en: Compile all source files as C++
fr_FR: Compiler tous les fichiers sources comme du C++

en: Compile all source or unrecognized file types as C++ source files
fr_FR: Compiler toutes les sources ou types de fichier non reconnus comme fichiers source C++

en: Compile and link for function profiling with UNIX gprof tool
fr_FR: Compiler et lier pour le profilage de fonction avec l'outil UNIX gprof

en: Compile current &file
fr_FR: Compiler le &fichier courant

en: Compile current file
fr_FR: Compiler le fichier courant

en: Compile file
fr_FR: Compiler le fichier

en: Compile single file to object file
fr_FR: Compiler un seul fichier en fichier objet

en: Compile single file:
fr_FR: Compiler un fichier unique :

en: Compiler
fr_FR: Compilateur

en: Compiler Diagnostics (some options override each other)
fr_FR: Diagnostiques du compilateur (quelques options se recouvrent mutuellement)

en: Compiler Flags
fr_FR: Flags du compilateur

en: Compiler Settings
fr_FR: Configuration du compilateur

en: Compiler change with changed settings
fr_FR: Changement de compilateur avec ces nouveaux réglages

en: Compiler doesn't support this platform!
fr_FR: Le compilateur ne supporte pas cette plateforme !

en: Compiler error
fr_FR: Erreur du compilateur

en: Compiler executable:
    Resource compiler executable:
    Linker executable:
    Linker executable for static libs:
    Compiler flags:
    Resource compiler flags:
    Linker flags:
    Compiler include paths:
    Resource include paths:
    Linker include paths:
    Link libraries:
    Source file (full name):
    Source file dir (no name, no ext.):
    Source file name (no path, no ext.):
    Source file extension:
    Object file:
    Dependency result:
    All *linkable* object files:
    All *linkable* flat object files:
    All *linkable* resource object files:
    Executable output file (full name):
    Executable dir (no name, no ext):
    Executable name (no path, no ext):
    Executable extension:
    Static library output file:
    Dynamic library output file:
    Dynamic library DEF output file:
    Resources output file:
    Objects output dir:
fr_FR: Exécutable du compilateur :
    Exécutable du compilateur de ressources :
    Exécutable de l'éditeur de liens :
    Exécutable de l'éditeur de liens pour les bibliothèques statiques :
    Flags du compilateur :
    Flags du compilateur de ressources :
    Flags de l'éditeur de liens :
    Chemin d'inclusion du compilateur :
    Chemin d'inclusion des ressources :
    Chemin d'inclusion de l'éditeur de liens :
    Bibliothèques de l'édition de liens:
    Fichier source (nom complet) :
    Répertoire du fichier source (sans nom ni ext.):
    Nom du fichier source (sans chemin ni ext.):
    Extension du fichier source :
    Fichier objet :
    Résultat des dépendances :
    Tous les fichiers objets *linkable* :
    Tous les fichiers objets *linkable* flat :
    Toutes les fichiers ressources objet *linkable* :
    Nom du fichier de sortie exécutable (nom complet) :
    Répertoire d'exécution (sans nom ni ext) :
    Nom du fichier exécutable (sans chemin ni ext):
    Extension de l'exécutable :
    Fichier de sortie de bibliothèque statique :
    Fichier de sortie de bibliothèque dynamique :
    Fichier de sortie DEF de bibliothèque dynamique :
    Fichier de sortie des ressources :
    Répertoire de sortie des objets :

en: Compiler flags:
fr_FR: Flags du compilateur :

en: Compiler in use...
fr_FR: Compilateur en fonctionnement ...

en: Compiler logging:
fr_FR: Avertissements du compilateur :

en: Compiler options
fr_FR: Options du compilateur

en: Compiler options conflict
fr_FR: Options du compilateur en conflit

en: Compiler output to be ignored:
fr_FR: Sortie du compilateur à ignorer :

en: Compiler path's
fr_FR: Chemin du compilateur

en: Compiler running
fr_FR: Compilateur en fonctionnement

en: Compiler selection
fr_FR: Sélection du compilateur

en: Compiler settings
fr_FR: Configuration du compilateur

en: Compiler variable:
fr_FR: Variables de compilation :

en: Compiler warning
fr_FR: Avertissement du compilateur

en: Compiler was running, now cleared.
fr_FR: Le compilateur était en cours d'exécution, mais c'est maintenant terminé.

en: Compiler's installation directory
fr_FR: Répertoire d'installation du compilateur

en: Compiler:
fr_FR: Compilateur :

en: CompilerGCC::DistClean() without a custom Makefile
fr_FR: CompilerGCC::D istClean() sans Makefile personnalisé

en: Compilers
fr_FR: Compilateurs

en: Compilers auto-detection
fr_FR: Détection automatique du compilateur

en: Compilers now use unique names instead of integer IDs.
    Projects will be updated accordingly on load, mostly automatic.
fr_FR: Les compilateurs utilisent maintenant des noms uniques au lieu d'entiers d'identification.
    Les projets vont être mis à jour selon ce principe lors du chargement, principalement de manière automatique.

en: Compiling:
fr_FR: Compilation :

en: Complete code
fr_FR: Complétion de code

en: Complete code	Ctrl-Space
fr_FR: Compléter le code	Ctrl-Space

en: Complete code	Shift-Space
fr_FR: Compléter le code	Shift-Space

en: Complete command line: %s
fr_FR: Ligne de commande complète : %s

en: Complete w&ord
fr_FR: Mot &entier

en: Complete word at cursor
fr_FR: Compléter le mot sous le curseur

en: Completion test
fr_FR: Test de Complétion

en: Components For wxScintilla Editing
fr_FR: Composants pour l'Édition de wxScintilla

en: Concurrently parsing threads:
fr_FR: Threads d'analyse lancés en même temps :

en: Config
fr_FR: Configuration

en: Config file read error
fr_FR: Erreur de lecture du fichier de configuration

en: Config load error
fr_FR: Erreur de chargement de configuration

en: ConfigManager encountered an unknown config file version. Continuing happily.
fr_FR: Le gestionnaire de configuration a rencontré un fichier de configuration de version inconnue. Peut heureusement continuer.

en: Configuration Options
fr_FR: Options de Configuration

en: Configuration options
fr_FR: Options de configuration

en: Configuration:
fr_FR: Configuration :

en: Configure
fr_FR: Configurer

en: Configure Advanced Options
fr_FR: Options avancées de configuration

en: Configure editor
fr_FR: Configurer l'éditeur

en: Configure occurrences highlighting
fr_FR: Configuration du surlignage des occurrences

en: Configure the project "%s" for Autoversioning?
fr_FR: Configurer le projet "%s pour Autoversioning ?

en: Configured %zu tools
fr_FR: %zu outils ont été configurés

en: Configuring wxSmith
fr_FR: Configuration de wxSmith

en: Confim closing all pages
fr_FR: Confirmation de fermeture de toutes les pages

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Confirm replace
fr_FR: Confirmer le remplacement

en: Confirm replace multiple
fr_FR: Confirmer remplacement multiple

en: Conflicting menu items: '%s' && '%s'
fr_FR: Élements de menus en conflits : '%s' && '%s'

en: Connect with extended-remote
fr_FR: Connexion en mode extended-remote

en: Connected
fr_FR: Connecté

en: Connecting to remote target
fr_FR: Connexion à une cible distante

en: Connection can't be established.
    Verify your connection settings and that
    the GDB server/proxy is running on the remote system.
fr_FR: La connexion ne peut être établie.
    Vérifiez vos paramètres de connexion et que
    le serveur/proxy GDB est actif sur le système distant.

en: Connection refused by the remote system.
    Verify your connection settings and that
    the GDB server/proxy is running on the remote system.
fr_FR: Connexion refusée par le système distant.
    Vérifiez vos paramètres de connexion et que
    le serveur/proxy GDB est actif sur le système distant.

en: Connection type:
fr_FR: Type de connexion :

en: Consider floating-point exceptions when generating code
fr_FR: Considérer les exceptions en virgules flottantes lors de la génération du code

en: Console Mode Application
fr_FR: Application console

en: Console Wizard
fr_FR: Assistant Console

en: Console application
fr_FR: Application console

en: Console type %s not found in registry.
fr_FR: Type de console %s non trouvé dans la base de registres.

en: Constant Allocation
fr_FR: Allocation des constantes

en: Construct Nassi-Shneiderman diagram from selected text
fr_FR: Créer un diagramme Nassi Shneiderman à partir du texte sélectionné

en: Constructor
fr_FR: Constructeur

en: Constructor arguments:
fr_FR: Arguments du constructeur :

en: Constructor ends with:
fr_FR: Le constructeur se termine par :

en: Constructor starts with:
fr_FR: Le constructeur commence par :

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Content Align
fr_FR: Aligner le Contenu

en: Context Menu Path:
fr_FR: Chemin du Menu de Contexte :

en: Context Menu Priority:
fr_FR: Priorité Menu de Contexte :

en: Continuation indent for line ending with '(' or assignment '='
fr_FR: Indenter les lignes de continuation se terminant par '(' ou une assignation '='

en: Continue execution until the current frame exits
fr_FR: Continuer l'exécution jusqu'à la sortie du cadre courant

en: Continue-Instruction
fr_FR: Instruction Continue

en: Continuing, but you're on your own...
fr_FR: On continue, mais vous allez être un peu seuls...

en: Continuing...
fr_FR: Poursuite ...

en: Continuous Line
fr_FR: Ligne en Continu

en: Contributors (in no special order):
    -----------------------------------
    Daniel Orb          : RPM spec file and packages
    byo,elvstone, me22  : Conversion to Unicode
    pasgui              : Providing Ubuntu nightly packages
    Hakki Dogusan       : DigitalMars compiler support
    ybx                 : OpenWatcom compiler support
    Tim Baker           : Patches for the direct-compile-mode
                          dependencies generation system
    David Perfors       : Unicode tester and future documentation writer
    Sylvain Prat        : Initial MSVC workspace and project importers
    Chris Raschko       : Design of the 3D logo for Code::Blocks
    J.A. Ortega         : 3D Icon based on the above
    Alexandr Efremo     : Providing OpenSuSe packages
    Huki                : Misc. Code-Completion improvements
    stahta01            : Misc. patches for several enhancements
    Gerard Durand       : Translation infrastructure, documentation writer
fr_FR: Contributeurs (sans ordre particulier) :
    ----------------------------------------
    Daniel Orb          : Fichier spec et packages RPM
    byo,elvstone, me22  : Conversion en Unicode
    pasgui              : Fourniture des packages "nightly" Ubuntu
    Hakki Dogusan       : Support du compilateur DigitalMars
    ybx                 : Support du compilateur OpenWatcom
    Tim Baker           : Correctifs pour le système de génération de dépendances
                           en mode de compilation directe
    David Perfors       : Testeur Unicode et futur rédacteur de la documentation
    Sylvain Prat        : Espace de travail MSVC initial et importateurs de projets
    Chris Raschko       : Conception du logo 3D pour Code::Blocks
    J.A. Ortega         : Icône 3D basée sur ce qui précède
    Alexandr Efremo     : Fourniture de packages OpenSuSe
    Huki                : Améliorations diverses Améliorations de la complétion du code
    stahta01            : Corrections diverses pour plusieurs améliorations
    Gerard Durand       : Infrastructure de traduction, auteur de documentation

en: Control
fr_FR: Contrôles

en: Controls
fr_FR: Contrôles

en: Controls the label and submenu placement of the command in editor or management pane context menus.
    Specify the nested structure as a path: for example submenu1/submenu2/itemname
    If you leave itemname blank the command name will be used for the label. If you specify a period as the first character of the field, the command will not be shown in any context menu.
fr_FR: Contrôle l'emplacement des labels et des sous-menus de la commande dans les menus de l'éditeur ou les panneaux de gestion de contexte.
    Indiquez une structure imbriquée comme un chemin : par exemple sous-menu1/sous-menu2/intitulé
    Si vous laissez en blanc l'intitulé, le nom de la commande sera utilisé comme label. Si vous entrez un point comme premier caractère du champ, la commande ne sera affichée dans aucun menu contextuel.

en: Controls the label and submenu placement of the command in the Tools+ menu.
    Specify the nested structure as a path: for example submenu1/submenu2/itemname
    If you leave itemname blank the command name will be used. If you specify a period as the first character of the field, the command will not be shown in the Tools+ menu.
fr_FR: Contrôle l'emplacement des labels et des sous-menus de la commande dans le menu de Tools+.
    Indiquez une structure imbriquée comme un chemin : par exemple sous-menu1/sous-menu2/intitulé
    Si vous laissez en blanc l'intitulé, le nom de la commande sera utilisé. Si vous entrez un point comme premier caractère du champ, la commande ne sera affichée dans le menu de Tool+.

en: Convert &EOL characters...
fr_FR: Convertir les caractères &EOL...

en: Convert &tabs to spaces
fr_FR: Convertir les &tabulations en espaces

en: Convert End of Line chars
fr_FR: Convertir les caractères de fin de ligne

en: Convert End-of-Line Characters to the Active Setting
fr_FR: Convertir les caractères de fins de lignes pour la configuration courante

en: Convert Matching Braces
fr_FR: Convertir les parenthèses/accolades correspondantes

en: Convert TABs to spaces
fr_FR: Convertir les TABs en espaces

en: Convert all EOL characters
fr_FR: Convertir tous les caractères de fin de ligne

en: Convert all end of line characters in doc
fr_FR: Convertir tous les caractères de fin de ligne du document

en: Convert all the end of line characters to the set value
fr_FR: Convertir tous les caractères de fin de ligne vers la valeur configurée

en: Convert found %u unmatched menu items.
fr_FR: Conversion trouvée de %u éléments de menus non appariés.

en: Convert keyword to lowercase
fr_FR: Convertir le mot-clé en minuscules

en: Convert keyword to uppercase
fr_FR: Convertir le mot-clé en majuscules

en: Convert leading tabs/spaces to the active setting
fr_FR: Convertir les tabulations/espaces de début vers la configuration courante

en: Convert line &endings to ..
fr_FR: Convertir les &fins de lignes en ..

en: Convert s&paces to tabs
fr_FR: Convertir les es&paces en tabulations

en: Convert spaces to tabs in selection or current line
fr_FR: Convertir les espaces en tabulations dans la sélection ou la ligne courante

en: Convert tabs to spaces in selection or current line
fr_FR: Convertir les tabulations en espaces dans la sélection ou la ligne courante

en: Convert the selected text to lowercase
fr_FR: Convertir le texte sélectionné en minuscules

en: Convert the selected text to uppercase
fr_FR: Convertir le texte sélectionné en majuscules

en: Convert to Category
fr_FR: Convertir en Catégories

en: Convert to File Link...
fr_FR: Convertir en lien vers fichier...

en: Convert to smaller type checks
fr_FR: Convertir vers une vérification de type plus petite

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy &path
fr_FR: Copier le &chemin

en: Copy All
fr_FR: Tout Copier

en: Copy Category
fr_FR: Copier la Catégorie

en: Copy Strings to clipboard
fr_FR: Copier des chaînes vers le presse-papiers

en: Copy Tree Item
fr_FR: Copier l'élément d'arborescence

en: Copy as &HTML
fr_FR: Copier en tant que &HTML

en: Copy contents to clipboard
fr_FR: Copier le contenu dans le presse-papiers

en: Copy current line
fr_FR: Copier la ligne courante

en: Copy current line to clipboard
fr_FR: Copier la ligne courante dans le presse-papiers

en: Copy data to clipboard
fr_FR: Copier les données vers le presse-papiers

en: Copy data to the clipboard
fr_FR: Copier les données vers le presse-papiers

en: Copy directories
fr_FR: Copier les répertoires

en: Copy directory '%s' failed with error %i
fr_FR: La copie du répertoire '%s' a échoué avec l'erreur %i

en: Copy files
fr_FR: Copier les fichiers

en: Copy full path
fr_FR: Copier le chemin complet

en: Copy full path to clipboard
fr_FR: Copier le chemin complet dans le presse-papiers

en: Copy libraries
fr_FR: Copier les bibliothèques

en: Copy of
fr_FR: Copie de

en: Copy of %s
fr_FR: Copie de %s

en: Copy primary
fr_FR: Copie primaire

en: Copy row data to the clipboard
fr_FR: Copier les données de la ligne vers le presse-papiers

en: Copy row to clipboard
fr_FR: Copier la ligne vers le presse-papiers

en: Copy selected text
fr_FR: Copier le texte sélectionné

en: Copy selected text to clipboard
fr_FR: Copier le texte sélectionné dans le presse-papiers

en: Copy selected text to clipboard and erase it
fr_FR: Copier le texte sélectionné dans le presse-papier et l'effacer

en: Copy selected text to clipboard with text markup
fr_FR: Copier le texte sélectionné dans le presse-papiers avec marquage de texte

en: Copy selected text to primary clipboard
fr_FR: Copier le texte sélectionné dans le presse-papiers primaire

en: Copy selected to...
fr_FR: Copier la sélection vers...

en: Copy selected type to a new one
fr_FR: Copier le type sélectionné dans un nouveau

en: Copy selection to clipboard
fr_FR: Copier la sélection dans le presse-papiers

en: Copy to
fr_FR: Copier vers

en: Copy to clipboard
fr_FR: Copier vers le presse-papiers

en: Copy to...
fr_FR: Copier vers...

en: Copy tree data to the clipboard
fr_FR: Copier les données de l'arborescence vers le presse-papiers

en: Copy tree to clipboard
fr_FR: Copier l'arborescence vers le presse-papiers

en: Copying '%s' failed with error %i
fr_FR: La copie de '%s' a échoué avec l'erreur %i

en: Correct indent of "end ..." statements
fr_FR: Corriger l'indentation des instructions "end ..."

en: Coudn't parse newly created Wxs file
    wxSmith support is disabled
fr_FR: N'a pas pu décomposer le nouveau fichier Wxs
    Le support de wxSmith est désactivé

en: Could not access project file(s). Cannot continue.
fr_FR: Ne peut pas accéder au(x) fichiers(s) projet. Ne peut pas continuer.

en: Could not auto-detect installation path of "%s"...
    Do you want to use this compiler's default installation directory?
fr_FR: Impossible de détecter le chemin d'installation de "%s"...
    Voulez-vous utiliser le répertoire d'installation par défaut de ce compilateur ?

en: Could not create directory for
fr_FR: Impossible de créer un répertoire pour

en: Could not create directory for %s
fr_FR: Impossible de créer un répertoire pour %s

en: Could not decide which debugger to use!
fr_FR: N'a pas pu décider quel débogueur utiliser !

en: Could not execute %s
fr_FR: N'a pas pu exécuter %s

en: Could not find any file match in parser's database.
fr_FR: Impossible de trouver une correspondance de fichier dans la base de données de l'analyseur.

en: Could not find any files matching the criteria.
fr_FR: Impossible de trouver des fichiers répondants aux critères.

en: Could not find build target ID = %i.
    The include directory won't be added to this target. Please do it manually
fr_FR: N'a pas pu trouver le cible de génération ID = %i.
    Le répertoire include ne sera pas ajouté à cette cible. Faites le manuellement SVP

en: Could not find clangd installation.
fr_FR: N'a pu trouver l’installation de clangd.

en: Could not find glob this file is part of
fr_FR: Impossible de trouver le "glob" dont ce fichier fait partie

en: Could not find projects' compiler installation.
fr_FR: Impossible de trouver l’installation du compilateur du projet.

en: Could not get build target in CompilerOptionsDlg::OnCopyLibsClick
fr_FR: Impossible d’obtenir la cible de génération dans CompilerOptionsDlg::OnCopyLibsClick

en: Could not initialise CB_Koders plugin.
fr_FR: Extension CB_Koders non initialisée.

en: Could not launch the default browser of your system.
fr_FR: Ne peut pas lancer le navigateur par défaut de votre système.

en: Could not load input file.
fr_FR: Ne peut pas charger le fichier d'entrée.

en: Could not locate target...
fr_FR: La cible ne peut pas être localisée ...

en: Could not obtain project configurations.
fr_FR: N'a pu obtenir les configurations de projet.

en: Could not open file %s,
    because no extension handler could be found.
fr_FR: Impossible d'ouvrir le fichier %s,
    car aucun gestionnaire d'extension n'a pu être trouvé.

en: Could not open file '%s'.
    No handler registered for this type of file.
fr_FR: Ne peut pas ouvrir le fichier '%s'.
    Pas de gestionnaire enregistré pour ce type de fichier.

en: Could not open file '%s'.
    The registered handler (%s) could not open it.
fr_FR: Ne peut pas ouvrir le fichier '%s'.
    Le gestionnaire enregistré (%s) ne peut pas l'ouvrir.

en: Could not open response file in %s
fr_FR: Impossible d’ouvrir un fichier de réponse dans %s

en: Could not open the file '%s'.
    The file does not exist.
fr_FR: Ne peut pas ouvrir le fichier '%s'.
    Le fichier n'existe pas.

en: Could not open the file (note that HexEditor may not be able to open big files)
fr_FR: N'a pas pu ouvrir le fichier (notez que HexEditor peut ne pas être capable d'ouvrir de gros fichiers)

en: Could not query the project manager. Cannot continue.
fr_FR: Ne peut pas accéder à la Gestion du projet. Ne peut pas continuer.

en: Could not read the PATH environment variable!
    This can't be good. There may be problems running
    system commands and the application might not behave
    the way it was designed to...
fr_FR: Ne peut pas lire la variable d'environnement PATH!
    Ca ne peut pas être bon. Il peut y avoir des problèmes pour lancer
    des commandes système et l'application pourrait ne pas se comporter
    de la façon dont elle a été conçue...

en: Could not read the file
fr_FR: Ne peut pas lire le fichier

en: Could not reload all files:
    
    %s
fr_FR: Impossible de recharger tous les fichiers :
    
    %s

en: Could not reload file:
    
    %s
fr_FR: Impossible de recharger le fichier :
    
    %s

en: Could not run script:
fr_FR: Ne peut pas lancer le script :

en: Could not save all files of %s...
fr_FR: Ne peut pas enregistrer tous les fichiers de %s ...

en: Could not save all files...
fr_FR: Ne peut pas enregistrer tous les fichiers ...

en: Could not save config file '%s'!
fr_FR: N'a pas pu enregistrer le fichier config '%s' !

en: Could not save file...
fr_FR: Ne peut pas sauvegarder le fichier...

en: Could not save header file %s.
    Aborting...
fr_FR: Ne peut pas sauvegarder le fichier d'en-tête %s.
    Annulation ...

en: Could not save implementation file %s.
    Aborting...
fr_FR: Ne peut pas sauvegarder le fichier d'implémentation %s.
    Annulation ...

en: Could not save project and/or all its files. Aborting...
fr_FR: Ne peut pas enregistrer le projet et/ou tous ses fichiers. Annulation ...

en: Could not split command line for response file. This probably will lead to failed compiling
fr_FR: Impossible de découper la ligne de commande dans un fichier réponse. Cela va probablement amener un échec de compilation

en: Could not start printing.
fr_FR: Ne peut pas démarrer l'impression.

en: Couldn not replace old file with new one
fr_FR: Ne peut pas remplacer l'ancien fichier par le nouveau

en: Couldn't add new handler
fr_FR: N'a pu ajouter un nouveau gestionnaire

en: Couldn't connect to servers
fr_FR: N'a pas pu se connecter aux serveurs

en: Couldn't create directory for user templates:
fr_FR: Ne peut pas créer un répertoire pour les modèles utilisateur :

en: Couldn't create file "lib_finder.script" in project's base path
fr_FR: N'a pas pu créer le fichier "lib_finder.script" dans le chemin de base du projet

en: Couldn't create temporary file.
fr_FR: N'a pas pu créer de fichier temporaire.

en: Couldn't create temporary file.
    Any temporary name proposition was invalid
fr_FR: N'a pas pu créer de fichier temporaire.
    Toutes les propositions de noms sont non valides

en: Couldn't create the new project:
fr_FR: Ne peut pas créer le nouveau projet :

en: Couldn't create the project directory:
fr_FR: Ne peut pas créer le répertoire de projet :

en: Couldn't download any configuration
fr_FR: N'a pu télécharger aucune configuration

en: Couldn't download settings of some libraries.
    To make your project compile
    you will have to define them manually.
fr_FR: N'a pas pu télécharger les configurations de quelques bibliothèques.
    Pour que votre projet soit compilé vous devrez les définir
    manuellement.

en: Couldn't execute expression: '%s'
fr_FR: N'a pas pu exécuter l'expression : '%s'

en: Couldn't execute tool. Check the log for details.
fr_FR: Ne peut pas exécuter l'outil. Regardez le journal pour plus de détails.

en: Couldn't find an associated program to open:
fr_FR: N'a pu trouver l'application associée pour ouvrir :

en: Couldn't find out the frame number!
fr_FR: Ne peux pas trouver le numéro de cadre !

en: Couldn't find requested data
fr_FR: N'a pu trouver les données requises

en: Couldn't find the help file:
fr_FR: Impossible de trouver le fichier d'aide :

en: Couldn't find the path to the debuggee!
fr_FR: Impossible de trouver le chemin de débogage !

en: Couldn't open script:
fr_FR: Ne peut pas ouvrir le script :

en: Couldn't open url:
fr_FR: N'a pas pu ouvrir l'url :

en: Couldn't overwrite file
fr_FR: N'a pu écraser le fichier

en: Couldn't read data from original file
fr_FR: N'a pas pu lire les données du fichier original

en: Couldn't remove the old project file to create the new one.
    The file might be read-only?!
fr_FR: N'a pas pu supprimer l'ancien projet pour créer le nouveau.
    Le fichier est peut-être protégé en écriture ?!

en: Couldn't reopen file after save
fr_FR: N'a pas pu réouvrir le fichier après l'enregistrement

en: Couldn't save project %s
    (Maybe the file is write-protected?)
fr_FR: N'a pu enregistrer le projet %s
    (ce fichier est peut-être protégé en écriture ?)

en: Couldn't save workspace %s
    (Maybe the file is write-protected?)
fr_FR: N'a pu enregistrer l'espace de travail %s
    (ce fichier est peut-être protégé en écriture ?)

en: Couldn't setup project options:
    %s
fr_FR: Ne peut pas initialiser les options du projet :
    %s

en: Couldn't setup target options:
fr_FR: Ne peut pas initialiser les options de la cible :

en: Couldn't write data to temporary file
fr_FR: N'a pas pu écrire de données dans le fichier temporaire

en: Couldn't write script file "lib_finder.script".
fr_FR: N'a pas pu écrire le fichier de script "lib_finder.script".

en: Count:
fr_FR: Compteur :

en: Counting Loop
fr_FR: Boucle de comptage

en: Cowardly refusing overwrite existing set "%s".
fr_FR: Refus d'écraser lâchement la configuration existante "%s".

en: Cowardly refusing to overwrite existing variable "%s".
fr_FR: Refus d'écraser lâchement la variable existante "%s".

en: CppCheck and Vera++
fr_FR: CppCheck et Vera++

en: CppCheck application:
fr_FR: Application CppCheck :

en: CppCheck arguments:
fr_FR: Arguments de CppCheck :

en: CppCheck homepage:
fr_FR: Page d'accueil de CppCheck :

en: CppCheck only
fr_FR: CppCheck seulement

en: CppCheck/Vera++ messages
fr_FR: Messages de CppCheck/Vera++

en: Create "Debug" configuration:
fr_FR: Créer la configuration de "Debug" :

en: Create "Release" configuration:
fr_FR: Créer la configuration de "Release" :

en: Create .DEF exports file
fr_FR: Créer le fichier d'exportation .DEF

en: Create Binary files (.bin .eep.bin)
fr_FR: Créer des fichiers Binaires (.bin .eep.bin)

en: Create Config
fr_FR: Créer une Config

en: Create Empty Project
fr_FR: Créer un Projet Vide

en: Create Fuse, Lock and Signature files from the .elf output file. 
    Requires 'srec&cat' to be installed to extract the fuse bytes 
    into seperate files. For hex output only.
fr_FR: Créer des fichiers Fuse, Verrouillage et fichiers de Signatures à partir du fichier de sortie .elf.
    Nécessite d'avoir installé 'srec&cat' pour extraire les octets 'fuse' dans des fichiers 
    séparés. Pour sorties hexadécimales seulement.

en: Create Fuse, Lock, Signature files (.fuse .lock .sig)
fr_FR: Créer des fichiers Fuse, Lock, Signature (.fuse .lock .sig)

en: Create Intel hex files
fr_FR: Créer des fichiers Intel hex

en: Create Intel hex files from the .elf output file
fr_FR: Créer des fichiers Intel Hexa à partir des fichiers de sortie .elf

en: Create Motorola S-Record files (.srec .eep.srec)
fr_FR: Créer des fichiers S-Record Motorola (.srec .eep.srec)

en: Create Motorola S-Record output files from the .elf output of the project
fr_FR: Créer des fichiers de sortie S-Record Motorola à partir des sorties .elf du projet

en: Create Motorola S19 files
fr_FR: Créer des fichiers Motorola S19

en: Create a new Nassi Shneiderman diagram
fr_FR: Créer un nouveau diagramme Nassi Shneiderman

en: Create a new build target for the active project
fr_FR: Créer une nouvelle cible de génération pour le projet actif

en: Create a new custom something :-)
fr_FR: Créer un nouvel objet personnalisé :-)

en: Create a new file
fr_FR: Créer un nouveau fichier

en: Create a new project
fr_FR: Créer un nouveau projet

en: Create a new project based on a previously saved template
fr_FR: Créer un nouveau projet basé sur un modèle déjà enregistré

en: Create a new project/file/target/other (wizard)
fr_FR: Créer un nouveau projet / fichier / cible / autre (assistant)

en: Create a new source file
fr_FR: Créer un nouveau fichier source

en: Create an extended symbol file from the .elf output file
fr_FR: Créer un fichier de symboles étendus à partir du fichier de sortie .elf

en: Create and use precompiled header (PCH)
fr_FR: Créer et utiliser des en-têtes précompilés (PCH)

en: Create backup and save to original file
fr_FR: Créer une sauvegarde et enregistrer le fichier original

en: Create binary image files from the .elf output file
fr_FR: Créer des fichiers images binaires à partir des fichiers de sorties .elf

en: Create config
fr_FR: Créer une config

en: Create date declarations
fr_FR: Créer des déclarations de dates

en: Create diagram
fr_FR: Créer un diagramme

en: Create directories
fr_FR: Créer les répertoires

en: Create extended listing file (.lss)
fr_FR: Créer un fichier listing étendu (.lss)

en: Create hex files (.hex .eep.hex)
fr_FR: Créer des fichiers hexa (.hex .eep.hex)

en: Create import library
fr_FR: Créer une bibliothèque d'importation

en: Create new class
fr_FR: Créer une nouvelle classe

en: Create new file
fr_FR: Créer un nouveau fichier

en: Create new files
fr_FR: Créer de nouveaux fichiers

en: Create package for distribution
fr_FR: Créer un "package" pour la distribution

en: Create project
    from target...
fr_FR: Créer un projet
    depuis la cible...

en: Create project from target confirmation
fr_FR: Confirmation de création de projet à partir d'une cible

en: Create symbol map file (.map)
fr_FR: Créer un fichier map de symboles (.map)

en: Create variable declarations
    for date, month and year. And 
    also an ubuntu version style.
fr_FR: Créer les déclarations de variables
    pour la date, le mois et l'année. Et aussi
    une version au style Ubuntu.

en: Create...
fr_FR: Créer...

en: Created
fr_FR: Créé

en: Created
fr_FR: Créé

en: Created project build target:
fr_FR: Projet de création cible créé :

en: Created set '%s' with %i values (%i errors)
fr_FR: Jeu créé '%s' avec %i valeurs (%i erreurs)

en: Created set '%s' with %i values (no errors)
fr_FR: Jeu créé '%s' avec %i valeurs (sans erreurs)

en: Creates menu entries
fr_FR: Créer des entrées de menu

en: Creates popup menu entries
fr_FR: Créer des entrées de menus popup

en: Creates toolbar
fr_FR: Créer une barre d'outils

en: Creating code
fr_FR: Création de code

en: Creating file list...
fr_FR: Créer une liste de fichiers...

en: Creating list log...
fr_FR: Création d’un journal en liste...

en: Creating tree log...
fr_FR: Création d’un journal d’arborescence...

en: Critical background
fr_FR: Arrière-plan critique

en: Critical text
fr_FR: Texte de problème critique

en: Critical text (ListCtrl)
fr_FR: Texte de problème Critique (ListCtrl)

en: Cross-check procedure use and definition within the same source file
fr_FR: Contrôle croisé de la définition et de l'usage d'une procédure au sein du même fichier source

en: Cscope application:
fr_FR: Application Cscope :

en: Ctrl in Dialog-Units
fr_FR: Ctrl en unités de dialogues

en: Ctrl-Left_DblClick
fr_FR: Ctrl-Gauche_Double-Clic

en: Ctrl-Left_Mouse
fr_FR: Ctrl-Bouton Gauche Souris

en: Cu&t
fr_FR: C&ouper

en: Cu&t	Ctrl+X
fr_FR: Coupe&r	Ctrl+X

en: Current EOL :
fr_FR: EOL courante :

en: Current Project:
fr_FR: Projet courant :

en: Current SVN directory.
fr_FR: Répertoire SVN courant.

en: Current Set:
fr_FR: Configuration courante :

en: Current State
fr_FR: État courant

en: Current compiler '%s' doesn't have correctly defined debugger!
fr_FR: Le compilateur actuel '%s' n'a pas de débogueur correctement défini !

en: Current default compiler:
fr_FR: Compilateur par défaut actuel :

en: Current dictionary progress:
fr_FR: Progression du dictionnaire courant :

en: Current file
fr_FR: Fichier courant

en: Current file's symbols
fr_FR: Symboles du fichier courant

en: Current font
fr_FR: Police de caractères courante

en: Current occurrence in active editor
fr_FR: Occurrence courante dans l'éditeur actif

en: Current options prevent proper %s spell check engine initialization.  Spell check is not possible.
fr_FR: Les options actuelles empêchent une initialisation correcte du moteur % 'spell check'. 'Spell check' ne peut pas fonctionner.

en: Current position
fr_FR: Position courante

en: Current project's symbols
fr_FR: Symboles actuels du projet

en: Current shortcuts:
fr_FR: Raccourci actuel :

en: Current stack frame
fr_FR: Cadre de pile courante

en: Current statistics
fr_FR: Statistiques courantes

en: Current target '%s' doesn't have valid compiler!
fr_FR: La cible courante '%s' n'a pas de compilateur valide !

en: Current variable
fr_FR: Variable courante

en: Currently assigned to:
fr_FR: Actuellement assigné à :

en: Currently no project is loaded/activated. Cannot continue.
fr_FR: Pas de projet actuellement chargé/activé. Ne peut pas continuer.

en: Cursor
fr_FR: Curseur

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Custom (specify instruction-set:)
fr_FR: Personnalisé (spécifier un jeu d'instructions :)

en: Custom Dictionary:
fr_FR: Dictionnaire Personnel :

en: Custom app name
fr_FR: Nom d'application personnalisée

en: Custom arguments:
fr_FR: Arguments personnalisés :

en: Custom build
fr_FR: Génération personnalisée

en: Custom font
fr_FR: Police de caractères personnalisée

en: Custom var =
fr_FR: Variables personnalisées =

en: Custom variables
fr_FR: Variables personnalisées

en: Custom whitespace colour:
fr_FR: Personnaliser la couleur des espaces :

en: Custom...
fr_FR: Personnalisé...

en: CustomClass
fr_FR: Classe Utilisateur

en: Customize
fr_FR: Personnaliser

en: Cut
fr_FR: Couper

en: Cut current line
fr_FR: Couper la ligne courante

en: Cut current line to clipboard
fr_FR: Couper la ligne sélectionnée vers le presse-papiers

en: Cut selected text
fr_FR: Couper le texte sélectionné

en: Cut selected text to clipboard
fr_FR: Couper le texte sélectionné vers le presse-papiers

en: D Features
fr_FR: Propriétés du D

en: D Sheet, 22 by 34 inches
fr_FR: Feuille D, 22 par 34 pouces

en: D Sources
fr_FR: Sources en D

en: D application
fr_FR: Application en D

en: D features
fr_FR: Propriétés du D

en: D language
fr_FR: Langage D

en: D source
fr_FR: Source en D

en: D source file
fr_FR: Fichier source D

en: D sources
fr_FR: Sources en D

en: D&elete
fr_FR: &Supprimer

en: DENY execution of this command
fr_FR: REFUS d'exécution de cette commande

en: DL Envelope, 110 by 220 millimeters
fr_FR: Enveloppe DL, 110 par 220 millimètres

en: DPTR Number
fr_FR: Nombre DPTR

en: DPTR Register selection only available if more than one DPTR is available
fr_FR: La sélection de Registre DPTR n'est possible que si plus d'un DPTR est disponible

en: DPTR Register visibility only available if more than one DPTR is available
fr_FR: La visibilité de Registre DPTR n'est possible que si plus d'un DPTR est disponible

en: DPTR Registers are selected using INC
fr_FR: Les registres DPTR sont sélectionnés en utilisant INC

en: DPTR Registers are selected using XOR (value 0x01)
fr_FR: Les registres DPTR sont sélectionnés en utilisant XOR (valeur 0x01)

en: DPTR Registers are separate
fr_FR: Les registres DPTR sont séparés

en: DPTR Registers are shadowed
fr_FR: Les registres DPTR sont masqués

en: DPTR Width
fr_FR: Largeur DPTR

en: DPTR selection
fr_FR: Sélection DPTR

en: DPTR separate/shadowed
fr_FR: DPTR séparés/masqués

en: DS not pegged to DGROUP
fr_FR: DS non rattaché à DGROUP

en: DS pegged to DGROUP
fr_FR: DS rattaché à DGROUP

en: DS390 ROM D16M memory model.
fr_FR: Modèle de mémoire DS390 ROM D16M.

en: DS390 ROM D512K memory model.
fr_FR: Modèle de mémoire DS390 ROM D512K.

en: DS390/DS400 Options
fr_FR: Options DS390/DS400

en: Dark shadow for 3D items
fr_FR: Élements 3D ombrés en sombre

en: Data
fr_FR: Données

en: Data breakpoint
fr_FR: Point d'arrêt de données

en: Date:
fr_FR: Date :

en: Deactivating the compiler plugin is most unwise.
    
    If you intend to open a project, you have to re-activate the compiler plugin first.
fr_FR: Il n'est pas recommandé de désactiver l'extension de compilation.
    
    Si vous avez l'intention d'ouvrir un projet, vous devez tout d'abord réactiver l'extension de compilation.

en: Debug / Continue
fr_FR: Debug / Continuer

en: Debug Me
fr_FR: Débogue Moi

en: Debug SmartSense
fr_FR: Déboguer SmartSense

en: Debug Target
fr_FR: Déboguer la cible

en: Debug and diagnostics related
fr_FR: En relation avec le débogage et les diagnostiques

en: Debug anyway?
fr_FR: Déboguer malgré tout ?

en: Debug line numbers only
fr_FR: Déboguer uniquement les numéros de ligne

en: Debug or continue program (depends on context)
fr_FR: Déboguer ou continuer le programme (Dépend du contexte)

en: Debug report initialization failed, %s will terminate immediately.
    We are sorry for the inconvenience...
fr_FR: L'initialisation du rapport de débogage a échoué, %s va se terminer immédiatement.
    Nous sommes désolés pour la gêne occasionnée...

en: Debug symbol info only
fr_FR: Déboguer uniquement les informations de symbole

en: DebugBreakProcess is not supported, you need Windows XP or newer...
fr_FR: DebugBreakProcess n'est pas supporté, vous devez avoir Windows XP ou plus récent...

en: Debugger
fr_FR: Débogueur

en: Debugger (debug)
fr_FR: Débogueur (debug)

en: Debugger Engine
fr_FR: Moteur de débogage

en: Debugger Starting
fr_FR: Démarrage du débogueur

en: Debugger Toolbar
fr_FR: Barre d'outils du débogueur

en: Debugger Type
fr_FR: Type du Débogueur

en: Debugger configuration '%s' not found!
fr_FR: Configuration de débogage '%s' non trouvée !

en: Debugger finished with status %d
fr_FR: Débogage terminé avec le statut %d

en: Debugger initialization commands
fr_FR: Commandes d'initialisation du débogueur

en: Debugger intialization commands
fr_FR: Commandes d'initialisation du débogueur

en: Debugger name and version:
fr_FR: Nom et version du débogueur :

en: Debugger plugin '%s' not found!
fr_FR: Fichier d'extension '%s' non trouvé !

en: Debugger plugin and configuration found. Attaching!!!
fr_FR: Greffon de débogage et configuration trouvée. Attacher !!!!!

en: Debugger settings
fr_FR: Options de débogage

en: Debugger:
fr_FR: Débogueur :

en: Debugging
fr_FR: Débogage

en: Debugging options
fr_FR: Options de Débogage

en: Debugging windows
fr_FR: Fenêtre de Débogage

en: Decimal
fr_FR: Décimal

en: Decision
fr_FR: Décision

en: Decl. filename:
fr_FR: Nom de fichier d'en-tête :

en: Declaration
fr_FR: Déclaration

en: Declaration not found
fr_FR: Déclaration non trouvée

en: Declaration not found: %s
fr_FR: Déclaration non trouvée : %s

en: Decompressing
fr_FR: Décompression en cours

en: Decorative
fr_FR: Décoration

en: Decrease font size
fr_FR: Diminuer la taille de police

en: Decrease indent of selected text or current line
fr_FR: Diminuer le retrait du texte sélectionné ou de la ligne courante

en: Def. value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Default Column Width
fr_FR: Largeur de colonne par défaut

en: Default EOL
fr_FR: EOL par défaut

en: Default Filter
fr_FR: Filtre par défaut

en: Default Folder
fr_FR: Répertoire par défaut

en: Default Info
fr_FR: Info par défaut

en: Default Max size
fr_FR: Taille Max par défaut

en: Default Min size
fr_FR: Taille Min par défaut

en: Default Min. Margins
fr_FR: Marge Min. par défaut

en: Default Row Height
fr_FR: Hauteur de ligne par défaut

en: Default Value
fr_FR: Valeur par défaut

en: Default bitmap margin
fr_FR: Marge Bitmap par défaut

en: Default browser launched with URL
fr_FR: Navigateur par défaut lancé sur l'URL

en: Default char type is unsigned
fr_FR: Par défaut le type char est non signé

en: Default code
fr_FR: Code par défaut

en: Default colours
fr_FR: Couleurs par défaut

en: Default directory
fr_FR: Répertoire par défaut

en: Default file
fr_FR: Fichier par défaut

en: Default font
fr_FR: Police par défaut

en: Default keyword value:
fr_FR: Valeur du mot clé par défaut :

en: Default keywords
fr_FR: Mots clés par défaut

en: Default label margin
fr_FR: Marge par défaut des intitulés

en: Default margin
fr_FR: Marge par défaut

en: Default option file  %s
fr_FR: Fichier d'options par défaut %s

en: Default pane
fr_FR: Panneau par défaut

en: Default path
fr_FR: Chemin par défaut

en: Default pos
fr_FR: Pos par défaut

en: Default scroll rate
fr_FR: Taux de défilement par défaut

en: Default size
fr_FR: Taille par défaut

en: Default sizer settings
fr_FR: Réglages par défaut du sizer

en: Default width
fr_FR: Largeur par défaut

en: Default workspace
fr_FR: Espace de travail par défaut

en: Default:
fr_FR: Défaut :

en: Default:
fr_FR: Défaut :

en: Defaults
fr_FR: Défauts

en: Define F_CPU with the following value:
fr_FR: Définir F_CPU avec les valeurs suivantes :

en: Define call stack size
fr_FR: Définir la taille de la pile d'appel

en: Definition file filename:
fr_FR: Nom du fichier de définition :

en: Delay for auto-code-completion-kick-in when typing
fr_FR: Délai d’activation automatique de la complétion du code lors de la saisie

en: Delay for auto-kick-in when typing [. :: ->]:
fr_FR: Délai d'autorépétition quand on tape [. :: ->] :

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Delete &all items
fr_FR: Supprimer &tous les éléments

en: Delete (non-empty) directories
fr_FR: Supprimer les répertoires (non vides)

en: Delete ALL Items In Tree?
fr_FR: Supprimer TOUS les éléments dans l'Arbre ?

en: Delete All
fr_FR: Tout supprimer

en: Delete All Images. Are You Sure?
fr_FR: Supprimer toutes les Images. Êtes-vous sûr ?

en: Delete All Items
fr_FR: Supprimer Tous les éléments

en: Delete All Items?
fr_FR: Supprimer Tous les éléments ?

en: Delete Config
fr_FR: Supprimer la Config

en: Delete Current Item
fr_FR: Supprimer l'élément courant

en: Delete Global Variable
fr_FR: Supprimer la variable globale

en: Delete Global Variable Set
fr_FR: Supprimer la configuration des variables globales

en: Delete Image
fr_FR: Supprimer l'Image

en: Delete Image %d; Are You Sure?
fr_FR: Supprimer l'Image %d; Êtes-vous sûr ?

en: Delete Item
fr_FR: Supprimer l'élément

en: Delete a&ll
fr_FR: Tou&t supprimer

en: Delete all
fr_FR: Tout supprimer

en: Delete all watches
fr_FR: &Supprimer toutes les surveillances

en: Delete current
fr_FR: Supprimer la disposition courante

en: Delete current line
fr_FR: Supprimer la ligne courante

en: Delete current perspective
fr_FR: Supprimer la disposition courante

en: Delete current selection
fr_FR: Supprimer la sélection courante

en: Delete directory '%s' failed with error %i
fr_FR: La suppression du répertoire '%s' a échoué avec l'erreur %i

en: Delete empty lines within a function or method
fr_FR: Supprimer les lignes vides dans une fonction ou une méthode

en: Delete file '%s' failed
fr_FR: La suppression du fichier '%s' a échoué

en: Delete files
fr_FR: Supprimer les fichiers

en: Delete flag
fr_FR: Supprimer le flag

en: Delete menu
fr_FR: Supprimer le menu

en: Delete options
fr_FR: Supprimer les options

en: Delete physical file?
fr_FR: Supprimer un fichier physique ?

en: Delete previous results at search begin
fr_FR: Effacer les résultats précédents en début de recherche

en: Delete search
fr_FR: Supprimer la recherche

en: Delete selected bricks
fr_FR: Supprimer la brique sélectionnée

en: Delete selection
fr_FR: Supprimer la sélection

en: Delete source files from project
fr_FR: Supprimer les fichiers source du projet

en: Delete the currently selected watch
fr_FR: Supprimer la surveillance actuellement sélectionnée

en: Delete the global compiler variable "%s" from this set?
fr_FR: Supprimer la variable de compilation globale "%s" de cette configuration ?

en: Delete the selected group...
fr_FR: Supprimer le groupe sélectionné...

en: Delete the selected identifier...
fr_FR: Supprimer l'identificateur sélectionné...

en: Delete this item?
fr_FR: Supprimer cet élément ?

en: Delete this resource
fr_FR: Supprimer cette ressource

en: Delete this virtual folder
fr_FR: Supprimer ce répertoire virtuel

en: Delete this virtual folder...
fr_FR: Supprimer ce répertoire virtuel...

en: Delete trust
fr_FR: Supprimer la confiance

en: Delete type
fr_FR: Supprimer le type

en: Delete user
fr_FR: Supprimer l'utilisateur

en: Deleted existing virtual target '%s' because real target was added with the same name
fr_FR: Suppression de la cible virtuelle existante '%s' parce que la cible réelle a été ajoutée avec le même nom

en: Deletes the selected row
fr_FR: Supprimer la ligne courante

en: Deleting group
fr_FR: Suppression de groupe

en: Deleting identifier
fr_FR: Supprimer l'identificateur

en: Deleting library settings
fr_FR: Suppression de la configuration des bibliothèques

en: Deleting resource
fr_FR: Suppression des ressources

en: Deleting wxToolBar item
fr_FR: Suppression de l'élément wxToolBar

en: Demangle low-level symbol names into user-level names.
fr_FR: Décoder les noms de symboles de bas niveau en noms de niveau utilisateur.

en: Dependencies...
fr_FR: Dépendances ...

en: Depends on:
fr_FR: Dépend de :

en: Dereference
fr_FR: Déréferencer

en: Derived classes
fr_FR: Classes dérivées

en: Descendants:
fr_FR: Descendants :

en: Description:
fr_FR: Description :

en: Description:
fr_FR: Description :

en: Deselects the current text and then selects the next occurrence of the same text. Allows editing all the occurrences.
fr_FR: Déselectionne le texte courant puis sélectionne l'occurrence suivante du même texte. Permet d'éditer toutes les occurrences.

en: Desktop
fr_FR: Bureau

en: Desktop environment
fr_FR: Environnement du bureau

en: Destroy on close
fr_FR: Détruire à la fermeture

en: Destructor
fr_FR: Destructeur

en: Destructor ends with:
fr_FR: Le destructeur se termine par :

en: Destructor starts with:
fr_FR: Le destructeur commence par :

en: Detach
fr_FR: Détacher

en: Detach (debugger is running)
fr_FR: Détacher (débogueur en cours d'exécution)

en: Detach from running process
fr_FR: Détacher d'un processus en cours

en: Detaching plugin
fr_FR: Désactivation de l'extension

en: Detect indent style
fr_FR: Détecter le style d'indentation

en: Detected
fr_FR: Détecté

en: Detected scaling factor
fr_FR: Facteur d'échelle détecté

en: Detected that the Terminal/Console has been closed. Do you want to stop the debugging session?
fr_FR: Fermeture détectée du Terminal/Console. Voulez-vous arrêter la session de débogage ?

en: Detecting missing libraries...
fr_FR: Détection des bibliothèques manquantes...

en: Determine if certain square root optimizations are enabled
fr_FR: Déterminer si certaines optimisations de racine carrée sont activées

en: Dev-C++ DevPaks updater / installer
fr_FR: Dev-C++ DevPak mise à jour / installateur

en: Dev-C++ community.
            Julian R Seward for libbzip2.
    
            libbzip2 copyright notice:
            bzip2 and associated library libbzip2, are
            copyright (C) 1996-2000 Julian R Seward.
            All rights reserved.
fr_FR: La Communauté Dev-C++.
            Julian R Seward pour libbzip2.
    
            notice de copyright de libbzip2 :
            bzip2 et la bibliothèque associée libbzip2, sont
            sous copyright (C) 1996-2000 Julian R Seward.
            Tous droits réservés.

en: Dev-C++ project...
fr_FR: Projet Dev-C++...

en: Dev-CPP project file
fr_FR: Fichier projet Dev-CPP

en: DevPak installed
fr_FR: DevPak installé

en: DevPak uninstalled
fr_FR: DevPak désinstallé

en: DevPak updater/installer
fr_FR: DevPak mise à jour / installateur

en: DevPak was not installed.
    Status:
fr_FR: DevPak non installé.
    État :

en: DevPak was not uninstalled.
    Status:
fr_FR: Le DevPak n'a pas été désinstallé.
    État :

en: DevPaks in category (right-click for options):
fr_FR: DevPaks par catégories (clic droit pour les options) :

en: Developers:
    --------------
    Yiannis Mandravellos: Developer - Project leader
    Thomas Denk         : Developer
    Lieven de Cock      : Developer
    "tiwag"             : Developer
    Martin Halle        : Developer
    Biplab Modak        : Developer
    Jens Lody           : Developer
    Yuchen Deng         : Developer
    Teodor Petrov       : Developer
    Daniel Anselmi      : Developer
    Yuanhui Zhang       : Developer
    Damien Moore        : Developer
    Micah Ng            : Developer
    BlueHazzard         : Developer
    Miguel Gimenez      : Developer
    Ricardo Garcia      : All-hands person
    Paul A. Jimenez     : Help and AStyle plugins
    Thomas Lorblanches  : CodeStat and Profiler plugins
    Bartlomiej Swiecki  : wxSmith RAD plugin
    Jerome Antoine      : ThreadSearch plugin
    Pecan Heber         : Keybinder, BrowseTracker, DragScroll
                          CodeSnippets, clangd-client plugins
    Arto Jonsson        : CodeSnippets plugin (passed on to Pecan)
    Darius Markauskas   : Fortran support
    Mario Cupelli       : Compiler support for embedded systems
                          User's manual
    Jonas Zinn          : Misc. wxSmith AddOns and plugins
    Mirai Computing     : cbp2make tool
    Anders F Bjoerklund : wxMac compatibility
fr_FR: Développeurs:
    --------------
    Yiannis Mandravellos: Développeur - Chef de Projet
    Thomas Denk         : Développeur
    Lieven de Cock      : Développeur
    "tiwag"             : Développeur
    Martin Halle        : Développeur
    Biplab Modak        : Développeur
    Jens Lody           : Développeur
    Yuchen Deng         : Développeur
    Teodor Petrov       : Développeur
    Daniel Anselmi      : Développeur
    Yuanhui Zhang       : Développeur
    Damien Moore        : Développeur
    Micah Ng            : Développeur
    BlueHazzard         : Développeur
    Miguel Gimenez      : Développeur
    Ricardo Garcia      : Homme à tout faire
    Paul A. Jimenez     : Extensions Help et AStyle
    Thomas Lorblanches  : Extensions CodeStat et Profiler
    Bartlomiej Swiecki  : Extension wxSmith RAD
    Jerome Antoine      : Extension ThreadSearch
    Pecan Heber         : Extensions Keybinder, BrowseTracker,
                          DragScroll, CodeSnippets, clangd_client
    Arto Jonsson        : Extension CodeSnippets (passé à Pecan)
    Darius Markauskas   : Support du Fortran
    Mario Cupelli       : Support du compilateur pour les systèmes embarqués
                          Manuel Utilisateur
    Jonas Zinn          : Divers ajouts wxSmith et extensions
    Mirai Computing     : outil cbp2make
    Anders F Bjoerklund : Compatibilité wxMac

en: Diagnostic
fr_FR: Diagnostiques

en: Dial command
fr_FR: Commande téléphone

en: Dialog
fr_FR: Dialogue

en: Dialog Based
fr_FR: Basée sur Dialogue

en: Dialog Units
fr_FR: Unités de dialogues

en: Dictionaries needed!
fr_FR: Dictionnaires requis !

en: Dictionaries:
fr_FR: Dictionnaires :

en: Dictionary File
fr_FR: Fichier dictionnaire

en: Dictionary key is not a name.
fr_FR: La clé du dictionnaire n'est pas un nom.

en: Dictionary:
fr_FR: Dictionnaire :

en: Did you forget to 'Add' the shortcut key?
fr_FR: Avez-vous oublié d'Ajouter' le raccourci clavier ?

en: Did you intend quote the filename
fr_FR: Vouliez-vous mettre le nom de fichier entre quotes

en: Did you intend to use --recursive
fr_FR: Vouliez-vous utiliser --recursive

en: Didn't found any #include directive.
fr_FR: N'a pas trouvé de directive #include.

en: Didn't found any library
fr_FR: N'a pas trouvé la moindre bibliothèque

en: Didn't found any missing library for your project.
    
    This may mean that you project is fully configured
    or that missing libraries are not yet recognized
    or fully supported in lib_finder plugin
fr_FR: Impossible de trouver de bibliothèque absente dans votre projet.
    
    Cela peut signifier que votre projet est pleinement configuré
    ou que des bibliothèques absentes ne sont pas encore reconnues
    ou pleinement prises en charge par l'extension lib_finder

en: Didn't found any search filters used to detect libraries.
    Please check if lib_finder plugin is installed properly.
fr_FR: N'a pu trouver aucun filtre de recherche pour détecter les bibliothèques.
    Veuillez vérifier si l'extension lib_finder est correctement installée.

en: Didn't found configuration for libraries:
fr_FR: N'a pas pu trouver de configuration pour les bibliothèques :

en: Diff against
fr_FR: Diff avec

en: Digital Mars Compiler
fr_FR: Compilateur Digital Mars

en: Digital Mars D Compiler
fr_FR: Compilateur D Digital Mars

en: Direct/X project
fr_FR: Projet Direct/X

en: DirectWrite (Windows Vista and newer)
fr_FR: DirectWrite (Windows Vista et plus récents)

en: Directive folding
fr_FR: Directive de repliement

en: Directives Begin With '.'
fr_FR: Directives Commençant Par '.'

en: Directories
fr_FR: Répertoires

en: Directory
fr_FR: Répertoire

en: Directory  %s
fr_FR: Répertoire %s

en: Directory '%s' could not be opened.
fr_FR: Le répertoire '%s' n'a pas pu être ouvert.

en: Directory '%s' does not exist.
fr_FR: Le répertoire '%s' n'existe pas.

en: Directory parameters
fr_FR: Paramètres de répertoires

en: Directory to search in files
fr_FR: Répertoire dans lequel chercher

en: Directory:
fr_FR: Répertoire :

en: Disable
fr_FR: Désactiver

en: Disable C++ Exceptions
fr_FR: Désactiver les Exceptions de C++

en: Disable C++ exception support
fr_FR: Désactiver la gestion des exceptions C++

en: Disable C++ runtime type information support
fr_FR: Désactiver la prise en charge des informations des types C++ lors de l'exécution

en: Disable CW Extensions
fr_FR: Désactiver des Extensions CW

en: Disable Code Motion
fr_FR: Désactiver le Déplacement de Code

en: Disable Colour
fr_FR: Désactiver la Couleur

en: Disable Common Subexpression Elimination
fr_FR: Désactiver l'élimination des sous-expressions communes

en: Disable Function Inlining
fr_FR: Désactiver l'Inlining pour les fonctions

en: Disable Loop Unrolling
fr_FR: Désactiver le Déroulement de Boucle

en: Disable RTTI support
fr_FR: Désactiver le support du RTTI

en: Disable SmartSense
fr_FR: Désactiver SmartSense

en: Disable Type-Based Alias Analysis
fr_FR: Désactiver l'analyse des alias basée sur le type

en: Disable Warnings
fr_FR: Désactiver les avertissements

en: Disable alignment of labels in loops (Thumb2)
fr_FR: Désactiver l'alignement des étiquettes dans les boucles (Thumb2)

en: Disable all other flags in this category if this flag is enabled
fr_FR: Désactive tous les autres flags de cette catégorie si ce flag est activé

en: Disable all warnings
fr_FR: Désactiver tous les avertissements

en: Disable automatic search for system include files
fr_FR: Désactiver la recherche automatique pour les fichiers include systèmes

en: Disable both
fr_FR: Désactiver les deux

en: Disable breakpoint
fr_FR: Désactiver le Point d'arrêt

en: Disable debug info optimization
fr_FR: Désactiver les optimisations d'informations de débogage

en: Disable exception handling
fr_FR: Désactiver la gestion des exceptions

en: Disable extensions
fr_FR: Désactiver les extensions

en: Disable floating point
fr_FR: Désactiver la virgule flottante

en: Disable global common subexpression elimination
fr_FR: Désactiver l’élimination globale des sous-expressions communes

en: Disable hardware multiplier
fr_FR: Désactiver la multiplication hardware

en: Disable idiom recognition for memcpy/memset/memclr
fr_FR: Désactiver la reconnaissance du langage pour memcpy/memset/memclr

en: Disable inlining
fr_FR: Désactiver l'inlining

en: Disable instruction scheduling
fr_FR: Désactiver la prévision des instructions

en: Disable internationalization
fr_FR: Désactiver l'internationalisation

en: Disable interrupts
fr_FR: Désactiver les interruptions

en: Disable loop invariant optimizations
fr_FR: Désactiver les optimisations invariantes dans les boucles

en: Disable optimizations
fr_FR: Désactiver les optimisations

en: Disable overlay of parameters and local variables of functions
fr_FR: Désactiver la superposition des paramètres et des variables locales des fonctions

en: Disable peephole optimization for return instructions (default with --debug)
fr_FR: Désactiver l’optimisation de type "peephole" pour les instructions de retour (par défaut avec --debug)

en: Disable peephole optimizer
fr_FR: Désactiver l’optimiseur de type "peephole"

en: Disable preprocessing
fr_FR: Désactiver le pré-processing

en: Disable pseudo semantic keyword highlighting
fr_FR: Désactiver la Coloration syntaxique pseudo sémantique

en: Disable register variables
fr_FR: Désactiver les variables de type register

en: Disable runtime type information
fr_FR: Désactiver les informations de type pendant l'exécution

en: Disable some of the more pedantic warnings
fr_FR: Désactiver certains des avertissements les plus poussés

en: Disable startup scripts (-nx) (GDB only)
fr_FR: Désactiver les scripts de démarrage (-nx) (Seulement pour GDB)

en: Disable static clustering for static and global variables
fr_FR: Désactiver le regroupement statique pour les variables statiques et globales

en: Disable support for operator name keywords
fr_FR: Désactiver l'aide pour les mots-clés de nom d'opérateur

en: Disable symbols browser
fr_FR: Désactiver le navigateur de symboles

en: Disable tablejump instructions
fr_FR: Désactiver la prévision des instructions

en: Disable the effect of the insert key (toggle between insert and overwrite mode)
fr_FR: Désactive l'effet de la touche Inser (bascule entre les modes insertion et écrasement)

en: Disable using EBP as general purpose register
fr_FR: Désactiver l'utilisation de EBP comme registre d'usage général

en: Disable wchar_t Support
fr_FR: Désactiver le support de whar_t

en: Disabled Index
fr_FR: Index désactivé

en: Disabled bitmap
fr_FR: Bitmap désactivé

en: Disabled bitmap:
fr_FR: Bitmaps désactivés :

en: Disabled bmp
fr_FR: Bmp désactivé

en: Disabled bmp.
fr_FR: Bmp désactivé.

en: Disabled dialogs
fr_FR: Dialogues désactivés

en: Disables autoloading of startup scripts (.gdbinit)
fr_FR: Désactive le chargement automatique des scripts au démarrage (.gdbinit)

en: Disables the generation of ISEL instructions
fr_FR: Désactive la génération d'instructions ISEL

en: Disables the generation of SPE simd instructions
fr_FR: Désactive la génération d'instructions SPE simd

en: Disabling
fr_FR: Désactivation

en: Disallow the language extensions of lcc-win32.
fr_FR: Désactive les extensions de langage de lcc-win32.

en: Disassemble Exception Tables
fr_FR: Désassemble les Tables d'Exceptions

en: Disassembles the current stack frame
fr_FR: Désassembler la pile courante

en: Disassembly
fr_FR: Désassembler

en: Discard changes and load last saved version ?
fr_FR: Ignorer les changements et charger la dernière version sauvegardée ?

en: Discard modifications of this script
fr_FR: Ignorer les modifications de ce script

en: Discard unused public functions and variables
fr_FR: Ne pas tenir compte des fonctions et variables publiques non utilisées

en: Discards any change made
fr_FR: Ignorer tous les changements effectués

en: Disconnected
fr_FR: Déconnecté

en: Display %u
fr_FR: Écran %u

en: Display PPI
fr_FR: PPI de l'écran

en: Display all symbols, even debugger-only symbols.
fr_FR: Affiche tous les symboles, y compris ceux spécifiques au débogueur.

en: Display all warnings
fr_FR: Afficher tous les avertissements

en: Display as free floating/docking window
fr_FR: Afficher comme une fenêtre flottante/arrimée

en: Display bottom tree
fr_FR: Afficher l'arborescence en bas

en: Display build progress bar
fr_FR: Afficher la barre de progression de génération

en: Display build progress percentage in log
fr_FR: Affiche le pourcentage de construction dans le journal

en: Display compile-time optimization listings
fr_FR: Afficher le liste des options de compilation

en: Display complexity of compiled functions
fr_FR: Afficher la complexité des fonctions compilées

en: Display count
fr_FR: Nombre d'écrans

en: Display events, that are registered with RegisterEventSink, in 'Code::Blocks Debug' log
fr_FR: Affiche les évènements, qui sont enregistrés par RegisterEventSink, dans le journal 'Code::Blocks Debug'

en: Display folders as on disk
fr_FR: Afficher les dossiers tels que sur le disque

en: Display header in log window
fr_FR: Afficher l'entête dans la fenêtre de logs

en: Display inheritance info
fr_FR: Affichage des informations d'héritage

en: Display member list in separate tree
fr_FR: Afficher les membres d'une liste dans un arbre séparé

en: Display only defined symbols for each object file.
fr_FR: N'afficher que les symboles définis pour chaque fichier objet.

en: Display only external symbols.
fr_FR: N'afficher que les symboles externes.

en: Display only undefined symbols (those external to each object file).
fr_FR: N'afficher que les symboles non définis (ceux externes à chaque fichier objet).

en: Display project notes?
fr_FR: Afficher les notes du projet ?

en: Display remarks, warnings, and errors
fr_FR: Afficher les remarques, avertissements et erreurs

en: Display symbols which have a target-specific special meaning.
fr_FR: Afficher les symboles qui ont une signification spécifique par cible.

en: Display synthetic symbols as well.
fr_FR: Afficher aussi les symboles synthétiques.

en: Display the CPU registers
fr_FR: Afficher les registres du CPU

en: DisplayEvents
fr_FR: Affichage d'évênements

en: Displaying first frame with valid source info (#%d)
fr_FR: Affichage de la première trame avec une information source valide (#%d)

en: Displays how the debugger handles various signals
fr_FR: Montrer comment le débogueur gère les différents signaux

en: Displays info about the current (selected) stack frame
fr_FR: Affichages des informations concernant le cadre de pile courant (celui qui est sélectionné)

en: Displays info on the targets and files being debugged
fr_FR: Affiche les infos. sur les cibles et fichiers à déboguer

en: Displays the contents of a memory location
fr_FR: Affiche le contenu d'un emplacement de la mémoire

en: Displays the current call stack
fr_FR: Affiche la pile d'appel courante

en: Displays the currently running threads and allows switching between them
fr_FR: Affiche les tâches en fonctionnement et permet de passer de l'une à l'autre

en: Displays the status of the floating point unit
fr_FR: Affiche l'état du module virgule flottante (FPU)

en: Dist-clean project/target:
fr_FR: Nettoyer le projet/la cible:

en: Divide by zero
fr_FR: Division par zéro

en: Do *not* run the debugee
fr_FR: Ne PAS exécuter de débogage

en: Do Autoincrement
fr_FR: Incrémentation automatique

en: Do NOT adjust LD_LIBRARY_PATH before launching the debugger
fr_FR: NE PAS ajuster la variable LD_LIBRARY_PATH avant de lancer le débogueur

en: Do not allocate to an enum type only as many bytes as it needs for the declared range of possible values
fr_FR: Ne pas allouer à un type enum que le nombre minimal d'octets nécessaires à la déclaration des valeurs possibles

en: Do not allow bit-fields to cross word boundaries
fr_FR: Ne pas permettre aux champs de bits de traverser les limites de mots

en: Do not allow code-generator to use FS
fr_FR: Ne pas permettre au générateur de code d'utiliser FS

en: Do not allow code-generator to use GS
fr_FR: Ne pas permettre au générateur de code d'utiliser GS

en: Do not allow symbolic names for registers
fr_FR: Ne pas permettre de noms symboliques pour les registres

en: Do not assume SS contains DGROUP
fr_FR: Ne pas supposer que SS contient DGROUP

en: Do not clear previous results (but remove duplicates)
fr_FR: Ne pas effacer les résultats précédents (mais enlève les doublons)

en: Do not consider floating-point exceptions when generating code
fr_FR: Ne pas considérer les exceptions de virgule flottante lors de la génération du code

en: Do not elide comments
fr_FR: Ne pas éluder les commentaires

en: Do not emit destructors for C++ static variables
fr_FR: Ne pa émettre de destructeurs pour les variables statiques C++

en: Do not generate section fragments
fr_FR: Ne pas générer de fragments de section

en: Do not generate single field mfcr instruction
fr_FR: Ne pas générer d'instruction mfcr à un seul champ

en: Do not highlight STL in C
fr_FR: Ne pas coloriser du STL en C

en: Do not include file path in __FILE__ and __BASE_FILE__ macros
fr_FR: Ne pas inclure le chemin de fichier dans les macros __FILE__ et __BASE_FILE__

en: Do not open any files
fr_FR: N'ouvrir aucun fichier

en: Do not perform volatile workaround for bitwise operations
fr_FR: Ne pas effectuer de contournement volatile pour les opérations binaires

en: Do not query the registry for the lib path.
fr_FR: Ne pas interroger la base de registre pour trouver le chemin de lib.

en: Do not recognize 'typeof' as a keyword
fr_FR: Ne pas reconnaître 'typeof' comme un mot-clé

en: Do not show
fr_FR: Ne pas afficher

en: Do not sort
fr_FR: Ne pas trier

en: Do not use EABI
fr_FR: Ne pas utiliser EABI

en: Do not use hardware floating point
fr_FR: Ne pas utiliser le hardware pour la virgule flottante

en: Do not use typedefs in diagnostic messages
fr_FR: Ne pas utiliser les typedefs dans les messages de diagnostiques

en: Do not use underscores for name mangling (pass this to the linker!).
fr_FR: Ne pas utiliser le caractère de soulignement pour les conventions de nommage (name mangeling) (passer cela à l'éditeur de liens !).

en: Do you really want to clear settings of this library?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir effacer la configuration de cette bibliothèque ?

en: Do you really want to delete the entire
    global compiler variable set "%s"?
    
    This cannot be undone.
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer tout
    l'ensemble des variables de compilation globales "%s" ?
    
    Ceci est irréversible.

en: Do you really want to delete this entry?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette entrée ?

en: Do you really want to hide both ThreadSearch toolbar and widgets ?
fr_FR: Voulez-vous réellement masquer à la fois les barres de "ThreadSearch" et de "widgets" ?

en: Do you want Code::Blocks to be disabled while the external program is running?
fr_FR: Voulez-vous désactiver Code::Blocks pendant le fonctionnement du programme externe ?

en: Do you want the imported projects to use the default compiler?
    (If you answer No, you will be asked for each and every project which compiler to use...)
fr_FR: Voulez vous que les projets importés utilisent le compilateur par défaut?
    (Si vous répondez Non, on vous demandera quel compilateur utiliser pour chaque projet...)

en: Do you want to add this new file in the active project (has to be saved first)?
fr_FR: Voulez-vous inclure ce nouveau fichier dans le projet courant (doit d'abord être sauvegardé) ?

en: Do you want to add this new file in the active project?
fr_FR: Voulez-vous inclure ce nouveau fichier à votre projet ?

en: Do you want to add this path to the compiler's search dirs?
    (needed to be able to actually compile anything)
fr_FR: Voulez-vous ajouter ce chemin aux répertoires de recherche du compilateur ?
    (nécessaire pour pouvoir effectivement compiler)

en: Do you want to clear the previous selections?
fr_FR: Voulez-vous effacer les sélections précédentes ?

en: Do you want to create the manifest file?
fr_FR: Voulez-vous créer le fichier manifest ?

en: Do you want to force-install it?
fr_FR: Voulez-vous forcer l'installation ?

en: Do you want to import all configurations (e.g. Debug/Release) from the imported projects?
    (If you answer No, you will be asked for each and every project which configurations to import...)
fr_FR: Voulez-vous importer toutes les configurations (c.à.d. Debug/Release) depuis les projets importés ?
    (Si vous répondez Non, il vous sera demandé pour chaque projet quelles configurations importer ...)

en: Do you want to increment the version?
fr_FR: Voulez-vous incrémenter la version ?

en: Do you want to install %s now?
fr_FR: Voulez-vous installer %s maintenant ?

en: Do you want to remove it from the recent files list?
fr_FR: Voulez-vous l'enlever de la liste des fichiers récents ?

en: Do you want to remove them from the project now?
fr_FR: Voulez-vous les enlever du projet maintenant ?

en: Do you want to run the associated program anyway?
fr_FR: Voulez-vous lancer le programme associé tout de même ?

en: Do you want to save all (modified) projects now?
fr_FR: Voulez-vous enregistrer tous les projets (modifiés) maintenant ?

en: Dock
fr_FR: Arrimage

en: Dockable
fr_FR: Arrimable

en: Dockable (All)
fr_FR: Arrimable (Tous)

en: Docked
fr_FR: Arrimé

en: Docking system
fr_FR: Système d'arrimage

en: Document Statistics
fr_FR: Statistiques du document

en: Document project
fr_FR: Projet Document

en: Documentation popup
fr_FR: Fenêtre popup de documentation

en: Documentation popup background
fr_FR: Fenêtre popup de documentation : arrière-plan

en: Documentation popup link
fr_FR: Fenêtre popup de documentation : lien

en: Documentation popup text
fr_FR: Fenêtre popup de documentation : texte

en: Does not use the load string instructions
fr_FR: Ne pas utiliser les instructions de chargement de chaînes

en: Doing this makes it less probable that a save operation would lead to data corruption, but sometimes it interferes with softwares which monitor files
fr_FR: Faire ainsi, rend moins probable qu'une opération de sauvegarde conduise à une corruption des données, mais parfois, cela interfère avec des logiciels de surveillance des fichiers

en: Don't Highlight '%s'
fr_FR: Ne plus surligner '%s'

en: Don't allow C-object to be initialized at runtime
fr_FR: Ne pas permettre à un C-object" d'être initialisé au moment de l'exécution

en: Don't annoy me again!
fr_FR: Ne me dérangez plus avec ça!

en: Don't break one-line blocks
fr_FR: Ne pas séparer les blocs d'une ligne

en: Don't break one-line statements
fr_FR: Ne pas découper les instructions sur une ligne

en: Don't change them unless you need it.
    You may need to change some settings manually.
fr_FR: Ne pas les changer sauf si vous en avez besoin.
    Vous pouvez avoir besoin de changer quelques valeurs à la main.

en: Don't generate extra code to prevent CSYNC or SSYNC instructions from occurring too soon after a conditional branch.
fr_FR: Ne pas générer de code supplémentaire pour se prémunir du fait que des instructions CSYNC ou SSYNC surviennent trop tôt après un branchement conditionnel.

en: Don't generate extra code to prevent speculative loads from occurring.
fr_FR: Ne pas générer de code supplémentaire pour éviter que des chargements spéculatifs ne se produisent.

en: Don't generate unaligned accesses
fr_FR: Ne pas générer d'accès "unaligned"

en: Don't include C code as comments in ASM files
fr_FR: Ne pas inclure de code C sous forme de commentaires dans les fichiers ASM

en: Don't include peephole optimizer comments in ASM files
fr_FR: Ne pas inclure les commentaires de l’optimiseur de type "peephole" dans les fichiers ASM

en: Don't keep the frame pointer in a register for functions that don't need one
fr_FR: Ne pas conserver le pointeur de frame dans un registre pour les fonctions qui n'en ont pas besoin

en: Don't know how to generate fuses section for this processor.
fr_FR: Ne sait pas comment générer la section "fuses" pour ce processeur.

en: Don't setup automatically
fr_FR: Ne pas configurer automatiquement

en: Don't warn if an unknown #pragma directive is used
fr_FR: Ne pas avertir si une directive #pragma inconnue est utilisée

en: Don't write incomplete (with errors) wrapper procedures
fr_FR: Ne pas écrire des procédures d'encapsulage incomplètes (avec des erreurs)

en: Don't you think you had enough already?
    Get back to work, NOW!
fr_FR: Vous ne pensez pas que c'est suffisant ?
    Retour au travail, MAINTENANT!

en: Done
fr_FR: Fait

en: Done parsing list of updates
fr_FR: Ananlyse le la liste des mises à jour terminée

en: Done.
fr_FR: Fait.

en: Done.
fr_FR: Fait.

en: Double Click Closes Tab
fr_FR: Un double clic ferme l'onglet

en: Double byte chars in strings (Japanese DBCS - translate to Unicode)
fr_FR: Chaînes de caractères sur 2 octets (DBCS japonais - traduire en Unicode)

en: Double byte chars in strings (Japanese DBCS)
fr_FR: Chaînes de caractères sur 2 octets (DBCS japonais)

en: Double byte chars in strings (Korean Hangeul) DBCS)
fr_FR: Chaînes de caractères sur 2 octets (Hangeul Coréen - DBCS)

en: Double byte chars in strings (Trad Chinese or Taiwanese DBCS)
fr_FR: Chaînes de caractères sur 2 octets (DBCS Chinois traditionnel ou Taiwanais)

en: Double byte chars in strings (Use current code page)
fr_FR: Chaînes de caractères sur 2 octets (Utilisation de la page de code actuelle)

en: Double-Click on editor tab toggles layout
fr_FR: Un double-clic sur un onglet d'éditeur change la présentation

en: Double:
fr_FR: Double :

en: Down
fr_FR: Bas

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Download && install
fr_FR: Télécharger && installer

en: Download Dictionary
fr_FR: Télécharger un Dictionnaire

en: Download aborted:
fr_FR: Téléchargement annulé :

en: Download definitions
fr_FR: Télécharger les définitions

en: Download finished:
fr_FR: Téléchargement terminé :

en: Download libraries definitions
fr_FR: Télécharger les définitions de bibliothèques

en: Download list
fr_FR: Télécharger la liste

en: Download missing defs.
fr_FR: Télécharger les defs. manquantes.

en: Download missing search settings
fr_FR: Télécharger les configurations de recherche manquantes

en: Download started:
fr_FR: Téléchargement commencé :

en: Downloaded but not installed
fr_FR: Téléchargé mais non installé

en: Downloading dictionary list
fr_FR: Téléchargement de la liste des Dictionnaires

en: Downloading:
fr_FR: Téléchargement en cours :

en: DoxyBlocks is working, please wait a few moments...
fr_FR: DoxyBlocks travaille, attendez quelques instants SVP...

en: Doxyfile Defaults
fr_FR: Défauts pour Doxyfile

en: Doxyfile Defaults 2
fr_FR: Défauts 2 pour Doxyfile

en: Doxygen C style comment (in block)
fr_FR: Commentaire Doxygen de style C (en bloc)

en: Doxygen C++ style comment
fr_FR: Commentaire Doxygen de style C++

en: Doxygen line comment
fr_FR: Ligne de commentaire Doxygen

en: Doxygen stream comment
fr_FR: Commentaire sur le flux Doxygen

en: Drag And Drop:
fr_FR: Glisser et Déposer :

en: Drag Bottom
fr_FR: Glisser vers le Bas

en: Drag Left
fr_FR: Glisser vers la Gauche

en: Drag Right
fr_FR: Glisser vers la Droite

en: Drag Top
fr_FR: Glisser vers le Haut

en: Drag assistance type:
fr_FR: Type de l'assistant du Glisser :

en: Drag n Drop Brick
fr_FR: Glisser Déposer une Brique

en: Drag parent colour:
fr_FR: Couleur du parent dans le Glisser :

en: Drag target colour:
fr_FR: Couleur de cible dans le Glisser :

en: DragScroll
fr_FR: Glisser-Défiler

en: Draw Thin Border Around Tab Area
fr_FR: Tracer une fine ligne autour de la surface de l'onglet

en: Draw lines between log columns
fr_FR: Dessiner des lignes entre les colonnes de journaux

en: Drive
fr_FR: Lecteur

en: Drop Down Tab List
fr_FR: Liste déroulante d'onglets

en: DropDown
fr_FR: Déroulant

en: Dump Arrays
fr_FR: Enregistrer les tableaux

en: Dump the file list
fr_FR: Enregistrer la liste des fichiers

en: Dump the list of include directories
fr_FR: Enregistrer la liste des répertoires d'inclusion

en: Dump the serialised tokens tree
fr_FR: Enregistrer l'arbre des éléments sérialisés

en: Dump the token list of files
fr_FR: Enregistrer la liste des éléments de fichiers

en: Dump the tokens tree
fr_FR: Enregistrer l'arbre des éléments

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Duplicate build target
fr_FR: Dupliquer la cible de génération

en: Duplicate current line
fr_FR: Dupliquer la ligne courante

en: Duplicate debugger window name '%s'. Igrnoring it.
fr_FR: Nom de fenêtre de débogage '%s' en double. L'ignorer.

en: Duplicated expression
fr_FR: Dupliquer l'expression

en: Dword:
fr_FR: Dword :

en: Dynamic Data Exchange (will take place after restart)
fr_FR: Dynamic Data Exchange (Nécessite un redémarrage pour être effectif)

en: Dynamic Link Library
fr_FR: Bibliothéque dynamique pour l'édition (DLL)

en: Dynamic library
fr_FR: Bibliothèque dynamique

en: Dynamic library targets only
fr_FR: Cibles de type Bibliothèque Dynamique seulement

en: Dynamic setting
fr_FR: Configuration dynamique

en: E Sheet, 34 by 44 inches
fr_FR: Feuille E, 34 par 44 pouces

en: E&ditor...
fr_FR: É&diteur...

en: E&xpand all folds
fr_FR: &Tout étendre

en: E&xpand folds above level...
fr_FR: Étendre les repliements au-dessus du niveau...

en: E&xport Makefile
fr_FR: E&xporter le Makefile

en: E&xport...
fr_FR: E&xporter...

en: E-mail:
fr_FR: E-mail :

en: EABI conform
fr_FR: Conforme EABI

en: EC++ Compatibility Mode
fr_FR: Mode de Compatibilité EC++

en: ELF (HC08, S08, and STM8 only)
fr_FR: ELF (HC08, S08 et STM8 seulement)

en: EOL Character Dos
fr_FR: Caractères de fin de ligne Dos

en: EOL Character Mac
fr_FR: Caractère de fin de ligne Mac

en: EOL Character Unix
fr_FR: Caractère de fin de ligne Unix

en: EOL Characters
fr_FR: Caractères de fin de ligne

en: EOL Fill
fr_FR: Remplissage EOL

en: EPPC Disassembler Settings
fr_FR: Paramétrages du Désassembleur EPPC

en: EPPC Linker Options Settings
fr_FR: Paramétrages des options de l'éditeur de liens EPPC

en: EPPC Linker Settings
fr_FR: Paramétrages de l'éditeur de liens EPPC

en: EPPC Processor Settings
fr_FR: Paramétrages du processeur EPPC

en: EPPC Target Settings
fr_FR: Paramétrages de la cible EPPC

en: ERROR
fr_FR: ERREUR

en: ERROR PROCESSING PYCC REQUEST: Check the log for details
fr_FR: ERREUR DE TRAITEMENT DE REQUETE PYCC : Vérifier le journal pour voir les détails

en: ERROR: Clangd client
fr_FR: ERREUR : Client Clangd

en: ERROR: Failed to save %s
fr_FR: Erreur : échec à l'enregistrement de %s

en: ERROR: Fortran type '%s' was not found between bind types.
fr_FR: ERREUR : Le type Fortran '%s' n'a pas été trouvé dans les types de "bind".

en: ERROR: VerifyEditorParsed()
fr_FR: ERREUR : VerifyEditorParsed()

en: ERROR: You need to specify a debugger program in the debuggers's settings.
fr_FR: ERREUR : Vous devez indiquer un programme de débogage dans les options du débogueur.

en: Each line will be passed as file name to
    wxXmlResource::Get()->Load.
fr_FR: Chaque ligne sera passée comme un nom de
    fichier à wxXmlResource::Get()->Load.

en: EarthImpactSml_512kb.mp4 is used
    under the terms of the Creative
    Commons licence.
fr_FR: EarthImpactSml_512kb.mp4 est utilisé
    sous licence "Creative Commons licence".

en: Edge marker
fr_FR: Marqueur de bord

en: Edge of button
fr_FR: Bord du bouton

en: Edit
fr_FR: Édition

en: Edit Current Item
fr_FR: Éditer l'élément actuel

en: Edit File
fr_FR: Éditer le fichier

en: Edit Item Text
fr_FR: Éditer le texte de l'élément

en: Edit Items
fr_FR: Éditer les éléments

en: Edit Path
fr_FR: Éditer le chemin

en: Edit Text
fr_FR: Éditer le texte

en: Edit Tree Items
fr_FR: Éditer les éléments de l'arbre

en: Edit Type
fr_FR: Éditer le Type

en: Edit additional output file
fr_FR: Éditer le fichier de sortie supplémentaire

en: Edit advanced compiler settings?
fr_FR: Éditer les options avancées du compilateur ?

en: Edit array
fr_FR: Éditer le tableau

en: Edit automatic source paths of %s
fr_FR: Édition des chemins source automatiques de %s

en: Edit breakpoint
fr_FR: Éditer un point d'arrêt

en: Edit breakpoints
fr_FR: Éditer les points d'arrêts

en: Edit directory
fr_FR: Éditer le répertoire

en: Edit external dependency file
fr_FR: Éditer le fichier de dépendances externes

en: Edit file
fr_FR: Éditer le fichier

en: Edit file types && categories...
fr_FR: Éditer les types et catégories de fichier ...

en: Edit filemasks (use commas to separate them - case insensitive):
fr_FR: Éditer les masques de fichier (Utiliser des virgules pour les séparer - Insensible à la case) :

en: Edit global registration script
fr_FR: Éditer le script d'enregistrement global

en: Edit group
fr_FR: Éditer le groupe

en: Edit item
fr_FR: Éditer l'élément

en: Edit items
fr_FR: Éditer les éléments

en: Edit keywords
fr_FR: Éditer les mots-clés

en: Edit library
fr_FR: Éditer la bibliothèque

en: Edit order
fr_FR: Ordre d'édition

en: Edit pair
fr_FR: Éditer la paire

en: Edit path
fr_FR: Éditer le chemin

en: Edit personal dictionary
fr_FR: Éditer le dictionnaire personnel

en: Edit selected type
fr_FR: Éditer le type sélectionné

en: Edit set name
fr_FR: Éditer le jeu de variables sélectionné

en: Edit startup script
fr_FR: Éditer le script de démarrage

en: Edit the item:
fr_FR: Éditer l'élément :

en: Edit the max errors limit in compiler options...
fr_FR: Éditer la limite maximale du nombre d'erreurs dans les options du compilateur ...

en: Edit this script
fr_FR: Éditer ce script

en: Edit tool
fr_FR: Éditer l'outil

en: Edit variable
fr_FR: Éditer la variable

en: Edit variable quote string
fr_FR: Éditer la variable entre "quotes"

en: Edit virtual build target
fr_FR: Éditer la cible de génération virtuelle

en: Edit watch
fr_FR: Éditer la surveillance

en: Edit...
fr_FR: Éditer...

en: Editor
fr_FR: Éditeur

en: Editor Colors
fr_FR: Éditeur de couleurs

en: Editor Config
fr_FR: Configuration de l'éditeur

en: Editor Open
fr_FR: Ouvrir l'éditeur

en: Editor Preferences
fr_FR: Éditeur de Préférences

en: Editor Tweaks
fr_FR: Ajustements de l'éditeur

en: Editor Tweaks plugin: Building menu
fr_FR: Éditeur d'extension 'Tweaks' : menu de construction

en: Editor Tweaks plugin: Folding menu
fr_FR: Éditeur d'extension 'Tweaks' : menu de pliage

en: Editor Tweaks plugin: Special commands menu not found
fr_FR: Extension Editor Tweaks : menu de commandes spéciales introuvable

en: Editor Tweaks plugin: edit menu not found
fr_FR: Extension Editor Tweaks : menu d'édition introuvable

en: Editor Tweaks plugin: making the menu %i
fr_FR: Extension Editor Tweaks : construction de menu %i

en: Editor caret buffer:
fr_FR: Mémoire tampon du curseur de l'éditeur :

en: Editor configuration successfully re-loaded.
fr_FR: La configuration de l’éditeur a été rechargée avec succès.

en: Editor is not parsed.
fr_FR: L’éditeur n'est pas analysé.

en: Editor not associated with active project.
    No symbols available.
fr_FR: L'éditeur n'est pas associé au projet actif.
    Pas de symboles disponibles.

en: Editor not parsed yet.
fr_FR: L'éditeur n'a pas encore été analysé.

en: Editor settings
fr_FR: Configurations de l'éditeur

en: Editor tweaks
fr_FR: Ajustements de l'éditeur

en: Editor's file is not contained as member of a project.
fr_FR: Le fichier de l’éditeur n’est pas contenu en tant que membre d’un projet.

en: EditorConfig options
fr_FR: Options de configuration de l'éditeur

en: EditorConfig plugin for Code::Blocks
fr_FR: Greffon de la configuration de l'éditeur de Code::Blocks

en: EditorTweaks settings
fr_FR: Configuration d'Editor Tweaks

en: Editorfile
fr_FR: Fichier édité

en: Effects:
fr_FR: Effets :

en: Either only the search pattern (strin) is replaced within the option
    or the whole options is replaced with the string to replace with.
fr_FR: Soit seul le motif de recherche (strin) est remplacé dans l'option
    ou l'ensemble des options est remplacé par la chaîne à remplacer.

en: Eliminate duplicate expressions
fr_FR: Eliminer les expressions redondantes

en: Embedded C++
fr_FR: C++ Embarqué

en: Embedded Systems
fr_FR: Systèmes Embarqués

en: Emit #pragmas
fr_FR: Émettre les #pragmas

en: Emit file changes
fr_FR: Émettre les changements de fichiers

en: Empty
fr_FR: Vide

en: Empty Declarations
fr_FR: Déclarations Vides

en: Empty Lines :
fr_FR: Lignes vides :

en: Empty brick background
fr_FR: Couleur de fond d'une brique vide

en: Empty file
fr_FR: Fichier vide

en: Empty lines:
fr_FR: Lignes vides :

en: Empty project
fr_FR: Projet Vide

en: Empty style option '%s' in style '%s'
fr_FR: Option de style vide '%s' dans le style '%s'

en: Emulate floating point
fr_FR: Émuler la virgule flottante

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Enable 'Find occurrences' contextual menu item
fr_FR: Activer « Rechercher les occurrences » dans le menu contextuel

en: Enable -O2 plus more aggressive optimizations that may not improve performance for all programs
fr_FR: Activer -O2 plus des optimisations plus agressives qui pourraient ne pas améliorer les performances de tous les programmes

en: Enable /O2 plus more aggressive optimizations that may not improve performance for all programs
fr_FR: Activer /O2 plus des optimisations plus agressives qui pourraient ne pas améliorer les performances de tous les programmes

en: Enable 64bit porting warnings
fr_FR: Activer les avertissements de portage 64 bits

en: Enable BookMark Tracking
fr_FR: Activer le suivi de navigation

en: Enable C++ Exceptions
fr_FR: Activer les Exceptions de C++

en: Enable C++ RTTI
fr_FR: Activer le support du RTTI C++

en: Enable C++ exception handling
fr_FR: Activer la gestion des exceptions C++

en: Enable C++ exception handling (no SEH)
fr_FR: Activer la gestion des exceptions C++ (pas de SEH)

en: Enable C++ exception handling (w/ SEH)
fr_FR: Activer la gestion des exceptions C++ (avec SEH)

en: Enable C++ inline semantics even in C mode
fr_FR: Activer la sémantique inline C++ même en mode C

en: Enable C-SPY ROM Monitor Breakpoints on all C Instructions
fr_FR: Activer les points d'arrêt du Moniteur de la C-SPY ROM sur toutes les Instructions C

en: Enable C99 Extensions
fr_FR: Activer les Extensions C99

en: Enable C99 Variable Length Arrays
fr_FR: Activer les dimensions de Tableaux variable en C99

en: Enable Clangd Client logging
fr_FR: Activer la journalisation du client Clangd

en: Enable Clangd Server logging
fr_FR: Activer la journalisation de Clangd Server

en: Enable Debug Trace (requires trace macros to be compiled in).
fr_FR: Activer la trace de débogage (nécessite que les macros de traçage soient compilées).

en: Enable Drag And Drop
fr_FR: Activer le Glisser-déposer

en: Enable Edit and Continue debug info
fr_FR: Activer l'information de débogage Edit and Continue

en: Enable Effective-C++ warnings (thanks Scott Meyers)
fr_FR: Activation des warnings Effective-C++ (Merci Scott Meyers)

en: Enable Effects
fr_FR: Activer les Effets

en: Enable Fortran code-completion
fr_FR: Activer la complétion de code en Fortran

en: Enable Fortran info tab in Logs window
fr_FR: Activer l'onglet Info Fortran dans la fenêtre des journaux

en: Enable GCC Extensions
fr_FR: Activer les Extensions GCC

en: Enable Help
fr_FR: Activer l'Aide

en: Enable Language Extensions
fr_FR: Activer les extensions du langage

en: Enable Linker level optimizations
fr_FR: Activer les niveaux d'optimisations de l'éditeur de liens

en: Enable Margins
fr_FR: Activer les Marges

en: Enable Multibyte characters in C or C++ source code
fr_FR: Activer les caractères multi-octets dans le code source C ou C++

en: Enable OpenMP 2.0 language extensions
fr_FR: Activer les extensions du langage OpenMP 2.0

en: Enable Orientation
fr_FR: Activer l'Orientation

en: Enable Page Numbers
fr_FR: Activer les Numéros de Pages

en: Enable Paper
fr_FR: Activer le Papier

en: Enable Pentium III instructions.
fr_FR: Activer le jeu d'instructions du Pentium III.

en: Enable Print To File
fr_FR: Activer l'impression dans un fichier

en: Enable Printer
fr_FR: Activer l'imprimante

en: Enable RTTI
fr_FR: Activer RTTI

en: Enable Remarks
fr_FR: Activer les Remarques

en: Enable SSE instruction set
fr_FR: Activer le jeu d'instructions SSE

en: Enable SSE2 instruction set
fr_FR: Activer le jeu d'instructions SSE2

en: Enable Selection
fr_FR: Activer la Sélection

en: Enable Smart Tabbing
fr_FR: Activer la tabulation intelligente

en: Enable Unicode
fr_FR: Activer l'Unicode

en: Enable Warnings
fr_FR: Activer les avertissements

en: Enable _penter function call
fr_FR: Permettre l'appel de la fonction _penter

en: Enable _pexit function call
fr_FR: Permettre l'appel de la fonction _pexit

en: Enable all common compiler warnings
fr_FR: Activer tous les avertissements communs du compilateur

en: Enable all common compiler warnings (overrides many other settings)
fr_FR: Activer tous les avertissements communs du compilateur (remplace plusieurs autres réglages)

en: Enable all compiler diagnostics
fr_FR: Activer tous les diagnostiques du compilateur

en: Enable all compiler warnings (overrides every other setting)
fr_FR: Activer tous les avertissements du compilateur (remplace tous les autres réglages)

en: Enable all compiler warnings (overrides many other settings)
fr_FR: Activer tous les avertissements du compilateur (remplace plusieurs autres réglages)

en: Enable all optional instructions
fr_FR: Activer toutes les instructions optionnelles

en: Enable all run-time test
fr_FR: Activer tous les tests run-time

en: Enable all warnings
fr_FR: Activer tous les avertissements

en: Enable auto insert
fr_FR: Activer l'insertion automatique

en: Enable automatic precompiled header file creation/usage
fr_FR: Activer la création et l'usage automatiques de fichier d'en-tête précompilé

en: Enable barrel shift instructions
fr_FR: Activer les instructions de décalages de type "Barrel Shifter"

en: Enable bool
fr_FR: Activer les bool

en: Enable bool Support
fr_FR: Activer le support de bool

en: Enable both
fr_FR: Activer les deux

en: Enable breakpoint
fr_FR: Activer le point d'arrêt

en: Enable compiler flags?
fr_FR: Activer les options du compilateur ?

en: Enable creation of parser's internal search tree (might get HUGE!!!)
fr_FR: Activer la création de l'arbre de recherche interne à l'analyseur (peut être ENORME!!!)

en: Enable debug output
fr_FR: Activer la sortie de Debug

en: Enable debugging symbols for this target
fr_FR: Activer les symboles de débogage pour cette cible

en: Enable destructor cleanup
fr_FR: Activer le nettoyage par destructeur

en: Enable divide and modulus instructions
fr_FR: Activer les instructions division et modulo

en: Enable exception handling
fr_FR: Activer la gestion d'exceptions

en: Enable exception location information
fr_FR: Activer les informations sur la location des exceptions

en: Enable extra compiler warnings
fr_FR: Activer les avertissements extras du compilateur

en: Enable fast checks (/RTCsu)
fr_FR: Permettre les contrôles rapides (/RTCsu)

en: Enable fast exception prologs
fr_FR: Activer les prologues d'exceptions rapides

en: Enable folding
fr_FR: Activer le repliement

en: Enable fp stack checking after every function/procedure call
fr_FR: Activer la vérification de la pile fp après chaque appel à une fonction/procédure

en: Enable frame pointer omission
fr_FR: Activer l'omission du pointeur de cadre

en: Enable full envvar debug output to the C::B debug console.
fr_FR: Activer la sortie complète des variables d'environnement (envvar) vers la console de débogage de C::B.

en: Enable g95-specific intrinsic functions even in a -std= mode
fr_FR: Activer les fonctions intrinsèques spécifiques à g95 même en mode -std=

en: Enable global optimization
fr_FR: Activer l'optimisation globale

en: Enable headers code-completion
fr_FR: Activer Code-completion pour les en-têtes (headers)

en: Enable inline diagnostics
fr_FR: Activer les diagnostiques en ligne

en: Enable instruction cache instructions
fr_FR: Activer les instructions de cache d'instructions

en: Enable instruction scheduling for Pentium
fr_FR: Activer la planification des instructions pour le Pentium

en: Enable internationalization
fr_FR: Activer l'internationalisation

en: Enable intrinsic functions
fr_FR: Activer les fonctions intrinsèques

en: Enable line breaking
fr_FR: Activer la coupure de ligne

en: Enable link-time code generation
fr_FR: Activer la génération de code au moment de l'édition de liens

en: Enable loop induction variable and strength reduction
fr_FR: Améliorer les opérations coûteuses dans les boucles

en: Enable marked text paste with middle mouse click (on Windows)
fr_FR: Active le "coller" de texte par un clic sur le bouton milieu de souris (sous Windows)

en: Enable minimal rebuild
fr_FR: Activer la régénération minimale

en: Enable more strict diagnostics
fr_FR: Activer les diagnostics stricts

en: Enable most warning messages
fr_FR: Activer la plupart des messages d'avertissement

en: Enable multiply instructions
fr_FR: Activer les instructions de multiplication

en: Enable new[] and delete[] overloading
fr_FR: Activer la surcharge de new[] et delete[]

en: Enable non-platform compilers
fr_FR: Activer les compilateurs hors plateforme

en: Enable one line diagnostics
fr_FR: Activer les diagnostiques d'une ligne

en: Enable online spell checker
fr_FR: Activer la version en ligne de spell checker

en: Enable only Warnings which may generate incorrect code
fr_FR: N'activer que les avertissements pouvant générer du code incorrect

en: Enable optimizations
fr_FR: Activer les optimisations

en: Enable or disable plugins for the next session
fr_FR: Activer ou désactiver les extensions pour la prochaine session

en: Enable peephole optimization for return instructions (default without --debug)
fr_FR: Activer l’optimisation de type "peephole" pour les instructions de retour (par défaut sans --debug)

en: Enable peephole optimization on inline assembly
fr_FR: Activer l'optimisation de type "peephole" sur l'assembleur "inline"

en: Enable platform checks when collecting include folders to parse
fr_FR: Activer les contrôles de plateformes lors de l'analyse des répertoires inclus

en: Enable plugin Debug logging
fr_FR: Activer la journalisation de débogage du greffon

en: Enable plugin Info logging
fr_FR: Activer la journalisation des informations du greffon

en: Enable preprocessing
fr_FR: Activer le préprocessing

en: Enable read-only string pooling
fr_FR: Activer le regroupement des chaînes de caractère en lecture seule

en: Enable scrolling with mousewheel
fr_FR: Activer le défilement avec la molette de souris

en: Enable security checks
fr_FR: Activer les vérifications de sécurité

en: Enable sign extend instructions
fr_FR: Activer les instructions d’extension de signe

en: Enable slow exception epilogues
fr_FR: Activer les épilogues d'exceptions lentes

en: Enable some extra warning flags
fr_FR: Activer quelques avertissements extras du compilateur

en: Enable source browser information
fr_FR: Activer les informations du navigateur de sources

en: Enable speed optimizations, but disable some optimizations which increase code size for small speed benefit
fr_FR: Activer les optimisations de vitesse, mais désactiver certaines optimisations, ce qui augmente la taille du code pour de petits bénéfices de vitesse

en: Enable spell check
fr_FR: Activer Spell checker

en: Enable spelling suggestion tooltips
fr_FR: Activer les outils de suggestions d'orthographe

en: Enable standard compiler warnings
fr_FR: Activer les avertissements standards du compilateur

en: Enable support for Microsoft extensions
fr_FR: Activer le support des extensions Microsoft

en: Enable symbols browser
fr_FR: Activer le navigateur de symboles

en: Enable syntax highlighting
fr_FR: Activer la Coloration syntaxique

en: Enable the 'restrict' keyword for disambiguating pointers
fr_FR: Activer le mot-clé 'restrict' pour lever l'ambiguïté sur les pointeurs

en: Enable the OpenMP extensions
fr_FR: Activer les extensions OpenMP

en: Enable the break instruction
fr_FR: Activer l'instruction Break

en: Enable thesaurus tooltips
fr_FR: Activer l'outil de thesaurus

en: Enable this option to select a specific environment variables set for this project.
fr_FR: Activer cette option pour sélectionner un ensemble de variables d'environnement spécifiques pour ce projet.

en: Enable tidying of comments:
fr_FR: Activer l'arrangement des commentaires :

en: Enable to use i.e. cross-platform compilers
fr_FR: Activer pour utiliser les compilateurs "cross-plateformes"

en: Enable typing (and deleting) in multiple selections simultaneously
fr_FR: Active l'entrée clavier (ou la suppression) simultanément dans les sélections multiples

en: Enable user-defined instructions
fr_FR: Activer les instructions définies par l'utilisateur

en: Enable virtual space (space beyond the end of line)
fr_FR: Active l'espace virtuel (espace au delà de la fin de ligne)

en: Enable virtual space for rectangle selections
fr_FR: Active l'espace virtuel pour des sélections rectangulaires

en: Enable warnings
fr_FR: Activer les avertissements

en: Enable warnings demanded by strict ISO C and ISO C++
fr_FR: Activer les avertissements exigés par le strict respect du ISO C et ISO C++

en: Enable warnings from system headers
fr_FR: Activer les messages d'avertissement venant des headers systèmes

en: Enable warnings level 1
fr_FR: Activer les avertissements de niveau 1

en: Enable warnings level 2
fr_FR: Activer les avertissements de niveau 2

en: Enable warnings level 3
fr_FR: Activer les avertissements de niveau 3

en: Enable warnings level 4
fr_FR: Activer les avertissements de niveau 4

en: Enable wchar_t Support
fr_FR: Activer le support de wchar_t

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: Enabled:
fr_FR: Activé :

en: Enables keyboard shortcuts: Shift+Backspace = Delete, Alt+Down = Page Down, Alt+Up = Page Up, Alt+Left = Home, Alt+Right = End
fr_FR: Active les raccourcis clavier : Maj+Retour arrière = Supprimer, Alt+Bas = Page vers le bas, Alt+Haut = Page vers le haut, Alt+Gauche = Home, Alt+Droit = Fin

en: Enables the generation of ISEL instructions
fr_FR: Active la génération d'instructions ISEL

en: Enables the generation of SPE simd instructions
fr_FR: Active la génération d'instructions SPE simd

en: Enabling
fr_FR: Activation

en: Enabling a script makes it run on application startup.
    But if you register it with a menu item too, then it
    does not run on startup anymore. In this case, it
    only runs when the specified menu item is clicked.
fr_FR: Activer un script le lance au démarrage de l'application. 
    Mais si vous l'enregistrez dans un menu, alors il ne sera
    plus lancé au démarrage. Dans ce cas, il ne sera effectivement
    lancé que lorsque vous cliquerez sur ce menu.

en: Enabling this option will skip the calculation of files to be forced to be compiled due to #includes.
    Setting this option wrong may break the build process.
    It is intended for compilers/languages not working with the default #include statements.
fr_FR: Activer cette option saute les calculs internes des fichiers dont la compilation serait forcée à cause de #includes.
    Choisir cette option peut briser le processus de génération.
    Il est recommandé aux compilateurs/langages de ne pas travailler avec des instructions #include par défaut.

en: Encoding
fr_FR: Encodage

en: Encoding '%s' is unknown.
fr_FR: L'encodage '%s' est inconnu.

en: Encoding Changed
fr_FR: L'encodage a changé

en: Encoding not found.
fr_FR: Encodage non trouvé.

en: Encoding settings
fr_FR: Configurations de l'encodage

en: Encountered invalid TargetType (value = %d)
fr_FR: A rencontré un type de cible non valide (valeur = %d)

en: End files with blank line
fr_FR: Terminer les fichiers avec une ligne vide

en: End of
fr_FR: Fin de

en: End of line
fr_FR: Fin de ligne

en: End of line characters: CR=carriage return, LF=line feed
fr_FR: Caractères de fins de lignes : CR=carriage return, LF=line feed

en: End of line mode
fr_FR: Mode des fins de ligne

en: End-of-Line Mode
fr_FR: Mode des Fins-de-ligne

en: End-of-line mode
fr_FR: Mode des fins-de-ligne

en: End-of-line mode uses carriage return and line feed
fr_FR: Les fins de ligne utilisent "CR" et "LF"

en: End-of-line mode uses carriage return only
fr_FR: Les fins de ligne n'utilisent que "CR"

en: End-of-line mode uses line feed only
fr_FR: Les fins de ligne n'utilisent que "LF"

en: End-of-line mode:
fr_FR: Mode des fins-de-ligne :

en: End-of-line options
fr_FR: Options de fin de ligne

en: Ending commit
fr_FR: Fin du dépôt

en: Enforce Standard C++ for scoping rules
fr_FR: Forcer le C++ Standard pour les règles de scope

en: Enforce strict compliance with ANSI C/C++
fr_FR: Forcer le respect strict de ANSI C/C++

en: Enforce strict language rules compliance
fr_FR: Forcer le respect strict des règles du langage

en: Ensure consistent EOLs
fr_FR: Assurer la consistance des EOLS

en: Enter (lower case) name for cloned environment variables set:
fr_FR: Entrer un nom (en minuscules) pour le paquet de variables d'environnement clonées :

en: Enter (lower case) name for new environment variables set:
fr_FR: Entrer un nom (en minuscules) pour le paquet de nouvelles variables d'environnement :

en: Enter Shortcode for new library
fr_FR: Entrer le "ShortCode" pour la nouvelle bibliothèque

en: Enter a selection wildcard
    (e.g. "dlg*.cpp" would select all files starting with "dlg" and ending in ".cpp")
    Separate multiple masks with ";":
fr_FR: Entrer un joker de sélection
    (c.à.d. "dlg*.cpp" va sélectionner tous les fichiers commençant par "dlg" et se terminant par ".cpp")
    Séparer les masques multiples par ";" :

en: Enter a title for this template
fr_FR: Entrer un titre pour ce modèle

en: Enter an alias for this directory:
fr_FR: Entrer un alias pour ce répertoire :

en: Enter command for Debugger:
fr_FR: Entrer une commande pour le débogueur :

en: Enter expression
fr_FR: Entrer l'expression

en: Enter items (one item per line)
fr_FR: Entrer les éléments (1 par ligne)

en: Enter keyword to search for (at BlackDuck)
fr_FR: Entrer le mot-clé à rechercher (sur BlackDuck)

en: Enter name for new group
fr_FR: Entrer le nom du nouveau groupe

en: Enter name for new handler:
fr_FR: Entrer le nom du nouveau gestionnaire :

en: Enter name for this expression
fr_FR: Donnez un nom à cette expression

en: Enter name of new page
fr_FR: Donner un nom à cette nouvelle page

en: Enter name of the new language:
fr_FR: Entrer le nom du nouveau langage:

en: Enter name of token to debug:
fr_FR: Entrer le nom de l'élément à déboguer :

en: Enter new expression
fr_FR: Entrer une nouvelle expression

en: Enter new group name
fr_FR: Entrer le nouveau nom de groupe

en: Enter new identifier
fr_FR: Entrer un nouvel identificateur

en: Enter number
fr_FR: Entrer un nombre

en: Enter offset
    
    Available forms are:
     * Decimal ( 100 )
     * Hexadecimal ( 1AB, 0x1AB, 1ABh )
     * Offset from current ( +100, -100, +0x1AB )
fr_FR: Entrer l'offset
    
    Les formes valables sont:
     * Décimal ( 100 )
     * Hexadécimal ( 1AB, 0x1AB, 1ABh )
     * Offset à partir du point courant ( +100, -100, +0x1AB )

en: Enter some text.
fr_FR: Entrer du texte.

en: Enter system command to open the folder where the file resides in
fr_FR: Entrer une commande système pour ouvrir le répertoire où se trouve le fichier

en: Enter the OpenCV Version information, E.g. for OpenCV 2.4.3, the major is 2, the minor is 4, the revision is 3.
fr_FR: Entrer les informations de version d'OpenCV, par ex. pour OpenCV 2.4.3, le numéro majeur est 2, le mineur est 4, la révision est 3.

en: Enter the duplicated build target's name:
fr_FR: Entrer le nom de la cible de génération dupliquée :

en: Enter the name for this perspective
fr_FR: Donnez un nom à cette disposition

en: Enter the new build target name:
fr_FR: Entrer le nouveau nom de la cible de génération :

en: Enter the new group name:
fr_FR: Entrer le nouveau nom de groupe :

en: Enter the new item:
fr_FR: Entrer le nouvel élément :

en: Enter the new virtual build target name:
fr_FR: Entrer le nom de la nouvelle cible virtuelle de génération :

en: Enter the new wildcard to add:
fr_FR: Entrer le nouveau joker à ajouter :

en: Enter the type you wish to add
fr_FR: Entrez le type que vous souhaitez ajouter

en: Enter the user you wish to add
fr_FR: Entrez l'utilisateur que vous souhaitez ajouter

en: Enter title
fr_FR: Entrer un titre

en: Enters edit mode
fr_FR: Entre en mode édition

en: Entire workspace
fr_FR: Espace de travail entier

en: Entry Point
fr_FR: Point d'Entrée

en: Entry-Condition Loop
fr_FR: Condition d'entrée de la boucle

en: Enums Always Int
fr_FR: Enums toujours en Int

en: EnvVars Plugin Warning
fr_FR: Avertissement du Greffon EnvVars

en: EnvVars options
fr_FR: Options EnvVars

en: Environment Vars:
fr_FR: Variables d'environnement :

en: Environment error
fr_FR: Erreur dans l'environnement

en: Environment settings
fr_FR: Paramètres d'environnement

en: Environment variables
fr_FR: Variables d'environnement

en: Equivalent to GNU -ansi
fr_FR: Equivalent au GNU -ansi

en: Err at %d: %s
fr_FR: Err à %d: %s

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Error %d on extracting font data.
fr_FR: Erreur %d lors de l'extraction des données de police de caractères.

en: Error %d on reading font header from TTC.
fr_FR: Erreur %d lors de la lecture de l'entête de police de caractères TTC.

en: Error %d on reading number of tables from TTC.
fr_FR: Erreur %d lors de la lecture du nombre de tables TTC.

en: Error %d on reading table data from TTC.
fr_FR: Erreur %d lors de la lecture des données de table TTC.

en: Error Message
fr_FR: Message d'Erreur

en: Error Starting Interpreter
fr_FR: Erreur au démarrage de l'Interpréteur

en: Error cleaning "%s - %s"
fr_FR: Erreur lors du nettoyage de "%s - %s"

en: Error downloading %s - %s
fr_FR: Erreur lors du téléchargement de %s - %s

en: Error downloading dictionary
fr_FR: Erreur au téléchargement d'un dictionnaire

en: Error downloading file:
fr_FR: Erreur lors du téléchargement du fichier :

en: Error downloading list of mirrors
fr_FR: Erreur lors du téléchargement de la liste des miroirs

en: Error downloading list of updates
fr_FR: Erreur lors du téléchargement de la liste des mises à jour

en: Error getting MIME handler for
fr_FR: Erreur en chargeant le gestionnaire MIME pour

en: Error in resource.
fr_FR: Erreur dans la ressource.

en: Error in resource: no control within notebook's <page> tag.
fr_FR: Erreur dans la ressource : pas de contrôle dans le tag le la <page> de notebook.

en: Error in the file name!
fr_FR: Erreur dans le nom du fichier !

en: Error loading AutoVersioning Plugin!
fr_FR: Erreur au chargement de l'extension AutoVersioning !

en: Error loading editor config data, would you like to repair it?
fr_FR: Erreur lors du chargement des données de configuration de l'éditeur, voulez-vous les réparer ?

en: Error loading file
fr_FR: Erreur lors du chargement du fichier

en: Error migrating config-folder ...
fr_FR: Erreur lors de la migration du répertoire-configuration...

en: Error moving "%s"
    to "%s"
    or "%s"
    to "%s".
    
    Please check the folders manually (access rights?) !
    A new configuration will be created from scratch!
fr_FR: Erreur de déplacement de "%s"
    ves "%s"
    ou de "%s"
    vers "%s".
    
    Veuillez vérifier les répertoires manuellement (droits d'accès ?) !
    Une nouvelle configuration va être complètement recréée !

en: Error occured while creating new files
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la création des nouveaux fichiers

en: Error occured while saving data
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la sauvegarde des données

en: Error occurred while searching for data.
    File may be corrupted.
    Please backup your data.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de la recherche
    de données. Le fichier peut être corrompu.
    Veuillez enregistrer vos données.

en: Error on encrypting.
fr_FR: Erreur à l'encryptage.

en: Error on initializing the font.
fr_FR: Erreur lors de l'initialisation de la police de caractères.

en: Error on language extensions
fr_FR: Erreur dans les extensions de langage

en: Error opening file to save : '%s'
fr_FR: Erreur à l'ouverture du fichier à enregistrer : '%s'

en: Error opening file: '%s'
fr_FR: Erreur à l'ouverture du fichier : '%s'

en: Error opening input file!
fr_FR: Erreur lors de l'ouverture du fichier d'entrée !

en: Error opening output file!
fr_FR: Erreur lors de l'ouverture du fichier de sortie !

en: Error parsing %s
fr_FR: Erreur lors de l'analyse de %s

en: Error re-loading editor configuration.
fr_FR: Erreur au rechargement la configuration de l'éditeur.

en: Error reading ObjStm.
fr_FR: Erreur lors de la lecture de ObjStm.

en: Error reading config file: %s
fr_FR: Erreur à la lecture du fichier de configuration : %s

en: Error reading from stream!
fr_FR: Erreur lors de la lecture du flot !

en: Error reading string.
fr_FR: Erreur de lecture de chaîne.

en: Error registering script menu:
fr_FR: Erreur d'enregistrement d'un menu de script :

en: Error saving file
fr_FR: Erreur lors de l'enregistrement du fichier

en: Error saving file : '%s'
fr_FR: Erreur à l'enregistrement du fichier : '%s'

en: Error saving settings template.
fr_FR: Erreur lors de l'enregistrement du modèle de configuration.

en: Error starting python code completion server
fr_FR: Erreur au démarrage du serveur de complétion de code Python

en: Error text
fr_FR: Texte en cas d'erreur

en: Error while adding new resource into project
fr_FR: Erreur lors de l'addition de la ressource au projet

en: Error while calling cscope executable occurred! You maybe have to fix the executable in Settings->Environment->CScope.
fr_FR: Une erreur s'est produite lors de l'appel à l'exécutable cscope ! Vous devez peut-être corriger l'exécutable dans Paramètres->Environnement->CScope.

en: Error while initializing resource
fr_FR: Erreur lors de l'initialisation de la ressource

en: Error while querying for free space
fr_FR: Erreur lors de la demande d'espace libre

en: Error while saving to file
fr_FR: Erreur lors de l'enregistrement du fichier

en: Error while writing data
fr_FR: Erreur lors de l'écriture de données

en: Error!
fr_FR: Erreur !

en: Error:
fr_FR: Erreur :

en: Error: 'CreateLSPClientLogName()' could not open
fr_FR: Erreur : 'CreateLSPClientLogName()' n'a pas pu ouvrir

en: Error: Allocatable variables can not be called from C.
fr_FR: Erreur : les variables "Allocatable" ne peuvent pas être appelées depuis le C.

en: Error: Call of array of characters from C, when character length/=1, is not supported.
fr_FR: Erreur : L'appel à des tableaux de caractères depuis le C, si la longueur des caractères est /=1, n'est pas supporté.

en: Error: Compiler options file '%s' not found for compiler '%s'.
fr_FR: Erreur : Fichier d'options du compilateur non trouvé pour le compilateur '%s'.

en: Error: Editor is not eligible for clangd parsing.
fr_FR: Erreur : L'éditeur n'est pas éligible pour l'analyse syntaxique de clangd.

en: Error: Invalid Code::Blocks compiler definition '%s'.
fr_FR: Erreur : Définition du compilateur '%s' non valide pour Code::Blocks.

en: Error: Invalid Code::Blocks compiler options file for compiler '%s'.
fr_FR: Erreur : Fichier d'options du compilateur '%s' non valide pour Code::Blocks.

en: Error: No active project
fr_FR: Erreur : Aucun projet actif

en: Error: Something went wrong.
     Editor is opened for clangd_client. But...
fr_FR: Erreur : Quelque chose s'est mal passé.
     L'éditeur est ouvert pour clangd_client. Mais...

en: Error: Unable to read 'glyphsample.txt'.
fr_FR: Erreur : Impossible de lire 'glyphsample.txt'.

en: Error: clangd version (%s) is older than the required version 13.
fr_FR: Erreur : la version de clangd (%s) est plus ancienne que la version 13 minimale requise.

en: Error: clangd version (%s) was unable to locate the necessary clangd resource directory.
fr_FR: Erreur : la version de clangd (%s) n'a pas pu localiser le répertoire de ressources de clangd nécessaire.

en: Error: file 'options_%s.xml' not found
fr_FR: Erreur : fichier 'options_%s.xml' introuvable

en: Error: file 'options_%s.xml' not found.
fr_FR: Erreur : fichier 'options_%s.xml' introuvable.

en: EvalXMLCondition: Unknown compiler test "%s"
fr_FR: Condition EvalXML : test compilateur inconnu "%s"

en: Evaluate expression under cursor
fr_FR: Évaluer l'expression sous le curseur

en: Events
fr_FR: Évènements

en: Everything
fr_FR: Tout

en: Exactly
fr_FR: Exactement

en: Exactly where caret is now
fr_FR: Exactement à l'emplacement du caret

en: Examine memory
fr_FR: Examiner la mémoire

en: Example 1.0a
fr_FR: Exemple 1.0a

en: Example mask: *.cpp;*.h
fr_FR: Exemple de masque: *.cpp;*.h

en: Example: 1.0 Alpha
fr_FR: Exemple: 1.0 Alpha

en: Exciting, isn't it? :-)
fr_FR: Excitant, n'est-ce pas ? :-)

en: Exclude  %s
fr_FR: Exclure  %s

en: Exclude (unmatched)  %s
fr_FR: Exclure (non apparié)  %s

en: Exclude build information from the object file
fr_FR: Exclure les information de génération du fichier objet

en: Exclusive:
fr_FR: Exclusif :

en: Executable %s: '%s'.
fr_FR: Exécutable %s : '%s'.

en: Executable Files (*.exe)|*.exe
fr_FR: Fichiers exécutables (*.exe)|*.exe

en: Executable files (*)|*
fr_FR: Fichiers exécutables (*)|*

en: Executable files (*.exe)|*.exe
fr_FR: Fichiers exécutables (*.exe)|*.exe

en: Executable of cppcheck is in the path.
fr_FR: L'exécutable de cppcheck est dans le "path".

en: Executable path:
fr_FR: Chemin de l'exécutable :

en: Executable type options
fr_FR: Options du type Exécutable

en: Executable:
fr_FR: Exécutable :

en: Executables and libraries|*.exe;*.dll
fr_FR: Exécutables et bibliothèques|*.exe;*.dll

en: Execute
fr_FR: Exécuter

en: Execute current command
fr_FR: Exécuter la commande courante

en: Execute the next assembly instruction
fr_FR: Exécuter la prochaine instruction assembleur

en: Execute the next assembly instruction, if it is a function call step into it
fr_FR: Exécuter la prochaine instruction assembleur, si c'est un appel de fonction, y entrer

en: Execute the next line of code
fr_FR: Exécuter la prochaine ligne de code

en: Execute the next line of code, but step inside functions
fr_FR: Exécuter la prochaine ligne de code, mais entrer dans les fonctions

en: Executed successfully
fr_FR: Exécuté avec succès

en: Executing clean command: %s
fr_FR: Commande clean en cours d'exécution : %s

en: Executing command to open folder: '%s'
fr_FR: Commande en cours d'exécution pour ouvrir un répertoire : '%s'

en: Executing command:
fr_FR: Commande en cours d'exécution :

en: Executing cscope...
fr_FR: Exécution de cscope...

en: Executing: %s
fr_FR: Exécution de : %s

en: Executing: %s (in %s)
fr_FR: Exécution de : %s ( dans %s)

en: Executing: '%s' (in '%s')
fr_FR: Exécution de : '%s' ( dans' %s')

en: Execution directory:
fr_FR: Répertoire d'exécution :

en: Execution of '%s' failed.
fr_FR: L'exécution de '%s' a échoué.

en: Execution of '%s' in '%s' failed.
fr_FR: Échec de l'exécution de '%s' dans '%s'.

en: Execution of command '%s' failed
fr_FR: L'exécution de la commande '%s' a échoué

en: Execution working dir:
fr_FR: Répertoire de travail d'exécution :

en: Executive, 7 1/4 by 10 1/2 inches
fr_FR: Executive, 7 1/4 par 10 1/2 pouces

en: Existing compile_commands.json file failed to open.
    %s
fr_FR: Le fichier existant compile_commands.json n'a pas pu s'ouvrir.
    %s

en: Exit
fr_FR: Quitter

en: Exit Code::Blocks
fr_FR: Quitter Code::Blocks

en: Exit editor
fr_FR: Sortir de l'Éditeur

en: Exit the plugin without (further) modifications.
fr_FR: Sortir de l'extension sans (autres) modifications.

en: Exit-Condition Loop
fr_FR: Condition de sortie de la boucle

en: Expand
fr_FR: Étendre

en: Expand All
fr_FR: Tout étendre

en: Expand Trigraphs
fr_FR: Développer les trigraphes

en: Expand all categories
fr_FR: Étendre toutes les catégories

en: Expand all children
fr_FR: Développer tous les enfants

en: Expand all folds above the level in document
fr_FR: Étendre tous les repliements au-dessus d'un certain niveau dans le document

en: Expand all folds in document
fr_FR: Étendre tous les repliements du document

en: Expand all paths
fr_FR: Étendre tous les chemins

en: Expand folds to level
fr_FR: Étendre les repliements jusqu'au niveau

en: Expand functions prologues/epilogues
fr_FR: Extension des prologues/épilogues des fonctions

en: Expand intrinsic functions
fr_FR: Étendre les fonctions intrinsèques

en: Expanded Image
fr_FR: Image étendue

en: Expensive optimizations
fr_FR: Optimisations couteuses

en: Explicitly add currently compiling file's directory to compiler search dirs
fr_FR: Ajouter explicitement le répertoire de compilation des fichiers aux répertoires de recherche du compilateur

en: Explicitly add project's top-level directory to compiler search dirs
fr_FR: Ajouter explicitement le répertoire de plus haut niveau du projet aux répertoires de recherche du compilateur

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Export Makefile so that you can build the program from the command line
fr_FR: E&xporter le Makefile pour que vous puissiez générer le programme depuis la ligne de commande

en: Export Set
fr_FR: Exporter le jeu de variables

en: Export error
fr_FR: Erreur d'exportation

en: Export file
fr_FR: Exporter le fichier

en: Export line numbers
fr_FR: Exporter les numéros de ligne

en: Export list as BMP
fr_FR: Exporter la liste en tant que BMP

en: Export selected BMP
fr_FR: Exporter le BMP sélectionné

en: Export set to file
fr_FR: Exporter le jeu de variables dans un fichier

en: Export target as new project
fr_FR: Exporter la cible en tant que nouveau projet

en: Export to C source format
fr_FR: Exporter vers une source au format C

en: Export to File
fr_FR: Exporter vers un fichier

en: Export to a html, pdf, rtf, tex, or xml file
fr_FR: Exporter vers fichier html, pdf, rtf, tex ou xml

en: Export to file
fr_FR: Exporter vers un fichier

en: Export...
fr_FR: Exporter...

en: Export: Choose a Filename
fr_FR: Exporter : Choisir un nom de fichier

en: Exported sets (*.set)|*.set|All files (*.*)|*.*
fr_FR: Jeux de variables exportés (*.set)|*.set|Tous les fichiers (*.*)|*.*

en: Exporting "%s"...
fr_FR: Exportation de "%s:"...

en: Exporting plugin(s)
fr_FR: Exportation d'extension(s)

en: Exports the current file to HTML
fr_FR: Exporte le fichier courant en HTML

en: Exports the current file to ODT
fr_FR: Exporte le fichier courant en ODT

en: Exports the current file to PDF
fr_FR: Exporte le fichier courant en PDF

en: Exports the current file to RTF
fr_FR: Exporte le fichier courant en RTF

en: Expression Has No Side Effect
fr_FR: Expression Sans Effet de Bord

en: Expression parser
fr_FR: Analyseur d'expression

en: Expression with such name already exists.Do you want to replace it ?
fr_FR: Une expression avec ce nom existe déjà. Voulez-vous la remplacer ?

en: Expression:
fr_FR: Expression :

en: Expressions has changed.
    Do you want to save them?
fr_FR: Les expressions ont changé.
    Voulez-vous les enregistrer ?

en: Extended Embedded C++
fr_FR: C++ Embarqué étendu

en: Extended Error Checking
fr_FR: Vérification étendue des erreurs

en: Extended debugging information
fr_FR: Information de débogage étendue

en: External CCLogging is %s
fr_FR: CCLogging externe est sur : %s

en: External CCLogging now %s
fr_FR: CCLogging externe actuellement : %s

en: External Circle Colour
fr_FR: Couleur externe du cercle

en: External dependencies
fr_FR: Dépendances externes

en: External dependency files
fr_FR: Éditer le ficher de dépendances externes

en: External program:
fr_FR: Programme externe :

en: External resources
fr_FR: Ressources externes

en: Extra Options
fr_FR: Options complémentaires

en: Extra code
fr_FR: Code complémentaire

en: Extra command-line arguments for batch-builds through shell extensions:
fr_FR: Arguments en ligne de commande supplémentaires pour les générations par lots via les extensions du shell :

en: Extra objects (like resources):
fr_FR: Objets complémentaires (ressources notamment) :

en: Extra settings
fr_FR: Configurations complémentaires

en: Extra style
fr_FR: Style complémentaire

en: Extract documentation for the current project
fr_FR: Extraire la documentation du projet en cours

en: Extract documentation for the current project.
fr_FR: Extraire la documentation du projet en cours.

en: Extracting documentation for
fr_FR: Extraire la documentation de

en: Extracting plugin
fr_FR: Extraction de l'extension

en: Extracting plugin icons for "Settings" dialog
fr_FR: Extraction des icônes de l'extension pour le dialogue "Paramètres"

en: Extracting plugin resources
fr_FR: Extraction des ressources de l'extension

en: F&ull screen
fr_FR: &Plein écran

en: FLTK project
fr_FR: Projet FLTK

en: FLTK's
fr_FR: de FLTK

en: FLTK's include
fr_FR: include de FLTK

en: FPU status
fr_FR: Statut FPU

en: FPU type
fr_FR: Type de FPU

en: FSymbols browser
fr_FR: Navigateur de FSymbols

en: Face name
fr_FR: Nom du type de caractères

en: Face of button
fr_FR: Face de bouton

en: Face: %s%s
fr_FR: Type de caractères : %s%s

en: Faded
fr_FR: Délavé

en: Failed
fr_FR: Échoué

en: Failed exporting one or more plugins:
fr_FR: Échec lors de l'exportation d'une ou plusieurs extensions :

en: Failed extracting
fr_FR: Échec de l'extraction

en: Failed to Enable window (id=%ld)
fr_FR: Echec d'activation de fenêtre (id=%ld)

en: Failed to clear events array.
fr_FR: Échec de l'effacement du tableau d'évènements.

en: Failed to convert line number from %s
fr_FR: Échec de conversion du nombre de lignes de %s

en: Failed to copy the project file!
fr_FR: Échec de copie du fichier de projet !

en: Failed to create build target!
fr_FR: Échec de création de la cible de génération !

en: Failed to create configurations in the project.
fr_FR: Échec de création de configurations dans le projet.

en: Failed to create input file '%s' for vera++.
    Please check file/folder access rights.
fr_FR: Échec lors de la création du fichier d'entrée '%s' pour vera++.
    Veuillez vérifier les droits d'accès au fichier/répertoire.

en: Failed to create input file 'CppCheckInput.txt' for cppcheck.
    Please check file/folder access rights.
fr_FR: Échec lors de la création du fichier d'entrée 'CppCheckInput.txt' pour cppcheck.
    Veuillez vérifier les droits d'accès au fichier/répertoire.

en: Failed to create output file 'CppCheckResults.xml' for cppcheck.
    Please check file/folder access rights.
fr_FR: Échec lors de la création du fichier de sortie 'CppCheckResults.xml' pour cppcheck.
    Veuillez vérifier les droits d'accès au fichier/répertoire.

en: Failed to create search thread (1)
fr_FR: Échec de création d'un fil de recherche (1)

en: Failed to create search thread (2)
fr_FR: Échec de création d'un fil de recherche (2)

en: Failed to create the directory for the project file!
fr_FR: Échec de création du répertoire pour le fichier de projet !

en: Failed to duplicate this build target...
fr_FR: Échec de duplication de cette cible de génération ...

en: Failed to find any files in the project...?!
fr_FR: N'a pu trouver aucun des fichiers dans le projet... ?!

en: Failed to find any includes in the project...?!
fr_FR: N'a pu trouver aucun des "include" dans le projet... ?!

en: Failed to find global project properties, using default one.
fr_FR: Échec pour trouver les propriétés du projet, utiliser celles par défaut.

en: Failed to find project configurations.
fr_FR: Échec pour trouver les configurations de projet.

en: Failed to get drag and drop data
fr_FR: Échec du glisser-déposer des données

en: Failed to get the active project!
fr_FR: Échec d'obtention du projet actif !

en: Failed to import *any* projects from workspace file.
fr_FR: Échoue à importer *un quelconque* projet du fichier workspace.

en: Failed to import file (internal error).
fr_FR: Échec de l'importation du fichier (erreur interne).

en: Failed to import file: File type not supported.
fr_FR: Échec de l'importation du fichier : Type de fichier non supporté.

en: Failed to import file: Wrong file format.
fr_FR: Échec de l'importation du fichier : Mauvais format de fichier.

en: Failed to import file: unsupported
fr_FR: Échec de l'importation du fichier : non supporté

en: Failed to lauch cccc.
fr_FR: Échec du lancement de cccc.

en: Failed to lauch cccc.
    Do you want to select the cccc executable?
fr_FR: Échec du lancement de cccc.
    Voulez-vous sélectionner l'exécutable de cccc ?

en: Failed to launch %s.
    Please setup the %s executable accordingly in the settings
    and make sure it is also in the path so %s resources are found.
fr_FR: Échec du lancement de %s.
    SVP configurez l'exécutable de %s conformément aux paramétrages
    et assurez-vous qu'il soit bien dans le "path" afin qu'il puisse trouver ses ressources.

en: Failed to load dlgGetGlobalUsrVar
fr_FR: Impossible de charger dlgGetGlobalUsrVar

en: Failed to load the common functions script.
    Please check the log for details...
fr_FR: Échec au chargement des fonctions communes de script.
    Veuillez voir le journal pour plus de détails ...

en: Failed to load the wizard's script.
    Please check the log for details...
fr_FR: Échec au chargement du script de l’Assistant.
    Veuillez consulter le journal pour plus de détails...

en: Failed to open
fr_FR: Échec de l'ouverture

en: Failed to open %s
fr_FR: Échec de l'ouverture de %s

en: Failed to open '%s'.
fr_FR: Échec de l'ouverture de '%s'.

en: Failed to open temporary file
fr_FR: Échec à l'ouverture du fichier temporaire

en: Failed to parse cppcheck XML file.
    Probably it's not produced correctly.
fr_FR: Échec d'analyse du fichier XML de cppcheck.
    Il n'a probablement pas été construit correctement.

en: Failed to parse expression: '%s'
fr_FR: Échec de la décomposition de l'expression '%s'

en: Failed to remove extra file: %s
fr_FR: Échec de la suppression du fichier supplémentaire : %s

en: Failed to remove icon for "Settings" dialog: %s
fr_FR: Impossible de supprimer l'icône de la boîte de dialogue "Paramètres" : %s

en: Failed to remove plugin file: %s
fr_FR: Échec de la suppression du fichier du greffon : %s

en: Failed to remove plugin resources: %s
fr_FR: Échec de la suppression des ressources du greffon : %s

en: Failed to retrieve file path and line number
fr_FR: Échec de récupération du chemin et du nombre de lignes

en: Failed to retrieve the list of updates
fr_FR: Échec de récupération de la liste des mises à jour

en: Failed to run search thread
fr_FR: Échec à l'exécution du fil de recherche

en: Failed to select the clangd executable.
fr_FR: Sélection de l'exécutable clangd en erreur.

en: Failed to setup this virtual build target.
    Check the debug log for more info...
fr_FR: Impossible d'installer cette cible de génération virtuelle.
    Voyez le journal de débogage pour plus d'informations ...

en: Failed.
fr_FR: Échec.

en: Failed. %s was not created.
fr_FR: Échec. %s n'a pas été créé.

en: Failed. Make sure the ZIP program is installed and somewhere in the path...
fr_FR: Échec. Assurez-vous que le programme ZIP est installé et se trouve quelque part dans le chemin...

en: Failure
fr_FR: Échec

en: Failure finding "Stack level "
fr_FR: Echec de recherche du "Niveau de la pile"

en: Failure matching reg_output
fr_FR: Échec de la correspondance reg_output

en: Failure reading file
fr_FR: Échec de lecture du fichier

en: Failure text
fr_FR: Texte en cas d'échec

en: Fallback compiler selected
fr_FR: Compilateur de secours sélectionné

en: False
fr_FR: Faux

en: Family alias '%s' for family '%s' already assigned to family '%s'.
fr_FR: L'alias de famille '%s' pour la famille '%s' est déjà assigné à la famille '%s'.

en: Family:
fr_FR: Famille :

en: Far Code Model
fr_FR: Modèle de code "Far"

en: Far to Near Addressing
fr_FR: Adressage "Far" vers "Near"

en: Fast floating point
fr_FR: Calculs en virgule flottante rapides

en: Fast inline 8087 code
fr_FR: Code 8087 rapide en ligne

en: Faster Execution Speed
fr_FR: Vitesse d'Exécution plus Rapide

en: Fatal error parsing supplied configuration file.
    Parser error message:
fr_FR: Erreur fatale lors de l'analyse du fichier de configuration fourni.
    Message d'erreur de l'analyseur :

en: Fatal error:
    Undefined style in dialog
fr_FR: Erreur fatale:
    Style non défini dans le dialogue

en: Favor code space
fr_FR: Favoriser la taille du code

en: Favor code speed
fr_FR: Favoriser la vitesse du code

en: Favorite directories...
fr_FR: Répertoires Favoris...

en: Feature size
fr_FR: Fonctionnalité Tailles

en: Fetch &More
fr_FR: Chercher &davantage

en: Field %d
fr_FR: Champ %d

en: Fields
fr_FR: Champs

en: File
fr_FR: Fichier

en: File "%s" already exist.
    Would you like to overwrite it?
fr_FR: Le fichier "%s" existe déjà.
    Voulez-vous vraiment l'écraser ?

en: File "%s" was not recognized as a Fortran file.
fr_FR: Le fichier "%s" n'a pas été reconnu comme un fichier Fortran.

en: File "%s" was not recognized as a Fortran file. The BindTo was not applied for it.
fr_FR: Le fichier "%s" n'a pas été reconnu comme fichier Fortran. The "BindTo" n'y a pas été appliqué.

en: File "%s" was not recognized as a free-form Fortran file.
fr_FR: Le fichier "%s" n'a pas été reconnu en tant que fichier Fortran en format libre.

en: File %s could not be saved...
fr_FR: Impossible d'enregistrer le fichier %s...

en: File %s is modified outside the IDE...
    Do you want to reload it (you will lose any unsaved work)?
fr_FR: Le fichier %s a été modifié en dehors de l'IDE...
    Voulez vous le recharger (vous allez perdre tout le travail qui n'a pas été enregistré) ?

en: File %s is modified...
    Do you want to save the changes?
fr_FR: Le fichier %s a été modifié...
    Voulez vous enregistrer les modifications ?

en: File '%s' already exists. Overwrite it ?
fr_FR: Le fichier '%s' existe déjà. L'écraser ?

en: File '%s' does not exist.
fr_FR: Le fichier '%s' n'existe pas.

en: File '%s' not found in plugin '%s'
fr_FR: Fichier '%s' non trouvé dans l'extension '%s'

en: File (fg/bg)
fr_FR: Fichier (avant/arrière plan)

en: File Creation Failed
fr_FR: La création de fichier a échoué

en: File Error
fr_FR: Erreur de fichier

en: File Error: %s
fr_FR: Erreur de fichier : %s

en: File Info
fr_FR: Informations du fichier

en: File Size :
fr_FR: Taille du fichier :

en: File Type
fr_FR: Type du fichier

en: File Types:
fr_FR: Types de fichiers :

en: File associations
fr_FR: Associations des fichiers

en: File changed on disk
fr_FR: Fichier changé sur le disque

en: File changed!
fr_FR: Fichier modifié !

en: File does not appear to be included within a project.
fr_FR: Le fichier ne semble pas inclus dans un projet.

en: File does not appear to be included within a project.
fr_FR: Le fichier ne semble pas inclus dans un projet.

en: File does not exist
fr_FR: Le fichier n'existe pas

en: File encoding
fr_FR: Encodage du fichier

en: File exists
fr_FR: Le fichier existe

en: File exported succesfully
fr_FR: Fichier exporté avec succès

en: File extension handling
fr_FR: Gestion des extensions de fichier

en: File extensions associated with this language (*.cpp;*.c;*.h)
fr_FR: Extensions de fichier associées à ce langage (*.cpp;*.c;*.h)

en: File extensions to parse as header files (separated by comma):
fr_FR: Extensions de fichiers à analyser en tant que fichiers d'entêtes (séparés par une virgule) :

en: File extensions to parse as source files (separated by comma):
fr_FR: Extensions de fichiers à analyser en tant que fichiers sources (séparés par une virgule) :

en: File format
fr_FR: Format du fichier

en: File is empty
fr_FR: Le fichier est vide

en: File is modified, press Yes to save before copy, No to copy unsaved file or Cancel to skip file
fr_FR: Le fichier est modifié, presser Oui pour enregistrer d'abord une copie, Non pour écraser le fichier ou Annuler pour sauter le fichier

en: File is modified, press Yes to save before duplication, No to copy unsaved file or Cancel to skip file
fr_FR: Le fichier est modifié, presser Oui pour enregistrer avant duplication, Non pour écraser le fichier ou Annuler pour sauter le fichier

en: File is modified, press Yes to save before move, No to move unsaved file or Cancel to skip file
fr_FR: Le fichier est modifié, presser Oui pour enregistrer avant déplacement, Non pour déplacer sans sauvegarde le fichier ou Annuler pour sauter le fichier

en: File is not Parsing.
fr_FR: Le fichier n'est pas en cours d'analyse.

en: File is read-only
fr_FR: Le fichier est en lecture seule

en: File manager
fr_FR: Gestion de fichiers

en: File masks for selected category:
fr_FR: Masques de fichier pour les catégories sélectionnées :

en: File name
fr_FR: Nom de fichier

en: File name '%s' is invalid.
fr_FR: Le nom de fichier '%s' est invalide.

en: File name (absolute) :
fr_FR: Nom de fichier (absolu) :

en: File name (relative) :
fr_FR: Nom de fichier (relatif) :

en: File name:
fr_FR: Nom de fichier :

en: File outside project
fr_FR: Fichier en dehors du projet

en: File path
fr_FR: Chemin du fichier

en: File path;
fr_FR: Chemin du fichier;

en: File patterns
fr_FR: Modèles de fichier

en: File policy
fr_FR: Fichier de règle

en: File properties
fr_FR: Propriétés du fichier

en: File removed from disk
fr_FR: Fichier supprimé du disque

en: File saved
fr_FR: Fichier sauvegardé

en: File size mismatch for %s!
fr_FR: Désaccord sur la taille de fichier pour %s !

en: File types to process:
fr_FR: Types de fichiers à traiter :

en: File types:
fr_FR: Types de fichiers:

en: File's date/time stamp :
fr_FR: Date/heure du fichier :

en: File...
fr_FR: Fichier...

en: File/Directory Already Exists with Name
fr_FR: Fichier/Répertoire Existe déjà avec ce Nom

en: File:
fr_FR: Fichier :

en: File:
fr_FR: Fichier :

en: File: (none selected)
fr_FR: Fichier : (aucun n'est sélectionné)

en: Filemasks...
fr_FR: Masques de fichiers...

en: Filename
fr_FR: Nom de fichier

en: Filename
fr_FR: Nom de fichier

en: Filename with full path:
fr_FR: Nom de fichier avec chemin complet :

en: Filename/Address
fr_FR: Noms de fichier/Adresse

en: Filename:
fr_FR: Nom de fichier :

en: Files
fr_FR: Fichiers

en: Files %s, %s were created in %s folder.
fr_FR: Les fichiers %s, %s ont été créés dans le répertoire %s.

en: Files and targets
fr_FR: Fichiers et cibles

en: Files exist in directory
fr_FR: Les fichiers existent dans le répertoire

en: Files extension handler
fr_FR: Gestion des extensions de fichier

en: Files extension handling
fr_FR: Gestion des extensions de fichier

en: Files list
fr_FR: Liste des fichiers

en: Files not found:
fr_FR: Fichiers non trouvés :

en: Files skipped:
fr_FR: Fichiers sautés :

en: Files with application class:
fr_FR: Fichiers avec classe application :

en: Fill background to end of line (unclosed strings)
fr_FR: Remplir le fond jusqu'à la fin de ligne (chaînes non fermées)

en: Fill empty lines with the whitespace of the previous lines
fr_FR: Remplit les lignes vides avec les espaces blancs des lignes précédentes

en: Fillup characters:
fr_FR: Caractères de remplissage :

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Filter '%s' not supported.
fr_FR: Le filtre '%s' n'est pas supporté.

en: Filter methods
fr_FR: Méthodes de filtrage

en: Filter:
fr_FR: Filtre :

en: Filtering
fr_FR: Filtrage

en: Find
fr_FR: Rechercher

en: Find &Next
fr_FR: Rechercher le &suivant

en: Find &Previous
fr_FR: Rechercher le &précédent

en: Find &next
fr_FR: Rechercher le &suivant

en: Find &next	F3
fr_FR: Rechercher le &suivant	F3

en: Find &next selected
fr_FR: Recherche du &suivant sélectionné

en: Find &previous
fr_FR: Rechercher le &précédent

en: Find &previous selected
fr_FR: Recherche du &précédent sélectionné

en: Find action
fr_FR: Rechercher l'action

en: Find all
fr_FR: Tout rechercher

en: Find all occurances of the string
fr_FR: Rechercher toutes les occurrences d'une chaîne

en: Find and Replace
fr_FR: Rechercher et remplacer

en: Find and replace text
fr_FR: Rechercher et remplacer le texte

en: Find bookmark action
fr_FR: Rechercher l'action du signet

en: Find broken files in project
fr_FR: Rechercher les fichiers « cassés » dans le projet

en: Find declaration of: '%s'
fr_FR: Rechercher la déclaration de : « %s »

en: Find dialog
fr_FR: Rechercher le dialogue

en: Find file...
fr_FR: Rechercher le fichier...

en: Find functions called by '%s'
fr_FR: Rechercher les fonctions appelées par '%s'

en: Find functions calling '%s'
fr_FR: Rechercher les fonctions qui appellent '%s'

en: Find implementation of: '%s'
fr_FR: Rechercher l'implémentation de : « %s »

en: Find in Files
fr_FR: Rechercher dans les fichiers

en: Find in fil&es...
fr_FR: &Rechercher dans les fichiers…

en: Find in files
fr_FR: Rechercher dans les fichiers

en: Find keyword
fr_FR: Rechercher un mot-clé

en: Find next
fr_FR: Rechercher le suivant

en: Find next occurance
fr_FR: Rechercher l'occurrence suivante

en: Find next occurance in document
fr_FR: Rechercher l'occurrence suivante dans le document

en: Find occurrences of: '
fr_FR: Rechercher les occurrences de : '

en: Find pre&vious	Shift+F3
fr_FR: Rechercher le &précédent	Shift+F3

en: Find previous
fr_FR: Rechercher le précédent

en: Find previous occurance
fr_FR: Rechercher l'occurrence précédente

en: Find previous occurance in document
fr_FR: Rechercher l'occurrence précédente dans le document

en: Find references	Alt-.
fr_FR: Rechercher les références	Alt-.

en: Find references of: '%s'
fr_FR: Rechercher les références de : « %s »

en: Find string must be a whole word
fr_FR: La chaîne recherchée doit être un mot entier

en: Find string only if it's the start of a word
fr_FR: Rechercher une chaîne seulement si elle est en début de mot

en: Find text
fr_FR: Rechercher un texte

en: Find text in document...
fr_FR: Rechercher du texte dans le document…

en: Find token
fr_FR: Rechercher l'élément

en: Find what
fr_FR: Rechercher quoi

en: Find:
fr_FR: Rechercher :

en: Finished replacing
fr_FR: Remplacements terminés

en: First bookmark
fr_FR: Premier signet

en: First cap
fr_FR: Premier en majuscules

en: First seen in:
fr_FR: Vu pour la première fois dans :

en: Fit
fr_FR: Adapter

en: Fit automatically
fr_FR: Ajuster automatiquement

en: Fit text
fr_FR: Ajuster le texte

en: Fixed
fr_FR: Fixé

en: Fixed min size
fr_FR: Taille minimale fixée

en: Flag which controls if this watch should be auto updated.
fr_FR: Flag qui contrôle si cette surveillance doit être automatiquement mise à jour.

en: Flags to be sent to the compiler
fr_FR: Flags à envoyer au compilateur

en: Flags to be sent to the linker
fr_FR: Flags à envoyer à l'éditeur de liens

en: Flat
fr_FR: Plat

en: Flat Profile
fr_FR: "Profil Plat"

en: Flaten Tree Circular Headers
fr_FR: Croix entourée d'un cercle

en: Flaten Tree Square Headers
fr_FR: Croix entourée d'un carré

en: Float to Integer (you need implicitconv)
fr_FR: Float vers Integer (il faut implicitconv)

en: Floatable
fr_FR: Flottant

en: Floating point unit
fr_FR: Unité à virgule flottante

en: Floating-point code generation
fr_FR: Génération de code en virgule flottante

en: Floating-point processor options
fr_FR: Options du processeur de virgule flottante

en: Focus Index
fr_FR: Indice de Focus

en: Focus Thread Search
fr_FR: Mettre en avant Thread Search

en: Focus editor
fr_FR: Activer l'éditeur

en: Focus first error in the editor after build finishes
fr_FR: Se placer sur la première erreur dans l'éditeur en fin de génération

en: Focus follows Mouse
fr_FR: Le Focus suit la Souris

en: Focus logs and others
fr_FR: Mise en avant de Journaux et Autres

en: Focus management panel
fr_FR: Mise en avant du panneau de Gestion

en: Focus tab when saving text
fr_FR: Focus sur un onglet lors de l’enregistrement de texte

en: Focused
fr_FR: Est mis en avant

en: Focused bmp
fr_FR: bmp mis en avant

en: Focused bmp.
fr_FR: bmp mis en avant.

en: Fold &all
fr_FR: &Tout réduire

en: Fold &current block
fr_FR: &Réduire le bloc courant

en: Fold / Wrap
fr_FR: Déplier / Replier

en: Fold XML
fr_FR: Replier le XML

en: Fold all
fr_FR: Réduire tout

en: Fold all above level
fr_FR: Mettre en surbrillance tous les niveaux supérieurs

en: Fold all code to the fifth level
fr_FR: Mettre en surbrillance tout le code jusqu'au cinquième niveau

en: Fold all code to the first level
fr_FR: Mettre en surbrillance tout le code jusqu'au premier niveau

en: Fold all code to the fourth level
fr_FR: Mettre en surbrillance tout le code jusqu'au quatrième niveau

en: Fold all code to the second level
fr_FR: Mettre en surbrillance tout le code jusqu'au second niveau

en: Fold all code to the third level
fr_FR: Mettre en surbrillance tout le code jusqu'au troisième niveau

en: Fold all on file open
fr_FR: Tout replier à l'ouverture du fichier

en: Fold at level %i
fr_FR: Mette en surbrillance au niveau %i

en: Fold comments
fr_FR: Replier les commentaires

en: Fold current block
fr_FR: Réduire le bloc courant

en: Fold margin style
fr_FR: Style de la marge de repliement

en: Fold options
fr_FR: Options de repliement

en: Fold preprocessor commands
fr_FR: Replier les commandes du préprocesseur

en: Folder to create project in:
fr_FR: Répertoire dans lequel créer le projet :

en: Folder:
fr_FR: Répertoire :

en: Folding
fr_FR: Repliement

en: Folding depth limit:
fr_FR: Profondeur limite du repliement :

en: Folding style
fr_FR: Style de repliement

en: Folio, 8-1/2-by-13-inch paper
fr_FR: Folio, feuille 8-1/2 par 13 pouces

en: Follow GLOBAL includes
fr_FR: Suivre les includes GLOBAUX

en: Follow LOCAL includes
fr_FR: Suivre les includes LOCAUX

en: Follow use-association and include-file path
fr_FR: Suivre "utiliser les associations" et les chemins d'inclusion de fichier

en: Following url will be used:
fr_FR: L'URL suivante sera utilisée :

en: Font
fr_FR: Police de caractères

en: Font '%s' with style '%s' not found.
fr_FR: La police de caractères '%s' avec le style '%s' n'a pas été trouvée.

en: Font Size
fr_FR: Taille de police

en: Font collection file '%s' does not exist or is not readable.
fr_FR: Le fichier de collection de police '%s' n'existe pas ou n'est pas lisible.

en: Font collection file '%s' has not the file extension '.ttc'.
fr_FR: Le fichier de collection de police '%s' n'a pas l'extension '.ttc'.

en: Font encoding:
fr_FR: Encodage de la police :

en: Font file '%s' already registered.
fr_FR: Le fichier de police de caractères '%s' est déjà enregistré.

en: Font file '%s' does not exist or is not readable.
fr_FR: Le fichier de police de caractères '%s' n'existe pas ou n'est pas lisible.

en: Font file '%s' not a valid TrueType (TTF) or OpenType (OTF) file.
fr_FR: Le fichier de police de caractères '%s' n'est pas un True Type valide (TTF) ni un OpenType (OTF).

en: Font file '%s' not a valid TrueType collection (TTC) file.
fr_FR: Le fichier de police '%s' n'est pas une collection (TTC) de type TrueType.

en: Font file '%s' not accessible.
fr_FR: Fichier de police de caractères '%s' non accessible.

en: Font file '%s' not found.
fr_FR: Fichier de police de caractères '%s' non trouvé.

en: Font file does not seem to be valid Type1, font embedding not possible.
fr_FR: Le fichier de police ne semble pas être un Type1 valide, intégration de cette police impossible.

en: Font file name not found for wxFont '%s'.
fr_FR: Nom de fichier non trouvé pour la wxFont '%s'.

en: Font index %d out of range for font file '%s'.
fr_FR: L'indice de la police %d est hors de la gamme pour le fichier de police de caractères '%s'.

en: Font is bold
fr_FR: La police est en gras

en: Font is italics
fr_FR: La police est en italiques

en: Font is underlined
fr_FR: La police est en souligné

en: Font metrics file '%s' invalid.
fr_FR: Le fichier de métrique de police '%s' est invalide.

en: Font metrics file '%s' not found.
fr_FR: Le fichier de métrique de police '%s' n'a pas été trouvé.

en: Font quality:
fr_FR: Qualité de police :

en: Font scale
fr_FR: Taille de police

en: Font scaling
fr_FR: Échelle de police

en: Font settings
fr_FR: Réglages des polices de caractères

en: Font type
fr_FR: Type de Police

en: Font type '%s' not supported.
fr_FR: Type de fichier de police de caractères '%s' non supporté.

en: Font type not specified for font '%s'.
fr_FR: Le type de police de caractères n'a pas été spécifié pour la police '%s'.

en: FontConfig init failed.
fr_FR: L'initialisation de FontConfig a échoué.

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: Footer Pages
fr_FR: Pieds de pages

en: For GCC you must have converted the Matlab DLL's into
    GCC compatible libraries using the DLLTOOL before.
fr_FR: Pour GCC vous devez avoir converti les DLL's Matlab en
    bibliothèques compatibles GCC en utilisant auparavant DLLTOOL.

en: For a Visual C++ Toolkit 2003 project in addition the global variable
    "psdk" must point to the directory of the MS platform SDK.
fr_FR: Pour un projet Visual C++ Toolkit 2003, en plus, la variable globale
    "psdk" doit pointer sur le répertoire du SDK la plateforme MS.

en: For attaching to work you need to provide both '--dbg-attach' and '--dbg-config'
fr_FR: Pour que cela fonctionne vous devez fournir à la fois '--dbg-attach' et '--dbg-config'

en: For help on options type 'astyle -h'
fr_FR: Pour une aide sur les options entrer 'astyle -h'

en: For more info on profiles/personalities, read the Code::Blocks Wiki at
    https://wiki.codeblocks.org/index.php?title=Personalities
fr_FR: Pour plus d'informations concernant les profils/personnalités, lisez le Wiki Code::Blocks
    sur https://wiki.codeblocks.org/index.php?title=Personalities

en: For static build only, needed by wxWidgets 3.1.6+
fr_FR: Pour génération statique uniquement, nécessaire pour wxWidgets 3.1.6 et +

en: For suggestions and bug reports, please send to <stanleyhuangyc@gmail.com>
fr_FR: Pour les suggestions et les rapports de bogue, veuillez les envoyer à <stanleyhuangyc@gmail.com>

en: For the Flash version of new build target ROM the processor $1 will be used.
fr_FR: Pour la version Flash d'une nouvelle cible de génération pour ROM, le processeur $1 sera utilisé.

en: For the lazy.
fr_FR: Pour les paresseux.

en: For this compiler:
fr_FR: Pour ce compilateur :

en: For updates, please visit http://www.arduinodev.com/codeblocks
fr_FR: Pour les mises à jour, SVP visitez http://www.arduinodev.com/codeblocks

en: Force C++ Compilation
fr_FR: Forcer une Compilation C++

en: Force compilation to stop after the first error
fr_FR: Forcer la compilation à s'arrêter après la première erreur

en: Force hardware multiplier
fr_FR: Forcer la multiplication par le Hardware

en: Force quotes for filenames in compiler command-line:
fr_FR: Forcer la mise entre guillemets des noms de fichiers dans la ligne de commande du compilateur :

en: Force quotes for filenames in linker command-line:
fr_FR: Forcer la mise entre guillemets des noms de fichiers dans la ligne de commande de l'éditeur de liens :

en: Force references to names appearing in EXTERNAL statements
fr_FR: Forcer les références aux noms apparaissant dans les instructions EXTERNAL

en: Force the input files to be run through the C preprocessor
fr_FR: Forcer les fichiers d'entrée à passer par le préprocesseur C

en: Force use of forward slash as path separator:
fr_FR: Forcer l'utilisation d'un slash en tant que séparateur dans les chemins :

en: Force using TABs
fr_FR: Forcer l'usage des tabulations

en: Force warnings to be reported as errors
fr_FR: Forcer les avertissements a être reportés comme erreurs

en: Forcing re-link of '%s/%s' because '%s' is newer
fr_FR: Forcer la ré-édition de liens de '%s/%s' car '%s' est plus récent

en: Fore Color
fr_FR: Couleur d'avant plan

en: Foreground
fr_FR: Avant plan

en: Foreground (default):
fr_FR: Premier plan (par défaut) :

en: Foreground color
fr_FR: Couleur d'Avant plan

en: Foreground:
fr_FR: Avant plan :

en: Foreign projects importer
fr_FR: Importation de projets externes

en: Format comments to standard.
fr_FR: Formatages standard de commentaires.

en: Format indent for Fortran code.
fr_FR: Format d'indentation pour du code Fortran.

en: Format indent for:
fr_FR: Formatage d'indentation pour :

en: Format indent...
fr_FR: Formatage d'indentation...

en: Format of font file '%s' not supported.
fr_FR: Format de fichier de police de caractères '%s' non supporté.

en: Format the preview text using current configuration
fr_FR: Formatter le prévisualisation du texte en utilisant la configuration actuelle

en: Format the selected source code (selected line) in the current file
fr_FR: Formatter le code source (ligne sélectionnée) dans le fichier courant

en: Format the source code in this file
fr_FR: Formatter le code source de ce fichier

en: Format the source code in this project
fr_FR: Formatter le code source de ce projet

en: Format this file (AStyle)
fr_FR: Formatter ce fichier (AStyle)

en: Format this project (AStyle)
fr_FR: Formatter ce projet (AStyle)

en: Format use AStyle
fr_FR: Formatter en utilisant AStyle

en: Formatted  %s
fr_FR: Formatté  %s

en: Formatting
fr_FR: Formattage

en: Formatting %s
fr_FR: Formatage de %s

en: Formatting printout
fr_FR: Formattage de l'impression

en: Formatting...
fr_FR: Formattage...

en: Fortran Bind(C):
fr_FR: Bind(C) pour Fortran :

en: Fortran Call/Called-By tree
fr_FR: Arbre Fortran des appels/"appelés par"

en: Fortran DLL
fr_FR: DLL Fortran

en: Fortran Sources
fr_FR: Sources Fortran

en: Fortran application
fr_FR: Application Fortran

en: Fortran call tree
fr_FR: Arbre des appels Fortran

en: Fortran comment
fr_FR: Commentaire en Fortran

en: Fortran dialect
fr_FR: Langage Fortran

en: Fortran info
fr_FR: Info Fortran

en: Fortran library
fr_FR: Bibliothèque Fortran

en: Fortran source
fr_FR: Source Fortran

en: Fortran source file
fr_FR: Fichier source Fortran

en: Fortran source files
fr_FR: Fichiers source Fortran

en: Fortran symbols browser
fr_FR: Navigateur de symboles de Fortran

en: Fortran type:
fr_FR: Type Fortran :

en: FortranProject
fr_FR: Projet Fortran

en: Forward Ed	Alt-Right
fr_FR: Aller en avant	Alt-Right

en: Found %d instances of "%s".
    To show results open Log View.
fr_FR: %d instances trouvées de "%s".
    Pour afficher les résultats, ouvrez la vue du journal.

en: Found %d lexers
fr_FR: Trouvé %d analyseurs

en: Found child: %ld
fr_FR: Processus enfant trouvé : %ld

en: Found existing doxyfile...
fr_FR: Fichier doxyfile existant trouvé...

en: Found following issues with libraries:
fr_FR: Problèmes suivants trouvés avec les bibliothèques :

en: Found project configuration:
fr_FR: Configuration de projet trouvée :

en: Fr&om cursor
fr_FR: À p&artir du curseur

en: Frame Based
fr_FR: Basée sur Frame

en: Frame address :
fr_FR: Adresse de frame :

en: Frame based;Dialog based
fr_FR: Basé sur Frame ; Basé sur Dialogue

en: Frame function:
fr_FR: Fonction de Frame :

en: Frame out of bounds
fr_FR: Cadre en dehors des limites

en: Frame start:
fr_FR: Cadre de départ :

en: Framebuffer level
fr_FR: Niveau du framebuffer

en: From Page
fr_FR: De la Page

en: From c&ursor
fr_FR: &À partir du curseur

en: From lexer
fr_FR: À partir de l'analyseur lexical

en: From template...
fr_FR: À partir d'un modèle utilisateur...

en: Full (Debug) log
fr_FR: Journal complet (Débug)

en: Full command line
fr_FR: Ligne de commande complète

en: Full dialog
fr_FR: Dialogue complet

en: Full name of the library
fr_FR: Nom complet de la bibliothèque

en: Full path to the debugger's executable.
fr_FR: Chemin complet vers l'exécutable du débogueur.

en: Full path to the debugger's executable. Executable can't be found on the filesystem!
fr_FR: Chemin complet vers l'exécutable du débogueur. L'exécutable n'est pas trouvé dans le système de fichiers !

en: Full type:
fr_FR: Type complet :

en: Function
fr_FR: Fonction

en: Function Alignment (128 Byte)
fr_FR: Alignement de Fonction (128 Octets)

en: Function Alignment (16 Byte)
fr_FR: Alignement de Fonction (16 Octets)

en: Function Alignment (32 Byte)
fr_FR: Alignement de Fonction (32 Octets)

en: Function Alignment (4 Byte)
fr_FR: Alignement de Fonction (4 Octets)

en: Function Alignment (64 Byte)
fr_FR: Alignement de Fonction (64 Octets)

en: Function Alignment (8 Byte)
fr_FR: Alignement de Fonction (8 Octets)

en: Function arguments
fr_FR: Arguments des fonctions

en: Function choice length
fr_FR: Longueur de barre du choix des fonctions

en: Function name
fr_FR: Nom de fonction

en: Function stack frame optimization
fr_FR: Optimisation de la Pile de la fonction

en: Function:
fr_FR: Fonction :

en: Functions
fr_FR: Fonctions

en: G95 Fortran Compiler
fr_FR: Compilateur Fortran G95

en: GDB process (pid:%ld) doesn't exist
fr_FR: Le processus GDB (pid : %ld) n'existe pas

en: GDB workaround for constructor/destructor breakpoints activated.
fr_FR: Environnement GDB pour les points d'arrêts dans les constructeurs et destructeurs activé.

en: GDB/CDB debugger
fr_FR: Débogueur GDB/CDB

en: GDC D Compiler
fr_FR: Compilateur D GDC

en: GLFW project
fr_FR: Projet GLFW

en: GLFW's
fr_FR: de GLFW

en: GLFW's include
fr_FR: include de GLFW

en: GLUT project
fr_FR: Projet GLUT

en: GLUT's
fr_FR: de GLUT

en: GLUT's include
fr_FR: include de GLUT

en: GNU AVR GCC Compiler
fr_FR: Compilateur GNU ARM GCC

en: GNU Compatible Syntax
fr_FR: Syntaxe compatible GNU

en: GNU Fortran Compiler
fr_FR: Compilateur Fortran GNU

en: GNU GCC Compiler
fr_FR: Compilateur GNU GCC

en: GNU GCC Compiler for ARM
fr_FR: Compilateur GNU GCC pour ARM

en: GNU GCC Compiler for AVR
fr_FR: Compilateur GNU GCC pour AVR

en: GNU GCC Compiler for Android
fr_FR: Compilateur GNU GCC pour Android

en: GNU GCC Compiler for Blackfin
fr_FR: Compilateur GNU GCC pour Blackfin

en: GNU GCC Compiler for LM32
fr_FR: Compilateur GNU GCC pour LM32

en: GNU GCC Compiler for LM8
fr_FR: Compilateur GNU GCC pour LM8

en: GNU GCC Compiler for MSP430 (HighTec)
fr_FR: Compilateur GNU GCC pour MSP430 (HighTec)

en: GNU GCC Compiler for PowerPC (HighTec)
fr_FR: Compilateur GNU GCC pour PowerPC (HighTec)

en: GNU GCC Compiler for PowerPC EABI
fr_FR: Compilateur GNU GCC pour PowerPC EABI

en: GNU GCC Compiler for TriCore (HighTec)
fr_FR: Compilateur GNU GCC pour TriCore (HighTec)

en: GNU GCC Compiler for ZPU
fr_FR: Compilateur GNU GCC pour ZPU

en: GNU GCC MSYS MinGW32 Compiler
fr_FR: Compilateur GNU GCC MSYS MinGW32

en: GNU GCC MSYS MinGW64 Compiler
fr_FR: Compilateur GNU GCC MSYS MinGW64

en: GNU GCC MinGW Compiler
fr_FR: Compilateur GNU GCC MinGW

en: GNU GCC MinGW64 Compiler
fr_FR: Compilateur GNU GCC MinGW64

en: GNU GCC TDM-32 Compiler
fr_FR: Compilateur GNU GCC TDM-32

en: GNU GCC TDM-64 Compiler
fr_FR: Compilateur GNU GCC TDM-64

en: GNU MSP430 GCC Compiler
fr_FR: Compilateur GNU GCC MSP430

en: GNU TriCore GCC Compiler
fr_FR: Compilateur GNU GCC Tricore

en: GNU style uses broken braces. Extra indentation is added to blocks within a function only.
    The entire block is indented, not just the brace.
    This style frequently is used with an indent of 2 spaces.
fr_FR: Le style Google utilise des accolades décalées. Une indentation supplémentaire est ajoutée aux blocs à l'intérieur des fonctions seulement.
    Le bloc entier est indenté, pas seulement les accolades.
    Ce style est souvent utilisé avec un retrait de 2 espaces.

en: GTK's
fr_FR: de GTK

en: GTK's include
fr_FR: include de GTK

en: GTK's location:
fr_FR: Emplacement de GTK :

en: GTK+ project
fr_FR: Projet GTK+

en: GUI Mode Application
fr_FR: Application en mode graphique

en: GUI application
fr_FR: Application graphique

en: Game over.
fr_FR: Jeu terminé.

en: General
fr_FR: Général

en: General Options
fr_FR: Paramètres généraux

en: General settings
fr_FR: Paramètres généraux

en: General:
fr_FR: Général :

en: Generally optimal set of flags for targets that include SSE/SSE2 capability
fr_FR: Ensemble généralement optimal de flags pour les cibles qui incluent les capacités SSE/SSE2

en: Generally optimal set of flags for targets that support SSE capability
fr_FR: Ensemble généralement optimal de flags pour les cibles qui incluent les capacités SSE

en: Generate .cod (assembly) file
fr_FR: Générer un fichier .cod (assembleur)

en: Generate .dep (make dependency) file
fr_FR: Générer un fichier .dep (créer les dépendances)

en: Generate 32-bit code
fr_FR: Générer du code 32 bits

en: Generate 32-bit code for AMD Athlon XP/MP and compatible processors
fr_FR: Générer du code 32-bits pour AMD Athlon XP/MP et des processeurs compatibles

en: Generate 32-bit code for AMD Athlon64, AMD Opteron and compatible processors
fr_FR: Générer du code 32-bits pour AMD Athlon64, AMD Opteron et des processeurs compatibles

en: Generate 32-bit code for AMD Opteron/Quadcore and compatible processors
fr_FR: Générer du code 32-bits pour AMD Opteron/Quadcore et des processeurs compatibles

en: Generate 32-bit code for Intel Core 2 Duo and compatible processors
fr_FR: Générer du code 32-bits pour Intel Core 2 Duo et des processeurs compatibles

en: Generate 32-bit code for Intel Penryn Architecture and compatible processors
fr_FR: Générer du code 32-bits pour Intel Architecture Penryn et des processeurs compatibles

en: Generate 32-bit code for Pentium 4 and compatible processors
fr_FR: Générer du code 32-bits pour Intel Pentium 4 et processeurs Intel compatibles

en: Generate 32-bit code for Pentium III and compatible processors
fr_FR: Générer du code 32-bits pour Pentium III et des processeurs compatibles

en: Generate 32-bit code for Pentium Pro/II/III and AthlonXP compatible processors
fr_FR: Générer du code 32-bits pour Pentium Pro/II/III et les processeurs AthlonXP compatibles

en: Generate 32-bit code that is usable on any AMD Shanghai processor-based system
fr_FR: Générer du code 32-bits qui est utilisable sur tout processeur basé sur le type AMD Shanghai

en: Generate 32-bit code that is usable on any Istanbul processor-based system
fr_FR: Générer du code 32-bits qui est utilisable sur tout processeur basé sur le type Istanbul

en: Generate 32-bit code that is usable on any Nehalem processor-based system
fr_FR: Générer du code 32-bits qui est utilisable sur tout processeur basé sur le type Nehalem

en: Generate 32-bit code that is usable on any x86 processor-based system
fr_FR: Générer du code 32-bits qui est utilisable sur tout processeur basé sur le type x86

en: Generate 64-bit code for AMD Athlon64, AMD Opteron and compatible processors
fr_FR: Générer du code 64-bits pour AMD Athlon64, AMD Opteron et processeurs compatibles

en: Generate 64-bit code for AMD Opteron Revision E, AMD Turion, and compatible processors
fr_FR: Générer du code 64-bits pour AMD Opteron Revision E, AMD Turion et processeurs compatibles

en: Generate 64-bit code for AMD Opteron/Quadcore and compatible processors
fr_FR: Générer du code 64-bits pour AMD Opteron/Quadcore et processeurs compatibles

en: Generate 64-bit code for Intel Core 2 Duo EM64T and compatible processors
fr_FR: Générer du code 64-bits pour Intel Core 2 Duo EM64T et processeurs compatibles

en: Generate 64-bit code for Intel P4/Xeon EM64T and compatible processors
fr_FR: Générer du code 64-bits pour Intel P4/Xeon EM64T et processeurs compatibles

en: Generate 64-bit code for Intel Penryn Architecture and compatible processors
fr_FR: Générer du code 64-bits pour Intel Architecture Penryn et processeurs compatibles

en: Generate 64-bit code that is usable on any AMD Shanghai processor-based system
fr_FR: Générer du code 64-bits qui est utilisable sur tout processeur basé sur le type AMD Shanghai

en: Generate 64-bit code that is usable on any Istanbul processor-based system
fr_FR: Générer du code 64-bits qui est utilisable sur tout processeur basé sur le type Istanbul

en: Generate 64-bit code that is usable on any Nehalem processor-based system
fr_FR: Générer du code 64-bits qui est utilisable sur tout processeur basé sur le type Nehalem

en: Generate 64-bit unified binary code including full optimizations and support for both AMD and Intel x64 processors
fr_FR: Générer du code 64-bits binaire unifié incluant l'optimisation complète et le support pour à la fois les processeurs x64 AMD et Intel

en: Generate Cython files
fr_FR: Générer des fichiers Cython

en: Generate DWARF Info
fr_FR: Générer une info DWARF

en: Generate DWARF Info: Use Full Path Names
fr_FR: Générer une info DWARF : Utiliser le chemin complet des noms

en: Generate FSEL Instruction
fr_FR: Générer une Instruction FSEL

en: Generate ISEL Instruction (e500/Zen)
fr_FR: Générer une Instruction FSEL (e500/Zen)

en: Generate Listing File
fr_FR: Générer un fichier Listing

en: Generate Makefile
fr_FR: Générer le Makefile

en: Generate Makefile...
fr_FR: Générer un Makefile...

en: Generate PCH alongside original header (default)
fr_FR: Générer le PCH à côté de l'en-tête originale (Par défaut)

en: Generate PCH in a directory alongside original header
fr_FR: Générer le PCH dans le même répertoire que le fichier d'en-tête d'origine

en: Generate PCH in the object output dir
fr_FR: Générer le PCH dans le répertoire de sortie objet

en: Generate Python class from Fortran module
fr_FR: Génére des classes Python à partir d'un module Fortran

en: Generate ROM Image: RAM Buffer Address
fr_FR: Générer une image ROM : Adresse du Buffer RAM

en: Generate ROM Image: ROM Image Address
fr_FR: Générer une image ROM : Adresse de l'image ROM

en: Generate S-Record File
fr_FR: Génère un fichier de S-Record

en: Generate VLE Instructions
fr_FR: Générer des Instructions VLE

en: Generate VRSAVE Instructions
fr_FR: Générer des Instructions VRSAVE

en: Generate a call to the function abort at the end of a noreturn function
fr_FR: Générer un appel à la fonction abort à la fin d'une fonction sans retour

en: Generate a profile using time-based instruction-level statistical sampling to the file pgprof.out
fr_FR: Générer un profil en utilisant l'échantillonnage statistique au niveau des instructions basées sur le temps dans le fichier pgprof.out

en: Generate code exclusively for MMX instructions
fr_FR: Générer le code exclusivement pour les instructions MMX

en: Generate code exclusively for Pentium 4 New Instructions
fr_FR: Générer le code exclusivement pour les nouvelles instructions du Pentium 4

en: Generate code exclusively for Pentium Pro and Pentium II processor instructions
fr_FR: Générer du code exclusivement pour les instructions des processeurs Pentium Pro et Pentium II

en: Generate code exclusively for streaming SIMD extensions
fr_FR: Générer le code exclusivement pour les extensions SIMD en streaming

en: Generate code for Intel Pentium 4 and compatible Intel processors
fr_FR: Générer le code pour Intel Pentium 4 et processeurs Intel compatibles

en: Generate code for Intel Pentium 4 processors with SSE3 extensions
fr_FR: Générer le code pour les processeurs Intel Pentium 4 avec extensions SSE3

en: Generate code for Intel Pentium III and compatible Intel processors
fr_FR: Générer le code pour Intel Pentium III et processeurs Intel compatibles

en: Generate code for big-endian processors
fr_FR: Générer du code pour des processeurs big-endian

en: Generate code for little-endian processors
fr_FR: Générer du code pour des processeurs little-endian

en: Generate code supporting calls between the ARM and Thumb instruction sets
fr_FR: Générer du code supportant les appels entre les ensembles d'instructions ARM et 'Thumb'

en: Generate code that does not issue read request to .text
fr_FR: Génèrer du code qui n'effectue pas de requête en lecture vers .text

en: Generate code that executes in ARM state
fr_FR: Générer du code qui s'exécute en mode ARM

en: Generate code that executes in Thumb state
fr_FR: Générer du code qui s'exécute en mode "Thumb State"

en: Generate code to test for overflow for all additions, subtractions and multiplications.
fr_FR: Générer de code pour tester les overflows pour toutes additions, soustractions et multiplications.

en: Generate dependencies for file
fr_FR: Générer les dépendances pour ce fichier

en: Generate extended object names (i.e. "foo.cpp.o" instead of "foo.o")
fr_FR: Génère des noms étendus de fichiers objets (par ex. "foo.cpp.o" au lieu de "foo.o")

en: Generate fiber-safe TLS accesses
fr_FR: Générer des accès fibre-sécurisés de TLS

en: Generate implementation file
fr_FR: Générer le fichier d'implémentation

en: Generate interworking code
fr_FR: Générer un code interopérable

en: Generate load/store multiple instructions
fr_FR: Générer des instructions charger/stocker multiples

en: Generate load/store with update instructions
fr_FR: Générer des instructions charger/stocker avec mise à jour multiples

en: Generate pointer validations
fr_FR: Générer des validations de pointeur

en: Generate read-only position independent code
fr_FR: Générer du code position-indépendante en lecture seule

en: Generate read-write position independent code
fr_FR: Générer du code en lecture-écriture, indépendant de la position

en: Generate single field mfcr instruction
fr_FR: Générer des instructions mfcr à un seul champ

en: Generate the debugging information.
fr_FR: Générer l'information de débogage.

en: Generate trace prolog/epilog
fr_FR: Générer un prologue/épilogue de traçage

en: Generate wrapping for:
fr_FR: Générer un "emballage" pour :

en: GenerateResultSet() search '%s', parent='%s (id:%d, type:%s), isPrefix=%d'
fr_FR: GenerateResultSet() recherche de '%s', parent='%s (id:%d, type:%s), isPrefix=%d'

en: Generated files (to be further compiled):
fr_FR: Fichiers générés (pour être compilés plus tard) :

en: Generated files were written to directory %s.
fr_FR: Les fichiers générés ont été écrits dans le répertoire %s.

en: Generates of floating-point operations yes/single/double/no for (MPC854x)
fr_FR: Génération d'opérations en virgule flottante oui/simple/double/non pour (MPC854x)

en: Generation of the wrapping was canceled!
fr_FR: Génération de l'"emballage" abandonnée !

en: Generic
fr_FR: Générique

en: Generic switch character (e.g. -):
fr_FR: Caractère générique d'échange (e.g. -) :

en: German Legal Fanfold, 8 1/2 by 13 inches
fr_FR: German Legal Fanfold, 8 1/2 par 13 pouces

en: German Std Fanfold, 8 1/2 by 12 inches
fr_FR: German Std Fanfold, 8 1/2 par 12 pouces

en: Get global variable
fr_FR: Obtenir la variable globale

en: Get help from http://wiki.codeblocks.org/index.php?title=SpellChecker&plugin
fr_FR: Aller chercher de l'aide sur http://wiki.codeblocks.org/index.php?title=SpellChecker&plugin

en: Get project glob path
fr_FR: Spécifier le chemin "glob" du projet

en: Get suggestions for the current "Change to" word
fr_FR: Suggérer pour le mot "Changer en" actuel

en: Get suggestions for the current word
fr_FR: Obtenir des suggestions pour le mot courant

en: GetTargetName returned empty string. Failing!
fr_FR: GetTargetName a retourné une chaîne de caractères vide. Échec !

en: Git integration
fr_FR: Intégration Git

en: Global Compiler Variables
fr_FR: Variables de compilation globales

en: Global Variable Editor
fr_FR: Variables globales de l'éditeur

en: Global compiler settings
fr_FR: Options globales du compilateur

en: Global filter:
fr_FR: Filtre global :

en: Global functions
fr_FR: Fonctions globales

en: Global options
fr_FR: Options globales

en: Global procedures
fr_FR: Procédures globales

en: Global typedefs
fr_FR: typedefs globaux

en: Global variables
fr_FR: Variables globales

en: Glyph
fr_FR: Glyphe

en: Glyph Count
fr_FR: Compteur de glyphes

en: Go
fr_FR: Valider

en: Go Back
fr_FR: Aller en arrière

en: Go Forward
fr_FR: Aller en avant

en: Go Home
fr_FR: Revenir au début

en: Go to &caller
fr_FR: Aller à l'&appelant

en: Go to &procedure
fr_FR: Aller à la &procédure

en: Go to header file
fr_FR: Aller au fichier d'en-tête

en: Go to next compilation error
fr_FR: Aller à l'erreur de compilation suivante

en: Go to previous compilation error
fr_FR: Aller à l'erreur de compilation précédente

en: Go to source file
fr_FR: Aller au fichier source

en: Go to:
fr_FR: Aller à :

en: Going back...
fr_FR: Aller en arrière...

en: Going forward...
fr_FR: Aller en avant...

en: Good optimizations
fr_FR: Bonnes optimisations

en: Google style uses attached braces and indented class access modifiers.
    See the indent-modifiers option for an example of the indented modifiers format.
    This is not actually a unique brace style, but is Java style with a non-brace variation.
    This style frequently is used with an indent of 2 spaces.
fr_FR: Le style Google utilise des accolades rattachées et des modificateurs d'accès aux classes en retrait.
    Voir l'option indent-modifiers pour un exemple de format des modificateurs en retrait.
    Ce n'est pas réellement un style d'accolade en soi, mais plutôt un style Java avec variante d'accolades.
    Ce style est souvent utilisé avec une indentation de 2 espaces.

en: Goto
fr_FR: Aller à

en: Goto "Settings->Compiler...->Global compiler settings->%s->Toolchain executables" and fix the compiler's setup.
fr_FR: Allez dans "Paramètres->Compilateur...->Options Globales du compilateur->%s->Programmes" et corrigez la configuration du compilateur.

en: Goto &line...
fr_FR: Aller à la &ligne...

en: Goto &next bookmark
fr_FR: Aller au signet &suivant

en: Goto &previous bookmark
fr_FR: Aller au signet &précédent

en: Goto a specific line
fr_FR: Aller à une ligne particulière

en: Goto current line end
fr_FR: Aller à la fin de ligne courante

en: Goto declaration	Ctrl-Shift-.
fr_FR: Aller à la déclaration	Ctrl-Shift-.

en: Goto file...	Alt-G
fr_FR: Aller dans le fichier...	Alt-G

en: Goto first bookmark
fr_FR: Aller au premier signet

en: Goto function...	Ctrl-Shift-G
fr_FR: Aller à la fonction...	Ctrl-Shift-G

en: Goto implementation	Ctrl-.
fr_FR: Aller à l'implémentation	Ctrl-.

en: Goto last bookmark
fr_FR: Aller au dernier signet

en: Goto line
fr_FR: Aller à la ligne

en: Goto line end
fr_FR: Aller à la fin de ligne

en: Goto line number
fr_FR: Aller à la ligne numéro

en: Goto matching brace
fr_FR: Aller à l'accolade correspondante

en: Goto next bookmark
fr_FR: Aller au signet suivant

en: Goto next changed line
fr_FR: Aller à la ligne changée suivante

en: Goto next function	Ctrl-PgDn
fr_FR: Aller à la fonction suivante	Ctrl-PgDn

en: Goto next page
fr_FR: Aller à la page suivante

en: Goto offset
fr_FR: Aller avec un offset

en: Goto page
fr_FR: Aller à la page

en: Goto previous bookmark
fr_FR: Aller au signet précédent

en: Goto previous changed line
fr_FR: Aller à la ligne changée précédente

en: Goto previous function	Ctrl-PgUp
fr_FR: Aller à la fonction précédente	Ctrl-PgUp

en: Goto previous page
fr_FR: Aller à la page précédente

en: Gprof's Output
fr_FR: Sortie de Gprof

en: Gradient Id out of range.
fr_FR: Id de Gradient hors de la gamme.

en: Gradient of active caption
fr_FR: Gradient de la saisie active

en: Gradient of inactive caption
fr_FR: Gradient de saisie inactive

en: Graphics colour
fr_FR: Couleur graphique

en: Grayed (disabled) text
fr_FR: Texte grisé (désactivé)

en: Green
fr_FR: Vert

en: Green color bits
fr_FR: Bits pour le vert

en: Grey
fr_FR: Gris

en: Grid Lines
fr_FR: Lignes de grille

en: Gripper
fr_FR: Accrochage

en: Group Index
fr_FR: Groupe d'Index

en: Group with this name already exists.
fr_FR: Un Groupe avec ce nom existe déjà.

en: Groups
fr_FR: Groupes

en: Growable cols
fr_FR: Colonnes variables

en: Growable rows
fr_FR: Lignes variables

en: Guard block:
fr_FR: Bloc de garde :

en: H-Gap in dialog units
fr_FR: H-Espace en unités de dialogue

en: HC08/S08 Options
fr_FR: Options HC08/S08

en: HTML - Hypertext
fr_FR: HTML - Hypertexte

en: HTML - Hypertext (w/ CSS)
fr_FR: HTML - Hypertexte (w/ CSS)

en: HTML Help not found at
fr_FR: Aide HTML non trouvée dans

en: HTML files|*.html;*.htm
fr_FR: Fichiers HTML|*.html;*.htm

en: HTML folding
fr_FR: Repliement HTML

en: HTML preprocessor folding
fr_FR: Repliement du préprocesseur HTML

en: HTML preprocessor folding
fr_FR: Repliement du préprocesseur HTML

en: HTML viewer
fr_FR: Visualiseur HTML

en: HandleTypedef() : Adding typedef: name='%s', ancestor='%s', args='%s'
fr_FR: HandleTypedef() : Ajout de typedef: nom='%s', ancêtre='%s', arguments='%s'

en: HandleTypedef() : After HandleClass m_LastUnnamedTokenName='%s'
fr_FR: HandleTypedef() : Après HandleClass m_LastUnnamedTokenName='%s'

en: HandleTypedef() : Ancestor='%s', actual ancestor='%s'
fr_FR: HandleTypedef() : Ancêtre='%s', ancêtre réel='%s'

en: HandleTypedef() : Before HandleClass m_LastUnnamedTokenName='%s'
fr_FR: HandleTypedef() : Avant HandleClass m_LastUnnamedTokenName='%s'

en: HandleTypedef() : Pushing component='%s' (typedef args='%s')
fr_FR: HandleTypedef() : Composant empilé ='%s' (arguments de typedef='%s')

en: HandleTypedef() : Pushing component='%s', typedef args='%s'
fr_FR: HandleTypedef() : Composant empilé ='%s', arguments de typedef='%s'

en: HandleTypedef() : Typedef args='%s'
fr_FR: HandleTypedef() : Arguments de Typedef ='%s'

en: Handler with this name already exists
fr_FR: Un gestionnaire de même nom existe déjà

en: Handlers:
fr_FR: Gestionnaires :

en: Hang up command
fr_FR: Commande de décrochage

en: Has assigment op.
fr_FR: Possède un opérateur d'assignation.

en: Has copy ctor
fr_FR: Possède un constructeur de copie

en: Has destructor
fr_FR: Possède un destructeur

en: Have clang follow the 1990 ISO C language standard
fr_FR: Forcer clang à suivre le standard de langage ISO C 1990

en: Have clang follow the 1999 ISO C language standard
fr_FR: Forcer clang à suivre le standard du langage C ISO 1999

en: Have clang follow the 2011 ISO C language standard
fr_FR: Forcer clang à suivre le standard de langage ISO C 2011

en: Have clang++ follow the 1998 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer clang++ à suivre le standard de langage ISO C++ 1998

en: Have clang++ follow the C++11 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer clang++ à suivre le standard de langage C++11 ISO C++

en: Have clang++ follow the C++14 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer clang++ à suivre le standard du langage C++14 ISO C++

en: Have clang++ follow the C++17 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer clang++ à suivre le standard de langage C++17 ISO C++

en: Have clang++ follow the C++20 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer clang++ à suivre le standard de langage C++20 ISO C++

en: Have clang++ follow the C++23 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer clang++ à suivre le standard de langage C++23 ISO C++

en: Have clang++ follow the C++26 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer clang++ à suivre le standard de langage C++26 ISO C++

en: Have g++ follow the 1998 GNU C++ language standard (ISO C++ plus GNU extensions)
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage GNU C++ 1998 (ISO C++ plus extensions GNU)

en: Have g++ follow the 1998 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage ISO C++ 1998

en: Have g++ follow the C++11 GNU C++ language standard (ISO C++ plus GNU extensions)
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage C++11 GNU C++ (ISO C++ plus extensions GNU)

en: Have g++ follow the C++11 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage ISO C++11

en: Have g++ follow the C++14 GNU C++ language standard (ISO C++ plus GNU extensions)
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage C++14 GNU C++ (ISO C++ plus extensions GNU)

en: Have g++ follow the C++14 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage C++14 ISO C++

en: Have g++ follow the C++17 GNU C++ language standard (ISO C++ plus GNU extensions)
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage C++17 GNU C++ (ISO C++ plus extensions GNU)

en: Have g++ follow the C++17 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage ISO C++17

en: Have g++ follow the C++20 GNU C++ language standard (ISO C++ plus GNU extensions)
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage C++20 GNU C++ (ISO C++ plus extensions GNU)

en: Have g++ follow the C++20 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage ISO C++20

en: Have g++ follow the C++23 GNU C++ language standard (ISO C++ plus GNU extensions)
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage C++23 GNU C++ (ISO C++ plus extensions GNU)

en: Have g++ follow the C++23 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage ISO C++23

en: Have g++ follow the C++26 GNU C++ language standard (ISO C++ plus GNU extensions)
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage C++26 GNU C++ (ISO C++ plus extensions GNU)

en: Have g++ follow the C++26 ISO C++ language standard
fr_FR: Forcer g++ à suivre le standard de langage ISO C++26

en: Have gcc follow the 1990 ISO C language standard (ISO C plus GNU extensions)
fr_FR: Forcer gcc à suivre le standard de langage ISO C 1990 (ISO C plus extensions GNU)

en: Have gcc follow the 1990 ISO C language standard (certain GNU extensions that conflict with ISO C90 are disabled)
fr_FR: Forcer gcc à suivre le standard de langage 1990 ISO C (Certaines extensions GNU en conflit avec l'ISO C90 sont désactivées)

en: Have gcc follow the 1999 ISO C language standard
fr_FR: Forcer gcc à suivre le standard du langage C ISO 1999

en: Have gcc follow the 1999 ISO C language standard (ISO C plus GNU extensions)
fr_FR: Forcer gcc à suivre le standard de langage ISO C 1999 (ISO C plus extensions GNU)

en: Have gcc follow the 2011 ISO C language standard
fr_FR: Forcer gcc à suivre le standard de langage ISO 2011

en: Have gcc follow the 2011 ISO C language standard (ISO C plus GNU extensions)
fr_FR: Forcer gcc à suivre le standard de langage ISO C 2011 (ISO C plus extensions GNU)

en: Have gcc follow the 2017 ISO C language standard
fr_FR: Forcer gcc à suivre le standard de langage ISO 2017

en: Have gcc follow the 2017 ISO C language standard (ISO C plus GNU extensions)
fr_FR: Forcer gcc à suivre le standard de langage ISO C 2017 (ISO C plus extensions GNU)

en: Have you saved your work first?
fr_FR: Avez-vous d'abord enregistré votre travail ?

en: Head
fr_FR: En-tête

en: Header
fr_FR: En-tête

en: Header Fixup
fr_FR: Correction d'en-tête

en: Header Fixup - Protocol
fr_FR: Correction d'en-tête - Protocole

en: Header Guard
fr_FR: Protection d'en-tête

en: Header Pages
fr_FR: Pages d'entêtes

en: Header Path:
fr_FR: Chemin de l'en-tête :

en: Header and implementation file shall always be lower case
fr_FR: Les fichiers d'entête et d'implémentation devront toujours être en minuscules

en: Header and implementation file shall be in same folder
fr_FR: Les fichiers d'entête et d'implémentation devront toujours être dans le même répertoire

en: Header file
fr_FR: Fichier d'en-tête

en: Header file:
fr_FR: Fichier d'en-tête :

en: Header files used by this library:
fr_FR: Fichiers d'entêtes utilisés par cette bibliothèque :

en: Header guard word:
fr_FR: Mot d'en-tête réservé :

en: Header guard:
fr_FR: Protection d'en-tête :

en: Header include:
fr_FR: Include de l'en-tête :

en: Header language
fr_FR: Langage de l'entête

en: Header path
fr_FR: Chemin de l'entête

en: Header sets
fr_FR: Ensembles de headers

en: HeaderFixup configuration
fr_FR: Configuration d'HeaderFixup

en: Headers
fr_FR: En-têtes

en: Headers:
fr_FR: En-têtes :

en: Heap Address
fr_FR: Adresse de la Pile

en: Heap Size (k)
fr_FR: Taille de la Pile (k)

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Hello Code::Blocks user!
fr_FR: Bonjour, utilisateur de Code::Blocks !

en: Help
fr_FR: Aide

en: Help files
fr_FR: Fichiers d'aide

en: Help plugin
fr_FR: Greffon d'Aide

en: Help text
fr_FR: Texte d'aide

en: Help text:
fr_FR: Texte d'aide :

en: Help:
fr_FR: Aide :

en: Here you can specify other options. Useful for advanced users
    that do not want to use the graphic option selection or when you
    need to specify an option multiple times, to use different symspecs
fr_FR: Ici vous pouvez spécifier d'autres options. Utile pour les utilisateurs expérimentés
    qui ne veulent pas utiliser les sélections d'option graphique ou quand vous devez
    spécifier des options plusieurs fois, pour employer différents "symspecs"

en: Hex editor
fr_FR: Éditeur Hexadécimal

en: HexEdit: Save may take long time
fr_FR: HexEdit : L'enregistrement peut prendre du temps

en: HexEditor
fr_FR: Éditeur Hexadécimal

en: Hexadecimal
fr_FR: Hexadécimal

en: Hg integration
fr_FR: Intégration Hg

en: Hidden
fr_FR: Caché

en: Hidden Virtual Functions
fr_FR: Fonctions Virtuelles Cachées

en: Hidden files
fr_FR: Fichiers cachés

en: Hide Close Button
fr_FR: Masquer le bouton Fermer

en: Hide dir items
fr_FR: Masquer les éléments de répertoire

en: Hide editor tabs
fr_FR: Masquer les onglets de l'éditeur

en: Hide folder name
fr_FR: Masquer le nom du répertoire

en: Hide frame
fr_FR: Masquer la "frame"

en: Highlight
fr_FR: Surlignage

en: Highlight all occurrences
fr_FR: Surligner toutes les occurrences

en: Highlight alpha
fr_FR: Mettre alpha en surbrillance

en: Highlight braces () {} []
fr_FR: Parenthèses surlignées () {} []

en: Highlight colour
fr_FR: Couleur de surlignage

en: Highlight colour for buttons
fr_FR: Couleur de surlignage pour boutons

en: Highlight cursor line background
fr_FR: Surligner l'arrière plan de la ligne sous le curseur

en: Highlight line under caret
fr_FR: Surligner la ligne sous le curseur

en: Highlight matching statement of construct
fr_FR: Mettre en surbrillance la déclaration de construction correspondante

en: Highlight occurrence
fr_FR: Surligner l'occurrence

en: Highlight occurrence text
fr_FR: Surligner l'occurrence de texte

en: Highlight occurrences
fr_FR: Surligner les occurrences

en: Highlight occurrences of selection
fr_FR: Surligner les occurrences de la sélection

en: Highlight preprocessor code
fr_FR: Surligner le code pour le préprocesseur

en: Highlight text beyond margin
fr_FR: Surligne le texte au-delà de la marge

en: Highlight wxSmith sections differently
fr_FR: Surligner différemment les sections wxSmith

en: Highlighted Occurrences
fr_FR: Occurrences Surlignées

en: Highlighting
fr_FR: Surlignage

en: Highlighting and other styles
fr_FR: Surlignage et autres styles

en: Hilight document based on the syntax
fr_FR: Coloriser le document en se basant sur la syntaxe

en: Hint column:
fr_FR: Indication de colonne :

en: Hint: Leave empty to search for all symbols.
fr_FR: Astuce : Laissez vide pour chercher tous les symboles.

en: Home key always moves caret to first column
fr_FR: La touche Home déplace toujours le curseur en première colonne

en: Home/end to wrap point (line otherwise)
fr_FR: Home/fin jusqu'au point de repliement (ligne sinon)

en: Horizontal align
fr_FR: Alignement Horizontal

en: Horizontally (top-bottom)
fr_FR: Horizontalement (haut-bas)

en: Horstmann style uses broken braces and run-in statements.
    Switches are indented to allow a run-in to the opening switch block.
    This style frequently is used with an indent of 3 spaces.
fr_FR: Le style Horstmann utilise des accolades décalées pour les déclarations d'entrée.
    Les "switches" sont indentés pour permettre l'insertion du bloc "switch" d'ouverture.
    Ce style est souvent utilisé avec une indentation de 3 espaces.

en: Host application:
fr_FR: Application Hôte :

en: Hot light
fr_FR: Mise en valeur active

en: How to configure SpellChecker?
fr_FR: Comment configurer SpellChecker ?

en: Html Code
fr_FR: Code Html

en: Human readable description of this flag
fr_FR: Description de ce flag lisible par un humain

en: I am tired. Maybe next time...
fr_FR: Je suis fatigué. La prochaine fois peut-être...

en: I have a folder with the OGRE source code;I have installed a pre-made OGRE SDK
fr_FR: J'ai un répertoire contenant le code source de OGRE ; J'ai installé un SDK OGRE tout prêt

en: I&ndent reduce	Bksp
fr_FR: Réduire l'indentation

en: I&nsert text...
fr_FR: I&nsérer du texte ...

en: IAR %s Compiler
fr_FR: Compilateur IAR %s

en: IDATA Size
fr_FR: Taille de IDATA

en: IEEE 754 inline 8087 code
fr_FR: Code machine pour coprocesseur 8087 au standard IEEE 754 intégré

en: IEEE floating point operations
fr_FR: Opérations en virgule flottante IEEE

en: IMPORTANT: These commands are ONLY used when the project is using a custom Makefile.
fr_FR: IMPORTANT: Commandes utilisées SEULEMENT lorsque le projet utilise un Makefile externe personnalisé.

en: IP address:
fr_FR: Adresse IP :

en: ISO C++ Template Parser
fr_FR: Analyseur de modèle ISO C++

en: ISO C11 with SDCC extensions (default)
fr_FR: ISO C11 avec extensions SDCC (par défaut)

en: ISO C2X with SDCC extensions
fr_FR: ISO C2X avec extensions SDCC

en: ISO C90 / ANSI C89 with SDCC extensions
fr_FR: ISO C90 / ANSI C89 avec extensions SDCC

en: ISO C99 with SDCC extensions
fr_FR: ISO C99 avec extensions SDCC

en: Identifier
fr_FR: Identificateur

en: Identifiers:
fr_FR: Identificateurs :

en: If -Wformat is specified, also warn about uses of format functions that represent possible security problems.
fr_FR: Si -Wformat est spécifié, prévient également à propos de l'utilisation de fonctions de format présentant d'éventuels problèmes de sécurité.

en: If WARN_IF_DOC_ERROR is set to YES, doxygen will generate warnings for
    potential errors in the documentation, such as not documenting some
    parameters in a documented function, or documenting parameters that
    don't exist or using markup commands wrongly.
fr_FR: Si WARN_IF_DOC_ERROR est activé, doxygen génèrera des
    mises en garde pour des erreurs potentielles dans la
    documentation, comme ne pas documenter des paramètres
    dans une fonction documentée, ou documenter des
    paramètres qui n'existent pas ou encore utiliser de mauvaises
    commandes de marquage.

en: If WARN_IF_UNDOCUMENTED is set to YES, then doxygen will generate warnings
    for undocumented members. If EXTRACT_ALL is set to YES then this flag will
    automatically be disabled.
fr_FR: Si WARN_IF_UNDOCUMENTED est activé, doxygen génèrera
    des mises en garde pour des parties non documentées. Si
    EXTRACT_ALL est activé ce flag sera automatiquement désactivé.

en: If a plugin is not well-written, it could cause Code::Blocks to crash when performing any operation on it...
fr_FR: Si un greffon n'est pas bien écrit, il peut faire planter Code::Blocks lors d'une opération qui l'utilise...

en: If conversion fails using the settings above, try system locale settings
fr_FR: Si la conversion échoue en utilisant les configurations ci-dessus, essayer la configuration locale du système

en: If enabled the debugger will break when an exception is thrown
fr_FR: Si activé, le débogueur s'arrêtera lors d'une capture d'exception

en: If enabled, show 'Evaluate expression' tooltips only if the Control key is pressed.
fr_FR: Si activé, affiche l'outil 'Évaluer l'expression' seulement si on appuie sur la touche Contrôle.

en: If enabled, the debugger will not a send a run/continue command
fr_FR: Si activé, le débogueur n'enverra pas de commande run/continue

en: If enabled, the debugger's raw input/output will be logged in a separate log page.
fr_FR: Si activé, les entrées/sorties brutes du débogueur seront inscrites sur une page de journal séparée.

en: If enabled, the other open projects' paths will be added in the debugger's search list
fr_FR: Si activés, les autres chemins de projet seront ajoutés à la liste de recherche du débogueur

en: If it is installed to a different location, you can edit the wx_help.script to reflect that.
fr_FR: Si c'est installé à un endroit différent, vous pouvez éditer le script wx_help.script pour l'adapter.

en: If it is not installed, please install it and try again.
fr_FR: Si ce n'est pas installé, Veuillez l'installer puis réessayez.

en: If selected, doesn't print the verbose blurbs that try to explain the meaning of all of the fields in the tables
fr_FR: Si sélectionné, n'imprime pas les textes de présentation détaillés qui essayent d'expliquer la signification de tous les champs dans les tableaux

en: If specified, print output only for matching symbols
fr_FR: Si spécifié, n'imprime que les symboles concordants

en: If the ALPHABETICAL_INDEX tag is set to YES, an alphabetical index
    of all compounds will be generated. Enable this if the project
    contains a lot of classes, structs, unions or interfaces.
fr_FR: Si ALPHABETICAL_INDEX est activé, un index alphabétique de
    tous les composants sera généré. Activer ceci dans un projet
    s'il contient beaucoup de classes, structures, unions ou interfaces.

en: If the CLASS_DIAGRAMS tag is set to YES (the default) Doxygen will
    generate a inheritance diagram (in HTML, RTF and LaTeX) for classes with base
    or super classes. Setting the tag to NO turns the diagrams off. Note that
    this option is superseded by the HAVE_DOT option below. This is only a
    fallback. It is recommended to install and use dot, since it yields more
    powerful graphs.
fr_FR: Si CLASS_DIAGRAMS est activé (par défaut), Doxygen génèrera
    un diagramme d'héritage (en HTML, RTF et LATEX) pour les classes
    de base ou les super classes. Si non activé, les diagrammes ne sont
    pas produits. Notez que cette option est supplantée par l'option HAVE_DOT
    ci-après. Ceci n'est qu'un pis-aller. Il est recommandé d'installer et d'utiliser
    dot qui produit des graphes plus évolués.

en: If the ENABLE_PREPROCESSING tag is set to YES (the default) Doxygen will
    evaluate all C-preprocessor directives found in the sources and include
    files.
fr_FR: Si ENABLE_PREPROCESSING est activé (par défaut) Doxygen
    évaluera toutes les directives du préprocesseur C trouvées
    dans les sources et les fichiers inclus.

en: If the EXTRACT_ALL tag is set to YES doxygen will assume all entities in
    documentation are documented, even if no documentation was available.
    Private class members and static file members will be hidden unless
    the EXTRACT_PRIVATE and EXTRACT_STATIC tags are set to YES
fr_FR: Si EXTRACT_ALL est activé, doxygen considèrera que toutes les
    entités de la documentation sont documentées, même si
    aucune documentation n'est disponible. Les membres des
    classes privées et les membres fichiers statiques seront
    cachés sauf si les cases EXTRACT_PRIVATE et EXTRACT_STATIC sont activées

en: If the EXTRACT_PRIVATE tag is set to YES all private members of a
    class will be included in the documentation.
fr_FR: Si l'indicateur EXTRACT_PRIVATE est activé, tous les membres
    privés d'une classe seront inclus dans la documentation.

en: If the EXTRACT_STATIC tag is set to YES all static members of a file
    will be included in the documentation.
fr_FR: Si l'indicateur EXTRACT_STATIC est activé, tous les membres
    statiques d'un fichier seront inclus dans la documentation.

en: If the GENERATE_AUTOGEN_DEF tag is set to YES Doxygen will
    generate an AutoGen Definitions (see autogen.sf.net) file
    that captures the structure of the code including all
    documentation. Note that this feature is still experimental
    and incomplete at the moment.
fr_FR: Si GENERATE_AUTOGEN_DEF est activé, doxygen génèrera
    un fichier de définitions AutoGen (voir autogen.sf.net) qui
    capte la structure d'un code incluant toute la documentation.
    Notez que cette fonctionnalité est encore expérimentale et
    incomplète pour l'instant.

en: If the GENERATE_HTML tag is set to YES (the default) Doxygen will
    generate HTML output.
fr_FR: Si l'indicateur GENERATE_HTML est activé (par défaut), Doxygen
    génèrera une sortie au format HTML.

en: If the GENERATE_HTMLHELP tag is set to YES, additional index files
    will be generated that can be used as input for tools like the
    Microsoft HTML help workshop to generate a compiled HTML help file (.chm)
    of the generated HTML documentation.
fr_FR: Si l'indicateur GENERATE_HTMLHELP est activé, des fichiers
    complémentaires d'index seront générés pour être utilisés en
    entrée d'outils comme Microsoft HTML Help Workshop afin de
    générer un fichier d'aide compilé (.chm) à partir de la documentation HTML générée.

en: If the GENERATE_HTMLHELP tag is set to YES, the BINARY_TOC flag
    controls whether a binary table of contents is generated (YES) or a
    normal table of contents (NO) in the .chm file.
fr_FR: Si GENERATE_HTMLHELP est activé, le flag BINARY_TOC
    contrôle si dans le fichier .chm, une table des matières
    binaire est générée (si activé) ou seulement une table normale (non activé).

en: If the GENERATE_HTMLHELP tag is set to YES, the GENERATE_CHI flag
    controls if a separate .chi index file is generated (YES) or that
    it should be included in the master .chm file (NO).
fr_FR: Si GENERATE_HTMLHELP est activé, le flag GENERATE_CHI
    contrôle si un index .chi séparé est généré (si activé) ou s'il
    doit être inclus dans le fichier .chm maitre (non activé).

en: If the GENERATE_LATEX tag is set to YES (the default) Doxygen will
    generate Latex output.
fr_FR: Si l'indicateur GENERATE_LATEX est activé, Doxygen
    génèrera une sortie pour Latex.

en: If the GENERATE_MAN tag is set to YES (the default) Doxygen will
    generate man pages
fr_FR: Si l'indicateur GENERATE_MAN est activé (par défaut),
    Doxygen génèrera des pages de type man

en: If the GENERATE_PERLMOD tag is set to YES Doxygen will
    generate a Perl module file that captures the structure of
    the code including all documentation. Note that this
    feature is still experimental and incomplete at the
    moment.
fr_FR: Si GENERATE_PERLMOD est activé, doxygen génèrera
    un fichier module Perl qui capte la structure d'un code
    incluant toute la documentation.
    Notez que cette fonctionnalité est encore expérimentale et
    incomplète pour l'instant.

en: If the GENERATE_RTF tag is set to YES Doxygen will generate RTF output
    The RTF output is optimized for Word 97 and may not look very pretty with
    other RTF readers or editors.
fr_FR: Si l'indicateur GENERATE_RTF est activé, Doxygen génèrera
    une sortie au format RTF. La sortie RTF est optimisée pour
    Word 97 et peut donc ne pas être très belle avec d'autres
    lecteurs ou éditeurs de fichiers RTF.

en: If the GENERATE_XML tag is set to YES Doxygen will
    generate an XML file that captures the structure of
    the code including all documentation.
fr_FR: Si l'indicateur GENERATE_XML est activé, Doxygen
    génèrera un fichier XML qui contiendra la structure du
    code incluant toute la documentation.

en: If the target's output, or any of the additional files, is older than any of the external dependencies,
    a target re-link is forced.
fr_FR: Si les fichiers de sortie ou n'importe quel autre fichier additionnel sont plus vieux que n'importe quel fichier de dépendance externe,
    une réédition de liens de la cible sera faite d'office.

en: If this is checked, member variables will not be highlighted in the editor.
fr_FR: Si c'est coché, les variables membres ne seront pas surlignées dans l'éditeur.

en: If you change the strategy used for PCH generation,
fr_FR: Si vous changez de stratégie pour la génération de PCH,

en: If you check this option, lib_finder won't add settings of libraries automatically.
    Note that automatic setup is available only after applying extra patch to code::blocks available at forums.
fr_FR: Si vous cochez cette option, lib_finder n'ajoutera pas automatiquement la configuration des bibliothèques.
    Notez que la configuration automatique n'est disponible qu'après avoir appliqué un patch à C::B, disponible via les forums.

en: If you check this the version
    info will increment when files have
    been modified every time before
    compilation takes effect.
fr_FR: Si vous cochez ici, l'info de version
    sera incrémentée lorsque les fichiers
    ont été modifiés à chaque fois avant
    que la compilation ne fasse effet.

en: If you have setup an environment variable named
    OGRE_HOME, it will automatically be used below.
fr_FR: Si vous avez configuré une variable d'environnement nommée
    OGRE_HOME, elle sera automatiquement utilisée ci-dessous.

en: If you right-click a Code::Blocks project/workspace in explorer, you will see
    two extensions: "Build" and "Rebuild (clean)" (windows only).
    The arguments configured here, are used by those two extensions.
    You could specify, for example, a profile/personality to use for batch builds.
    
    The relevant command-line arguments are (all are optional):
    
    -na: don't perform any association checks
    -nd: don't start a DDE server
    -ns: don't display a splash screen while loading
    -p : the profile to use: "ask" or <profile-name>
    
    --target: work only on <target> for "Build" or "Rebuild (clean)"
    --no-batch-window-close: do not auto-close log window when batch build is done
    --batch-build-notify: show message when batch build is done
fr_FR: Si vous cliquez avec le bouton droit de la souris sur un projet/espace de travail 
    de Code::Blocks depuis l'explorateur, vous verrez deux extensions:
    "Générer" et "Regénérer (nettoyer)" (Windows uniquement).
    Les arguments configurés ici, sont utilisés par ces deux extensions.
    Vous pourriez spécifier, par exemple, un profil/une personnalité à utiliser
    pour les générations en tâche de fond.
    
    Les arguments utiles en ligne de commande sont (ils sont tous facultatifs):
    
    -na : ne fait pas de vérification d'association
    -nd : ne démarre pas de serveur DDE
    -ns : n'affiche pas d'écran d'accueil pendant le chargement
    -p  : le profil à utiliser: "ask" ou <nom du profil>
    
    --target : fonctionne uniquement sur <target> pour "Générer" ou "Regénérer (nettoyer)"
    --no-batch-window-close : ne pas fermer automatiquement la fenêtre de journalisation quand la génération en tâche de fond est terminée
    --batch-build-notify : montre le message quand la génération en tâche de fond est terminée

en: If you set the HAVE_DOT tag to YES then doxygen will assume the dot tool is
    available from the path. This tool is part of Graphviz, a graph visualization
    toolkit from AT&T and Lucent Bell Labs. The other options in this section
    have no effect if this option is set to NO (the default)
fr_FR: Si vous avez activé HAVE_DOT, alors doxygen assumera que
    l'outil dot est disponible via votre variable d'environnement
    path.
    Cet outil fait partie de Graphviz, un ensemble de visualisation
    graphique d'AT&T et des Lucent Bell Labs. Les autres options
    de cette section seront sans effet si cette option n'est pas activée.

en: If you want to be able to upload the built binary to your board,
    be sure to choose a correct serial port which your board is connected on.
fr_FR: Si vous voulez être en mesure d'envoyer le binaire généré sur votre carte,
    soyez sûrs de choisir un port série correct sur lequel votre carte est connectée.

en: If you want to proceed, the installed plugin will be uninstalled first.
    Do you want to proceed?
fr_FR: Si vous voulez continuer, l'extension installée sera d'abord désinstallée.
    Voulez-vous continuer ?

en: If you want, you can change the project's filename here (without extension):
fr_FR: Si vous voulez, vous pouvez changer le nom du fichier de projet ici (sans extension):

en: Ignore
fr_FR: Ignorer

en: Ignore All
fr_FR: Tout ignorer

en: Ignore after
fr_FR: Ignorer après

en: Ignore all occurences of this word
fr_FR: Ignorer toutes les occurrences de ce mot

en: Ignore any existing includes / forward decls
fr_FR: Ignorer les déclarations includes / forward existantes

en: Ignore count before break:
fr_FR: Ignorer le comptage avant le point d'arrêt :

en: Ignore invalid targets
fr_FR: Ignorer les cibles invalides

en: Ignore this word
fr_FR: Ignorer ce mot

en: Ignoring Include("%s") because it would cause recursion...
fr_FR: Ignorer Include("%s") car cela provoquerait une récursion...

en: Illegal Length value.
fr_FR: Valeur de longueur illégale.

en: Illegal P value.
fr_FR: Valeur P illégale.

en: Illegal Pragmas
fr_FR: Pragmas Illégaux

en: Illegal R value.
fr_FR: Valeur R illégale.

en: Illegal V value.
fr_FR: Valeur V illégale.

en: Illegal attempt to invoke DeleteAll().
fr_FR: Tentative illégale d'utilisation de DeleteAll().

en: Illegal character.
fr_FR: Caractère Illégal.

en: Illegal length.
fr_FR: Longueur illégale.

en: Image Count
fr_FR: Compteur d'images

en: Image From File:
fr_FR: Image à partir du fichier :

en: Image Height
fr_FR: Hauteur d'image

en: Image List
fr_FR: Liste d'Images

en: Image List:
fr_FR: Liste d'Images :

en: Image Size
fr_FR: Taille d’image

en: Image Width
fr_FR: Largeur de l'image

en: Image as Text
fr_FR: Image sous forme de texte

en: Image from wxArtProvider:
fr_FR: Image provenant de wxArtProvider :

en: Image options
fr_FR: Options de l'image

en: Image picker
fr_FR: Choix d'Image

en: Images as Text
fr_FR: Images sous forme de Texte

en: Impl. filename:
fr_FR: Nom de fichier d'implémentation :

en: Implementation
fr_FR: Implémentation

en: Implementation file
fr_FR: Fichier d'implémentation

en: Implementation not found
fr_FR: Implémentation non trouvée

en: Implementation not found: %s
fr_FR: Implémentation non trouvée : %s

en: Implicit Arithmetic Conversions
fr_FR: Conversions Arithmétiques Implicites

en: Implicit String Constant Placement
fr_FR: Placement Implicite des Constantes de type "String"

en: Import
fr_FR: Importer

en: Import Dev-C++ project
fr_FR: Importer un projet Dev-C++

en: Import MS Visual C++ 6.0 project
fr_FR: Importer un projet MS Visual C++ 6.0

en: Import MS Visual C++ 6.0 workspace
fr_FR: Importer un espace de travail MS Visual C++ 6.0

en: Import MS Visual Studio 7.0+ project
fr_FR: Importer un projet MS Visual Studio 7.0+

en: Import MS Visual Studio 7.0+ solution
fr_FR: Importer une solution MS Visual Studio 7.0+

en: Import Set
fr_FR: Importer un jeu de variables

en: Import an existing Dev-C++ project
fr_FR: Importer un projet Dev-C++

en: Import an existing MS Visual C++ project
fr_FR: Importer un projet MS Visual C++ existant

en: Import an existing MS Visual C++ workspace
fr_FR: Importer un espace de travail MS Visual C++ existant

en: Import an existing MS Visual Studio project
fr_FR: Importer un projet MS Visual Studio existant

en: Import an existing MS Visual Studio solution
fr_FR: Importer une Solution MS Visual Studio

en: Import canceled.
fr_FR: Importation annulée.

en: Import from file
fr_FR: Importer depuis un fichier

en: Import library filename:
fr_FR: Nom de fichier d'importation :

en: Import of document not allowed due to missing permissions.
fr_FR: L'importation de document n'est pas autorisée en raison de permissions manquantes.

en: Import set from file
fr_FR: Importer un jeu de variables de puis un fichier

en: Import...
fr_FR: Importer...

en: Import: Select File
fr_FR: Importer : Sélectionner le fichier

en: Import; Unsupported CharacterSet:
fr_FR: Importation; Jeu de caractères non supporté :

en: Import; Unsupported Configuration:
fr_FR: Importation; Configuration non supportée :

en: Import; Unsupported Optimization:
fr_FR: Importation; Optimisation non supportée :

en: Import; Unsupported RuntimeLibrary:
fr_FR: Importation; Bibliothèque Runtime non supportée :

en: Import; Unsupported WarningLevel:
fr_FR: Importation; Niveau de Warning non supporté :

en: Import; Unsupported target type:
fr_FR: Importation; Type de cible non supporté :

en: Imported Image
fr_FR: Image Importée

en: Importing %s:
fr_FR: Importation de %s :

en: Importing MSVC 10+ project: %s
fr_FR: Importation du projet MSVC 10+ : %s

en: Importing MSVC 6 workspace
fr_FR: Importation d'un espace de travail MS Visual C++ 6.0

en: Importing MSVC solution
fr_FR: Importation d'une solution MSVC

en: Importing project:
fr_FR: Importation d'un projet :

en: Imports foreign projects/workspaces (Dev-C++, MSVC6, MSVS7, MSVS8)
fr_FR: Importe des projets/espaces de travail d'autres logiciels (Dev-C++, MSVC6, MSVS7, MSVS8)

en: Improve floating-point precision (speed impact is less than -mp)
fr_FR: Améliorer la précision en virgule flottante (l'impact sur la vitesse est moindre que -mp)

en: Improve floating-point precision (speed impact is less than /Op)
fr_FR: Améliorer la précision en virgule flottante (l'impact sur la vitesse est moindre que /Op)

en: Improve precision of floating-point divides (some speed impact)
fr_FR: Améliorer la précision des divisions en virgule flottante (impact sur la vitesse)

en: In
fr_FR: Avant

en: In %s (%s)
fr_FR: Dans %s (%s)

en: In C mode, this is equivalent to -std=c89, in C++ mode, it is equivalent to -std=c++98
fr_FR: En mode C , c'est équivalent à -std=c89, et en mode C++, c'est équivalent à -std=c++98

en: In Project :
fr_FR: Dans le Projet :

en: In addition: Please note that this wizard will only be
    compatible with the GCC and Matlab LCC compiler.
fr_FR: De plus : Notez, SVP, que cet assistant ne sera compatible
    qu'avec GCC et le compilateur Matlab LCC.

en: In build target(s):
fr_FR: Dans la(les) cible(s) de génération :

en: In directories:
fr_FR: Dans les répertoires :

en: In fixed form an entire line is meaningful
fr_FR: En format fixe une ligne entière est significative

en: In free form an entire line is meaningful
fr_FR: En format libre une ligne entière est significative

en: In order to fully integrate wxSmith with wxWidgets application
    it's required to do some modifications to source files with
    application class. This will allow wxSmith to automatically
    generate application initializing code.
    By default wxSmith scans for sources automatically
    and is able to properly modify required sources.
    You can also specify source file with application
    class manually or request to create new one.
fr_FR: Afin d'intégrer pleinement wxSmith avec des applications wxWidgets
    il est nécessaire de faire quelques modifications dans les fichiers sources
    des classes application. Cela permettra à wxSmith de générer
    automatiquement du code d'initialisation.
    Par défaut, wxSmith analyse automatiquement les sources et
    est capable de modifier correctement des sources requises.
    Vous pouvez aussi spécifier manuellement le fichier source avec
    la classe application ou demander à en créer un nouveau.

en: In order to provide best cross-platform compatibility
    you should use either system-based font or multiple 
    face names. You can change it in advanced options.
fr_FR: Pour obtenir une meilleure compatibilité inter-plateforme vous devriez utiliser des
    polices de bases du système ou des noms multiples de "types". Vous pouvez modifier
    cela dans les options avancées.

en: In the currently active set, Code::Blocks does not know
    the following global compiler variables:
    %s
    
    Please define them.
fr_FR: Dans la configuration actuellement active, Code::Blocks ne connait pas
    les variables de compilation globales suivantes :
    %s
    
    Veuillez les définir.

en: In the currently active set, Code::Blocks does not know
    the global compiler variable "%s".
    
    Please define it.
fr_FR: Dans la configuration actuellement active, Code::Blocks ne connait pas
    la variable de compilation globale "%s".
    
    Veuillez la définir.

en: In this project no broken files were found.
fr_FR: Dans ce projet, il n'y a pas de liens brisés vers des fichiers.

en: Inactive
fr_FR: Non actif

en: Inactive Bitmap
fr_FR: Bitmap non actif

en: Inactive caption colour:
fr_FR: Couleur d'une entrée inactive :

en: Inactive caption gradient colour:
fr_FR: Couleur de dégradé des entrées inactives :

en: Inactive caption text colour:
fr_FR: Couleur de texte d'une entrée inactive :

en: Inactive segments
fr_FR: Segments non actifs

en: Inactive window border
fr_FR: Bord des fenêtres non actives

en: Inactive window caption
fr_FR: Fenêtre d'entrée inactive

en: Inches
fr_FR: Pouces

en: Include Directory Separator
fr_FR: Inclure le séparateur de répertoires

en: Include File Capitalization
fr_FR: Inclure la Capitalisation du Fichier

en: Include comment lines which are above procedure declaration
fr_FR: Inclure les lignes de commentaires qui sont au-dessus de la déclaration de la procédure

en: Include comment lines which are below procedure declaration
fr_FR: Inclure les lignes de commentaires qui sont au-dessous de la déclaration de la procédure

en: Include comments on the right from variable declarations
fr_FR: Inclure des commentaires à droite des déclarations de variables

en: Include debugging information in the object file
fr_FR: Inclure les informations de débogage dans le fichier objet

en: Include debugging information in the object module
fr_FR: Inclure les informations de débogage dans le module objet

en: Include declarations of dummy arguments
fr_FR: Inclure les déclarations d'arguments factices

en: Include file
fr_FR: Fichier include

en: Include files only once
fr_FR: Inclure une seule fois les fichiers

en: Include files w/o extension (i.e. C++ <iostream>)
fr_FR: Fichiers Include w/o extension (i.e. C++ <iostream>)

en: Include host platform defines
fr_FR: Inclure les defines spécifiques aux plateformes

en: Include line numbers
fr_FR: Inclure les numéros de ligne

en: Include the Todo list in the messages pane (will take place after restart)
fr_FR: Inclure la liste des "à faire" dans les panneaux de messages (ne prend effet qu'après redémarrage)

en: Include: Failed to load required script: '%s'
fr_FR: Include : échec de chargement du script requis : %s

en: Included files :
fr_FR: Fichiers inclus :

en: Incomplete command line argument -D: missing value
fr_FR: Argument de ligne de commande incomplet -D : valeur manquante

en: Incomplete command line argument -D: missing variable name
fr_FR: Argument de ligne de commande incomplet -D : nom de variable manquant

en: Incomplete command line argument -D: missing variable name and value
fr_FR: Argument de ligne de commande incomplet -D : nom et valeur de variable manquants

en: Incomplete command line argument -D: variable name is not correct
fr_FR: Argument de ligne de commande incomplet -D : le nom de la variable n'est pas correct

en: Inconsistent 'class' / 'struct' Usage
fr_FR: Utilisation Inconsistante de 'class' / 'struct'

en: Incorrect PNG file '%s'.
fr_FR: Fichier PNG incorrect : '%s'.

en: Incorrect syntax of XRC resource: tool not within a toolbar!
fr_FR: Syntaxe incorrecte pour la ressource XRC: l'outil n'est pas dans une barre d'outils !

en: Increase font size
fr_FR: Augmanter la taille de police

en: Increase indent of selected text or current line
fr_FR: Augmenter l'indentation du texte sélectionné ou de la ligne courante

en: Increase or decrease the size of the text
fr_FR: Augmenter ou diminuer la taille du texte

en: Increment
fr_FR: Incrément

en: Increment version
fr_FR: Incrémenter la Version

en: Incremental search
fr_FR: Recherche Incrémentale

en: Incremental search settings
fr_FR: Configuration de la recherche Incrémentale

en: Increments and update the version info
fr_FR: Incrémente et met à jour l'information de version

en: Increments by 1 everytime 
    that the revision number is
    incremented.
    
    Equivalent to "Release" on
    unix systems.
fr_FR: S'incrémente de 1 chaque fois
    que le numéro de révision est
    incrémenté.
    
    Equivalent de "Release" sur
    les systèmes Unix.

en: Increments by 1 when the 
    minor version reaches its
    maximun value.
fr_FR: S'incrémente de 1 quand le numéro
    mineur de version atteint
    sa valeur maximale.

en: Increments by one everytime 
    that the build number pass the
    barrier of build times. The value 
    is reset to 0 when it reaches its
    maximun value.
fr_FR: S'incremente de 1 chaque fois
    que le numéro de génération franchit
    la barrière du nombre de générations.
    La valeur est remise à 0 quand
    la valeur maximale est atteinte.

en: Increments every time the
    program is compiled. Also if 
    no changes has been made.
fr_FR: S'incrémente à chaque fois que
    le programme est compilé. Même
    si aucun changement n'a été fait.

en: Increments randomly when
    some file is modified.
fr_FR: S'incrémente aléatoirement quand
    un fichier est modifié.

en: Indent C++ comments beginning in column one
fr_FR: Indenter des commentaires C++ commençant en colonne 1

en: Indent after CONTAINS at module level
fr_FR: Indenter après CONTAINS au niveau module

en: Indent after CONTAINS at procedure level
fr_FR: Indenter après CONTAINS au niveau procédure

en: Indent after CONTAINS at type definition level
fr_FR: Indenter après CONTAINS au niveau des définitions de type

en: Indent after MODULE, SUBMODULE
fr_FR: Indenter après MODULE, SUBMODULE

en: Indent after PROGRAM, FUNCTION, SUBROUTINE
fr_FR: Indenter après PROGRAM, FUNCTION, SUBROUTINE

en: Indent after SELECT CASE
fr_FR: Indenter après SELECT CASE

en: Indent after SELECT TYPE
fr_FR: Indenter après SELECT TYPE

en: Indent after parens
fr_FR: Indenter après parenthèses

en: Indent case statement in switches (commands under case:)
fr_FR: Indenter les instructions 'case:' des instructions switch (commandes en-dessous de 'case:')

en: Indent classes (keywords public:, protected: and private:)
fr_FR: Indenter les classes (mots-clés public:, protected: et private:)

en: Indent labels
fr_FR: Indenter les labels

en: Indent modifiers
fr_FR: Indenter les modificateurs

en: Indent multi-line preprocessor definitions ending with a backslash
fr_FR: Indenter des définitions du préprocesseur sur plusieurs lignes se terminant par un backslash

en: Indent namespaces
fr_FR: Indenter les namespaces

en: Indent new lines to previous indentation
fr_FR: Indenter les nouvelles lignes sur la précédente indentation

en: Indent options
fr_FR: Options d'indentation

en: Indent preprocessor blocks at brace level zero, and within a namespace
fr_FR: Indenter les blocs du préprocesseur au niveau 0 d'accolade, et dans un "namespace"

en: Indent preprocessor conditionals
fr_FR: Indendation des instructions conditionnelles du préprocesseur

en: Indent size in spaces:
fr_FR: Taille de l'indentation en espaces :

en: Indent switches (keyword case:)
fr_FR: Indenter les switches (mot-clé case:)

en: Indent width
fr_FR: Indenter avec

en: Indent wrapped
fr_FR: Indentation repliée

en: Indentation size (in spaces):
fr_FR: Taille de l'indentation (en nombre d'espaces) :

en: Index.html not found at
fr_FR: Index.html non trouvé dans

en: Indicates the times
    that the project have
    to be build before
    incrementing the minor.
fr_FR: Indique le nombre de fois
    qu'un projet doit être construit
    avant d'incrémenter le numéro
    mineur.

en: Indicator:
fr_FR: Marqueur :

en: Info
fr_FR: Information

en: Information
fr_FR: Informations

en: Inheritance
fr_FR: Héritage

en: Inherits another class
fr_FR: Hériter d'une autre classe

en: Inhibit all warning messages
fr_FR: Inhiber tous les messages d'avertissement

en: Init code in function:
fr_FR: Code d'initialisation dans la fonction :

en: Initial scaling factor is %.3f (actual: %.3f)
fr_FR: Le facteur d'échelle initial est %.3f (courant : %.3f)

en: Initial stack address
fr_FR: Adresse initiale de la pile

en: Initialize numeric types to zero, false or to null
fr_FR: Initialise les types numériques à zéro, faux ou Null

en: Initialize the highlighting language when loading a file
fr_FR: Initialiser la colorisation de langage au chargement d'un fichier

en: Initializing plugins...
fr_FR: Initialisation des greffons...

en: Inject code into the generated program to measure execution time. Incompatible with debug level higher than 2!
fr_FR: Injecte du code dans le programme généré afin de mesurer les temps d'exécution. Incompatible avec un niveau de débogage supérieur à 2 !

en: Inline any function, at the compiler's discretion
fr_FR: Mettre "inline" n'importe quelle fonction, à la discrétion du compilateur

en: Inline depth: Do not Inline
fr_FR: Profondeur d'"inline" : ne pas activer inline

en: Inline depth: Inline level
fr_FR: Profondeur d'"inline" : niveau d'inline

en: Inline depth: Smart
fr_FR: Profondeur d'"inline" : Intelligent

en: Inline expansion
fr_FR: Expansion de code "inline"

en: Inline functions declared with __inline, and perform C++ inlining
fr_FR: Mettre "inline" les fonctions déclarées avec __inline, et faire des "inlining" C++

en: Inlined Assembler Is Volatile
fr_FR: L'assembleur en ligne est volatile

en: Input Set
fr_FR: Ensemble d'entrée

en: Input stream not set.
fr_FR: Flux d'entrée non configuré.

en: Input the name of the new profile.
    The new profile will be initially set to a copy of the last selected profile.
fr_FR: Entrez le nom du nouveau profil.
    Le nouveau profil sera initialement configuré à partir d'une copie du dernier profil sélectionné.

en: Insert
fr_FR: Insérer

en: Insert &date and time
fr_FR: Insérer la &date et l'heure

en: Insert Brick
fr_FR: Insérer une brique

en: Insert Text
fr_FR: Insérer du Texte

en: Insert a block Instruction {}
fr_FR: Insérer un bloc d'instructions {}

en: Insert a break-instruction
fr_FR: Insérer une instruction de Break

en: Insert a comment block at the current line
fr_FR: Insérer un bloc de commentaires à la ligne courante

en: Insert a comment block at the current line.
fr_FR: Insérer un bloc de commentaires à la ligne courante.

en: Insert a continue-instruction
fr_FR: Insérer une instruction Continue

en: Insert a counting loop
fr_FR: Insérer un compteur de boucle

en: Insert a decision
fr_FR: Insérer une décision

en: Insert a line comment at the current cursor position
fr_FR: Insérer une ligne de commentaires à la position courante du curseur

en: Insert a line comment at the current cursor position.
fr_FR: Insérer une ligne de commentaires à la position courante du curseur.

en: Insert a name for the (new) character
fr_FR: Entrer un nom pour le ( nouveau) caractère

en: Insert a new character
fr_FR: Insérer un nouveau caractère

en: Insert a return-instruction
fr_FR: Insérer une instruction return

en: Insert a selection
fr_FR: Insérer une sélection

en: Insert an entry-condition loop
fr_FR: Insérer une condition d'entrée de boucle

en: Insert an exit-condition loop
fr_FR: Insérer une condition de sortie de boucle

en: Insert an instruction
fr_FR: Insérer une instruction

en: Insert class method...
fr_FR: Insérer méthode de classe ...

en: Insert date and time
fr_FR: Insérer la date et l'heure

en: Insert debug info in object file
fr_FR: Insérer les infos de débug dans le fichier objet

en: Insert line above current line without indentation
fr_FR: Insérer la ligne au-dessus de la ligne actuelle sans indentation

en: Insert line below current line
fr_FR: Nouvelle ligne au-dessous de la ligne courante

en: Insert line below current line without indentation
fr_FR: Insérer la ligne au-dessous de la ligne actuelle sans indentation

en: Insert new line
fr_FR: Insérer une nouvelle ligne

en: Insert new widgets after current selection
fr_FR: Insérer de nouveaux widgets après la sélection actuelle

en: Insert new widgets before current selection
fr_FR: Insérer un wxWidget au-dessus de la sélection courante

en: Insert new widgets by pointing with mouse
fr_FR: Insérer de nouveaux widgets en les pointant à la souris

en: Insert new widgets into current selection
fr_FR: Insérer de nouveaux widgets dans la sélection actuelle

en: Insert space padding after commas (not needed if pad-operators is used)
fr_FR: Insérer un espace après les virgules (n'est pas nécessaire si l'on utilise des 'pad-operators')

en: Insert space padding around operators
fr_FR: Insérer des espaces autour des opérateurs

en: Insert space padding around parentheses on the inside
fr_FR: Insérer des espaces à l'intérieur des parenthèses

en: Insert space padding around parentheses on the outside
fr_FR: Insérer des espaces à l'extérieur des parenthèses

en: Insert space padding around the first paren in a series on the outside only
fr_FR: Insérer un espace sur l'extérieur seulement de la première parenthèse d'une série

en: Insert space padding between a header and the following paren
fr_FR: Insertion d'espace de remplissage entre un header et la parenthèse suivante

en: Insert unindented line above current line
fr_FR: Insérer une ligne sans indentation au-dessus de la ligne courante

en: Insert unindented line below current line
fr_FR: Insérer une ligne sans indentation au-dessous de la ligne courante

en: Insert your code here.
fr_FR: Insérer votre code ici.

en: Insert/Refactor
fr_FR: Insérer/Réécrire

en: Insert:
fr_FR: Insérer :

en: Install
fr_FR: Installer

en: Install system-wide, for all users of this machine (requires administrative rights).
fr_FR: Installer pour tous les utilisateurs de la machine (requiert les droits administrateurs).

en: Installed
fr_FR: Installé

en: Installed plugins:
fr_FR: Extensions installées :

en: Installed with update available
fr_FR: Installé avec mise à jour disponible

en: Installing:
fr_FR: Installation :

en: Installs selected DevPaks from the Internet
fr_FR: Installe des DevPaks sélectionnés sur Internet

en: Instantiate templates
fr_FR: Instancier les modèles

en: Instruct the compiler to allow Fortran subprograms to be called recursively
fr_FR: Demander au compilateur d'autoriser les appels de sous-programmes Fortran de façon récursive

en: Instruct the compiler to check for pointers that are dereferenced while initialized to NULL
fr_FR: Demander au compilateur de vérifier les pointeurs qui sont déréférencés quand ils sont initialisés à NULL

en: Instruct the compiler to check the stack for available space
fr_FR: Demander au compilateur de vérifier la place disponible dans la pile

en: Instruct the compiler to display all error messages
fr_FR: Demander au compilateur d'afficher tous les messages d'erreurs

en: Instruction Scheduling
fr_FR: Planification d'instruction

en: Integer to Float (you need implicitconv)
fr_FR: Integer vers Float (il faut implicitconv)

en: Integrating application class with wxSmith
fr_FR: Intégration de classe application avec wxSmith en cours

en: Intel Atom (MMX, SSE, SSE2, SSE3 SSSE3, 64-bit extensions)
fr_FR: Intel Atom (MMX, SSE, SSE2, SSE3 SSSE3, extensions 64-bits)

en: Intel C/C++ Compiler
fr_FR: Compilateur Intel C/C++

en: Intel Core i7 CPU (MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, 64-bit extensions)
fr_FR: Intel Core i7 CPU (MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, extensions 64-bits)

en: Intel Core i7 CPU (MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, AVX, AES, PCLMUL, 64-bit extensions)
fr_FR: Intel Core i7 CPU (MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, SSE4.1, SSE4.2, AVX, AES, PCLMUL, extensions 64-bits)

en: Intel Core2 (MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, 64bit extensions)
fr_FR: Intel Core2 (MMX, SSE, SSE2, SSE3, SSSE3, extensions 64 bits)

en: Intel Hex (default)
fr_FR: Sortie hexadécimale Intel (Par défaut)

en: Intel Pentium 4 Nocona (MMX, SSE, SSE2, SSE3, 64bit extensions)
fr_FR: Intel Pentium 4 Nocona (MMX, SSE, SSE2, SSE3, extensions 64 bits)

en: Interlacing not supported: '%s'.
fr_FR: Entrelacement non pris en charge : '%s'.

en: Internal Circle Colour
fr_FR: Couleur Interne du Cercle

en: Internal editor
fr_FR: Éditeur interne

en: Internal error
fr_FR: Erreur interne

en: Internal error during export variables
fr_FR: Erreur interne lors de l'exportation des variables

en: Internal viewer launched with path
fr_FR: Visualiseur interne lancé avec le chemin

en: Internationalization (will take place after restart)
fr_FR: Langue (nécessite un redémarrage)

en: Internet Explorer Active-X Panel
fr_FR: Panneau Active-X d'Internet Explorer

en: Interpret #if, #else, #endif to grey out inactive preprocessor-code
fr_FR: Interprète en gris les directives de préprocesseur inactives #if, #else, #endif

en: Interpret DOUBLE PRECISION variables as REAL
fr_FR: Interpréter les variables DOUBLE PRECISION comme des REAL

en: Interpret REAL variables as DOUBLE PRECISION
fr_FR: Interpréter les variables REAL comme des DOUBLE PRECISION

en: Interpret backslashes in character constants as escape codes
fr_FR: Interprète les backslachs dans les constantes de type caractères comme des codes d'échappement

en: Interpret preprocessor directives
fr_FR: Interpréter les directives du préprocesseur

en: Interpreted
fr_FR: Interpréter

en: Interprocedural Analysis (IPA) file
fr_FR: Fichier d'Analyse Inter-procédurale (IPA)

en: Interprocedural Analysis (IPA) off
fr_FR: Analyse Inter-procédurale (IPA) arrêtée

en: Interprocedural Analysis (IPA) program
fr_FR: Programme d'Analyse Inter-procédurale (IPA)

en: Interprocess communication (will take place after restart)
fr_FR: Communication interprocessus (Nécessite un redémarrage pour être effectif)

en: Interrupting debugger failed :(
fr_FR: L'interruption du débogueur a échoué :(

en: Interval
fr_FR: Intervalle

en: Invalid
fr_FR: Invalide

en: Invalid AI length (%s).
fr_FR: Longueur d'AI invalide (%s).

en: Invalid File Format
fr_FR: Format de fichier invalide

en: Invalid GIF file '%s'.
fr_FR: Fichier GIF '%s' invalide.

en: Invalid Type1 file format
fr_FR: Format de fichier Type 1 invalide

en: Invalid Type1 format
fr_FR: Format Type 1 invalide

en: Invalid Xml structure.
    Error at line %d, column %d:
    	"%s"
fr_FR: Structure Xml invalide.
    Erreur ligne %d, colonne %d:
    	"%s"

en: Invalid address inside the content
fr_FR: Adresse non valable dans le contenu

en: Invalid advanced regular expression
fr_FR: Mauvaise expression régulière avancée

en: Invalid argument "%s" in compiler test
fr_FR: Argument non valide « %s » dans le test du compilateur

en: Invalid argument.
    Verify your connection settings (probably some typo).
fr_FR: Argument non valide.
    Vérifier vos paramètres de connexion (sans doute une erreur de typo).

en: Invalid background colour in style '%s'
fr_FR: Couleur d'Arrière plan invalide dans le style '%s'

en: Invalid build script:
fr_FR: Script de génération invalide :

en: Invalid class name
fr_FR: Nom de classe invalide

en: Invalid command line options:
fr_FR: Options en ligne de commande invalides :

en: Invalid compiler selected for target '%s'!
fr_FR: Compilateur non valide sélectionné pour la cible '%s'!

en: Invalid compiler!?!
fr_FR: Compilateur invalide !?!

en: Invalid cross-reference entry in this xref subsection.
fr_FR: Entrée de référence croisée non valide dans cette sous-section xref.

en: Invalid data in libraries list in:
fr_FR: Données invalides dans la liste des bibliothèques dans :

en: Invalid default options:
fr_FR: Options par défaut non valables :

en: Invalid destination compiler name!
fr_FR: Nom de compilateur de destination non valide !

en: Invalid expression:
fr_FR: Expression invalide :

en: Invalid file format
fr_FR: Format de fichier non valide

en: Invalid filename
fr_FR: Nom de fichier invalide

en: Invalid font size in style '%s'
fr_FR: Taille de police non valable pour le style '%s'

en: Invalid foreground colour in style '%s'
fr_FR: Couleur d'Avant plan invalide dans le style '%s'

en: Invalid generation number.
fr_FR: Numéro de génération invalide.

en: Invalid group name, please use only alphanumeric characters or '_'.
fr_FR: Nom de groupe non valable, n'utiliser que des caractères alphanumériques ou '_'.

en: Invalid hex string
fr_FR: Chaîne hexadécimale invalide

en: Invalid hex string, allowed characters are: hex digits and spaces
fr_FR: Chaîne hexa non valide, caractères autorisés : nombres hexa et espaces

en: Invalid image.
fr_FR: Image invalide.

en: Invalid index of code arguments
fr_FR: Index d'arguments de code invalide

en: Invalid index of operation
fr_FR: Indice d'opération non valable

en: Invalid index of stack
fr_FR: Indice de pile non valable

en: Invalid indicator style in '%s'
fr_FR: Indicateur de style non valable pour '%s'

en: Invalid item added into wxToolBar
fr_FR: Élément non valable ajouté dans wxToolBar

en: Invalid length of O value.
fr_FR: Longueur de la valeur O invalide.

en: Invalid length of U value.
fr_FR: Longueur de la valeur U invalide.

en: Invalid letter case for style '%s'.
fr_FR: Casse de lettre non valable pour le style '%s'.

en: Invalid manifest file for plugin "%s" filename: %s
fr_FR: Fichier manifest non valide pour le greffon "%s", nom de fichier : %s

en: Invalid marker style in '%s'
fr_FR: Marquer de style non valable pour '%s'

en: Invalid name
fr_FR: Nom invalide

en: Invalid name of base class
fr_FR: Nom de classe de base invalide

en: Invalid name of init function
fr_FR: Nom de fonction d'initialisation invalide

en: Invalid name of pch guard
fr_FR: Nom invalide du pch guard

en: Invalid object number.
fr_FR: Numéro d'objet invalide.

en: Invalid odd length for Code128C in '%s'.
fr_FR: Longueur impaire invalide pour Code128C dans '%s'.

en: Invalid offset !!!.
fr_FR: Offset invalide !!!.

en: Invalid operation
fr_FR: Opération invalide

en: Invalid page size (%.1f,%.1f).
fr_FR: Taille de page invalide (%.1f,%1.f).

en: Invalid pattern style.
fr_FR: Style du modèle non valide.

en: Invalid project options:
fr_FR: Options de projet non valables :

en: Invalid selection.
fr_FR: Sélection non valide.

en: Invalid settings for remote debugging!
fr_FR: Configuration invalide pour déboguer en ligne !

en: Invalid source compiler name!
fr_FR: Nom du compilateur source non valide !

en: Invalid subpath.
fr_FR: Sous-chemin incorrect.

en: Invalid target selected to compile project file for: File does not belong to this target.
fr_FR: La cible sélectionnée pour compiler le fichier projet est incorrecte : le fichier n'appartient pas à cette cible.

en: Invalid template id.
fr_FR: Id du modèle non valide.

en: Invalid value returned for expression: '%s', got %s, should be %s
fr_FR: Valeur retournée par l'expression : '%s' incorrecte, obtenu %s, devrait être %s

en: Invalid width (%.1f) and/or height (%.1f).
fr_FR: Largeur (%.1f) et/ou hauteur (%.1f) invalide(s).

en: Invalid width and/or height, BBox not changed for template %d!
fr_FR: Largeur et/ou hauteur non valable, BBox non changé pour le modèle %d!

en: Invert
fr_FR: Inverser

en: Invert advance direction
fr_FR: Inverser la direction d'avancement

en: Invert colours
fr_FR: Inverser les couleurs

en: Invert light colors
fr_FR: Inverser les couleurs claires

en: Invert move direction
fr_FR: Inverser la direction de déplacement

en: Invert selection.
fr_FR: Inverser la sélection.

en: Invoke code optimization at the -O1 level
fr_FR: Invoque l'optimisation du code au niveau -O1

en: Invoke code optimization at the -O2 level
fr_FR: Invoque l'optimisation du code au niveau -O2

en: Invoke code optimization at the -O3 level
fr_FR: Invoque l'optimisation du code au niveau -O3

en: Invoke code optimization at the -O4 level
fr_FR: Invoque l'optimisation du code au niveau -O4

en: Invoke the function inliner
fr_FR: Invoquer la fonction "inliner"

en: Irrlicht project
fr_FR: Projet Irrlicht

en: Irrlicht's include
fr_FR: include d'Irrlicht

en: Is Selected
fr_FR: Est Sélectionné

en: Is checked
fr_FR: Est coché

en: Is const?
fr_FR: Est const ?

en: Is default
fr_FR: Est par défaut

en: Is local?
fr_FR: Est local ?

en: Is member
fr_FR: Est membre

en: Is noexcept?
fr_FR: N'est-ce pas ?

en: Is operator?
fr_FR: Est opérateur ?

en: Is stretch spacer
fr_FR: Est un espace étirable

en: Is temp?
fr_FR: Est temp ?

en: Issue inline multiplication code for 32-bit integers
fr_FR: Utiliser le codage interne de multiplication pour les entiers 32 bits

en: Issue portability diagnostics
fr_FR: Montrer les diagnostiques de portabilité

en: Issue warnings for uses of extensions to Fortran 95
fr_FR: Émettre des avertissements lors des utilisations d'extensions de Fortran 95

en: It is important for this wizard to know which SDK type is
    installed so that it can setup your project properly.
fr_FR: Il est important que cet assistant sache de quel type est le SDK
    installé afin de configurer correctement votre projet.

en: It is invoked by typing one of the keywords below and pressing Ctrl-J.
fr_FR: On l'invoque en tapant un des mots-clés ci-dessous et en appuyant sur Ctrl-J.

en: It seems like the profile data is older than the executable.
    You probably have not run the executable to update this data.
    Continue anyway?
fr_FR: Il semble que les données de profilage soient plus anciennes que l'exécutable.
    Vous n'avez probablement pas lancé l'exécutable pour mettre ces données à jour.
    Continuer quand même ?

en: It seems that this file has not been built yet.
    Do you want to build it now?
fr_FR: Il semble que ce fichier n'a pas encore été généré.
    Voulez vous le générer maintenant ?

en: It seems that this project has not been built yet.
    Do you want to build it now?
fr_FR: Il semble que ce projet n'a pas encore été généré.
    Voulez vous le générer maintenant ?

en: It seems you have a circular dependency in Fortran files. Check your USE or INCLUDE statements.
fr_FR: Il semblerait que vous ayez une dépendance circulaire dans vos fichiers Fortran. Vérifiez vos déclarations USE ou INCLUDE.

en: It then replaces the typed keyword with the corresponding code.
fr_FR: Puis le mot-clé tapé est remplacé par le morceau de code correspondant.

en: Italic
fr_FR: Italiques

en: Italic
fr_FR: Italiques

en: Italics
fr_FR: Italiques

en: Italy Envelope, 110 by 230 millimeters
fr_FR: Enveloppe à l'Italienne, 110 par 230 millimètres

en: Item
fr_FR: Élément

en: Item 1
fr_FR: Élément 1

en: Item 2
fr_FR: Élément 2

en: Item 3
fr_FR: Élément 3

en: Item 4
fr_FR: Élément 4

en: Item 5
fr_FR: Élément 5

en: Item 6
fr_FR: Élément 6

en: Item Image
fr_FR: Élément Image

en: Item can not contain sizer if it has other items inside
fr_FR: L'élément ne peut pas contenir de sizer s'il contient déjà d'autres éléments

en: Item contains sizer, can not add other items into it.
fr_FR: L'élément contient un sizer, on ne peut pas y ajouter d'autres éléments.

en: Item is already a file link named:
fr_FR: L'élément est déjà un lien vers un fichier nommé :

en: Item kind
fr_FR: Type d'élément

en: Item label
fr_FR: Intitulé de l'élément

en: Item:
fr_FR: Élément :

en: Items
fr_FR: Éléments

en: Items as Text
fr_FR: Éléments sous forme de Texte

en: Java Sources
fr_FR: Sources Java

en: Java application
fr_FR: Application Java

en: Java source
fr_FR: Source Java

en: Java source file
fr_FR: Fichier source Java

en: Java source files
fr_FR: Fichiers source Java

en: Java style uses attached braces.
fr_FR: Le style Java utilise des accolades rattachées à la première ligne.

en: Join selected lines together
fr_FR: Joindre les lignes sélectionnées

en: Jump
fr_FR: Aller à

en: Jump Back
fr_FR: Aller en arrière

en: Jump Clear
fr_FR: Effacer "Aller à"

en: Jump Clear History
fr_FR: Effacer l'historique des "Aller à"

en: Jump Dump
fr_FR: Aller à Dump

en: Jump Dump Array
fr_FR: Aller à "afficher les tableaux"

en: Jump Frwd
fr_FR: Aller vers l'avant

en: Jump back
fr_FR: Sauter en arrière

en: Jump back to previous ed position
fr_FR: Aller à la position précédemment éditée

en: Jump forward
fr_FR: Sauter vers l'avant

en: Jump last
fr_FR: Sauter au dernier

en: Jump on Double-click in Stack trace window
fr_FR: Par double clic, sauter dans la fenêtre de trace de pile

en: Jump on double-click
fr_FR: Sauter par double clic

en: Jump to &declaration
fr_FR: Sauter à la &déclaration

en: Jump to &implementation
fr_FR: Sauter à l'&implémentation

en: Jump to '%s'
fr_FR: Aller à '%s'

en: Jump to declaration
fr_FR: Sauter à la déclaration

en: Jump to next ed position
fr_FR: Aller à la position d'édition suivante

en: Jump to next occurrence
fr_FR: Aller à l'occurrence suivante

en: Jump to previous occurrence
fr_FR: Aller à l'occurrence précédente

en: Jump to specified routine at the end of main()
fr_FR: Se brancher à la routine spécifiée à la fin de main()

en: Jump to this file/line
fr_FR: Aller à ce fichier / cette ligne

en: JumpTracker View
fr_FR: Vue de JumpTracker

en: K&&R
fr_FR: K et R

en: KB
fr_FR: KO

en: Keep comments
fr_FR: Garder les commentaires

en: Keep open after build errors
fr_FR: Laisser ouvert en cas d'erreur de construction

en: Keep open after build warnings
fr_FR: Laisser ouvert en cas de "Warnings" de construction

en: Keep open after search-in-files
fr_FR: Laisser ouvert après une recherche dans les fichiers

en: Keep this as a relative path?
fr_FR: Conserver ceci comme un chemin relatif ?

en: Keep this project as a template to base new projects on
fr_FR: Garder ce projet comme un modèle-utilisateur qui servira de base pour de nouveaux projets

en: Keep white space
fr_FR: Garder les espaces

en: Keil C51 Compiler
fr_FR: Compilateur Keil C51

en: Keil CX51 Compiler
fr_FR: Compilateur Keil CX51

en: Kernel Mode Driver
fr_FR: Pilote en Mode Kernel

en: Kernighan & Ritchie style uses linux braces.
    Opening braces are broken from namespaces, classes, and function definitions.
    The braces are attached to everything else, including arrays, structs, enums, and statements within a function.
fr_FR: Le style Kernighan & Ritchie utilise les accolades à la mode linux.
    Les accolades ouvrantes sont décalées pour les définitions de "namespaces", classes et fonctions.
    Les accolades sont rattachées à tout le reste, y compris les tableaux, les structures, les enums et les déclarations au sein d'une fonction.

en: Kernighan and Ritchie keywords and extensions
fr_FR: Mots clés et extensions de Kernighan et Ritchie

en: Key profile:
fr_FR: Profil des raccourcis :

en: Key:
fr_FR: Clé :

en: KeyBinder Save Error
fr_FR: KeyBinder Erreur à l'enregistrement

en: KeyBinder failed UpdateByID on[%d][%s]
fr_FR: KeyBinder échec de UpdateByID dans [%d][%s]

en: KeyBinder:CreateNew() not created[%d][%s]
fr_FR: KeyBinder:CreateNew() non créé [%d][%s]

en: Keybinder:Error saving menu scan key file %s
fr_FR: Keybinder:Error : Erreur à l'enregistrement du fichier de menu d'analyse des touches %s

en: Keyboard events
fr_FR: Évènement clavier

en: Keyboard manager: No configuration found - importing old settings
fr_FR: Gestionnaire de clavier. Configuration non trouvée - importation des anciens paramètres

en: Keyboard shortcut conflicts found.
fr_FR: Raccourcis clavier en conflits trouvés.

en: Keyboard shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Keyboard shortcuts conflicts
fr_FR: Raccourcis clavier en conflits

en: Keyword case
fr_FR: Casse des Mots-clés

en: Keyword sets to additionally include:
fr_FR: Ensembles de mots clés pour ajouts additionnels :

en: Keyword/code pairs
fr_FR: Paires de mots-clés/code

en: Keyword:
fr_FR: Mot-clé :

en: Keywords
fr_FR: Mots-clés

en: Keywords...
fr_FR: Mots-clés...

en: Keywords:
fr_FR: Mots-clé :

en: Kill process?
fr_FR: Tuer le processus ?

en: Killerbot - Code Optimizations, conversion from version.ini to project file and many more...
    Jeisson - Nice Const Tip to suppress warnings
fr_FR: Killerbot - Optimisations du code, conversion de version.ini en fichier projet et bien d'autres choses encore...
    Jeisson - Astuce de Const pour supprimer les avertissements

en: Kind:
fr_FR: Genre :

en: Knob Border Colour
fr_FR: Couleur de bordure de bouton

en: Knob Colour
fr_FR: Couleur de Bouton

en: Known Tools
fr_FR: Outils connus

en: Known classes:
fr_FR: Classes connues :

en: Known libraries
fr_FR: Bibliothèques connues

en: Known variables: $make, $makefile, $target, $file and all macro variables
fr_FR: Variables connues : $make, $makefile, $target, $file et toutes les variables macro

en: L&ine Editing
fr_FR: Édition de &ligne

en: L&oad settings template
fr_FR: &Charger un modèle de configuration

en: L-Double:
fr_FR: L-Double :

en: LARGE memory model.
fr_FR: Modèle de mémoire LARGE.

en: LCC Compiler
fr_FR: Compilateur LCC

en: LCD optimized
fr_FR: Optimisée pour LCD

en: LLVM Clang Compiler
fr_FR: Compilateur Clang LLVM

en: LLVM D Compiler
fr_FR: Compilateur D LLVM

en: LM32 CPU architecture specific
fr_FR: Spécifique à l'architecture CPU de type LM32

en: LM8 CPU architecture specific
fr_FR: Spécifique à l'architecture CPU de type LM8

en: LSP messages
fr_FR: Messages de LSP

en: LSP parsing
fr_FR: LSP en cours d'analyse

en: LSP returned "
fr_FR: LSP a renvoyé "

en: LSP: File not yet parsed
fr_FR: LSP : le fichier n'a pas été encore analysé

en: LSP: No functions parsed in this file...
fr_FR: LSP : Pas de fonctions analysées dans ce fichier ...

en: LSP: attempt to LSP_FindReferences before initialization.
fr_FR: LSP : Tentative d'utiliser LSP_FindReferences avant l'initialisation.

en: LSP: attempt to LSP_GetSemanticTokens before initialization.
fr_FR: LSP : Tentative d'utiliser LSP_GetSemanticTokens avant l'initialisation.

en: LSP: attempt to LSP_GetSymbols before initialization.
fr_FR: LSP : Tentative d'utiliser LSP_GetSymbols avant l'initialisation.

en: LSP: attempt to LSP_GoToDeclaration before initialization.
fr_FR: LSP : Tentative d'utiliser LSP_GoToDeclaration avant l'initialisation.

en: LSP: attempt to LSP_RequestRename() before initialization.
fr_FR: LSP : Tentative d'utiliser LSP_RequestRename() avant l'initialisation.

en: LSP: attempt to LSP_RequestSemanticTokens() before initialization.
fr_FR: LSP : Tentative d'utiliser LSP_RequestSemanticTokens() avant l'initialisation.

en: LSP: attempt to call LSP_Completion() before initialization.
fr_FR: LSP : Tentative d'utiliser LSP_Completion() avant l'initialisation.

en: LSP: attempt to call LSP_DidChange() before initialization.
fr_FR: LSP : Tentative d'utiliser LSP_DidChange() avant l'initialisation.

en: LSP: attempt to call LSP_Hover() before initialization.
fr_FR: LSP : Tentative d'utiliser LSP_Hover() avant l'initialisation.

en: LSP: attempt to call LSP_SignatureHelp() before initialization.
fr_FR: LSP : Tentative d'utiliser LSP_SignatureHelp() avant l'initialisation.

en: LSP: attempt to use LSP_GoToDefinition() before initialization.
fr_FR: LSP : Tentative d'utiliser LSP_GoToDefinition() avant l'initialisation.

en: LSP_DidOpen() Attempt to add file before initialization.
fr_FR: LSP_DidOpen() Tentative d'ajout de fichier avant l'initialisation.

en: LZW flavour not supported.
fr_FR: Le type LZW n'est pas supporté.

en: LaTeX files (*.tex)|*.tex
fr_FR: Fichiers LaTeX (*.tex)|*.tex

en: Label
fr_FR: Texte

en: Label Alignment
fr_FR: Alignement des Labels

en: Label Column Width
fr_FR: Largeur de la colonne Intitulé

en: Label Index
fr_FR: Indice de Label

en: Label Row Height
fr_FR: Hauteur de la ligne Intitulé

en: Label Text
fr_FR: Texte de Label

en: Label Text Colour
fr_FR: Couleur du texte d'Intitulé

en: Label Text Font
fr_FR: Police du texte d'Intitulé

en: Label in editor tab is the file's...
fr_FR: L'intitulé dans l'onglet d'édition est par rapport au fichier ...

en: Label marg. height
fr_FR: Hauteur de marge

en: Label marg. in Dialog Units
fr_FR: Marge des intitulés en unités des dialogues

en: Label marg. width
fr_FR: Largeur de marge

en: Label position
fr_FR: Position de l'intitulé

en: Label:
fr_FR: Intitulé :

en: Labels Must End With ':'
fr_FR: Les Labels Doivent se Terminer Par ':'

en: Landscape
fr_FR: Paysage

en: Language
fr_FR: Langage

en: Language
fr_FR: Langage

en: Language highlighting
fr_FR: Coloration syntaxique

en: Language list is full!
fr_FR: La liste des langages est pleine !

en: Language settings
fr_FR: Configuration de Langage

en: Language:
fr_FR: Langage :

en: Languages
fr_FR: Langages

en: Laptop Friendly Keyboard Navigation
fr_FR: Navigation au Clavier Adaptée aux Portables

en: Large icons
fr_FR: Larges icônes

en: Larger
fr_FR: Plus large

en: Largest
fr_FR: La plus large

en: Last Align
fr_FR: Dernier Alignement

en: Last bookmark
fr_FR: Dernier Signet

en: Last time the file was accessed on disk (not all platforms support this)
fr_FR: La dernière fois le fichier a été accédé sur le disque (toutes les plateformes ne le supportent pas)

en: Last time the file was modified on disk
fr_FR: La dernière fois le fichier a été modifié sur le disque

en: Launch an external program
fr_FR: Lancer un programme externe

en: Launch executables
fr_FR: Lancer les exécutables

en: Launch the associated application
fr_FR: Lancer l'application associée

en: Launch tool hidden with standard output redirected
fr_FR: Lancer l'outil caché avec les sorties standard redirigées

en: Launch tool in a new console window and wait for a keypress when done
fr_FR: Lancer l'outil dans une nouvelle fenêtre de console puis attendre qu'une touche soit pressée

en: Launch tool visible (without output redirection)
fr_FR: Lancer l'outil visible (sans redirection de sortie)

en: Launch tool visible detached (without output redirection)
fr_FR: Lancer l'outil visible en mode détaché (sans redirection de sortie)

en: Launching '%s': %s (in %s)
fr_FR: Lancement de '%s' : %s (dans %s)

en: Launching NM tool for:
fr_FR: Lancement de l'outil NM pour :

en: Launching command:
fr_FR: Commande de lancement :

en: Launching options
fr_FR: Options de lancement

en: Launching tool '%s': %s (in %s)
fr_FR: Lancement de l'outil '%s': %s (in %s)

en: Lay out the window
fr_FR: Ajuster la fenêtre

en: Layer:
fr_FR: Couche :

en: Layout
fr_FR: Mise en page

en: Layout changed
fr_FR: Mise en page modifiée

en: Layout options
fr_FR: Options de mise en page

en: Layout to toggle with, if no previous layout can be found
fr_FR: Disposition à permuter avec..., si aucune autre ne peut être trouvée

en: Leave to OS/Window Manager
fr_FR: Laisser décider l'OS/le gestionnaire de fenêtres

en: Leaving with ESC selects current occurrence
fr_FR: Quitter par ESC sélectionne l'occurrence courante

en: Led Colour
fr_FR: Couleur de Led

en: LedCtrl Size
fr_FR: Taille de LedCtrl

en: LedMatrix Size
fr_FR: Taille de LedMatrix

en: Ledger, 17 by 11 inches
fr_FR: Ledger, 17 par 11 pouces

en: Left
fr_FR: Gauche

en: Left margin
fr_FR: Marge de gauche

en: Left-Bottom
fr_FR: Gauche-Bas

en: Left-Top
fr_FR: Gauche-Haut

en: Left_Mouse
fr_FR: Bouton Gauche de la Souris

en: Legacy RVCT3.0
fr_FR: Héritage RVCT3.0

en: Legal, 8 1/2 by 14 inches
fr_FR: Legal, 8 1/2 par 14 pouces

en: Let te compiler generate long calls (>24 bit)
fr_FR: Dire au compilateur de générer des appels longs (>24 bit)

en: Lets boogie...
fr_FR: Allons faire un tour...

en: Letter Small, 8 1/2 by 11 inches
fr_FR: Lettre Petit, 8 1/2 par 11 pouces

en: Letter, 8 1/2 by 11 inches
fr_FR: Lettre, 8 1/2 par 11 pouces

en: Level to collapse all folds to
fr_FR: Niveau jusqu'où compacter les repliements

en: Level to expand all folds to
fr_FR: Niveau jusqu'où étendre les repliements

en: Level: %d
fr_FR: Niveau : %d

en: Lexer Styles
fr_FR: Styles Lexicaux

en: LibFinder - error
fr_FR: LibFinder - erreur

en: Libraries
fr_FR: Bibliothèques

en: Libraries used in project
fr_FR: Biblothèques utilisées dans le projet

en: Library Directory Separator
fr_FR: Séparateur de répertoires des bibliothèques

en: Library extension (e.g. a):
fr_FR: Extension de bibliothèque (e.g. a) :

en: Library files (*.a, *.so, *.lib, *.dylib, *.bundle)|*.a;*.so;*.lib;*.dylib;*.bundle|All files (*)|*
fr_FR: Fichiers bibliothèques (*.a, *.so, *.lib *.dylib, *.bundle)|*.a;*.so;*.lib;*.dylib;*.bundle|Tous les fichiers (*)|*

en: Library finder
fr_FR: Recherche de Bibliothèques

en: Library path to analyse:
fr_FR: Chemin de la bibliothèque à analyser :

en: Library prefix (e.g. lib):
fr_FR: Préfixe de bibliothèque (par exemple lib) :

en: Library to analyse:
fr_FR: Bibliothèque à analyser :

en: Library with such shortcode already exists.
    If you don't see it, make sure that all known
    libraries (including those from pkg-config
    and predefined ones) are shown.
fr_FR: Une bibliothèque avec un tel "shortcode" existe déjà.
    Si vous ne la voyez pas, assurez vous que toutes les
    bibliothèques connues (y compris celles des pkg-config et
    les prédéfinies) sont affichées.

en: Library wxQA may not be available for wxWidgets built with GCC.
    Continue anyway?
fr_FR: La bibliothèque wxQA peut ne pas être disponible pour les wxWidgets construits avec GCC.
    Continuer quand même ?

en: License
fr_FR: Licence

en: Light
fr_FR: Gras

en: Light
fr_FR: Mise en valeur

en: Light Colour
fr_FR: Couleur du surlignage

en: Light for 3D items
fr_FR: Mise en valeur d'éléments 3D

en: Lightfeather project
fr_FR: Projet Lightfeather

en: Like -MD except mention only user header files, not system header files.
fr_FR: Comme -MD sauf que mentionne seulement les fichiers en-tête de l'utilisateur, et non ceux du système.

en: Limit search to a specific programming language
fr_FR: Limiter la recherche à un langage de programmation spécifique

en: Limit to:
fr_FR: Limiter à :

en: Line
fr_FR: Ligne

en: Line %d, Col %d, Pos %d
fr_FR: Ligne %d, Col %d, Pos %d

en: Line &Copy
fr_FR: &Copie de ligne

en: Line &Delete
fr_FR: &Suppression de ligne

en: Line &Transpose
fr_FR: &Transposition de ligne

en: Line (1 - %d):
fr_FR: Ligne (1 - %d):

en: Line Comment
fr_FR: Ligne Commentaire

en: Line Comment Sample
fr_FR: Exemple de lignes de Commentaires

en: Line Comment Style
fr_FR: Style de ligne de commentaire

en: Line Cu&t
fr_FR: &Couper la ligne

en: Line D&uplicate
fr_FR: &Duplication de ligne

en: Line Feed (Unix Default)
fr_FR: Ligne suivante (Défaut pour Unix)

en: Line Size
fr_FR: Taille de ligne

en: Line Spacing
fr_FR: Espacement de lignes

en: Line comment
fr_FR: Ligne de commentaire

en: Line number : 1...%d
fr_FR: Ligne numéro : 1...%d

en: Line numbers
fr_FR: Numéros de ligne

en: Line numbers background colour
fr_FR: Couleur de fond des numéros de lignes

en: Line numbers foreground colour
fr_FR: Couleur des numéros de lignes

en: Line:
fr_FR: Ligne :

en: LineNo (fg/bg)
fr_FR: N° ligne (avant/arrière plan)

en: Lines
fr_FR: Lignes

en: Lines
fr_FR: Lignes

en: Link
fr_FR: Édition de liens

en: Link Mode (lessram)
fr_FR: Mode d'Édition de liens (moins de ram)

en: Link Mode (moreram)
fr_FR: Mode d'Édition de liens (plus de ram)

en: Link Mode (normal)
fr_FR: Mode d'Édition de liens (normal)

en: Link color
fr_FR: Couleur de lien

en: Link colour
fr_FR: Couleur de lien

en: Link file
fr_FR: Édition de liens du fichier

en: Link libraries:
fr_FR: Bibliothèques à lier :

en: Link library (e.g. -l):
fr_FR: Lier la bibliothèque (e.g. -l) :

en: Link object files to console executable
fr_FR: Lier les fichiers objets à l'exécutable console

en: Link object files to dynamic library
fr_FR: Lier les fichiers objet à la bibliothèque dynamique

en: Link object files to executable
fr_FR: Lier les fichiers objet à l'exécutable

en: Link object files to native executable
fr_FR: Lier les fichiers objet à l'exécutable natif

en: Link object files to static library
fr_FR: Lier les fichiers objets à la bibliothèque statique

en: Link with Winsock2 instead Winsock
fr_FR: Édition de liens avec Winsock2 plutôt que Winsock

en: Link with wxGL and opengl32 libraries
fr_FR: Édition de liens avec les bibliothèques wxGL et opengl32

en: Link-time code generation is incompatible with debugging info
fr_FR: La génération de code au moment de l'édition des liens est incompatible avec les informations de débogage

en: Linkage
fr_FR: Édition des liens

en: Linker
fr_FR: Éditeur de liens

en: Linker Merges FP Constants
fr_FR: L'éditeur de liens fusionne les constantes FP

en: Linker Merges String Constants
fr_FR: L'éditeur de liens fusionne les chaînes de caractères constantes

en: Linker Output Format
fr_FR: Format de sortie du l'Éditeur de liens

en: Linker and startup code
fr_FR: Édition de lien et code de démarrage

en: Linker executable:
fr_FR: Exécutable pour l'édition de liens :

en: Linker flags:
fr_FR: Flags de l'éditeur de liens :

en: Linker for dynamic libs:
fr_FR: Éditeur de liens pour les bibliothèques dynamiques :

en: Linker for static libs:
fr_FR: Éditeur de liens pour les bibliothèques statiques :

en: Linker libs
fr_FR: Librairies pour l'éditeur de liens

en: Linker needs lib extension:
fr_FR: L'éditeur de liens a besoin de l'extension de bibliothèque :

en: Linker needs lib prefix:
fr_FR: L'éditeur de liens a besoin du préfixe de bibliothèque :

en: Linker needs path resolution:
fr_FR: L'éditeur de liens a besoin de résoudre le chemin :

en: Linker options
fr_FR: Options de l'éditeur de liens

en: Linker output optimization (level 1)
fr_FR: Optimisation de la sortie de l'éditeur de liens (niveau 1)

en: Linker output optimization (level 2)
fr_FR: Optimisation de la sortie de l'éditeur de liens (niveau 2)

en: Linker output optimization (level 3)
fr_FR: Optimisation de la sortie de l'éditeur de liens (niveau 3)

en: Linker path's
fr_FR: Chemin de l'éditeur de liens

en: Linker settings
fr_FR: Options de l'éditeur de liens

en: Linker:
fr_FR: Éditeur de liens :

en: Linking %s: %s
fr_FR: Édition de liens %s: %s

en: Linking console executable:
fr_FR: Édition de liens d'un exécutable en mode console :

en: Linking stage skipped (build target has no object files to link)
fr_FR: Phase d'édition de liens sautée (la cible n'a pas de fichiers objets à assembler)

en: Linux style uses linux braces. Opening braces are broken from namespace, class, and function definitions.
    The braces are attached to everything else, including arrays, structs, enums, and statements within a function.
    The minimum conditional indent is one-half indent.
    If you want a different minimum conditional indent, use the K&R style instead. This style works best with a large indent.
    It is frequently used with an indent of 8 spaces.
    Also known as Kernel Normal Form (KNF) style, this is the style used in the Linux BSD kernel.
fr_FR: Le style Linux utilise des accolades linux. Les accolades ouvrantes sont décalées pour les définitions de "namespaces", classes et fonctions.
    Les accolades sont rattachées à tout le reste, y compris les tableaux, les structures, les enums et les instructions internes à une fonction, .
    L'indentation conditionnelle minimale est de la moitié de l'indentation.
    Si vous souhaitez une indentation conditionnelles minimale différente, utilisez plutôt le style K&R. Ce style fonctionne mieux avec une grande indentation.
    Il est fréquemment utilisé avec une indentation de 8 espaces.
    Également connu sous le nom de style Kernel Normal Form (KNF), il s'agit du style utilisé dans le noyau Linux BSD.

en: Lisp style uses attached opening and closing braces. The closing brace is attached to the last line in the block.
    The style implies keep-one-line-statements, but NOT keep-one-line-blocks.
    This style does not support one-line braces.
    If add-one-line-braces is used they will be added as multiple-line braces.
fr_FR: Le style Lisp utilise des accolades d'ouverture et de fermeture rattachées. L'accolade fermante est rattachée à la dernière ligne du bloc.
    Ce style implique de garder sur une ligne les instructions, mais PAS de garder les blocs sur une seule ligne.
    Ce style ne prend pas en charge les accolades dans une seule ligne.
    Si "add-one-line-braces" est utilisé, elles seront ajoutées sous forme d'accolades sur plusieurs lignes.

en: List
fr_FR: Liste

en: List STC
fr_FR: Liste STC

en: List control options
fr_FR: Liste des options de contrôle

en: List dynamically loaded libraries (DLL/SO)
fr_FR: Liste les bibliothèques chargées dynamiquement (DLL/SO)

en: List flags that will only be used during C compilation
fr_FR: Liste des flags qui ne seront utilisés que lors d'une compilation en C

en: List flags that will only be used during C++ compilation
fr_FR: Liste des flags qui ne seront utilisés que lors d'une compilation en C++

en: List of directories with libraries
fr_FR: Liste des répertoires avec bibliothèques

en: List of required libraries:
fr_FR: Liste des bibliothèques requises :

en: Listbox
fr_FR: Boîte liste

en: Literal strings copied to clipboard.
fr_FR: Chaînes littérales copiées dans le presse-papiers.

en: Lives: %d    Score: %d   Length: %d
fr_FR: Vies: %d    Score: %d   Longueur: %d

en: Load / Save
fr_FR: Charger / Enregistrer

en: Load Index File (append)...
fr_FR: Charge le fichier Index (ajout)...

en: Load Index File...
fr_FR: Charger de fichier d'Index...

en: Load Settings Template If No Saved Settings Exist
fr_FR: Charger un modèle de configuration par défaut s'il n'y en a pas de sauvegardé

en: Load Snippets
fr_FR: Charger les Snippets

en: Load Unicode
fr_FR: Charger de l'Unicode

en: Load Unicode?
fr_FR: Charger de l'Unicode ?

en: Load from file
fr_FR: Charger à partir du fichier

en: Load saved settings template.
fr_FR: Chargement du modèle enregistré de configuration.

en: Load script
fr_FR: Charger le script

en: Load snippets from file
fr_FR: Charger les Snippets depuis un fichier

en: Loaded %d plugins
fr_FR: %d Extensions chargées

en: Loaded config file '%s' (personality: '%s')
fr_FR: Fichier de configuration chargé '%s' (personnalité : '%s')

en: Loaded libraries
fr_FR: Bibliothèques chargées

en: Loading %s
fr_FR: Chargement de %s

en: Loading commits...
fr_FR: Chargement des dépôts...

en: Loading files
fr_FR: Chargement de fichiers

en: Loading files...
fr_FR: Chargement de fichiers...

en: Loading image: '%s' failed!
fr_FR: Le chargement de l'image : '%s' a échoué !

en: Loading of font data failed.
fr_FR: Échec de chargement des données de police de caractères.

en: Loading of font metrics failed for font file '%s'.
fr_FR: Chargement du fichier de métrique pour le fichier de police '%s'.

en: Loading of font metrics file '%s' failed.
fr_FR: Le chargement du fichier de métrique de police '%s' a échoué.

en: Loading plugin
fr_FR: Chargement d'une extension

en: Loading workspace...
fr_FR: Chargement de l'espace de travail...

en: Loading:
fr_FR: Chargement :

en: Locals
fr_FR: Variables locales

en: Locate profile information
fr_FR: Localiser les informations de profil

en: Locate_ClangdDir detected clangd in : %s
fr_FR: Locate_ClangdDir a détecté clangd dans : %s

en: Location of XXX:
fr_FR: Emplacement de XXX :

en: Lock aspect
fr_FR: Verrouiller l'aspect

en: Lock horizontal and vertical zoom aspect.
fr_FR: Verrouiller ensemble les valeurs de zoom horizontal et vertical.

en: Log MouseWheelZoom
fr_FR: Enregistrer MouseWheelZoom

en: Log Source
fr_FR: Journal Source

en: LogHacker
fr_FR: Décryptage de Journaux

en: Logger type
fr_FR: Type de journal

en: Logs
fr_FR: Journaux

en: Logs & others
fr_FR: Journaux et autres

en: Long help
fr_FR: Aide étendue

en: Long l&ine guide column (%d)...
fr_FR: Colonne de guide les l&ignes longues (%d)...

en: Lower weight means higher priority (order of compiling)
fr_FR: Un poids plus faible signifie une plus grande priorité (ordre de compilation)

en: Lowercase
fr_FR: Minuscules

en: MB
fr_FR: MO

en: MCS51 Options
fr_FR: Options MCS51

en: MCS51 Project
fr_FR: Projet MCS51

en: MCS51, DS390/400, PIC, HC08, S08, and 6502 backends do not support changing the calling convention
fr_FR: Les "backends" MCS51, DS390/400, PIC, HC08, S08 et 6502 ne permettent pas de modifier la convention d'appel

en: MOS6502 Options
fr_FR: Options MOS6502

en: MS Visual C++ 6.0 project files
fr_FR: Fichiers de projet MS Visual C++ 6.0

en: MS Visual C++ 6.0 workspace files
fr_FR: Fichier d'espace de travail MS Visual C++ 6.0

en: MS Visual C++ project file
fr_FR: Fichiers de projet MS Visual C++

en: MS Visual C++ project...
fr_FR: Fichiers de projet MS Visual C++...

en: MS Visual C++ workspace file
fr_FR: Fichier d'espace de travail MS Visual C++

en: MS Visual C++ workspace...
fr_FR: Espace de travail MS Visual C++...

en: MS Visual Studio 10.0+ project files
fr_FR: Fichiers de projet MS Visual Studio 10.0+

en: MS Visual Studio 7.0+ project files
fr_FR: Fichiers de projet MS Visual Studio 7.0+

en: MS Visual Studio 7.0+ solution files
fr_FR: Fichiers solution de MS Visual Studio 7.0+

en: MS Visual Studio project...
fr_FR: Projet MS Visual Studio...

en: MS Visual Studio solution...
fr_FR: Solution de MS Visual Studio...

en: MSP430 MCU derivatives
fr_FR: Dérivés de MSP430 MCU

en: MSP430 Project
fr_FR: Projet MSP430

en: MSP430 architecture specific
fr_FR: Spécifique à l'architecture MSP430

en: Ma&ke EOLs consistent
    before search
fr_FR: Rendre les caractères de &fin de lignes
    consistants avant la recherche

en: Macro definitions
fr_FR: Définitions de Macros

en: Macro substitution
fr_FR: Substitution par macro

en: Macro usages
fr_FR: Utilisations des Macros

en: Main Toolbar
fr_FR: Barre d'outils principale

en: Main resource
fr_FR: Ressources principales

en: Main security switches
fr_FR: Commutateurs principaux de sécurité

en: Maintain floating point precision (disables some optimizations)
fr_FR: Maintenir la précision en virgule flottante (désactive certaines optimisations)

en: Major Version
fr_FR: Version Majeure

en: Major: %M, Minor: %m, Build: %b, Revision: %r, SVN Revision: %s, Date: %d, Month: %o, Year: %y, Ubuntu Style Version: %u, Status: %T, Status Short: %t, Project title: %p
fr_FR: Majeur: %M, Mineur: %m, Génération: %b, Révision: %r, Révision SVN: %s, Date: %d, Mois: %o, Année: %y, Style de Version Ubuntu: %u, État: %T, État en abrégé: %t, Titre du projet: %p

en: Make D lines executable statements in fixed form
fr_FR: Rendre les D lignes exécutables en format fixe

en: Make EOLs Consistent Now
fr_FR: Rendre les caractères de fin de lignes consistants Maintenant

en: Make Indents Consistent
fr_FR: Rendre les Indentations Consistantes

en: Make Pascal linkage the default
fr_FR: Faire de l'édition de liens de type Pascal le défaut

en: Make Strings ReadOnly
fr_FR: Rendre les chaînes en Lecture Seule (ReadOnly)

en: Make all functions reentrant
fr_FR: Rendre toutes les fonctions réentrantes

en: Make all public symbols uppercase
fr_FR: Passer en majuscules tous les symboles publiques

en: Make changes for:
fr_FR: Faire les changements pour :

en: Make char signed by default
fr_FR: Rendre le type char "signed" par défaut

en: Make command for 'Build project/target' is empty. Nothing will be built!
fr_FR: La commande de Make pour 'Générer projet/cible' est vide. Rien ne sera généré !

en: Make command for 'Clean project/target' is empty. Nothing will be cleaned!
fr_FR: La commande Make pour 'Nettoyer le projet/cible' est vide. Rien ne sera nettoyé !

en: Make current page the first one
fr_FR: Faire de la page courante la première

en: Make current page the last one
fr_FR: Faire de la page courante, la dernière

en: Make distribution package
fr_FR: Faire un "package" de distribution

en: Make document read only
fr_FR: Mettre le document en lecture seule

en: Make program:
fr_FR: Programme Make :

en: Make roo&t
fr_FR: En faire la &racine

en: Make selection CamelCase
fr_FR: Passer la sélection mode dit CamelCase

en: Make selection lowercase
fr_FR: Passer la sélection en minuscules

en: Make selection uppercase
fr_FR: Passer la sélection en majuscules

en: Make static functions global
fr_FR: Rendre les fonctions statiques globales

en: Make stdcall linkage the default
fr_FR: Faire des liens avec stdcall par défaut

en: Makefile:
fr_FR: Makefile :

en: Makes the search box of the Thread search panel the focused control
fr_FR: Donne le contrôle prioritaire à la boîte de recherche du panneau de Thread Search

en: Makes the whole text visible
fr_FR: Rendre visible tout le texte

en: Malformed $inputstr in command line -- no closing '}' found:
fr_FR: $inputstr mal formé dans la ligne de commande -- parenthèse fermante '}' non trouvée :

en: Man page:
fr_FR: Pages man :

en: Man pages viewer
fr_FR: Visualiseur de pages man

en: Man/Html pages viewer
fr_FR: Visualiseur de pages man/html

en: Manage &plugins...
fr_FR: Gestion des &extensions...

en: Manage associations
fr_FR: Gérer les associations

en: Manage automatic source paths
fr_FR: Gestion des chemins source automatiques

en: Manage opened windows
fr_FR: Gestion des fenêtres ouvertes

en: Manage plugins
fr_FR: Gestion des extensions

en: Manage your project version
fr_FR: Gère votre version de projet

en: Manage...
fr_FR: Gérer...

en: Management
fr_FR: Gestion

en: Manager failed to access XRC resource '%s'. Load from file '%s'
fr_FR: Le gestionnaire n'a pas réussi à accéder à la ressource XRC '%s'. Chargement à partir du fichier '%s'

en: Manager failed to load XRC resource '%s'.
fr_FR: Le gestionnaire a échoué pour charger la ressource XRC '%s'.

en: Manager hardly failed to load XRC resource '%s'.
fr_FR: Le gestionnaire a complètement échoué pour charger la ressource XRC '%s'.

en: Manager initialized
fr_FR: Gestionnaire initialisé

en: Mandrav, for the n00b intro to profiling
    and the sources of his Source code
    formatter (AStyle) Plugin, whose clean
    code structure served as a basis for this
    plugin
    :)
fr_FR: Mandrav, pour l'intro au profilage pour les n00b
    et les sources ainsi que ses codes Source du
    greffon de formattage (AStyle), dont la structure
    a servi de base à ce greffon-ci
    :)

en: Manifest file created
fr_FR: Fichier manifest créé

en: Manually update the selected watch.
fr_FR: Mise à jour manuelle de la surveillance sélectionnée.

en: Margin Bottom (mm)
fr_FR: Marge basse (mm)

en: Margin Left (mm)
fr_FR: Marge gauche (mm)

en: Margin Right (mm)
fr_FR: Marge droite (mm)

en: Margin Space
fr_FR: Espace de Marge

en: Margin Top (mm)
fr_FR: Marge haute (mm)

en: Margin chrome colour
fr_FR: Couleur de la marge

en: Margin chrome highlight colour
fr_FR: Couleur de la marge surlignée

en: Margin height
fr_FR: Hauteur de marge

en: Margin in Dialog Units
fr_FR: Marge en unités de dialogues

en: Margin width
fr_FR: Largeur de la marge

en: Margins
fr_FR: Marges

en: Margins and caret
fr_FR: Marges et tirets

en: Mark this script as TRUSTED for this session
fr_FR: Marque de script comme étant de CONFIANCE pour cette session

en: Mark this script as TRUSTED permanently
fr_FR: Marque de script comme étant de CONFIANCE de façon permanente

en: Marker Text
fr_FR: Texte de marqueur

en: Marker position
fr_FR: Position de marqueur

en: Marker style
fr_FR: Style de marqueur

en: Markup invalid.
fr_FR: Balisage non valide.

en: Mask Color
fr_FR: Masque de Couleur

en: Mask:
fr_FR: Masque :

en: Mask:
fr_FR: Masque :

en: Mass manipulate project / target options in a workspace.
fr_FR: Manipulation en masse d'options de projets / cibles dans un espace de travail.

en: Match &case
fr_FR: &Respecter la casse

en: Match (fg/bg)
fr_FR: Concordance (avant/arrière plan)

en: Match case
fr_FR: Respecter la casse

en: Match newlines
fr_FR: Concordance des caractères de fin de ligne

en: Matches only word starting with search expression
fr_FR: Ne fait concorder que les mots commençant par l'expression recherchée

en: Matlab project
fr_FR: Projet Matlab

en: Matrix in Dialog-Units
fr_FR: Matrice en unités de dialogues

en: Max Height
fr_FR: Hauteur Max

en: Max Length
fr_FR: Longueur max

en: Max Value
fr_FR: Valeur Max

en: Max Width
fr_FR: Largeur Max

en: Max nr. of errors to log (0=unlimited):
fr_FR: Nombre max d'erreurs à mettre dans le journal (0=illimité)

en: Max number of JumpView window rows
fr_FR: Nombre maximal de lignes de la fenêtre JumpView

en: Max size in dialog units
fr_FR: Taille Max en unités de dialogues

en: Max stored aligner items
fr_FR: Nombre max d'éléments d'alignement stockés

en: Max. Page
fr_FR: Page Max

en: Max. Size
fr_FR: Taille max

en: Max. Value
fr_FR: Valeur Max

en: Maximize
fr_FR: Maximiser

en: Maximize speed
fr_FR: Maximiser la vitesse

en: Maximum # of spaces to indent a continuation line (max. 120):
fr_FR: # maximal d'espaces pour indenter une ligne suite (max. 120):

en: Maximum allowed code-completion matches:
fr_FR: Nombre maximum autorisé de correspondances pour la complétion du code :

en: Maximum allowed parsers:
fr_FR: Nombre maximum d'analyseurs autorisés :

en: Maximum amount of items in search history
fr_FR: Nombre maximum d'éléments dans l'historique de recherche

en: Maximum amount of items in search history must be between 1 and 200 (both included).
    Setting a value smaler than the actual count of elements truncates the history, if the dialog is closed.
fr_FR: Le nombre maximum d'éléments dans l'historique de recherche doit être compris entre 1 et 200 (inclus).
    Configurer une valeur plus petite que celle actuellement en cours, tronque l'historique, si le dialogue est fermé.

en: Maximum number of notebook pages exceeded,
    please close one first.
fr_FR: Nombre maximal de pages de notebook atteint,
    veuillez en fermer une d'abord.

en: Maximum optimization (no need for other options)
fr_FR: Optimisation maximale (pas besoin d'autres options)

en: Maximum play time (sec)
fr_FR: Temps maximum de jeu (sec)

en: Maximun number value
    used for the random
    incrementation of the
    revision.
fr_FR: Valeur maximale utilisée
    pour l'incrémentation aléatoire
    du numéro de révision.

en: Media File
fr_FR: Fichier Média

en: MemCheck options
fr_FR: Options de MemCheck

en: Member variables
fr_FR: Variables membres

en: Members:
fr_FR: Membres :

en: Memory
fr_FR: Mémoire

en: Memory Model
fr_FR: Modèle de mémoire

en: Memory Sizes
fr_FR: Tailles Mémoire

en: Memory dump
fr_FR: Vidage mémoire

en: Memory model options
fr_FR: Options du modèle de mémoire

en: Mention all functions in the flat profile, even those that were never called, and that had no time spent in them. (Useful with static call graph.)
fr_FR: Mentionner toutes les fonctions dans le "profil plat", même celles qui n'ont jamais été appelées, et qui n'ont pas consommé de temps. (Utile avec les graphes d'appels statiques.)

en: Menu background
fr_FR: Arrière-plan des menus

en: Menu bar
fr_FR: Barre de menus

en: Menu editor
fr_FR: Éditeur de menus

en: Menu text
fr_FR: Texte des menus

en: MenuBar editor
fr_FR: Éditeur de Barre de menus

en: Merge Removing old[%s][%d]
fr_FR: Fusion Suppression d'anciens [%s][%d]

en: Merge change type[%d]:item[%zu]:id[%d]:@[%p]text[%s]key[%s]
fr_FR: Fusion du changement type[%d]:item[%zu]:id[%d]:@[%p]text[%s]key[%s]

en: Merge duplicate strings
fr_FR: Fusionner les chaînes de caractères redondantes

en: Merge:CreateNew refused to allocate the new wxCmd
fr_FR: Merge:CreateNew refus d'allocation du nouveau wxCmd

en: MergeDynamicMenuItems() modified %d items
fr_FR: MergeDynamicMenuItems() modification de %d éléments

en: Mesh is invalid.
fr_FR: Maillage non valide.

en: Message logs' font size:
fr_FR: Taille de police des messages du journal :

en: Message:
fr_FR: Message :

en: Messages notebook
fr_FR: Panneau de messages

en: Method 'RegisterFont' for wxFont instances is not available for platform WXMAC.
fr_FR: La méthode 'RegisterFont' pour une instance de wxFont n'est pas valide sur une plateforme WXMAC.

en: Method 'RegisterFont' for wxFont instances is not available for your platform.
fr_FR: La méthode 'RegisterFont' pour une instance de wxFont n'est pas valide sur votre plateforme.

en: Method is not available for your platform.
fr_FR: La méthode n'est pas disponible sur votre plateforme.

en: Method:
fr_FR: Méthode :

en: Metric file of font file '%s' not accessible.
fr_FR: Le fichier de métrique de la police '%s' n'est pas accessible.

en: Middle
fr_FR: Milieu

en: Middle Mouse Select and Paste
    
    This plugin adds editor functions using the shiftKey, ctrlKey and  middleMouse button.
    
    If selected text & shift-middleMouse, paste selected text at current cursor position.
    If selected text & shift-middleMouse inside selection, copy to clipboard.
    If selected text & shift-switch editor, copy selection to clipboard.
    If selected text & shift-ctrl-middleMouse, overwrite selection with clipboard data.
    If no selected text & Shift-middleMouse, paste clipboard data at cursor position(like ctrl-v).
fr_FR: Sélectionner et coller avec le bouton milieu de la souris
    
    Ce greffon ajoute des fonctions d'édition utilisant les touches Maj, Ctrl et le bouton milieu de la souris.
    
    Si texte sélectionné & Maj-Souris milieu, colle le texte sélectionné à la position courante du curseur.
    Si texte sélectionné & Maj-Souris milieu dans une sélection, copie dans le presse papier.
    Si texte sélectionné & Maj-switch editor, copie la sélection dans le presse papier.
    Si texte sélectionné & Maj-Ctrl-Souris milieu, remplace la sélection par les données du presse papier.
    Si pas de texte sélectionné & Maj-Souris milieu, colle les données du presse papier à la position du curseur (comme ctrl-v).

en: Millimetres
fr_FR: Millimètres

en: Mime extension for wxSmith
fr_FR: Extension Mime pour wxSmith

en: Mime type
fr_FR: Type MIME

en: Min Height
fr_FR: Hauteur Min

en: Min Value
fr_FR: Valeur Min

en: Min Width
fr_FR: Largeur Min

en: Min size in dialog units
fr_FR: Taille Min en unités de dialogues

en: Min. Margin Bottom (mm)
fr_FR: Marge basse mini (mm)

en: Min. Margin Left (mm)
fr_FR: Marge gauche mini (mm)

en: Min. Margin Right (mm)
fr_FR: Marge droite mini (mm)

en: Min. Margin Top (mm)
fr_FR: Marge haute mini (mm)

en: Min. Page
fr_FR: Page min

en: Min. Size
fr_FR: Taille min

en: Min. pane size
fr_FR: Taille minimale du panneau

en: Minimal indent added when a header is built of multiple lines:
fr_FR: Indentation minimale ajoutée quand un header est fait de lignes multiples :

en: Minimize
fr_FR: Minimiser

en: Minimize space
fr_FR: Minimiser l'espace

en: Minimum count
fr_FR: Valeur min Compteur

en: Minimum selected length
fr_FR: Longueur minimale sélectionnée

en: Minimum work time (sec)
fr_FR: Temps minimum de jeu (sec)

en: Minor Version
fr_FR: Version mineure

en: Minor maximum:
fr_FR: Valeur max pour n° mineur :

en: Mirrors installed
fr_FR: Mirroirs installés

en: Misc
fr_FR: Divers

en: Miscellaneous
fr_FR: Divers

en: Miscellaneous Options
fr_FR: Options diverses

en: Miscellaneous Settings
fr_FR: Configurations diverses

en: Miscellaneous options
fr_FR: Options diverses

en: Mismatch of vector sizes.
fr_FR: Incompatibilité des tailles de vecteurs.

en: Missing 'return' Statements
fr_FR: Instructions 'return' absentes

en: Missing Help plugin doc directory : %s
fr_FR: Répertoire manquant de la doc du greffon Help : %s

en: Missing Help plugin ini file: %s
fr_FR: Le fichier ini du greffon Help est manquant : %s

en: Missing filename in %s
fr_FR: Nom de fichier absent dans %s

en: Missing font tables for font file '%s'.
fr_FR: Tables de police absentes dans le fichier de police de caractères '%s'.

en: Missing libraries definitions
fr_FR: Définitions de bibliothèques absentes

en: Missing palette: '%s'.
fr_FR: Palette absente : '%s'.

en: Misspelled Word:
fr_FR: Mot mal orthographié :

en: Mixed Line Endings
fr_FR: Fins de lignes mélangées

en: Mixed Mode
fr_FR: Mode Mixe

en: Mixed line endings found, setting mode %s
fr_FR: Mélange de types de fins de lignes détecté, configuration en mode %s

en: ModPoller
fr_FR: Recherche de Modifications

en: Modern
fr_FR: Moderne

en: Modified
fr_FR: Modifié

en: Modified
fr_FR: Modifié

en: Modifier key (default is Cmd on Mac and Ctrl on other platforms):
fr_FR: Modificateur de touche (par défaut Cmd sur Mac et Ctrl sur les autres plateformes) :

en: Modifier needed to advance through the tabs (changes selection)
fr_FR: Modificateur de touche nécessaire pour avancer dans les onglets (change la sélection)

en: Modifier needed to move the tabs (if some of them are invisible)
fr_FR: Modificateur de touche nécessaire pour déplacer les onglets (si certains d'entre eux sont invisibles)

en: Modify
fr_FR: Modifier

en: Modify flag
fr_FR: Modifier le flag

en: Modify flag...
fr_FR: Modifier le flag...

en: Modifying expression
fr_FR: Modification de l'expression en cours

en: Monarch Envelope, 3 7/8 by 7 1/2 inches
fr_FR: Enveloppe Monarch, 3 7/8 par 7 1/2 pouces

en: More ...
fr_FR: Davantage ...

en: More errors follow but not being shown.
fr_FR: Plus d'erreurs suivent mais ne sont pas affichées.

en: More targets available...
fr_FR: Davantage de cibles disponibles...

en: Mouse Drag Scrolling
fr_FR: Glisser-Déposer-Molette à la Souris

en: Mouse Drag Scrolling Configuration
fr_FR: Configuration du Glisser-Déposer-Molette à la Souris

en: Mouse Drag and Scroll using Right or Middle Mouse Key
fr_FR: Glisser et déposer utilisant les boutons droit ou milieu de la souris

en: Mouse Key To Use:
fr_FR: Bouton de Souris à utiliser :

en: Mouse Middle Button Closes Tab
fr_FR: Le Bouton milieu de la Souris Ferme l'onglet

en: MouseSap Configuration
fr_FR: Configuration de MouseSap

en: MouseSap Enabled
fr_FR: MouseSap activé

en: Movable
fr_FR: Déplacable

en: Move &down
fr_FR: Déplacer vers le &bas

en: Move &up
fr_FR: Déplacer vers le &haut

en: Move Down
fr_FR: Déplacer vers le bas

en: Move Item Down
fr_FR: Déplacer l'élément vers le bas

en: Move Item Up
fr_FR: Déplacer l'élément vers le haut

en: Move Up
fr_FR: Déplacer vers le haut

en: Move caret one paragraph down
fr_FR: Déplacer le curseur d'un paragraphe vers le bas

en: Move caret one paragraph down while extend the selection
fr_FR: Déplacer le curseur d'un paragraphe vers le bas lors de l'expansion de la sélection

en: Move caret one paragraph up
fr_FR: Déplacer le curseur d'un paragraphe vers le haut

en: Move caret one paragraph up and extend the selection
fr_FR: Déplacer le curseur d'un paragraphe vers le haut et étendre la sélection

en: Move caret one wordpart to the left
fr_FR: Déplacer le curseur d'un mot vers la gauche

en: Move caret one wordpart to the left and extend the selection
fr_FR: Déplacer le curseur d'un mot vers la gauche et étendre la sélection

en: Move caret one wordpart to the right
fr_FR: Déplacer le curseur d'un mot vers la droite

en: Move caret one wordpart to the right and extend the selection
fr_FR: Déplacer le curseur d'un mot vers la droite et étendre la sélection

en: Move current line between top, middle, and bottom area of display window if disassembly document position allows.
fr_FR: Déplacer la ligne courante entre le haut, le milieu et le bas de l'espace d'affichage si le désassemblage du document le permet.

en: Move directory '%s' failed with error %i
fr_FR: Le déplacement du répertoire '%s' a échoué avec l'erreur %i

en: Move down
fr_FR: Déplacer vers le bas

en: Move project down	Ctrl-Shift-Down
fr_FR: Déplacer le projet vers le bas	Ctrl-Shift-Down

en: Move project down in project tree
fr_FR: Descendre le projet dans l'arborescence des projets

en: Move project up	Ctrl-Shift-Up
fr_FR: Déplacer le projet vers le haut	Ctrl-Shift-Up

en: Move project up in project tree
fr_FR: Monter le projet dans l'arborescence des projets

en: Move the Program counter to the selected/current line
fr_FR: Déplacer le compteur de programme jusqu'à la ligne courante/sélectionnée

en: Move to
fr_FR: Déplacer vers

en: Move to "head up" position
fr_FR: Déplacer vers la position "haute"

en: Move up
fr_FR: Déplacer vers le haut

en: Movement
fr_FR: Mouvement

en: Moves the caret to the matching brace (if any)
fr_FR: Déplacer le curseur à l'accolade correspondante (si elle existe)

en: Moving '%s' failed with error %i
fr_FR: Le déplacement de '%s' a échoué avec l'erreur %i

en: Mozilla style uses linux braces. Opening braces are broken from classes, structs, enums, and function definitions.
    The braces are attached to everything else, including namespaces, arrays, and statements within a function.
    This style frequently is used with an indent of 2 spaces and --break-return-type.
fr_FR: Le style Mozilla utilise des accolades Linux. Les accolades ouvrantes sont décalées pour les définitions de classes, structures, enums et fonctions.
    Les accolades sont rattachées à tout le reste, y compris les "namespaces", les tableaux et les instructions internes d'une fonction.
    Ce style est souvent utilisé avec une indentation de 2 espaces et une option --break-return-type.

en: Multi-&line search
fr_FR: Recherche multi-&lignes

en: Multi-line comment begin:
fr_FR: Début de commentaire sur plusieurs lignes :

en: Multi-line comment end:
fr_FR: Fin de commentaire sur plusieurs lignes :

en: Multi-line comment trigger:
fr_FR: Déclencheur de commentaires sur plusieurs lignes :

en: Multi-threaded 'Search in files' with preview window.
fr_FR: 'Recherche dans des fichiers' en utilisant plusieurs threads avec fenêtre d'aperçu.

en: Multi-threaded DLL Debug Runtime Library
fr_FR: Bibliothèque Runtime DLL de débogage multithread

en: Multi-threaded DLL Runtime Library
fr_FR: Bibliothèque Runtime DLL Multithread

en: Multi-threaded Debug Runtime Library
fr_FR: Bibliothèque Runtime de débogage multi-thread

en: Multi-threaded Runtime Library
fr_FR: Bibliothèque Runtime multi-thread

en: Multiple matches
fr_FR: Correspondances multiples

en: Multiple of
fr_FR: Multiple de

en: Multiple responses re-directed to Search results log.
fr_FR: Réponses multiples redirigées vers le journal de sortie de Recherche.

en: Multiple selection
fr_FR: Sélection multiple

en: Multisampling support
fr_FR: Prise en charge du multiéchantillonnage

en: Must have at least one set active (can be empty).
fr_FR: Doit avoir au moins un ensemble actif (peut être vide).

en: NGPlant support
fr_FR: Support de NGPlant

en: NM's Output
fr_FR: Sortie de NM

en: NOTE: All programs must exist either in the "bin" sub-directory of this path, or in any of the "Additional paths"...
fr_FR: NOTE : Tous les programmes doivent exister dans le sous-répertoire "bin" de ce chemin de base ou dans les "Chemins complémentaires"...

en: NOTE: Default is to clean all projects/targets at once, before building them.
fr_FR: NOTE : Par défaut tous les projets/cibles sont nettoyés d'un seul coup, avant de les générer.

en: NOTE: Environment variables sets can be setup (globally within C::B) under:
    Settings -> Environment -> Environment variables
fr_FR: NOTE : Les variables d'environnement peuvent être configurées (globalement dans C::B) sous :
    Paramètres -> Environnement... -> Variables d'environnement

en: NOTE: Right-click to setup or edit compiler flags.
fr_FR: NOTE : Clic droit pour configurer ou éditer les flags.

en: NOTE: The clangd's version must be 13 or newer. Restart CB after changing this field.
fr_FR: NOTE : La version de clangd doit être 13 ou plus récente. Redémarrez CB après avoir modifié ce champ.

en: NOTE: These variables are applied on startup (or manually) within the focus of Code::Blocks.
fr_FR: NOTE : Ces variables sont appliquées au démarrage (ou manuellement) seulement pour Code::Blocks.

en: NOTE: This project uses build scripts so it may override any options you set here...
fr_FR: NOTE: Ce projet utilise des scripts de génération donc il pourrait ne pas tenir compte de certaines options ici ...

en: NVidia CG support
fr_FR: Support de NVidia CG

en: Name
fr_FR: Nom

en: Name Your New File:
fr_FR: Nommer votre Nouveau Fichier :

en: Name is not unique! Choose different one.
fr_FR: Le nom n'est pas unique ! En choisir un autre.

en: Name of the document or filename
fr_FR: Nom du document ou du fichier

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Name:
fr_FR: Nom :

en: Namespace:
fr_FR: Espace de nommage :

en: Nassi Shneiderman diagram
fr_FR: Diagramme Nassi Shneiderman

en: Nassi Shneiderman diagram, (*.nsd)|*.nsd
fr_FR: Diagramme Nassi Shneiderman, (*.nsd)|*.nsd

en: Nassi-Shneiderman diagram
fr_FR: Diagramme Nassi-Shneiderman

en: Native
fr_FR: Natif

en: Native UTF-16
fr_FR: UTF-16 natif

en: Native UTF-32
fr_FR: UTF-32 natif

en: NativeParser::AddProjectToParser: Add project (%s) to parser
fr_FR: NativeParser::AddProjectToParser : Ajout du projet (%s) à l'analyseur

en: NativeParser::AddProjectToParser: Done adding %zu files of project (%s) to parser.
fr_FR: NativeParser::AddProjectToParser : Ajout de %zu fichiers du projet (%s) à l'analyseur, effectué.

en: NativeParser::AddProjectToParser: Done adding stand-alone file (%s) of editor to parser.
fr_FR: NativeParser::AddProjectToParser : Ajout d'un fichier autonome (%s) de l'éditeur à l'analyseur, fait.

en: NativeParser::CreateParser: Finish creating a new parser for project '%s'
fr_FR: NativeParser::CreateParser : Créer un nouvel analyseur pour le projet '%s', terminé

en: NativeParser::DeleteParser: Deleting parser for project '%s'!
fr_FR: NativeParser::DeleteParser : Suppression de l'analyseur du projet '%s' !

en: NativeParser::DoFullParsing took: %.3f seconds.
fr_FR: NativeParser::DoFullParsing a pris : %.3f secondes.

en: NativeParser::OnParserEnd: Project '%s' parsing stage done!
fr_FR: NativeParser::OnParserEnd : Projet '%s' Étape d'analyse terminée !

en: NativeParser::OnParserStart: %s in project '%s'
fr_FR: NativeParser::OnParserStart : %s dans le projet '%s'

en: NativeParser::OnParserStart: Batch parsing error in project '%s'
fr_FR: NativeParser::OnParserStart : Erreur d'analyse en batch dans le projet '%s'

en: NativeParser::OnParserStart: Starting add file parsing for project '%s'...
fr_FR: NativeParser::OnParserStart : Démarrage d'ajout d'analyse de fichier pour le projet '%s'...

en: NativeParser::OnParserStart: Starting batch parsing for project '%s'...
fr_FR: NativeParser::OnParserStart : Démarrage de l'analyse en batch du projet '%s'...

en: NativeParser::OnParserStart: Starting re-parsing for project '%s'...
fr_FR: NativeParser::OnParserStart : Démarrage de la réanalyse du projet '%s'...

en: NativeParser::OnParsingOneByOneTimer: Nothing needs to be parseed in this project, switching to next project...
fr_FR: NativeParser::OnParsingOneByOneTimer : Rien à analyser dans ce projet, passer au projet suivant...

en: NativeParser::RemoveObsoleteParsers:Removed obsolete parser of '%s'
fr_FR: NativeParser::RemoveObsoleteParsers :Suppression de l'analyseur obsolète dans '%s'

en: Navigation Style:
fr_FR: Style de Navigation :

en: Ne&xt page
fr_FR: Page &suivante

en: Near Code Model
fr_FR: Modèle de Code "Near"

en: Need dependency checks:
fr_FR: Nécessite des vérifications de dépendance :

en: Needle Colour
fr_FR: Couleur de l'aiguille

en: Network connected.
fr_FR: Le réseau est connecté.

en: Network disconnected.
fr_FR: Le réseau est déconnecté.

en: Network is offline.
fr_FR: Le réseau est hors ligne.

en: Network is online.
fr_FR: Le réseau est en ligne.

en: Network proxy
fr_FR: Proxy réseau

en: Networking support
fr_FR: Support de réseau

en: Never
fr_FR: Jamais

en: Never use a frame pointer
fr_FR: Ne jamais utiliser le pointeur de frame

en: New
fr_FR: Nouveau

en: New %s resource
fr_FR: Nouvelle ressource %s

en: New Clangd Client log @:
fr_FR: Nouveau journal du client Clangd @ :

en: New Directory Name:
fr_FR: Nouveau Nom de Répertoire :

en: New Menu
fr_FR: Nouveau menu

en: New Path
fr_FR: Nouveau Chemin

en: New Set
fr_FR: Nouvel ensemble

en: New Tool
fr_FR: Nouvel outil

en: New Variable
fr_FR: Nouvelle variable

en: New Word:
fr_FR: Nouveau Mot :

en: New application class created
fr_FR: Une nouvelle classe application a été créée

en: New build target
fr_FR: Nouvelle cible de génération

en: New category
fr_FR: Nouvelle Catégorie

en: New character
fr_FR: Nouveau caractère

en: New code seg for each function
fr_FR: Nouveau segment de code pour chaque fonction

en: New command: %s
fr_FR: Nouvelle commande : %s

en: New custom
fr_FR: Nouvel élément personalisé

en: New directory...
fr_FR: Nouveau répertoire...

en: New extension
fr_FR: Nouvelle extension

en: New file
fr_FR: Nouveau fichier

en: New file name
fr_FR: Nouveau nom de fichier

en: New file...
fr_FR: Nouveau fichier...

en: New flag
fr_FR: Nouveau flag

en: New flag...
fr_FR: Nouveau flag...

en: New from template
fr_FR: Nouveau à partir d'un modèle

en: New group
fr_FR: Nouveau groupe

en: New handler
fr_FR: Nouveau gestionnaire

en: New item
fr_FR: Nouvel élément

en: New language
fr_FR: Nouveau langage

en: New library
fr_FR: Nouvelle bibliothèque

en: New line above current line
fr_FR: Nouvelle ligne au-dessus de la ligne courante

en: New line below current line
fr_FR: Nouvelle ligne au-dessous de la ligne courante

en: New name:
fr_FR: Nouveau nom :

en: New page
fr_FR: Nouvelle page

en: New project
fr_FR: Nouveau projet

en: New project created successfully!
fr_FR: Nouveau projet créé avec succès !

en: New regular expression
fr_FR: Nouvelle expression régulière

en: New shortcut:
fr_FR: Nouveau raccourci clavier :

en: New snippet
fr_FR: Nouveau snippet

en: New stored expression
fr_FR: Nouvelle expression enregistrée

en: New theme name
fr_FR: Nouveau nom du thème

en: New value to set
fr_FR: La nouvelle valeur à définir

en: New virtual build target
fr_FR: Nouvelle cible de génération virtuelle

en: New virtual folder
fr_FR: Nouveau répertoire virtuel

en: New%s
fr_FR: Nouveau_%s

en: New...
fr_FR: Nouveau...

en: Next
fr_FR: Suivant

en: Next Mark
fr_FR: Marque suivante

en: Next bookmark
fr_FR: Signet suivant

en: Next call tip
fr_FR: Conseil suivant

en: Next instruction
fr_FR: Instruction suivante

en: Next line
fr_FR: Ligne suivante

en: Next page
fr_FR: Page suivante

en: Nice, isn't it?
fr_FR: Chouette, n'est-ce pas ?

en: No
fr_FR: Non

en: No
fr_FR: Non

en: No 'Lexer' element in file...
fr_FR: Aucun élément d'analyse lexicologique dans le fichier ...

en: No Far to Near Addressing
fr_FR: Pas d'adressage "Far" vers "Near"

en: No Items
fr_FR: Pas d'éléments

en: No LAN
fr_FR: Pas de LAN

en: No Languages Found
fr_FR: Langage non trouvé

en: No Scroll
fr_FR: Sans défilement

en: No [Files] section in
fr_FR: Pas de section [Fichier] dans

en: No active compiler
fr_FR: Pas de compilateur actif

en: No active project found. Settings not saved.
fr_FR: Pas de projet actif trouvé. Configuration non sauvegardée.

en: No active project was found!
fr_FR: Aucun projet actif n'a été trouvé !

en: No active project was found.
    Makefile was not generated.
fr_FR: Pas de projet actif trouvé.
    Le Makefile n'a pas été généré.

en: No active project!
fr_FR: Aucun projet actif !

en: No active project(s) to process.
fr_FR: Aucun projet actif à traiter.

en: No bookmarks in document
fr_FR: Aucun signet dans le document

en: No classes declared or no un-implemented class methods found.
fr_FR: Pas de classes déclarées ou aucune méthode de classes non implémentée n'a été trouvée.

en: No compiler had been specified. The new target will use the default compiler.
fr_FR: Aucun compilateur n'a été spécifié. La nouvelle cible utilisera le compilateur par défaut.

en: No compiler had been specified. The new target will use the same compiler as the project.
fr_FR: Aucun compilateur n'a été spécifié. La nouvelle cible utilisera le même compilateur que le projet.

en: No debugger plugins loaded!
fr_FR: Aucun greffon de débogage chargé !

en: No default library
fr_FR: Pas de bibliothèque par défaut

en: No delimiter found. The --dbg-config format is 'plugin-name:config-name'
fr_FR: Aucun délimiteur trouvé. Le format de --dbg-config est du type 'plugin-nom: config-Name'

en: No empty base class optimization
fr_FR: Pas d'optimisation de classe de base vide

en: No entry found!
fr_FR: Pas d'entrée trouvée !

en: No exec stack
fr_FR: Pas de pile à l'exécution

en: No executable found!
    You either have not built the target or
    just cleaned the project.
    Try to find profiling info anyway?
fr_FR: Pas d'exécutable trouvé !
    Vous n'avez pas construit la cible ou
    vous venez de nettoyer le projet.
    Recherche d'infos de profilage malgré tout ?

en: No executable targets found in project!
    C::B Profiler could not complete the operation.
fr_FR: Pas de cible exécutable dans ce projet!
    C::B Profiler n'a pu terminer l'opération.

en: No file selected!
fr_FR: Aucun fichier sélectionné !

en: No file to process %s
fr_FR: Aucun fichier à traiter %s

en: No file type (include) provided.
fr_FR: Type de fichier (include) non fourni.

en: No files to process.
fr_FR: Aucun fichier à traiter.

en: No files to search in!
fr_FR: Pas de fichiers dans lesquels chercher!

en: No files to search.
    Check options
fr_FR: Pas de fichiers dans lesquels chercher.
    Vérifiez les options

en: No floating point code generation
fr_FR: Pas de génération de code en flottant

en: No font data instance given.
fr_FR: Aucune instance de données de police n'a été entrée.

en: No font registered for font family '%s' with style '%d'.
fr_FR: Pas de police reconnue pour la famille '%s' avec le style '%d'.

en: No font selected.
fr_FR: Pas de police de caractères sélectionnée.

en: No functions parsed in this file.
    (Empty symbols tree).
fr_FR: Pas de fonctions analysées dans ce fichier
    (Arborescence des symboles vide).

en: No functions parsed in this file...
fr_FR: Pas de fonctions analysées dans ce fichier ...

en: No handle created. Trying to pause directly with cbd.exe...
fr_FR: Pas de handle créé. Essai de mettre en pause directement via cbd.exe...

en: No icons, just text
fr_FR: Aucune icône, seulement du texte

en: No image
fr_FR: Pas d'image

en: No implicit directory. Search -I or -ir paths
fr_FR: Pas de répertoire implicite. Recherche des chemins par -I ou -ir

en: No implicit typing is allowed
fr_FR: Typage implicite non autorisé

en: No inline function expansion
fr_FR: Pas d'extension de fonction en ligne

en: No instruction scheduling after reload
fr_FR: Pas d'instruction planifiée après le rechargement

en: No instruction scheduling before reload
fr_FR: Pas d'instruction planifiée avant le rechargement

en: No libraries found
fr_FR: Pas de bibliothèques trouvées

en: No libraries selected for scan
fr_FR: Aucune bibliothèque n'a été sélectionnée en vue d'analyse

en: No library path provided.
fr_FR: Pas de chemin de bibliothèque fourni.

en: No library provided.
fr_FR: Pas de bibliothèques fournies.

en: No logging (just what the compiler outputs, if anything)
fr_FR: Pas de journalisation (juste ce que sort le compilateur, s'il y a quelque chose)

en: No manifest file for plugin "%s" filename: %s
fr_FR: Pas de fichier manifest pour le greffon "%s", nom de fichier : %s

en: No marker
fr_FR: Pas de signet

en: No matches were found:
fr_FR: Pas de concordances trouvées:

en: No more available
fr_FR: Il n'y en a plus de disponibles

en: No name or index...
fr_FR: Pas de nom ou d'index ...

en: No occurrences in active editor
fr_FR: Pas d'occurrences dans l'éditeur actif

en: No optimization
fr_FR: Pas d'optimisation

en: No optimizations
fr_FR: Pas d'optimisations

en: No pages
fr_FR: Pas de pages

en: No paper format specified from printer. Using DIN-A4 as default.
fr_FR: Aucun format de papier spécifié pour l’imprimante. Utilisation de DIN-A4 par défaut.

en: No plugin manifest file in resource: %s
fr_FR: Pas de fichier manifest dans la ressource : %s

en: No plugin registered by this name: %s
fr_FR: Aucun greffon enregistré sous ce nom : %s

en: No profile data found!
    Be sure to enable "Profile Code when executed" for the current target.
    The target must have been run at least one time after that.
    Do you want to search for the profile data file?
fr_FR: Pas de données de profilage!
    Soyez sûr de valider "Profiler le Code pendant l'exécution" pour la cible courante.
    La cible doit avoir été exécutée au moins une fois après cela.
    Voulez-vous rechercher le fichier de données de profilage?

en: No project is open!
fr_FR: Aucun projet n'est ouvert !

en: No project to search in!
fr_FR: Pas de projet dans lequel chercher!

en: No projects/targets found where chosen options apply.
fr_FR: Projets/cibles sur lesquels appliquer les options, non trouvés.

en: No recent files
fr_FR: Pas de fichiers récents

en: No recent projects
fr_FR: Pas de projets récents

en: No script associated with this menu?!?
fr_FR: Pas de script associé à ce menu?!?

en: No selection -> cancelled.
fr_FR: Pas de sélection -> abandon.

en: No source file name given.
fr_FR: Nom de fichier source non donné.

en: No stack init in main()
fr_FR: Pas d'init de pile dans main()

en: No static
fr_FR: Pas de statique

en: No target removed, because nothing is selected in the Build target list box!
fr_FR: Aucune cible enlevée, parce que rien n'a été sélectionné dans la liste des cibles à générer !

en: No valid 'cmap' table found for font '%s'.
fr_FR: Pas de table 'cmap' valide trouvée dans la police de caractères '%s'.

en: No warnings will be emitted. Errors will be still printed.
fr_FR: Aucun Warning ne sera émis. Les erreurs seront toutefois imprimées.

en: No workspace to search in!
fr_FR: Pas d'espace de travail dans lequel chercher !

en: No wrap markers
fr_FR: Pas de marques de repliement

en: No, leave everything as it is
fr_FR: Non, laisser tout tel quel

en: No, leave everything as it is (but ask me again next time)
fr_FR: Non, laisser tout tel quel (mais me redemander la prochaine fois)

en: Non antialiased
fr_FR: Sans Anticrénelage

en: Non-I18N strings:
fr_FR: Chaînes non-I18N :

en: None
fr_FR: Aucun

en: None-Inlined Functions *
fr_FR: Aucune Fonctions "Inlinées"

en: Normal Image
fr_FR: Image normale

en: Normal colors (WYSIWYG)
fr_FR: Couleurs normales (WYSIWYG)

en: Not a valid Code::Blocks lexer file...
fr_FR: Ceci n'est pas un fichier d'analyse lexicologique de Code::Blocks valide ...

en: Not a valid MS Visual Studio project file...
fr_FR: N'est pas un projet MS Visual Studio valide...

en: Not a valid Type1 PFM file
fr_FR: N'est pas un fichier de Type1 PFM valide

en: Not available in current context!
fr_FR: Non disponible dans le contexte actuel !

en: Not enough free space
fr_FR: Pas assez d'espace libre

en: Not found
fr_FR: Non trouvé

en: Not found, opening default page
fr_FR: Non trouvé, ouverture de la page par défaut

en: Not found: %s
fr_FR: Non trouvé : %s

en: Not highlighted keywords
fr_FR: Mots-clés non mis en surbrillance

en: Not implemented.
fr_FR: Non implémenté.

en: Not in Dictionary:
fr_FR: N'est pas dans le Dictionnaire :

en: Not in dictionary:
fr_FR: N'est pas dans le dictionnaire :

en: Not installed
fr_FR: Non installé

en: Not originally loaded from disk
fr_FR: Non chargé à l'origine depuis le disque

en: Not tested with all programmers,
    and try to use /dev/ttyUSB0 by default!
    Edit the cbp file manually to change the options
fr_FR: Non complètement testé par tous les programmeurs, 
    et essaye d'utiliser /dev/ttyUSB0 par défaut !
    Éditer le fichier cbp à la main pour changer les options

en: Not using floating point in the GPRs
fr_FR: N'utilise pas la virgule flottante dans les GPRs

en: Not-compiled files (headers/resources)
fr_FR: Fichiers non compilés (En-têtes/ressources)

en: Note that there's no undo
    after deleting resource
fr_FR: Notez qu'il n'y a pas de Défaire
    après la suppression d'une ressource

en: Note, 8 1/2 by 11 inches
fr_FR: Note, 8 1/2 par 11 pouces

en: Note:
fr_FR: Note :

en: Note: $procname$ is changed to the original name of procedure;
             $modulename$ is changed to the name of module;
             $modname$ is changed to the truncated name of module.
fr_FR: Note : $procname$ est changé par le nom original de la procédure;
              $modulename$ est changé par le nom original du module;
              $modname$ est changé par le nom abrégé du module.

en: Note: After auto-detection, at least one compiler's master path is still empty and therefore invalid.
    Inspect the list below and change the compiler's master path later in the compiler options.
    Select you favourite default compiler here:
fr_FR: Note : Après auto-détection, au moins un des chemins de base de compilateur est toujours vide et de ce fait non valide.
    Inspectez la liste ci-dessous et changez alors le chemin de base dans les options du compilateur.
    Sélectionnez ici votre compilateur préféré :

en: Note: Because there's not yet ability to update project's build options
    from plugin, the only way to automatically add library configurations
    is to use build script
fr_FR: Note : Parce qu'il n'y a pas encore de possibilité de mettre à jour les options
    de génération d'un projet depuis une extension, la seule solution, pour ajouter
    des configurations de bibliothèques, est d'utiliser un script de génération

en: Note: Order on this list set priorities of configurations.
fr_FR: Note : l'ordre dans cette liste donne les priorités des configurations.

en: Note: Some of these options might not be available on all platforms.
fr_FR: Note : Certaines de ces options peuvent ne pas être disponibles sur toutes les plateformes.

en: Note: The Ctrl-Left_Mouse key options are disabled when
    the editors multi-selection option is enabled at:
    Settings/Editor/Margins/Allow Multiple Selections
    
    Menu items can be used for additional BrowseTracker functions.
    (MainMenu/View/BrowseTracker)
fr_FR: Note : Les options de Ctrl-Bouton Gauche Souris sont désactivées quand
    l'option sélection multiple est activée dans :
    Paramètres/Editeur/Marges/Autoriser les sélections multiples
    
    Des éléments de Menus sont affectés à des fonctions complémentaires de BrowseTracker.
    (Menu principal/Affichage/Suivi de navigation)

en: Note: a default destructor is created for the derived type if
fr_FR: Note : un destructeur par défaut est créé pour le type dérivé si

en: Note: any changes you make here will take effect on next startup...
fr_FR: Note : Tous les changements effectués ici ne seront actifs qu'au prochain redémarrage...

en: Notebook
fr_FR: Page du bloc-notes

en: Notebooks appearance
fr_FR: Apparence du bloc-notes

en: Notes about
fr_FR: Notes à propos

en: Notes:
fr_FR: Notes :

en: Nothing to be done (all items are up-to-date).
fr_FR: Rien à faire (Tous les éléments sont à jour).

en: Notice
fr_FR: Remarque

en: Now you have three options:
    1. Press 'Abort' to pass control back to the system. This will normally display the standard 'application error' message and kill the program.
    2. Press 'Ignore' to step over the offending instruction. You may run into another access violation, but if you are lucky enough, you might get to save your work and close the program gracefully.
    3. Press 'Retry' to return to the offending instruction (this is almost certain to fail again, but might nevertheless work in rare cases).
fr_FR: Maintenant vous avez trois options :
    1. Presser 'Abandon' pour redonner la main au système. Cela affichera normalement le message standard d'erreur de l'application et y mettra fin.
    2. Presser 'Ignorer' pour sauter les instructions en défaut. Cela peux entraîner une autre violation d'accès, mais si vous êtes assez chanceux vous pourrez sauvegarder votre travail et fermer normalement le programme.
    3. Presser 'Réessayer' pour retourner à l'instruction en défaut (La plupart du temps l'erreur se reproduira, mais dans de rares cas le travail reprendra).

en: Nr
fr_FR: N°

en: Number
fr_FR: Numéro

en: Number Of Bitmaps
fr_FR: Nombre de Bitmaps

en: Number Of Sectors
fr_FR: Nombre de Secteurs

en: Number Of States
fr_FR: Nombre d'États

en: Number Of Tags
fr_FR: Nombre de Tags

en: Number Of Ticks
fr_FR: Nombre de Ticks

en: Number and types of end of line characters
fr_FR: Nombre et type de caractères de fin de ligne

en: Number of Copies
fr_FR: Nombre de Copies

en: Number of Digits
fr_FR: Nombre de Chiffres

en: Number of characters in the document (size)
fr_FR: Nombre de caractères dans le document (taille)

en: Number of characters to indent wrapped lines
fr_FR: Nombre de caractères pour indenter les lignes repliées

en: Number of columns
fr_FR: Nombre de colonnes

en: Number of data sets
fr_FR: Nombre d'ensembles de données

en: Number of digits
fr_FR: Nombre de chiffres

en: Number of entries in this xref subsection not found.
fr_FR: Nombre d'entrées dans cette sous section xref non trouvé.

en: Number of files:
fr_FR: Nombre de fichiers :

en: Number of lines in the document
fr_FR: Nombre de lignes dans le document

en: Number of points
fr_FR: Nombre de points

en: Number of processes for parallel builds:
fr_FR: Nombre de processus pour les générations en parallèle :

en: Number of rows
fr_FR: Nombre de lignes

en: Number of spaces to use for a tab character
fr_FR: Nombre d'espaces à utiliser pour une tabulation

en: Number of spaces to use for indentation
fr_FR: Nombre d'espaces utilisés pour l'indentation

en: Number of tab characters in the document
fr_FR: Nombre de caractères de tabulation dans le document

en: Number of words in the document
fr_FR: Nombre de mots dans le document

en: Number, '@', constant, memory read or '(' expected
fr_FR: Nombre, '@', constante, lecture mémoire ou '(' attendu

en: Numeric characters
fr_FR: Caractères numériques

en: ODT files|*.odt
fr_FR: Fichiers ODT|*.odt

en: OGRE might exist on your system as a source package
    (you built it yourself), or as a pre-made SDK which you installed.
fr_FR: OGRE peut exister sur votre système an tant que "package" source
    (vous l'avez généré vous-même), ou via un SDK tout fait que vous avez installé.

en: OK
fr_FR: Ok

en: OK (enable).
fr_FR: OK (activer)

en: Object Separator
fr_FR: Séparateur d'Objets

en: Object file extension (e.g. o):
fr_FR: Extension des fichiers objet (e.g. o) :

en: Object file:
fr_FR: Fichier Objet :

en: Object names generation:
fr_FR: Noms de génération des objets :

en: Object number of the first object in this xref subsection not found.
fr_FR: Le numéro d'objet du premier objet de la sous-section xref n'est pas trouvé.

en: Object to assign from
fr_FR: Objet que l'on veut affecter

en: Object to copy from
fr_FR: Objet dont on veut une copie

en: Object type options
fr_FR: Options du type d'objets

en: Objects output dir.:
fr_FR: Répertoire de sortie des objets :

en: Objects output dir:
fr_FR: Répertoire de sortie des objets :

en: Obtaining tokens tree... please wait (this may take several seconds)...
fr_FR: En train de construire l'arbre des éléments... Veuillez patienter (cela peut prendre quelques secondes)...

en: Occurrences Highlighting
fr_FR: Surlignage d'Occurrences

en: OccurrencesHighlighting
fr_FR: Surlignage d'Occurrences

en: Off Bitmap
fr_FR: Bitmap sur Off

en: Off Colour
fr_FR: Couleur pour Off

en: Off Selected Bitmap
fr_FR: Bitmap sélectionné sur Off

en: Ogre project
fr_FR: Projet Ogre

en: Old Page Index = %i
fr_FR: Ancien indice de page = %i

en: Omit Type Information from Object files
fr_FR: Omettre l'information de type dans les fichiers Objets

en: On
fr_FR: Allumé

en: On Bitmap
fr_FR: Bitmap sur On

en: On Colour
fr_FR: Couleur pour On

en: On Selected Bitmap
fr_FR: Bitmap sélectionné sur On

en: On Windows, this wizard expects the GCC libraries at the location:
fr_FR: Sous Windows, cet assistant attend les bibliothèques GCC à l'emplacement :

en: On application start-up
fr_FR: Au démarrage de l'application

en: On editor close, activate previously active editor
fr_FR: Lors de la fermeture de l'éditeur, activer l'éditeur actif précédent

en: On project load
fr_FR: Au chargement du projet

en: On-Disk file edition
fr_FR: Edition de fichier sur disque

en: OnDropTarget: index by HitTest = %i
fr_FR: OnDropTarget : indexé par HitTest = %i

en: One DPTR Register
fr_FR: Un Registre DPTR

en: One Shot
fr_FR: Une seule fois

en: One dockable pane (both browsers on one pane)
fr_FR: Un panneau arrimé (les deux navigateurs sur un panneau)

en: One or more plugins were not enabled/disabled successfully:
fr_FR: Une ou plusieurs extensions n'ont pas été activées/désactivées avec succès :

en: One or more plugins were not installed successfully:
fr_FR: Une ou plusieurs extensions n'ont pas été installées avec succès :

en: One or more plugins were not loaded.
    This usually happens when a plugin is built for
    a different version of the Code::Blocks SDK.
    Check the application log for more info.
    
    List of failed plugins:
fr_FR: Une ou plusieurs extensions n'ont pas été chargées.
    Cela arrive généralement quand une extension est faite pour
    une version différente du SDK de Code::Blocks.
    Consulter le journal de l'application pour plus d'infos.
    
    Liste des extensions à problèmes :

en: One or more plugins were not un-installed successfully:
fr_FR: Une ou plusieurs extensions n'ont pas été désinstallées avec succès :

en: One perspective per Debugger
fr_FR: Une disposition par débogueur

en: One perspective per Debugger configuration
fr_FR: Une disposition par configuration de débogage

en: Only Controls and Aui ToolBar Items can be added to wxAuiToolBar.
fr_FR: Seuls des contrôles et des éléments de barre d'outils AUI peuvent être ajoutés dans wxAuiToolBar.

en: Only after indent
fr_FR: Seulement après indentation

en: Only display errors
fr_FR: N'afficher que les erreurs

en: Only for languages that support preprocessor statements
fr_FR: Uniquement pour les langages qui prennent en charge les déclarations du préprocesseur

en: Only indent
fr_FR: Seulement indenter

en: Only one (Clangd_Client or CodeCompletion) should be enabled.
fr_FR: Un seul des 2 greffons (Clangd_Client ou CodeCompletion) doit être activé.

en: Only one perspective
fr_FR: Une seule disposition

en: Only search -I directories
fr_FR: Ne cherche que les répertoires -I

en: Only show phrases that match the case
fr_FR: N'afficher que les phrases dont la casse correspond exactement

en: Only simulate (do *not* change any files)
fr_FR: Simulation seulement (ne change *aucun* fichier)

en: Only the fool and the wizard use this tool. Which one are you?
fr_FR: Seuls les fadas et les assistants utilisent cet outil. Lequel êtes-vous ?

en: Only when description is available
fr_FR: Seulement quand une description est disponible

en: Only when necessary
fr_FR: Seulement si nécessaire

en: Only wxControl-derived classes can be added into wxToolBar
fr_FR: Seules les classes dérivées de wxControl peuvent être ajoutées dans wxToolBar

en: Only wxMenu items can be added into wxMenuBar
fr_FR: Seuls des éléments wxMenu peuvent être ajoutés dans wxMenuBar

en: Only wxMenuItem classes can be added into wxMenu
fr_FR: Seules des classes wxMenuItem peuvent être ajoutées dans wxMenu

en: Opacity
fr_FR: Opacité

en: Open
fr_FR: Ouverts

en: Open #include file: '%s'
fr_FR: Ouvrir le fichier #include : '%s'

en: Open %s
fr_FR: Ouvrir %s

en: Open %s*
fr_FR: Ouvrir %s*

en: Open &Recent
fr_FR: Ouvrir un fichier &récent

en: Open &preferences...
fr_FR: Ouvrir les &préférences...

en: Open / Close Quick Properties panel
fr_FR: Ouvrir / Fermer le panneau de propriétés rapides

en: Open Document in Default Viewer
fr_FR: Ouvrir le document dans le visualiseur par défaut

en: Open DoxyBlocks' preferences
fr_FR: Ouvrir les préférences de DoxyBlocks

en: Open DoxyBlocks' preferences.
fr_FR: Ouvrir les préférences de DoxyBlocks.

en: Open File
fr_FR: Ouvrir un fichier

en: Open MemCheck Xml log file
fr_FR: Ouvrir un fichier de log Xml pour MemCheck

en: Open Preferences
fr_FR: Préférences à l'ouverture

en: Open Project Folder in File Browser
fr_FR: Ouvrir le Répertoire du projet dans File Browser

en: Open URL
fr_FR: Ouvrir une Url

en: Open With Hex Editor
fr_FR: Ouvrir avec l'éditeur Hexadécimal

en: Open a file or project
fr_FR: Ouvrir un fichier ou un projet

en: Open a file to edit
fr_FR: Ouvrir un fichier à éditer

en: Open a recent file
fr_FR: Ouvrir un fichier récent

en: Open a recent project
fr_FR: Ouvrir un projet récent

en: Open all project files
fr_FR: Ouvrir tous les fichiers du projet

en: Open an existing file
fr_FR: Ouvrir un fichier existant

en: Open an existing project
fr_FR: Ouvrir un projet existant

en: Open blank workspace
fr_FR: Ouvrir un espace de travail vierge

en: Open containing folder
fr_FR: Ouvrir le répertoire le contenant

en: Open containing folder:
fr_FR: Ouvrir le répertoire le contenant :

en: Open default workspace
fr_FR: Ouvrir l'espace de travail par défaut

en: Open editor
fr_FR: Ouvrir dans l'éditeur

en: Open failed for:
fr_FR: Échec de l'ouverture de :

en: Open file
fr_FR: Ouvrir un fichier

en: Open file into new notebook page
fr_FR: Ouvrir le fichier dans une nouvelle page notebook

en: Open file using hex editor
fr_FR: Ouvrir le fichier avec l'éditeur hexadécimal

en: Open file with HexEditor
fr_FR: Ouvrir avec l'éditeur Hexadécimal

en: Open file(s) into new notebook page
fr_FR: Ouvrir le(s) fichier(s) dans une nouvelle page notebook

en: Open files
fr_FR: Ouvrir des fichiers

en: Open files list
fr_FR: Liste des fichiers ouverts

en: Open first result when finished
fr_FR: Ouvrir le premier résultat une fois terminé

en: Open in editor
fr_FR: Ouvrir dans l'éditeur

en: Open include file
fr_FR: Ouvrir le fichier include

en: Open it in a Code::Blocks editor
fr_FR: L'ouvrir dans un éditeur Code::Blocks

en: Open it inside the Code::Blocks editor
fr_FR: L'ouvrir dans l'éditeur de Code::Blocks

en: Open it with the associated application
fr_FR: L'ouvrir avec l'application associée

en: Open last open files
fr_FR: Ouvrir les derniers fichiers ouverts

en: Open link in browser
fr_FR: Ouvrir le lien dans le navigateur

en: Open the default workspace
fr_FR: Ouvrir l'espace de travail par défaut

en: Open the source code to be tested
fr_FR: Ouvrir le code source à tester

en: Open this file in hex editor
fr_FR: Ouvrir ce fichier avec l'éditeur Hexadécimal

en: Open this file with the embedded help viewer (only for HTML files)
fr_FR: Ouvrir ce fichier avec le visualiseur d'aide intégré (seulement pour les fichiers HTML)

en: Open with
fr_FR: Ouvrir avec

en: Open...
fr_FR: Ouvrir...

en: OpenCV project
fr_FR: Projet PoenCV

en: OpenGL project
fr_FR: Projet OpenGL

en: OpenWatcom (W32) Compiler
fr_FR: Compilateur OpenWatcom (W32)

en: Opened
fr_FR: Ouvert

en: Opened
fr_FR: Ouverts

en: Opened Files
fr_FR: Fichiers ouverts

en: Opened files
fr_FR: Fichiers ouverts

en: Opened tabs:
fr_FR: Onglets ouverts :

en: Opening
fr_FR: Ouverture

en: Opening %s
fr_FR: Ouverture de %s

en: Opening HTML documentation %s
fr_FR: Ouverture de la documentation HTML %s

en: Opening WorkSpace
fr_FR: Ouverture de l'espace de travail

en: Opening file '%s' failed!
fr_FR: L'ouverture du fichier '%s' a échoué !

en: Opens the Examine memory window and shows the raw data for this variable
fr_FR: Ouvre la fenêtre d'examen de la mémoire et affiche la donnée brute de cette variable

en: Opens the folder containing the project file in the file browser
fr_FR: Ouvre le répertoire contenant le fichier projet dans le navigateur de fichiers

en: Operation cancelled.
fr_FR: Opération annulée.

en: Operation successfully completed.
    {removed} files have been removed.
fr_FR: L'opération s'est terminée correctement.
    les fichiers {removed} ont été supprimés.

en: Operation:
fr_FR: Opération :

en: Operation:
fr_FR: Opération :

en: Opposite Mouse
fr_FR: Sens inverse de la Souris

en: Optimization
fr_FR: Optimisation

en: Optimization Level
fr_FR: Niveau d'Optimisation

en: Optimization Level 1 (for speed)
fr_FR: Optimisation Niveau 1 (pour la vitesse)

en: Optimization Level 2
fr_FR: Optimisation Niveau 2

en: Optimization Level 3
fr_FR: Optimisation Niveau 3

en: Optimization Level 4 (for space)
fr_FR: Optimisation Niveau 4 (pour la taille)

en: Optimization Level High, Balanced
fr_FR: Niveau d'Optimisation Élevé, équilibré

en: Optimization Level High, favoring Size
fr_FR: Optimisation de Haut Niveau, favorisant la taille

en: Optimization Level High, favoring Speed
fr_FR: Optimisation de Haut Niveau, favorisant la vitesse

en: Optimization Level Low
fr_FR: Optimisation de Faible Niveau

en: Optimization Level Medium
fr_FR: Optimisation de Niveau Moyen

en: Optimization Level None (best debug support)
fr_FR: Aucun niveau d'optimisation (meilleur support pour le débogage)

en: Optimization off
fr_FR: Pas d'optimisations

en: Optimization options
fr_FR: Options d'Optimisation

en: Optimizations for size
fr_FR: Optimisations pour la taille

en: Optimizations for speed
fr_FR: Optimisations pour la vitesse

en: Optimize
fr_FR: Optimiser

en: Optimize debugging executable (compile speed, execution speed and better debugging)
fr_FR: Optimiser l'exécutable pour le débogage (vitesse de compilation, vitesse d'exécution et meilleur débogage)

en: Optimize even more (for speed)
fr_FR: Optimiser encore plus (pour la vitesse)

en: Optimize even more (with link time optimization)
fr_FR: Optimiser davantage (avec optimisation à l'édition de liens)

en: Optimize for 80386
fr_FR: Optimiser pour 80386

en: Optimize for 80486
fr_FR: Optimiser pour 80486

en: Optimize for Pentium
fr_FR: Optimiser pour Pentium

en: Optimize for Pentium 4 or Athlon
fr_FR: Optimiser pour Pentium 4 ou Athlon

en: Optimize for Pentium Pro, Pentium II, Pentium III
fr_FR: Optimiser pour Pentium Pro, Pentium II, Pentium III

en: Optimize for code size rather than speed
fr_FR: Optimiser le code en taille plutôt que pour la vitesse

en: Optimize for code speed rather than size
fr_FR: Optimiser le code pour la vitesse plutôt qu'en taille

en: Optimize for maximum speed, but disable some optimizations which increase code size for a small speed benefit.
fr_FR: Optimiser pour le maximum de vitesse, mais désactiver certaines optimisations, ce qui augmente la taille du code pour un petit avantage de vitesse.

en: Optimize for size level 0
fr_FR: Optimisation pour la taille niveau 0

en: Optimize for size level 1
fr_FR: Optimisation pour la taille niveau 1

en: Optimize for size level 10
fr_FR: Optimisation pour la taille niveau 10

en: Optimize for size level 11
fr_FR: Optimisation pour la taille niveau 11

en: Optimize for size level 2
fr_FR: Optimisation pour la taille niveau 2

en: Optimize for size level 3
fr_FR: Optimisation pour la taille niveau 3

en: Optimize for size level 4
fr_FR: Optimisation pour la taille niveau 4

en: Optimize for size level 5
fr_FR: Optimisation pour la taille niveau 5

en: Optimize for size level 6
fr_FR: Optimisation pour la taille niveau 6

en: Optimize for size level 7
fr_FR: Optimisation pour la taille niveau 7

en: Optimize for size level 8
fr_FR: Optimisation pour la taille niveau 9

en: Optimize for size level 9
fr_FR: Optimisation pour la taille niveau 9

en: Optimize for speed
fr_FR: Optimiser pour la vitesse

en: Optimize for speed level 0
fr_FR: Optimiser pour la vitesse niveau 0

en: Optimize for speed level 1
fr_FR: Optimiser pour la vitesse niveau 1

en: Optimize for speed level 10
fr_FR: Optimiser pour la vitesse niveau 10

en: Optimize for speed level 11
fr_FR: Optimiser pour la vitesse niveau 11

en: Optimize for speed level 2
fr_FR: Optimiser pour la vitesse niveau 2

en: Optimize for speed level 3
fr_FR: Optimiser pour la vitesse niveau 2

en: Optimize for speed level 4
fr_FR: Optimiser pour la vitesse niveau 4

en: Optimize for speed level 5
fr_FR: Optimiser pour la vitesse niveau 5

en: Optimize for speed level 6
fr_FR: Optimiser pour la vitesse niveau 6

en: Optimize for speed level 7
fr_FR: Optimiser pour la vitesse niveau 7

en: Optimize for speed level 8
fr_FR: Optimiser pour la vitesse niveau 8

en: Optimize for speed level 9
fr_FR: Optimiser pour la vitesse niveau 9

en: Optimize for windows application
fr_FR: Optimiser pour les applications fenêtrées

en: Optimize fully (for speed)
fr_FR: Optimiser complètement (pour la vitesse)

en: Optimize generated code
fr_FR: Optimiser le code généré

en: Optimize generated code (for size)
fr_FR: Optimiser le code généré (pour la taille)

en: Optimize generated code (for speed)
fr_FR: Optimiser le code généré (pour la vitesse)

en: Optimize jumps
fr_FR: Optimiser les sauts

en: Optimize more
fr_FR: Optimiser davantage

en: Optimize more (for size)
fr_FR: Optimiser davantage (pour la taille)

en: Optimize more (for speed)
fr_FR: Optimiser plus (pour la vitesse)

en: Optimize specifically for Pentium Pro, Pentium II and Pentium III processors
fr_FR: Optimiser spécifiquement pour processeur Pentium Pro, Pentium II et Pentium III

en: Optimize specifically for Pentium processor
fr_FR: Optimiser spécifiquement pour processeur Pentium

en: Optimize the output. This activates the peephole optimizer.
fr_FR: Optimiser la sortie. Ceci active l'optimiseur de type "peephole".

en: Option/Var (i.e. -Wl,--no-undefined):
fr_FR: Option/Var (par ex. -Wl,--no-undefined) :

en: Options for project using wxWidgets monolithic build
fr_FR: Options pour projet utilisant une génération monolithique de wxWidgets

en: Options for statements:
fr_FR: Options pour les instructions :

en: Order matters!
    The first matching parsing expression is selected.
fr_FR: L'ordre compte !
    La première expression analysée correspondante est sélectionnée.

en: Origin
fr_FR: Origine

en: Original author: Arto Jonsson
    Maintenance author:Pecan
fr_FR: Auteur original : Arto Jonsson
    Auteur de Maintenance :Pecan

en: Other
fr_FR: Autre

en: Other Options
fr_FR: Autres options

en: Other compiler options
fr_FR: Autres options du compilateur

en: Other editor settings
fr_FR: Autres configurations de l'éditeur

en: Other linker options:
fr_FR: Autres options de l'éditeur de liens :

en: Other names
fr_FR: Autres noms

en: Other resource compiler options
fr_FR: Autres options du compilateur de ressources

en: Other settings
fr_FR: Autres paramètres

en: Others
fr_FR: Autres

en: Our primary keyprofile
fr_FR: Notre fichier profil de base

en: Out
fr_FR: Arrière

en: Out of memory while extracting from TTC.
fr_FR: Plus assez de mémoire lors de l'extraction de TTC.

en: Out of memory.
fr_FR: Mémoire insuffisante.

en: Output
fr_FR: Sortie

en: Output File
fr_FR: Fichier de sortie

en: Output Format
fr_FR: Format de sortie

en: Output Options
fr_FR: Options de sortie

en: Output a backtrace of the error, when a runtime error is encountered
fr_FR: Sort un traçage arrière de l'erreur, quand une erreur est rencontrée à l'exécution

en: Output an error if same variable is declared without extern in different modules
fr_FR: Sort une erreur si la même variable est déclarée dans différents modules sans "extern"

en: Output and Debug
fr_FR: Sortie et Débogage

en: Output dir.:
fr_FR: Répertoire de sortie :

en: Output dir:
fr_FR: Répertoire de sortie :

en: Output directory cannot be created.
    Correct "Output dir" text field.
fr_FR: Le répertoire de sortie ne peut pas être créé.
    Corriger le champ "Répertoire de sortie".

en: Output file is %s with size %.2f %s
fr_FR: Le fichier de sortie est %s avec une taille de %.2f %s

en: Output filename:
fr_FR: Nom du fichier de sortie :

en: Output instruction sizes to the asm file
fr_FR: Sort la taille des instructions dans le fichier asm

en: Output parsing
fr_FR: Sortie de décomposition

en: Output to:
fr_FR: Sortie vers :

en: Output, Debug and Profile
fr_FR: Sortie, débogage et profilage

en: Overall progress:
fr_FR: Progression générale :

en: Override text colour
fr_FR: Remplacer la couleur du texte

en: Overwork time (sec)
fr_FR: Temps sans travail (sec)

en: Overwrite
fr_FR: Écraser

en: Overwrite Doxyfile
fr_FR: Écraser le Doxyfile

en: Overwrite confirmation
fr_FR: Confirmer pour écraser

en: Overwrite existing doxyfile?
fr_FR: Écraser un fichier doxyfile existant ?

en: Overwrite file : '%s'?
fr_FR: Écraser le fichier : '%s'?

en: Ow... null pointer.
fr_FR: Oups... pointeur nul.

en: Owner Password
fr_FR: Mot de passe du propriétaire

en: P&lugins
fr_FR: &Extensions

en: P5 profiling
fr_FR: Profilage P5

en: PAUSED
fr_FR: EN PAUSE

en: PCH extension (e.g. gch)
fr_FR: Extension PCH (e.g. gch)

en: PCH guard define:
fr_FR: Définition de la garde du PCH :

en: PDF Document Html Preview
fr_FR: Document PDF Prévisualisation en Html

en: PDF Document Output
fr_FR: Sortie du Document PDF

en: PDF Document Page Setup
fr_FR: Document PDF Configuration de page

en: PDF Document RichText Preview
fr_FR: Document PDF Prévisualisation en RichText

en: PDF Files (*.pdf)|*.pdf
fr_FR: Fichiers PDF (*.pdf)|*.pdf

en: PDF Reader 3.0 Compatible
fr_FR: Compatible PDF Reader 3.0

en: PDF Reader 5.0 Compatible
fr_FR: Compatible PDF Reader 5.0

en: PDF Reader 7.0 Compatible
fr_FR: Compatible PDF Reader 7.0

en: PDF files|*.pdf
fr_FR: Fichiers PDF|*.pdf

en: PDF header signature not found.
fr_FR: Signature de l'entête PDF non trouvée.

en: PDF startxref not found.
fr_FR: PDF startxref non trouvé.

en: PDF/A-1 conformance can't be enabled for protected PDF documents.
fr_FR: La conformité PDF/A-1 ne peut pas être activée pour les documents PDF protégés.

en: PGI Fortran Compiler
fr_FR: Compilateur Fortran PGI

en: PID to attach to:
fr_FR: PID à lier à :

en: PNG files (*.png)|*.png
fr_FR: Fichiers PNG (*.png)|*.png

en: PNG filter unknown.
fr_FR: Filtre PNG inconnu.

en: PS Error:%s
fr_FR: Erreur PS : %s

en: PYCC: Call tip result
fr_FR: PYCC : Résultat du Call tip

en: PYCC: Call tip result is not a string
fr_FR: PYCC : Le résultat du Call tip n'est pas une chaîne

en: PYCC: Can't get doc, server is busy
fr_FR: PYCC : Ne peut pas obtenir le doc, le serveur est occupé

en: PYCC: Checking lexical state...
fr_FR: PYCC : Vérification de l'état lexical...

en: PYCC: Completion response
fr_FR: PYCC: Réponse de la Complétion

en: PYCC: Definition is at %s:%i
fr_FR: PYCC : La définition est dans %s:%i

en: PYCC: GetAutocompList called
fr_FR: PYCC : GetAutocompList appelé

en: PYCC: GetCallTips called at pos %i
fr_FR: PYCC: GetCallTips appelé depuis la pos %i

en: PYCC: Got calltip response #%i from server
fr_FR: PYCC : Reçu la réponse info-bulle #%i du serveur

en: PYCC: Got complete code response from server
fr_FR: PYCC : Obtention d'une réponse de code complète du serveur

en: PYCC: Goto Definition response
fr_FR: PYCC: Réponse de définition du Goto

en: PYCC: Not a completable lexical state
fr_FR: PYCC : N'est pas un état lexical complet

en: PYCC: Position has changed since last CC request
fr_FR: PYCC : La position a changé depuis la dernière requête CC

en: PYCC: Showing calltip at pos %i, hl: %i %i
fr_FR: PYCC: Affichage des astuces en position %i, hl: %i %i

en: PYCC: Supplying the calltip
fr_FR: PYCC : Fourniture l'info-bulle

en: PYCC: Unexpected get_doc result
fr_FR: PYCC : Résultat non prévu de get_doc

en: PYCC: Unexpected phrase completion result
fr_FR: PYCC : Résultat inattendu de la complétion de la phrase

en: PYCC: XML response 
    %s
fr_FR: PYCC : réponse XML 
    %s

en: PYCC: file could not be opened
fr_FR: PYCC : le fichier n'a pas pu être ouvert

en: PYCC: pos %i, Requesting the calltip at pos %i, argnum %i
fr_FR: PYCC: pos %i, Requiert les astuces en pos %i, argnum %i

en: Packing
fr_FR: Compactage

en: Pad Bytes Added *
fr_FR: Octets de Remplissage Ajoutés *

en: Pad empty lines around header blocks (e.g. 'if', 'while'...)
fr_FR: Lignes vides autour des blocs d'en-tête (par exemple 'if', 'while' ...)

en: Padauk backends do not support a frame pointer; --fno-omit-frame-pointer will be ignored.
fr_FR: Les "backends Padauk" ne supportent pas le pointeur de frame ; --fno-omit-frame-pointer sera ignoré.

en: Padding
fr_FR: Remplissage

en: Page %d of %d
fr_FR: Page %d de %d

en: Page &Setup...
fr_FR: Configurer la page ...

en: Page 1 of ?
fr_FR: Page 1 de ?

en: Page Flags
fr_FR: Flags de page

en: Page Number 1
fr_FR: Page Numéro 1

en: Page Number 2
fr_FR: Page Numéro 2

en: Page Number 3
fr_FR: Page Numéro 3

en: Page Size
fr_FR: Taille de page

en: Page icon
fr_FR: Icône de la page

en: Page name
fr_FR: Nom de la page

en: Page selected
fr_FR: Page sélectionnée

en: PageSize
fr_FR: Taille de la page

en: Paint events
fr_FR: Évènement Paint

en: Palette icon size:
fr_FR: Taille de l'icône palette :

en: Pane Switcher
fr_FR: Permutation de panneaux

en: Pane border size:
fr_FR: Taille de bordure :

en: Pane caption
fr_FR: Panneau de saisie

en: Pane name
fr_FR: Nom du Panneau

en: PaneInfo
fr_FR: Panneau d'informations

en: PaneName
fr_FR: Nom du Panneau

en: Paper Height
fr_FR: Hauteur du papier

en: Paper ID
fr_FR: ID du papier

en: Paper Size
fr_FR: Taille du papier

en: Paper Width
fr_FR: Largeur du papier

en: Paragraph Alignment
fr_FR: Alignement de Paragraphe

en: Paragraph down
fr_FR: Paragraphe vers le bas

en: Paragraph down, extending selection
fr_FR: Un paragraphe vers le bas, extension de sélection

en: Paragraph up
fr_FR: Paragraphe vers le haut

en: Paragraph up, extending selection
fr_FR: Un paragraphe vers le haut, extension de sélection

en: Parameters and return type
fr_FR: Paramètres et type de retour

en: Parameters:
fr_FR: Paramètres :

en: Parent:
fr_FR: Parent :

en: Parse
fr_FR: Décomposer

en: Parse complex macros (needs more time)
fr_FR: Analyser les macros complexes (demande plus de temps)

en: Parse documentation
fr_FR: Analyser la documentation

en: Parse preprocessor directives
fr_FR: Décomposer les directives du préprocesseur

en: ParseManager::CreateParser: Finished creating a new parser for project '%s'
fr_FR: ParseManager::CreateParser : A terminé de créer un nouvel analyseur pour le projet '%s'

en: ParseManager::DeleteParser: Deleting parser for project '%s'!
fr_FR: ParseManager::D eleteParser: Suppression de l’analyseur pour le projet '%s'!

en: Parsed invalid expression: '%s'
fr_FR: Décomposition d'expression non valable : '%s'

en: Parser creation failed.
fr_FR: Échec de création du parseur.

en: Parser input
fr_FR: Entrée de l'analyseur

en: Parser output
fr_FR: Sortie de l'analyseur

en: Parser search tree
fr_FR: Arbre de recherche de l'analyseur

en: Parser thread started
fr_FR: Démarrage de la tâche d'analyse

en: Parsing %zu files took %ld ms
fr_FR: L'analyse de %zu fichiers à pris %ld ms

en: Parsing NM information for:
fr_FR: Décomposer l'information NM pour :

en: Parsing at the moment
fr_FR: Analyse en ce moment

en: Parsing call graph information. Please wait...
fr_FR: Analyse en cours des informations de "Graphe d'Appels". Veuillez patienter ...

en: Parsing expression details
fr_FR: Analyse des détails des expressions

en: Parsing expressions
fr_FR: Décomposition d'expression

en: Parsing flat profile information. Please wait...
fr_FR: Analyse en cours des informations de "flat profile". Veuillez patienter ...

en: Parsing is %s
fr_FR: L'analyse est %s

en: Parsing is very busy, response may be delayed.
fr_FR: L'analyse est très occupée, la réponse peut être retardée.

en: Parsing list of updates
fr_FR: Analyse de la liste des mises à jour

en: Parsing miscellaneous information. Please wait...
fr_FR: Analyse en cours de diverses informations. Veuillez patienter ...

en: Parsing profile information. Please wait...
fr_FR: Analyse en cours des informations de profil. Veuillez patienter ...

en: Parsing project file...
fr_FR: Analyse du fichier projet...

en: Parsing project files. Please wait...
fr_FR: Analyse du projet. Veuillez patienter ...

en: Parsing results...
fr_FR: Analyse des résultats...

en: Parsing workspace files. Please wait...
fr_FR: Analyse des fichiers de l'espace de travail. Veuillez patienter ...

en: Parsing:
fr_FR: Décomposition :

en: Parts of the wxWidgets sample
    applications are used under
    the terms of the
    wxWidgets licence.
fr_FR: Des parties d'exemples d'applications
    wxWidgets sont utilisée sous
    la licence wxWidgets.

en: Pascal calling convention
fr_FR: Convention d'appel en Pascal

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Password Protect and Encrypt Document
fr_FR: Protéger par mot de passe et crypter le document

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Paste &Rectangle
fr_FR: Coller &Rectangle

en: Paste Items
fr_FR: Coller les éléments

en: Paste Tree Item
fr_FR: Coller l'élément d'arbre

en: Paste Tree Items
fr_FR: Coller les éléments d'arbre

en: Paste before current line
fr_FR: Coller avant la ligne courante

en: Paste rectangular text from clipboard (select with Shift+Alt)
fr_FR: Coller un rectangle de texte depuis le presse-papier (sélection par Shift+Alt)

en: Paste text at cursor
fr_FR: Coller le texte à l'endroit du curseur

en: Paste text from clipboard
fr_FR: Coller le texte depuis le presse-papiers

en: Path
fr_FR: Chemin

en: Path To CHM Viewer
fr_FR: Chemin vers le visualiseur de CHM

en: Path To Dot
fr_FR: Chemin vers Dot

en: Path To HHC
fr_FR: Chemin vers HHC

en: Path To doxygen
fr_FR: Chemin vers doxygen

en: Path To doxywizard
fr_FR: Chemin vers doxywizard

en: Path already in extra paths list!
fr_FR: Chemin déjà dans la liste supplémentaire de chemins !

en: Path settings
fr_FR: Configuration des chemins

en: Path to %s: '%s'.
fr_FR: Chemin de %s  : '%s'.

en: Path to application file
fr_FR: Chemin pour les fichiers applications

en: Path to dictionary (.aff and .dic) files
fr_FR: Chemin d'accès aux fichiers de dictionnaire (.aff et .dic)

en: Path to dictionary-switcher bitmaps (.png)
fr_FR: Chemin vers les bitmaps du commutateur de dictionnaire (.png)

en: Path to thesaurus (th_*.dat and th_*.idx) files
fr_FR: Chemin vers les fichiers de thésaurus (th_*.dat et th_*.idx)

en: Path:
fr_FR: Chemin :

en: PathSearch:
fr_FR: Chemin de recherche :

en: PathSearch: end:
fr_FR: Chemin de recherche : fin :

en: PathSearch: trying:
fr_FR: Chemin de recherche : essai :

en: Paths
fr_FR: Chemins

en: Pause parsing (toggle)
fr_FR: Pause d’analyse (bascule)

en: Pause when execution ends
fr_FR: Pause en fin d'exécution

en: Pause with "Press any key" when execution ends (only when executed from inside Code::Blocks)
fr_FR: Pause avec "Appuyez sur une touche pour continuer" quand l'exécution se termine (seulement quand l'exécution se fait depuis Code::Blocks)

en: Paused
fr_FR: En pause

en: Peephole Optimization
fr_FR: Optimisation de type "Peephole"

en: Pen Colour
fr_FR: Couleur de pinceau

en: Pen Font
fr_FR: Police du pinceau

en: Pentium FDIV workaround
fr_FR: Environnement Pentium FDIV

en: Pentium Pro register call conventions
fr_FR: Conventions d'appel aux registres du Pentium Pro

en: Pentium Pro stack call conventions
fr_FR: Convention d'appel de pile Pentium Pro

en: Pentium register calling conventions
fr_FR: Convention d'appel des registres Pentium

en: Pentium stack calling conventions
fr_FR: Convention d'appel de pile Pentium

en: Perform a Threaded search with the current word
fr_FR: Effectuer une recherche par thread avec le mot courant

en: Perform automatic parser and executor test
fr_FR: Effectuer une analyse automatique et un test d'exécution

en: Perform certain fp operations using low-precision approximation
fr_FR: Effectuer certaines opérations en calculs flottants en utilisant une approximation en faible précision

en: Perform certain fp operations using relaxed precision
fr_FR: Effectuer certaines opérations flottantes utilisant une précision moindre

en: Perform function level linking
fr_FR: Faire l'édition de liens au niveau des fonctions

en: Perform syntax and semantic checking only (no object file produced)
fr_FR: Faire une vérification de la syntaxe et la sémantique uniquement (pas de fichier objet produit)

en: Performs modern C preprocessing
fr_FR: Active un préprocessing C moderne

en: Period (in milliseconds):
fr_FR: Période (en millisecondes) :

en: Permanently Highlight '%s'
fr_FR: Toujours surligner '%s'

en: Permanently highlighted occurrences
fr_FR: Occurrences toujours surlignées

en: Permanently highlighted occurrences text
fr_FR: Occurrences de texte surlignées en permanence

en: Permissions Preserver
fr_FR: Préservateur de permissions

en: Permit dollar sign ('$') as an identifier character
fr_FR: Autoriser le signe dollar ('$') en tant que caractère d'identification

en: Personal Dictionary
fr_FR: Dictionnaire personnel

en: Personalities (profiles)
fr_FR: Profils

en: Perspective '%s' deleted.
    Will now revert to perspective '%s'...
fr_FR: Disposition '%s' supprimée.
    Retour à la disposition '%s'...

en: Perspective:
fr_FR: Disposition :

en: Perspectives
fr_FR: Dispositions

en: Physically delete WXS file
fr_FR: Supprimer physiquement le fichier WXS

en: Physically delete source files
fr_FR: Supprimer physiquement les fichiers sources

en: Pick
fr_FR: Choisir

en: Pico style uses broken braces and run-in statements with attached closing braces.
    The closing brace is attached to the last line in the block.
    Switches are indented to allow a run-in to the opening switch block.
    The style implies keep-one-line-blocks and keep-one-line-statements.
    If add-braces is used they will be added as one-line braces.
    This style frequently is used with an indent of 2 spaces.
fr_FR: Le style Pico utilise des accolades décalées et des instructions de déclarations avec des accolades fermantes rattachées.
    L'accolade fermante est rattachée à la dernière ligne du bloc.
    Les "switchs" sont indentés pour permettre une insertion dans le bloc "switch" d'ouverture.
    Ce style implique des blocs et des instructions sur une seule ligne.
    Si "add-braces" est utilisé, elles seront ajoutés en tant qu'accolades dans une seule ligne.
    Ce style est souvent utilisé avec une indentation de 2 espaces.

en: Pin
fr_FR: Épingler

en: Piped Process Control
fr_FR: Contrôle de process par canal

en: Pkg-Config name:
fr_FR: Nom de Pkg-Config :

en: Pkg-Config:
fr_FR: Pkg-Config :

en: Pkg-config settings available
fr_FR: Configuration de pkg-config disponible

en: Place Close Button On Active Tab
fr_FR: Placez le bouton Fermer sur l'onglet actif

en: Place expr strings in code seg
fr_FR: Placer les chaînes de caractères dans le segment de code

en: Place generated generic code in separate section
fr_FR: Placer le code générique généré dans une section séparée

en: Placement
fr_FR: Disposition

en: Placement will change after restart
fr_FR: La mise en place changera après redémarrage

en: Placement:
fr_FR: Disposition:

en: Plain text
fr_FR: Plein Texte

en: Platform SDK's location:
fr_FR: Emplacement du SDK de la Platforme :

en: Platforms:
fr_FR: Plateformes :

en: Play
fr_FR: Jouer

en: Play Animation
fr_FR: Jouer l'Animation

en: Please Enter Project Details. Details will be used in labelling
    source code of project.
fr_FR: Veuillez entrer les détails du projet. Ceux-ci seront utilisés pour
    identifier le code source du projet.

en: Please RESTART CodeBlocks for this change to take effect.
fr_FR: Veuillez REDÉMARRER CodeBlocks pour que ce changement prenne effet.

en: Please add the PCH header later to Project
fr_FR: SVP ajouter l'entête PCH plus tard au Projet

en: Please adjust in $1 the symbol __EBMCFG for 16-Bit or 32-Bit access of external Flash.
fr_FR: SVP ajustez dans $1 le symbole __EBMCFG pour accès 16-Bit ou 32-Bit du Flash externe.

en: Please choose a debugger for Avarice...
fr_FR: Veuillez sélectionner un débogueur pour Avarice ...

en: Please choose a memory model for this project...
fr_FR: Veuillez sélectionner un modèle mémoire pour ce projet ...

en: Please choose a processor for this project...
fr_FR: Veuillez sélectionner un processeur pour votre projet ...

en: Please choose the connection type for Avarice...
fr_FR: Veuillez choisir le type de connexion pour Avarice ...

en: Please choose the find scope for search tokens
fr_FR: Veuillez choisir le champ de recherche pour les éléments à chercher

en: Please choose the kind of library you want to link to.
fr_FR: Veuillez choisir le type de la librairie avec lequel vous souhaitez l'édition de liens.

en: Please choose the programmer and connection type for AVRDude...
fr_FR: Veuillez choisir le type de programmation et de connexion pour AVRDude ...

en: Please choose which personality (profile) to load:
fr_FR: Veuillez sélectionner un profil à charger :

en: Please click "Next" to proceed.
fr_FR: Cliquez sur "Suivant" pour continuer.

en: Please close the workspace before disabling or uninstalling clangd_client plugin.
fr_FR: SVP fermez l'espace de travail avant de désactiver ou désinstaller le greffon clangd_client.

en: Please configure your TriCore hardware.
fr_FR: Veuillez configurer votre hardware TriCore.

en: Please define Platform SDK directory.
fr_FR: SVP définissez le répertoire du SDK de la Plateforme.

en: Please edit the compiler's name:
fr_FR: Veuillez éditer le nom du compilateur :

en: Please ensure that the doxygen 'bin' directory is in your path or provide the specific path in DoxyBlocks' preferences.
fr_FR: Veuillez vous assurer que le répertoire 'bin' de doxygen est dans votre variable path ou entrez un chemin spécifique dans les préférences de DoxyBlocks.

en: Please enter PCH header file name
fr_FR: SVP entrez le nom du fichier d'entêtes PCH

en: Please enter a compiler line in the "Compiler output" text box...
fr_FR: Veuillez entrer une ligne de compilateur dans la boîte de texte "Sortie du compilateur" ...

en: Please enter a semi-colon separated list of extensions, without the leading dot:
fr_FR: Veuillez entrer une liste de sélections séparées par des points-virgules, sans le point d'entête :

en: Please enter new help file title:
fr_FR: Veuillez entrer le nouveau titre du fichier d'aide :

en: Please enter the file's location and name and
    whether to add it to the active project.
fr_FR: Veuillez indiquer l'emplacement du fichier, son nom et
    s'il faut l'ajouter au projet actif.

en: Please enter the name of the file you are searching:
fr_FR: Veuillez entrer le nom du fichier que vous recherchez :

en: Please enter the name of the new colour theme:
fr_FR: Veuillez entrer le nom du nouveau thème :

en: Please enter the needed information for the new Code::Blocks plugin.
fr_FR: Veuillez entrer les informations nécessaires pour la nouvelle extension de Code::Blocks.

en: Please enter the new compiler's name:
fr_FR: Veuillez entrer le nouveau nom du compilateur :

en: Please enter the new keyword
fr_FR: Veuillez entrer le nouveau mot-clé

en: Please enter the new name for the virtual folder:
fr_FR: Veuillez entrer le nouveau nom du répertoire virtuel :

en: Please enter the new name for the workspace:
fr_FR: Veuillez entrer le nouveau nom de l'espace de travail :

en: Please enter the new name of the new colour theme:
fr_FR: Veuillez entrer le nouveau nom du thème de couleurs :

en: Please enter the new name:
fr_FR: Veuillez entrer le nouveau nom :

en: Please enter the new project's name (no path, no extension).
fr_FR: Veuillez entrer le nom du nouveau projet (sans chemin, sans extension).

en: Please enter the new virtual folder path:
fr_FR: Veuillez entrer le chemin du nouveau répertoire virtuel :

en: Please enter the text for "%s":
fr_FR: Veuillez entrer le texte pour "%s":

en: Please enter valid C++ identifier.
fr_FR: Veuillez entrer un identificateur C++ valide.

en: Please input a valid set name
fr_FR: Veuillez entrer un nom de jeu de variables valide

en: Please look at the tab Code::Blocks in the 'Log & others' console to see how to do adjust your settings for using external Flash.
fr_FR: Veuillez consulter l'onglet Code::Blocks dans la console 'Journaux & autres' (ou  'Log & others') pour voir comment ajuster vos paramètres pour l'utilisation de Flash en externe.

en: Please make a selection
fr_FR: Faites une sélection

en: Please make a selection:
fr_FR: Faites une sélection :

en: Please note: This wizard is compatible with Matlab version 6.xx.
    
    If you want to use it with Matlab version 7.xx please notice:
    The S-Functions are linked against the following libraries
    in Matlab 6.xx: libmx, libmex, libmatlb and libmat.
    
    In Matlab 7.xx you'll need to modify this to link against:
    libmx, libmex and libmat. Otherwise you'll get linker erros.
fr_FR: Notez SVP : Cet assistant est compatible avec Matlab version 6.xx.
    
    Si vous voulez l'utiliser avec Matlab version 7.xx veuillez noter que :
    Les S-Fonctions sont liées avec les bibliothèques suivantes
    dans Matlab 6.xx : libmx, libmex, libmatlb and libmat.
    
    Dans Matlab 7.xx vous devrez faire la modification pour lier avec :
    libmx, libmex and libmat. Sinon vous aurez des erreurs à l'édition de liens.

en: Please select Direct/X's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de Direct/X :

en: Please select FLTK's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de FLTK :

en: Please select GLFW's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de GLFW :

en: Please select GLUT's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de GLUT :

en: Please select Irrlicht's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de Irrlicht :

en: Please select Lightfeather's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de Lightfeather :

en: Please select Lightfeather's options.
    
    Note that your choices here must match those that were
    used to build Lightfeather...
fr_FR: Veuillez sélectionner les options pour Lightfeather.
    
    Notez que vos choix doivent concorder avec ceux
    qui ont été utilisés pour générer Lightfeather...

en: Please select Matlab's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de Matlab :

en: Please select OGRE's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de OGRE :

en: Please select OpenCV's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de OpenCV :

en: Please select SDL's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de SDL :

en: Please select SDL2's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de SDL2 :

en: Please select SFML's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de SFML :

en: Please select STLport's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de STLport :

en: Please select SmartWin's location:
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de SmartWin :

en: Please select a filename with full path for your new file...
fr_FR: Veuillez sélectionner un nom de fichier avec chemin complet pour votre nouveau fichier ...

en: Please select a library you wish to edit.
fr_FR: Veuillez sélectionner une bibliothèque que vous voulez éditer.

en: Please select a name for your project...
fr_FR: Veuillez sélectionner un nom pour votre projet ...

en: Please select a title for your project...
fr_FR: Veuillez sélectionner un titre pour votre projet ...

en: Please select a valid location...
fr_FR: Veuillez sélectionner un emplacement correct ...

en: Please select a valid path to Matlab...
fr_FR: SVP sélectionnez un chemin valide pour Matlab...

en: Please select a variable to remove.
fr_FR: SVP, veuillez sélectionner la variable à supprimer.

en: Please select additional libraries you want to add to project.
    
    Please Note that Code::Blocks will NOT check for the
    existence of any Libraries added below.
fr_FR: Veuillez sélectionner les bibliothèques additionnelles que vous voulez ajouter au projet.
    
    Notez, SVP, que Code::Blocks ne vérifie PAS l'existence
    des bibliothèques ajoutées ci-dessous.

en: Please select advanced options. Some of options will work
    only with GCC
fr_FR: Veuillez sélectionner les options avancées. Certaines des options
    ne fonctionneront qu'avec GCC

en: Please select appropriate wxWidgets configurations.
    If you are not sure then use "Use default wxWidgets
    Configuration"
    
    Advanced Options are to be set carefully or
    Compilation will Fail.
fr_FR: Veuillez sélectionner la configuration wxWidgets appropriée.
    Si vous n'êtes pas certains alors choisissez "Use default 
    wxWidgets Configuration"
    
    Les options avancées doivent être choisies avec soin
    sinon la compilation échouera.

en: Please select at least one header group.
fr_FR: Veuillez sélectionner au moins un groupe d'entêtes.

en: Please select cpp file where application class should be created
fr_FR: Veuillez sélectionner le fichier cpp là où la classe application doit être créée

en: Please select file to open:
fr_FR: Veuillez sélectionner un fichier à ouvrir :

en: Please select function to go to:
fr_FR: Veuillez sélectionner une fonction sur laquelle aller :

en: Please select location
fr_FR: Veuillez sélectionner un emplacement

en: Please select only *one* library you wish to edit.
fr_FR: Veuillez ne sélectionner qu'*une seule* bibliothèque à éditer.

en: Please select only one directory you would like to edit.
fr_FR: Veuillez sélectionner un répertoire à éditer.

en: Please select the DirectX version you want to use.
fr_FR: SVP sélectionnez la version de DirectX à utiliser.

en: Please select the SFML version you want to use.
fr_FR: SVP sélectionnez la version de SFML à utiliser.

en: Please select the compiler to use and which configurations
    you want enabled in your project.
fr_FR: Veuillez sélectionner le compilateur à utiliser dans votre projet
    ainsi que sa configuration.

en: Please select the compiler to use.
fr_FR: Veuillez sélectionner le compilateur à utiliser.

en: Please select the configuration you want to use.
fr_FR: SVP sélectionnez la configuration à utiliser.

en: Please select the folder to create your project in
fr_FR: Veuillez sélectionner le répertoire à créer pour votre projet dans

en: Please select the folder where SDL2 is installed on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez le répertoire où SDL2 est installé sur votre ordinateur.

en: Please select the folder where you want the new project
    to be created as well as its title.
fr_FR: Veuillez sélectionner le répertoire pour le nouveau
    projet ainsi que son titre.

en: Please select the language for the file.
fr_FR: SVP sélectionnez le langage pour le fichier.

en: Please select the language you want to use.
fr_FR: SVP sélectionnez le langage à utiliser.

en: Please select the location of FLTK on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de FLTK sur votre ordinateur.

en: Please select the location of GLFW on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de GLFW sur votre ordinateur.

en: Please select the location of GLUT on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de GLUT sur votre ordinateur.

en: Please select the location of GTK on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de GTK sur votre ordinateur.

en: Please select the location of Irrlicht on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de Irrlicht sur votre ordinateur.

en: Please select the location of Lightfeather on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de Lightfeather sur votre ordinateur.

en: Please select the location of Matlab on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de Matlab sur votre ordinateur.

en: Please select the location of OGRE on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de OGRE sur votre ordinateur.

en: Please select the location of OpenCV library on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de OpenCV sur votre ordinateur.

en: Please select the location of SDL on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de SDL sur votre ordinateur.

en: Please select the location of SFML on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de SFML sur votre ordinateur.

en: Please select the location of STLport on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de STLPort sur votre ordinateur.

en: Please select the location of SmartWin on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de SmartWin sur votre ordinateur.

en: Please select the location of Trolltech Qt4 on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de Trolltech QT4 sur votre ordinateur.

en: Please select the location of Trolltech Qt4 shared on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de Trolltech Qt4 partagé sur votre ordinateur.

en: Please select the location of Trolltech Qt5 on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de Trolltech Qt5 sur votre ordinateur.

en: Please select the location of XXX
    on your computer. This is the top-level folder where
    XXX is installed.
fr_FR: Veuillez indiquer l'emplacement de XXX
    sur votre ordinateur. C'est le répertoire de premier niveau
    où XXX est installé.

en: Please select the location of the Direct/X SDK on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement du SDK de Direct/X sur votre ordinateur.

en: Please select the location of wxWidgets on your computer.
fr_FR: SVP sélectionnez l'emplacement de wxWidgets sur votre ordinateur.

en: Please select the path where DevPaks will be downloaded and installed:
fr_FR: Sélectionner le chemin où le Devpaks sera téléchargé et installé :

en: Please select the type of project to generate.
fr_FR: SVP sélectionnez le type de projet à générer.

en: Please select the wxWidgets version you want to use
fr_FR: SVP sélectionnez la version de wxWidgets à utiliser

en: Please select the wxWidgets version you want to use for the default configuration.
fr_FR: SVP sélectionnez la version de wxWidgets à utiliser pour la configuration par défaut.

en: Please select the wxWidgets version you want to use.
fr_FR: SVP sélectionnez la version de wxWidgets à utiliser.

en: Please select type of project.
fr_FR: SVP sélectionnez le type du projet.

en: Please select various configuration options.
    
    What you select here, must match the installed wxWidgets
    library's settings.
fr_FR: Veuillez sélectionner les différentes options de configuration.
    
    Ce que vous sélectionnez ici, doit correspondre avec la configuration
    de la bibliothèque wxWidgets installée.

en: Please select various options for your plugin.
fr_FR: Veuillez sélectionner diverses options pour votre extension.

en: Please select which target to copy these directories to:
fr_FR: Veuillez sélectionner vers quelle cible copier ces répertoires :

en: Please select which target to copy these libraries to:
fr_FR: Veuillez sélectionner vers quelle cible copier ces bibliothèques :

en: Please select your ARM evaluation board.
fr_FR: SVP sélectionnez votre carte d'évaluation ARM.

en: Please select your PowerPC derivative.
fr_FR: SVP sélectionnez votre variant de PowerPC.

en: Please select your favourite GUI Builder to use.
    
    You can also select the type of application that you want
     to use in your project.
fr_FR: Veuillez sélectionner votre constructeur d'IDE favori.
    
    Vous pouvez aussi sélectionner le type d'application que
    vous voulez utiliser dans votre projet.

en: Please setup the options for the new build target.
fr_FR: Veuillez ajuster les options pour la nouvelle cible de génération.

en: Please specify a class name to continue.
fr_FR: SVP, veuillez spécifier un nom de classe pour continuer.

en: Please specify a name for the configuration
fr_FR: Veuillez entrer un nom pour la configuration

en: Please specify a name for the new clone:
fr_FR: Veuillez entrer un nom pour le nouveau clone :

en: Please specify a name for the new set:
fr_FR: Veuillez entrer un nom pour le nouvel ensemble :

en: Please specify a name for the new variable:
fr_FR: Veuillez entrer un nom pour la nouvelle variable :

en: Please specify a valid variable name to continue.
fr_FR: SVP, veuillez spécifier un nom de variable valide pour continuer.

en: Please specify a valid variable type to continue.
fr_FR: SVP, veuillez spécifier un type de variable valide pour continuer.

en: Please use values between -90 and 90 degree for skewing.
fr_FR: Veuillez utiliser des valeurs entre -90 et 90 degrés pour l'inclinaison.

en: Please use values unequal to zero for Scaling.
fr_FR: Veuillez utiliser des valeurs non nulles pour la mise à l'échelle.

en: Please wait
fr_FR: Veuillez patienter

en: Please wait while adding files to project...
fr_FR: Veuillez patienter pendant que des fichiers sont ajoutés au projet...

en: Please wait while importing MSVC 6 workspace...
fr_FR: Veuillez patienter pendant l'importation de l'espace de travail MSV 6...

en: Please wait while importing MSVC 7+ solution...
fr_FR: Veuillez patienter pendant l'importation de la solution MSVC 7+...

en: Please wait while operation is in progress...
fr_FR: Veuillez patienter pendant l'opération est en cours ...

en: Please wait while removing files from the project...
fr_FR: Veuillez patienter pendant la suppression des fichiers du projet...

en: Please wait while replacing in files...
fr_FR: Veuillez patienter pendant le remplacement dans les fichiers ...

en: Please wait while searching inside the files...
fr_FR: Veuillez patienter pendant la recherche dans les fichiers ...

en: Please wait while searching inside the project...
fr_FR: Veuillez patienter pendant la recherche dans le projet...

en: Please wait while verifying result...
fr_FR: Veuillez patienter pendant la vérification des résultats ...

en: Please wait, operating...
fr_FR: Veuillez patienter, opération en cours ...

en: Please wait, saving file...
fr_FR: Veuillez patienter, enregistrement du fichier...

en: Please wait, sorting...
fr_FR: Veuillez patienter, tri ...

en: Please wait, while running gprof...
fr_FR: Veuillez patienter pendant l'exécution de gprof ...

en: Please wait...
fr_FR: Veuillez patienter...

en: Please wait... %d:%d left
fr_FR: Veuillez patienter... encore %d:%d

en: Please, don't change anything unless you really know what you 're doing.
    You could *really* mess-up Code::Blocks' Build System...
fr_FR: Veuillez ne rien changer à moins d'être sûr de vraiment savoir ce que vous faites.
    Vous pourriez *vraiment* désorganiser le système de génération de Code::Blocks ...

en: Plugin "%s" failed to load last time Code::Blocks was executed.
    Do you want to disable this plugin from loading?
fr_FR: L'extension "%s" n'a pas pu être chargée la dernière fois que Code::Blocks a été exécuté.
    Voulez vous désactiver le chargement de cette extension ?

en: Plugin "%s" failed to load...
    Do you want to disable this plugin from loading next time?
fr_FR: L'extension "%s" n'a pas pu être chargé...
    Voulez vous désactiver le chargement de cette extension la prochaine fois ?

en: Plugin %s is not a tool to have Execute() method!
fr_FR: Le greffon %s n'est pas un outil qui doit avoir la méthode Execute() !

en: Plugin Settings
fr_FR: Paramètres de l'extension

en: Plugin Title
fr_FR: Titre de l'extension

en: Plugin could not be completely uninstalled because its files could not be removed.
    
    This can happen if the plugin's file is in-use like, for example, when the same plugin file provides more than one plugin.
    In this case either uninstall all other plugins which are provided by the same file, or remove it yourself (manually) when you shut down Code::Blocks.
    The files that could not be deleted are:
fr_FR: L'extension n'a pas pu être complètement désinstallée car ses fichiers n'ont pas pu être supprimés.
    
    Cela peut se produire si le fichier de l'extension est en cours d'utilisation, par exemple, quand un seul fichier contient plus d'une extension.
    Dans ce cas, soit désinstaller aussi les autres extensions fournies dans le même fichier, soit supprimez le vous-même (à la main) quand vous fermez Code::Blocks.
    Les fichiers qui n'ont pas été supprimés sont :

en: Plugin logging to Code::Blocks logs
fr_FR: Enregistrement du journal du greffon dans les journaux de Code::Blocks

en: Plugin manifest could not be parsed: %s
fr_FR: Le fichier manifest du greffon n'a pas pu être analysé : %s

en: Plugin name:
fr_FR: Nom de l'extension :

en: Plugin resource file not valid (no SdkVersion element found) for: %s
fr_FR: Le fichier de ressources du greffon n'est pas valide (aucun élément SdkVersion trouvé) pour : %s

en: Plugin resource file not valid (no root element found) for: %s
fr_FR: Le fichier de ressources du greffon n'est pas valide (aucun élément racine trouvé) pour : %s

en: Plugin resource not found: %s
fr_FR: Ressource du greffon non trouvée : %s

en: Plugin that interfaces the GNU GDB and MS CDB debuggers.
fr_FR: Greffon qui interface les débogueurs GNU GDB et MS CDB.

en: Plugin to export syntax highlighted source files to HTML, RTF, ODT or PDF.
fr_FR: Greffon pour exporter des fichiers source avec surlignement de syntaxe vers HTML, RTF, ODT ou PDF.

en: Plugin type:
fr_FR: Type de l'extension :

en: Plugins
fr_FR: Extensions

en: Plugins to load in batch-build mode
fr_FR: Extensions à charger en mode génération par lot

en: Plus minus
fr_FR: Plus moins

en: Pointer / Integral Conversions
fr_FR: Conversions Pointeur / Entiers

en: Pointer alignment:
fr_FR: Alignement de pointeur :

en: Policy:
fr_FR: Règle :

en: Polls for external modification more often
fr_FR: Vérifier plus souvent que des fichiers ont été modifiés

en: Port:
fr_FR: Port :

en: Pos in dialog units
fr_FR: Pos en unités de dialogues

en: Position:
fr_FR: Position :

en: Possible Causes:
    -You don't have SVN installed.
    -Incompatible version of SVN.
    -SVN configuration files not found.
    
    Verify the Autoversioning SVN directory.
fr_FR: Causes possibles :
    - Vous n'avez pas SVN d'installé.
    - La version de SVN est incompatible.
    - Les fichiers de configuration de SVN n'ont pas été trouvés.
    
    Vérifiez le répertoire SVN d'Autoversioning.

en: Possible Errors
fr_FR: Erreurs possibles

en: Post-build steps
fr_FR: Etapes de post-génération

en: PostScript files (*.ps)|*.ps
fr_FR: Fichiers PostScript (*.ps)|*.ps

en: Power of
fr_FR: Puissance de

en: PowerPC MCU derivatives
fr_FR: Dérivé de PowerPC MCU

en: PowerPC Project
fr_FR: Projet PowerPC

en: PowerPC architecture specific
fr_FR: Spécifique à l'architecture PowerPC

en: Pr&evious page
fr_FR: Page &précédente

en: Pre-build steps
fr_FR: Étapes de pré-génération

en: Pre-compiling header:
fr_FR: En-tête précompilée :

en: Pre-processor
fr_FR: Préprocesseur

en: Pre/post build steps
fr_FR: Étapes de pré/post-génération

en: Precompiled headers currently only work for GNU GCC.
fr_FR: Les en-têtes précompilés ne fonctionnent actuellement que pour GNU GCC.

en: Precompiled headers:
fr_FR: En-têtes précompilées :

en: Predefined
fr_FR: Prédéfini

en: Predefined macros
fr_FR: Macros prédéfinies

en: Predefined settings available
fr_FR: Configuration prédéfinies

en: Predefined:
fr_FR: Prédéfini :

en: Preferred GUI Builder
fr_FR: Constructeur d'IDE préféré

en: Prefix File 'macro.txt'
fr_FR: Fichier préfixe 'macro.txt'

en: Premature end of CFF stream reached while reading index count.
fr_FR: Fin prématurée du flux CFF atteint lors de la lecture du compteur d'indices.

en: Premature end of CFF stream reached while reading index data.
fr_FR: Fin prématurée du flux CFF atteint lors de la lecture des données d'indices.

en: Preparing...
    Please wait...
fr_FR: En cours de préparation...
    Veuillez patienter...

en: Prepend
fr_FR: Préfixe

en: Prepend target options to project options
fr_FR: Mettre les options de cible avant les options de projet

en: Prepend, Append, or insert text at column...
fr_FR: Ajouter devant, après, ou insérer du texte à la colonne...

en: Preprocessor
fr_FR: Préprocesseur

en: Preprocessor folding
fr_FR: Repliement préprocesseur

en: Preprocessor macros to be used by the parser (macro1; macro2; ...):
fr_FR: Macros de préprocesseur à utiliser par le parseur (macro1; macro2; ...) :

en: Preprocessor options
fr_FR: Options du Préprocesseur

en: Preprocessor symbols
fr_FR: Symboles du préprocesseur

en: Preserve formatting between matching characters, double first character (() to preserve between two different characters
fr_FR: Préserver le formatage entre caractères concordants, dédoubler le premier caractère (() pour préserver entre deux caractères différents

en: Preserve keyword case
fr_FR: Préserver la casse des mots-clés

en: Preserve matching
fr_FR: Préserver les correspondances

en: Preserve open editors per target/project.
    Only available when the workspace is empty.
fr_FR: Préserver les éditeurs ouverts par cible/projet
    Valable seulement quand l'espace de travail est vide.

en: Preserves the permissions of files that are saved by Code::Blocks
fr_FR: Conserve les attributs de permissions des fichiers qui sont enregistrés par Code::Blocks

en: Preserving older key bindings failed.
    Will create key bindings from current menu structure.
fr_FR: La préservation des anciens raccourcis clavier a échoué.
    Créera de nouveaux raccourcis à partir de la structure de menus actuelle.

en: Press SHIFT while clicking this menu item to edit the assigned script in the editor
fr_FR: Presser sur la touche MAJ en même temps que vous cliquez sur l'intitulé de ce menu afin d'éditer le script assigné

en: Pressed bmp.
fr_FR: bmp enfoncé.

en: Prev
fr_FR: Préc

en: Prev Mark
fr_FR: Marque précédente

en: Prev bookmark
fr_FR: Signet précédent

en: Prevent the input files from being preprocessed
fr_FR: Empêcher les fichiers d'entrée d'être prétraités

en: Prevent the reordering of instructions in the function prolog
fr_FR: Empêcher la réorganisation des instructions dans un prologue de fonction

en: Preview
fr_FR: Prévisualisation

en: Preview document
fr_FR: Prévisualiser le document

en: Preview for wxPanel class
fr_FR: Prévisualisation pour la classe wxPanel

en: Previous
fr_FR: Précédent

en: Previous bookmark
fr_FR: Signet précédent

en: Previous call tip
fr_FR: Conseil précédent

en: Previous page
fr_FR: Page précédente

en: Previous settings
fr_FR: Configuration précédente

en: Primary
fr_FR: Primaire

en: Primary keyprofile
fr_FR: Fichier profil de base

en: Print
fr_FR: Imprimer

en: Print Elements
fr_FR: Imprimer les éléments

en: Print Previe&w
fr_FR: Pré&visualisation d'impression

en: Print To File
fr_FR: Imprimer dans un fichier

en: Print Tree
fr_FR: Imprimer l'arborescence

en: Print brief one-line diagnostics
fr_FR: Afficher des diagnostiques brefs d'une ligne

en: Print current document
fr_FR: Imprimer le document courant

en: Print diagnostics for 64-bit porting
fr_FR: Montrer les diagnostiques de portage vers le 64-bits

en: Print document
fr_FR: Imprimer le document

en: Print error
fr_FR: Erreur d'impression

en: Print in standard output each include file recursively.
fr_FR: Imprimer sur la sortie standard chaque fichier include récursivement.

en: Print line numbers
fr_FR: Imprimer les numéros de ligne

en: Print preview error
fr_FR: Erreur de Prévisualisation d'impression

en: Print preview of the current document
fr_FR: Aperçu avant impression du document en cours

en: Print warnings related to deprecated features
fr_FR: Afficher les avertissements en rapport avec les possibilités qui ne sont plus supportées

en: Print...
fr_FR: Imprimer...

en: Printer options
fr_FR: Options d'imprimante

en: Printer options...
fr_FR: Options d'imprimante...

en: Printer pa&ge setup...
fr_FR: Configurer la page à imprimer...

en: Printer set&up...
fr_FR: Configurer l'im&pression...

en: Printing
fr_FR: Impression

en: Printing ...
fr_FR: Impression ...

en: Printing PS
fr_FR: Impression en PS

en: Printing options
fr_FR: Options d'impression

en: Printing page %d...
fr_FR: Impression de la page %d ...

en: Printing...
fr_FR: Impression ...

en: Priority (1-9):
fr_FR: Priorité (1-9) :

en: Priority weight:
fr_FR: Poids des priorités :

en: Private
fr_FR: Privé

en: Procedure "%s" was not found.
fr_FR: La procdure "%s" n'a pas été trouvée.

en: Procedures
fr_FR: Procédures

en: Process "
fr_FR: Processus "

en: Process "%s" is still running...
    Do you want to kill it?
fr_FR: Le processus "%s"est toujours en cours d'exécution...
    Voulez-vous l'arrêter ?

en: Process %ld (%s) launched.
fr_FR: Process %ld (%s) lancé.

en: Process OpenMP directives
fr_FR: Exécuter les directives OpenMP

en: Process aborted (killed).
fr_FR: Processus abandonné (tué).

en: Process both files (2-step-fix up)
fr_FR: Traiter les deux fichiers (en 2 étapes)

en: Process exited with status code %d.
fr_FR: Le processus s'est terminé avec le code d'état %d.

en: Process header files only
fr_FR: Ne traiter que les fichiers d'entêtes

en: Process implementation files only
fr_FR: Traiter seulement les fichiers d'implémentation

en: Process terminated with status %d (%s)
fr_FR: Le processus s'est terminé avec le code d'état %d (%s)

en: Process: %s Pid(%d)
    is denied access to:
    %s
    being used by
    process: %s Pid(%d)
fr_FR: Process: %s Pid(%d)
    rfus d'accès à :
    %s
    en cour d'utilisation par
    le process: %s Pid(%d)

en: Processing
fr_FR: Traitement en cours

en: Processing a big project may take large amount of time.
    
    Please be patient!
fr_FR: Le traitement d'un gros projet peut pendre pas mal de temps.
    
    SVP, soyez patient !

en: Processing a target of a big project may take large amount of time.
    
    Please be patient!
fr_FR: Le traitement d'une cible d'un gros projet peut pendre pas mal de temps.
    
    SVP, soyez patient !

en: Processing options for project failed!
fr_FR: Le traitement des options pour le projet a échoué !

en: Processing options for workspace failed!
fr_FR: Le traitement des options pour l'espace de travail a échoué !

en: Processor $1 is not supported by this wizard. Please select one of the supported one.
fr_FR: Le processeur $1 n'est pas supporté par cet assistant. SVP sélectionnez en un parmi ceux supportés.

en: Processor options
fr_FR: Options du Processeur

en: Produce IAR assembler syntax
fr_FR: Produit une syntaxe d'assembleur pour IAR

en: Produce big endian code
fr_FR: Produire du code big endian

en: Produce debugging symbols
fr_FR: Produire des symboles de débogage

en: Produce little endian code
fr_FR: Produire du code little endian

en: Produce minimal debugging symbols
fr_FR: Produire des symboles de débogage a minima

en: Produce symbolic debug information in object files
fr_FR: Produire des informations de débogage symbolique dans les fichiers objet

en: Profile code when executed
fr_FR: Profiler le code pendant l'exécution

en: Profiler Information
fr_FR: Information de Profilage

en: Profiler settings
fr_FR: Configuration

en: Program Console
fr_FR: Programme Console

en: Program Files
fr_FR: Fichiers de programmes

en: Program arguments:
fr_FR: Arguments du programme :

en: Program cannot use CTRL-LEFT_MOUSE as both a 
    Toggle key *AND* a Clear-All-Key
fr_FR: Le programme ne peut pas utiliser CTRL-BOUTON_GAUCHE de la souris à la fois
    comme une touche de basculement *ET* une touche pour tout vider

en: Program with mspdebug to target after building
fr_FR: Programme avec mspdebug à cibler après la génération

en: Progress
fr_FR: Progression

en: Project
fr_FR: Projet

en: Project "%s" was saved with an earlier version of Code::Blocks.
    In the current version, link libraries are treated separately from linker options.
    Do you want to auto-detect the libraries "%s" is using and configure it accordingly?
fr_FR: Le projet "%s" a été sauvegardé avec une version précédente de Code::Blocks.
    Dans la version actuelle, les bibliothèques à lier sont traitées séparément des options de l'éditeur de liens.
    Voulez-vous détecter automatiquement les bibliothèques "%s" utilisées et les configurer conformément ?

en: Project %s is modified outside the IDE...
    Do you want to reload it (you will lose any unsaved work)?
fr_FR: Le projet %s a été modifié en dehors de l'IDE...
    Voulez-vous le recharger (vous perdrez tout le travail non enregistré) ?

en: Project '%s' does not exist...
fr_FR: Le projet '%s' n'existe pas ...

en: Project '%s' is modified...
    Do you want to save the changes?
fr_FR: Le projet '%s' a été modifié...
    Voulez vous enregistrer les changements ?

en: Project '%s', target '%s': Added compiler option '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Option de compilation ajoutée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Added compiler path '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Chemin de compilation ajouté '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Added custom var '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Variable personnalisée ajoutée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Added linker lib '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Bibliothèque pour l'édition de liens ajoutée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Added linker option '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Option de l'éditeur de liens ajoutée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Added linker path '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Chemin pour de l'éditeur de liens ajouté '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Added resource compiler option '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Option pour le compilateur de ressources ajoutée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Added resource compiler path '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Chemin pour le compilateur de ressources ajouté '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Changed compiler to '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Changement de compilateur vers '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Contains compiler option '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Contient l'option de compilation '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Contains compiler path '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Contient le chemin du compilateur '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Contains linker lib '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Contient la bibliothèque pour l'édition de liens '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Contains linker option '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Contient l'option d'édition de liens '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Contains linker path '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Contient le chemin de l'éditeur de liens '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Contains resource compiler option '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Contient les options du compilateur de ressources '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Contains resource compiler path '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Contient le chemin du compilateur de ressources '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Defines custom var '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Définit la variable personnalisée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Does not contain compiler option '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Ne contient pas l'option de compilation '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Does not contain compiler path '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Ne contient pas le chemin du compilateur '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Does not contain linker lib '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Ne contient pas la bibliothèque pour l'édition de liens '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Does not contain linker option '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Ne contient pas l'option de l'éditeur de liens '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Does not contain linker path '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Ne contient pas le chemin de l'éditeur de liens '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Does not contain resource compiler option '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Ne contient pas les options du compilateur de ressources '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Does not contain resource compiler path '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Ne contient pas le chemin du compilateur de ressources '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Does not define custom var '%s'.
fr_FR: Le projet '%s', cible '%s' : Ne définit pas la variable personnalisée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Removed compiler option '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Option de compilation enlevée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Removed compiler path '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Chemin de compilation enlevé '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Removed custom var '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Variable personnalisée enlevée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Removed linker lib '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Bibliothèque pour l'édition de liens enlevée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Removed linker option '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Option de l'éditeur de liens enlevée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Removed linker path '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Chemin pour de l'éditeur de liens enlevé '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Removed resource compiler option '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Option pour le compilateur de ressources enlevée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Removed resource compiler path '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Chemin pour le compilateur de ressources enlevé '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Replaced compiler option '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Option de compilation remplacée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Replaced compiler path '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Chemin de compilation remplacé '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Replaced custom var '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Variable personnalisée remplacée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Replaced linker lib '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Bibliothèque pour l'édition de liens remplacée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Replaced linker option '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Bibliothèque pour l'édition de liens remplacée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Replaced linker path '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Chemin pour de l'éditeur de liens remplacé '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Replaced resource compiler option '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Option pour le compilateur de ressources remplacée '%s'.

en: Project '%s', target '%s': Replaced resource compiler path '%s'.
fr_FR: Projet '%s', cible '%s' : Chemin pour le compilateur de ressources remplacé '%s'.

en: Project '%s': %d files assigned to targets (%d files removed).
fr_FR: Projet '%s': %d fichiers assignés aux cibles (%d fichiers supprimés).

en: Project '%s': Added compiler option '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Chemin pour le compilateur de ressources remplacé '%s'.

en: Project '%s': Added compiler path '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Chemin de compilation ajouté '%s'.

en: Project '%s': Added custom var '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Chemin de compilation ajouté '%s'.

en: Project '%s': Added linker lib '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Bibliothèque pour l'édition de liens ajoutée '%s'.

en: Project '%s': Added linker option '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Option de l'éditeur de liens ajoutée '%s'.

en: Project '%s': Added linker path '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Chemin pour de l'éditeur de liens ajouté '%s'.

en: Project '%s': Added resource compiler option '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Option pour le compilateur de ressources ajoutée '%s'.

en: Project '%s': Added resource compiler path '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Chemin pour le compilateur de ressources ajouté '%s'.

en: Project '%s': Changed compiler to '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Changement de compilateur vers '%s'.

en: Project '%s': Contains compiler option '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Contient l'option de compilation '%s'.

en: Project '%s': Contains compiler path '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Contient le chemin du compilateur '%s'.

en: Project '%s': Contains linker lib '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Contient la bibliothèque pour l'édition de liens '%s'.

en: Project '%s': Contains linker option '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Contient l'option d'édition de liens '%s'.

en: Project '%s': Contains linker path '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Contient le chemin de l'éditeur de liens '%s'.

en: Project '%s': Contains resource compiler option '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Contient l'option du compilateur de ressources '%s'.

en: Project '%s': Contains resource compiler path '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Contient le chemin du compilateur de ressources '%s'.

en: Project '%s': Defines custom var '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Définit la variable personnalisée '%s'.

en: Project '%s': Does not contain compiler option '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Ne contient pas l'option de compilation '%s'.

en: Project '%s': Does not contain compiler path '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Ne contient pas le chemin du compilateur '%s'.

en: Project '%s': Does not contain linker lib '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Ne contient pas la bibliothèque pour l'édition de liens '%s'.

en: Project '%s': Does not contain linker option '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Ne contient pas l'option de l'éditeur de liens '%s'.

en: Project '%s': Does not contain linker path '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Ne contient pas le chemin de l'éditeur de liens '%s'.

en: Project '%s': Does not contain resource compiler option '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Ne contient pas l'option du compilateur de ressources '%s'.

en: Project '%s': Does not contain resource compiler path '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Ne contient pas le chemin du compilateur de ressources '%s'.

en: Project '%s': Does not define custom var '%s'.
fr_FR: Le projet '%s' : Ne définit pas la variable personnalisée '%s'.

en: Project '%s': Removed compiler option '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Option de compilation enlevée '%s'.

en: Project '%s': Removed compiler path '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Chemin de compilation enlevé '%s'.

en: Project '%s': Removed custom var '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Variable personnalisée enlevée '%s'.

en: Project '%s': Removed file '%s' not assigned to any target.
fr_FR: Projet '%s' : Le fichier supprimé '%s' n'appartient à aucune cible.

en: Project '%s': Removed linker lib '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Bibliothèque pour l'édition de liens enlevée '%s'.

en: Project '%s': Removed linker option '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Option de l'éditeur de liens enlevée '%s'.

en: Project '%s': Removed linker path '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Chemin pour de l'éditeur de liens enlevé '%s'.

en: Project '%s': Removed resource compiler option '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Option pour le compilateur de ressources enlevée '%s'.

en: Project '%s': Removed resource compiler path '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Chemin pour le compilateur de ressources enlevé '%s'.

en: Project '%s': Replaced compiler option '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Option de compilation remplacée '%s'.

en: Project '%s': Replaced compiler path '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Chemin de compilation remplacé '%s'.

en: Project '%s': Replaced custom var '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Variable personnalisée remplacée '%s'.

en: Project '%s': Replaced linker lib '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Bibliothèque pour l'édition de liens remplacée '%s'.

en: Project '%s': Replaced linker option '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Option de bibliothèque pour l'édition de liens remplacée '%s'.

en: Project '%s': Replaced linker path '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Chemin pour de l'éditeur de liens remplacé '%s'.

en: Project '%s': Replaced resource compiler option '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Option pour le compilateur de ressources remplacée '%s'.

en: Project '%s': Replaced resource compiler path '%s'.
fr_FR: Projet '%s' : Chemin pour le compilateur de ressources remplacé '%s'.

en: Project '%s': Scanning %d files for assigned targets...
fr_FR: Projet '%s' : Analyse de %d fichiers pour les cibles assignées ...

en: Project Manager
fr_FR: Gestionnaire de Projets

en: Project Options Plugin
fr_FR: Greffon "Options de Projet"

en: Project Options Plugin - Results
fr_FR: Greffon "Options de Projet" - Résultats

en: Project Tree
fr_FR: Arborescence du projet

en: Project base path:
fr_FR: Chemin de base du projet :

en: Project build options
fr_FR: Options de génération du projet

en: Project closed while debugging message
fr_FR: Projet fermé pendant le débogage

en: Project configured!
fr_FR: Projet configuré !

en: Project file
fr_FR: Fichier de projet

en: Project file already exists.
    Are you really sure you want to OVERWRITE it?
fr_FR: Le fichier projet existe déjà.
    Voulez-vous vraiment l'ÉCRASER ?

en: Project file format changed
fr_FR: Le format du fichier projet a changé

en: Project file format is newer/unknown
fr_FR: Le format du fichier projet est plus récent/inconnu

en: Project file format is older (%d.%d) than the current format (%d.%d).
    The file will automatically be upgraded on save.
    But please read the following list of changes, as some of them might not automatically convert existing (old) settings.
    If you don't understand what a change means, you probably don't use that feature so you don't have to worry about it.
    
    List of changes:
fr_FR: Le fichier de projet est plus ancien (%d.%d) que le format actuel (%d.%d).
    Le fichier sera automatiquement mis à niveau lors de la sauvegarde.
    Mais veuillez lire SVP la liste des changements ci-dessous, car certains ne permettent pas une conversion automatique des (anciens) paramètres existants.
    Si vous ne comprenez pas à quoi correspond un changement, vous n'utilisez probablement pas cette fonctionnalité et vous n'avez pas à vous en inquiéter.
    
    Liste des changements :

en: Project file options
fr_FR: Options du fichier de projet

en: Project file upgrade warning
fr_FR: Avertissement de mise à jour du fichier de projet

en: Project filename:
fr_FR: Nom de fichier du projet :

en: Project global properties: GUID=%s, Type=%s, Name=%s
fr_FR: Propriétés globales du projet : GUID=%s, Type=%s, Nom=%s

en: Project layout file format changed
fr_FR: Le format du fichier de disposition (layout) du projet a changé

en: Project layout file format is newer/unknown
fr_FR: Le format du fichier disposition (layout) du projet est plus récent/inconnu

en: Project layout file format is older (%d.%d) than the current format (%d.%d).
    The file will automatically be upgraded on close.
    But please read the following list of changes, as some of them
    might not automatically convert existing (old) settings.
    If you don't understand what a change means, you probably don't
    use that feature so you don't have to worry about it.
    
    List of changes:
fr_FR: Le format fichier de disposition (layout) du projet est plus ancien (%d.%d) que le format actuel (%d.%d).
    Le fichier sera automatiquement mis à niveau lors de la fermeture.
    Mais veuillez lire SVP la liste des changements ci-dessous, car certains peuvent ne pas permettre
    une conversion automatique des (anciens) paramètres existants.
    Si vous ne comprenez pas à quoi correspond un changement, vous n'utilisez probablement pas cette fonctionnalité et vous n'avez pas à vous en inquiéter.
    
    Liste des changements :

en: Project layout file upgrade warning
fr_FR: Avertissement de mise à jour du fichier de disposition du projet

en: Project notes:
fr_FR: Notes du projet :

en: Project option file  %s
fr_FR: Fichier d'options du projet  %s

en: Project options manipulator
fr_FR: Manipulation des options du projet

en: Project overview:
fr_FR: Aperçu du projet :

en: Project path :
fr_FR: Chemin du projet :

en: Project settings
fr_FR: Configurations du projet

en: Project targets
fr_FR: Cibles du projet

en: Project title:
fr_FR: Titre du projet :

en: Project title:
fr_FR: Titre du projet :

en: Project to search in
fr_FR: Projet dans lequel chercher

en: Project tree
fr_FR: Arborescence du projet

en: Project will not compile without the necessary system libraries
fr_FR: Le projet ne compilera pas sans les bibliothèques système nécessaires

en: Project wizard disabled: scripting not initialized
fr_FR: Assistant de projet désactivé : travail sur les scripts non initialisé

en: Project's build options...
fr_FR: Options de génération du projet...

en: Project's dependencies...
fr_FR: Dépendances du projet...

en: Project...
fr_FR: Projet...

en: Project/Target change with changed settings
fr_FR: Projet/Cible modifié lors du changement de réglages

en: Project/Target: "%s":
fr_FR: Projet/Cible : "%s":

en: Project/targets options
fr_FR: Options de Projet/Cibles

en: Project:
fr_FR: Projet :

en: Project:
fr_FR: Projet :

en: ProjectManager::AddMultipleFilesToProject took: %.3f seconds for %d files.
fr_FR: ProjectManager::AddMultipleFilesToProject a pris %.3f secondes pour %d fichiers.

en: ProjectManager::CloseAllProjects took: %.3f seconds.
fr_FR: ProjectManager::CloseAllProjects a pris : %.3f secondes.

en: ProjectManager::LoadProject took: %.3f seconds.
fr_FR: ProjectManager::LoadProject a pris : %.3f secondes.

en: ProjectManager::SetProject() took: %.3f seconds.
fr_FR: ProjectManager::SetProject() a pris : %.3f secondes.

en: ProjectManagerUI::OnRemoveFileFromProject took: %.3f seconds for %zu files.
fr_FR: ProjectManagerUI::OnRemoveFileFromProject a pris %.3f secondes pour %zu fichiers.

en: ProjectManagerUI::RebuildTree took %.3f seconds
fr_FR: ProjectManagerUI::RebuildTree a pris %.3f secondes

en: Projectfile
fr_FR: Fichier projet

en: Projects
fr_FR: Projets

en: Prompt Before Overwriting
fr_FR: Demander Avant d'Écraser

en: Prompt before overwriting an existing doxyfile.
    When used in conjunction with "Overwrite doxyfile" this setting forces
    DoxyBlocks to prompt you before overwriting an existing doxyfile.
fr_FR: Interroger avant d'écraser un fichier doxyfile existant.
    Si utilisé conjointement avec "Écraser le Doxyfile" cette option force
    DoxyBlocks à vous interroger avant d'écraser un fichier doxyfile existant.

en: Proper&ties ..	Ctrl+I
fr_FR: Propriétés...	Ctrl+I

en: Proper&ties...
fr_FR: Proprié&tés...

en: Properties
fr_FR: Propriétés

en: Properties of "%s"
fr_FR: Propriétés de '%s'

en: Properties...
fr_FR: Propriétés...

en: Proportion:
fr_FR: Proportion :

en: Protected
fr_FR: Protégé

en: Protection can't be enabled for PDF documents conforming to PDF/A-1b.
fr_FR: La protection ne peut pas être activée pour les documents PDF conformes à PDF/A-1b.

en: Protocol
fr_FR: Protocole

en: Protocol for last operation:
fr_FR: Protocole de la dernière opération :

en: Provides Smart indenting for Cpp (refactored from cbEditor)
fr_FR: Fournit une indentation intelligente pour Cpp (réécrit à partir de cbEditor)

en: Provides Smart indenting for Fortran
fr_FR: Fournit une indentation intelligente pour Fortran

en: Provides Smart indenting for Lua (refactored from cbEditor)
fr_FR: Fournit une indentation intelligente pour Lua (réécrit à partir de cbEditor)

en: Provides Smart indenting for Pascal
fr_FR: Fournit une indentation intelligente pour Pascal

en: Provides Smart indenting for Python (refactored from cbEditor)
fr_FR: Fournit une indentation intelligente pour Python (réécrit à partir de cbEditor)

en: Provides Smart indenting for VHDL and Verilog
fr_FR: Fournit une indentation intelligente pour VHDL et Verilog

en: Provides Smart indenting for XML and HTML
fr_FR: Fournit une indentation intelligente pour XML et HTML

en: Provides configuration dialog
fr_FR: Fournit un dialogue de configuration

en: Public
fr_FR: Publique

en: Put local variables in static memory where possible
fr_FR: Mettre des variables locales en mémoire statique si possible

en: Put switch tables in code seg
fr_FR: Mettre les tables d'échange dans le segment de code

en: Python &interpreters
fr_FR: &Interpréteurs Python

en: Python Code Completion
fr_FR: Complétion de code Python

en: Python Debugger
fr_FR: Débuggeur Python

en: Python Interpreter
fr_FR: Interpréteur Python

en: Python Interpreter Input Requested
fr_FR: Entrée de l'interpréteur Python requise

en: Python Interpreter Plugin: Registering shell type %s
fr_FR: Greffon de l'interpréteur Python : Enregistrement du type %s

en: Python Interpreters
fr_FR: Interpréteurs Python

en: Python Language Properties
fr_FR: Propriétés du Langage Python

en: Python comment folding
fr_FR: Repliement des commentaires en Python

en: Python function names:
fr_FR: Noms des fonctions Python :

en: Python indent fold check
fr_FR: Vérification d'indentation en Python

en: Python quote folding
fr_FR: Repliement des guillemets en Python

en: Python: goto definition of '%s'
fr_FR: Python: Aller à la définition de '%s'

en: QT4 (shared) project
fr_FR: Projet Qt4 (partagé)

en: QT4 project
fr_FR: Projet Qt4

en: QT5 project
fr_FR: Projet Qt5

en: Qt's
fr_FR: de Qt

en: Qt's include
fr_FR: include de Qt

en: Qt's location:
fr_FR: Emplacement de Qt :

en: Quarto, 215-by-275-millimeter paper
fr_FR: Quarto, feuille 215 par 275 millimètres

en: Queued:[%s]
fr_FR: En file d'attente : [%s]

en: Quickly create a new empty file
fr_FR: Créer rapidement un nouveau fichier vide

en: Quit	Alt-F4
fr_FR: Quitter	Alt-F4

en: Quit the application
fr_FR: Quitte l'application

en: Quit the application.
fr_FR: Quitter l'application.

en: R&ecent files
fr_FR: Fichiers réc&ents

en: R&eplace
fr_FR: R&emplacer

en: RAD tool used to create wxWidgets forms
fr_FR: Outil RAD utilisé pour créer des formulaires wxWidgets

en: REGULAR EXPRESSION BLAH
fr_FR: EXPRESSION REGULIERE BLA

en: RESTART required
fr_FR: REDÉMARRAGE nécessaire

en: ROM COMPACT memory model.
fr_FR: Modèle de mémoire ROM COMPACT.

en: ROM LARGE memory model.
fr_FR: Modèle de mémoire ROM LARGE.

en: ROM Memory Model
fr_FR: Modèle de mémoire ROM

en: ROM SMALL memory model.
fr_FR: Modèle de mémoire ROM SMALL.

en: RTF files|*.rtf
fr_FR: Fichiers RTF|*.rtf

en: Random generator
fr_FR: Générateur aléatoire

en: Range
fr_FR: Étendue

en: Range Maximum
fr_FR: Échelle maximale

en: Range Minimum
fr_FR: Échelle minimale

en: Range Tag Colour
fr_FR: Gamme de Couleur des tags

en: Range Text Colour
fr_FR: Gamme de Couleur du Texte

en: Rate x
fr_FR: Taux en x

en: Rate y
fr_FR: Taux en y

en: Ratliff style uses attached, indented braces.
    Switch blocks and class blocks are indented to prevent a 'hanging indent' with 
    following case statements and C++ class modifiers (public, private, protected).
fr_FR: Le style Ratliff utilise des accolades rattachées et indentées.
    Les blocs "switch" et les blocs de classe sont en retrait afin d'éviter une indentation erronée dans les instructions 
    qui suivent un "case" et les modificateurs de classe C++ (public, private, protected).

en: Re&fresh
fr_FR: Ra&fraîchir

en: Re&move
fr_FR: &Enlever

en: Re&place with:
fr_FR: &Remplacer par :

en: Re&vert...
fr_FR: Re&venir en arrière...

en: Re-&parse now
fr_FR: Ré-&analyser maintenant

en: Re-enable the following confirmation dialogs:
fr_FR: Réactiver les dialogues de confirmation suivants :

en: Re-order...
fr_FR: Réordonner ...

en: Re-parse now
fr_FR: Réanalyser maintenant

en: Re-parse test file / buffer
fr_FR: Réanalyser le fichier test / le buffer

en: Reached the end of the document
fr_FR: Fin du document atteinte

en: Read File
fr_FR: Lire le fichier

en: Read Only
fr_FR: Lecture seule

en: Read error from url:
fr_FR: Erreur de lecture dans l'Url :

en: Read only
fr_FR: Lecture seule

en: Read/Write
fr_FR: Lire/Écrire

en: Reading of font directory failed for font file '%s'.
fr_FR: La lecture du répertoire de polices a échoué pour le fichier de police de caractères '% s'.

en: Ready
fr_FR: Prêt

en: Ready!
fr_FR: Prêt !

en: Reassign targets for current files?
fr_FR: Réaffecter les cibles pour les fichiers actuels ?

en: Reb&uild workspace
fr_FR: &Regénérer l'espace de travail

en: Rebuil&d
fr_FR: Re&générer

en: Rebuild
fr_FR: Regénérer

en: Rebuild Workspace / Project
fr_FR: Regénérer l'espace de travail / le projet

en: Rebuild all modules in the active project
fr_FR: Regénérer tous les modules du projet actif

en: Rebuild all projects in workspace
fr_FR: Regénérer tous les projets de l'espace de travail

en: Rebuild current project
fr_FR: Regénérer le projet courant

en: Rebuild project
fr_FR: Regénérer le projet

en: Rebuild workspace
fr_FR: Regénérer l'espace de travail

en: Rebuilding ALL the open projects will cause the deletion of all object files and building them from scratch.
    This action might take a while, especially if your projects contain more than a few files.
    Another factor is your CPU and the available system memory.
    
    Are you sure you want to rebuild ALL the projects?
fr_FR: Regénérer TOUS les projets va causer la suppression de tous les fichiers objets et les générer à partir de rien.
    Cette action pourrait prendre du temps, surtout si vos projets contiennent plus que quelques fichiers.
    Un autre facteur est votre CPU et la quantité de mémoire système disponible.
    
    Êtes-vous sûr de vouloir regénérer TOUS les projets ?

en: Rebuilding the project will cause the deletion of all object files and building it from scratch.
    This action might take a while, especially if your project contains more than a few files.
    Another factor is your CPU and the available system memory.
    
    Are you sure you want to rebuild the entire project?
fr_FR: Regénérer le projet va causer la suppression de tous les fichiers objet et les générer à partir de rien.
    Cette action pourrait prendre du temps, surtout si votre projet contient plus que quelques fichiers.
    Un autre facteur est votre CPU et la quantité de mémoire système disponible.
    
    Êtes-vous sûr de vouloir regénérer le projet complet ?

en: Recent Files History
fr_FR: Historique des fichiers récents

en: Recent History
fr_FR: Historique récente

en: Recent files
fr_FR: Fichiers récents

en: Recent projects
fr_FR: Projets récents

en: Recheck Page
fr_FR: Retester la Page

en: Recognize procedure, which name starts/ends with # as a constructor:
fr_FR: Reconnait une procédure dont le nom commence/se termine par # comme un constructeur :

en: Recognize subroutine, which name starts/ends with # as a destructor:
fr_FR: Reconnait un sous-programme dont le nom commence/se termine par # comme un destructeur :

en: Recognized operators: +, -, *, /, %, ()
    Available constants: PI, E
    Current location in the data: @, cur
    Reading at given offset:
        byte[ <offset> ] - read unsigned byte
        char[ <offset> ] - read signed byte
        word[ <offset> ] - read unsigned word
        short[ <offset> ] - read signed word
        dword[ <offset> ] - read unsigned dword
        long[ <offset> ] - read signed dword
        qword[ <offset> ] - read unsigned qword
        llong[ <offset> ] - read signed qword
        float[ <offset> ] - read float
        double[ <offset> ] - read double
        ldouble[ <offset> ] - read long double
    Functions:
        sin(a), cos(a), tan(a), ctg(a) - a is angle in radians
        pow(a, b)
        ln(a), log(a,b)
    
    Example:
        word[ 4 * dword[ @ ] + 128 ]
      This code will read dword value at current cursor
      position, multiply it by 4 and add 128 to it,
      the result will be used as address to read word value
fr_FR: Opérateurs reconnus : +, -, *, /, %, ()
    Constantes disponibles: PI, E
    Endroit courant dans les données: @, cur
    Lecture à un offset donné :
        byte[ <offset> ] - lit des octets sans signe
        char[ <offset> ] - lit des octets avec signe
        word[ <offset> ] - lit des mots sans signe
        short[ <offset> ] - lit des mots avec signe
        dword[ <offset> ] - lit des mots doubles sans signe (dword)
        long[ <offset> ] - lit des mots doubles avec signe (dword)
        qword[ <offset> ] - lit des qword sans signe
        llong[ <offset> ] - lit des qword avec signe
        float[ <offset> ] - lit des flottants
        double[ <offset> ] - lit des doubles
        ldouble[ <offset> ] - lit des long double
    Fonctions:
        sin(a), cos(a), tan(a), ctg(a) - a est un angle en radians
        pow(a, b)
        ln(a), log(a,b)
    
    Exemple:
        word[ 4 * dword[ @ ] + 128 ]
      Ce code va lire une valeur dword à la position
      actuelle du curseur, la multiplie par 4 et y ajoute 128,
      le résultat sera utilisé comme adresse pour lire une valeur de mot

en: Record Browse Mark
fr_FR: Enregistrer la marque de navigation

en: Recurse
fr_FR: Récursif

en: Recurse subdirectories
fr_FR: Inclure les sous-dossiers

en: Recursive
fr_FR: Récursif

en: Recursive option with no wildcard
fr_FR: Option récursive sans joker

en: Red
fr_FR: Rouge

en: Red color bits
fr_FR: Bits pour le rouge

en: Redo
fr_FR: Rétablir

en: Redo last undo
fr_FR: Rétablir la dernière annulation

en: Redo the last editing action
fr_FR: Rétablir la dernière action d'édition

en: Redo the last editing operation
fr_FR: Rétablir la dernière opération d'édition

en: Reentrant Stack
fr_FR: Pile Réentrante

en: Reference alignment
fr_FR: Alignement de référence

en: Reformat selected lines in columns...
fr_FR: Reformatter les lignes sélectionnées en colonnes...

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

en: Rege&xpr find
fr_FR: Rechercher par une e&xpression régulière

en: Regex syntax:
fr_FR: Syntaxe Regex :

en: Register
fr_FR: Registre

en: Register in menus:
fr_FR: Enregistrer dans les menus :

en: Registered libraries
fr_FR: Bibliothèques enregistrées

en: Registered wildcards
fr_FR: Jokers enregistrés

en: Registering encodings for core fonts failed.
fr_FR: L'enregistrement des encodages des polices de base a échoué.

en: Regular
fr_FR: Régulier

en: Regular &expression
fr_FR: &Expression régulière

en: Regular Expression Utility
fr_FR: Utilitaire d'Expression Régulière

en: Regular e&xpression
fr_FR: &Expression régulière

en: Regular expression
fr_FR: Expression régulière

en: Regular expression analyzed as follows:
    
    Type: %s message
    Filename: %s
    Line number: %s
    Message: %s
fr_FR: Expression régulière analysée comme suit:
    
    Type : %s message
    Nom de fichier : %s
    Numéro de ligne : %s
    Message : %s

en: Regular expression:
fr_FR: Expression régulière :

en: Regular expressions testbed
fr_FR: Banc de test d'expressions régulières

en: Relative size:
fr_FR: Taille relative :

en: Relative size: %.2f
fr_FR: Taille relative : %.2f

en: Relax floating point language rules for improved performance
fr_FR: Assouplir les règles de langage en virgule flottante pour améliorer les performances

en: Relaxed IEEE floating point operations
fr_FR: Ajustements d'opérations en virgule flottante IEEE

en: Relaxed type checking
fr_FR: Vérification de type assoupli

en: Release Target
fr_FR: Cible publiée

en: Reload
fr_FR: Recharger

en: Reload &EditorConfig
fr_FR: Recharger &EditorConfig

en: Reload EditorConfig
fr_FR: Recharger EditorConfig

en: Reload Project?
fr_FR: Recharger le projet ?

en: Reload file?
fr_FR: Recharger le fichier ?

en: Relocate DWARF Info
fr_FR: Relocaliser les informations DWARF

en: Remote connection
fr_FR: Connexion distante

en: Remote debugging support (GDB only!)
fr_FR: Support de débogage en ligne (GDB seulement !)

en: Remove
fr_FR: Enlever

en: Remove %s*
fr_FR: Enlever %s*

en: Remove all
fr_FR: Tout supprimer

en: Remove all (%d) selected libraries from the list?
fr_FR: Supprimer toutes (%d) les bibliothèques sélectionnées de la liste ?

en: Remove all bookmark
fr_FR: Supprimer tous les signets

en: Remove all breakpoints
fr_FR: Supprimer tous les points d'arrêt

en: Remove all directories from the list?
fr_FR: Supprimer tous les dossiers de la liste ?

en: Remove all extra paths from the list?
fr_FR: Supprimer tous les chemins supplémentaires de la liste ?

en: Remove all files from list
fr_FR: Supprimer tous les fichiers de la liste

en: Remove all items
fr_FR: Supprimer tous les éléments

en: Remove all libraries from the list?
fr_FR: Supprimer toutes les bibliothèques de la liste ?

en: Remove bookmark
fr_FR: Supprimer le signet

en: Remove braces from conditional statements (single statement on a single line)
fr_FR: Supprimer les accolades d'instructions conditionnelles (Une seule instruction sur une seule ligne)

en: Remove breakpoint
fr_FR: Enlever un point d'arrêt

en: Remove extra space padding around parentheses
fr_FR: Supprimer les espaces autour des parenthèses

en: Remove file
fr_FR: Supprimer le fichier

en: Remove file from list
fr_FR: Supprimer le fichier de la liste

en: Remove file from project
fr_FR: Enlever le fichier du projet

en: Remove files from the project
fr_FR: Enlever des fichiers du projet

en: Remove files w/o target
fr_FR: Supprimer les fichiers hors cible

en: Remove files...
fr_FR: Enlever des fichiers ...

en: Remove library '%s' from the list?
fr_FR: Supprimer la bibliothèque '%s' de la liste ?

en: Remove limits for code expansion
fr_FR: Enlever les limitations d'expansion de code

en: Remove option
fr_FR: Supprimer une option

en: Remove prefix:
fr_FR: Enlever le préfixe :

en: Remove project (%s) from parser
fr_FR: Retirer le projet (%s) de l'analyseur

en: Remove selected folders from the list?
fr_FR: Supprimer les répertoires sélectionnés de la liste ?

en: Remove selected item from list
fr_FR: Supprimer l'élément sélectionné de la liste

en: Remove selected items from list
fr_FR: Supprimer les éléments sélectionnés de la liste

en: Remove selected library from project
fr_FR: Supprimer les bibliothèques sélectionnées du projet

en: Remove selected type
fr_FR: Supprimer le type sélectionné

en: Remove the preceding '*' in a multi-line comment that begins a line
fr_FR: Supprime le '*' de début de ligne dans un commentaire sur plusieurs lignes

en: Remove tool?
fr_FR: Supprimer l'outil ?

en: Remove trailing &whitespace
fr_FR: Supprimer les &espaces de fin

en: Remove trailing whitepace
fr_FR: Supprimer les espaces de fin

en: Remove w&hitespace at cursor
fr_FR: Supprime l'&espace sous le curseur

en: Remove whitespace at the ends of lines
fr_FR: Supprimer les espaces en fin de lignes

en: Remove whitespace before and after cursor
fr_FR: Supprime l'espace avant et après le curseur

en: Removing directory:
fr_FR: Suppression en cours du répertoire :

en: Removing library settings
fr_FR: Suppression des configurations de bibliothèque

en: Removing:
fr_FR: En train de supprimer :

en: Rename
fr_FR: Renommer

en: Rename File
fr_FR: Renommer le Fichier

en: Rename Virtual Folder
fr_FR: Renommer le répertoire virtuel

en: Rename build target
fr_FR: Renommer la cible de génération

en: Rename compiler
fr_FR: Renommer le compilateur

en: Rename directory '%s' failed with error %i
fr_FR: Renommer le répertoire '%s' a échoué avec l'erreur %i

en: Rename failed
fr_FR: Renommer a échoué

en: Rename file
fr_FR: Renommer le fichier

en: Rename file...
fr_FR: Renommer le fichier ...

en: Rename files
fr_FR: Renommer les fichiers

en: Rename symbols
fr_FR: Renommer les symboles

en: Rename symbols	Alt-N
fr_FR: Renommer les symboles	Alt-N

en: Rename symbols under cursor
fr_FR: Renommer les symboles sous le curseur

en: Rename the group:
fr_FR: Renommer le groupe :

en: Rename the selected group...
fr_FR: Renommer le groupe sélectionné...

en: Rename the watch
fr_FR: Renommer la surveillance

en: Rename this help file title:
fr_FR: Changer le titre de ce fichier d'aide:

en: Rename this virtual folder
fr_FR: Renommer ce répertoire virtuel

en: Rename title
fr_FR: Changer le titre

en: Rename workspace
fr_FR: Renommer l'espace de travail

en: Rename workspace...
fr_FR: Renommer l'espace de travail...

en: Reopen all files
fr_FR: Réouvrir tous les fichiers

en: Reopen editor
fr_FR: Réouverture d'éditeur

en: Reopen editor settings
fr_FR: Réouvrir la configuration de l'éditeur

en: Reopen selected item
fr_FR: Réouvrir l'élément sélectionné

en: Reopen selected items
fr_FR: Réouvrir les éléments sélectionnés

en: Reopens a closed editor via hotkey, menu-item or from a list.
fr_FR: Réouvre un éditeur fermé via une touche de raccourci, un élément de menu ou à partir d'une liste.

en: Reopens the last closed editor
fr_FR: Réouvre le dernier éditeur qui a été fermé

en: Rep&lace...
fr_FR: &Remplacer...

en: Reparse active project
fr_FR: Réanalyser le projet actif

en: Reparse current actived project
fr_FR: Réanalyser le projet courant activé

en: Reparse current editors file
fr_FR: Réanalyser le fichier en cours d'édition

en: Reparse current project
fr_FR: Réanalyser le projet courant

en: Reparse current selected file
fr_FR: Réanalyser le fichier sélectionné

en: Reparse of the final switched project
fr_FR: Réanalyse du dernier projet commuté

en: Reparse this file
fr_FR: Réanalyser ce fichier

en: Reparse this project
fr_FR: Réanalyser ce projet

en: Reparse?
fr_FR: Ré-analyser ?

en: Reparsing
fr_FR: Nouvelle analyse

en: Repeat the last search in the opposite direction
fr_FR: Répéter la dernière recherche dans la direction opposée

en: Repeat the last search in the same direction
fr_FR: Répéter la dernière recherche dans la même direction

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Replace &All
fr_FR: &Tout Remplacer

en: Replace &again	Shift+F4
fr_FR: Remplacer de &nouveau	Shift+F4

en: Replace &all
fr_FR: &Tout Remplacer

en: Replace All
fr_FR: Tout Remplacer

en: Replace Tools menu with Tools Plus
fr_FR: Remplacer le menu Outils par celui d'Outils Plus

en: Replace all occurences of this word
fr_FR: Remplacer toutes les occurrences de ce mot

en: Replace compiler
fr_FR: Remplacer le compilateur

en: Replace in file&s...
fr_FR: &Remplacer dans les fichiers...

en: Replace in files
fr_FR: Remplacer dans les fichiers

en: Replace in files has finished all operations.
fr_FR: Remplacer dans les fichiers a terminé toutes les opérations.

en: Replace only search pattern
fr_FR: Ne remplacer que l'intitulé recherché

en: Replace string and find next occurance
fr_FR: Remplacer la chaîne et rechercher l'occurrence suivante

en: Replace text
fr_FR: Remplacer le texte

en: Replace text in document
fr_FR: Remplacer le texte dans le document

en: Replace this occurrence?
fr_FR: Remplacer cette occurrence ?

en: Replace this word
fr_FR: Remplacer ce mot

en: Replace with
fr_FR: Remplacer par

en: Replace with:
fr_FR: &Remplacer par :

en: Replaced %d occurrences of
    '%s' with '%s'
    in %d documents.
fr_FR: %d occurrences de '%s'
    remplacées par '%s'
    dans %d documents.

en: Replaced %d occurrences of
    '%s' with '%s'.
fr_FR: %d occurrences de '%s'
    remplacées par '%s'.

en: Replaced %i of %i matches
fr_FR: Remplacés %i de %i concordances

en: Replacement token cannot contain search token.
    This would cause an infinite loop otherwise.
fr_FR: Les éléments de remplacement ne peuvent contenir des éléments de recherche.
    Ceci pourrait causer des boucles infinies.

en: Replaces parts of the code with random numbers or character sequences when saving the file.
    
    Usage examples:
      int Serial = 1234; /* RANDGEN:INT(10000) */
      wxString Name = "Target"; /* RANDGEN:ALNUM(12) */
    
    The first example replaces 1234 with a random number between 0 and 10000.
    The second example replaces Target with a random string containing 12 alfanumeric characters. The specifier can be ALNUM, DIGITS, CHARS, UPPERCHARS or LOWERCHARS.
fr_FR: Remplace des portions de code par des nombres aléatoires ou des séquences de caractères lors de l'enregistrement de fichiers.
    
    Exemples d'utilisation:
      int Serial = 1234; /* RANDGEN:INT(10000) */
      wxString Name = "Target"; /* RANDGEN:ALNUM(12) */
    
    Le premier exemple remplace 1234 par un nombre aléatoire entre 0 et 10000.
    Le second exemple remplace Target par une chaîne aléatoire contenant 12 caractères alphanumériques. Le spécificateur peut être ALNUM, DIGITS, CHARS, UPPERCHARS ou LOWERCHARS.

en: Report a bug or request a new feature
fr_FR: Rapporter un bogue ou demander une nouvelle fonctionnalité

en: Requested token Not found; LSP returned empty response.
fr_FR: Le jeton demandé n'a pas été trouvé ; LSP a renvoyé une réponse vide.

en: Require Control key to show the 'Evaluate expression' tooltips
fr_FR: Requiert la touche Ctrl pour afficher l'outil 'Évaluer l'expression'

en: Require Function Prototypes
fr_FR: Requiert les Prototypes de Fonctions

en: Require proper function prototypes
fr_FR: Requiert un prototypage strict des fonctions

en: Require strict function prototyping
fr_FR: Requiert un prototypage des fonctions strictes

en: Require that all program variables be declared
fr_FR: Exiger que toutes les variables du programme soient déclarées

en: Require: Failed to load required script: '%s'
fr_FR: Requis : échec de chargement du script requis : %s

en: Requirements
fr_FR: Conditions

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: Reset All
fr_FR: Tout réinitialiser

en: Reset all
fr_FR: Tout réinitialiser

en: Reset defaults
fr_FR: Réinitialiser à "par défaut"

en: Reset settings
fr_FR: Réinitialiser les paramètres

en: Reset the build number
    to zero when the specified
    value is reached.
    
    0 equals to unlimited.
fr_FR: Remet à 0 le numéro de génération
    quand le nombre spécifié est atteint.
    
    0 équivaut à sans limitation.

en: Reset the revision to zero
    when the specified value 
    is reached.
    
    0 equals to unlimited.
fr_FR: Remet à 0 le numéro de révision
    quand le nombre spécifié est atteint.
    
    0 équivaut à sans limitation.

en: Reset this compiler's settings to the defaults?
fr_FR: Appliquer la configuration par défaut à ce compilateur ?

en: Reset this compiler's settings to the defaults?
    
    Are you REALLY sure?
fr_FR: Appliquer la configuration par défaut à ce compilateur ?
    
    Êtes-vous VRAIMENT sûr ?

en: Reset this page's values to their default
fr_FR: Réinitialiser à leurs valeurs par défaut les paramètres de cette page

en: Reset to defaults
fr_FR: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Reset zoom of all editors to default, if leaving dialog
fr_FR: Réinitialiser à la valeur par défaut du zoom de tous les éditeurs, en quittant le dialogue

en: Resets all options
fr_FR: Réinitialiser toutes les options

en: Resets the minor to
    zero when the specified
    value is reached.
fr_FR: Réinitialise à 0 la valeur mineure
    quand le nombre spécifié est atteint.

en: Resizable
fr_FR: Redimensionnable

en: Resizing image '%s' to fit 32x32 (original size is %dx%d)
fr_FR: Redimensionnement de l'image '%s' pour l'adapter en 32x32 (la taille originale est %dx%d)

en: Resource '%s' already exists
fr_FR: La ressource '%s' existe déjà

en: Resource and properties browser
fr_FR: Navigateur de ressources et de propriétés

en: Resource compiler
fr_FR: Compilateur de ressources

en: Resource compiler options
fr_FR: Options du compilateur de ressources

en: Resource compiler path's
fr_FR: Chemin du compilateur de ressources

en: Resource compiler:
fr_FR: Compilateur de ressources :

en: Resource file
fr_FR: Fichier de ressource

en: Resource type in newly created Wxs file is not supported
    wxSmith support is disabled
fr_FR: Le type de ressource du fichier Wxs nouvellement créé n'est pas supporté.
    Le support de wxSmith est désactivé

en: Resources
fr_FR: Ressources

en: Response file: %s
fr_FR: Fichier de réponse : %s

en: Restore default binding types
fr_FR: Restaurer les types de "binding" par défaut

en: Result
fr_FR: Résultat

en: Result of search:
fr_FR: Résultat de la recherche :

en: Result:
fr_FR: Résultat :

en: Resulting filename:
fr_FR: Nom du fichier de résultats :

en: Results
fr_FR: Résultats

en: Results for:
fr_FR: Résultats pour :

en: Return
fr_FR: Retour

en: Return value.
fr_FR: Valeur de retour.

en: Return-Instruction
fr_FR: Instruction return

en: Reuse Strings
fr_FR: Réutiliser les Strings

en: Reuse existing Tools page
fr_FR: Réutiliser la page Outils existante

en: Reverse mouse Zoom direction
fr_FR: Inverser la direction du Zoom à la souris

en: Revert changes?
fr_FR: Annuler les changements ?

en: Revert to saved version of the file
fr_FR: Revenir à la version enregistrée du fichier

en: Revision
fr_FR: Révision

en: Revision maximum:
fr_FR: Révision maximale :

en: Revision random maximum:
fr_FR: Révision aléatoire maximale :

en: Rich Text Controls: Styles will be applied to the wxRichTextCtrl tab.
fr_FR: Rich Text Controls : Les styles seront appliqués à l'onglet wxRichTextCtrl.

en: Right
fr_FR: Droit

en: Right click Root item. Use Settings to set a better editor.
fr_FR: Cliquez avec le bouton droit de la souris sur l'élément racine. Utilisez les paramètres pour définir un meilleur éditeur.

en: Right click on a file and select preprocess
fr_FR: Clic droit sur un fichier et sélection d'un prétraitement

en: Right click would reset the colour to its default value
fr_FR: Un clic droit réinitialise la couleur à sa valeur par défaut

en: Right margin
fr_FR: Marge de droite

en: Right margin hint:
fr_FR: Indication de marge droite :

en: Right-Bottom
fr_FR: Droit-Bas

en: Right-Top
fr_FR: Droit-Haut

en: Rotation Arrows
fr_FR: Flèches de rotation

en: Round fp results at assignments and casts (some speed impact)
fr_FR: Arrondir les résultats fp des assignments et casts (impact sur la vitesse)

en: Round structure and union size up to a multiple of 32 bits
fr_FR: Arrondir la taille de structure et union au multiple de 32 bits supérieur

en: Round structure and union size up to a multiple of 64 bits
fr_FR: Arrondir la taille de structure et union au multiple de 64 bits supérieur

en: Round structure and union size up to a multiple of 8 bits
fr_FR: Arrondir la taille de structure et union au multiple de 8 bits supérieur

en: Rounding mode to enable fast float-to-int conversions
fr_FR: Mode d'arrondi pour activer les conversions rapides de float vers int

en: Row
fr_FR: Rangée

en: Row Labels
fr_FR: Intitulé des lignes

en: Row:
fr_FR: Ligne :

en: Rows
fr_FR: Lignes

en: Run
fr_FR: Exécuter

en: Run &CHM
fr_FR: Ouvrir le &CHM

en: Run &HTML	Ctrl-Shift-H
fr_FR: Ouvrir le &HTML	Ctrl-Shift-H

en: Run At Startup
fr_FR: Lancer au Démarrage

en: Run CHM
fr_FR: Ouvrir le CHM

en: Run CHM After Compilation
fr_FR: Ouvrir le CHM Après la Compilation

en: Run CHM documentation.
fr_FR: Ouvrir la documentation CHM.

en: Run Cachegrind
fr_FR: Lancer Cachegrind

en: Run HTML
fr_FR: Ouvrir le HTML

en: Run HTML After Compilation
fr_FR: Ouvrir le HTML Après la Compilation

en: Run HTML Help documentation
fr_FR: Ouvrir la documentation d'aide HTML

en: Run HTML documentation
fr_FR: Ouvrir la documentation HTML

en: Run HTML documentation.
fr_FR: Ouvrir la documentation HTML.

en: Run MemCheck
fr_FR: Lancer MemCheck

en: Run aborted...
fr_FR: Exécution interrompue ...

en: Run avr-size after a build to display how much resource is being used in the microcontroller.
fr_FR: Exécuter avr-size après la génération pour afficher combien de ressources sont utilisées dans le microcontrôleur.

en: Run avr-size after build
fr_FR: Exécuter avr-size après la génération

en: Run current project
fr_FR: Exécuter le projet courant

en: Run current project in debugger
fr_FR: Exécuter le projet courant dans le débogueur

en: Run doxywizard
fr_FR: Lancer doxywizard

en: Run doxywizard.
fr_FR: Lancer doxywizard.

en: Run host in terminal
fr_FR: Lancer l'hôte dans un terminal

en: Run msp430-size after build
fr_FR: Lancer msp430-size après la génération

en: Run program until it reaches the current line
fr_FR: Exécuter le programme jusqu'à la ligne courante

en: Run search
fr_FR: Lancer la recherche

en: Run the HTML docs after compilation.
    If "Use Internal Viewer" is set DoxyBlocks will use Code::Blocks' internal
    viewer. If not, it will use the system's default browser.
    This setting has no effect if GENERATE_HTML is not set.
fr_FR: Affiche le document HTML après compilation.
    Si "Utiliser le visualiseur Interne" est activé, DoxyBlocks utilisera
    la visualisation interne de Code::Blocks. Sinon, il utilisera le
    navigateur par défaut du système.
    Ce choix est sans effet si GENERATE_HTML n'est pas activé.

en: Run the active project
fr_FR: Exécuter le projet actif

en: Run the compiled help after it's compiled.
    This setting currently only has effect on Windows.
    If no CHM file exists this setting is ignored.
    This setting has no effect if GENERATE_HTML is not set.
fr_FR: Affiche le fichier d'aide compilé après sa génération.
    Ce choix n'a actuellement d'effet que sous Windows.
    S'il n'y a pas de fichier CHM, ce choix est sans effet.
    Ce choix est sans effet si GENERATE_HTML n'est pas activé.

en: Run the find/replace dialogue.
fr_FR: Lancer le dialogue rechercher/remplacer.

en: Run the fixup plugin and begin parsing...
fr_FR: Lancer l'extension fixup et commencer l'analyse...

en: Run the font dialogue.
fr_FR: Lancer le dialogue des polices.

en: Run the message dialogue.
fr_FR: Lancer le dialogue des messages.

en: Run the page setup dialogue.
fr_FR: Lancer le dialogue de page de configuration.

en: Run the password entry dialogue.
fr_FR: Lancer le dialogue d'entrée de mot de passe.

en: Run the print dialogue.
fr_FR: Lancer le dialogue d'impression.

en: Run the progress dialogue.
fr_FR: Lancer le dialogue de progression.

en: Run the rich text formatting dialogue.
fr_FR: Lancer le dialogue de formatage en "rich text".

en: Run the rich text style organiser dialogue.
fr_FR: Lancer le dialogue d'organisation du style Rich Text.

en: Run the text entry dialogue.
fr_FR: Lancer le dialogue d'entrée de texte.

en: Run to cursor
fr_FR: Exécuter jusqu'au curseur

en: Run-time check for array subscripts
fr_FR: Vérification des indices de tableaux pendant l'exécution

en: Run-time checks
fr_FR: Vérifications lors de l'exécution

en: Running %s... please wait (this may take several minutes)...
fr_FR: En train d'exécuter %s... Attendre SVP (cela peut prendre quelques minutes)...

en: Running cccc... please wait (this may take several minutes)...
fr_FR: En train d'exécuter cccc... Attendre SVP (cela peut prendre quelques minutes)...

en: Running command:
fr_FR: Commande d'exécution :

en: Running cppcheck/vera++ analysis... please wait...
fr_FR: Exécution en cours de l'analyse cppcheck/vera++... Veuillez patienter...

en: Running doxygen. Please wait...
fr_FR: Lancement de doxygen. Veuillez patienter...

en: Running doxywizard...
fr_FR: Lancement de doxywizard...

en: Running project post-build steps
fr_FR: Exécution des étapes de post-génération du projet

en: Running project pre-build steps
fr_FR: Exécution des étapes de pré-génération du projet

en: Running script:
fr_FR: Script en cours d'exécution :

en: Running startup script
fr_FR: Lancement du script de démarrage

en: Running target post-build steps
fr_FR: Exécution des étapes de post-génération de la cible

en: Running target pre-build steps
fr_FR: Exécution des étapes de pré-génération de la cible

en: Running threads
fr_FR: Tâches en fonctionnement

en: Runtime check for undefined behavior
fr_FR: Vérification lors de l'exécution de comportement indéfini

en: S&cript console
fr_FR: Console de s&cripts

en: S&wap header/source
fr_FR: Basculer en-tête/source

en: S&witch tabs
fr_FR: Permuter les &onglets

en: S&ynchronise Editor with Project Manager
fr_FR: S&ynchroniser l'Éditeur avec la Gestion du Projet

en: S&yntax coloring
fr_FR: Coloration &syntaxique

en: SDCC Compiler
fr_FR: Compilateur SDCC

en: SDK Version
fr_FR: Version du SDK

en: SDK version mismatch for %s (%d.%d.%d). Expecting %d.%d.%d
fr_FR: Version du SDK ne convenant pas pour %s (%d.%d.%d). Attendu %d.%d.%d

en: SDL project
fr_FR: Projet SDL

en: SDL's
fr_FR: de SDL

en: SDL's include
fr_FR: include de SDL

en: SDL2 project
fr_FR: Projet SDL2

en: SDL2's
fr_FR: de SDL2

en: SDL2's include
fr_FR: include de SDL2

en: SFML project
fr_FR: Projet SFML

en: SFML's
fr_FR: de SFML

en: SFML's include
fr_FR: include de SFML

en: SMALL memory model.
fr_FR: Modèle de mémoire SMALL.

en: SPE additional fused multiply-add instructions codegen
fr_FR: SPE Support d'instructions d'addition multiples fusionnées complémentaire

en: SPE fused multiply-add and multiply-subtract instuctions support
fr_FR: SPE Support d'instructions d'addition et de soustraction multiples fusionnées

en: SPE vector support
fr_FR: Support des vecteurs SPE

en: STC Logger colours
fr_FR: Couleurs de STC Logger

en: STL port application
fr_FR: Application STL Port

en: STLport's
fr_FR: de STLPort

en: STLport's include
fr_FR: include de STLPort

en: STM8 Options
fr_FR: Options STM8

en: SVG files (*.SVG)|*.SVG
fr_FR: Fichiers SVG (*.SVG)|*.SVG

en: SVN Error
fr_FR: Erreur SVN

en: SVN enabled
fr_FR: SVN activé

en: SVN integration
fr_FR: Intégration SVN

en: Sa&ve project as...
fr_FR: Enregistrer le &projet sous...

en: Same as -g, but forces assembly code generation identical to that obtained when -gopt is not present
fr_FR: Comme -g, mais oblige à ce que la génération du code assembleur soit identique à celle obtenue sans l'option -g

en: Same as C::B editor
fr_FR: Comme dans l'éditeur de C::B

en: Sample
fr_FR: Échantillon

en: Sample of the brace style option chosen to use:
fr_FR: Exemple du style d'accolades choisies :

en: Sash gravity
fr_FR: Densité de la séparation

en: Sash position
fr_FR: Position de la séparation (Sash)

en: Sash size:
fr_FR: Taille de la séparation (Sash) :

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Save %s
fr_FR: Enregistrer %s

en: Save &As...
fr_FR: Enregistrer &Sous ...

en: Save &as ..	Ctrl+Shift+S
fr_FR: Enregistrer &sous ..	Ctrl+Shift+S

en: Save &workspace
fr_FR: Enregistrer l'&espace de travail

en: Save .txt file...
fr_FR: Enregistrer un fichier .txt ...

en: Save A&ll
fr_FR: Enregistrer &tout

en: Save File?
fr_FR: Enregistrer le fichier ?

en: Save Index
fr_FR: Enregistrer l'Index

en: Save Index &As...
fr_FR: Enregistrer l'Index &Sous ...

en: Save Index As...
fr_FR: Enregistrer l'Index Sous ...

en: Save NM output to file
fr_FR: Enregistrer la sortie de NM dans un fichier

en: Save Snippets
fr_FR: Enregistrer les Snippets

en: Save Snippets As...
fr_FR: Enregistrer les Snippets sous...

en: Save Test Result
fr_FR: Enregistrer le résultat du test

en: Save active project
fr_FR: Enregistrer le projet actif

en: Save active project under a different name
fr_FR: Enregistrer le projet actif avec un nom différent

en: Save all
fr_FR: Enregistrer tout

en: Save all files
fr_FR: Enregistrer tous les fichiers

en: Save all open files
fr_FR: Enregistrer tous les fichiers ouverts

en: Save all source files, projects and the workspace, if there are changes to them. Save the configuration
fr_FR: Enregistre tous les fichiers source, projets et espace de travail, s'ils ont été modifiés. Enregistre la configuration

en: Save as file
fr_FR: Enregistrer en tant que fichier

en: Save as text file
fr_FR: Enregistrer en tant que fichier texte

en: Save build log to HTML file when build is finished.
fr_FR: Enregistrer le journal de génération dans un fichier HTML en fin de génération.

en: Save byte-order-mark (BOM)
fr_FR: Enregistrer la marque d'ordre des octets (BOM)

en: Save current
fr_FR: Enregistrer la disposition actuelle

en: Save current file
fr_FR: Enregistrer le fichier courant

en: Save current perspective
fr_FR: Enregistrer la disposition courante

en: Save current preferences
fr_FR: Enregistrer les préférences courantes

en: Save current settings for future use.
fr_FR: Enregistrer la configuration courante pour une utilisation future.

en: Save current workspace
fr_FR: Enregistrer l'espace de travail courant

en: Save current workspace under a different name
fr_FR: Enregistrer l'espace de travail courant sous un nom différent

en: Save everything
fr_FR: Tout enregistrer

en: Save failed - proceeding with unsaved file
fr_FR: Échec à l'enregistrement - poursuite avec un ficher non enregistré

en: Save file
fr_FR: Enregistrer le fichier

en: Save file &as...
fr_FR: Enregistrer &sous ...

en: Save file error
fr_FR: Erreur d'enregistrement de fichier

en: Save file list
fr_FR: Enregistrer la liste de fichiers

en: Save files (*.txt)|*.txt|All files (*.*)|*.*
fr_FR: Enregistrer les fichiers (*.txt)|*.txt|Tous les fichiers (*.*)|*.*

en: Save gprof output to file
fr_FR: Enregistrer la sortie de Gprof dans un fichier

en: Save intermediate files in the build directory
fr_FR: Enregistrer les fichiers intermédiaires dans le répertoire de génération

en: Save list of include directories
fr_FR: Enregistrer la liste des répertoires d'inclusion

en: Save log file to hard disk
fr_FR: Enregistrer le fichier Log sur le disque dur

en: Save preferences
fr_FR: Enregistrer les préférences

en: Save project
fr_FR: Enregistrer le projet

en: Save project as template...
fr_FR: Enregistrer le projet en tant que modèle utilisateur...

en: Save project to .save file, backup sources logrotate style
fr_FR: Enregistrer le projet dans un fichier .save, sauvegarder les sources dans un style "logrotate"

en: Save project to .save file, backup sources logrotate style to subfolder
fr_FR: Enregistrer le projet dans un fichier .save, sauvegarder dans un sous-répertoire les sources dans un style "logrotate"

en: Save selected tab in message pane on perspective change
fr_FR: Enregistrer les onglets sélectionnés du panneau de message quand la présentation change

en: Save snippets to file
fr_FR: Enregistrer les snippets dans un fichier

en: Save the Unicode encoding in a BOM
fr_FR: Enregistrer l'encodage Unicode dans un BOM

en: Save the active file
fr_FR: Enregistrer le fichier actif

en: Save the active file under a different name
fr_FR: Enregistrer le fichier actif sous un nom différent

en: Save the changes for later use
fr_FR: Enregistrer les changements pour une utilisation ultérieure

en: Save to .save file
fr_FR: Enregistrer dans un fichier .save

en: Save to a specific filename
fr_FR: Enregistrer sous un nom de fichier spécifique

en: Save to file...
fr_FR: Enregistrer dans le fichier ...

en: Save to original file
fr_FR: Enregistrer dans le fichier original

en: Save token list of files
fr_FR: Enregistrer la liste des jetons de fichiers

en: Save tokens tree
fr_FR: Enregistrer l'arbre des éléments

en: Save using "save to temp and rename" operation
fr_FR: Enregistrer en utilisant une opération de type "enregistrer sur temp et renommer"

en: Save wor&kspace as...
fr_FR: Enregistrer l'e&space de travail sous ...

en: Save workspace
fr_FR: Enregistrer l'espace de travail

en: Save workspace as...
fr_FR: Enregistrer l'espace de travail sous ...

en: Save/restore editor layout
fr_FR: Sauvegarder / restaurer la mise en page de l'éditeur

en: Save/restore project layout
fr_FR: Sauvegarder / restaurer la mise en page du projet

en: Save? %s
fr_FR: Enregistrer ? %s

en: Saved colour:
fr_FR: Couleur enregistrée :

en: Saves your work in regular intervals
fr_FR: Enregistre votre travail à intervalles de temps réguliers

en: Saving all projects failed!
fr_FR: L'enregistrement de tous les projets a échoué !

en: Saving files
fr_FR: Enregistrement des fichiers

en: Saving the file
fr_FR: Enregistre le fichier

en: Saving the file may take long time.
    Do you want to continue?
fr_FR: L'enregistrement du fichier prendra un certain temps.
    Voulez-vous continuer ?

en: Scale font sizes : -10...20 (not all fonts supported)
fr_FR: Echelle des tailles de polices : -10...20 (toutes les polices ne sont pas supportées)

en: Scale text point size (not all fonts supported)
fr_FR: Mise à l'échelle de la taille de texte (toutes les polices ne sont pas supportées)

en: Scaling factor
fr_FR: Facteur d'échelle

en: Scan for selected
fr_FR: Scanner la sélection

en: Scan source files in project
fr_FR: Scanner les fichiers source dans le projet

en: Scan source files in workspace
fr_FR: Scanner les fichiers source dans l'espace de travail

en: Scan within:
fr_FR: Rechercher dans :

en: Scanned %ld files for #includes, cache used %ld, cache updated %ld
fr_FR: %ld fichiers scannés pour les #includes, cache utilisé %ld, cache mis à jour %ld

en: Scanned directories:
fr_FR: Répertoires analysés :

en: Scanning for lexers in %s...
fr_FR: Recherche des analyseurs dans %s ...

en: Scanning for plugins in %s
fr_FR: Recherche de greffons dans %s

en: Scanning:
fr_FR: Recherche :

en: Schedule code for given CPU
fr_FR: Planifier le code pour un CPU donné

en: Scheme
fr_FR: Schéma

en: Scintilla Version
fr_FR: Version de Scintilla

en: Scope
fr_FR: Vue

en: Scope choice length
fr_FR: Longueur de barre du choix de portée

en: Scope:
fr_FR: Vue :

en: Scopes:
fr_FR: Étendues :

en: Score: %d
fr_FR: Score : %d

en: Script "lib_finder.script" successfully added.
fr_FR: Script "lib_finder.script" ajouté avec succès.

en: Script error
fr_FR: Erreur du script

en: Script errors
fr_FR: Erreurs de script

en: Script errors have occured...
    Press 'Yes' to see the exact errors.
fr_FR: Il y a des erreurs de scripts...
    Appuyer sur 'Oui' pour afficher exactement ces erreurs.

en: Script files (*.script)|*.script
fr_FR: Fichiers script (*.script)|*.script

en: Script information
fr_FR: Information du script

en: Script loaded successfully
fr_FR: Script chargé avec succès

en: Script message
fr_FR: Message du script

en: Script plugin registered:
fr_FR: Script de greffon enregistré :

en: Script plugin unregistered:
fr_FR: Script de greffon non enregistré :

en: Script warning
fr_FR: Avertissement du script

en: Script/function '%s' registered under menu '%s'
fr_FR: Script/fonction '%s' enregistré dans le menu '%s'

en: Scripted wizard
fr_FR: Assistant de scripts

en: Scripting console
fr_FR: Scripts en mode console

en: Scripting settings
fr_FR: Configuration des scripts

en: Scripts may contain malicious code so by default you are asked before a privileged
    command is allowed to execute. Only allow execution of this command if you trust
    the source of this script or you are confident enough that the above command is
    harmless for your system.
    
    If you mark the script as "trusted" you declare that you trust this script and explicitly
    allow it to execute privileged commands. You should only trust scripts that you wrote
    yourself or if they come from a trusty source.
fr_FR: Les scripts peuvent contenir du code malicieux, aussi on vous demande auparavant, 
    par défaut, la permission d'exécuter une commande privilégiée. N'autorisez cette exécution
    que si vous avez confiance dans ce script ou si vous êtes certain que la commande ci-dessus
    est sans danger pour votre système.
    
    Si vous marquez ce script comme étant "de confiance" vous déclarez que vous en êtes sûr et
    l'autorisez explicitement à exécuter la commande privilégiée. Vous ne devriez le faire que pour
    des scripts que vous avez écrits vous-même ou s'ils proviennent d'une source fiable.

en: Scripts that failed to load because the mandatory function
    SetBuildOptions() is missing:
fr_FR: Scripts dont le chargement a échoué car la fonction obligatoire
    SetBuildOptions() est absente :

en: Scripts that failed to load either because they don't exist
    or because they contain syntax errors:
fr_FR: Scripts qui ont échoué au chargement soit parce qu'ils n'existent pas
    soit parce qu'ils contiennent des erreurs de syntaxe :

en: Scripts to load/register on startup
fr_FR: Scripts à charger/enregistrer au démarrage

en: Scroll
fr_FR: Défilement

en: Scroll Direction
fr_FR: Direction de Molette

en: Scroll Speed
fr_FR: Vitesse de défilement

en: Scroll tabs with mousewheel
fr_FR: Défilement des onglets avec la molette de souris

en: Scrollbar
fr_FR: Barre de défilement

en: Scrolling Enabled
fr_FR: Molette activée

en: Sea&rch
fr_FR: Che&rcher

en: Search
fr_FR: Chercher

en: Search "%s"
fr_FR: Chercher "%s"

en: Search Button
fr_FR: Bouton de recherche

en: Search CodeProject for "%s"
fr_FR: Recherche dans CodeProject de "%s"

en: Search CplusPlus.com for "%s"
fr_FR: Recherche dans CpluPlus.com de "%s"

en: Search For&ward
fr_FR: Recherche en a&vant

en: Search MSDN for "%s"
fr_FR: Recherche sur MSDN de "%s"

en: Search Results
fr_FR: Résultats de la recherche

en: Search StackOverflow for "%s"
fr_FR: Recherche dans StackOverflow de "%s"

en: Search at BlackDuck...
fr_FR: Rechercher dans BlackDuck ...

en: Search directories
fr_FR: Répertoires de recherche

en: Search dirs
fr_FR: Répertoires de recherche

en: Search error
fr_FR: Erreur de recherche

en: Search expression is a regular expression
fr_FR: L'expression de recherche est une expression régulière

en: Search expression is empty !
fr_FR: L'expression de recherche est vide !

en: Search failed
fr_FR: La recherche a échoué

en: Search failure
fr_FR: La recherche a échoué

en: Search finished
fr_FR: La recherche est terminée

en: Search for
fr_FR: Recherche de

en: Search for "contains option"
fr_FR: Recherche de "contient l'option "

en: Search for "equals option"
fr_FR: Recherche de "l'option égal"

en: Search for a symbol given a list of library path's
fr_FR: Recherche d'un symbole dans une liste donnée de chemins de bibliothèques

en: Search for all symbols in a given library
fr_FR: Rechercher tous les symboles dans une bibliothèque donnée

en: Search for option NOT present
fr_FR: Recherche d'option NON présente

en: Search for option present
fr_FR: Recherche d'option présente

en: Search for option:
fr_FR: Recherche de l'option :

en: Search for selected text in the opposite direction
fr_FR: Recherche du texte sélectionné dans la direction opposée

en: Search for selected text in the same direction
fr_FR: Recherche du texte sélectionné dans la même direction

en: Search for string:
    	Value is UTF8 string
    Search for hex:
    	Value is sequence of 2-digit hexadecimal numbers,
    	space splits numbers, after sequence of each 2 digits
    	automatic break is added (like there was a space)
    	example:
    		12 34 5 678 9ABCD is the same as:
    		12 34 05 67 08 9A BC 0D
    Search for expression:
    	Can use same expression as in preview or calculator,
    	given position is 'found' when expression at this
    	position is equal to zero.
fr_FR: (NdT:Traduction à revoir!)
    Recherche de chaîne:
    	Valeur est une chaîne UTF8
    Recherche en Hexa:
    	Valeur est une séquence de 2-digits de nombres hexadécimaux,
    	espacer les nombres avec un blanc, entre chaque séquence de 2 digits
    	un break automatique sera ajouté (comme s'il y avait un espace)
    	Exemple :
    		12 34 5 678 9ABCDest la même chose que :
    		12 34 05 67 08 9A BC 0D
    Recherche d'une expression :
    	On peut faire comme dans la prévisualisation ou la calculette,
    	la position donnée est 'trouvée' quand l'expression à cette
    	position est égale à zéro.

en: Search for symbol:
fr_FR: Rechercher le symbole :

en: Search for text
fr_FR: Recherche de texte

en: Search for:
fr_FR: Recherche de :

en: Search forward/reverse in document
fr_FR: Recherche avant/arrière dans un document

en: Search from the bottom to the top of the document
fr_FR: Rechercher du bas vers le haut du document

en: Search in
fr_FR: Rechercher dans

en: Search in directory files
fr_FR: Rechercher dans les fichiers du répertoire

en: Search in directory files recursively
fr_FR: Rechercher dans les fichiers du répertoire récursivement

en: Search in directory hidden files
fr_FR: Rechercher dans les fichiers cachés du répertoire

en: Search in files
fr_FR: Rechercher dans les fichiers

en: Search in files:
fr_FR: Rechercher dans les fichiers :

en: Search in open files
fr_FR: Rechercher dans les fichiers ouverts

en: Search in progress
fr_FR: Recherche en cours

en: Search in project files
fr_FR: Rechercher dans les fichiers du projet

en: Search in target files
fr_FR: Rechercher dans les fichiers cibles

en: Search in workspace files
fr_FR: Rechercher dans les fichiers de l'espace de travail

en: Search item:
fr_FR: Intitulé à rechercher :

en: Search keyword at BlackDuck webpage...
fr_FR: Recherche de mots clés sur la page Web de BlackDuck ...

en: Search only inside selected text
fr_FR: Ne rechercher que dans le texte sélectionné

en: Search options
fr_FR: Options de recherche

en: Search path
fr_FR: Chemin de recherche

en: Search results
fr_FR: Résultats de la recherche

en: Search starts at current cursor location
fr_FR: Rechercher à partir de la position actuelle du curseur

en: Search starts at the top of the document
fr_FR: Rechercher à partir du haut du document

en: Search string cannot be empty
fr_FR: La chaîne à rechercher ne peut pas être vide

en: Search string is empty
fr_FR: La chaîne à rechercher est vide

en: Search text matches only whole words
fr_FR: Texte recherché concorde uniquement sur des mots entiers

en: Search the Internet for "%s"
fr_FR: Recherche sur Internet de "%s"

en: Search through all the open documents
fr_FR: Rechercher dans tous les documents ouverts

en: Search token can only contain alphanumeric characters and underscores.
fr_FR: Les éléments de recherche ne peuvent contenir que des caractères alphanumériques et des tirets bas.

en: Search wrapped at top or bottom
fr_FR: La recherche circulaire est passée par le haut ou le bas

en: Search...
fr_FR: Rechercher...

en: Search:
fr_FR: Rechercher :

en: Searches and highlights a marked text incrementally within the open editor.
fr_FR: Recherche et met en évidence un texte marqué de manière incrémentielle dans l'éditeur ouvert.

en: Searching library "%s"
fr_FR: Recherche de la bibliothèque "%s"

en: Searching...
fr_FR: Recherche...

en: Sector %d Colour
fr_FR: Couleur du Secteur %d

en: Security
fr_FR: Sécurité

en: Security Warning!
fr_FR: Avertissement de Sécurité !

en: Security warning
fr_FR: Avertissement de sécurité

en: Sel+Exp Image
fr_FR: Image Sel+Exp

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Select &All
fr_FR: &Tout sélectionner

en: Select &all
fr_FR: Sélectionner &tout

en: Select Bookmark
fr_FR: Sélectionner un signet

en: Select CPU PowerPC 5xx
fr_FR: Sélectionner un CPU PowerPC 5xx

en: Select CPU PowerPC 823
fr_FR: Sélectionner un CPU PowerPC 823

en: Select CPU PowerPC 8540
fr_FR: Sélectionner le CPU PowerPC 8540

en: Select CScope application
fr_FR: Sélectionner l'application Cscope

en: Select ChangesLog path and filename
fr_FR: Sélectionner le chemin et le nom du fichier ChangesLog

en: Select CppCheck application
fr_FR: Sélectionner l'application ppheck

en: Select EOL mode
fr_FR: Sélectionner le mode d'EOL

en: Select GUI
fr_FR: Sélectionner le GUI

en: Select NM application:
fr_FR: Sélectionner l'application NM :

en: Select Next Occurrence
fr_FR: Sélectionner l'occurrence suivante

en: Select PowerPC 5200
fr_FR: Sélectionner PowerPC 5200

en: Select Target
fr_FR: Sélectionner la cible

en: Select Test Source File
fr_FR: Sélectionner un fichier Test Source

en: Select Vera++ application
fr_FR: Sélection de l'application Vera++

en: Select Window(s)
fr_FR: Sélectionner la(les) fenêtre(s)

en: Select all
fr_FR: Sélectionner tout

en: Select all.
fr_FR: Tout sélectionner.

en: Select an external program to open it
fr_FR: Sélectionner un programme externe pour l'ouvrir

en: Select clangd executable file
fr_FR: Sélectionner le fichier exécutable de clangd

en: Select commit...
fr_FR: Sélectionnez un "commit"...

en: Select compiler
fr_FR: Sélectionner le compilateur

en: Select compiler for
fr_FR: Sélectionner le compilateur pour

en: Select compiler to replace with
fr_FR: Sélectionner le compilateur de remplacement

en: Select compiler to search for
fr_FR: Sélectionner le compilateur à rechercher

en: Select configurations to import:
fr_FR: Sélectionner des configurations à importer :

en: Select definition file filename
fr_FR: Sélectionner le nom du fichier de définition

en: Select directories
fr_FR: Sélectionner les répertoires

en: Select directory
fr_FR: Sélectionner un répertoire

en: Select directory for search
fr_FR: Sélectionner un répertoire de recherche

en: Select directory to export plugin
fr_FR: Sélectionner un répertoire pour exporter l'extension

en: Select directory:
fr_FR: Sélectionner un répertoire :

en: Select e200/e500 core
fr_FR: Sélectionner un cœur e200/e500

en: Select environment variables set to be applied:
fr_FR: Choisissez les variables d'environnement à appliquer :

en: Select executable
fr_FR: Sélectionner l'exécutable

en: Select executable file
fr_FR: Sélectionner le fichier exécutable

en: Select file
fr_FR: Sélectionner un fichier

en: Select file manually
fr_FR: Sélectionner un fichier manuellement

en: Select file with implementation of application class
fr_FR: Sélectionner un fichier avec implémentation de classe application

en: Select file...
fr_FR: Sélectionnez un fichier ...

en: Select filename
fr_FR: Sélectionner un fichier

en: Select files
fr_FR: Sélectionner les fichiers

en: Select files to remove from %s:
fr_FR: Selectionner les fichiers à enlever de %s :

en: Select font size in points
fr_FR: Sélectionner la taille de police en points

en: Select function...
fr_FR: Sélectionnez une fonction...

en: Select game
fr_FR: Sélectionner un jeu

en: Select game to play
fr_FR: Selectionner un jeu

en: Select hardware:
fr_FR: Sélectionner le hardware :

en: Select header path and filename
fr_FR: Sélectionner le chemin et le nom de l'entête

en: Select host application
fr_FR: Sélectionner l'application hôte

en: Select how the command is spawned:
    1. Tools Output Window: redirects input and output to the Tools Window
    2. Code::Blocks Console: Runs as an external app in a terminal window, reports elapsed time and pause after execution.
    3. Standard Shell execution: will either spawn the command in a standard terminal window (windows) or spawn the command hidden (mac/linux).
fr_FR: Sélectionnez la façon dont la commande est générée : 
    1. Fenêtre de sortie des Outils : redirige l'entrée et la sortie vers fenêtre Outils
    2. Console Code:: Blocks : Fonctionne comme une application externe dans une fenêtre de terminal, rapporte le temps écoulé et s'arrête après l'exécution.
    3. Exécution en mode Shell Standard : génèrera soit la commande dans une fenêtre de terminal standard (Windows) soit sous forme de commande cachée (mac/linux).

en: Select import library filename
fr_FR: Sélectionner le nom du fichier de la bibliothèque d'importation

en: Select items
fr_FR: Sélectionner les éléments

en: Select items:
fr_FR: Sélectionner les éléments :

en: Select language:
fr_FR: Sélectionner un langage :

en: Select length of comment in file:
fr_FR: Sélectionner la longueur de commentaire dans le fichier :

en: Select libraries You want to set up:
fr_FR: Sélectionner les bibliothèques à configurer :

en: Select libraries to include in your project
fr_FR: Sélectionnez les bibliothèques à inclure dans votre projet

en: Select library:
fr_FR: Sélectionner une bibliothèque :

en: Select method to mark an edge
fr_FR: Sélectionnez une méthode de marquage des bordures

en: Select none.
fr_FR: Ne rien sélectionner.

en: Select operation:
fr_FR: Sélection de l'opération :

en: Select output file
fr_FR: Sélectionner le fichier de sortie

en: Select output filename
fr_FR: Sélectionner le nom de fichier de sortie

en: Select path to dictionary (.aff and .dic) files
fr_FR: Sélectionner le chemin d'accès aux fichiers de dictionnaire (.aff et .dic)

en: Select path to dictionary-switcher bitmaps (.png)
fr_FR: Sélectionner le chemin vers les bitmaps (.png) du commutateur de dictionnaire

en: Select path to thesaurus (th_*.dat and th_*.idx) files
fr_FR: Sélectionner le chemin d'accès aux fichiers de thésaurus (th_*.dat et th_*.idx)

en: Select plugin to install
fr_FR: Sélectionner l'extension à installer

en: Select program
fr_FR: Sélectionner le programme

en: Select resource file
fr_FR: Sélectionner un fichier de ressources

en: Select script file
fr_FR: Sélectionner un fichier script

en: Select script file(s)
fr_FR: Sélectionner un(des) fichier(s) script

en: Select search path
fr_FR: Sélectionner le répertoire de recherche

en: Select supported platforms:
fr_FR: Sélectionner les plateformes supportées :

en: Select target
fr_FR: Sélectionner la cible

en: Select target...
fr_FR: Sélectionner la cible...

en: Select target:
fr_FR: Sélectionner la cible :

en: Select tests to perform
fr_FR: Sélectionner les tests à lancer

en: Select the cccc executable
fr_FR: Sélectionner l'exécutable de cccc

en: Select the changeslog path and filename:
fr_FR: Sélectionner le chemin et le nom du fichier ChangesLog :

en: Select the current build target
fr_FR: Sélectionner la cible de génération courante

en: Select the files to add to the project:
fr_FR: Sélectionner les fichiers à ajouter au projet :

en: Select the header path and filename:
fr_FR: Sélectionner le chemin et le nom de l'entête :

en: Select the include file from this list
fr_FR: Sélectionner le fichier include dans cette liste

en: Select the printout scaling (some fonts may not scale properly)
fr_FR: Sélectionner la mise à l'échelle de l'impression (certaines polices peuvent ne pas être correctement dimensionnées)

en: Select the target you want to profile
fr_FR: Sélectionner les fichiers à profiler

en: Select the target:
fr_FR: Sélectionner la cible :

en: Select the targets this file should belong to:
fr_FR: Sélectionner les cibles auxquelles ce fichier devrait appartenir :

en: Select type
fr_FR: Sélectionner le type

en: Select what type of search you want to do.
fr_FR: Sélectionner le type de recherche à effectuer.

en: Select wildcard (file mask) to toggle off:
fr_FR: Sélectionner le masque pour décocher :

en: Select wildcard (file mask) to toggle on:
fr_FR: Sélectionner le masque pour cocher :

en: Select working directory
fr_FR: Sélectionner le répertoire de travail

en: Select your preferred block comment style.
fr_FR: Sélectionner votre style de bloc de commentaires préféré.

en: Select your preferred line comment style.
fr_FR: Sélectionner votre style de ligne de commentaires préféré.

en: Select...
fr_FR: Sélectionner ...

en: Select/Create/Clone/Remove envvar - set:
fr_FR: Sélectionner/Créer/Cloner/Supprimer des variables d'environnement (envvar) - configuration :

en: Selected
fr_FR: Sélectionné

en: Selected DevPak's details:
fr_FR: Détails des DevPak's sélectionnés :

en: Selected Image
fr_FR: Image sélectionnée

en: Selected Index
fr_FR: Index sélectionné

en: Selected bmp
fr_FR: Bmp sélectionné

en: Selected build target options
fr_FR: Options de génération du projet sélectionnées

en: Selected compiler
fr_FR: Compilateur sélectionné

en: Selected file properties
fr_FR: Propriétés des fichiers sélectionnés

en: Selected font
fr_FR: Police sélectionnée

en: Selected frame
fr_FR: Cadre sélectionné

en: Selected item
fr_FR: Élément sélectionné

en: Selected line background
fr_FR: Arrière-plan de ligne sélectionnée

en: Selected menu item
fr_FR: Élement de menu sélectionné

en: Selected text
fr_FR: Texte sélectionné

en: Selected text only
fr_FR: Texte sélectionné seulement

en: Selected:
fr_FR: Sélectionné :

en: Selected: 0
fr_FR: Sélectionné : 0

en: Selecting a brace and typing a new brace character will change the matching brace appropriately
fr_FR: Sélectionner une parenthèse et entrer un nouveau caractère/accolade changera automatiquement la parenthèse correspondante de façon appropriée

en: Selecting font face
fr_FR: Sélection du type de police

en: Selecting target:
fr_FR: Sélection d'une cible :

en: Selection
fr_FR: Sélection

en: Selection &lowercase
fr_FR: Passer la sélection en mi&nuscules

en: Selection &uppercase
fr_FR: Passer la sélection en &majuscules

en: Selection Max
fr_FR: Sélection Max

en: Selection Min
fr_FR: Sélection Min

en: Selection brace completion
fr_FR: Sélection de complétion des parenthèses

en: Selection colour
fr_FR: Sélection de couleur

en: Selections
fr_FR: Sélections

en: Selects entire document
fr_FR: Sélectionner tout le document

en: Selects the entire text range
fr_FR: Sélectionner toute l'étendue de texte

en: Selects the next occurrence of the currently selected text. Allows editing all the occurrences.
fr_FR: Sélectionne l'occurrence suivante du texte actuellement sélectionné. Permet d'éditer toutes les occurrences.

en: Self tests
fr_FR: Auto tests

en: Send command to Debugger:
fr_FR: Envoyer une commande au débogueur :

en: Send to back
fr_FR: Vers l'arrière

en: Send user command to debugger
fr_FR: Envoyer une commande utilisateur au débogueur

en: Sends a user-defined command to the debugger
fr_FR: Envoyer une commande définie par l'utilisateur au débogueur

en: Separate functions for linker
fr_FR: Fonctions séparées pour l'éditeur de liens

en: Separate initialized and uninitialized variables,when using variable clustering
fr_FR: Séparer les variables initialisées et non initialisées quand on utilise le regroupement des variables

en: Separation
fr_FR: Séparation

en: Separator
fr_FR: Séparateur

en: Serial port
fr_FR: Port série

en: Serial port:
fr_FR: Port série :

en: Serialising tokens tree... please wait (this may take several seconds)...
fr_FR: En train de construire l'arbre des éléments... Veuillez patienter (cela peut prendre quelques secondes)...

en: Serializing tree...
fr_FR: Sérialisation de l'arborescence...

en: Server Log:
fr_FR: Journal du Serveur :

en: Servers
fr_FR: Serveurs

en: Set
fr_FR: Ensemble

en: Set %d
fr_FR: Configuration %d

en: Set &programs' arguments...
fr_FR: Initialisation des arguments du &programme ...

en: Set BrowseMark
fr_FR: Activer la marque de navigation

en: Set De&fault
fr_FR: Configurer par dé&faut

en: Set Item Text Bold
fr_FR: Configurer le texte de l'élément en gras

en: Set Item Text Color
fr_FR: Configurer la couleur du texte de l'élément

en: Set Random Colour for Tabs
fr_FR: Configurer une couleur aléatoire des onglets

en: Set a name to easily identify the tool (this will be the default menu label for the tool). For tools that have output redirect to the Tools output window, the name will also be displayed in the tab after the command is executed
fr_FR: Entrer un nom à l'outil pour l'identifier facilement (ce sera le label du menu par défaut pour l'outil). Pour les outils ayant une sortie redirigée vers la fenêtre de sortie des Outils, ce nom sera aussi affiché dans l'onglet après exécution de la commande

en: Set already exists!
fr_FR: Ce jeu existe déjà !

en: Set already exists. Please choose a other name.
fr_FR: Ce jeu existe déjà. Veuillez choisir un autre nom.

en: Set as default
fr_FR: Configurer par défaut

en: Set column long line guide...
fr_FR: Configurer le guide colonne des lignes longues...

en: Set default KIND of integer and logical variables to 2
fr_FR: Configurer par défaut le KIND des integer et logical sur 2

en: Set default KIND of integer and logical variables to 4
fr_FR: Configurer par défaut le KIND des integer et logical sur 4

en: Set default KIND of integer and logical variables to 8
fr_FR: Configurer par défaut le KIND des integer et logical sur 8

en: Set default accessibility of module-entities to PRIVATE
fr_FR: Configurer l'accessibilité par défaut des modules à PRIVATE

en: Set default font size
fr_FR: Spécifier la taille de police par défaut

en: Set execution parameters for the targets of this project
fr_FR: Choisir les paramètres d'exécution pour les cibles de ce projet

en: Set focus on Incremental Search input and show the toolbar, if hidden
fr_FR: Donner le focus à  l'entrée de la recherche incrémentale, et afficher la barre d'outils si elle est masquée

en: Set focus on the active editor
fr_FR: Placer le focus sur l'éditeur actif

en: Set focus on the logs and others panel
fr_FR: Place le focus sur le panneau Journaux et Autres

en: Set focus on the management panel
fr_FR: Placer le focus sur le panneau de Gestion

en: Set ignored log messages
fr_FR: Définir les messages ignorés dans le journal

en: Set indent wi&dth (%d)...
fr_FR: Configurer la largeur d'in&dentation (%d)...

en: Set indent wi&dth...
fr_FR: Configurer la largeur d'in&dentation...

en: Set indentation width
fr_FR: Sélectionner la largeur d'indentation

en: Set kinds of integers without specification to kind=4 (32 bits)
fr_FR: Configurer les types d'entiers sans spécification à kind=4 (32 bits)

en: Set kinds of integers without specification to kind=8 (64 bits)
fr_FR: Configurer les types d'entiers sans spécification à kind=8 (64 bits)

en: Set kinds of reals without kind specifications to double precision
fr_FR: Configurer les réels sans type de spécification à double précision

en: Set language highlighting from file extension
fr_FR: Configurer la colorisation de syntaxe d'après l'extension de fichier

en: Set limit on string chars or array elements to print
fr_FR: Entrer des limites aux chaînes de caractères ou aux éléments de tableaux à afficher

en: Set long l&ine guide column...
fr_FR: Configurer le guide colonne des &longues lignes...

en: Set long line marker
fr_FR: Configurer les marqueurs de longues lignes

en: Set name unknown
fr_FR: Nom du jeu de variables inconnu

en: Set next statement
fr_FR: Aller à l'instruction suivante

en: Set non default attributes for style
fr_FR: Configurer les attributs non par défaut pour le style

en: Set non default background colour
fr_FR: Configurer la couleur du fond non par défaut

en: Set non default font for style
fr_FR: Configurer la police non par défaut pour le style

en: Set non default font size for style
fr_FR: Configurer la taille de police non par défaut pour le style

en: Set non default foreground colour
fr_FR: Configurer la couleur de premier plan non par défaut

en: Set now
fr_FR: Faire maintenant

en: Set of contrib wxWidgets items for wxSmith
fr_FR: Ensemble d’éléments contributifs des wxWidgets pour wxSmith

en: Set other printout options
fr_FR: Configurer d'autres options d'impression

en: Set plot view to show all items
fr_FR: Configurer le tracé pour afficher tous les éléments

en: Set tab &width (%d)...
fr_FR: Configurer la &largeur de tab (%d)...

en: Set tab &width...
fr_FR: Configurer la &largeur de tab...

en: Set tab width
fr_FR: Configurer la largeur de tab

en: Set the DOUBLE PRECISION type to an 8 byte wide type
fr_FR: Configurer le type DOUBLE PRECISION en un type défini sur 8 octets

en: Set the blinking rate of the cursor in milliseconds (0 for off)
fr_FR: Configurer la durée du clignotement en millisecondes (0 si aucun)

en: Set the default accessibility of module entities to PRIVATE
fr_FR: Configurer l'accessibilité par défaut des entités modules à PRIVATE

en: Set the default alignment in structures to 16.
fr_FR: Configurer une contrainte d'alignement pour les structures de 16.

en: Set the default alignment in structures to 2.
fr_FR: Configurer une contrainte d'alignement sur 2 pour les structures.

en: Set the default alignment in structures to 4.
fr_FR: Configurer une contrainte d'alignement sur 4 pour les structures.

en: Set the default alignment in structures to 8.
fr_FR: Configurer une contrainte d'alignement sur 8 pour les structures.

en: Set the default alignment in structures to no alignment at all.
fr_FR: Configurer l'alignement par défaut dans les structures sur aucun alignement.

en: Set the default integer and logical types to an 8 byte wide type
fr_FR: Configurer les types integer et logical sur 8 octets

en: Set the default real type to an 8 byte wide type
fr_FR: Configurer le type réel par défaut sur 8 octets

en: Set the end of line mode
fr_FR: Configurer le mode des fins-de-ligne

en: Set the number of spaces to show for tab character
fr_FR: Configurer le nombre d'espaces pour un caractère de tabulation

en: Set the number of spaces to use for indentation
fr_FR: Configure le nombre d'espaces à utiliser pour l'indentation

en: Set the project's build options
fr_FR: Choisir les options de génération du projet

en: Set up Global Variables
fr_FR: Configurer les Variables Globales

en: Set variable:
fr_FR: Configurer la variable :

en: Set:
fr_FR: Configurer :

en: Sets the language output.
fr_FR: Choix du langage de sortie.

en: Sets up environment variables within the focus of Code::Blocks.
fr_FR: Configure les variables d'environnement à utiliser dans le cadre de Code::Blocks.

en: Setting 'SetBuildOptions' to null failed!
fr_FR: Configurer 'SetBuildOptions' par null a échoué !

en: Setting SHELL to '%s'
fr_FR: Configurer le SHELL en '%s'

en: Setting a diagnostic as ignored may cause the associated statement to also
    be ignored for references, declarations, implementations etc.
fr_FR: Le fait de définir un diagnostique comme étant ignoré peut faire en sorte que la déclaration associée
    soit également ignorée pour les références, les déclarations, les implémentations, etc.

en: Setting a user defined encoding is not supported in ANSI build.
fr_FR: Configurer un encodage défini par l'utilisateur n'est pas supporté dans les générations ANSI.

en: Setting a user defined encoding is only supported for dynamically loaded Type1 fonts.
fr_FR: Configurer un encodage défini par l'utilisateur n'est supporté qu'avec les polices de caractères de Type1 chargées dynamiquement.

en: Setting breakpoints
fr_FR: Options des points d'arrêt

en: Setting defaults
fr_FR: Configuration par défaut

en: Setting dynamic linker path to:
fr_FR: Configuration du chemin de l'éditeur de lien dynamique en :

en: Setting links in templates is impossible. Current template ID is %d.
fr_FR: Établir des liens dans les modèles est impossible. L'ID du modèle courant est %d.

en: Setting serial connection speed to
fr_FR: Configuration de la vitesse de connexion de la ligne série à

en: Setting the crash report file to: %s
fr_FR: Configuration du fichier de rapport de plantage : %s

en: Setting up libraries
fr_FR: Spécification des bibliothèques

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Settings changed
fr_FR: Paramètres modifiés

en: Settings icon size
fr_FR: Taille des icônes du dialogue "Paramètres"

en: Settings template loaded.
fr_FR: Modèle de paramètres chargé.

en: Settings template not found.
fr_FR: Modèle de paramètres non trouvé.

en: Settings template saved.
fr_FR: Modèle de configuration par défaut enregistré.

en: Settings...
fr_FR: Paramètres...

en: Setup (toggle) environment variables:
fr_FR: Régler (remplacer) des variables d'environnement :

en: Setup project dependencies
fr_FR: Définir les dépendances du projet

en: Setup the printer
fr_FR: Configuration de l'imprimante

en: Setup the printout page
fr_FR: Configuration de la page imprimée

en: Shadow colour
fr_FR: Couleur d'ombrage

en: Shadow inactive code lines
fr_FR: Ombrer les lignes de code inactives

en: Shaped
fr_FR: Ajusté

en: Shared library
fr_FR: Bibliothèque partagée

en: Shell to run commands in:
fr_FR: Interpréteur de commandes :

en: Shift
fr_FR: Maj

en: Short help
fr_FR: Aide rapide

en: Show
fr_FR: Afficher

en: Show "Start here" page (shown only when there are no open projects)
fr_FR: Afficher la page "Commencer ici" (affichée uniquement s'il n'y a pas de projets ouverts)

en: Show &folding margin
fr_FR: Afficher la &marge de repliement

en: Show &hidden files
fr_FR: Afficher les fichiers &cachés

en: Show &indent guides
fr_FR: Montrer les guides d'indentation

en: Show &line number margin
fr_FR: Afficher les numéros de &ligne dans la marge

en: Show &long line marker
fr_FR: Afficher les marqueurs de longues lignes

en: Show &marker margin
fr_FR: Afficher un &marqueur dans la marge

en: Show &preference dialog...
fr_FR: Afficher le dialogue des &préférences...

en: Show 'include' files separately
fr_FR: Afficher le fichier 'include' séparément

en: Show Border
fr_FR: Afficher la Bordure

en: Show DWARF Info
fr_FR: Afficher les Infos DWARF

en: Show EOL Chars
fr_FR: Afficher les caractères de fins de lignes

en: Show EOL marker
fr_FR: Afficher le marqueur d'EOL

en: Show End-of-Line Characters
fr_FR: Afficher les caractères de fin de ligne

en: Show Headers
fr_FR: Afficher les Headers

en: Show Help
fr_FR: Afficher l'Aide

en: Show Line Numbers
fr_FR: Afficher les numéros de ligne

en: Show Pkg-Config entries
fr_FR: Afficher les entrées de Pkg-Config

en: Show Predefined libraries
fr_FR: Afficher les bibliothèques par défaut

en: Show Range Values
fr_FR: Afficher les valeurs de la Gamme

en: Show Source Code
fr_FR: Afficher le Code Source

en: Show Symbol Table
fr_FR: Afficher la Table des Symboles

en: Show ThreadSearch toolbar
fr_FR: Afficher la barre d'outils de ThreadSearch

en: Show Tick Marks
fr_FR: Afficher les marqueurs sur les axes

en: Show Toolbar always
fr_FR: Toujours afficher la barre d'outils

en: Show Value
fr_FR: Afficher la Valeur

en: Show a margin for markers
fr_FR: Afficher une marge pour les marqueurs

en: Show a margin to fold text (not all lexers are supported)
fr_FR: Afficher une marge pour replier le texte (tous les langages ne sont pas supportés)

en: Show a warning message if any of these flags are enabled
fr_FR: Afficher un message de Warning si un de ces flags est activé

en: Show actions compiler is performing
fr_FR: Afficher les actions effectuées par le compilateur

en: Show actual commands compiler is executing
fr_FR: Afficher les commandes réelles que le compilateur exécute

en: Show all paths
fr_FR: Afficher tous les chemins

en: Show all styles
fr_FR: Afficher tous les styles

en: Show as tree
fr_FR: Afficher comme un arbre

en: Show call tip
fr_FR: Afficher les conseils

en: Show call-tips for arrays
fr_FR: Afficher les astuces pour les tableaux

en: Show changed files only
fr_FR: N'afficher que les fichiers modifiés

en: Show changes editor when incrementing version
fr_FR: Afficher les changements quand la version s'incrémente

en: Show close button on
fr_FR: Afficher le bouton fermer sur

en: Show code folding margin
fr_FR: Afficher la marge de repliement de code

en: Show code folding margin
fr_FR: Afficher la marge de repliement de code

en: Show code preview editor
fr_FR: Afficher l'éditeur de prévisualisation de code

en: Show column guide for long lines
fr_FR: Afficher un guide colonnes pour les lignes longues

en: Show comments in the diagram
fr_FR: Afficher les commentaires dans le diagramme

en: Show dir items
fr_FR: Afficher les éléments des répertoires

en: Show document properties dialog
fr_FR: Afficher le dialogue des propriétés du document

en: Show documentation window side-by-side to the code-completion list:
fr_FR: Afficher la fenêtre de documentation à côté de la liste de complétion de code :

en: Show end of line symbols
fr_FR: Afficher les symboles de fin de ligne

en: Show end of line symbols and whitespace
fr_FR: Afficher les symboles de fin de lignes et les espaces

en: Show end-of-line chars
fr_FR: Afficher les caractères de fin de ligne

en: Show error message if file cannot be opened
fr_FR: Afficher un message d'erreur si le fichier ne peut pas être ouvert

en: Show error message if file is missing
fr_FR: Afficher un message d'erreur si le fichier est absent

en: Show f&ullscreen
fr_FR: Afficher en &plein écran

en: Show file in the project tree
fr_FR: Affiche le fichier dans l'arborescence du projet

en: Show files grouped by paths
fr_FR: Afficher les fichiers en les groupant par chemins

en: Show full log of parser operations in a protocol.
fr_FR: Afficher un journal complet des opérations de parseur pour un protocole.

en: Show full paths
fr_FR: Afficher les chemins complets

en: Show help about the mouse commands.
fr_FR: Afficher l'aide des commandes à la souris.

en: Show includes not required (only for known bindings)
fr_FR: Afficher les includes requis (seulement pour les liaisons connues)

en: Show indent &guides
fr_FR: Afficher les &guides d'indentation

en: Show indentation column guides
fr_FR: Afficher les guides d'indentation en colonnes

en: Show indentation guides
fr_FR: Afficher les guides d'indentation

en: Show indentation guides
fr_FR: Afficher les guides d'indentation

en: Show info about this application
fr_FR: Affiche les informations à propos de cette application

en: Show info about this application.
fr_FR: Affiche les informations à propos de cette application.

en: Show information about various debugging subjects
fr_FR: Afficher des informations diverses de débogage

en: Show inherited members
fr_FR: Afficher les membres hérités

en: Show invisibles
fr_FR: Afficher ce qui est invisible

en: Show l&ong line guide
fr_FR: Afficher les guides de lignes longues

en: Show line &endings
fr_FR: Afficher les fins de lignes

en: Show line number margin
fr_FR: Afficher les numéros de ligne dans la marge

en: Show line number margin
fr_FR: Afficher les numéros de ligne dans la marge

en: Show line numbers
fr_FR: Afficher les numéros de ligne

en: Show local variables
fr_FR: Afficher les variables locales

en: Show marker margin
fr_FR: Afficher le marqueur dans la marge

en: Show mouse commands...
fr_FR: Afficher les commandes à la souris...

en: Show only the filename
fr_FR: N'afficher que le nom de fichier

en: Show only the full file path
fr_FR: N'afficher que les noms complets de chemins

en: Show options window
fr_FR: Afficher les options de fenêtre

en: Show or hide the python interpreter window
fr_FR: Affiche ou masque la fenêtre de l'interpréteur python

en: Show original text's formatting
fr_FR: Afficher le formatage original du texte

en: Show preference dialog...
fr_FR: Afficher le dialogue des préférences...

en: Show preview
fr_FR: Prévisualisation

en: Show private entities
fr_FR: Afficher les entités privées

en: Show reachable
fr_FR: Afficher ce qui est atteignable

en: Show results of preprocessor
fr_FR: Afficher les résultats du préprocesseur

en: Show search widgets in ThreadSearch Messages panel
fr_FR: Afficher les widgets de recherche dans le panneau de messages de ThreadSearch

en: Show source-code in the diagram
fr_FR: Afficher le code source dans le diagramme

en: Show spaces in editor:
fr_FR: Afficher les espaces dans l'éditeur :

en: Show splash screen on start-up
fr_FR: Afficher l'écran de démarrage

en: Show temporary
fr_FR: Affichage temporaire

en: Show the Select target dialog
fr_FR: Afficher la boîte de dialogue Sélectionner la cible

en: Show the editor fullscreen
fr_FR: Afficher l'éditeur en plein écran

en: Show the list of all backtick expressions present in the cache
fr_FR: Affiche la liste de toutes les expressions de type "backtick" présentes dans le cache

en: Show the options for the spell checker
fr_FR: Afficher les options de spell checker

en: Show the properties for the watch
fr_FR: Afficher les propriétés de la surveillance

en: Show the sidebar panel
fr_FR: Afficher le panneau de côté

en: Show tooltip	Shift-Alt-Space
fr_FR: Afficher l'astuce	Shift-Alt-Space

en: Show type of variables
fr_FR: Afficher le type des variables

en: Show white&space
fr_FR: Afficher les e&spaces

en: Show whitespace
fr_FR: Afficher les espaces

en: Show whitespace characters
fr_FR: Afficher les caractères espaces

en: Show whitespace using symbols
fr_FR: Affiche les espaces à l'aide de symboles

en: Show/Hide
fr_FR: Afficher/Masquer

en: Show/Set ignore messages
fr_FR: Afficher/Définir ignorer les messages

en: Show/Set ignored messages
fr_FR: Afficher/Définir les messages ignorés

en: Show/hide debugger toolbar
fr_FR: Afficher/masquer la barre d'outils du débogueur

en: Show/hide debugging windows
fr_FR: Afficher/masquer les fenêtres de débogage

en: Show/hide logs
fr_FR: Afficher/masquer les journaux

en: Show/hide main toolbar
fr_FR: Afficher/masquer la barre d'outils principale

en: Show/hide manager
fr_FR: Afficher/masquer le gestionnaire

en: Show/hide start page
fr_FR: Afficher/masquer la page de démarrage

en: Show/hide status bar
fr_FR: Afficher/masquer la barre d'état

en: Show/hide the editor tabs
fr_FR: Afficher/masquer les onglets de l'éditeur

en: Show/hide the script console
fr_FR: Afficher/masquer la console de scripts

en: Showing %i commits
fr_FR: Affichage de %i "commits"

en: Showing 1 commit
fr_FR: Affichage d'1"commit"

en: Shows a dialog with all targets
fr_FR: Affiche une boîte de dialogue avec toutes les cibles

en: Shows the options dialog
fr_FR: Afficher le dialogue des options

en: Shows the space and tab characters in the editor
fr_FR: Afficher les caractères espace et tabulation dans l'éditeur

en: Signal handling
fr_FR: Gestionnaire de signaux

en: Signal received
fr_FR: Signal reçu

en: Signals handling
fr_FR: Gestion des signaux

en: Signed / Unsigned (you need implicitconv)
fr_FR: Signed / Unsigned (il faut implicitconv)

en: Silent build:
fr_FR: Génération silencieuse :

en: Simple
fr_FR: Croix simple

en: Simple main() example;FLUID-based project
fr_FR: Exemple simple de main() ; projet basé sur FLUID

en: Simple optimizations
fr_FR: Optimisations simples

en: Simple tabs
fr_FR: Onglets simples

en: Simulator - Debug
fr_FR: Simulateur - Debug

en: Simulator - Release
fr_FR: Simulateur - Release

en: Single comment:
fr_FR: Commentaire unique :

en: Single-line comment trigger:
fr_FR: Déclencheur de commentaire sur une seule ligne :

en: Single-threaded Debug Runtime Library
fr_FR: Bibliothèque d'exécution en Débogage mono-thread

en: Single-threaded Runtime Library
fr_FR: Bibliothèque d'exécution mono-thread

en: Singular matrix.
fr_FR: Matrice singulière.

en: Size
fr_FR: Taille

en: Size
fr_FR: Taille

en: Size in dialog units
fr_FR: Taille en unités de dialogues

en: Size of the file on disk if it exists
fr_FR: Taille du fichier sur disque s'il y existe

en: Size:
fr_FR: Taille :

en: Size:
fr_FR: Taille :

en: Size: %ld
fr_FR: Taille : %ld

en: Skip include dependency check to compute what files need to be compiled (HANDLE WITH CARE!)
fr_FR: Sauter le contrôle des dépendances incluses pour savoir quels fichiers doivent être compilés (UTILISER AVEC PRECAUTIONS !)

en: Skip this page next time
fr_FR: Sauter cette page la prochaine fois

en: Skipped %d read-only file(s).
fr_FR: %d fichier(s) en lecture seule passé(s)

en: Skipping file (no compiler program set):
fr_FR: Passer le fichier (pas de compilateur configuré) :

en: Skipping linking (no linker program set):
fr_FR: Passer l'édition de liens (pas de programme d'édition de lien configuré) :

en: Slant
fr_FR: Italique

en: Slant
fr_FR: Italique

en: Slashes and backslashes cannot be used to name a help file
fr_FR: Slashes et backslashes ne peuvent être utilisés dans un nom de fichier d'aide

en: Slashes and backslashes cannot be used to name a help file.
fr_FR: Slashes et backslashes ne peuvent être utilisés dans un nom de fichier d'aide.

en: Slovak
fr_FR: Slovaque

en: Slower but catches mixed line endings
fr_FR: Plus lent mais conserve le mixage des fins de lignes

en: Small
fr_FR: Petit

en: Small Device C Compiler
fr_FR: Compilateur Small Device C

en: Smaller Code Size
fr_FR: Taille du code plus petite

en: Smart indent
fr_FR: Indentation intelligente

en: Smart indent for C++
fr_FR: Indentation intelligente pour C++

en: Smart indent for Fortran
fr_FR: Indentation intelligente pour Fortran

en: Smart indent for HDL
fr_FR: Indentation intelligente pour HDL

en: Smart indent for Lua
fr_FR: Indentation intelligente pour Lua

en: Smart indent for Pascal
fr_FR: Indentation intelligente pour Pascal

en: Smart indent for Python
fr_FR: Indentation intelligente pour Python

en: Smart indent for XML
fr_FR: Indentation intelligente pour XML

en: SmartWin project
fr_FR: Projet SmartWin

en: Smartwin's include
fr_FR: include de Smartwin

en: Smartwin's library
fr_FR: Bibliothèque de Smartwin

en: Snap to grid:
fr_FR: Accrocher à la grille :

en: Snippets Mime Error
fr_FR: Erreur Mime de "Snippets"

en: Snippets and categories
fr_FR: Snippets et catégories

en: Software Status:
fr_FR: État du logiciel :

en: Software floating point
fr_FR: Calculs en virgule flottante par software

en: Some HTML entities: &copy; &lt; &reg;  &gt; &pound; &cent;  	&sup2; &frac34; &iquest;
fr_FR: Quelques entités HTML : &copy; &lt; &reg;  &gt; &pound; &cent;  	&sup2; &frac34; &iquest;

en: Some additional plugins can be found here:
fr_FR: Quelques greffons additionnels peuvent être trouvés ici :

en: Some compiler settings defaults have changed in this version.
    It is recommended that you allow updating of your settings to the new defaults.
    Only disallow this if you don't want to lose any customizations you have done to this compiler's settings.
    
    Note that the only settings that are affected are those found in "Advanced compiler options"...
    
    Do you want to update your current settings to the new defaults?
fr_FR: Certaines options de configuration par défaut du compilateur ont changé dans cette version.
    Il est recommandé de mettre à jour votre configuration aux nouvelles valeurs par défaut.
    Ne pas faire seulement si vous ne voulez pas perdre certaines personnalisations que vous avez faites sur ce compilateur.
    
    Notez que les seules options affectées sont celles trouvées dans "Options avancées du compilateur"...
    
    Voulez-vous faire la mise à jour de votre configuration actuelle aux nouvelles valeurs par défaut ?

en: Some editors may need saving
     before refactoring can be successful.
fr_FR: Certains éditeurs peuvent avoir besoin d'être sauvegardés
     avant que la refactorisation ne soit réussie.

en: Some editors modified
fr_FR: Modifications par certains éditeurs

en: Some files are not saved.
    Do you want to save them before running the plugin?
fr_FR: Certains fichiers ne sont pas enregistrés.
    Voulez-vous les sauvegarder avant d'exécuter le greffon ?

en: Some files could not be loaded with the template...
fr_FR: Certains fichiers ne peuvent pas être chargés avec le modèle ...

en: Some files could not be saved with the template...
fr_FR: Certains fichiers ne peuvent pas être enregistrées avec le modèle ...

en: Some language name that has some name like this
fr_FR: Des noms de langages qui ont des noms comme

en: Some text
fr_FR: Du texte

en: Some text rotated to 57 degrees
fr_FR: Du texte tourné de 57 degrés

en: Something has gone wrong inside %s and it will terminate immediately.
    We are sorry for the inconvenience...
fr_FR: Un problème a été rencontré avec %s. Le processus va se terminer.
    Veuillez nous en excuser ...

en: Something really bad happened while reading the config file. Aborting!
fr_FR: Quelque chose de vraiment mauvais s'est produit pendant la lecture du fichier de configuration. Abandon !

en: Sort Browse Marks
fr_FR: Trier les marques de navigation

en: Sort BrowseMarks
fr_FR: Trier les marques de navigation

en: Sort S-Record
fr_FR: Trier les S-Records

en: Sort alphabetically
fr_FR: Trier par ordre alphabétique

en: Sort by access
fr_FR: Trier par accès

en: Sort by kind
fr_FR: Trier par type

en: Sort by line
fr_FR: Trier par ligne

en: Sort projects alphabetically
fr_FR: Trier les projets par ordre alphabétique

en: Sort results by
fr_FR: Trier les résultats par

en: Sort symbols alphabetically
fr_FR: Trier les symboles par ordre alphabétique

en: Source Exporter
fr_FR: Exportateur de source

en: Source code formatter (AStyle)
fr_FR: Formateur de code source (AStyle)

en: Source colour
fr_FR: Couleur du Source

en: Source encoding
fr_FR: Encodage de la Source

en: Source ext.:
fr_FR: Source ext. :

en: Source file:
fr_FR: Fichier source :

en: Source formatter
fr_FR: Formateur de source

en: Source relative includes
fr_FR: La source relative inclut

en: Space
fr_FR: Espace

en: Space between led
fr_FR: Espace entre led

en: Spacer can be added into sizer only
fr_FR: Un Spacer ne peut être ajouté qu'à un sizer

en: Spacer can be added to sizers only
fr_FR: Un Spacer peut être ajouté seulement dans des sizers

en: Spaces around braces
fr_FR: Espaces autour des accolades

en: Special commands
fr_FR: Commandes spéciales

en: Specifies that the program will be run on the simulator.
fr_FR: Indique que le programme va être exécuté sur le simulateur.

en: Specify EOL mode:
fr_FR: Spécifier le mode d'EOL :

en: Specify alignment constraint for structures to 1
fr_FR: Spécifier une contrainte d'alignement de 1 pour les structures

en: Specify alignment constraint for structures to 16
fr_FR: Spécifier une contrainte d'alignement de 16 pour les structures

en: Specify alignment constraint for structures to 2
fr_FR: Spécifier une contrainte d'alignement de 2 pour les structures

en: Specify alignment constraint for structures to 4
fr_FR: Spécifier une contrainte d'alignement de 4 pour les structures

en: Specify alignment constraint for structures to 8
fr_FR: Spécifier une contrainte d'alignement de 8 pour les structures

en: Specify alignment of structure fields default/natural
fr_FR: Spécifier une contrainte d'alignement des champs par défaut/naturel

en: Specify alignment of structure fields none/default/natural
fr_FR: Spécifier l'alignement des champs dans les structures aucun/défaut/naturel

en: Specify clangd executable to use
fr_FR: Spécifier l’exécutable clangd à utiliser

en: Specify indent width:
fr_FR: Spécifier la largeur d'indentation :

en: Specify search to query the BlackDuck webpage:
fr_FR: Entrer la recherche à effectuer sur la page Web de BlackDuck :

en: Specify tab behaviour:
fr_FR: Spécifier le comportement de Tab :

en: Specify tab width:
fr_FR: Spécifier la largeur de tabulation :

en: Specify the initial stack address
fr_FR: Spécifier l'adresse initiale de la pile

en: Specifying any of these options overrides the default,
    which prints a flat profile and call graph analysis for all functions
fr_FR: La spécification d'une de ces options se substitue à celle par défaut, qui affiche
    un "profil plat" et appelle une analyse en graphe de toutes les fonctions

en: Spell check the selected text
fr_FR: Vérifier l'orthographe du texte sélectionné

en: Spell checker
fr_FR: Vérification de l'orthographe

en: SpellCheck Plugin: Error loading Online SpellChecking Configuration file "%s"
fr_FR: Greffon SpellCheck : Erreur lors du chargement du fichier de configuration en ligne "%s"

en: SpellChecker needs a dictionary to work correctly.
    The following page explains where to get
    and how to install a dictionary:
fr_FR: SpellChecker a besoin d'un dictionnaire pour travailler
    correctement. La page suivante explique où en trouver
    et comment installer un dictionnaire :

en: SpellChecker: Loading '%s' instead...
fr_FR: SpellChecker: Chargement de '%s' à la place...

en: SpellChecker: Thesaurus files '%s' not found!
fr_FR: SpellChecker : Fichiers thésaurus '%s' non trouvés !

en: Spelling suggestions for '%s'
fr_FR: Suggestions d'orthographe pour '%s'

en: Spelling...
fr_FR: Analyse orthographique...

en: Split after chars
fr_FR: Séparer après les caractères

en: Split before chars
fr_FR: Séparer avant les caractères

en: Split editor &horizontally
fr_FR: Séparer l'éditeur &horizontalement

en: Split editor &vertically
fr_FR: Séparer l'éditeur &verticalement

en: Split editor horizontally
fr_FR: Séparer l'éditeur horizontalement

en: Split editor vertically
fr_FR: Séparer l'éditeur verticalement

en: Split selected lines to edge marker column
fr_FR: Découper les lignes sélectionnées selon le marqueur de colonnes

en: Split view
fr_FR: Séparer la vue

en: Splitter can have at most 2 children
fr_FR: Un séparateur n'a au plus que 2 enfants

en: Splitter window mode
fr_FR: Mode de partage de la fenêtre

en: Squares
fr_FR: Carrés

en: St&art word
fr_FR: Mot de &début

en: Stack Address
fr_FR: Adresse de la Pile

en: Stack Frame runtime checking
fr_FR: Vérification de pile de Frame à l'exécution

en: Stack Size (k)
fr_FR: Taille de la Pile (k)

en: Stack overflow checking
fr_FR: Vérification de débordement de Pile

en: Standard Shell
fr_FR: Shell standard

en: Standard pane type
fr_FR: Panneau de type standard

en: Start &Page
fr_FR: &Page de démarrage

en: Start &file
fr_FR: &Fichier de début

en: Start Editor On Current Item
fr_FR: Démarrer l'édition sur l'élément courant

en: Start Page
fr_FR: Page de démarrage

en: Start from
fr_FR: Commencer ici

en: Start here
fr_FR: Commencer ici

en: Start here page
fr_FR: Page de démarrage

en: Start word
fr_FR: Mot de début

en: Start:
fr_FR: Démarrer :

en: Starting commit
fr_FR: Démarrage du dépôt

en: Starting debugger:
fr_FR: Démarrage du débogueur :

en: Starting server for client failed:
fr_FR: Le démarrage du serveur client a échoué :

en: Starting the debuggee failed:
fr_FR: Le démarrage du débogueur a échoué :

en: Startup script '%s' not found
fr_FR: Script de démarrage '%s' non trouvé

en: Startup script/function '%s' not loaded: invalid configuration
fr_FR: Le script/la fonction de démarrage '%s' n'a pas été chargé : configuration invalide

en: State
fr_FR: État

en: State %d Colour
fr_FR: Couleur de l'état %d

en: Statement, 5 1/2 by 8 1/2 inches
fr_FR: Statement, 5 1/2 par 8 1/2 pouces

en: Statements
fr_FR: Instructions

en: Static Library;Dynamic Link Library
fr_FR: Bibliothèque Statique;Bibliothèque dynamique

en: Static call graph
fr_FR: Graphe d'appels statique

en: Static libgcc
fr_FR: libgcc statique

en: Static library
fr_FR: Bibliothèque statique

en: Static library targets only
fr_FR: Cibles de type Bibliothèque Statique seulement

en: Static libstdc++
fr_FR: libstdc++ statique

en: Static linking
fr_FR: Édition de liens statique

en: Static settings available
fr_FR: Réglages statiques disponibles

en: Status
fr_FR: État

en: Step into
fr_FR: Entrer dans cette fonction

en: Step into instruction
fr_FR: Entrer dans l'instruction

en: Step out
fr_FR: Sortir directement

en: Stereoscopic display
fr_FR: Affichage stéréoscopique

en: Stop Animation
fr_FR: Arrêter l'animation

en: Stop compiling after first error
fr_FR: Arrêter de compiler après la première erreur

en: Stop current debugging session
fr_FR: Arrêter la session de débogage

en: Stop debugger
fr_FR: Arrêter le débogueur

en: Stop debugger (kills the debuggee)
fr_FR: Arrêt du débogueur (tue le débogage)

en: Stopping debugger...
fr_FR: Arrêt du débogueur...

en: Stored Expressions
fr_FR: Expressions Enregistrées

en: Stored expressions
fr_FR: Expressions enregistrées

en: Strategy
fr_FR: Stratégie

en: Stream comment
fr_FR: Commentaire de flux

en: Stream-comme&nt
fr_FR: Commenter les lignes

en: Stretch
fr_FR: Étirer

en: Stretchable separator
fr_FR: Séparateur extensible

en: Strict ANSI C Compliance
fr_FR: Stricte conformité à ANSI C

en: Strict ANSI conformance dialects
fr_FR: Dialectes de conformité avec le strict ANSI

en: Strict alignment for all structures
fr_FR: Alignement strict de toutes les structures

en: Strict conformance to the Fortran 2003 standard
fr_FR: Se conformer strictement au standard Fortran 2003

en: Strict conformance to the Fortran 2008 standard
fr_FR: Se conformer strictement au standard Fortran 2008

en: Strict conformance to the Fortran 95 standard
fr_FR: Se conformer strictement au standard Fortran 95

en: Strict fortran 2003 checking
fr_FR: Vérification Fortran 2003 stricte

en: Strict fortran 95 checking
fr_FR: Vérification stricte de Fortran 95

en: String
fr_FR: Chaîne

en: Strip Trailing Blanks Now
fr_FR: Retirer les espaces de fin de ligne Maintenant

en: Strip all symbols from binary (minimizes size)
fr_FR: Retirer tous les symboles du binaire (minimise la taille)

en: Strip debug info
fr_FR: Supprimer les infos de débogage

en: Strip trailing blanks
fr_FR: Retirer les espaces de fin de ligne

en: Strip trailing blanks from each line
fr_FR: Retirer les espaces de fin à chaque ligne

en: Stroustrup style uses linux braces. Opening braces are broken from function definitions only.
    The opening braces are attached to everything else, including namespaces, classes, arrays, structs, enums, and statements within a function.
    The closing headers are broken from closing braces (e.g. --break-closing-headers).
    This style frequently is used with attach-closing-while, tabbed indents, and an indent of 5 spaces.
fr_FR: Le style Stroustrup utilise des accolades linux. Les accolades ouvrantes sont décalées des définitions de fonctions.
    Les accolades ouvrantes sont rattachées à tout le reste, y compris les "namespaces", les classes, les tableaux, les structures, les enums et les instructions dans une fonction.
    Les en-têtes de fermeture sont décalées par rapport aux accolades fermantes (e.g. --break-closing-headers).
    Ce style est souvent utilisé avec "attach-closing-while", des retraits tabulés et un retrait de 5 espaces.

en: Structured with C++ classes;Quick single-file testbed
fr_FR: Structuré avec des classes C++ ; Essai rapide sur fichier unique

en: Style Flags
fr_FR: Flags des Styles

en: Style Sheet
fr_FR: Feuille de style

en: Style Type
fr_FR: Type de Style

en: Style set for non indicator or marker in '%s'
fr_FR: Style défini pour un non-indicateur ou marqueur dans '%s'

en: Style:
fr_FR: Style :

en: Style:
fr_FR: Style :

en: Sub &directories
fr_FR: Sous-&Répertoires

en: Sub-expression indices
fr_FR: Indices de la sous-expression

en: Subject
fr_FR: Sujet

en: Success text
fr_FR: Texte en cas de succès

en: Success.
    Your documents are in:
fr_FR: Succès.
    Vos documents sont dans :

en: Such identifier already exists.
fr_FR: Un tel identificateur existe déjà.

en: Suggest
fr_FR: Suggérer

en: Suggest a new file name:
fr_FR: Suggestion de nouveau nom de fichier :

en: Suggestions:
fr_FR: Suggestions :

en: Suggestions:
fr_FR: Suggestions :

en: Sum
fr_FR: Somme

en: Supersedes:
fr_FR: Remplacements :

en: Support for GCC's -mrelocatble option
fr_FR: Support de l'option -mrelocatble pour GCC

en: Support for GCC's -mrelocatble-lib option
fr_FR: Support de l'option -mrelocatble-lib pour GCC

en: Supported Mouse commands:
             - Left button down + Mark area: Rectangular zoom
             - Right button down + Move: Pan (Move)
             - Wheel: Vertical scroll
             - Wheel + SHIFT: Horizontal scroll
             - Wheel + CTRL: Zoom in/out
fr_FR: Commandes supportées à la souris :
             - Bouton gauche enfoncé + Marquage d'une surface : Zoom rectangulaire
             - Bouton droit enfoncé +Déplacement : Déplacement
             - Molette : Zoom vertical
             - Molette +Maj : Zoom horizontal
             - Molette +Ctrl : Zoom avant/arrière

en: Supported in Unicode build only.
fr_FR: N'est supporté que dans une génération Unicode.

en: Supports PCH:
fr_FR: Supporte le PCH :

en: Suppress Insert Key
fr_FR: Suppression de la touche Insert

en: Suppress Warning Messages
fr_FR: Supprime les messages de Warnings

en: Suppress all warning messages
fr_FR: Supprimer tous les messages d'alerte

en: Suppress non-ANSI predefined macros
fr_FR: Supprimer les macros prédéfinis qui ne sont pas ANSI

en: Sure ?
fr_FR: Certain ?

en: Surround selection
fr_FR: Entourer la sélection

en: Swap between header and source file pair
fr_FR: Basculer entre la paire de fichiers en-tête et source

en: Swap header/source
fr_FR: Basculer en-tête/source

en: Swiss
fr_FR: Suisse

en: Switch between open editor tabs
fr_FR: Choisir entre les onglets ouverts de l'éditeur

en: Switch highlighting mode for current document to "%s"
fr_FR: Changer de mode de coloration pour le document en cours en "%s"

en: Switch highlighting mode for current document to "Plain text"
fr_FR: Changer de mode de coloration pour le document en cours en "Plein Texte"

en: Switch highlighting mode for the active editor
fr_FR: Changer de mode de coloration pour l'éditeur actif

en: Switch on double-click
fr_FR: Basculer par double clic

en: Switch parser to project '%s'
fr_FR: Basculer l'analyseur vers le projet '%s'

en: Switch to
fr_FR: Passer à

en: Switch to %s
fr_FR: Basculer vers %s

en: Switch to %s perspective
fr_FR: Basculer vers la disposition %s

en: Switch to full screen view
fr_FR: Passer en vue plein écran

en: Switch to this frame
fr_FR: Basculer vers ce cadre

en: Switch to this thread
fr_FR: Basculer vers ce processus

en: Switching layout to "%s"
fr_FR: Basculer vers "%s"

en: Switching parser to project '%s'
fr_FR: Passage de l'analyseur syntaxique au projet '%s'

en: Switching working directory to :
fr_FR: Changement du répertoire de travail en :

en: SymTab Config
fr_FR: Configuration de SymTab

en: SymTab Results
fr_FR: Résultats de SymTab

en: SymTab could not complete the operation.
fr_FR: SymTab n'a pas pu terminer l'opération.

en: SymTab plugin
fr_FR: Extension SymTab

en: Symbol Table Plugin
fr_FR: Greffon de la Table des Symboles

en: Symbol info for globals
fr_FR: Information des symboles pour les variables globales

en: Symbol not found under cursor!
fr_FR: Symbole sous le curseur non trouvé !

en: Symbols
fr_FR: Symboles

en: Symbols browser
fr_FR: Navigateur de symboles

en: Syntax Check Results
fr_FR: Résultats du Contrôle de Syntaxe

en: Syntax highlighting
fr_FR: Coloration syntaxique

en: Syntax highlighting for:
fr_FR: Coloration syntaxique pour :

en: System Library
fr_FR: Bibliothèque Système

en: System Paths
fr_FR: Paths du système

en: System-based (%s)
fr_FR: Système de base (%s)

en: System-based font
fr_FR: Police basée sur celle du système

en: TAB Char
fr_FR: Caractère de Tabulation

en: TAB indents
fr_FR: Indentation avec TAB

en: TAB options
fr_FR: Options de Tabulation

en: TAB size in spaces:
fr_FR: Taille en espaces de TAB :

en: TI FET430UIF and compatible devices (e.g. eZ430)
fr_FR: TI FET430UIF et composants compatibles (e.g. eZ430)

en: TI generic flash-based bootloader via RS-232
fr_FR: Chargeur générique flash de TI via RS-232

en: TIP: $(keyword) will be replaced by the word under the cursor
fr_FR: ASTUCE : $(keyword) sera remplacé par le mot situé sous le curseur

en: TIP: Try right-clicking an item
fr_FR: Astuce : Essayez un clic droit sur un des éléments

en: Tab &indents
fr_FR: &Indentation avec Tab

en: Tab Indents
fr_FR: Indentation avec TAB

en: Tab Positioning:
fr_FR: Position des tabulations :

en: Tab Size
fr_FR: Largeur de tabulation

en: Tab Width of 2
fr_FR: Largeur de tabulation de 2

en: Tab Width of 4
fr_FR: Largeur de tabulation de 4

en: Tab Width of 6
fr_FR: Largeur de tabulation de 6

en: Tab Width of 8
fr_FR: Largeur de tabulation de 8

en: Tab character
fr_FR: Caractère Tab

en: Tab characters
fr_FR: Caractères Tab

en: Tab indents
fr_FR: Indentation avec Tab

en: Tab key indents
fr_FR: Touche Tab pour indenter

en: Tab key indents,
fr_FR: Touche Tab pour indenter,

en: Tab key inserts a tab character
fr_FR: La touche Tab insère un caractère tab

en: Tab key inserts tabs not spaces,
fr_FR: La touche Tab insère des tabulations pas des espaces,

en: Tab options
fr_FR: Options des Tabulations

en: Tab size in spaces
fr_FR: Taille des Tab en espaces

en: Tab width
fr_FR: Largeur de tabulation

en: Table 'cmap' does not exist in '%s,%s'.
fr_FR: La table 'cmap' n'existe pas dans '%s,%s'.

en: Table 'glyf' does not exist in '%s'.
fr_FR: La table 'glyf' n'existe pas dans '%s'.

en: Table 'head' does not exist in '%s'.
fr_FR: La table 'head' n'existe pas dans '%s'.

en: Table 'head' does not exist in '%s,%s'.
fr_FR: La table 'head' n'existe pas dans '%s,%s'.

en: Table 'hhea' does not exist in '%s,%s'.
fr_FR: La table 'hhea' n'existe pas dans '%s,%s'.

en: Table 'hmtx' does not exist in '%s,%s'.
fr_FR: La table 'htmx' n'existe pas dans '%s,%s'.

en: Table 'loca' does not exist in '%s'.
fr_FR: La table 'loca' n'existe pas dans '%s'.

en: Table 'name' does not exist in '%s,%s'.
fr_FR: La table 'name' n'existe pas dans '%s,%s'.

en: Table 'name' does not exist in font file '%s'.
fr_FR: La table 'hhea' n'existe pas dans le fichier de police de caractères '%s'.

en: Tabloid, 11 by 17 inches
fr_FR: Tabloid, 11 par 17 pouces

en: Tabs at bottom
fr_FR: Onglets en bas

en: Tabs at top
fr_FR: Onglets en haut

en: Tabs style:
fr_FR: Style des onglets :

en: Tag %d Value
fr_FR: Valeur de Tag %d

en: Tag Colour
fr_FR: Couleur de Tag

en: Tagged expression
fr_FR: Expression Tagguée

en: Target
fr_FR: Cible

en: Target build options:
fr_FR: Options de génération de la cible :

en: Target is up to date.
fr_FR: La cible est à jour.

en: Target uses the VCL
fr_FR: La cible emploie le VCL

en: Target uses the dynamic RTL
fr_FR: La cible utilise le RTL dynamique

en: Target x86 (32bit)
fr_FR: Cible x86 (32bit)

en: Target x86_64 (64bit)
fr_FR: Cible x86_64 (64bit)

en: Target's default
fr_FR: Cible par défaut

en: Target's default (invalid)
fr_FR: Cible par défaut (non valide)

en: Target:
fr_FR: Cible :

en: Targets
fr_FR: Cibles

en: Targets and files
fr_FR: Cibles et fichiers

en: Targets for path %s have changed.
    Do you want to change all existing source files to match the new target?
    
    Yes: All existing project files for this path will get assigned to the new target
    No: Only newly added files will be added to the new target. Old files will not be changed.
fr_FR: Les cibles du chemin %s ont changé.
    Voulez-vous modifier tous les fichiers source existants pour qu'ils correspondent à la nouvelle cible ?
    
    Oui : Tous les fichiers existants du projet pour ce chemin seront assignés à la nouvelle cible
    Non : Seuls les fichiers ajoutés dernièrement seront ajoutés à la nouvelle cible. Les anciens fichiers ne seront pas modifiés.

en: Targets:
fr_FR: Cibles :

en: Task description (e.g. "Compiling <file>...")
fr_FR: Description de la tâche (ex. "Compilation <fichier>...")

en: Technical help
    
    Special thanks
    
        Code::Blocks developers
        wxWidgets developers
        TinyXML developers
fr_FR: Aide Technique
    
    
    Merci en particulier aux
    
        développeurs de Code::Blocks
        développeurs de wxWidgets
        développeurs de TinyXML

en: Technology:
fr_FR: Technologie :

en: Temp?
fr_FR: Temp ?

en: Template %d does not exist!
fr_FR: Le modèle %d n'existe pas !

en: Template %d has already been used, BBox can't be changed!
fr_FR: Le modèle %d a déjà été utilisé, BBox ne peut pas être changé !

en: Terminal to launch console programs:
fr_FR: Terminal pour exécuter les programmes en mode console :

en: Terminal/Console closed
fr_FR: Terminal/Console fermé

en: Test All
fr_FR: Tout tester

en: Test Single
fr_FR: Test Unique

en: Test area
fr_FR: Espace de test

en: Test log:
fr_FR: Journal de Test :

en: Test of MathPlot
fr_FR: Test de MathPlot

en: Test parsing expressions
fr_FR: Tester les expressions à décomposer

en: Test results
fr_FR: Résultats du test

en: Test string (e.g. compiler output line):
fr_FR: Tester les chaînes de caractères (e.g. ligne de sortie du compilateur) :

en: Testing
fr_FR: Test

en: Text
fr_FR: Texte

en: Text (fg/bg)
fr_FR: Texte (avant/arrière plan)

en: Text Background Colour
fr_FR: Couleur de l'arrière plan du Texte

en: Text Colour
fr_FR: Couleur du texte

en: Text Effects
fr_FR: Effets du texte

en: Text Space
fr_FR: Espace de texte

en: Text color
fr_FR: Couleur du texte

en: Text colour
fr_FR: Couleur du texte

en: Text control backgrounds
fr_FR: Arrière-fond des contrôles de type Texte

en: Text files (*.txt)|*.txt|Any file (*)|*
fr_FR: Fichiers texte (*.txt)|*.txt|Tous les fichiers (*)|*

en: Text in window
fr_FR: Texte dans une fenêtre

en: Text in window caption
fr_FR: Texte d'une fenêtre d'entrée

en: Text not found.
    Search from the end of the document?
fr_FR: Texte non trouvé.
    Rechercher à partir de la fin du document ?

en: Text not found.
    Search from the end of the selection?
fr_FR: Texte non trouvé.
    Rechercher depuis la fin de la sélection ?

en: Text not found.
    Search from the start of the document?
fr_FR: Texte non trouvé.
    Rechercher depuis le début du document ?

en: Text not found.
    Search from the start of the selection?
fr_FR: Texte non trouvé.
    Rechercher depuis le début de la sélection ?

en: Text of inactive caption
fr_FR: Texte d'une entrée inactive

en: Text of selected item
fr_FR: Texte de l'élément sélectionné

en: Text on buttons
fr_FR: Texte des boutons

en: Text scaling factor
fr_FR: Facteur d'échelle du texte

en: Text to append
fr_FR: Texte à ajouter

en: Text to prepend
fr_FR: Texte du préfixe

en: Text to search
fr_FR: Texte à rechercher

en: Text wrapping
fr_FR: Repliement de texte

en: Text:
fr_FR: Texte :

en: TextFileSearcher could not be instantiated.
fr_FR: TextFileSearcher n'a pu être instancié.

en: Thanks to developers of Code::Blocks
fr_FR: Merci aux développeurs de Code::Blocks

en: Thanks to...
fr_FR: Merci à ...

en: Thanks to...
    
    
    Original wxKeyBinder authors:
    Aleksandras Gluchovas,
    Francesco Montorsi,
    wxWidgets,
        and
    The Code::Blocks team
fr_FR: Merci aux...
    
    
    auteurs originaux de wxKeyBinder :
    Aleksandras Gluchovas,
    Francesco Montorsi,
    wxWidgets,
        et
    l'équipe Code::Blocks

en: Thanks to:
fr_FR: Merci à :

en: That file isn't assigned to any target.
fr_FR: Ce fichier n'est assigné à aucune cible.

en: The #run_script command must be followed by a script filename
fr_FR: La commande #run-script doit être suivie par un nom de fichier script

en: The %s %s (child of node "%s" in namespace "%s") does not meet the standard for path naming (must start with a letter).
fr_FR: Le %s %s (enfant du nœud "%s" dans l'espace de noms "%s") ne respecte pas la norme de dénomination des chemins (doit commencer par une lettre).

en: The --user-data-dir directory %s does not exist and could not be created. Please check the path and try again
fr_FR: Le répertoire --user-data-dir %s n'existe pas et n'a pas pu être créé. Veuillez vérifier le chemin d'accès et réessayez

en: The Clangd client plugin cannot run while the "Code completion" plugin is enabled.
    The Clangd client plugin will now inactivate itself. :-(
    
    If you wish to use the Clangd_client rather than the older CodeCompletion plugin,
    navigate to Plugins->Manage plugins... and disable CodeCompletion, then enable Clangd_client.
    
    RESTART CodeBlocks after closing the "Manage plugins" dialog.
fr_FR: Le greffon du client Clangd ne peut pas s'exécuter lorsque le greffon "Code completion" est activé.
    Le greffon du client Clangd va se désactiver de lui-même. :-(
    
    Si vous souhaitez utiliser le client Clangd_plutôt que l'ancien greffon "CodeCompletion",
    allez dans Extensions->Gestion des extensions... et désactivez CodeCompletion, puis activez Clangd_client.
    
    REDÉMARREZ CodeBlocks après avoir fermé le dialogue "Gestion des extensions".

en: The Code::Blocks Team
fr_FR: L'équipe Code::Blocks

en: The Code::Blocks Team for the greates IDE at all.
fr_FR: L'équipe Code::Blocks pour cette merveilleuse IDE.

en: The Code::Blocks team
fr_FR: L'équipe Code::Blocks

en: The Code::Blocks team!
fr_FR: L'équipe Code::Blocks !

en: The Dev-C++ DevPak Plugin is not configured yet.
    Do you want to configure it now?
fr_FR: L'extension Dev-C++ DevPak n'est pas encore configurée.
    Voulez-vous la configurer maintenant?

en: The Fortran symbols browser is disabled in FortranProject options.
    Please enable it there first...
fr_FR: Le navigateur de symboles Fortran est désactivé dans les options de FortranProject.
    Veuillez d'abord l'activer...

en: The Matlab extern path seems valid, but this wizard
    can't locate the Matlab twmtypes.h in it.
fr_FR: Le chemin d'accès externe de Matlab semble valide, mais cet assistant
    ne parvient pas à y trouver le fichier Matlab twmtypes.h.

en: The Matlab path you entered seems valid, but this wizard
    can't locate the GCC library path in the sub-directory
fr_FR: Le chemin Matlab que vous avez entré semble valide, mais cet assistant
    ne peut pas trouver le chemin de la bibliothèque GCC dans le sous-répertoire

en: The Matlab path you entered seems valid, but this wizard
    can't locate the LCC include path in the sub-directory
fr_FR: Le chemin Matlab que vous avez entré semble valide, mais cet assistant
    ne peut pas trouver le chemin d'inclusion de LCC dans le sous-répertoire

en: The Matlab path you entered seems valid, but this wizard
    can't locate the LCC library path in the sub-directory
fr_FR: Le chemin Matlab que vous avez entré semble valide, mais cet assistant
    ne peut pas trouver le chemin de la bibliothèque LCC dans le sous-répertoire

en: The Matlab path you entered seems valid, but this wizard
    can't locate the Matlab extern include path in the sub-directory /extern/include
fr_FR: Le chemin Matlab que vous aves entré semble valide, mais cet assistant ne peut pas 
    trouver le chemin d'inclusion externe de Matlab dans le sous-répertoire /extern/include

en: The Matlab path you entered seems valid, but this wizard
    can't locate the Simulink include path in the sub-directory
fr_FR: Le chemin que vous avez entré semble valide, mais cet assistant ne peut 
    pas y trouver le chemin de l'"include" pour Simulink dans le sous-répertoire

en: The Matlab-Simulink include path seems valid, but this wizard
    can't locate the Matlab simstruc.h in it.
fr_FR: Le chemin d'"include" de Matlab-Simulink semble valide, mais cet assistant
    ne parvient pas à y trouver le fichier simstruc.h de Matlab.

en: The OUTPUT_DIRECTORY tag is used to specify the (relative or
    absolute) base path where the generated documentation will be put.
    If a relative path is entered, it will be relative to the location
    where doxygen was started. If left blank the current directory will be used.
    
    DoxyBlocks will use the path name entered here to create a directory
    relative to <project dir>. This allows you to create separate doxygen
    directories for projects that reside in the same directory, or just use a
    different directory name. If this field is blank, documents will be created
    in <project dir>/doxygen. Enter directory names without dots, 
    leading separators, volume names, etc. DoxyBlocks does validation on
    the path name and will strip extraneous characters.
    
    Examples:
    [blank]                     -> <project dir>/doxygen.
    "docs"                      -> <project dir>/docs.
    "docs/sub1/sub2"  -> <project dir>/docs/sub1/sub2.
    "doxygen/docs"     -> <project dir>/doxygen/docs.
fr_FR: OUTPUT_DIRECTORY est utilisé pour spécifier le chemin de
    base (relatif ou absolu) ou sera enregistrée la documentation
    générée.
    Si un chemin relatif est entré, il sera en relatif par rapport à
    l'emplacement d'où doxygen a été lancé. Si laissé en blanc,
    c'est le répertoire courant qui sera utilisé.
    
    Doxyblocks utilisera le nom de chemin entré ici pour créer un
    répertoire relatif au <rép. projet>. Ceci vous permet de créer
    des répertoires doxygen différents pour des projets inclus dans
    un même répertoire, ou simplement utiliser un nom de
    répertoire différent. Si le champ est laissé en blanc, les
    documents seront créés dans "<rep. projet>/doxygen".
    Entrez les noms de répertoires sans points, ni séparateurs de
    tête, ni nom de volume, etc. DoxyBlocks effectue la validation
    sur le nom de chemin et supprime les caractères en trop.
    
    Exemples:
    [blanc]                     -> <répertoire projet>/doxygen.
    "docs"                      -> <répertoire projet>/docs.
    "docs/sub1/sub2"  -> <répertoire projet>/docs/sub1/sub2.
    "doxygen/docs"     -> <répertoire projet>/doxygen/docs.

en: The OUTPUT_LANGUAGE tag is used to specify the language in which all
    documentation generated by doxygen is written. Doxygen will use this
    information to generate all constant output in the proper language.
    The default language is English, other supported languages are:
    Afrikaans, Arabic, Brazilian, Catalan, Chinese, Chinese-Traditional,
    Croatian, Czech, Danish, Dutch, Esperanto, Farsi, Finnish, French, German,
    Greek, Hungarian, Italian, Japanese, Japanese-en (Japanese with English
    messages), Korean, Korean-en, Lithuanian, Norwegian, Macedonian, Persian,
    Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Serbian, Serbian-Cyrilic, Slovak,
    Slovene, Spanish, Swedish, Ukrainian, and Vietnamese.
fr_FR: L'indicateur OUTPUT_LANGUAGE est utilisé pour spécifier dans
    quelle langue sera générée la documentation par doxygen.
    Doxygen utilisera cette information pour générer toutes les
    sorties constantes dans la langue adéquate.
    La langue par défaut est l'anglais. Les autres langues supportées sont :
    Afrikaans, Arabic, Brazilian, Catalan, Chinese, Chinese-
    Traditional, Croatian, Czech, Danish, Dutch, Esperanto,
    Farsi, Finnish, Français, German, Greek, Hungarian, Italian,
    Japanese, Japanese-en (Japanese avec messages
    en anglais), Korean, Korean-en, Lithuanian, Norwegian,
    Macedonian, Persian,Polish, Portuguese, Romanian, Russian,
    Serbian, Serbian-Cyrilic, Slovak, Slovene, Spanish, Swedish,
    Ukrainian, and Vietnamese.

en: The PROJECT_NUMBER tag can be used to enter a project or revision number.
    This could be handy for archiving the generated documentation or
    if some version control system is used.
fr_FR: L'indicateur PROJECT_NUMBER peut être utilisé pour entrer un
    numéro de révision ou de projet.
    Dans le but d'archiver la documentation générée, ceci peut
    être manuel mais également sous le contrôle d'un système de versions.

en: The Parser is still parsing files.
fr_FR: L'analyseur est encore en train d'analyser les fichiers.

en: The WARNINGS tag can be used to turn on/off the warning messages that are
    generated by doxygen.
fr_FR: L'indicateur WARNINGS peut être activé ou désactivé afin de
    gérer les messages d'avertissement générés par doxygen.

en: The active project contains no files. Cannot continue.
fr_FR: Le projet courant ne contient pas de fichiers. Ne peut pas continuer.

en: The application encountered a crash at address %u.
fr_FR: L'application s'est plantée à l'adresse %u.

en: The base member is mandatory!
fr_FR: Champ de base obligatoire !

en: The build is in progress. Are you sure you want to abort it?
fr_FR: La génération est en cours. Êtes-vous sûr de vouloir l'annuler ?

en: The build target includes non Fortran files. They were added to the list of files, however the plugin doesn't know how to handle these files correctly.
fr_FR: La cible en construction contient des fichiers non Fortran. Ils ont été ajoutés à la liste des fichiers, cependant le greffon ne sait pas comment traiter correctement ces fichiers.

en: The category this flag is in
fr_FR: Catégorie de ce flag dans

en: The clangd path has not been set.
fr_FR: Le chemin de clangd n'a pas été défini.

en: The clangd path:
fr_FR: Le chemin de clangd :

en: The clangd path:
    '%s' does not exist.
fr_FR: Le chemin de clangd :
    '%s' n'existe pas.

en: The colour theme "%s" is modified.
    Do you want to save the changes?
fr_FR: Le thème de couleurs "%s" a changé.
    Voulez-vous sauvegarder ?

en: The command line to be executed. The following variable substitions are accepted:
    
    $relfile,$file: respectively the relative and absolute name of a selected file
    $reldir, $dir: respectively the relative and absolute name of a selected directory
    $relpath,$path: the relative and absolute name of the selected file or directory
    $mpaths: a list of selected files or directories (absolute paths only)
    $fname,$fext: the name without extension and the extension without name of a selected file
    $inputstr{prompt}: prompts the user to enter a string of text which is subsituted into the command line
    
    Right clicking on a file, directory or multiple paths in the Project Tree, File Explorer or Editor Pane will only populate if this command handles that type of object.
    To use relative path names make sure you set the working directory appropriately (typically use $parentdir)
    You can also use global, project and codeblocks special variables
fr_FR: La ligne de commande a exécuter. Les substitutions de variables suivantes sont acceptées :
    
    $relfile,$file: respectivement le nom relatif et absolu d'un fichier sélectionné
    $reldir, $dir: respectivement le nom relatif et absolu d'un répertoire sélectionné
    $relpath,$path: le nom relatif et absolu d'un fichier ou répertoire sélectionné
    $mpaths: une liste de fichiers ou répertoires sélectionnés (chemins absolus seulement)
    $fname,$fext: le nom sans extension et l'extension sans le nom d'un fichier sélectionné
    $inputstr{prompt}: interroge l'utilisateur pour entrer une chaîne de caractères qui sera substituée dans la ligne de commande
    
    Cliquer avec le bouton droit de la souris sur un fichier, un répertoire ou des chemins multiples dans l'Arbre de Projets, l'Explorateur de fichiers ou le Panneau d'édition n'aura d'effet que si la commande peut traiter ce type d'objet.
    Pour utiliser les noms de chemin relatifs, assurez-vous de configurer correctement le répertoire de travail (typiquement utilisez $parentdir)
    Vous pouvez également utiliser les variables globales, de projets ou spéciales de codeblocks

en: The command that asks if a rebuild is needed is empty. Assuming rebuild is needed!
fr_FR: La commande qui demande si une nouvelle génération est requise est vide. On suppose qu'une nouvelle génération est nécessaire !

en: The compiler flags
fr_FR: Les options du compilateur

en: The compiler is currently in use. Aborting debugging session...
fr_FR: Le compilateur est en cours de fonctionnement. Abandon de la session de débogage ...

en: The compiler plugin must always be loaded for batch builds!
    Automatically re-enabled.
fr_FR: L'extension Compiler doit toujours être chargée pour des générations en batch !
    Automatiquement revalidé.

en: The compiler's advanced settings, need command-line compiler knowledge to be tweaked.
    If you don't know *exactly* what you 're doing, it is suggested to NOT tamper with these...
    
    Are you sure you want to proceed?
fr_FR: La configuration avancée du compilateur nécessite des connaissances au niveau des lignes de commande du compilateur.
    Si vous n'êtes pas *exactement* sûr de ce que vous faites, nous vous suggérons de NE PAS trifouiller ces derniers...
    
    Êtes-vous sûr de vouloir faire cela ?

en: The context menu will only be populated with the tool if the file or directory selected matches the semi-colon separated list of wildcard expressions. For example "*.cpp;*.h;makefile.*;Makefile.*" to handle C++ sources, headers and makefiles. Leave blank to handle all file/directory types
fr_FR: Le menu de contexte ne sera rempli par l'outil que si le fichier ou répertoire sélectionné correspond à la liste de sélection des expressions avec jokers séparées par des points-virgules. Par exemple "*.cpp;*.h;makefile.*;Makefile.*" pour traiter des sources C++, des entêtes et des makefiles. Laisser en blanc pour traiter tous types de fichiers/répertoires

en: The current value of
fr_FR: La valeur actuelle de

en: The currently opened files have been saved to the directory
fr_FR: Les fichiers actuellement ouverts ont étés sauvegardés dans le répertoire

en: The debugger must be stopped to do a (re-)build.
    Do you want to stop the debugger now?
fr_FR: Le débogueur doit être arrêté pour pouvoir lancer une (re)génération.
    Voulez-vous arrêter le débogueur maintenant ?

en: The default perspective cannot be deleted. It can always be reverted to a predefined state though.
    Do you want to revert it now?
fr_FR: La disposition par défaut ne peut pas être supprimée. Elle peut néanmoins toujours être rétablie dans un état prédéfini.
    Voulez-vous la rétablir maintenant ?

en: The defined compiler cannot be located (ID: %s).
    Please choose the compiler you want to use instead and click "OK".
    If you click "Cancel", the project/target will remain configured for
    that compiler and consequently can not be configured and will not be built.
fr_FR: Le compilateur défini ne peut être localisé (ID : %s).
    Veuillez choisir le compilateur à utiliser à la place et cliquez sur "OK".
    Si vous cliquez sur "Annuler", le projet/cible restera configuré pour ce compilateur
    et par conséquent ne pourra pas être ni configuré ni généré.

en: The defined compiler cannot be located (ID: %s).
    Please choose the compiler you want to use instead and click "OK".
    If you click "Cancel", the project/target will remain configured for that compiler and consequently can not be configured and will not be built.
fr_FR: Le compilateur défini ne peut être localisé (ID : %s).
    Choisissez le compilateur a utiliser à la place et cliquez sur "OK".
    Si vous cliquez sur "Annuler", le projet/cible restera configuré pour ce compilateur
    et par conséquent ne pourra pas être ni configuré ni construit.

en: The defined compiler for %s cannot be located (ID: %s).
    Please choose the compiler you want to use instead and click "OK".
    If you click "Cancel", the project/target will be excluded from the build.
fr_FR: Le compilateur défini pour %s ne peut pas être localisé (ID: %s).
    Veuillez choisir le compilateur que vous voulez utiliser à la place et cliquer "OK".
    Si vous cliquez "Annuler", le projet sera exclu de la génération.

en: The destination file is in use.
    Aborting...
fr_FR: La fichier de destination est en cours d'utilisation.
    Annulation ...

en: The directory you entered seems not to be valid.
    This wizard cannot continue.
fr_FR: Le répertoire que vous avez saisi semble ne pas être valide.
    Cet assistant ne peut pas continuer.

en: The file 
    %s
     is not recognized as a Fortran Source File.
fr_FR: Le fichier
    %s
     n'est pas reconnu comme Fichier Source Fortran.

en: The file '%s' has been modified externally.
    Would you like to reload the file?
fr_FR: Le fichier '%s' a été modifié en externe.
     Voulez-vous recharger le fichier ?

en: The file cannot be opened (probably it's not available anymore).
fr_FR: Le fichier ne peut pas être ouvert (il n'est probablement plus disponible).

en: The file could not be saved because it contains characters that can neither be represented in your current code page, nor be converted to UTF-8.
    The latter should actually not be possible.
    
    Please check your language/encoding settings and try saving again.
fr_FR: Le fichier n’a pas pu être enregistré car il contient des caractères qui ne peuvent ni être représentés dans votre page de code actuelle, ni être convertis en UTF-8.
    Ce dernier ne devrait en fait pas être possible.
    
    S’il vous plaît, vérifiez vos paramètres de langue / encodage et essayer d’enregistrer à nouveau.

en: The file is empty
fr_FR: Le fichier est vide

en: The file is read-only!
fr_FR: Le fichier est en lecture seule !

en: The file must be closed before renaming, continue?
fr_FR: Le fichier doit-être fermé avant de pouvoir le renommer, continuer ?

en: The file must exist, no Makefile will be auto-generated!
    If you make changes here, the special settings in the projects build
    options will only be enabled (or disabled), if the project is saved.
fr_FR: Le fichier doit exister, aucun Makefile ne sera généré automatiquement !
    Si vous faites des changements ici, les configurations spécifiques des options de génération
    de projet ne seront activées (ou désactivées) que si le projet est sauvegardé.

en: The file seems not to exist. Do you want to create it?
fr_FR: Le fichier ne semble pas exister. Voulez-vous le créer ?

en: The filename contains wildcard characters.
fr_FR: Le nom de fichier contient un caractère joker.

en: The first parameter.
fr_FR: Le premier paramètre.

en: The fixed form layout used by the source files
fr_FR: Format fixe utilisé par les fichiers source

en: The following dictionaries will be downloaded and installed.
fr_FR: Les dictionnaires suivants seront téléchargés et installés.

en: The font cannot be properly scaled for the printout
    and the output may be corrupted.
    Press cancel to not see this warning again.
fr_FR: La police ne peut pas être mise correctement à l'échelle
    à l'impression et la sortie peut être corrompue.
    Appuyer sur Annuler pour ne plus voir cet avertissement.

en: The free form layout used by the source files
fr_FR: Format libre utilisé par les fichiers source

en: The full arrays are printed (could lead to lock-ups if uninitialised data is printed)
fr_FR: Les tableaux sont complètement affichés (peut conduire à des blocages en présence de données non initialisées)

en: The given profile name is already in use.
    Enter another name.
fr_FR: Ce nom de profil existe déjà.
    Entrer un nouveau nom.

en: The header version.h already exist on your projects path. The content will be overwritten by the the version info generated code.
    
    You can change the default version.h file on the "Settings" Tab.
fr_FR: L'en-tête version.h existe déjà dans le chemin de vos projets. Son contenu sera écrasé par le code généré par la nouvelle version d'info.
    
    Vous pouvez changer le fichier version.h par défaut dans l'onglet "Paramètres".

en: The image is larger than the size allowed for the list;
    Divide the image into multiple entries?
fr_FR: L'image est plus large que la taille autorisée dans la liste;
    Diviser l'image en entrées multiples ?

en: The include path you entered seems invalid,
    can't find file $1
fr_FR: Le chemin "include" que vous avez entré semble invalide,
    ne trouve pas le fichier $1

en: The inline directive is ignored.
fr_FR: La directive inline est ignorée.

en: The insertion point is in the middle of a line of code, this will turn 
    everything after the insertion point into comments as well.
    What would you like to do :
fr_FR: Le point d'insertion est au milieu d'une ligne de code, cela
    transformera tout ce qui suit en commentaire.
    Que voulez-vous faire :

en: The language used to hilight the document
fr_FR: Langage utilisé pour coloriser le document

en: The layer '%s' already has a parent.
fr_FR: La couche '%s' possède déjà un parent.

en: The lib path you entered seems invalid,
    can't find files $1 or $2
fr_FR: Le chemin "lib" que vous avez entré semble invalide,
    ne trouve pas les fichiers $1 ou $2

en: The loaded project file was generated
    with an older version of Code::Blocks.
    
    Code::Blocks can import older project files,
    but will always save in the current format.
fr_FR: Le projet chargé a été généré avec
    une version de Code::Blocks plus ancienne.
    
    Code::Blocks peut importer des fichiers de projet
    plus anciens mais les sauvegardera toujours au format courant.

en: The macro you entered seems valid, but this wizard can't
    compute the include directory based on this macro.
fr_FR: La macro que vous avez entré semble valide, mais cet assistant
    ne peut pas en déterminer le répertoire "include" basé sur cette macro.

en: The macro you entered seems valid, but this wizard can't
    compute the library directory based on this macro.
fr_FR: La macro que vous avez entré semble valide, mais cet assistant
    ne peut pas en déterminer le répertoire "Library" basé sur cette macro.

en: The macro you entered seems valid, but this wizard can't
    locate the include directory based on this macro.
fr_FR: La macro que vous avez entré semble valide, mais cet assistant
    ne peut pas y trouver le répertoire "include" basé sur cette macro.

en: The macro you entered seems valid, but this wizard can't
    locate the library directory based on this macro.
fr_FR: La macro que vous avez entré semble valide, mais cet assistant
    ne peut pas y trouver le répertoire "library" basé sur cette macro.

en: The make file "%s" was generated seccessfully.
fr_FR: Le fichier make "%s" a été généré avec succès.

en: The maximum successful return value
fr_FR: Valeur maximale de retour avec succès

en: The minimal layout cannot be deleted. It can always be reverted to a predefined state though.
    Do you want to revert it now?
fr_FR: La disposition par défaut ne peut pas être supprimée. Elle peut néanmoins toujours être rétablie dans un état prédéfini.
    Voulez-vous la rétablir maintenant ?

en: The name contains at least one invalid character:
fr_FR: Le nom contient au moins un caractère incorrect :

en: The new class has been created.
fr_FR: La nouvelle classe a été créée.

en: The new class has been created.
    Do you want to add it to the current project?
fr_FR: La nouvelle classe a été créée.
    Voulez-vous l'ajouter au projet en cours ?

en: The new compiler could not be created.
    (maybe a compiler with the same name already exists?)
fr_FR: Le nouveau compilateur n'a pas pu pas être créé.
    (peut-être qu'un compilateur de même nom existe déjà ?)

en: The new compiler has been added! Don't forget to update the "Toolchain executables" page...
fr_FR: Le nouveau compilateur a été ajouté ! N'oubliez pas de mettre à jour la page « Programmes »…

en: The new target could not be added...
fr_FR: La nouvelle cible ne peut pas être ajoutée ...

en: The old CodeCompletion plugin should not be enabled when 'Clangd_client' is running.
    The plugins are not compatible with one another.
    
    Disable either CodeCompletion or Clangd_client and
    RESTART Code::Blocks to avoid crashes and effects of incompatibilities.
fr_FR: L'ancien greffon 'CodeCompletion' ne devrait pas être activé lorsque 'Clangd_client' est en cours d'exécution.
    Ces greffons ne sont pas compatibles l'un avec l'autre.
    
    Désactivez soit CodeCompletion soit Clangd_client puis
    REDÉMARREZ Code::Blocks pour éviter les effets de ces incompatibilités.

en: The open source, cross-platform IDE
fr_FR: L’EDI open source et multiplateforme

en: The option lets you select a library whose symbols you want to see.
fr_FR: Cette option vous permet de sélectionner une bibliothèque dont vous voulez voir les symboles.

en: The option lets you select a path to query all libraries in.
fr_FR: Cette option vous permet de sélectionner un chemin pour interroger toutes les bibliothèques qui y sont.

en: The option lets you select a specific symbol's name (or part of it) to search for.
fr_FR: Cette option vous permet de sélectionner, pour le chercher, un symbole particulier (ou une partie).

en: The option lets you select that type of files to search in.
fr_FR: L'option vous permet de choisir sur quel type de fichier effectuer la recherche.

en: The parser contains %lu tokens, found in %lu files
fr_FR: L'analyseur contient %lu éléments, trouvés dans %lu fichiers

en: The parser contains %lu tokens, found in %lu files.
fr_FR: L'analyseur contient %lu éléments, trouvés dans %lu fichiers.

en: The parser contains %zu tokens, found in %zu files
fr_FR: L'analyseur contient %zu éléments, trouvés dans %zu fichiers

en: The parser contains %zu tokens, found in %zu files.
fr_FR: L'analyseur contient %zu éléments, trouvés dans %zu fichiers.

en: The parser contains 0 tokens found in 0 files
fr_FR: L'analyseur contient 0 mots-clés trouvés dans 0 fichiers

en: The path to the CHM viewer executable file.
    On Windows, if this field is blank, DoxyBlocks will use
    the operating system's standard viewer.
    On other operating systems, if this field is blank,
    DoxyBlocks will assume that a viewer is available
    somewhere in your environment's path.
    You can use macros such as $(CODEBLOCKS) in your path
    and they will be expanded automatically.
fr_FR: Chemin vers l'exécutable du visualiseur de fichier CHM.
    Sous Windows, si ce champ est vide, DoxyBlocks utilisera le
    visualiseur standard du système d'exploitation. Sur les autres
    systèmes, si ce champ est vide, DoxyBlocks assumera qu'un
    visualiseur est disponible quelque part via votre variable d'environnement path.
    Vous pouvez utiliser des macros telles que $(CODEBLOCKS)
    dans votre path et elles seront automatiquement étendues.

en: The path to the HTML Help Compiler executable file.
    If this field is blank, DoxyBlocks will assume that HHC
    is available somewhere in your environment's path.
    You can use macros such as $(CODEBLOCKS) in your path
    and they will be expanded automatically.
fr_FR: Chemin vers le fichier exécutable du compilateur d'aide HTML.
    Si ce champ est vide, DoxyBlocks assumera que HHC est
    disponible quelque part via votre variable d'environnement path.
    Vous pouvez utiliser des macros telles que $(CODEBLOCKS)
    dans votre path et elles seront automatiquement étendues.

en: The path to the dot executable file.
    If this field is blank, DoxyBlocks will assume that dot
    is available somewhere in your environment's path.
    You can use macros such as $(CODEBLOCKS) in your path
    and they will be expanded automatically.
fr_FR: Chemin vers le fichier exécutable dot.
    Si ce champ est vide, DoxyBlocks assumera que dot est
    disponible quelque part via votre variable d'environnement path.
    Vous pouvez utiliser des macros telles que $(CODEBLOCKS)
    dans votre path et elles seront automatiquement étendues.

en: The path to the doxygen executable file.
    If this field is blank, DoxyBlocks will assume that doxygen
    is available somewhere in your environment's path.
    You can use macros such as $(CODEBLOCKS) in your path
    and they will be expanded automatically.
fr_FR: Chemin vers le fichier exécutable doxygen.
    Si ce champ est vide, DoxyBlocks assumera que doxygen est
    disponible quelque part via votre variable d'environnement path.
    Vous pouvez utiliser des macros telles que $(CODEBLOCKS)
    dans votre path et elles seront automatiquement étendues.

en: The path to the doxywizard executable file.
    If this field is blank, DoxyBlocks will assume that doxywizard
    is available somewhere in your environment's path.
    You can use macros such as $(CODEBLOCKS) in your path
    and they will be expanded automatically.
fr_FR: Chemin vers le fichier exécutable doxywizard.
    Si ce champ est vide, DoxyBlocks assumera que doxywizard
    est disponible quelque part via votre variable d'environnement path.
    Vous pouvez utiliser des macros telles que $(CODEBLOCKS)
    dans votre path et elles seront automatiquement étendues.

en: The path to the platform SDK seems not to be valid.
fr_FR: Le chemin d'accès au SDK de la plate-forme semble ne pas être valide.

en: The path you entered seems valid, but this wizard
    can't locate Lightfeather's files in it...
fr_FR: Le chemin que vous avez entré semble valide, mais cet assistant
    ne peut pas y trouver des fichiers Lightfeather...

en: The path you entered seems valid, but this wizard
    can't locate OGRE's files in it...
fr_FR: Le chemin que vous avez entré semble valide, mais cet assistant
    ne peut pas y trouver des fichiers OGRE...

en: The path you entered seems valid, but this wizard
    can't locate the Irrlicht's library file in it.
fr_FR: Le chemin que vous avez entré semble valide, mais cet assistant
    ne peut pas y trouver le fichier de la bibliothèque de l'Irrlicht.

en: The path you entered seems valid, but this wizard
    can't locate wxWidgets' files in it...
fr_FR: Le chemin que vous avez entré semble valide, mais cet assistant
    ne peut pas y trouver des fichiers wxWidgets...

en: The path you entered seems valid, but this wizard can't
    locate the following $1 file:
    $2 in it.
fr_FR: Le chemin que vous avez entré semble valide, mais cet assistant ne peut pas
    trouver le/la $1, fichier :
    $2 y appartenant.

en: The path you entered seems valid, but this wizard can't
    locate the following $1 library file:
    $2 in it.
fr_FR: Le chemin que vous avez entré semble valide, mais cet assistant
    ne peut pas y trouver le fichier bibliothèque $1 :
    $2 y étant contenu.

en: The path you entered seems valid, but this wizard can't
    locate the include directory.
fr_FR: Le chemin que vous avez entré semble valide, mais cet assistant ne peut pas
    trouver le répertoire "include".

en: The path you entered seems valid, but this wizard can't
    locate the library directory.
fr_FR: Le chemin que vous avez entré semble valide, mais cet assistant ne peut pas
    trouver le répertoire de la bibliothèque.

en: The path you entered seems valid, but this wizard can't locate Direct/X's files in it...
fr_FR: Le chemin que vous avez entré semble valide, mais cet assistant ne peut pas y trouver des fichiers Direct/X...

en: The perspective '%s' has changed. Do you want to save it?
fr_FR: La disposition '%s' a été modifiée. Voulez-vous l'enregistrer ?

en: The places where the configuration files and user-data files are stored
    have been changed to be more standard-conform.
    
    Now moving "%s"
    to "%s"
    and "%s"
    to "%s".
fr_FR: L'emplacement où les fichiers de configuration et où les données utilisateur sont stockées
    ont changé afin d'être plus conformes aux standards.
    
    Déplacement en cours de "%s"
    vers "%s"
    et de "%s"
    vers "%s".

en: The plugin name "%s" case does not match the name in the "%s" file.
fr_FR: La casse du nom du greffon "%s" ne correspond pas au nom dans le fichier "%s".

en: The plugin name "%s" does not match the name in the "%s" file.
fr_FR: Le nom du greffon "%s" ne correspond pas au nom dans le fichier "%s".

en: The plugin you are trying to install, is older than the one currently installed.
fr_FR: L'extension que vous essayez d'installer est plus ancienne que celle actuellement installée.

en: The program has stopped on a breakpoint but the breakpoint format is not recognized:
fr_FR: Le programme s'est arrêté sur un point d'arrêt mais le format de celui-ci n'est pas reconnu :

en: The project file does not exist...
fr_FR: Ce projet n'existe pas ...

en: The project has {brokenCnt} broken files:
     {brokenFiles}
fr_FR: Le projet a {brokenCnt} fichiers/liens "cassés" :
     {brokenFiles}

en: The project is empty!
fr_FR: Ce projet est vide !

en: The project needs to be parsed first.
fr_FR: Ce projet doit d'abord être analysé.

en: The project title (name) cannot be empty.
fr_FR: Le titre du projet (son nom) ne peut pas être vide.

en: The project you were debugging has closed.
    (The application most likely just finished.)
    The debugging session will terminate immediately.
fr_FR: Le projet que vous déboguiez s'est achevé.
    (L'application vient sans doute de se terminer tout juste.)
    La session de débogage va se terminer immédiatement.

en: The saved document contained characters
    which were illegal in the selected encoding.
    
    The file's encoding has been changed to UTF-8
    to prevent you from losing data.
fr_FR: Le document enregistré contenait des caractères
    illégaux pour l'encodage sélectionné.
    
    L'encodage du fichier a été changé en UTF-8
    pour éviter de perdre des données.

en: The script was marked as "trusted" but it has been modified since then.
    Script not trusted anymore.
fr_FR: Ce script était marqué comme "De confiance" mais a été modifié depuis.
    N'est donc plus de confiance jusqu'à nouvel ordre.

en: The search for "%s" produced no results.
fr_FR: La recherche de %s" n'a pas donné de résultats.

en: The search in:
    %s
    for "%s" produced no results.
fr_FR: La recherche dans :
    %s
    de "%s" n'a pas donné de résultats.

en: The second parameter.
fr_FR: Le second paramètre.

en: The selected compiler is not compatible with Matlab.
    The wizard cannot continue.
fr_FR: Le compilateur sélectionné n'est pas compatible avec Matlab.
    L'assistant ne peut pas continuer.

en: The selected target is only running pre/post build step commands
    Can't debug such a target...
fr_FR: La cible sélectionnée n'exécute que les commandes des étapes avant et après
    la génération.
    Une cible pareille ne peut être déboguée ...

en: The settings name for the debugger plugin "%s" - "%s" contains invalid characters
fr_FR: Le nom de configuration du greffon du débogueur "%s" - "%s" contient des caractères invalides

en: The symbols browser is disabled in code-completion options.
    Please enable it there first...
fr_FR: Le navigateur de symboles est désactivé dans les options de Code-Completion.
    Veuillez d'abord l'activer...

en: The target is not executable!
fr_FR: La cible n'est pas exécutable !

en: The text you enter here, will appear on every new file (of the selected file-type) you create...
fr_FR: Le texte que vous entrez ici apparaîtra sur tous les nouveaux fichiers (de ce type là) que vous créez...

en: The value contains spaces or strange characters. Do you want to quote it?
fr_FR: La valeur contient des espaces ou d'étranges caractères. Voulez-vous la mettre entre "quotes" ?

en: The way editor syntax highlighting configuration is saved, has changed.
    Syntax highlighting for all supported languages will revert to defaults now.
    We 're sorry for the inconvenience...
fr_FR: Les changements de la configuration de coloration syntaxique de l'éditeur sont sauvegardés.
    Maintenant la coloration syntaxique pour tous les langages supportés va revenir à celle par défaut.
    Nous sommes désolés pour ce dérangement ...

en: The wizard cannot continue. Please update Code::Blocks.
fr_FR: L'assistant ne peut pas continuer. Veuillez mettre à jour Code::Blocks.

en: The wizard could not create a new file.
    Maybe the target folder is write-protected?
fr_FR: L'assistant n'a pas pu créer un nouveau fichier.
    Le répertoire cible est peut-être protégé en écriture ?

en: The wizard could not locate the editor manager.
fr_FR: L'assistant n'a pas pu trouver le gestionnaire de l'éditeur.

en: The wizard has detected that your version of Code::Blocks does not
    support the LCC compiler which is required for this project.
fr_FR: L'assistant a détecté que votre version de Code::Blocks 
    ne supporte pas le compilateur LCC qui est requis pour ce projet.

en: The working directory when executing the command. Two context specific variables may be available:
    1. If you have specified $dir in the command line then you can use $dir here also.
    2. $parentdir is available for $relfile, $file, $reldir, $dir, $relpath, $path, $fname, $fext and is the absolute path of the directory containing the item.
    You can also use codeblocks variables, project variables and global variables
fr_FR: Le répertoire de travail lors de l'exécution d'une commande. Deux variables de contexte spécifiques peuvent être disponibles :
    1. Si vous aves spécifié $dir dans la ligne de commande alors vous pouvez utiliser $dir ici également.
    2. $parentdir est disponible pour $relfile, $file, $reldir, $dir, $relpath, $path, $fname, $fext et est le chemin absolu du répertoire contenant l'élément.
    Vous pouvez aussi utiliser les variables de codeblocks, les variables de projet et les variables globales

en: There are illegal characters for Code128 in '%s'.
fr_FR: Il y a des caractères illégaux pour Code128 dans '%s'.

en: There are illegal characters for Code128A in '%s'.
fr_FR: Il y a des caractères illégaux pour Code128A dans '%s'.

en: There are illegal characters for Code128B in '%s'.
fr_FR: Il y a des caractères illégaux pour Code128B dans '%s'.

en: There are illegal characters for Code128C in '%s'.
fr_FR: Il y a des caractères illégaux pour Code128C dans '%s'.

en: There are illegal characters for EAN128 in '%s'.
fr_FR: Il y a des caractères illégaux pour EAN128 dans '%s'.

en: There are illegal characters for barcode 128 in '%s'.
fr_FR: Il y a des caractères illégaux pour barcode 128 dans '%s'.

en: There are no active plugins
fr_FR: Il n’y a pas de greffons actifs

en: There are no rows in the data grid to write.
fr_FR: Il n'y a pas de lignes à écrire dans la grille de données.

en: There was a problem printing.
    Perhaps your current printer is not set correctly?
fr_FR: L'impression a rencontré un problème.
    Votre imprimante n'est peut-être pas configurée correctement?

en: There was an error adding "%s" to the personal dictionary
fr_FR: Il y a eu une erreur en ajoutant "%s" à votre dictionnaire personnel

en: There was an error loading the "About" dialog from XRC file.
fr_FR: Il y a eu une erreur lors du chargement de la boîte de dialogue "A propos de" à partir du fichier XRC.

en: There was an error removing "%s" from the personal dictionary
fr_FR: Il y a eu une erreur en supprimant "%s" du dictionnaire personnel

en: There was an error setting the following environment variables:
    %s
fr_FR: Il y a eu une erreur lors de l'affectation des variables d'environnement suivantes :
    %s

en: There was an error unsetting the following environment variables:
    %s
fr_FR: Il y a eu une erreur lors de la suppression des variables d'environnement suivantes :
    %s

en: There's more than one resource in this file.
    Please select which one should be edited.
fr_FR: Il y a plus d'une ressource dans ce fichier.
    Veuillez choisir celle qui doit être éditée.

en: There's not enough free space on the drive to save the changes.
    Please free some space and retry
fr_FR: Il n'y a pas assez de place sur le disque pour enregistrer les changements.
    Libérez de l'espace et réessayez

en: There's not enough free space on the drive to save the file using safe methods.
    We can still try to save file but any power or system failure during the save
    will corrupt the file. Do you want to use the unsafe method ?
fr_FR: Il n'y a pas assez d'espace libre sur le disque pour enregistrer par des méthodes sécurisées.
    Il est possible de tenter d'enregistrer mais toute coupure ou problème système pendant
    l'enregistrement produira un fichier corrompu. Voulez-vous utiliser la méthode non sécurisée ?

en: Thesauri:
fr_FR: Thésaurus :

en: Thesaurus
fr_FR: Thésaurus

en: Thesaurus...
fr_FR: Thésaurus...

en: These commands will be sent to the debugger on each session start
fr_FR: Ces commandes seront envoyées au débogueur à chaque démarrage de session

en: These libraries did not meet version requirements:
fr_FR: Ces bibliothèques n'ont pas répondu aux exigences de versions :

en: These libraries were not configured for used compiler:
fr_FR: Ces bibliothèques n'ont pas été configurées pour le compilateur utilisé :

en: These variables can be used in compiler and/or linker options.
    Use them as compiler/linker options this way: $(varname)
fr_FR: Ces variables peuvent être utilisées dans les options du compilateur et/ou de l'éditeur de liens.
     Utilisez les comme options du compilateur/éditeur de liens de cette façon: $(nom de variable)

en: They are disabled for all other compilers.
fr_FR: Ils sont désactivés pour tous les autres compilateurs.

en: This
    is a
    sample 
    commit 
    message
    to test
    out spacing
    and scrollbars
fr_FR: Ceci
    est un
    exemple 
    de message
    de dépôt 
    pour tester
    les espacements
    et les barres de déroulement

en: This %s is configured to use an invalid debugger.
    The operation failed...
fr_FR: Ce %s est configuré pour utiliser un débogueur non valide.
    L'opération a échouée ...

en: This Is a Long Filename to size the dialog
fr_FR: Ceci est un nom de fichier long pour dimensionner le dialogue

en: This WARN_NO_PARAMDOC option can be abled to get warnings for
    functions that are documented, but have no documentation for their parameters
    or return value. If set to NO (the default) doxygen will only warn about
    wrong or incomplete parameter documentation, but not about the absence of
    documentation.
fr_FR: Cette option WARN_NO_PARAMDOC peut être utilisée pour
    obtenir des avertissements sur des fonctions qui sont
    documentées, mais dont les paramètres ou la valeur de
    retour ne sont pas documentées. Si non activée (par défaut)
    doxygen ne fera qu'avertir d'une erreur ou d'une
    documentation de paramètre incomplète, mais pas de
    l'absence de documentation.

en: This feature is not supported in combination with
    the option "one parser per whole workspace".
fr_FR: Cette fonctionnalité n'est pas supportée conjointement avec 
    l'option "un seul analyseur pour l'espace de travail entier".

en: This file already exists!
    Are you sure you want to download it again?
fr_FR: Le fichier existe déjà.
    Voulez-vous vraiment le télécharger de nouveau ?

en: This file is already opened inside editor.
fr_FR: Ce fichier est déjà ouvert dans l'éditeur.

en: This file is auto-generated
fr_FR: Ce ficher est généré automatiquement

en: This file is not included in project.
    Please add this file to project first.
fr_FR: Ce fichier n'est pas inclus dans le projet.
    Veuillez d'abord l'ajouter au projet.

en: This file is part of
    auto. src. dirs:
fr_FR: Ce fichier fait partie de
    "auto. src. dirs" :

en: This file is read-only.
    Replacing in a read-only file is not possible.
fr_FR: Ce fichier est en lecture seule.
    Le remplacement n'y est pas possible.

en: This file is too large for this editor, sorry.
fr_FR: Ce fichier est trop gros pour l'éditeur, désolé.

en: This image was created in wxSmith using the new wxImage tool.
fr_FR: Cette image a été créée par wxSmith en utilisant le nouvel outil wxImage.

en: This is a brief description.
fr_FR: Ceci est une description courte.

en: This is a custom Makefile
fr_FR: Ceci est un Makefile externe personnalisé

en: This is a detailed description.
fr_FR: Ceci est une description détaillée.

en: This is a list of all groups of bindings available to the plugin.
fr_FR: Ceci est une liste de tous les groupes de liens disponibles pour l'extension.

en: This is a list of all header files required for the selected identifier (token) within the selected group.
fr_FR: Ceci est une liste de tous les fichiers d'entêtes requis pour l'identificateur (token) sélectionné à l'intérieur d'un groupe sélectionné.

en: This is a list of all identifiers (tokens) available within the selected group.
fr_FR: Ceci est une liste de tous les identificateurs (éléments) disponibles dans le groupe sélectionné.

en: This is a sample text
fr_FR: Ceci est un texte d'exemple

en: This is an inline comment.
fr_FR: Ceci est un commentaire sur une ligne.

en: This is available for GCC only!
fr_FR: Ceci n'est disponible que dans GCC!

en: This is either the i686-w64-mingw32 (32-bit) or the x86_64-w64-mingw32 (64-bit)
    folder under the top-level folder where SDL2 was unpacked.
fr_FR: Il s'agit soit du répertoire i686-w64-mingw32 (32 bits), soit du répertoire x86_64-w64-mingw32 (64 bits)
    situé dans le répertoire de base où SDL2 a été décompressé.

en: This is not a switch; it does nothing.
fr_FR: Ceci n'est pas un switch; Il ne fait rien.

en: This is page 2.
fr_FR: Ceci est la page 2.

en: This is page 3.
fr_FR: Ceci est la page 3.

en: This is sample context-sensitive help
    for the wxBitmapComboBox in its simplest form.
fr_FR: Ceci est un exemple d'aide contextuelle pour une
    wxBitmapComboBox dans sa forme la plus simple.

en: This is sample context-sensitive help
    for the wxImage in its simplest form.
fr_FR: Ceci est un exemple d'aide contextuelle pour une
    wxImage dans sa forme la plus simple.

en: This is sample context-sensitive help
    for the wxListView in its simplest form.
fr_FR: Ceci est un exemple d'aide contextuelle pour une
    wxListView dans sa forme la plus simple.

en: This is sample context-sensitive help
    for the wxSearchCtrl in its simplest form.
fr_FR: Ceci est un exemple d'aide contextuelle pour un
    wxSearchCtrl dans sa forme la plus simple.

en: This is sample context-sensitive help for the 
    wxSimpleHtmlListBox in its simplest form.
fr_FR: Ceci est un exemple d'aide contextuelle pour une
    wxSimpleHtmlListBox dans sa forme la plus simple.

en: This is sample text
fr_FR: Ceci est un texte d'exemple

en: This is the MS DirectX SDK for a Visual C++ Toolkit 2003 project
    and e.g. the DevPack folder for a GCC project.
fr_FR: Ceci est le SDK DirectX de MS pour un projet Visual C++ Toolkit 2003
    et, par exemple, le répertoire DevPack pour un projet GCC.

en: This is the compiler/linker option or path, linker lib or custom var to search for...
fr_FR: Ceci est l'option ou le chemin du compilateur/éditeur de liens, bibliothèque ou variable personnalisée qu'il faut rechercher...

en: This is the default files extension handler for Code::Blocks.
    
    If you disable it, some file types will not be opened in Code::Blocks
fr_FR: Ceci est le handler des extensions fichiers par défaut pour Code::Blocks.
    
    Si vous le désactivez, certains types de fichiers ne s'ouvriront pas dans Code::Blocks

en: This is the default help file (shortcut: F1)
fr_FR: Ceci est le fichier d'Aide par défaut (raccourci : F1)

en: This is the full log of the parser operations.
fr_FR: Ceci est un enregistrement complet des opérations du parseur.

en: This is the top-level folder where Direct/X was installed (unpacked).
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où Direct/X a été installé (décompressé).

en: This is the top-level folder where FLTK was installed (unpacked).
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où FLTK a été installé (décompressé).

en: This is the top-level folder where GLFW was installed (unpacked).
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où GLFW a été installé (décompressé).

en: This is the top-level folder where GLUT was installed (unpacked).
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où GLUT a été installé (décompressé).

en: This is the top-level folder where GTK was installed.
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où GTK a été installé.

en: This is the top-level folder where Irrlicht was installed (unpacked).
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où Irrlicht a été installé (décompressé).

en: This is the top-level folder where Lightfeather was installed
    (unpacked).
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où Ligntfeather a été installé
    (décompressé).

en: This is the top-level folder where Matlab was installed.
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où Matlab a été installé.

en: This is the top-level folder where OGRE was installed
    (unpacked).
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où OGRE a été installé
    (décompressé).

en: This is the top-level folder where OpenCV was installed (unpacked).
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où OpenCV a été installé
    (décompressé).

en: This is the top-level folder where Qt4 was installed.
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où Qt4 a été installé.

en: This is the top-level folder where Qt5 was installed.
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où Qt5 a été installé.

en: This is the top-level folder where SDL was installed (unpacked).
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où SDL a été installé (décompressé).

en: This is the top-level folder where SFML was installed (unpacked).
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où SFML a été installé (décompressé).

en: This is the top-level folder where STLport was installed (unpacked).
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où STL a été installé (décompressé).

en: This is the top-level folder where SmartWin was installed (unpacked).
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où SmatWin a été installé (décompressé).

en: This is the top-level folder where wxWidgets was unpacked.
fr_FR: Ceci est le répertoire de base où wxWidgets a été installé (décompressé).

en: This is the value to set for the custom var, if "add option" is chosen
fr_FR: Ceci est la valeur à configurer pour la variable utilisateur, si on choisi "Ajouter une option"

en: This item can contain only one sizer
fr_FR: Cet élément ne peut contenir qu'un seul sizer

en: This keyword already exists!
fr_FR: Ce mot-clé existe déjà !

en: This library has configuration in pkg-config database
    which can not be cleared.
    Do you want to delete custom resuls only ?
fr_FR: Cette bibliothèque a une configuration dans la base de données pkg-config
    qui ne peut pas être effacée.
    Voulez-vous ne supprimer que les résultats customisés ?

en: This library has predefined configuration
    which can not be cleared.
    Do you want to delete custom resuls only ?
fr_FR: Cette bibliothèque a une configuration prédéfinie
    qui ne peut pas être effacée.
    Voulez-vous ne supprimer que les résultats personnalisés ?

en: This library has static configuration
    which can not be cleared.
    Do you want to delete custom resuls only ?
fr_FR: Cette bibliothèque a une configuration statique
    qui ne peut pas être effacée.
    Voulez-vous ne supprimer que les résultats personnalisés ?

en: This line represents a full command to be executed
fr_FR: Cette ligne représente une commande complète à exécuter

en: This means that Debug target of your project will not build.
fr_FR: Cela signifie que la cible Debug de votre projet ne pourra être générée.

en: This means that Release target of your project will not build.
fr_FR: Cela signifie que la cible Release de votre projet ne pourra être générée.

en: This means that this target of your project will not build.
fr_FR: Cela signifie que cette cible de votre projet ne pourra être générée.

en: This means that you must have exactly this setup to be able to build the generated plugin.
fr_FR: Cela signifie que vous devez avoir exactement cette configuration pour être en mesure de générer le greffon.

en: This option affects execution count output only: Symbols that are executed less than num times are suppressed
fr_FR: Cette option n'affecte que le compteur de sorties : Les symboles exécutés moins de num fois sont supprimés

en: This option allows you to use your preferred settings as the default settings by loading a previously saved settings template, if one exists, rather than using the system default settings when loading a project that doesn't contain saved DoxyBlocks settings. DoxyBlocks falls back to the default settings if a template is not found.
fr_FR: Cette option vous permet d'utiliser vos paramétrages préférés en tant que paramétrages par défaut en chargeant un modèle préalablement enregistré, plutôt que d'utiliser le paramétrage par défaut lors du chargement d'un projet ne contenant pas de paramétrages pour DoxyBlocks. DoxyBlocks reviendra au paramétrage par défaut s'il ne trouve pas le modèle.

en: This option causes gprof to display summary information about the profile data file(s) and then exit
fr_FR: Cette option fait que gprof affiche un résumé d'information à propos des fichiers de données profils puis quitte

en: This option causes gprof to print annotated source code
fr_FR: Cette option fait imprimer par gprof le code source annoté

en: This option causes gprof to suppress the printing of statically declared (private) functions
fr_FR: Cette option fait que gprof supprime l'impression des fonctions déclarées statiques (private)

en: This option controls which executable would be used for linking. Auto detect means that C++ compiler would be used for C++ projects and C compiler for C projects.
fr_FR: Cette option contrôle quel exécutable sera utilisé pour l'édition de liens. Auto-détection indique que le compilateur C++ sera utilisé pour les projets en C++ et le compilateur C pour les projets en C.

en: This option instructs CPP to add a phony target for each dependency other than the main file, causing each to depend on nothing.
fr_FR: Cette option indique à CPP d'ajouter une cible bidon pour les dépendances autres que celles du fichier principal, les rendant ainsi dépendantes de rien du tout.

en: This option lets you select the NM application (executable) if it's not in the PATH.
fr_FR: Cette option vous permet de sélectionner l'application NM (exécutable) si elle n'est pas dans le PATH.

en: This package contains some DLLs.
    Do you want to install them system-wide (YES recommended)?
fr_FR: Ce package contient des DLLs.
    Voulez vous les installer pour tous les utilisateurs (OUI recommandé)?

en: This plugin adds Fortran support (symbol browser, code-completion etc.) for C::B IDE.
fr_FR: Ce greffon ajoute le support du langage Fortran (Navigateur de symboles, complétion de code etc.) à l'IDE C::B.

en: This plugin copies all the strings in the current editor, into the clipboard.
    Duplicated strings are removed.
fr_FR: Ce greffon copie toutes les chaines de l'éditeur actuel dans le presse papier.
    Les chaines dupliquées sont supprimées.

en: This plugin creates a manifest file that makes use of common controls 6.0 under Windows XP.
    You must copy this manifest file in the same path as your app's main executable in order for your application to use common controls version 6.0...
fr_FR: Ce greffon crée un fichier manifest qui permet l'utilisation des "common controls 6.0" sous Windows XP.
    Vous devez copier ce fichier manifest dans le même chemin que votre application exécutable principale afin que votre application puisse utiliser ces "common controls" version 6.0...

en: This plugin is an interface to various compilers:
    
    GNU GCC compiler
    Microsoft Visual C++ Free Toolkit 2003
    Borland C++ Compiler 5.5
fr_FR: Ce greffon est une interface vers différents compilateurs :
    
    Compilateur GNU GCC
    Microsoft Visual C++ Free Toolkit 2003
    Compilateur Borland C++ 5.5

en: This plugin is used to add a list of help files to the Help menu so you can have them handy to launch.
    
    You can also set one of the help files as the default help file, and that way it'll be launched when you press F1.
    NOTE: you can add any file you want, and it'll be launched with the associated application.
    
    It'll also integrate in the context menu of the editor (right click) enabling you to search the word under the cursor in any of the help files.
    NOTE: it's meaningful under Windows for help files with extension hlp or chm, and for any platform when the help file is an URL, a man page or a line to be executed (read below).
    
    To add an URL as a help file, add a new help file as usual BUT choose NO when prompted for browsing the help file. Be sure the new help file is selected and enter the URL in the text entry (the one followed by the ... button).
    
    In addition you can also add a whole line to be executed just like you add URLs. Just be sure to check "This line represents a full command to be executed" for that help file.
    
    It's also possible to add man pages to the help plugin. To do this, follow the same steps to add an URL, but use the following syntax:
      man:dir
    where dir is the path to the directory that has all the man pages. If you want to add more directories you just need to separate them with a semicolon (;). Just be sure the man pages are in plain text, GZip or BZip2. On *nix systems you would most likely add this one:
      man:/usr/share/man
    
    Have in mind that looking for man pages is done recursively, so use it carefully.
    
    TIP: you can add $(keyword) in any place of the path to the help file, URL or line to execute, any number of times, and it'll get replaced by the word you selected to locate in that help file.
    
    The configuration dialog for this plugin can be found clicking on Settings -> Environment (Help files).
fr_FR: Ce greffon est utilisé pour ajouter une liste de fichiers d'aide au menu d'aide afin de les avoir facilement à portée de main.
    
    Vous pouvez aussi configurer un des fichiers d'aide comme celui par défaut qui sera alors lancé quand vous appuierez sur la touche F1.
    NOTE : vous pouvez ajouter n'importe quel fichier, qui sera alors lancé par l'application associée.
    
    Cela s'intègre aussi dans le menu de contexte de l'éditeur (clic droit) vous permettant de chercher le mot sous le curseur dans n'importe quel fichier d'aide.
    NOTE : cela a du sens sous Windows pour des fichiers d'aide avec extension hlp ou chm, et pour toute plateforme quand le fichier d'aide est une URL, une page man ou une ligne à exécuter (voir ci-dessous).
    
    Pour ajouter une URL en tant que fichier d'aide, ajouter un nouveau fichier d'aide comme d'habitude MAIS choisissez NON quand on vous demandera de naviguer dans le fichier d'aide. Assurez-vous que le nouveau fichier d'aide est sélectionné et entrez l'URL dans l'entrée de texte (Celle suivie par le bouton ... ).
    
    De plus vous pouvez aussi ajouter une ligne complète à exécuter comme si vous ajoutiez des URLs. Soyez juste certains de cocher "Cette ligne représente une commande complète à exécuter" pour ce fichier d'aide.
    
    Il est aussi possible d'ajouter des pages man dans le greffon d'aide. Pour cela, suivez les mêmes étapes que pour ajouter une URL, mais utilisez la syntaxe suivante :
      man:dir
    où dir est le chemin vers le répertoire contenant toutes les pages man. Si vous voulez ajouter davantage de répertoires, vous devez simplement les séparer par des points-virgules (;). Assurez vous que les pages man sont en texte plein, GZip ou BZip2. Sur les systèmes *nix vous aurez sans doute à ajouter cela :
      man:/usr/share/man
    
    Ayez à l'esprit que la recherche dans les pages man se fait de façon récursive, aussi faites attention.
    
    ASTUCE : vous pouvez ajouter $(keyword) en tout endroit d'un chemin vers un fichier d'aide, URL ou ligne à exécuter, autant de fois que nécessaire. Ce sera alors remplacé par le mot que vous avez sélectionné pour le localiser dans ce fichier d'aide.
    
    Le dialogue de configuration de ce greffon se trouve en cliquant sur Paramètres -> Environnement (Fichiers d'Aide).

en: This plugin provides a symbols browser for your projects and code-completion inside the editor.
    
    
    Note: Only C/C++ language is supported by this plugin (currently)...
fr_FR: Ce greffon fourni un analyseur de symboles pour vos projets et une complétion de code interne à l'éditeur.
    
    
    Note : Seuls les langages C/C++ sont supportés par ce greffon (pour l'instant)...

en: This plugin provides a symbols browser for your projects and code-completion inside the editor.
    Note: Only C/C++ language is supported by this plugin (currently)...
    See wiki at https://wiki.codeblocks.org/index.php/CB_Clangd_Client
fr_FR: Ce greffon fourni un analyseur de symboles pour vos projets et une complétion de code interne à l'éditeur.
    Note : Seuls les langages C/C++ sont supportés par ce greffon (pour l'instant)...
    Voir le wiki sur https://wiki.codeblocks.org/index.php/CB_Clangd_Client

en: This plugin provides an easy way to create a
    new C++ class file pair. It's by no means
    complete yet but it's here nevertheless ;)
fr_FR: Ce greffon fournit un moyen facile de créer une nouvelle
    paire de fichiers de classe C++. Ce n'est en aucun cas complet
    mais néanmoins c'est là ;)

en: This plugin queries the Koders webpage for keywords
fr_FR: Ce greffon recherche des mots-clés dans les pages Web de Koders

en: This processor has no fuses.
fr_FR: Ce processeur n'a pas de "fuses".

en: This program demonstrates controls
    recently added to wxSmith, the GUI
    editor plug-in for Code::Blocks IDE.
fr_FR: Ce programme est une démonstration des contrôles
    ajoutés récemment à wxSmith, le greffon éditeur
    de GUI pour l'IDE Code::Blocks.

en: This program is distributed under the wxWindows Library License version 3
    
    http://www.wxwidgets.org/about/licence3.txt
fr_FR: Ce programme est distribué sous License wxWindows Library version 3
    
    http://www.wxwidgets.org/about/licence3.txt

en: This program is licensed under the terms
    of the GNU General Public License version 3
    
    Available online under:
    http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html
fr_FR: Ce programme est couvert par les termes de
    la License GNU General Public version 3
    
    Disponible en ligne sur :
    http://www.gnu.org/licenses/gpl-3.0.html

en: This project does not contain any files to remove.
fr_FR: Ce projet ne contient pas de fichiers à supprimer.

en: This project file was saved with a newer version of Code::Blocks.
    Will try to load, but you should make sure all the settings were loaded correctly...
fr_FR: Ce fichier de projet a été sauvegardé avec un nouveau numéro de version de Code::Blocks.
    Essai de chargement, mais vous devez vous assurer que tous les paramètres ont été chargés correctement ...

en: This project layout file was saved with a newer version of Code::Blocks.
    Will try to load, but you might see unexpected results.
    In this case close the project, delete %s and reopen the project.
fr_FR: Ce fichier de disposition (layout) de projet a été sauvegardé par une version de Code::Blocks plus récente.
    Essai de chargement, mais vous pourriez obtenir des résultats non attendus.
    Dans ce cas, fermez le projet, supprimer %s et ré-ouvrez le projet.

en: This project uses old wxSmith configuration format
    Would you like me to convert to new one?
fr_FR: Ce projet utilise un ancien format de configuration wxSmith
    Voulez-vous que je le convertisse au nouveau ?

en: This project will be saved before exporting the build target.
    Are you sure you want to export the selected build target to a new project?
fr_FR: Ce projet sera enregistré avant l'exportation de la cible de génération.
    Etes vous sûr de vouloir exporter les cibles de génération sélectionnés vers un nouveau projet ?

en: This project/target has no debugging info.Please change this in the project's build options, re-compile and retry...
fr_FR: Le projet/cible n'a pas d'infos de débogage. Changez cela dans les options de génération du projet, recompilez et réessayez ...

en: This set already exists, please rename...
fr_FR: Ce jeu de variables existe déjà, veuillez le renommer...

en: This set already exists.
fr_FR: Ce set existe déjà.

en: This setup requires the MS platform SDK...
fr_FR: Cette configuration nécessite le SDK pour la plate-forme MS...

en: This setup will replace the token with an empty string.
    This will *remove* the token and probably break CC for some cases.
    Do you really want to *remove* that token?
fr_FR: Cette option remplacera l'intitulé sélectionné par une chaine vide.
    Cela "supprimera" l'intitulé et probablement troublera CC dans certains cas.
    Voulez-vous vraiment "supprimer" cet intitulé ?

en: This target provides the project's main executable
fr_FR: Cette cible construit l'exécutable principal du projet

en: This title is already in use
fr_FR: Ce titre existe déjà

en: This title is already in use.
fr_FR: Ce titre existe déjà.

en: This tool can generate Cython code which wraps Fortran. Generated *.pyx file
     can later be compiled into an extention module for the Python language.
fr_FR: Cet outil peut générer du code Cython qui encapsule du Fortran. Le fichier généré *.pyx
    peut être compilé plus tard comme un module d'extension au langage Python.

en: This tool generates a wrapping for Fortran code to be called from the C language.
fr_FR: Cet outil génère un "emballage" à du code Fortran pour pouvoir être appelé depuis le langage C.

en: This tool inserts "end ..." statements automaticaly.
fr_FR: Cet outil insère automatiquement les instructions "end ...".

en: This tool is about OVERWRITE the following existing file:
fr_FR: Cet outil est sur le point d'ÉCRASER le fichier existant suivant :

en: This utility converts tabs to spaces.
fr_FR: Cet utilitaire converti les tabulations en espaces.

en: This variable does already exist.
fr_FR: Cette variable existe déjà.

en: This virtual build target is invalid.
    A virtual target must have at least one active target.
    Did you want to remove the virtual build target?
fr_FR: Cette cible virtuelle n'est pas valide.
    Une cible virtuelle doit comporter au moins une cible active.
    Vouliez-vous enlever la génération de cible virtuelle ?

en: This will open a window
    everytime you commit or
    the project version increments.
    
    Then you can enter the
    changes made to the project.
fr_FR: Cela ouvre une fenêtre
    chaque fois que vous le changez ou
    que la version du projet s'incrémente.
    
    Vous pouvez alors entrer les
    changements effectués dans le projet.

en: This will setup if all operation shall be simulated only - interesting in combination with full log (protocol) to analyse a project without modifications.
fr_FR: Cela fonctionne si toutes les opérations peuvent être simulées - intéressant en combinaison avec un journal complet (protocole) pour analyser un projet sans le modifier.

en: This will setup if forward declarations shall be used for objects apearing *only* as pointers/references in header files.
fr_FR: Ceci configure si des déclarations forward doivent être utilisées pour des objets apparaissant *seulement* en tant que pointeurs/références dans des fichiers d'entêtes.

en: This will setup on what file types the plugin shall operate: Header files, implementation files or both (after each other).
fr_FR: Ceci configurera sur quels types de fichiers l'extension va opérer : fichiers d'entêtes, d'implémentation où les deux (l'un après l'autre)

en: This will setup on what files to operate: All from active project or whole workspace.
fr_FR: Ceci configurera sur quels fichiers l'extension va opérer : Tous ceux du projet actif ou tous ceux de l'espace de travail.

en: This will setup the way missing header files are included: By quotation mark or brackets.
fr_FR: Ceci configure la façon dont les fichiers d'entêtes absents sont inclus : par des doubles apostrophes ou des chevrons.

en: This will show *all* interesting parser operations in a protocol window in the end as summary.
fr_FR: Ceci affichera *toutes* les opérations intéressantes du parseur dans une fenêtre protocole à la fin, en résumé.

en: This will show a list of included files in the log (protocol) which were found with unknown bindings that could *possibly* be removed.
fr_FR: Cela fera apparaître dans le journal (protocole) une liste des fichiers inclus qui ont été trouvés sans liens identifiés et qui pourraient *éventuellement* être supprimés.

en: This will work as if there were no includes / forwards decls at all in the files (as "from scratch").
fr_FR: Cela fonctionnera comme s'il n'y avait pas du tout de déclarations include / forward dans les fichiers (comme dans "from scratch").

en: This wizard cannot continue.
fr_FR: Cet assistant ne peut pas continuer.

en: This wizard doesn't know how to setup debug flags for this compiler.
fr_FR: Cet assistant ne sait pas comment configurer les flags debug pour ce compilateur.

en: This wizard doesn't know how to setup exception flags for this compiler.
fr_FR: Cet assistant de sait pas comment configurer les flags d'exception pour ce compilateur.

en: This wizard doesn't know how to setup optimization flags for this compiler.
fr_FR: Cet assistant ne sait pas comment configurer les flags d'optimisation pour ce compilateur.

en: This wizard doesn't know how to setup warning flags for this compiler.
fr_FR: Cet assistant ne sait pas comment configurer les flags de "warning" pour ce compilateur.

en: This wizard expects the global variable "dx" to point
    to the appropriate DirectX SDK.
fr_FR: Cet assistant suppose que la variable globale "dx" pointe
    sur le SDK approprié de Direct/X.

en: This wizard is created by Stanley Huang.
fr_FR: Cet assistant a été créé par Stanley Huang.

en: This wizard is missing the following mandatory wizard page:
    
    Project path selection
    Execution aborted...
fr_FR: Il manque à cet assistant la page requise suivante :
    
    Sélection du répertoire de projet
    Exécution annulée ...

en: This wizard only knows how to setup a project for GCC (windows+linux) or Free Microsoft VisualC++ Toolkit 2003.
fr_FR: Cet assistant sait seulement comment configurer un projet pour GCC (Windows+linux) ou pour la version libre de Microsoft VisualC++ Toolkit 2003.

en: This wizard will generate a build target for flash version of your program.
fr_FR: Cet assistant génèrera une cible pour la version flash de votre programme.

en: This wizard will guide you to create a new ARM application.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer une nouvelle application ARM.

en: This wizard will guide you to create a new Arduino project.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet Arduino.

en: This wizard will guide you to create a new Atmel AVR project.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet Atmel AVR.

en: This wizard will guide you to create a new C/C++ header file.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau fichier d'entête C/C++.

en: This wizard will guide you to create a new C/C++ source file.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau fichier source C/C++.

en: This wizard will guide you to create a new Code::Blocks plugin.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau greffon pour Code::Blocks.

en: This wizard will guide you to create a new D application.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer une nouvelle application D.

en: This wizard will guide you to create a new D source file.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau fichier source D.

en: This wizard will guide you to create a new DLL build target.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer une nouvelle cible pour générer une DLL.

en: This wizard will guide you to create a new DLL.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouvelle DLL.

en: This wizard will guide you to create a new Fortran DLL project.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet DLL Fortran.

en: This wizard will guide you to create a new Fortran project.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet Fortran.

en: This wizard will guide you to create a new GTK project
    using the GTK cross-platform GUI toolkit
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet GTK
    en utilisant l'outil de GUI inter-plateforme GTK.

en: This wizard will guide you to create a new Java application.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer une nouvelle application Java.

en: This wizard will guide you to create a new Java source file.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau fichier source Java.

en: This wizard will guide you to create a new Kernel Mode Driver build target.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer une nouvelle cible de génération Kernel Mode Driver.

en: This wizard will guide you to create a new Kernel Mode Driver.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau Kernel Mode Driver.

en: This wizard will guide you to create a new MCS51 project.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet MCS51.

en: This wizard will guide you to create a new MSP430 project.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet MSP430.

en: This wizard will guide you to create a new PowerPC application.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouvelle application PowerPC.

en: This wizard will guide you to create a new Qt4 project
    using the Trolltech Qt4 cross-platform GUI toolkit
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet Qt4
    en utilisant l'outil de GUI inter-plateforme Trolltech Qt4

en: This wizard will guide you to create a new Qt5 project
    using the Trolltech Qt5 cross-platform GUI toolkit
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet Qt5
    en utilisant l'outil de GUI inter-plateforme Trolltech Qt5

en: This wizard will guide you to create a new TriCore project.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet TriCore.

en: This wizard will guide you to create a new Win32 GUI project.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet GUI Win32.

en: This wizard will guide you to create a new console application.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer une nouvelle application console.

en: This wizard will guide you to create a new console build target.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouvelle cible de génération pour console.

en: This wizard will guide you to create a new empty file.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau fichier vide.

en: This wizard will guide you to create a new empty project.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet vide.

en: This wizard will guide you to create a new fortran source file.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau fichier source Fortran.

en: This wizard will guide you to create a new project
    creating a Matlab C-S-Function using the GCC
    or Matlab LCC compiler.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en créant une C-S-Function Matlab en utilisant le
    compilateur GCC ou Matlab LCC.

en: This wizard will guide you to create a new project
    using OpenGL.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant OpenGL.

en: This wizard will guide you to create a new project
    using the Direct/X extensions.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant les extensions Direct/X.

en: This wizard will guide you to create a new project
    using the FLTK GUI C++ library.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant la bibliothèque GUI C++ FLTK.

en: This wizard will guide you to create a new project
    using the GLFW OpenGL extensions.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant les extensions OpenGL GLFW.

en: This wizard will guide you to create a new project
    using the GLUT OpenGL extensions.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant les extensions OpenGL GLUT.

en: This wizard will guide you to create a new project
    using the Irrlicht 3D real-time engine.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant le moteur temps-réel Irrlicht 3D.

en: This wizard will guide you to create a new project
    using the Lightfeather 3D rendering engine.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant le moteur de rendu Lightfeather 3D.

en: This wizard will guide you to create a new project
    using the OGRE 3D rendering engine.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant le moteur de rendu OGRE 3D.

en: This wizard will guide you to create a new project
    using the OpenCV C++ library.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant la bibliothèque C++ OpenCV.

en: This wizard will guide you to create a new project
    using the SDL graphics library.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant la bibliothèque graphique SDL.

en: This wizard will guide you to create a new project
    using the SDL2 library.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant la bibliothèque SDL2.

en: This wizard will guide you to create a new project
    using the STLport library.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant la bibliothèque STLPort.

en: This wizard will guide you to create a new project
    using the Simple and Fast Multimedia Library.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant la bibliothèque Multimédia "Simple and Fast".

en: This wizard will guide you to create a new project
    using the Smartwin GUI C++ library.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet
    en utilisant la bibliothèque GUI C++ Smartwin.

en: This wizard will guide you to create a new project using
    the wxWidgets cross-platform GUI library.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouveau projet en utilisant
    la bibliothèque de GUI inter-plateforme wxWidgets

en: This wizard will guide you to create a new shared library build target.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer une nouvelle cible de génération de librairie partagée.

en: This wizard will guide you to create a new shared library.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer une nouvelle librairie partagée.

en: This wizard will guide you to create a new static library build target.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer une nouvelle cible de génération de librairie statique.

en: This wizard will guide you to create a new static library.
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer une nouvelle librairie statique.

en: This wizard will guide you to create a new target
fr_FR: Cet assistant va vous guider pour créer un nouvelle cible

en: This workspace layout file was saved with a newer version of Code::Blocks.
    Will try to load, but you might see unexpected results.
    In this case close the workspace, delete %s and reopen the workspace.
fr_FR: Ce fichier de disposition d'espace de travail (layout) a été sauvegardé par une version de Code::Blocks plus récente.
    Essai de chargement, mais vous pourriez obtenir des résultats non attendus.
    Dans ce cas, fermez l'espace de travail, supprimer %s et réouvrez l'espace de travail.

en: This, usually, means one of three things:
    1) The reported size in the update list is wrong. The DevPak might still be valid.
    2) The file's location returned a web error-page. Invalid DevPak...
    3) The file is corrupt...
    
    You can try to install it anyway. If it is not a valid DevPak, the operation will fail.
fr_FR: En général, cela signifie une de ces trois choses :
    1) La taille indiquée dans la liste de mise à jour est fausse. Le DevPak peut tout de même être valable.
    2) La localisation du fichier à retourné une erreur web. DevPak non valable...
    3) Le fichier est corrompu...
    
    You pouvez tenter de l'installer malgré tout. Si ce n'est pas un DevPak valide, l'opération échouera.

en: Thread Search Error
fr_FR: Erreur de la tâche de recherche

en: Thread search
fr_FR: Tâche de recherche

en: Thread search options
fr_FR: Options de Thread search

en: ThreadSearch panel management by
fr_FR: Panneau de gestion de ThreadSearch

en: Thumb Length
fr_FR: Longueur des vignettes

en: ThumbSize
fr_FR: Taille des vignettes

en: Tick Frequency
fr_FR: Fréquence des Ticks

en: Time the file was created on disk (not all platforms support this)
fr_FR: Heure à laquelle le fichier a été créé sur disque (non supporté par toutes les plateformes)

en: Time the file was opened from disk
fr_FR: Heure à laquelle le fichier à été ouvert depuis le disque

en: Tiny C Compiler
fr_FR: Compilateur Tiny C

en: TinyXML error:
fr_FR: Erreur TinyXML :

en: TinyXML error: %s
    In file: %s
    At row %d, column: %d.
fr_FR: Erreur TinyXML : %s
    Dans le fichier : %s
    Ligne %d, colonne : %d.

en: Tip of the Day
fr_FR: L'Astuce du Jour

en: Tip: Ensure you only load what's needed (saves start-up time).
fr_FR: Astuce : Assurez-vous que vous ne chargez que ce dont vous avez besoin (accélère le démarrage)

en: Tip: The above list allows for multiple selections.
fr_FR: Astuce : La liste ci-dessus autorise les sélections multiples.

en: Tip: the additional initialization commands will be issued no matter
    if you define a remote target connection or not
fr_FR: Astuce : les commandes additionnelles d'initialisation seront lancées de toutes façons
    que vous définissiez une connexion vers une cible distante ou pas

en: Tip: the additional shell commands will be issued no matter
    if you define a remote target connection or not
fr_FR: Astuce : les commandes additionnelles de shell seront lancées de toutes façons
    que vous définissiez une connexion vers une cible distante ou pas

en: Tips on using Code::Blocks
fr_FR: Astuces d'utilisation de Code::Blocks

en: Title
fr_FR: Titre

en: Title Format:
fr_FR: Format du Titre :

en: Title:
fr_FR: Titre :

en: To Do
fr_FR: À faire

en: To Page
fr_FR: Vers la Page

en: To help you, this folder must contain the subfolders
    "include" and "lib".
fr_FR: Pour vous aider, ce répertoire doit contenir les sous-répertoires
    "include" et "lib".

en: To help you, this folder must contain the subfolders
    "include" and "lib".
fr_FR: Pour vous aider, ce répertoire doit contenir les sous-répertoires
    "include" et "lib".

en: To help you, this folder must contain the subfolders
    "include" and "lib".
fr_FR: Pour vous aider, ce répertoire doit contenir les sous-répertoires
    "include" et "lib".

en: To help you, this folder must contain the subfolders "include" and "lib".
fr_FR: Pour vous aider, ce répertoire doit contenir les sous-répertoires "include" et "lib".

en: To open the file
fr_FR: Pour ouvrir le fichier

en: To re-enable code preview, check the "Show code preview editor" in ThreadSearch options panel.
fr_FR: Pour revalider la prévisualisation de code, cocher "Afficher l'éditeur de prévisualisation de code" dans le panneau d'options de ThreadSearch.

en: To run clangd_client, restart CodeBlocks after
     setting a compiler and disabling CodeCompletion plugin
fr_FR: Pour exécuter clangd_client, redémarrez CodeBlocks après avoir
    défini un compilateur et désactivé le greffon CodeCompletion

en: To&ggle current fold
fr_FR: Activer/désactiver le bloc &courant

en: Todo List
fr_FR: Liste des "A faire"

en: Todo Plugin: Processing all files in the active target..
fr_FR: Greffon Todo : Traitement de tous les fichiers de la cible active...

en: Todo Plugin: Processing all files..
fr_FR: Greffon Todo : Traitement de tous les fichiers...

en: Todo list
fr_FR: Liste des "A faire"

en: Toggle BookMark Key
fr_FR: Touche de basculement du suivi de navigation

en: Toggle Comments
fr_FR: Activer/désactiver les Commentaires

en: Toggle Resume/Pause LSP parsing
fr_FR: Basculer entre Poursuivre/Pause de l'analyse par LSP

en: Toggle Source
fr_FR: Activer/désactiver le Source

en: Toggle a bookmark for the current position
fr_FR: Basculer un signet pour la position courante

en: Toggle a bookmark on cursor line
fr_FR: Basculer un signet sur la ligne contenant le curseur

en: Toggle all
fr_FR: Tout changer

en: Toggle all folds
fr_FR: Développer/Réduire tous les blocs

en: Toggle bookmark
fr_FR: Activer/désactiver le signet

en: Toggle breakpoint
fr_FR: Inverser le point d'arrêt

en: Toggle breakpoint in current line
fr_FR: Inverser le point d'arrêt de la ligne courante

en: Toggle checkmarks
fr_FR: Activer/désactiver le signet

en: Toggle comme&nt
fr_FR: Activer/désactiver le commentaire

en: Toggle current &block
fr_FR: Activer/désactiver le &bloc courant

en: Toggle current block
fr_FR: Activer/désactiver le bloc courant

en: Toggle displaying the 'Thread search' panel
fr_FR: Basculer l'affichage du panneau 'Thread search'

en: Toggle displaying the JumpTracker list.
fr_FR: Basculer l'affichage de la liste JumpTracker.

en: Toggle displaying the JumpTracker view.
fr_FR: Basculer l'affichage de la vue JumpTracker.

en: Toggle displaying the To-Do list
fr_FR: Basculer l'affichage de la liste des tâches

en: Toggle displaying the closed file list
fr_FR: Basculer l'affichage de la liste des fichiers fermés

en: Toggle displaying the code snippets.
fr_FR: Basculer l'affichage des snippets de code.

en: Toggle displaying the fortran Call/Called-By tree window
fr_FR: Basculer entre les fenêtres Fortran des "Appels"/"Appelés par"

en: Toggle displaying the fortran symbols browser
fr_FR: Basculer l'affichage du navigateur de symboles Fortran

en: Toggle displaying the highlighted occurrences
fr_FR: Bascule l'affichage des occurrences surlignées

en: Toggle displaying the man pages viewer
fr_FR: Basculer l'affichage du visualiseur de pages man

en: Toggle displaying the open files list
fr_FR: Basculer l'affichage de la liste des fichiers ouverts

en: Toggle displaying the symbols browser
fr_FR: Basculer l'affichage du navigateur de symboles

en: Toggle displaying the wxSmith property browser
fr_FR: Bascule l'affichage du navigateur de propriétés wxSmith

en: Toggle displaying the wxSmith resource and property browsers
fr_FR: Bascule l'affichage du navigateur de ressources et de propriétés wxSmith

en: Toggle displaying the wxSmith resource browser
fr_FR: Bascule l'affichage du navigateur de ressources wxSmith

en: Toggle folding of current block
fr_FR: Basculer la réduction du bloc courant

en: Toggle layouts
fr_FR: Permutations de dispositions

en: Toggle the current fold level
fr_FR: Basculer le niveau actuel de repliement

en: Toggle wrap mode
fr_FR: Basculer le mode de repliement

en: Toggle...
fr_FR: Basculer...

en: Toggles the commentation of the selected block of code
fr_FR: Bascule le mode commentaire du bloc de code sélectionné

en: Token 'obj' expected.
fr_FR: Élément 'obj' supposé.

en: Token not found.
fr_FR: Élément non trouvé.

en: Tokens
fr_FR: Mots-clés

en: Too many copies of file or directory
fr_FR: Trop de copies de fichiers ou répertoires

en: Too many pages opened
fr_FR: Trop de pages sont ouvertes

en: Too many results.
    Please edit results' limit in code-completion options,
    or type at least one more character to narrow the scope down.
fr_FR: Trop de résultats.
    Veuillez modifier les limites dans les options de complétion de code,
    ou saisir au moins un caractère de plus pour réduire le champ des résultats ...

en: Tool
fr_FR: Outil

en: Tool Name:
fr_FR: Nom de l'outil :

en: Tool Output
fr_FR: Sortie de l'outil

en: Tool automatically searching for installed libraries and adding them to project
fr_FR: Outil de recherche automatique des bibliothèques installées et les ajoute au projet

en: Tool execution terminated with status %d
fr_FR: L'exécution de l'outil s'est terminée avec le statut %d

en: Tool icon size:
fr_FR: Taille de l'icône outil :

en: Tool insertion error
fr_FR: Erreur d'insertion de l'outil

en: Tool type:
fr_FR: Type d'outil :

en: ToolBar editor
fr_FR: Éditeur de Barre d'outils

en: Toolbar
fr_FR: Barre d’outils

en: Toolbar icon size
fr_FR: Taille des icônes de la barre d'outils

en: Toolbar items can be used inside wxToolBar only
fr_FR: Les éléments Toolbar ne peuvent être utilisés que dans des wxToolBar

en: Toolbar pane
fr_FR: Panneau de Barre d'outils

en: Toolbar settings
fr_FR: Configuration de la Barre d'outils

en: Toolbars
fr_FR: Barre d'outils

en: Toolchain executables
fr_FR: Programmes

en: Tools
fr_FR: Outils

en: Tools Menu Path:
fr_FR: Chemin du Menu Outils :

en: Tools Menu Priority:
fr_FR: Priorité du Menu Outils :

en: Tools Output Window
fr_FR: Fenêtre de sortie de l'outil

en: Tools Plus Plugin: Can't change to working directory to
fr_FR: Extension Tools Plus : Ne peut pas changer le répertoire de travail en

en: Tools Plus Plugin: Registering shell type %s
fr_FR: Extension Tools Plus : Enregistrement du type de shell %s

en: Tools Plus plugin: %s not found
fr_FR: Extension Tools Plus : %s non trouvé

en: Tooltip
fr_FR: Astuce

en: Tooltip background
fr_FR: Couleur de fond des astuces

en: Tooltip text
fr_FR: Texte des astuces

en: Tooltip/Calltip background
fr_FR: Couleur de fond des Astuces/Calltip

en: Tooltip/Calltip foreground
fr_FR: Couleur d'avant plan des Astuces/Calltip

en: Tooltip/Calltip highlight
fr_FR: Surlignement d'Astuce/"Calltip"

en: Tooltip:
fr_FR: Astuces :

en: Tooltips:
fr_FR: Astuces :

en: Top
fr_FR: Haut

en: Total Lines :
fr_FR: Total de lignes :

en: Total:
fr_FR: Total :

en: Track Origins
fr_FR: Localiser les origines

en: Translate PPC Asm to VLE Asm
fr_FR: Traduit du PPC Asm vers du VLE Asm

en: Translate characters to Unicode (specify UNI_CP in custom variables)
fr_FR: Traduire les caractères en Unicode (spécifie UNI_CP dans les variables personnalisées)

en: Transpose
fr_FR: Échanger

en: Transpose current line upwards
fr_FR: Échanger la ligne courante avec la précédente

en: Transpose current line with previous line
fr_FR: Échanger la ligne courante avec la précédente

en: Transpose current line(s) down
fr_FR: Échanger la(les) ligne(s) courante(s) avec la suivante

en: Transpose current line(s) up
fr_FR: Échanger la(les) ligne(s) courante(s) avec la précédente

en: Trap uninitialized variables
fr_FR: Piéger les variables non initialisées

en: Treat All Warnings As Errors
fr_FR: Traiter Tous les Warnings comme des Erreurs

en: Treat Warnings as Errors
fr_FR: Traiter les avertissements comme des erreurs

en: Treat as errors the warnings demanded by strict ISO C and ISO C++
fr_FR: Traiter comme erreurs les avertissements exigés par le strict respect du ISO et ISO C++

en: Treat closing header blocks (e.g. 'else', 'catch') as stand-alone blocks
fr_FR: Traiter les fermetures d'entêtes de blocs (comme 'else', 'catch') comme des blocs à part entière

en: Treat lines containing "D" in column 1 as executable statements (ignoring the "D")
fr_FR: Traiter les lignes contenant "D" en colonne 1 comme des lignes exécutables (ignore le "D")

en: Treat the backslash as a normal character, and not as an escape character in quoted strings
fr_FR: Traiter le backslash comme un caractère normal, et non pas comme un caractère d'échappement dans les chaines entre quotes

en: Treat the intrinsics CMPLX and REAL as DCMPLX and DBLE, respectively
fr_FR: Traiter les CMPLX et REAL intrinsèques comme des DCMPLX et DBLE, respectivement

en: Treat the register used for PIC addressing as read-only
fr_FR: Traiter les registres utilisés pour l'adressage PIC en lecture seule

en: Treat warnings as errors
fr_FR: Traiter les avertissements comme des erreurs

en: Tree
fr_FR: Arborescence

en: Tree Control:
fr_FR: Contrôle d'arbre :

en: Tree Item Editor
fr_FR: Éditeur d'éléments d'arbre

en: Tree Items
fr_FR: Éléments d'arbre

en: TriCore MCU derivatives
fr_FR: Dérivé de TriCore MCU

en: TriCore Project
fr_FR: Projet TriCore

en: TriCore architecture specific
fr_FR: Spécifique à l'architecture TriCore

en: Tried to run compiler executable '%s', but failed!
fr_FR: La tentative de lancer l'exécutable do compilateur '%s' a échouée !

en: Trig Curves
fr_FR: Courbes trigonométriques

en: Trim lines from right
fr_FR: Couper les lignes par la droite

en: True
fr_FR: Vrai

en: Trusted scripts (overriding ALL above switches)
fr_FR: Scripts de confiance (remplace TOUS les choix ci-dessus)

en: Trusted scripts are allowed to perform any of the above operations unconditionally.
    Make sure you only trust scripts coming from a known source (e.g. written by you)!
    To trust a script, just select the relevant option in the security dialog that pops up
    when it tries to perform any of the above operations (and this operation is not
    allowed).
fr_FR: Les scripts de confiance peuvent utiliser sans réserves les opérations ci-dessus.
    Assurez-vous de ne faire confiance qu'à des scripts provenant de sources sûres
    (par ex. vous-même)! Pour faire confiance à un script, choisissez l'option adéquate
    dans le dialogue de sécurité qui s'affiche quand il essaiera d'effectuer l'une des
    opérations ci-dessus (et que celle-ci n'est pas autorisée).

en: Trusts
fr_FR: Confiance

en: Try adding the file type to the default mime database or
    For Windows: Menu > Settings > Environment > Set File Associations
    "Set now" or "Manage" button.
    Or drag the Snippet into the CodeBlocks window.
fr_FR: Essayez d'ajouter le type de fichier à la base de données mime par défaut ou
    Sous Windows : Menu > Paramètres > Environnement > Définir les associations de fichiers
    bouton "Définir maintenant" ou "Gérer".
    Ou faites glisser le Snippet dans la fenêtre de CodeBlocks.

en: Try again...
    Editor is BEING PARSED.
    %s
fr_FR: Essayez à nouveau...
    L'éditeur est en train d'ANALYSER.
    %s

en: Try again...
    Editor is NOT fully INITIALIZED.
    %s
fr_FR: Essayez à nouveau...
    L'éditeur n'est PAS complètement INITIALISÉ.
    %s

en: Try again...
    Editor is queued for PARSING.
    %s
fr_FR: Essayez à nouveau...
    L'éditeur est en attente d'ANALYSE.
    %s

en: Try again... Editor symbols DOWNLOADING.
fr_FR: Essayez à nouveau... Symboles de l'éditeur EN COURS DE TÉLÉCHARGEMENT.

en: Try entering the location of clangd using Setting->Editor->clangd_client C/C++ parser
fr_FR: Essayez de saisir l'emplacement de clangd à l'aide de Paramètres->Éditeur->clangd_client / Parseur C/C++

en: Try to detect latin-2 encodings (use with care: can break latin-1 detection)
fr_FR: Essayer de détecter l'encodage latin-2 (utiliser avec précautions : peut empêcher la détection latin-1)

en: Try to detect missing ones
fr_FR: Essayer de détecter les absents

en: Try to migrate config-folder ...
fr_FR: Tentative de migration du répertoire-configuration...

en: Try to reorder the toolbars in such a way that the use minimum space
fr_FR: Tente de réorganiser les barres d'outils pour qu'elles utilisent un minimum de place

en: Try to reorder toolbars in such a way that all of them are visible
fr_FR: Tente de réorganiser les barres d'outils pour qu'elles soient toutes visibles

en: Try to use forward declarations in header files
fr_FR: Essayer d'utiliser les déclarations forward dans les fichiers d'entêtes

en: Trying to interrupt process with pid: %ld; child pid: %ld gdb pid: %ld
fr_FR: Tentative d'interruption du processus avec le pid : %ld ; pid enfant: %ld ; pid de gdb : %ld

en: Trying to interrupt the process by sending CTRL-C event to the console!
fr_FR: Tentative d'interruption du processus en envoyant un évènement CTRL-C à la console !

en: Tune Debugging for DWARF for GDB
fr_FR: Régler le débogage pour DWARF pour GDB

en: Tune Debugging for DWARF for LLDB
fr_FR: Régler le débogage pour DWARF pour LLDB

en: Tune Debugging for DWARF-2 (LLDB)
fr_FR: Régler le débogage pour DWARF-2 (LLDB)

en: Tune Debugging for GDB
fr_FR: Régler le débogage pour GDB

en: Turn all warnings into errors
fr_FR: Traiter les avertissements comme des erreurs

en: Turn off error maximum
fr_FR: Désactiver le maximum pour les erreurs

en: Turn off function auto-prototyping
fr_FR: Désactiver l'auto-prototypage des fonctions

en: Turn off the alignment optimization for constants
fr_FR: Ne pas utiliser l'optimisation de l'alignement pour les constantes

en: Turn warnings into errors
fr_FR: Traiter les avertissements comme des erreurs

en: Tweak the settings of the active editor
fr_FR: Ajustements de la configurations de l'éditeur actif

en: Two DPTR Registers
fr_FR: Deux Registres DPTR

en: Two dockable panes (each browser on it's pane)
fr_FR: Deux panneaux arrimés (chacun le sien)

en: Type mismatch
fr_FR: Désaccord de type

en: Type of file:
fr_FR: Type de fichier :

en: Type1 font parser called for wrong font type '%s'.
fr_FR: Analyseur de police Type1 appelé par erreur sur une police de type '%s'.

en: Type:
fr_FR: Type :

en: Typical fonts (* are known to be fixed width)
fr_FR: Polices typiques (* sont connues comme de largeur fixe)

en: Typically 0, 16 or 32
fr_FR: Typiquement 0, 16 ou 32

en: UNIX V keywords and extensions
fr_FR: Mots-clés et extensions UNIX V

en: UPPERCASE
fr_FR: MAJUSCULES

en: US Std Fanfold, 14 7/8 by 11 inches
fr_FR: US Std Fanfold, 14 7/8 par 11 pouces

en: Unable to create namespace in document tree (actually not possible..?)
fr_FR: Impossible de créer un espace de nom dans l'arborescence du document (en fait, pas possible... ?)

en: Unable to determine the version of gdb
fr_FR: Impossible de déterminer la version de gdb

en: Unable to execute NM.
fr_FR: Impossible d'exécuter NM.

en: Unable to execute gprof.
    Be sure the gprof executable is in the OS global path.
    C::B Profiler could not complete the operation.
fr_FR: Impossible d'exécuter gprof.
    Vérifier qu'il est bien dans le chemin global de l'OS.
    C::B Profiler n'a pas pu terminer l'opération.

en: Unable to export to file : '%s'.
fr_FR: Impossible d'exporter vers le fichier : '%s'.

en: Unable to find language translations, defaulting to English.
fr_FR: Impossible de trouver la traduction, par défaut en anglais.

en: Unable to get the AutoVersion header path.
fr_FR: Impossible d'obtenir le chemin du header d'AutoVersion.

en: Unable to get the doxygen document path.
fr_FR: Impossible d'obtenir le chemin du document doxygen.

en: Unable to get the project name.
fr_FR: Impossible de récupérer le nom du projet.

en: Unable to launch the default browser.
fr_FR: Impossible de lancer le navigateur par défaut.

en: Unable to load markup string.
fr_FR: Impossible de charger la chaine de balisage.

en: Unable to open "%s" during opening workspace "%s"
fr_FR: Impossible d’ouvrir " %s" lors de l’ouverture de l’espace de travail " %s"

en: Unable to open personal dictionary file
fr_FR: Impossible d'ouvrir le dictionnaire personnel

en: Unable to open the version header.
fr_FR: Impossible d'ouvrir le header de version.

en: Unable to retrieve listing of available dictionaries
fr_FR: Impossible de récupérer la liste des dictionnaires disponibles

en: Unable to retrieve listing of available dictionary files
fr_FR: Impossible de récupérer la liste des fichiers de dictionnaire disponibles

en: Unable to stop the debug process!
fr_FR: Impossible d'arrêter le processus de débogage !

en: Unbalanced layer operators.
fr_FR: Couche d'opérateurs non appairés.

en: Unchanged  %s
fr_FR: Inchangé  %s

en: Uncomme&nt
fr_FR: Dé-comme&nter

en: Uncomments the selected block of code
fr_FR: Décommenter la portion de code sélectionnée

en: Undefined
fr_FR: Non défini

en: Undefined Macro In #if *
fr_FR: Macro Non Définie Dans #if *

en: Undefined font.
fr_FR: Police de caractères non définie.

en: Undefined pattern: '%s'.
fr_FR: Modèle non défini : '%s'.

en: Undefined spot colour: '%s'.
fr_FR: Couleur du point non définie : '%s'.

en: Underline folded line
fr_FR: Souligner la ligne repliée

en: Underlined
fr_FR: Souligné

en: Underlined:
fr_FR: Souligné :

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Undo last editing
fr_FR: Annuler la dernière édition

en: Undo last operation
fr_FR: Annuler la dernière opération

en: Undo the last editing action
fr_FR: Annuler la dernière action d'édition

en: Undo the last editing operation
fr_FR: Annuler la dernière opération d'édition

en: Unexpected '>>'.
fr_FR: '>>' non attendu.

en: Unexpected ']'.
fr_FR: Caractère ']' non attendu.

en: Unexpected character '%c'
fr_FR: Caractère non attendu '%c'

en: Unexpected end of file.
fr_FR: Fin de fichier non attendue.

en: Unfold all
fr_FR: Développer tout

en: Unfold all above level
fr_FR: Supprimer la surbrillance de tous les niveaux inférieurs

en: Unfold all code to the fifth level
fr_FR: Supprimer le développement du code jusqu'au cinquième niveau

en: Unfold all code to the first level
fr_FR: Supprimer le développement du code jusqu'au premier niveau

en: Unfold all code to the fourth level
fr_FR: Supprimer le développement du code jusqu'au quatrième niveau

en: Unfold all code to the second level
fr_FR: Supprimer le développement du code jusqu'au second niveau

en: Unfold all code to the third level
fr_FR: Supprimer le développement du code jusqu'au troisième niveau

en: Unfold at level %i
fr_FR: Supprimer le développement du niveau %i

en: Unfold cu&rrent block
fr_FR: &Développer le bloc courant

en: Unfold current block
fr_FR: Développer le bloc courant

en: Unicode 16-bit big-endian
fr_FR: Unicode 16-bits big-endian

en: Unicode 16-bit little-endian
fr_FR: Unicode 16-bits little-endian

en: Unicode 32-bit big-endian
fr_FR: Unicode 32-bits big-endian

en: Unicode 32-bit little-endian
fr_FR: Unicode 32-bits little-endian

en: Unicode always
fr_FR: Toujours en Unicode

en: Unicode text file. Convert to Ansi text?
fr_FR: Fichier de texte en Unicode. Le convertir en texte Ansi ?

en: Unindent CONTAINS at module level
fr_FR: Désindenter après CONTAINS au niveau module

en: Unindent CONTAINS at procedure level
fr_FR: Désindenter après CONTAINS au niveau procédure

en: Unindent CONTAINS at type definition level
fr_FR: Désindenter après CONTAINS au niveau des définitions de type

en: Uninitialized local usage checks
fr_FR: Vérifie si une variable locale est utilisée sans avoir été initialisée

en: Uninstall
fr_FR: Désinstaller

en: Uninstalling %s
fr_FR: Désinstallation de %s

en: Unique IDs only:
fr_FR: IDs uniques seulement :

en: Unknown
fr_FR: Inconnu

en: Unknown Paper Type Selected
fr_FR: Type de papier sélectionné inconnu

en: Unknown colour type: '%s'.
fr_FR: Type de couleur inconnu : '%s'.

en: Unknown compression method: '%s'.
fr_FR: Méthode de compression inconnue : '%s'.

en: Unknown encryption type (%d).
fr_FR: Type d'encryptage non connu (%s)

en: Unknown error
fr_FR: Erreur inconnue

en: Unknown exception was raised. The application will terminate immediately...
fr_FR: Une erreur inconnue s'est produite. L'application va se terminer immédiatement ...

en: Unknown file
fr_FR: Fichier inconnu

en: Unknown file:
fr_FR: Fichier inconnu :

en: Unknown filter method: '%s'.
fr_FR: Méthode de filtrage inconnue : '%s'.

en: Unknown font type '%s' in font file '%s'.
fr_FR: Type de police '%s' inconnu dans le fichier de police de caractères '%s'.

en: Unknown host.
    Verify your connection settings (probably some typo).
fr_FR: Hôte inconnu.
    Vérifier vos paramètres de connexion (sans doute une erreur de typo).

en: Unknown libraries
fr_FR: Bibliothèques inconnues

en: Unknown library
fr_FR: Bibliothèque inconnue

en: Unknown margin unit format in control to margin transfer.
fr_FR: Format d'unité de la marge inconnu dans le transfert du contrôle vers la marge.

en: Unknown margin unit format in margin to control transfer.
fr_FR: Format d'unité de la marge inconnu dans le transfert de la marge vers le contrôle.

en: Unknown mime extension '%s'
fr_FR: Extension mime inconnue '%s'

en: Unknown style name in '%s'
fr_FR: Nom de style inconnu dans '%s'

en: Unlimited
fr_FR: Non limité

en: Unloading plugin
fr_FR: Déchargement de l'extension

en: Unpacking
fr_FR: Décompactage

en: Unpacking all files
fr_FR: Décompacter tous les fichiers

en: Unpacking control-file
fr_FR: Fichier de contrôle de décompactage

en: Unroll loops whose number of iterations can be determined
fr_FR: Dérouler les boucles dont le nombre d'itérations peut être déterminé

en: Unsaved changes
fr_FR: Changements non sauvegardés

en: Unsaved colour:
fr_FR: Couleur non enregistrée :

en: Unscalable font
fr_FR: Police non ajustable

en: Unset All Browse Marks
fr_FR: Enlever toutes les marques de navigation

en: Unset Browse Mark
fr_FR: Enlever la marque de navigation

en: Unsetting environment variable '%s' failed.
fr_FR: La suppression de la variable d'environnement '%s' a échoué.

en: Unspecified paper format
fr_FR: Format papier non spécifié

en: Unsplit
fr_FR: Annuler la séparation

en: Unsplit the editor
fr_FR: Supprimer la séparation d'éditeur

en: Unsupported V value.
fr_FR: Valeur V non supportée.

en: Unsupported XML file version of CppCheck.
fr_FR: Version du fichier XML non prise en charge de CppCheck.

en: Unsupported target type (Project -> Properties -> Build Targets -> Type)
fr_FR: Type de cible non supporté (Projet -> Propriétés -> Cibles de génération -> Type)

en: Unsure how to update the possible values for %s based on the value of %s
fr_FR: Incertitude sur la mise à jour des valeurs possibles de %s à partir des valeurs de %s

en: Untitled
fr_FR: Sans-titre

en: Unused Arguments
fr_FR: Arguments non Utilisés

en: Unused Variables
fr_FR: Variables non Utilisées

en: Unused functions
fr_FR: Fonctions non utilisées

en: Unusual termination of LanguageProcessClient(LSP) occured.
fr_FR: Une fin inhabituelle de LanguageProcessClient(LSP) s'est produite.

en: Up
fr_FR: Haut

en: Update
fr_FR: Mise à jour

en: Update manifest.xml
fr_FR: Mettre à jour manifest.xml

en: Update manifest.xml's version field with AutoVersion's
    values using the format MAJOR.MINOR.BUILD.
    This setting is mainly useful for plugin developers.
fr_FR: Mettre à jour les champs de versions de manifest.xml à partir de
    ceux d'Autoversioning en utilisant le format MAJOR.MINOR.BUILD.
    Cette configuration est surtout utile aux développeurs d'extensions.

en: Update parser when typing (on save otherwise)
fr_FR: Mise à jour du parseur pendant la frappe (lors de l'enregistrement sinon)

en: Update server:
fr_FR: Serveur de Mise à jour :

en: UpdateAllCmd ById Failed on:[%d][%s]
fr_FR: UpdateAllCmd ById Échec en :[%d][%s]

en: Updated PATH environment to include path to %s: '%s' ('%s').
fr_FR: Variable PATH mise à jour pour inclure le chemin vers %s : '%s' ('%s').

en: Updating menus and toolbars
fr_FR: Mise à jour de menus et barres d'outils

en: Upload to board after compilation
fr_FR: Charger sur la carte après compilation

en: Upper Tabs
fr_FR: Onglets en haut

en: Uppercase
fr_FR: Majuscules

en: Usage entry 'CreatorInfo' already defined.
fr_FR: L'entrée d'utilisation 'CreatorInfo' est déjà définie.

en: Usage entry 'Export' already defined.
fr_FR: L'entrée d'utilisation 'Export' est déjà définie.

en: Usage entry 'Language' already defined.
fr_FR: L'entrée d'utilisation 'Language' est déjà définie.

en: Usage entry 'Print' already defined.
fr_FR: L'entrée d'utilisation 'Print' est déjà définie.

en: Usage entry 'View' already defined.
fr_FR: L'entrée d'utilisation 'View' est déjà définie.

en: Usage entry 'Zoom' already defined.
fr_FR: L'entrée d'utilisation 'Zoom' est déjà définie.

en: Use "@" In Tags
fr_FR: Utiliser "@" dans les Balises

en: Use "@" in document tags instead of "\".
    This option causes DoxyBlocks to create document tags like
    "@brief" and "@param" rather than "\brief" and "\param".
fr_FR: Utilise "@" dans les balises de documents plutôt que "\".
    Cette option fait que DoxyBlocks crée des balises de documents
    comme "@brief" et "@param" plutôt que "\brief" et "\param".

en: Use "include.h" (quotation marks)
fr_FR: Utiliser "include.h" (doubles apostrophes)

en: Use #define
fr_FR: Utiliser #define

en: Use #define declaration instead of static variables
fr_FR: Utiliser des déclarations #define plutôt que des variables statiques

en: Use #line
fr_FR: Utiliser #line

en: Use &code page of ..
fr_FR: Utilise la page de &code de...

en: Use &tabs
fr_FR: Utiliser les &tabulations

en: Use 8.3 notation for all include paths and files (Win):
fr_FR: Utilisez la notation 8.3 pour tous les chemins d’accès inclus et les fichiers (Win) :

en: Use ; as separator
fr_FR: Utilisez ; comme séparateur

en: Use <include.h> (brackets)
fr_FR: Utiliser <include.h> (chevrons)

en: Use ABI calling convention version 0
fr_FR: Utiliser la convention d’appel ABI version 0

en: Use ABI calling convention version 1
fr_FR: Utiliser la convention d’appel ABI version 1

en: Use AddressSanitizer, a memory error detector
fr_FR: Utiliser AddressSanitizer, un détecteur d'erreur mémoire

en: Use Advanced RegEx searches
fr_FR: Utiliser des recherches RegEx avancées

en: Use Advanced options
fr_FR: Utiliser des options avancées

en: Use AutoVersion
fr_FR: Utiliser AutoVersion

en: Use Bind() instead of Connect()
fr_FR: Utiliser Bind() plutôt que Connect()

en: Use Bitmap size
fr_FR: Utiliser la taille Bitmap

en: Use C compiler
fr_FR: Utiliser le compilateur C

en: Use C++ compiler
fr_FR: Utiliser le compilateur C++

en: Use CLIB
fr_FR: Utiliser la CLIB

en: Use Common Section
fr_FR: Utiliser la Section "Common"

en: Use DLIB full configuration
fr_FR: Utiliser la configuration DLIB complète

en: Use DLIB normal configuration
fr_FR: Utiliser la configuration DLIB normale

en: Use DLIB tiny configuration
fr_FR: Utiliser la petite configuration DLIB

en: Use DLIB without configuration
fr_FR: Utiliser DLIB sans configuration

en: Use Dynamic wxWidgets Lib
fr_FR: Utiliser la lib dynamique wxWidgets

en: Use EABI
fr_FR: Utiliser EABI

en: Use Extended Mnemonics
fr_FR: Utiliser les mnémoniques étendues

en: Use Extended Stack
fr_FR: Utiliser une Pile Étendue

en: Use Gradient painting for tabs area
fr_FR: Utiliser un gradient dans les surfaces d'onglets

en: Use Guards for function static variable initialization
fr_FR: Utiliser des "Guards" pour l'initialisation des variables statiques de la fonction

en: Use ID from argument
fr_FR: Utiliser l'ID depuis les arguments

en: Use Include File
fr_FR: Utiliser le fichier include

en: Use Instance Manager
fr_FR: Utiliser le Gestionnaire d'Instances

en: Use Internal Viewer
fr_FR: Utiliser le visualiseur Interne

en: Use LMW and STMW
fr_FR: Utiliser LMW et STMW

en: Use Linker Command File
fr_FR: Utiliser un Fichier de Commande pour l'Éditeur de Liens

en: Use Mac OS 68K 4-byte alignment
fr_FR: Utiliser l'alignement sur 4-octets Mac OS 68K

en: Use Margins
fr_FR: Utiliser les marges

en: Use Menu->Settings to set a better editor.
fr_FR: Utiliser le Menu->Paramètres pour définir un meilleur éditeur.

en: Use PCH:
fr_FR: Utiliser les PCH :

en: Use POSIX style for RegEx searches
fr_FR: Utiliser un style POSIX pour des recherches par RegEx

en: Use Selected Commit
fr_FR: Utiliser le Dépôt Sélectionné

en: Use Settings/Editor/KeyboardShortcuts to resolve conflicts.
fr_FR: Utiliser Paramètres/Éditeur/Raccourcis clavier pour résoudre les conflits.

en: Use TAB character
fr_FR: Utiliser le caractère TAB

en: Use TABs instead of spaces
fr_FR: Utiliser les TABs au lieu des espaces

en: Use Tab Character
fr_FR: Utiliser le caractère TAB

en: Use True Color
fr_FR: Utiliser la vraie couleur

en: Use Unicode build of wxWidgets
fr_FR: Utiliser la génération Unicode de wxWidgets

en: Use Unsigned Chars
fr_FR: Utiliser des Unsigned Chars

en: Use XPM As #include
fr_FR: Utiliser XPM comme #include

en: Use _() in I18N-enabled windows
fr_FR: Utiliser _() dans les fenêtres prenant en charge I18N

en: Use _WXDEBUG_ and Debug wxWidgets lib
fr_FR: Utiliser _WXDEBUG_ et Déboguer la lib wxWidgets

en: Use a regular expression to search for a string
fr_FR: Uriliser une expression régulière pour la recherche de chaîne

en: Use a value of 0 if you want to use all available CPU resources.
    This means that the Code::Blocks build system would try to use all processor threads/cores.
    For most implementations this means all logical threads.
    For details see the implementation of wxThread::GetCPUCount for your platform.
    On Windows this might be limited to 64.
fr_FR: Utilisez une valeur de 0 si vous souhaitez utiliser toutes les ressources CPU disponibles.
    Cela signifie que le système de génération de Code::Blocks essaiera d’utiliser tous les "threads"/cœurs du processeur.
    Dans la plupart des implémentations, cela signifie tous les "threads" logiques.
    Pour plus d’informations, voir la mise en œuvre de wxThread::GetCPUCount pour votre plate-forme.
    Sur Windows, cela peut être limité à 64.

en: Use an 8-bit 'int' type
fr_FR: Utiliser le type 'int' sur 8 bits

en: Use an already running instance (if possible)
fr_FR: Utiliser une exécution déjà en cours (si possible)

en: Use cache
fr_FR: Utiliser le cache

en: Use changebar
fr_FR: Utiliser la barre de changements

en: Use conventional Mac OS 68K alignment
fr_FR: Utiliser l'alignement conventionnel Mac OS 68K

en: Use conventional Power Architecture alignment
fr_FR: Utiliser l'alignement conventionnel de l'architecture Power

en: Use current
fr_FR: Utiliser la configuration actuelle

en: Use custom command to build this file:
fr_FR: Utiliser les commandes personnalisées pour générer ce fichier :

en: Use declarations for lcclibc.dll. Don't forget the -dynamic option for the linker!
fr_FR: Utiliser des déclaration pour lcclibc.dll. Ne pas oublier l'option -dynamic pour l'éditeur de liens !

en: Use default options when running 'Find occurrences'
fr_FR: Utiliser les options par défaut du menu « Rechercher les occurrences »

en: Use default wxWidgets configuration
fr_FR: Utiliser la configuration par défaut de wxWidgets

en: Use dialog units
fr_FR: Utiliser les unités de dialogues

en: Use doublebuffer
fr_FR: Utiliser doublebuffer

en: Use drop-down tab list
fr_FR: Utiliser une liste déroulante d'onglets

en: Use encoding when opening files:
fr_FR: Utiliser l'encodage à l'ouverture des fichiers :

en: Use external memory
fr_FR: Utiliser la mémoire externe

en: Use external memory SRAM instead of internal SRAM. 
    This option will pass information to the linker which will relocate the 
    .data section of the application to a memory address that you specify.
    
    See the processor datasheet for the address that you should use.
fr_FR: Utiliser de la mémoire SRAM externe plutôt qu'interne.
    Cette option passe l'information à l'éditeur de liens qui réallouera la
    section .data de l'application à une adresse mémoire que vous spécifiez.
    
    Voir la "datasheet" du processeur pour connaitre l'adresse à utiliser.

en: Use first argument of the derived type as 'self' in Python
fr_FR: Utiliser le premier argument du type dérivé en tant que 'self' en Python

en: Use flat objects:
fr_FR: Utiliser les objets "plats":

en: Use forward declarations
fr_FR: Utiliser les déclarations forward

en: Use from settings > Editor
fr_FR: Utiliser ce qu'il y a dans Paramètres > Éditeur

en: Use full paths for source files (GDB workaround) :
fr_FR: Utiliser les chemins complets pour les fichiers sources (Contournement pour GDB) :

en: Use given LM8 large code model. Causes 32-bit addressing to be used.
fr_FR: Utilise le modèle "large code" LM8. Utilisation d'un adressage en 32 bits.

en: Use given LM8 medium code model. Causes 16-bit addressing to be used (default).
fr_FR: Utilise le modèle "medium code" LM8. Utilisation d'un adressage en 16 bits (par défaut).

en: Use given LM8 small code model. Causes 8-bit addressing to be used.
fr_FR: Utilise le modèle "small code" LM8. Utilisation d'un adressage en 8 bits.

en: Use global destructor count
fr_FR: Utiliser un compteur global de destruction

en: Use hardware floating point
fr_FR: Utiliser le hardware pour virgule flottante

en: Use images for breakpoints
fr_FR: Utiliser des images pour les points d'arrêt

en: Use internationalisation (translatable applications)
fr_FR: Utiliser l'internationalisation (applications traduisibles)

en: Use linker
fr_FR: Utiliser l'éditeur de liens

en: Use localconfig.h
fr_FR: Utiliser localconfig.h

en: Use minimum sized enums
fr_FR: Utiliser des enums de taille minimale

en: Use one parser for the whole workspace
fr_FR: Utiliser un seul analyseur pour tout l'espace de travail

en: Use one parser per project
fr_FR: Utiliser un analyseur par projet

en: Use only first 16 registers
fr_FR: N'utiliser que les 16 premiers registres

en: Use parent from argument
fr_FR: Utiliser le parent depuis les arguments

en: Use pos from argument
fr_FR: Utiliser la position depuis les arguments

en: Use positions inside macros in diagnostics
fr_FR: Utiliser la position interne dans les macros pour les diagnostiques

en: Use precompiled headers (ph)
fr_FR: Utiliser des en-têtes précompilées (ph)

en: Use prefix text in precompiled header
fr_FR: Utiliser le texte du préfixe dans l'en-tête précompilée

en: Use project options only
fr_FR: Utiliser seulement les options du projet

en: Use regex
fr_FR: Utiliser regex

en: Use regular expressions for search
fr_FR: Uriliser les expressions régulières pour la recherche

en: Use relative path
fr_FR: Utiliser un chemin relatif

en: Use scope filtering
fr_FR: Utiliser la portée de filtrage

en: Use selected file
fr_FR: Utiliser le fichier sélectionné

en: Use size from argument
fr_FR: Utiliser la taille depuis les arguments

en: Use smart code-completion (makes CC list shorter)
fr_FR: Utiliser une complétion de code intelligente (rend les listes CC plus courtes)

en: Use software libraries for floating-point for e500 SPE-EFPU floating-point capabilities for other floating-point operations
fr_FR: Utiliser les bibliothèques software pour le e500 SPE-EFPU, les possibilités en virgule flottante pour les autres opérations en virgule flottante

en: Use software libraries only supported for e200 (Zen/VLE) and e500v1 processors that support SPFP APU
fr_FR: Utiliser les bibliothèques software seulement supportées par un processeur e200 (Zen/VLE) et e500v1 qui supporte le SPFP APU

en: Use software libraries to perform floating-point operations
fr_FR: Utiliser les bibliothèques software pour effectuer les opérations en virgule flottante

en: Use specific dimensions
fr_FR: Utiliser des dimensions spécifiques

en: Use stacked based tab-switching
fr_FR: Utiliser la permutation d'onglet basée sur une pile

en: Use stdout only (no console output on stderr)
fr_FR: Utiliser seulement stdout (pas de sortie console sur stderr)

en: Use subroutine call for function prologue/epilogue when possible
fr_FR: Utiliser un appel à subroutine si possible pour une fonction prologue/épilogue

en: Use subroutines for function prologues and epilogues
fr_FR: Utiliser des subroutines pour les fonctions prologues et épilogues

en: Use tabs
fr_FR: Utiliser les &tabulations

en: Use tabs instead of spaces
fr_FR: Utiliser des tabulations plutôt que des espaces

en: Use target options only
fr_FR: Utiliser seulement les options de la cible

en: Use the ISO-8859-1 character encoding
fr_FR: Utiliser l'encodage de caractère ISO-8859-1

en: Use the UTF-7 character encoding
fr_FR: Utiliser l'encodage de caractère UTF-7

en: Use the UTF-8 character encoding
fr_FR: Utiliser l'encodage des caractères UTF-8

en: Use the Unicode 16-bit big-endian multi-byte encoding
fr_FR: Utiliser l'encodage multi-octets big-endian 16-bits Unicode

en: Use the Unicode 16-bit little-endian multi-byte encoding
fr_FR: Utiliser l'encodage little-endian 16-bits Unicode

en: Use the Unicode 32-bit big-endian multi-byte encoding
fr_FR: Utiliser l'encodage multi-octets big-endian 32-bits Unicode

en: Use the Unicode 32-bit little-endian multi-byte encoding
fr_FR: Utiliser l'encodage multi-octets little-endian 32-bits Unicode

en: Use the debugger associated with the compiler for the active target
fr_FR: Utiliser le débogueur associé au compilateur pour la cible active

en: Use the default scheme for 
    autoincrementing the major 
    and minor versions.
fr_FR: Utiliser le schéma par défaut pour
    auto-incrémenter les numéros de version
    majeurs et mineurs.

en: Use the following proxy when making network connections:
fr_FR: Utiliser le proxy suivant pour les connexions au réseau :

en: Use the internal viewer to view HTML docs.
    If this option is not set DoxyBlocks will use the system's default
    browser.
    This setting has no effect if GENERATE_HTML is not set.
fr_FR: Utiliser le visualiseur interne pour afficher les docs HTML.
    Si cette option n'est pas sélectionnée DoxyBlocks utilisera
    le navigateur par défaut du système. Ce paramétrage est sans effet si GENERATE_HTML
    n'est pas sélectionné.

en: Use the native UTF-16 character encoding
fr_FR: Utiliser l'encodage de caractère UTF-16 natif

en: Use the native UTF-32 character encoding
fr_FR: Utiliser l'encodage des caractères UTF-32 natif

en: Use the processor's built-in floating-point capabilities
fr_FR: Utiliser les possibilités en virgule flottante internes au processeur

en: Use the processor's double-precision floating-point capabilities on the e500v2 processor
fr_FR: Utiliser les possibilités en virgule flottante double précision du processeur e500v2

en: Use the select target menu item to see them!
fr_FR: Utiliser le menu de sélection de cibles pour les voir !

en: Use the system default Unicode character encoding
fr_FR: Utiliser l'encodage de caractère Unicode par défaut du système

en: Use the system default encoding
fr_FR: Utiliser l'encodage par défaut du système

en: Use the version number provided by the Autoversion plug-in.
    If this option is selected, DoxyBlocks will extract the version number
    from the Autoversion header file.
    The format used is MAJOR.MINOR.BUILD.
    This option is disabled if Autoversioning is not enabled for the project.
fr_FR: Utiliser le numéro de version fourni par le greffon Autoversion.
    Si cette option est activée, DoxyBlocks extraira le numéro de
    version du fichier d'entête créé par Autoversion.
    Le format utilisé est du type MAJEUR.MINEUR.BUILD.
    Cette option est invalidée si Autoversioning n'est pas activé pour le projet.

en: Use this encoding
fr_FR: Utiliser cet encodage

en: Use thread local storage model 'global-dynamic'
fr_FR: Utiliser le modèle de stockage local du thread 'glocal-dynamic'

en: Use thread local storage model 'initial-exec'
fr_FR: Utiliser le modèle de stockage local du thread 'initial-exec'

en: Use thread local storage model 'local-dynamic'
fr_FR: Utiliser le modèle de stockage local du thread 'local-dynamic'

en: Use thread local storage model 'local-exec'
fr_FR: Utiliser le modèle de stockage local du thread 'local-exec'

en: Use unsigned char
fr_FR: Utiliser des caractères non signés

en: Use wxWidgets DLL
fr_FR: Utiliser la DLL wxWidgets

en: User
fr_FR: Utilisateur

en: User Data
fr_FR: Données utilisateur

en: User Password
fr_FR: Mot de passe de l'Utilisateur

en: User data:
fr_FR: Données utilisateur :

en: User paused parsing, now cleared.
fr_FR: L'utilisateur a mis en pause l'analyse, mais c'est maintenant terminé.

en: User templates
fr_FR: Modèles utilisateur

en: User-defined
fr_FR: Défini par l'utilisateur

en: User-defined Tools
fr_FR: Outils définis par l'utilisateur

en: User-defined fields:
fr_FR: Champs définis par l'utilisateur :

en: User-defined tools
fr_FR: Outils définis par l'utilisateur

en: User-template saved successfully
fr_FR: Modèle utilisateur enregistré avec succès

en: User-template saved successfully but no project file exists in it!
fr_FR: Modèle utilisateur sauvegardé avec succès mais ne contenant pas de fichier projet !

en: User:
fr_FR: Utilisateur :

en: Uses AStyle 3.1.0 to reformat your sources. Useful when copying
    code from the net or if you just want to reformat your sources
    based on a specific style.
    The configuration dialog for this plugin can be found clicking on Settings -> Editor (Source formatter).
fr_FR: Utilise AStyle 3.1.0 pour reformatter vos sources. Utile quand on copie
    du code depuis le net ou si vous voulez seulement reformatter vos sources
    en se basant sur un style particulier.
    Le dialogue de configuration de cette extension se trouve par Paramètres -> Éditeur (Formateur de Source).

en: Uses the load string instructions
fr_FR: Utiliser les instructions de chargement de chaînes

en: Using default editor: %s
fr_FR: Utilisation de l'éditeur par défaut : %s

en: Using executable file from:
fr_FR: Utilisation du fichier exécutable de :

en: Using floating point in the GPRs
fr_FR: Calculs en virgule flottante dans les "GPRs"

en: Using gmon.out   file from:
fr_FR: Utilise le fichier gmon.out de :

en: Using links in templates is impossible. Current template ID is %d.
fr_FR: L'usage de liens dans les modèles est impossible. L'ID du modèle courant est %d.

en: Using makefile:
fr_FR: En utilisant le makefile :

en: V-Gap in dialog units
fr_FR: V-Gap en unités de dialogues

en: VC++ compat: alloca allowed in arg lists
fr_FR: Compatibilité VC++ : autoriser alloca dans la liste d'arguments

en: VFP (scalar mode)
fr_FR: VFP (mode scalaire)

en: VLE Enhance Merging
fr_FR: VLE Améliorer la fusion

en: VLE Shorten Branches
fr_FR: VLE Raccourcir les branches

en: VTK (Visualization Toolkit) style uses broken, indented braces, except for the opening brace
    of classes, arrays, structs, enums, and function definitions.
    Switch blocks are indented to prevent a 'hanging indent' with following case statements.
fr_FR: Le style VTK (Visualization Toolkit) utilise des accolades décalées et indentées, à l'exception de l'accolade d'ouverture 
    des définitions de classes, tableaux, structs, enums et fonctions. 
    Les blocs "switch" sont en retrait pour éviter une indentation erronée dans les instructions qui suivent un "case".

en: Valgrind found %d errors!
fr_FR: Valgrind a trouvé %d erreurs !

en: Valgrind messages
fr_FR: Messages de Valgrind

en: Valgrind settings
fr_FR: Configuration de Valgrind

en: Validate all attached scripts
fr_FR: Valider tous les scripts attachés

en: Validate all trusts
fr_FR: Valider tous les scripts de confiance

en: Validation on used Comment Style needed
fr_FR: Validation du style de commentaire utilisé requise

en: Validator
fr_FR: Valideur

en: Value
fr_FR: Valeur

en: Value Text Colour
fr_FR: Valeur de couleur du texte

en: Value Tooltip Font
fr_FR: Police pour les valeurs des outils

en: Value preview
fr_FR: Prévisualisation de la valeur

en: Value:
fr_FR: Valeur :

en: Var name
fr_FR: Nom de Variable

en: Variable %s has not the right syntax
fr_FR: La variable %s n'a pas la bonne syntaxe

en: Variable quote string
fr_FR: Variable de type string entre "quotes"

en: Variables prefix:
fr_FR: Préfixe des variables :

en: Variables:
fr_FR: Variables :

en: Various info
fr_FR: Informations diverses

en: Vector
fr_FR: Vecteur

en: Vector Support
fr_FR: Support du Vectoriel

en: Vector instructions
fr_FR: Instructions Vectorielles

en: Vera++  homepage:
fr_FR: Page d'accueil de Vera++ :

en: Vera++ application:
fr_FR: Application Vera++ :

en: Vera++ arguments:
fr_FR: Arguments de Vera++ :

en: Vera++ only
fr_FR: Vera++ seulement

en: Verbose Info
fr_FR: Info Détaillée

en: Version Values
fr_FR: Valeurs de Version

en: Version header %s not found.
fr_FR: En-tête de Version %s non trouvé.

en: Version:
fr_FR: Version :

en: Version:
fr_FR: Version :

en: Vertical align
fr_FR: Alignement Vertical

en: Vertically (left-right)
fr_FR: Verticalement (gauche-droite)

en: View
fr_FR: Affichage

en: View all bookmarks
fr_FR: Afficher tous les signets

en: View and edit the actual changes
fr_FR: Afficher et éditer les changements réels

en: View as
fr_FR: Afficher avec

en: View open files list
fr_FR: Voir la liste des fichiers ouverts

en: View:
fr_FR: Afficher :

en: Virtual build targets
fr_FR: Cible de génération virtuelle

en: Virtual destructor
fr_FR: Destructeur virtuel

en: Virtual targets...
fr_FR: Cibles virtuelles...

en: Visible line
fr_FR: Ligne visible

en: Visit the Code::Blocks forums
fr_FR: Visiter les forums de Code::Blocks

en: Visual Style:
fr_FR: Style Visuel :

en: WARNING: Can't read file's timestamp:
fr_FR: AVERTISSEMENT : Ne peut pas lire la datation du fichier :

en: WARNING: Clangd client
fr_FR: AVERTISSEMENT : Client Clangd

en: WARNING: Failed to initiate cancel io for '%s'
fr_FR: AVERTISSEMENT : Impossible de lancer l'annulation de l'io pour '%s'

en: WARNING: Failed to open handle for '%s'
fr_FR: AVERTISSEMENT : Impossible d'ouvrir le handle pour '%s'

en: WARNING: Target '%s': Unable to resolve %zu external dependency/ies:
fr_FR: AVERTISSEMENT : Cible '%s' : Ne peut pas résoudre %zu dépendance(s) externe(s) :

en: WARNING: Unprocessed Tools Plus Menu Message: ID %i, IDbase %i, IDend %i, num items on menu %i
fr_FR: AVERTISSEMENT : Message de menu de Tool Plus non traité : ID %i, IDbase %i, IDend %i, numéro d'élément dans le menu %i

en: WARNINGS
fr_FR: AVERTISSEMENTS

en: Wait for the external program to terminate
fr_FR: Attendre la fin d'exécution du programme externe

en: Waiting
fr_FR: En attente

en: Warn about array temporaries generated by the compiler
fr_FR: Avertir en cas de tableaux temporaires générés par le compilateur

en: Warn about excess tokens in preprocessor directives
fr_FR: Avertir en cas d'excès d'éléments dans les directives du préprocesseur

en: Warn about implicit conversions between different types
fr_FR: Avertir lors des conversions implicites entre différents types

en: Warn about missing intents on formal arguments
fr_FR: Avertir des interprétations possibles sur les arguments formels

en: Warn about non-F features
fr_FR: Avertir lors de caractéristiques non-F

en: Warn about obsolescent constructs
fr_FR: Avertir lors de l'utilisation de constructions obsolètes

en: Warn about precision loss in implicit type conversions
fr_FR: Avertir lors de la perte de précision dans les conversions de type implicite

en: Warn about truncated source lines
fr_FR: Avertir en cas le lignes sources tronquées

en: Warn about unitialized variables which are initialized with themselves
fr_FR: Avertir à propos de variables non initialisées qui s'initialisent elles-mêmes

en: Warn about unusable copy constructors when binding references to temporaries
fr_FR: Avertir des constructeurs de copie inutilisables lors de la liaison de références à des temporaires

en: Warn about using an implicit interface
fr_FR: Avertir en cas d'utilisation d'interface implicite

en: Warn about variables used before initialized. Requires -O2
fr_FR: Avertir si une variable est utilisée avant d'être initialisée. Requiert -O2

en: Warn for missing prototypes
fr_FR: Avertir pour les prototypes manquants

en: Warn for questionable pointer arithmetic
fr_FR: Avertir pour une arithmétique de pointeur douteuse

en: Warn if '0' is used as a null pointer constant
fr_FR: Avertir si '0' est utilisé en tant que constante de pointeur null

en: Warn if a class has virtual functions but no virtual destructor
fr_FR: Avertir si une classe a des fonctions virtuelles mais pas de destructeur virtuel

en: Warn if a function can not be inlined and it was declared as inline
fr_FR: Avertir si une fonction ne peut pas être "inline" alors qu'elle a été déclarée comme telle

en: Warn if a global function is defined without a previous declaration
fr_FR: Avertir si une fonction globale est définie sans déclaration préalable

en: Warn if a procedure is called without an explicit interface
fr_FR: Avertir si une procédure est appelée sans une interface explicite

en: Warn if a user supplied include directory does not exist
fr_FR: Avertir si un répertoire d'include utilisateur n'existe pas

en: Warn if a variable is used before being initialized
fr_FR: Avertir si une variable est utilisée avant d'être initialisée

en: Warn if an undefined identifier is evaluated in an '#if' directive
fr_FR: Avertir si un identificateur non défini est évalué dans une directive '#if'

en: Warn if anything is declared more than once in the same scope
fr_FR: Avertir si quelque chose est déclaré plus d'une fois dans le même environnement

en: Warn if declared function is not used
fr_FR: Avertir si une fonction déclarée n'est pas utilisée

en: Warn if floating point values are used in equality comparisons
fr_FR: Avertir si des valeurs flottantes sont utilisées dans des comparaisons en égalité

en: Warn if main() is not conformant
fr_FR: Avertir si main() n'est pas conforme

en: Warn if return type of main is not expected
fr_FR: Avertir si le type de retour de main n'est pas attendu

en: Warn if the compiler detects that code will never be executed
fr_FR: Avertir si le compilateur détecte du code qui ne sera jamais exécuté

en: Warn on C style casts
fr_FR: Avertir sur les casts de type C

en: Warn on language extensions
fr_FR: Avertir sur les extensions du langage

en: Warn when /* appears in the middle of a /* */ comment
fr_FR: Avertir quand /* apparait au milieu d'un commentaire /* */

en: Warn when a function uses the default int return type and warn when a return statement is used in a void function
fr_FR: Avertir quand une fonction utilise le type de retour int par défaut et avertir quand un return est utilisé dans une fonction void

en: Warn when a local variable shadows a global one.
fr_FR: Avertir quand une variable locale masque une variable globale.

en: Warn when code is inserted for (re)allocation of scalars and derived types in assignments.
fr_FR: Avertir lorsque du code est inséré pour la (ré)allocation de scalaires et de types dérivés dans les affectations.

en: Warn whenever a local variable shadows another local variable, parameter or global variable or whenever a built-in function is shadowed
fr_FR: Avertir si une variable locale masque une autre variable locale, paramètre ou variable globale ou si une fonction interne est masquée

en: Warn whenever a pointer is cast such that the required alignment of the target is increased
fr_FR: Avertir lorsqu'un pointeur est surchargé de telle façon que l'alignement requis de la cible augmente

en: Warn whenever a switch statement does not have a default case
fr_FR: Avertir quand une instruction switch n'a pas de case par défaut

en: Warn whenever a switch statement has an index of enumerated type and lacks a case for one or more of the named codes of that enumeration
fr_FR: Avertir si une instruction "switch" opère sur un type énuméré et qu'il manque un "case" pour un ou plus des cas d'énumération

en: Warning
fr_FR: Attention

en: Warning Level
fr_FR: Niveau de Warning

en: Warning message to show upon conflict
fr_FR: Message de Warning à afficher en cas de conflit

en: Warning options
fr_FR: Options des Warnings

en: Warning text
fr_FR: Texte de Warning

en: Warning:
fr_FR: Avertissement :

en: Warning:
    This tool is about OVERWRITE the following existing file:
    %s
fr_FR: Avertissement :
    Cet outil est sur le point d'ÉCRASER le fichier existant suivant :
    %s

en: Warning: '%s' not loaded due to excessive recursion
fr_FR: Avertissement : '%s' non chargé à cause d'une récursion trop élevée

en: Warning: '%s' not loaded due to excessive recursion.
fr_FR: Avertissement : '%s' non chargé à cause d'une récursion trop élevée.

en: Warning: Could not detect the version of this executable.
    Is his really clangd?
fr_FR: Avertissement : Impossible de détecter la version de cet exécutable.
    Est-ce que c’est vraiment clangd?

en: Warning: Environment variable '%s' is already set.
    Continue with updating it's value?
    (Recursions like '%s' will be considered.)
fr_FR: Avertissement : La variable d'environnement '%s' est déjà affectée.
    Continuer en mettant sa valeur à jour ?
    (Seront prises en compte les récursions comme '%s'.)

en: Warning: The project contained a reference to an envvar set
    ('%s') that could not be found.
fr_FR: Avertissement : Le projet contient une référence à un "envvar set"
    ('%s') qui n'a pas pu être trouvée.

en: Warning: You did not select a symbol to search for in a path.
fr_FR: Avertissement : Vous n'avez pas sélectionné de symbole à rechercher dans le chemin.

en: Warning: You have selected to operate projects but limit target types.
    Although this maybe intended, the limitation is only applied to targets
    as projects don't have/define output files.
fr_FR: Avertissement : Vous avez choisi d'exploiter des projets mais en limitant les types de cibles.
    Bien que cela puisse être voulu, la limitation ne s'applique qu'aux cibles
    car les projets n'ont pas/ne définissent pas de fichiers de sortie.

en: Warning: clangd version should be 13 or newer; else unexpected behavior occurs.
fr_FR: Avertissement : la version clangd devrait être 13 ou plus récente; sinon, un comportement inattendu se produit.

en: Warning: clangd_client
fr_FR: Avertissement : clangd_client

en: Warnings
fr_FR: Avertissements

en: Warns about unused assignments and suppresses the dead code.
fr_FR: Avertir en cas d'assignations non utilisées et supprime le code mort.

en: Watch
fr_FR: Surveillance

en: Watch '%s'
fr_FR: Surveillance de '%s'

en: Watch as array
fr_FR: Afficher comme un tableau

en: Watch function arguments
fr_FR: Surveiller les paramètres d'une fonction

en: Watch local variables
fr_FR: Surveiller les Variables locales

en: Watch variables
fr_FR: Surveiller les variables

en: Watches
fr_FR: Surveillances

en: Watches changed value
fr_FR: Variables surveillées ayant changé de valeur

en: Website
fr_FR: Site Web

en: Website:
fr_FR: Site Web :

en: Weight
fr_FR: Poids

en: Weight:
fr_FR: Poids :

en: Welcome to %s %s!
fr_FR: Bienvenue dans %s %s !

en: Welcome to %s!
fr_FR: Bienvenue dans %s !

en: Welcome to the Arduino Project Wizard
fr_FR: Bienvenue dans l'assistant de Projet Arduino

en: Welcome to the MCS51 project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans l'assistant de Projet MCS51

en: Welcome to the new ARM application wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant d'application ARM !

en: Welcome to the new Atmel AVR project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de Projet Atmel AVR !

en: Welcome to the new C/C++ header file wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de fichier d'entêtes C/C++ !

en: Welcome to the new C/C++ source file wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de fichier source C/C++ !

en: Welcome to the new Code::Blocks plugin wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de greffon pour Code::Blocks !

en: Welcome to the new D application wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant d'application en D !

en: Welcome to the new DLL build target wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de génération de DLL !

en: Welcome to the new DLL wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant DLL !

en: Welcome to the new Direct/X project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet Direct/X !

en: Welcome to the new FLTK project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet FLTK !

en: Welcome to the new Fortran DLL project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet DLL Fortran !

en: Welcome to the new Fortran project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet Fortran !

en: Welcome to the new GLFW project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet GLFW !

en: Welcome to the new GLUT project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet GLUT !

en: Welcome to the new GTK project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet GTK !

en: Welcome to the new Irrlicht project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet Irrlicht !

en: Welcome to the new Java application wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant d'application Java !

en: Welcome to the new Java source file wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de fichier source Java !

en: Welcome to the new Kernel Mode Driver build target wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de génération de cible Kernel Mode Driver !

en: Welcome to the new Kernel Mode Driver wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant Kernel Mode Driver !

en: Welcome to the new Lightfeather project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet Lightfeather !

en: Welcome to the new MSP430 project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet MSP430 !

en: Welcome to the new Matlab C-S-Function project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet de C-S-Function pour Matlab !

en: Welcome to the new OGRE project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet OGRE !

en: Welcome to the new OpenCV project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet OpenCV !

en: Welcome to the new OpenGL project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet OpenGL !

en: Welcome to the new PL/D source file wizard.
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de fichier source PL/D !

en: Welcome to the new PowerPC application wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant d'application PowerPC !

en: Welcome to the new SDL project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet SDL !

en: Welcome to the new SDL2 project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet SDL2 !

en: Welcome to the new SFML project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet SFML !

en: Welcome to the new STLport project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet STLport !

en: Welcome to the new Smartwin project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet Smartwin !

en: Welcome to the new TriCore project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet TriCore !

en: Welcome to the new TriCore target wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de cible TriCore !

en: Welcome to the new Trolltech Qt4 project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet Trolltech Qt4 !

en: Welcome to the new Trolltech Qt4 shared project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet Trolltech Qt4 partagé !

en: Welcome to the new Trolltech Qt5 project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet Trolltech Qt5 !

en: Welcome to the new Win32 GUI project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet GUI Win32 !

en: Welcome to the new console application wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant d'application console !

en: Welcome to the new console build target wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de génération de cible console !

en: Welcome to the new empty file wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de fichier vide !

en: Welcome to the new empty project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de projet vide !

en: Welcome to the new fortran source file wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de fichier source Fortran !

en: Welcome to the new shared library build target wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de génération de librairie dynamique cible !

en: Welcome to the new shared library wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de librairie dynamique !

en: Welcome to the new static library build target wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de génération de librairie statique cible !

en: Welcome to the new static library wizard!
fr_FR: Bienvenue dans le nouvel assistant de librairie statique !

en: Welcome to the script console!
fr_FR: Bienvenue dans la console de script !

en: Welcome to the wxWidgets Target wizard!
fr_FR: Bienvenue dans l'assistant de cible wxWidgets !

en: Welcome to the wxWidgets project wizard!
fr_FR: Bienvenue dans l'assistant de projet wxWidgets !

en: Welcome to...
fr_FR: Bienvenue dans ...

en: Well Known Host
fr_FR: Hôte bien connu

en: What do you want to do?
fr_FR: Que voulez-vous faire ?

en: What do you want to save?
fr_FR: Que voulez-vous enregistrer ?

en: What to do?
fr_FR: Que faut-il faire ?

en: What's this for ?
fr_FR: Pour quoi faire cela ?

en: When a script tries to perform any of the following operations, it is first checked
    whether it is allowed to do so. If it is not, then you are asked whether to allow it
    or not (on a case-by-case basis).
    By checking a box below, you explicitly allow the releveant operation to be
    performed by any script (without you being asked again).
fr_FR: Quand un script tente d'effectuer l'une des opérations suivantes, on regarde d'abord
    s'il en a l'autorisation. Si ce n'est pas le cas, on vous demande de l'autoriser ou pas
    (au cas par cas).
    En cochant une case ci-dessous, vous autorisez explicitement l'opération en question
    à être effectuée par tous les scripts (sans que cela vous soit redemandé).

en: When checked the user will not be prompted to deal with invalid targets,
    during the build process they will be ignored (example : the target's compiler is not installed)
fr_FR: Si coché, l'utilisateur ne sera pas interrogé pour savoir quoi faire avec les cibles invalides,
    durant le processus de génération, qui ainsi seront ignorées (exemple : le compilateur cible n'est pas installé)

en: When checked, Code::Blocks will regularly check whether any open files have been modified by other applications, and prompt the user to take action.
fr_FR: Si la case est cochée, Code::Blocks vérifiera régulièrement si des fichiers ouverts ont été modifiés par d'autres applications, et interrogera l'utilisateur sur ce qu'il faut faire.

en: When debugging is started the perspective would be changed to a debugging perspective. The name of perspective which will be used is controlled by this option.
fr_FR: Quand on démarre un débogage, la disposition est changée en une disposition spéciale pour le débogage. Le nom de la disposition à utiliser est contrôlé par cette option.

en: When enabled, the compiler ensures that the generated code does not contain CSYNC or SSYNC instructions too soon after conditional branches.
fr_FR: Si activé, le compilateur s'assure que le code généré ne contient pas d'instructions CSYNC ou SSYNC trop tôt après une branche conditionnelle.

en: When enabled, the compiler ensures that the generated code does not contain speculative loads after jump instructions.
fr_FR: Si activé, le compilateur s'assure que le code généré ne contient pas de chargement spéculatifs après des instructions de sauts (jump).

en: When enabled, the compiler is free to take advantage of the knowledge that the entire program fits into the low 64k of memory.
fr_FR: Si activé, le compilateur est libre de tirer avantage de la connaissance que le programme entier peut tenir dans les premiers 64k de mémoire.

en: When installing new plugins
fr_FR: Lors de l'installation de nouvelles extensions

en: When searching...
fr_FR: Pendant la recherche...

en: When stopping, auto-switch to the first frame with valid source info
fr_FR: Lors de l'arrêt, basculer automatiquement vers la première fenêtre avec des infos sources valides

en: When you 're ready to proceed, please click "Next"
fr_FR: Quand vous êtes prêts à continuer, cliquez SVP sur "Suivant"

en: When you 're ready to proceed, please click "Next"...
fr_FR: Quand vous êtes prêts à continuer, cliquez SVP sur "Suivant"...

en: When you edit a wizard's script, you actually edit a copy of it which is automatically placed inside your user configuration directory.
    This means that if a new version of the script is released, Code::Blocks will still use your customized script, not the globally installed version.
    
    These customized wizard scripts are coloured red just to remind you that they are exactly that: customized scripts.
    So, if you update your Code::Blocks copy and find that an updated wizard's behaviour doesn't change, check if you have customized it. If you have, the only way to re-enable the globally installed script is to remove the customized one.
    
    On this computer, the customized scripts are located under:
fr_FR: Quand vous éditez un script d'assistant, vous éditez en fait une copie qui est automatiquement placée dans votre répertoire de configuration utilisateur.
    Cela veut dire qu'une nouvelle version du script est réalisée, Code::Blocks utilisera votre script personnalisé et non la version globalement installée.
    
    Ces scripts d'assistant personnalisés sont colorés en rouge juste pour vous rappeler qu'il s'agit de script personnalisé.
    Ainsi, si vous mettez à jour Code::Blocks et que le comportement d'un script mis à jour ne change pas, vérifiez si vous ne l'avez pas personnalisé. Si c'est le cas, le seul moyen de réactiver le script globalement installé est de retirer celui qui est personnalisé.
    
    Sur cet ordinateur, les scripts personnalisés sont situés dans :

en: When you use this option, extra script will be added to the project.
    This script does invoke lib_finder and will add settings of libraries
    just as in case of automatic setup.
    It may be usefull when no extra-event patch has been applied.
fr_FR: Quand vous utilisez cette option, un script complémentaire sera ajouté au projet.
    Ce script invoquera lib_finder et ajoutera des configurations de bibliothèques comme
    dans le cas d'une configuration automatique.
    Cela peut être utile si aucune correction externe n'a été appliquée.

en: When you're ready to proceed, please click "Next"...
fr_FR: Quand vous êtes prêts à continuer, cliquez SVP sur "Suivant"...

en: Whi&tespace
fr_FR: E&space

en: While debugging, leaving the mouse over a variable (or the selection) evaluates it in a tooltip
fr_FR: Pendant le débogage, laisser la souris sur une variable (ou la sélection), évalue celle-ci dans une bulle

en: While setting up custom conditions for breakpoint %ld (%s, line %d),
    the debugger responded with the following error:
    
    Error: %s
    
    Do you want to make this an un-conditional breakpoint?
fr_FR: Lors de la configuration du point d'arrêt %ld (%s, line %d),
    le débogueur a renvoyé l'erreur :
    
    Erreur : %s
    
    Voulez-vous rendre ce point d'arrêt inconditionnel ?

en: Whitesmith style uses broken, indented braces.
    Switch blocks and class blocks are indented to prevent a 'hanging indent' with 
    the following case statements and C++ class modifiers (public, private, protected).
fr_FR: Le style Whitesmith utilise des accolades décalées et en retrait.
    Les blocs "switch" et les blocs de classe sont en retrait afin d'éviter une indentation erronée dans
    les instructions qui suivent un "case" et les modificateurs de classe C++ (public, private, protected).

en: Whitespace
fr_FR: Espaces

en: Whole &document
fr_FR: Tout le &document

en: Whole &word
fr_FR: Mot &Complet

en: Whole word
fr_FR: Mot entier

en: Whole words only
fr_FR: Mots entiers seulement

en: Why is this script marked red?
fr_FR: Pourquoi ce script est-il marqué en rouge ?

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Width for line numbers (in chars):
fr_FR: Largeur pour les numéros de ligne (en caractères) :

en: Width in pixels
fr_FR: Largeur en pixels

en: Width:
fr_FR: Largeur :

en: Wildcard
fr_FR: Joker

en: Wildcard selection
fr_FR: Joker de sélection

en: Wildcard:
fr_FR: Joker :

en: Wildcard:
fr_FR: Joker :

en: Win32 GUI project
fr_FR: Projet Win32 GUI

en: Window "%s" was on an invalid display, relocate it to main display
fr_FR: La fenêtre " %s" était sur un affichage non valide, déplacez-la vers l'affichage principal

en: Window background
fr_FR: Arrière-plan des fenêtres

en: Window frame
fr_FR: Cadre de fenêtre

en: Window selected here will be created and
    shown while initializing application.
    You should use one of frames here.
    Using dialog as main resource is also
    acceptable but may lead to problems
    with terminating application
    after closing main dialog.
fr_FR: La fenêtre sélectionnée ici sera créée et
    affichée pendant l'initialisation de l'application.
    Vous devriez utiliser une de ces frames.
    Utiliser un dialogue comme ressource principale
    est également acceptable mais peut conduire à
    des problèmes avec une application qui se termine
    après la fermeture du dialogue principal.

en: Windows XP Look'n'Feel
fr_FR: Windows XP aspect-comportement

en: Windows application
fr_FR: Application Windows

en: Windows prolog/epilog : Win32 Dll
fr_FR: Prologue/épilogue pour Windows : Win32 Dll

en: Windows prolog/epilog : Win32 Exe
fr_FR: Prologue/épilogue pour Windows : Win32 Exe

en: With Mouse
fr_FR: Avec la Souris

en: With filespec:
fr_FR: Avec la spécification de fichier :

en: Wizard
fr_FR: Assistant

en: Wizard failed...
fr_FR: Échec de l'assistant ...

en: Wizard failed... (returned no files)
fr_FR: Échec de l'assistant ... (n'a pas retourné de fichiers)

en: Wizard will NOT add PCH support as it can't be added without adding any file.
fr_FR: L'assistant n'ajoutera PAS le support PCH car il ne peut être ajouté sans ajouter aucun fichier.

en: Wizard will add support for PCH assuming the PCH header name as wx_pch.h
fr_FR: L'assistant ajoutera le support pour PCH en supposant que le nom de l'en-tête PCH est wx_pch.h.

en: Wizard will setup the Project in Multi-threaded Dynamic CRT mode by default.
fr_FR: L'assistant configurera le projet en mode CRT dynamique multithread par défaut.

en: Word &start
fr_FR: &Début de mot

en: Word wrap
fr_FR: Retour à la ligne

en: Word:
fr_FR: Mot :

en: Wordpart left
fr_FR: Partie gauche du mot

en: Wordpart left, extending selection
fr_FR: Partie gauche du mot, extension de sélection

en: Wordpart right
fr_FR: Partie droite du mot

en: Wordpart right, extending selection
fr_FR: Partie droite du mot, extension de sélection

en: Words
fr_FR: Mots

en: Words
fr_FR: Mots

en: Words in dictionary:
fr_FR: Mots dans le dictionnaire :

en: Work around FDIV problem
fr_FR: Contourner le problème FDIV

en: Work reminder (stop playing games!)
fr_FR: Retour au travail (On arrête de jouer !)

en: Working Directory:
fr_FR: Répertoire de travail :

en: Working copy
fr_FR: Copie de travail

en: Working dir :
fr_FR: Répertoire de travail :

en: Working directory:
fr_FR: Répertoire de travail :

en: Workspace
fr_FR: Espace de travail

en: Workspace '%s' does not exist...
fr_FR: L'espace de travail '%s' n'existe pas ...

en: Workspace '%s' is modified. Do you want to save it?
fr_FR: L'espace de travail '%s' a été modifié. Voulez-vous enregistrer les modifications ?

en: Workspace file
fr_FR: Fichier d'espace de travail

en: Workspace layout file format changed
fr_FR: Le format du fichier de disposition (layout) de l'espace de travail a changé

en: Workspace layout file format is newer/unknown
fr_FR: Le format du fichier disposition (layout) de l'espace de travail est plus récent/inconnu

en: Workspace layout file format is older (%d.%d) than the current format (%d.%d).
    The file will automatically be upgraded on close.
    But please read the following list of changes, as some of them
    might not automatically convert existing (old) settings.
    If you don't understand what a change means, you probably don't
    use that feature so you don't have to worry about it.
    
    List of changes:
fr_FR: Le format fichier de disposition (layout) de l'espace de travail est plus ancien (%d.%d) que le format actuel (%d.%d).
    Le fichier sera automatiquement mis à niveau lors de la fermeture.
    Mais veuillez lire SVP la liste des changements ci-dessous, car certains peuvent ne pas permettre
    une conversion automatique des (anciens) paramètres existants.
    Si vous ne comprenez pas à quoi correspond un changement, vous n'utilisez probablement pas cette fonctionnalité et vous n'avez pas à vous en inquiéter.
    
    Liste des changements :

en: Workspace layout file upgrade warning
fr_FR: Avertissement de mise à jour du fichier de disposition de l'espace de travail

en: Would you like to browse for the help file?
    (Check "Help->Plugins->Help plugin" for a reason you would like to choose No)
fr_FR: Voulez-vous rechercher le fichier d'aide ?
    (Vérifiez "Aide->Extensions->Help plugin" au cas où vous choisiriez Non)

en: Would you like to go to detection dialog ?
fr_FR: Voulez-vous aller au dialogue de détection ?

en: Would you like to have the line numbers printed in the exported file?
fr_FR: Voulez-vous avoir les numéros de lignes imprimées dans le fichier exporté ?

en: Would you like to link this target against the release binaries instead?
fr_FR: Voulez-vous plutôt faire l'édition de liens de cette cible aux exécutables de la version "Release" ?

en: Wra&p around
fr_FR: Re&plier

en: Wrap Jump Entries
fr_FR: Reboucler sur les entrées

en: Wrap char
fr_FR: Repli sur char

en: Wrap lines
fr_FR: Replier les lignes

en: Wrap long lines when printing, else cut them off
fr_FR: Replier les longues lignes à l'impression, sinon les tronquer

en: Wrap search to continue searching at the top
fr_FR: Continuer la recherche en rebouclant au début

en: Wrap text to fit in window (doesn't modify document)
fr_FR: Replier le texte pour le faire tenir dans la fenêtre (ne modifie pas le document)

en: Wrap text to window
fr_FR: Replier le texte dans la fenêtre

en: Wrap the text to fit inside window
fr_FR: Replier le texte pour le faire tenir dans la fenêtre

en: Wrap word
fr_FR: Repli sur mot

en: Write
fr_FR: Écrire

en: Write how the names called from C code will be constructed.
    Variables "$procname$", "$modulename$" and "$modname$" will be changed procedure, module and truncated module names corespondingly.
fr_FR: Écrire comment les noms appelés depuis du code C seront construits.
    Les variables "$procname$", "$modulename$" et "$modname$" seront respectivement remplacés par les noms de procédure, module et module abrégé.

en: Write the changes to the changeslog and clean the data grid
fr_FR: Écrire les modifications dans le journal et nettoyer la grille des données

en: Writing block comment...
fr_FR: Écriture d'un bloc de commentaires...

en: Writing doxyfile...
fr_FR: Écriture de doxyfile...

en: Writing line comment...
fr_FR: Écriture d'une ligne de commentaires...

en: Wrong font data type '%s' for font file '%s'.
fr_FR: Type de données de police '%s' incorrect pour le fichier de police de caractères '%s'.

en: X Position
fr_FR: Position en X

en: X,Y Data
fr_FR: Données X,Y

en: XDATA Size
fr_FR: Taille de XDATA

en: XML files (*.xml)|*.xml|All files (*.*)|*.*
fr_FR: Fichiers XML (*.xml)|*.xml|Tous fichiers (*.*)|*.*

en: XRC files (*.xrc)|*.xrc|Zipped files (*.zip)|*.zip|All files (*.*)|*.*
fr_FR: Fichiers XRC (*.xrc)|*.xrc|Fichier zippés (*.zip)|*.zip|Tous fichiers (*.*)|*.*

en: XRC resource file
fr_FR: Fichier de ressources XRC

en: XRC system initialization
fr_FR: Initialisation du système XRC

en: XXXX% Code + comm.
fr_FR: XXXX% Code + Comment.

en: XXXX% Code only
fr_FR: XXXX% Code pur

en: XXXX% Comments
fr_FR: XXXX% Commentaires

en: XXXX% Empty
fr_FR: XXXX% Vide

en: XY=[%d,%d]; Size=[%d,%d]; %s
fr_FR: XY=[%d,%d]; Taille=[%d,%d]; %s

en: Xml Data
fr_FR: Données XML

en: Xrc File:
fr_FR: Fichier Xrc :

en: Y Position
fr_FR: Position en Y

en: YELLOW
fr_FR: JAUNE

en: Yellow
fr_FR: Jaune

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Yes to &all
fr_FR: Oui à &tout

en: Yes, associate Code::Blocks with C/C++ file types
fr_FR: Oui, associer Code::Blocks avec les fichiers C/C++

en: Yes, associate Code::Blocks with every supported type (including project files from other IDEs)
fr_FR: Oui, associer Code::Blocks avec tous les types de fichiers reconnus (y compris les fichiers de projet des autres IDE)

en: Yiannis An. Mandravellos (Modified for clangd by Pecan and AndrewCot)
fr_FR: Yiannis An. Mandravellos (Modifié pour clangd par Pecan et AndrewCot)

en: Yiannis Mandravellos, Thomas Denk and all the other C::B developers and contributers for a great piece of software.
fr_FR: Yiannis Mandravellos, Thomas Denk et tous les autres développeurs et contributeurs pour un beau morceau logiciel.

en: Yiannis Mandravellos, Thomas Denk and the whole Code::Blocks team.
fr_FR: Yiannis Mandravellos, Thomas Denk et l'ensemble de l'équipe de Code::Blocks.

en: You are about to delete
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer

en: You are about to delete the selected row
fr_FR: Vous êtes sur le point de supprimer la ligne sélectionnée

en: You are replacing a token with a string that contains
    characters other than alphanumeric and underscores.
    This could make parsing the file impossible.
    Are you sure?
fr_FR: Vous êtes en train de remplacer un élément par une chaîne qui
    contient des caractères autres que alphanumériques et tiret bas.
    Cela peut mettre en défaut l'analyse du fichier par le parseur.
    Êtes-vous sûr ?

en: You attempted to get a ConfigManager instance without providing a namespace.
fr_FR: Vous avez tenté d'obtenir une instance de ConfigManager sans fournir d'espace de nom (namespace).

en: You can also use a global variable, f.e. $(#wx)
fr_FR: Vous pouvez aussi utiliser une variable globale, par exemple $(#wx)

en: You can also use a global variable, p.e. $(#cv)
fr_FR: Vous pouvez aussi utiliser une variable globale, par exemple $(#cv)

en: You can also use a global variable, p.e. $(#dx)
fr_FR: Vous pouvez aussi utiliser une variable globale, par exemple $(#dx)

en: You can also use a global variable, p.e. $(#fl)
fr_FR: Vous pouvez aussi utiliser une variable globale, par exemple $(#fl)

en: You can also use a global variable, p.e. $(#gtk)
fr_FR: Vous pouvez aussi utiliser une variable globale, par exemple $(#gtk)

en: You can also use a global variable, p.e. $(#sdl)
fr_FR: Vous pouvez aussi utiliser une variable globale, par exemple $(#sdl)

en: You can also use a global variable, p.e. $(#sdl2)
fr_FR: Vous pouvez aussi utiliser une variable globale, par exemple $(#sdl2)

en: You can also use a global variable, p.e. $(#sfml)
fr_FR: Vous pouvez aussi utiliser une variable globale, par exemple $(#sfml)

en: You can also use a global variable, p.e. $(#stlport)
fr_FR: Vous pouvez aussi utiliser une variable globale, par exemple $(#stlport)

en: You can use the following macros:
    
    Global variables of the form $(#variable_name)
    ${PROJECT_FILENAME},  ${PROJECT_NAME},  ${PROJECT_DIR}
    ${ACTIVE_EDITOR_FILENAME}
    ${ACTIVE_EDITOR_LINE},  ${ACTIVE_EDITOR_LINE_0}
    ${ACTIVE_EDITOR_COLUMN},  (${ACTIVE_EDITOR_COLUMN_0})
    ${ACTIVE_EDITOR_SELECTION}
    ${ALL_PROJECT_FILES}
    ${TARGET_NAME},  ${TARGET_OUTPUT_DIR}
    ${TARGET_OUTPUT_BASENAME},  ${TARGET_OUTPUT_FILE}
    ${TARGET_COMPILER_DIR}
    ${MAKEFILE}
fr_FR: Vous pouvez utiliser les macros suivantes :
    
    Variables globales de la forme $(#nom_de_variable)
    ${PROJECT_FILENAME},  ${PROJECT_NAME},  ${PROJECT_DIR}
    ${ACTIVE_EDITOR_FILENAME}
    ${ACTIVE_EDITOR_LINE},  ${ACTIVE_EDITOR_LINE_0}
    ${ACTIVE_EDITOR_COLUMN},  (${ACTIVE_EDITOR_COLUMN_0})
    ${ACTIVE_EDITOR_SELECTION}
    ${ALL_PROJECT_FILES}
    ${TARGET_NAME},  ${TARGET_OUTPUT_DIR}
    ${TARGET_OUTPUT_BASENAME},  ${TARGET_OUTPUT_FILE}
    ${TARGET_COMPILER_DIR}
    ${MAKEFILE}

en: You can use the same macros as those in advanced compiler options.
fr_FR: Vous pouvez utiliser les mêmes macros que celles dans les options avancées du compilateur.

en: You can't change the active project while you're actively debugging another.
    Do you want to stop debugging?
    
    Click "Yes" to stop debugging now or click "No" to re-activate the debuggee.
fr_FR: Vous ne pouvez pas changer de projet actif tant que vous en déboguez un autre.
    Voulez-vous arrêter le débogage ?
    
    Cliquez sur "Oui" pour arrêter le débogage maintenant ou sur "Non" pour réactiver le débogage.

en: You can't change the number of parallel processes while building!
    Setting ignored...
fr_FR: Vous ne pouvez pas changer le nombre de processus parallèles durant la génération !
    Configuration ignorée ...

en: You can't change the option to enable or disable non-platform compilers while building!
    Setting ignored...
fr_FR: Vous ne pouvez pas changer l'option d'activer ou désactiver des compilateurs hors plateforme en cours de génération!
    Configuration ignorée ...

en: You changed some class parser options. Do you want to reparse your projects now, using the new options?
fr_FR: Vous avez changé certaines options de l'analyseur de classes. Voulez vous réanalyser vos projets maintenant, avec les nouvelles options ?

en: You changed the compiler used for this project.
    It is recommended that you fully rebuild this project, otherwise linking errors might occur...
fr_FR: Vous avez changé le compilateur utilisé pour ce projet.
    Il est recommandé de regénérer entièrement ce projet, autrement des erreurs de liens pourraient se produire …

en: You changed the compiler used for this target.
    It is recommended that you fully rebuild this target, otherwise linking errors might occur...
fr_FR: Vous avez changé le compilateur utilisé pour cette cible.
    Il est recommandé de regénérer entièrement cette cible, autrement des erreurs de liens pourraient se produire …

en: You don't have the needed privileges to uninstall this plugin.
    Ask your administrator to uninstall this plugin for you...
fr_FR: Vous n'avez pas les privilèges requis pour installer cette extension.
    Demander à votre administrateur de le faire pour vous...

en: You have added a static/dynamic library to the project files and enabled to link against it. This is likely to fail as Code::Blocks cannot control the link order which is relevant.
    Instead, add the library to the project linker options.
fr_FR: Vous avez ajouté une bibliothèque Statique/Dynamique aux fichiers du projet et demandé une édition de liens avec elle. Ceci peut échouer car Code::Blocks ne peut par contrôler l'ordre le plus adéquat pour cette édition de liens.
    Ajoutez plutôt cette bibliothèque dans les options de l'édition de liens.

en: You have another template with the same title.
    Please choose another title...
fr_FR: Vous avez un autre modèle avec le même titre.
    Veuillez choisir un autre titre ...

en: You have changed some settings. Do you want these settings saved ?
    
    Yes    : will apply the changes
    No     : will undo the changes
    Cancel : will cancel your compiler addition.
fr_FR: Vous avez changé certains réglages. Voulez-vous les sauvegarder ?
    
    Oui     : appliquera les changements
    Non     : annulera les changements
    Annuler : annulera l'ajout de compilateur.

en: You have changed some settings. Do you want these settings saved ?
    
    Yes    : will apply the changes
    No     : will undo the changes
    Cancel : will revert your compiler change.
fr_FR: Vous avez changé certains réglages. Voulez-vous les sauvegarder ?
    
    Oui     : appliquera les changements
    Non     : annulera les changements
    Annuler : annulera vos changements sur le compilateur.

en: You have changed some settings. Do you want these settings saved ?
    
    Yes    : will apply the changes
    No     : will undo the changes
    Cancel : will revert your selection in the project/target tree
fr_FR: Vous avez changé certains réglages. Voulez-vous les sauvegarder ?
    
    Oui     : appliquera les changements
    Non     : annulera les changements
    Annuler : vous ramènera à la sélection projet/cible

en: You have changed the C/C++ parser search paths for this project.
    These paths will be taken into account for next parser runs.
    If you want them to take effect immediately, you will have to close and re-open your project.
fr_FR: Vous avez changé les chemin de recherche du parseur C/C++ de ce projet.
    Ces chemins ne seront effectivement pris en compte qu'après un redémarrage du parseur.
    Si vous voulez qu'ils soient actifs dès maintenant, vous devrez fermer et ré-ouvrir votre projet.

en: You have changed the compiler used for the project.
    Do you want to use the same compiler for all the project's build targets too?
fr_FR: Vous avez changé le compilateur utilisé pour le projet.
    Voulez-vous utiliser ce compilateur pour la génération de toutes les cibles du projet ?

en: You have debugging symbols enabled. This is Not A Good Thing(tm) when optimizing...
fr_FR: Vous avez les symboles de débogage activés. Ce n'est Pas Une Bonne Chose quand on optimise...

en: You have optimizations enabled. This is Not A Good Thing(tm) when producing debugging symbols...
fr_FR: Vous avez les optimisations activées. Ce n'est Pas Une Bonne Chose quand il s'agit de produire des symboles de débogage...

en: You have other optimizations or debugging settings that are not good for GDB.
fr_FR: Vous avez d'autres optimisations ou paramètres de débogage qui ne sont pas bons pour GDB.

en: You have other optimizations or debugging settings that are not good for LLDB.
fr_FR: Vous avez d'autres optimisations ou paramètres de débogage qui ne sont pas bons pour LLDB.

en: You have selected PCH support for Empty project.
fr_FR: Vous avez sélectionné un support de PCH pour un projet Vide.

en: You have selected PCH support for Empty project.
fr_FR: Vous avez sélectionné un support de PCH pour un projet Vide.

en: You have to add a page first!
fr_FR: Vous devez d'abord ajouter une page !

en: You have to enter the plugin's name before you can proceed...
fr_FR: Vous devez entrer le nom du greffon avant de pouvoir continuer...

en: You have to fill the Title and Version fields before you can proceed...
fr_FR: Vous devez remplir les champs de Titre et de Version avant de pouvoir continuer...

en: You may change these defaults to suit your purposes
fr_FR: Vous pouvez changer ces options par défaut pour votre propre usage

en: You may operate on many files - this can be a lengthy operation.
fr_FR: Vous pouvez opérer sur plusieurs fichiers - cela peut être long.

en: You must also have defined two global variables:
fr_FR: Vous devez aussi avoir défini deux variables globales :

en: You must select a Processor
fr_FR: Vous devez sélectionner un Processeur

en: You must select a compiler for your build target...
fr_FR: Vous devez sélectionner un compilateur pour vos cibles de génération ...

en: You must select a compiler for your project...
fr_FR: Vous devez sélectionner un compilateur pour votre projet ...

en: You must select a host application to "run" a commands-only target...
fr_FR: Vous devez sélectionner une application hôte pour "lancer" une cible de type "commandes seulement" ...

en: You must select a host application to "run" a library with Valgrind
fr_FR: Vous devez sélectionner une application hôte pour "lancer" une bibliothèque avec Valgrind

en: You must select a host application to "run" a library...
fr_FR: Vous devez sélectionner une application hôte pour "lancer" une bibliothèque…

en: You must select at least one configuration...
fr_FR: Vous devez sélectionner au moins une configuration ...

en: You need to have an (executable) target in your open project
    before using the plugin!
fr_FR: Vous devez avoir une cible (exécutable) dans votre projet ouvert
    avant d'utiliser l'extension !

en: You need to have an ***executable*** target in your open project
    before using the plugin!
fr_FR: Vous devez avoir une cible ***exécutable*** dans votre projet ouvert
    avant d'utiliser l'extension !

en: You need to open (or create) a project first!
fr_FR: Vous devez d'abord ouvrir (ou créer) un projet !

en: You need to open a project
    before using the plugin!
fr_FR: Vous devez d'abord ouvrir (ou créer) un projet
    avant d'utiliser l'extension !

en: You need to open a project
    before using the plugin!
    C::B Profiler could not complete the operation.
fr_FR: Vous devez ouvrir un projet
    avant d'utiliser cette extension!
    C::B Profiler n'a pu terminer l'opération.

en: You need to open a project before using DoxyBlocks.
fr_FR: Vous devez d'abord ouvrir un projet avant d'utiliser DoxyBlocks.

en: You need to open a project/workspace before using this plugin!
fr_FR: Vous devez ouvrir un projet/un espace de travail avant d'utiliser cette extension !

en: You need to provide an option to search for!
fr_FR: Vous devez donner une option à rechercher !

en: You need to select at least one option to search in!
fr_FR: Vous devez sélectionner au moins une option de recherche !

en: You seem to have installed the latest version.
    Are you sure you want to proceed?
fr_FR: Vous semblez avoir déjà la dernière version.
    Voulez-vous quand même continuer ?

en: You should RESTART Code::Blocks to remove Clangd_Client resource
      if you intend to re-enable the older CodeCompletion plugin.
fr_FR: Vous devez REDÉMARRER Code::Blocks pour supprimer la ressource Clangd_Client
     si vous avez l'intention de réactiver l'ancien plugin CodeCompletion.

en: You will be asked to setup the variables accordingly. If this is
    not the case, verify "Settings->Global variables"
    after this wizard has completed.
fr_FR: On va vous demander de configurer les variables en conséquence. Si
    ce n'est pas le cas, vérifiez "Paramètres->Variables Globales"
    après la fin de cet assistant.

en: You've been working for a long time.
    Please stand up, take small walk,
    make tea or coffee, smile to your neighbours :)
    
    I'm watching you, do not cheat
fr_FR: Vous avez travaillé pendant longtemps.
    Levez-vous, allez faire un petit tour,
    faites du thé ou du café, souriez à vos voisins :)
    
    Je vous observe, ne bavardez pas

en: You've entered invalid characters for the name of the theme. Only alphanumeric characters and '_' are allowed! The first character should be a letter. Please try again.
fr_FR: Vous avez entré des caractères invalides dans le nom du thème. Seuls sont autorisés les caractères alphanumériques et '_'. Le premier caractère doit être une lettre. Essayez encore SVP.

en: Your dialog title
fr_FR: Titre de votre boîte de dialogue

en: Your values for Owner Password and the confirmation are not the same.
fr_FR: Vos valeurs du mot de passe du propriétaire et sa confirmation ne sont pas les mêmes.

en: Your values for User Password and the confirmation are not the same.
fr_FR: Vos valeurs du mot de passe utilisateur et sa confirmation ne sont pas les mêmes.

en: Z80/Z180/eZ80/Z80N/Rabbit/TLCS-90/SM83 Options
fr_FR: Options Z80/Z180/eZ80/Z80N/Rabbit/TLCS-90/SM83

en: ZPU CPU architecture specific
fr_FR: Spécifique à l'architecture CPU de type ZPU

en: ZPU abel memory layout
fr_FR: Disposition de mémoire ZPU abel

en: ZPU phi memory layout
fr_FR: Disposition de mémoire ZPU phi

en: ZPU zeta memory layout
fr_FR: Disposition de mémoire ZPU zeta

en: Zero length empty class members
fr_FR: Membres de classes vides de taille nulle

en: Zero-length empty base classes
fr_FR: Classes de bases vides de taille nulle

en: Zoom in
fr_FR: Zoom avant

en: Zoom in plot view.
fr_FR: Zoomer la zone de tracé.

en: Zoom in the diagram
fr_FR: Zoomer le diagramme

en: Zoom out
fr_FR: Zoom arrière

en: Zoom out plot view.
fr_FR: Réduire la zone de tracé.

en: Zoom out the diagram
fr_FR: Réduire le zoom du diagramme

en: Zoom: (%f,%f)-(%f,%f)
fr_FR: Zoom : (%f,%f)-(%f,%f)

en: Zooming resizes all editors
fr_FR: Le Zoom redimensionne tous les éditeurs

en: [CPU] Allocate storage for variables in the order in which they are declared
fr_FR: [CPU] Allouer le stockage des variables dans l'ordre de leur déclaration

en: [CPU] Disable generation of MOV dir,dir instruction with two SFR registers
fr_FR: [CPU] Désactive la génération de l'instruction MOV dir,dir avec deux registres SFR

en: [CPU] Disable generation of interrupt vectors
fr_FR: [CPU] Désactive la génération de vecteurs d'interruption

en: [CPU] Disable passing parameter in registers
fr_FR: [CPU] Désactiver le passage de paramètres par les registres

en: [CPU] Enable ANSI integer promotion rules
fr_FR: [CPU] Activer les règles de promotion des entiers ANSI

en: [CPU] Enable absolute register (ARn) addressing
fr_FR: [CPU] Active l'adressage absolu des registres (ARn)

en: [CPU] Enable arithmetic accelerator support for the Dallas 80C390, 80C400, and 5240
fr_FR: [CPU] Activer le support de l'accélérateur arithmétique pour les processeurs Dallas 80C390, 80C400 et 5240

en: [CPU] Enable far memory type variables
fr_FR: [CPU] Activer les variables de type "far memory"

en: [CPU] Enable support for additional hardware features of the Infineon 80C517 and compatible devices
fr_FR: [CPU] Activer le support des fonctions matérielles supplémentaires de l'Infineon 80C517 et des processeurs compatibles

en: [CPU] Generate code for programs that use only one register bank
fr_FR: [CPU] Générer du code pour des programmes qui n'utilisent qu'un seul ensemble (bank) de registres

en: [CPU] Generate interrupt vectors for Cypress PSoC devices
fr_FR: [CPU] Générer des vecteurs d'interruption pour les systèmes Cypress PSoC

en: [CPU] Intel MCS-51 (default)
fr_FR: [CPU]Intel MCS-51 (Par défaut)

en: [CPU] Issue a warning when only 16-bit offset calculations are performed for far addresses
fr_FR: [CPU] Afficher un avertissement si les calculs d'offset ne nécessitent que 16-bits pour des adresses lointaines

en: [CPU] Locate implicit string constants in code memory
fr_FR: [CPU] Localiser les chaînes constantes implicites en mémoire de code

en: [CPU] Locate implicit string constants in far memory
fr_FR: [CPU] Localiser les chaînes constantes implicites en mémoire far

en: [CPU] MOS Technology 6502 (experimental)
fr_FR: [CPU] MOS Technology 6502 (expérimental)

en: [CPU] Microchip PIC 14-bit (deprecated)
fr_FR: [CPU] Microchip PIC 14-bit (obsolète

en: [CPU] Microchip PIC 16-bit (deprecated)
fr_FR: [CPU] Microchip PIC 16-bit (obsolète)

en: [CPU] Nintendo Game Boy Z80
fr_FR: [CPU] Nitendo Game Boy Z80

en: [CPU] Padauk 13-bit (experimental)
fr_FR: [CPU] Padauk 13-bit (expérimental)

en: [CPU] Use the COMPACT model reentrant stack for return addresses
fr_FR: [CPU] Utiliser la pile réentrante du modèle COMPACT pour les adresses de retour

en: [CPU] Use the LARGE model reentrant stack for return addresses
fr_FR: [CPU] Utiliser la pile réentrante du modèle LARGE pour les adresses de retour

en: [CPU] Zilog eZ80 in Z80 mode
fr_FR: [CPU] Zilog eZ80 en mode Z80

en: [DONE]
fr_FR: [FAIT]

en: [DS390/DS400] Disable interrupts during ESP:SP updates
fr_FR: [DS390/DS400] Neutralise les interruptions durant les mises à jour de ESP:SP

en: [DS390/DS400] Generate 24-bit flat mode code (default)
fr_FR: [DS390/DS400] Génère du code en mode 24-bits flat (par défaut)

en: [DS390/DS400] Generate code for DS390 Arithmetic Accelerator
fr_FR: [DS390/DS400] Génère le code pour l'accélérateur arithmétique DS390

en: [DS390/DS400] Use 10-bit stack mode (default)
fr_FR: [DS390/DS400] Utiliser le mode de pile 10 bits (par défaut)

en: [DS390/DS400] Use Bank1 for parameter passing
fr_FR: [DS390/DS400] - Utiliser Bank1 pour passer les paramètres

en: [HC08/S08] Use old register allocator
fr_FR: [HC08/S08] Utiliser l’ancien allocateur de registre

en: [LIST] Adds contents of include files into the listing file
fr_FR: [LIST] Ajouter le contenu des fichiers include dans le listing des fichiers

en: [LIST] Include conditional source lines skipped by the preprocessor in the listing file
fr_FR: [LIST] Inclure les lignes sources conditionnelles sautées par le préprocesseur dans le fichier de listing

en: [LIST] Include generated assembly in the listing file
fr_FR: [LIST] Inclure l'assembleur généré dans le fichier de listing

en: [LIST] Includes a symbol list in the listing file
fr_FR: [LIST] Inclure une liste de symboles dans le fichier de listing

en: [LIST] Insert a form feed character into the listing file
fr_FR: [LIST] Insérer un caractère de saut de page dans le fichier de listing

en: [LIST] Produces a preprocessor listing file with expanded macros
fr_FR: [LIST] Produire un listing du préprocesseur avec les macros détaillées

en: [MCS51] Do not use ret independent of acall/lcall
fr_FR: [MCS51] Ne pas utiliser ret indépendamment de acall/lcall

en: [MCS51] Huge model programs (default is small)
fr_FR: [MCS51] Programmes de type Large model (Petit par défaut)

en: [MCS51] Large model programs (default is small)
fr_FR: [MCS51] Programmes de type Large model (Petit par défaut)

en: [MCS51] Linker use old style for allocating memory areas
fr_FR: [MCS51] L'éditeur de liens utilise l'ancien style pour l'allocation des zones mémoire

en: [MCS51] Medium model programs (default is small)
fr_FR: [MCS51] Programmes de type Large model (Petit par défaut)

en: [MCS51] Use a pseudo stack in the first 256 bytes of the external ram
fr_FR: [MCS51] Utilise une pseudo pile dans les 256 premiers octets de la RAM externe

en: [MCS51] Use acall/ajmp instructions instead of lcall/ljmp
fr_FR: [MCS51] Utiliser des instructions acall/ajmp plutôt que lcall/ljmp

en: [MOS6502] When linking, skip the standard crt0.rel object file
fr_FR: [MOS6502] Pendant l'édition des liens, sauter le fichier objet standard crt0.rel

en: [STM8] Large model programs (default is medium)
fr_FR: [MCS51] Programme de type Large Model (Medium par défaut)

en: [Z80] Do not use IY register (incompatible with --fomit-frame-pointer)
fr_FR: [Z80] Ne pas utiliser le registre IY (incompatible avec --fomit-frame-pointer)

en: [Z80] Generate workaround for NMOS Z80 when saving IFF2
fr_FR: [Z80] Générer une solution de contournement pour NMOS Z80 lors de l’enregistrement d’IFF2

en: [Z80] When linking, skip the standard crt0.rel object file
fr_FR: [Z80] Pendant l'édition des liens, sauter le fichier objet crt0.o standard

en: [failed]
fr_FR: [échec]

en: [invalid]
fr_FR: [invalide]

en: [symbol =%s] , [value =%s]
fr_FR: [symbole =%s] , [valeur =%s]

en: _Open files list
fr_FR: _Liste des fichiers ouverts

en: __cdecl calling convention
fr_FR: convention d'appel _cdecl

en: __fastcall calling convention
fr_FR: convention d'appel __fastcall

en: __msfastcall calling convention
fr_FR: Convention d'appel __msfastcall

en: __stdcall calling convention
fr_FR: convention d'appel __stdcall

en: a dockable window
fr_FR: une fenêtre flottante

en: aborted
fr_FR: abandonné

en: add symbolic debug info
fr_FR: ajouter des informations de débogage symboliques

en: additional directive file (specify LINK_DIRECTIVES in custom variables)
fr_FR: fichier additionnel de directives (spécifier LINK_DIRECTIVES dans les variables personnalisées)

en: aeabi compliant code
fr_FR: code en conformité aeabi

en: all
fr_FR: tous

en: all tabs
fr_FR: tous les onglets

en: allow _bit in structures and unions
fr_FR: permet _bit dans les structures et les unions

en: allow callee and caller in different sections
fr_FR: permet callee et caller dans différentes sections

en: allow deprecated features
fr_FR: autoriser les possibilités qui ne sont plus supportées

en: as long as
fr_FR: aussi long que

en: axis
fr_FR: axe

en: bin path
fr_FR: chemin de bin

en: borders
fr_FR: bordures

en: branch prediction
fr_FR: prédiction de branche

en: build Dynamic link library
fr_FR: génère une bibliothèque dynamique

en: build Multi-thread application
fr_FR: génère une application Multi-threadée

en: build default Windowing application
fr_FR: génère une application en mode Fenêtre par défaut

en: build with dll run-time library
fr_FR: génère avec une bibliothèque dll run-time

en: byte[ @ ]
fr_FR: octet[ @ ]

en: bytes
fr_FR: octets

en: call epilogue hook routine
fr_FR: appel d'une "hook routine" épilogue

en: call prologue hook routine
fr_FR: appel d'une "hook routine" prologue

en: call prologue hook routine with n bytes of stack (set PROLOGUE_STACK in custom variables)
fr_FR: appelez la routine de "prologue hook" avec n octets de pile (définissez PROLOGUE_STACK dans les variables personnalisées)

en: calls to floating-point library
fr_FR: appels à la bibliothèque de calculs en virgule flottante

en: canceled
fr_FR: annulé

en: cbEditor::AutoComplete() is obsolete.
    Use AutoComplete(cbEditor &ed) from the Abbreviations plugin instead.
fr_FR: cbEditor::AutoComplete() est obsolète.
    Utilisez plutôt AutoComplete(cbEditor &ed) depuis le greffon Abréviations.

en: cbProject::Open() took: %.3f seconds.
fr_FR: cbProject::Open() a pris : %.3f secondes.

en: cg source file
fr_FR: Fichier source cg

en: change char default to signed
fr_FR: changer le type char par défaut en "signed"

en: chars are unsigned
fr_FR: les chars sont non signés

en: check syntax only
fr_FR: vérifier seulement la syntaxe

en: check that ...
fr_FR: vérifier que ...

en: clangd version could not be determined from string '
fr_FR: la version de clang n'a pas pu être déterminée à partir de la chaîne '

en: clangd version must be 13 or newer.
fr_FR: la version de clangd doit être 13 ou plus récente.

en: clangd_client Error
fr_FR: clangd_client en Erreur

en: clangd_client plugin could not auto detect a clangd installation.
    Please enter the location of clangd using
    MainMenu->Settings->Editor->clangd_client/C/C++ parser(tab)
    'clangd's installation location' using the button to the left
    of 'Auto detect' to locate the clangd executable file
fr_FR: le greffon clangd_client n'a pas pu détecter automatiquement une installation de clangd.
    Veuillez entrer l'emplacement de clangd en utilisant
    Menu principal->Paramètres->Éditeur->clangd_client/ Parseur C/C++ (onglet)
    'Spécifier l'exécutable clangd à utiliser' en utilisant le bouton à gauche de
    de 'Détection automatique' pour localiser le fichier exécutable clangd

en: codeview debug format
fr_FR: format de débogage codeview

en: compile and link for DOS
fr_FR: compilation et édition de liens pour DOS

en: compile and link for Linux
fr_FR: compilation et édition de liens pour Linux

en: compile and link for NT (includes Win32)
fr_FR: compilation et édition de liens pour NT (inclus Win32)

en: compile and link for OS/2
fr_FR: compilation et édition de liens pour OS/2

en: compile and link for QNX
fr_FR: compilation et édition de liens pour QNX

en: compile and link for Windows
fr_FR: compilation et édition de liens pour Windows

en: compile for DOS
fr_FR: compiler pour DOS

en: compile for Linux
fr_FR: compiler pour Linux

en: compile for NT (includes Win32)
fr_FR: compilation pour NT (inclus Win32)

en: compile for NetWare
fr_FR: compiler pour NetWare

en: compile for NetWare 5 and later
fr_FR: compilation pour NetWare 5

en: compile for OS/2
fr_FR: compiler pour OS/2

en: compile for QNX
fr_FR: compiler pour QNX

en: compile for Windows
fr_FR: compiler pour Windows

en: compile in debug code
fr_FR: compiler dans le code de débogage

en: compile in unittest code, also turns on asserts
fr_FR: compiler en code unit test, active aussi les assertions

en: compile release version, which means not generating code for contracts and asserts
fr_FR: compiler la version 'release', ce qui signifie ne pas générer de codes pour les contrats et assertions

en: console executable
fr_FR: exécutable en mode console

en: continue compile when low on memory
fr_FR: continuer la compilation quand il reste peu de mémoire

en: control flow entry/exit sequence
fr_FR: séquence de contrôle de flux d'entrée/sortie

en: core font not allowed; all fonts must be embedded in PDF/A-1.
fr_FR: police de base non autorisée ; toutes les polices doivent être intégrées dans PDF/A-1.

en: cortex-a8 processor
fr_FR: processeur cortex-a8

en: cortex-a9 processor
fr_FR: processeur cortex-a9

en: cortex-m1 processor
fr_FR: processeur cortex-m1

en: cortex-m3 processor
fr_FR: processeur cortex-m3

en: cortex-r4 processor
fr_FR: processeur cortex-r4

en: cortex-r4f processor
fr_FR: processeur cortex-r4f

en: created by CreateNassiBlockBrick
fr_FR: créé par CreateNassiBlockBrick

en: current tab
fr_FR: l'onglet courant

en: data
fr_FR: données

en: debugging off, inline expansion on
fr_FR: débogage désactivé; expansion en ligne activée

en: debugging on, inline expansion off
fr_FR: débogage activé, expansion en ligne désactivée

en: default
fr_FR: défaut

en: detected
fr_FR: détécté

en: disable
fr_FR: désactiver

en: disable call/ret optimization
fr_FR: désactive les optimisations call/ret

en: disable language extensions (ANSI/ISO compliance)
fr_FR: désactive les extensions de langage (conformité ANSI/ISO)

en: disable optimizations
fr_FR: désactive les optimisations

en: disable warning message (define DIS_WARN in custom variables)
fr_FR: désactiver les messages d'avertissement (définir DIS_WARN dans les variables personnalisées)

en: do not display error messages
fr_FR: n'affiche pas les messages d'erreurs

en: do not link against standard system startup files
fr_FR: ne pas faire l'édition de liens avec les fichiers systèmes standards de démarrage

en: do not link against the default crt0.o, so you can add your own startup code (MSP430 specific)
fr_FR: ne pas faire l'édition de liens avec le crt0.o par défaut, afin que vous puissiez ajouter votre propre code de démarrage (Spécifique MSP430)

en: do not strip path from .d source files for object files
fr_FR: ne pas enlever le chemin des fichiers sources .d dans les fichiers objets

en: done
fr_FR: terminé

en: dwarf debug format
fr_FR: format de débogage dwarf

en: dynamic library
fr_FR: bibliothèque dynamique

en: emit routine names in the code
fr_FR: mettre les noms de routines dans le code

en: enable
fr_FR: activer

en: enable Pentium FDIV check
fr_FR: actve la vérification FDIV du Pentium

en: enable array bounds checks
fr_FR: active le contrôle de dépassement de tableaux

en: enable assertions
fr_FR: active les "assertions"

en: enable attribute alignedaccess
fr_FR: activer l'attribut alignedaccess

en: enable contracts
fr_FR: active les "contracts"

en: enable invariants
fr_FR: active les "invariants"

en: enable language extensions
fr_FR: activer les extensions du langage

en: enable polymorph instructions
fr_FR: activer les instructions polymorphes

en: enable relaxation at assembly time
fr_FR: valider la relaxation au moment de l'assemblage

en: enable repeated optimizations
fr_FR: active les optimisations répétées

en: enable trigraphs (off by default)
fr_FR: active les trigraphes (désactivé par défaut)

en: enable warning message (define ENA_WARN in custom variables)
fr_FR: active les messages d'erreurs (défini ENA_WARN dans les variables personnalisées)

en: enable warnings
fr_FR: activer les avertissements

en: enforce the new Standard C++ meaning for auto
fr_FR: force le nouveau standard C++ en auto

en: ensure unique addresses for functions
fr_FR: assurer des adresses uniques pour les fonctions

en: ep9312 processor
fr_FR: processeur ep9312

en: error:
fr_FR: erreur :

en: error:
fr_FR: erreur :

en: error: Cannot build file for target '%s'. Compiler '%s' cannot be found!
fr_FR: erreur : Ne peut pas générer le fichier pour la cible '%s'. Le compilateur '%s' ne peut être trouvé !

en: error: Cannot find target for file
fr_FR: erreur : Ne peut pas trouver de cible pour le fichier

en: error: Loading script failed.
fr_FR: erreur : le chargement du script a échoué.

en: every element in vec
fr_FR: chaque élément du vecteur

en: exception handling: balanced
fr_FR: gestion d'exceptions : équilibrée

en: exception handling: space
fr_FR: gestion d'exceptions : pour la taille

en: exception handling: time
fr_FR: gestion d'exceptions : pour le temps

en: executable
fr_FR: exécutable

en: expand functions inline (specify INLINE_NUM in custom variables)
fr_FR: étendre les fonctions inline (spécifie INLINE_NUM dans les variables personnalisées)

en: explicit interface
fr_FR: interface explicite

en: export to PNG format
fr_FR: exporter vers le format PNG

en: export to PS
fr_FR: exporte vers PS

en: export to StrukTeX format
fr_FR: exporter dans le format StrukTeX

en: extern 'C' defaults to nothrow
fr_FR: extern 'C' prend par défaut la valeur nothrow

en: failed
fr_FR: échoué

en: failed (to get debugger's stderr)
fr_FR: n'a pas pu obtenir le 'stderr' du debugger

en: failed (to get debugger's stdin)
fr_FR: n'a pas pu obtenir le 'stdin' du debugger

en: failed (to get debugger's stdout)
fr_FR: n'a pas pu obtenir le 'stdout' du debugger

en: fastcall calling convention
fr_FR: convention d'appel fastcall

en: file
fr_FR: fichier

en: final procedure
fr_FR: procédure finale

en: find functions called by '%s'
fr_FR: la recherche des fonctions appelées par '%s'

en: find functions calling '%s'
fr_FR: la recherche des fonctions qui appellent '%s'

en: finished
fr_FR: terminé

en: force enums to be type int
fr_FR: forcer les enums à être du type int

en: force include of file (define FORCE_INCLUDE in custom variables)
fr_FR: forcer l'inclusion des fichiers (défini FORCE_INCLUDE dans les variables personnalisées)

en: force single page
fr_FR: forcer sur une seule page

en: full paths in messages
fr_FR: chemin complet dans les messages

en: full symbolic debugging information
fr_FR: toutes les informations pour débogage symbolique

en: full symbolic debugging with unreferenced type names
fr_FR: débogage symbolique complet avec noms de types non référencés

en: function call
fr_FR: appel de fonction

en: function prototype using base type
fr_FR: prototype de fonctions en utilisant le type de base

en: generate 287 floating-point code
fr_FR: génère du code flottant pour 287

en: generate 387 floating-point code
fr_FR: génère du code flottant pour 387

en: generate D interface file
fr_FR: génère un fichier d'interface D

en: generate PharLap EZ-OMF object
fr_FR: générer un objet PharLap EZ-OMF

en: generate browsing information
fr_FR: génère les informations de navigation

en: generate calls to grow the stack
fr_FR: génère des appels qui font grossir la pile

en: generate code for MS Windows
fr_FR: génère du code pour MS Windows

en: generate documentation
fr_FR: génère la documentation

en: generate documentation from source
fr_FR: génère la documentation à partir des sources

en: generate inline math functions
fr_FR: génère les fonctions mathématiques inline

en: generate map file
fr_FR: générer le fichier de map

en: generate map file (define MAP_FILE in custom variables)
fr_FR: génère un fichier map (défini MAP_FILE dans les variables personnalisées)

en: generate pre-compiled header (Quiet) (set PCH_FILE in custom variables)
fr_FR: générer des entêtes précompilées (mode silencieux) (configurer PCH_FILE dans les variables personnalisée)

en: generate pre-compiled header (set PCH_FILE in custom variables)
fr_FR: générer des entêtes précompilées (configurer PCH_FILE dans les variables personnalisée)

en: huge
fr_FR: vaste

en: ignore count: %d
fr_FR: ignorer comptage : %d

en: ignore the WCL386 environment variable
fr_FR: ignorer la variable d'environnement WCL386

en: improve floating-point consistency
fr_FR: améliore la cohérence des calculs en virgule flottante

en: include C source lines into assembler output
fr_FR: inclus les lignes sources en C dans la sortie en assembleur

en: include path
fr_FR: chemin de include

en: inline 80x87 with emulation
fr_FR: inline 80x87 avec émulation

en: inline expand functions
fr_FR: étendre les fonctions de type "inline"

en: inline function expansion off
fr_FR: expansion des fonctions de type "inline" désactivée

en: inline function expansion on
fr_FR: expansion des fonctions de type "inline" activée

en: inline intrinsic functions
fr_FR: fonctions intrinsèques "inline"

en: insert from
fr_FR: insérer depuis

en: instrument for code coverage analysis
fr_FR: instrument pour l'analyse de la couverture du code

en: int as 8 bit integer
fr_FR: int en entiers sur 8 bits

en: intern
fr_FR: interne

en: item %d
fr_FR: élément %d

en: iwmmxt processor
fr_FR: processeur iwmmxt

en: iwmmxt2 processor
fr_FR: processeur iwmmxt2

en: jomeggs for doxygen_docs.script.
    -------------------------------------
    Code::Blocks plugin developers for code
    and inspiration.
    -------------------------------------
    Some icon elements are from the
    NUVOLA ICON THEME for KDE 3.x
    by David Vignoni.
    http://www.icon-king.com/
    -------------------------------------
    Codeur for testing and feedback.
fr_FR: jomeggs pour doxygen_docs.script.
    -------------------------------------
    Les développeurs de plugins Code::Blocks pour le code
    et l'inspiration.
    -------------------------------------
    Certains éléments d'icônes proviennent du
    THÈME D'ICÔNES NUVOLA pour KDE 3.x
    par David Vignoni.
    http://www.icon-king.com/
    -------------------------------------
    Codeur pour les tests et les commentaires.

en: json Exception
fr_FR: Exception json

en: jump tables in text section
fr_FR: sauter les tables dans la section 'text'

en: keep C++ style comment and move it to the end of the line
fr_FR: garder le commentaire de style "C++" et le déplacer en fin de ligne

en: keep C++ style comment at the current position
fr_FR: garder le commentaire de style "C++" à la position courante

en: keep line comment style and move it to the end of the line
fr_FR: conserver le style du commentaire de la ligne et le déplacer à la fin de la ligne

en: keep line comment style at the current position
fr_FR: garder le commentaire de style à la position courante

en: keybound only
fr_FR: clavier seulement

en: layout bitfields EABI conform
fr_FR: agencement des champs de bits conforme EABI

en: lib path
fr_FR: chemin de lib

en: lib_finder.script Success
fr_FR: lib_finder.script Succès

en: lib_finder.script error
fr_FR: erreur lib_finder.script

en: lib_finder: Couldn't find suitable download url for '%s'
fr_FR: lib_finder : Impossible de trouver une url de téléchargement appropriée pour '%s'

en: lib_finder: Couldn't open stream for '%s'
fr_FR: lib_finder : Impossible d'ouvrir le flux pour '%s'

en: lib_finder: Couldn't write to file '%s'
fr_FR: lib_finder : N'a pu écrire dans le fichier '%s'

en: lib_finder: Invalid XML data in '%s'
fr_FR: lib_finder : Données XML non valides dans '%s'

en: lib_finder: Invalid url '%s'
fr_FR: lib_finder : Url non valide '%s'

en: line number debugging information
fr_FR: information de débogage avec numéro de ligne

en: link for the specified OS (define TARGET_OS in custom variables)
fr_FR: édition de lien pour un OS spécifique (défini TARGET_OS dans les variables personnalisées)

en: load DS directly from DGROUP
fr_FR: charge DS directement depuis DGROUP

en: lowercase
fr_FR: minuscules

en: macro define
fr_FR: définition de macro

en: major
fr_FR: majeur

en: make names case sensitive
fr_FR: rend les noms sensibles à la casse

en: mask
fr_FR: masque

en: match case
fr_FR: respecter la casse

en: match word
fr_FR: mot concordant

en: matches
fr_FR: correspondances

en: maximum optimization (-obmiler -s)
fr_FR: optimisation maximum (-obmiler -s)

en: medium
fr_FR: moyen

en: memory model compact
fr_FR: modèle de mémoire compact

en: memory model flat
fr_FR: modèle de mémoire flat

en: memory model huge
fr_FR: modèle de mémoire huge

en: memory model large
fr_FR: modèle de mémoire large

en: memory model medium
fr_FR: modèle de mémoire medium

en: memory model small
fr_FR: modèle de mémoire small

en: minimum base type for enum is int
fr_FR: le type de base minimal pour enum est int

en: minor
fr_FR: mineur

en: missing definitions
fr_FR: definitions absentes

en: more...
fr_FR: plus...

en: mpWindow::DoZoomInXCalc() prior X coord: (%f), new X coord: (%f) SHOULD BE EQUAL!!
fr_FR: mpWindow::DoZoomInXCalc() ancienne coord X : (%f), nouvelle coord X : (%f) DEVRAIT ÊTRE ÉGALE !!

en: mpWindow::DoZoomInYCalc() prior Y coord: (%f), new Y coord: (%f) SHOULD BE EQUAL!!
fr_FR: mpWindow::DoZoomInYCalc() ancienne coord Y : (%f), nouvelle coord Y : (%f) DEVRAIT ÊTRE ÉGALE !!

en: mpWindow::DoZoomOutXCalc() prior X coord: (%f), new X coord: (%f) SHOULD BE EQUAL!!
fr_FR: mpWindow::DoZoomOutXCalc() ancienne coord X : (%f), nouvelle coord X : (%f) DEVRAIT ÊTRE ÉGALE !!

en: mpWindow::DoZoomOutYCalc() prior Y coord: (%f), new Y coord: (%f) SHOULD BE EQUAL!!
fr_FR: mpWindow::DoZoomOutYCalc() ancienne coord Y : (%f), nouvelle coord Y : (%f) DEVRAIT ÊTRE ÉGALE !!

en: mpWindow::IsInsideInfoLayer() examinining layer = %p
fr_FR: mpWindow::IsInsideInfoLayer() examen de la couche = %p

en: mpWindow::IsInsideInfoLayer() layer = %p
fr_FR: mpWindow::IsInsideInfoLayer() couche = %p

en: mpWindow::OnMouseLeftDown() started moving layer %lx
fr_FR: mpWindow::OnMouseLeftDown() a commencé à déplacer la couche %lx

en: mpWindow::ZoomIn() prior coords: (%f,%f), new coords: (%f,%f) SHOULD BE EQUAL!!
fr_FR: mpWindow::ZoomIn() anciennes coords: (%f,%f), nouvelles coords: (%f,%f) DEVRAIENT ÊTRE ÉGALES !!

en: mpWindow::ZoomOut() prior coords: (%f,%f), new coords: (%f,%f) SHOULD BE EQUAL!!
fr_FR: mpWindow::ZoomOut() anciennes coords: (%f,%f), nouvelles coords: (%f,%f) DEVRAIENT ÊTRE ÉGALES !!

en: mpcore processor
fr_FR: processeur mpcore

en: mpcorenovfp processor
fr_FR: processeur mpcorenovfp

en: n must be greater than 2.
fr_FR: n doit être supérieur à 2.

en: name only (no path information)
fr_FR: le nom seulement (pas d'informations de chemin)

en: native
fr_FR: natif

en: needs to Reload file?!
fr_FR: besoin de recharger le fichier ?!

en: new item %d
fr_FR: nouvel élément %d

en: no
fr_FR: non

en: no debugging information
fr_FR: pas d'information de débogage

en: no exception handling
fr_FR: pas de gestion d'exceptions

en: no exception handling: space
fr_FR: pas de gestion d'exceptions : taille

en: no matches
fr_FR: pas de correspondance

en: node error
fr_FR: erreur de nœud

en: number of spaces in tab stop (set TAB_STOP in custom variables)
fr_FR: nombre d'espaces dans tab stop (configure TAB_STOP dans les variables personnalisées)

en: numerically unstable floating-point
fr_FR: virgule flottante numériquement instable

en: off
fr_FR: désactivé

en: olivetti for wxsFlatNotebook support.
    Gary Harris for wxsImageButton and wxsImagePanel.
    Paola Gava for wxChart.
    Eran Ifrah for wxFlatNotebook.
    Jonas Zinn for wxLED
    John Labenski for wxThings.
    Ron Collins for wxImageButton and wxImagePanel.
    R1kk3r for wxMathPlot.
fr_FR: olivetti pour le support de wxsFlatNotebook.
    Gary Harris pour wxsImageButton et wxsImagePanel.
    Paola Gava pour wxChart.
    Eran Ifrah pour wxFlatNotebook.
    Jonas Zinn pour wxLED
    John Labenski pour wxThings.
    Ron Collins pour wxImageButton et wxImagePanel.
    R1kk3r pour wxMathPlot.

en: on
fr_FR: activé

en: only search library directories explicitly specified on the command line
fr_FR: ne cherche dans les répertoires de bibliothèques que s'ils sont spécifiés sur la ligne de commande

en: operate quietly
fr_FR: opère en mode silencieux

en: optimize
fr_FR: optimiser

en: optimize floating-point for Pentium
fr_FR: optimise les calculs en virgule-flottante pour Pentium

en: optimize floating-point for Pentium Pro
fr_FR: optimise les calculs en virgule-flottante pour Pentium Pro

en: optimize for space
fr_FR: optimiser pour la taille

en: optimize for time
fr_FR: optimiser pour le temps

en: output func declarations to .def
fr_FR: sort les déclarations de func dans le .def

en: path/to/the/file/and/stuff/untitled.txt
fr_FR: chemin/vers/le/fichier/et/autre/sansnom.txt

en: perform loop optimizations
fr_FR: effectue des optimisations sur les boucles

en: place functions in separate segments
fr_FR: place les fonctions dans des segments séparés

en: place strings in CODE segment
fr_FR: place les chaînes de caractères dans le segment CODE

en: placed in Logs && others
fr_FR: placée dans Journaux et autres

en: please delete the old PCH file (or directory) manually to avoid conflicts...
fr_FR: veuillez supprimer l'ancien fichier (ou répertoire) PCH manuellement pour éviter les conflits ...

en: preprocess source file
fr_FR: pré-processe le fichier source

en: preprocess source file (insert #line directives)
fr_FR: prétraitement du fichier source (insertion de directives #line)

en: preprocess source file (preserve comments)
fr_FR: prétraitement du fichier source (préserve les commentaires)

en: printing...
fr_FR: impression ...

en: process launch failed.
fr_FR: le lancement du processus a échoué.

en: profile the runtime performance of the generated code
fr_FR: profiler les performances d'exécution du code généré

en: project
fr_FR: projet

en: promote function args/rets to int
fr_FR: conversion des arguments/retours de fonctions en int

en: re-order instructions to avoid stalls
fr_FR: réordonner les instructions pour éviter les blocages

en: regular expression
fr_FR: expression régulière

en: relative filename (to the project file)
fr_FR: le nom en relatif (par rapport au fichier de projet)

en: relax alias checking
fr_FR: relâcher la vérification des alias

en: released version %M.%m.%b of %p
fr_FR: version publiée %M.%m.%b de %p

en: remove @size from __stdcall func.
fr_FR: enlever @size des fonctions __stdcall.

en: remove default library information
fr_FR: supprime l'information de bibliothèque par défaut

en: remove file dependency information
fr_FR: supprime les informations de dépendances du fichier

en: remove stack overflow checks
fr_FR: supprime les vérifications de débordement de la pile

en: removed %s from %s
fr_FR: retiré %s de %s

en: repeat last Align command
fr_FR: répéter le dernière commande d'Alignement

en: returning 0
fr_FR: retourne 0

en: save last state
fr_FR: enregistre l'ancien état

en: select type
fr_FR: sélectionner le type

en: set CODE class name (define CODECLASS in custom variables)
fr_FR: configure le nom de classe CODE (défini CODECLASS dans les variables personnalisées)

en: set code group name (define CODEGROUP in custom variables)
fr_FR: configure le nom de groupe de code (défini CODEGROUP dans les variables personnalisées)

en: set error file name (define ERROR_FILE in custom variables)
fr_FR: configure le nom du fichier d'erreurs (défini ERROR_FILE dans les variables personnalisées)

en: set error limit number (set ERROR_LIMIT in custom variables)
fr_FR: configure le nombre limite d'erreurs (défini ERROR_LIMIT dans les variables personnalisées)

en: set module name (define MODULENAME in custom variables)
fr_FR: configure le nom du module (défini MODULENAME dans les variables personnalisées)

en: set stack size (define STACK_SIZE in custom variables)
fr_FR: configure la taille de la pile (défini STACK_SIZE dans les variables personnalisées)

en: set text segment name (define TEXTNAME in custom variables)
fr_FR: configure le nom du segment text (défini TEXTNAME dans les variables personnalisées)

en: set warning level to 0 (suppress warnings)
fr_FR: active les avertissements au niveau 0 (supprime les avertissements)

en: set warning level to 1
fr_FR: active les avertissements au niveau 1

en: set warning level to 2
fr_FR: active les avertissements au niveau 2

en: set warning level to 3
fr_FR: active les avertissements au niveau 3

en: set warning level to max
fr_FR: active les avertissements au max

en: skip_string: missing closing delimiter `>'
fr_FR: skip_string: délimiteur de fin `>' absent

en: small
fr_FR: petit

en: start word
fr_FR: mot de début

en: static library
fr_FR: bibliothèque statique

en: stdcall calling convention
fr_FR: convention d'appel stdcall

en: stm8 and the z80-related backends always generate reentrant code; --stack-auto is redundant.
fr_FR: stm8 et les "backends" liés au z80 génèrent toujours du code réentrant ; --stack-auto est redondant.

en: strongarm processor
fr_FR: processeur strongarm

en: strongarm110 processor
fr_FR: processeur strongarm110

en: strongarm1100 processor
fr_FR: processeur strongarm1100

en: strongarm1110 processor
fr_FR: processeur strongarm1110

en: struct packing align 1 byte
fr_FR: aligner le packaging des struct sur 1 octet

en: struct packing align 16 byte
fr_FR: aligner le packaging des struct sur 16 octets

en: struct packing align 2 byte
fr_FR: aligner le packaging des struct sur 2 octets

en: struct packing align 4 byte
fr_FR: aligner le packaging des struct sur 4 octets

en: struct packing align 8 byte
fr_FR: aligner le packaging des struct sur 8 octets

en: subroutine call
fr_FR: appel de subroutine

en: suppress generation of object file
fr_FR: supprimer la génération de fichier objet

en: suppress non-essential compiler messages
fr_FR: supprimer les messages de compilateur non essentiels

en: switch to
fr_FR: passer à

en: switch to C style comment(/* ...*/)
fr_FR: passer au style de commentaire "C" (/* ...*/)

en: switch to stream style comment (%s ... %s)
fr_FR: passage à un commentaire de type "stream" (%s ... %s)

en: target
fr_FR: cible

en: temporary
fr_FR: temporaire

en: text
fr_FR: texte

en: the right side
fr_FR: le côté droit

en: treat all warnings as errors
fr_FR: traite tous les avertissements comme des erreurs

en: treat source files as C code
fr_FR: traite les fichiers sources comme du code C

en: treat source files as C++ code
fr_FR: traite les fichiers sources comme du code C++

en: type: read
fr_FR: type : lecture

en: type: read-write
fr_FR: type : lecture-écriture

en: type: unknown
fr_FR: type : inconnu

en: type: write
fr_FR: type : écriture

en: unable to parse input
fr_FR: impossible d'analyser l'entrée

en: unknown
fr_FR: inconnu

en: unknown CodeBLocksDockEvent
fr_FR: code CodeBLocksDockEvent inconnu

en: unknown CodeBlocksEvent
fr_FR: code CodeBlocksEvent inconnu

en: unknown CodeBlocksLayoutEvent
fr_FR: code CodeBlocksLayoutEvent inconnu

en: unknown CodeBlocksLogEvent
fr_FR: code CodeBlocksLogEvent inconnu

en: use MultiByte (char)
fr_FR: utiliser le MultiByte (char)

en: use UNICODE (wchar_t)
fr_FR: utiliser l'UNICODE (wchar_t)

en: use old floating-point conventions
fr_FR: utiliser les anciennes conventions de virgule flottante

en: use optimized single float emulation
fr_FR: utilise une émulation optimisée de flottants simple précision

en: verbose
fr_FR: bavard

en: warning when padding a struct
fr_FR: avertir en cas d'ajout d'espaces en fin de struct

en: watcom debug format
fr_FR: format de débogage watcom

en: wchar_t is the native type, not a typedef
fr_FR: wchar_t est le type natif, pas un typedef

en: were stated in 'Other Options' but unchecked in 'Compiler Flags'.
    Do you want to enable these flags?
fr_FR: ont été mentionnées dans 'Autres Options' mais ne sont pas cochées dans les 'flags du compilateur'.
    Voulez-vous activer ces flags ?

en: write directives
fr_FR: écrire les directives

en: write directives (define DIRECTIVE_FILE in custom variables)
fr_FR: écrire les directives (spécifier DIRECTIVE_FILE dans les variables personnalisées)

en: wxAUI extension for wxSmith
fr_FR: wxAUI : Extension pour wxSmith

en: wxAnimationCtrl: Playing animation.
fr_FR: wxAnimationCtrl : lancer l'animation.

en: wxAnimationCtrl: Stopping animation.
fr_FR: wxAnimationCtrl : stopper l'animation.

en: wxAuiManager can only be added to a wxWindow descendant.
fr_FR: wxAuiManager ne peut être ajouté qu'à un descendant de wxWindow.

en: wxAuiManager can't be added to a book type widget. Add panels first.
fr_FR: wxAuiManager ne peut être ajouté à un widget de type book. Ajouter d'abord un panneau.

en: wxAuiManager can't be added to a sizer. Add panels first.
fr_FR: wxAuiManager ne peut être ajouté à un sizer. Ajouter d'abord un panneau.

en: wxAuiManager can't be added to a wxAuiManager. Add panels first.
fr_FR: wxAuiManager ne peut être ajouté à un wxAuiManager. Ajouter d'abord un panneau.

en: wxAuiToolBar can only be added to wxAuiManager.
fr_FR: wxAuiToolBar ne peut être ajouté que dans wxAuiManager.

en: wxAuiToolBarItems can only be added to an wxAuiToolBar.
fr_FR: wxAuiToolBarItems ne peut être ajouté que dans wxAuiToolBar.

en: wxBitmapComboBox
    
    An enhanced ComboBox wich allows images to be associated with
    entries. This control is taking it's images from a wxImageList created
    in wxSmith.
fr_FR: wxBitmapComboBox
    
    Une ComboBox améliorée qui permet d'associer des images
    aux entrées. Ce contrôle prend ses images d'une wxImageList
    créée dans wxSmith.

en: wxBitmapComboBox Editor
fr_FR: wxBitmapComboBox Éditeur

en: wxBitmapComboBox: You pressed "Enter". Value: %s
fr_FR: wxBitmapComboBox : Vous avez appuyé sur "Entrée". Valeur : %s

en: wxBitmapComboBox: You selected "%s".
fr_FR: wxBitmapComboBox: Vous avez sélectionné "%s".

en: wxColourPickerCtrl
    
    A button which brings up a wxColourDialog when clicked. This control
    is using the default style.
fr_FR: wxColourPickerCtrl
    
    Un bouton qui affiche un wxColourDialog quand on clique dessus.
    Ce contrôle utilise le style par défaut.

en: wxColourPickerCtrl
    
    A button which brings up a wxColourDialog when clicked. This control
    is using the wxCLRP_SHOW_LABEL style.
fr_FR: wxColourPickerCtrl
    
    Un bouton qui affiche un wxColourDialog quand on clique dessus.
    Ce contrôle utilise le style wxCLRP_SHOW_LABEL.

en: wxColourPickerCtrl
    
    A button which brings up a wxColourDialog when clicked. This control
    is using the wxCLRP_USE_TEXTCTRL style.
fr_FR: wxColourPickerCtrl
    
    Un bouton qui affiche un wxColourDialog quand on clique dessus.
    Ce contrôle utilise le style wxCLRP_USE_TEXTCTRL.

en: wxContextHelpButton
    
    Puts the application into context-help mode. Click on the button
    and then click on the other controls on this page to see context help in
    action.
fr_FR: wxContextHelpButton
    
    Place l'application en mode aide contextuelle. Cliquer sur le bouton
    puis cliquer sur les autres contrôles de cette page pour voir l'aide
    contextuelle en action.

en: wxDemoApp is released under the
    terms of the wxWidgets Licence.
fr_FR: wxDemoApp est fournie
    sous Licence wxWidgets.

en: wxDialUpManager: Check network status.
fr_FR: wxDialUpManager : Tester l'état du réseau.

en: wxDirPickerCtrl
    
    A button which brings up a wxDirDialog when clicked.
fr_FR: wxDirPickerCtrl
    
    Un bouton qui affiche un wxDirDialog quand on clique dessus.

en: wxFilePickerCtrl
    
    A button which brings up a wxFileDialog when clicked.
fr_FR: wxFilePickerCtrl
    
    Un bouton qui affiche un wxFileDialog quand on clique dessus.

en: wxFindReplaceDialog: Running.
fr_FR: wxFindReplaceDialog : en cours d'exécution.

en: wxFindReplaceDialog: You clicked Find Next.
fr_FR: wxFindReplaceDialog : Vous avez cliqué sur Rechercher le suivant.

en: wxFindReplaceDialog: You clicked Find.
fr_FR: wxFindReplaceDialog : Vous avez cliqué sur Rechercher.

en: wxFindReplaceDialog: You pressed Cancel.
fr_FR: wxFindReplaceDialog : Vous avez appuyé sur Cancel.

en: wxFont '%s' already registered.
fr_FR: la wxFont '%s' est déjà enregistrée.

en: wxFontDialog: Running.
fr_FR: wxFontDialog : en cours d'exécution.

en: wxFontPickerCtrl
    
    A button which brings up a wxFontDialog when clicked. This control
    is using the wxFNTP_FONTDESC_AS_LABEL, 
    wxFNTP_USEFONT_FOR_LABEL and wxFNTP_USE_TEXTCTRL styles.
fr_FR: wxFontPickerCtrl
    
    Un bouton qui affiche un wxFontDialog quand on clique dessus.
    Ce contrôle utilise les styles wxFNTP_FONTDESC_AS_LABEL, 
    wxFNTP_USEFONT_FOR_LABEL et wxFNTP_USE_TEXTCTRL.

en: wxHtmlEasyPrinting: Printing output to a directory called 'help' in the application directory.
fr_FR: wxHtmlEasyPrinting : Imprime la sortie dans un sous-répertoire 'help' du répertoire de l'application.

en: wxHtmlEasyPrinting: Run the page setup dialogue.
fr_FR: wxHtmlEasyPrinting : Lancer le dialogue de configuration.

en: wxHtmlEasyPrinting: Run the print dialogue.
fr_FR: wxHtmlEasyPrinting : Lancer le dialogue d'impression.

en: wxHtmlEasyPrinting: Running the page setup dialogue.
fr_FR: wxHtmlEasyPrinting : Dialogue de configuration en cours d'exécution.

en: wxImage
    
    This wxStaticBitmap control is getting it's image from a wxImage
    created in wxSmith.
fr_FR: wxImage
    
    Ce contrôle wxStaticBitmap prend son image dans un wxImage
    créé dans wxSmith.

en: wxImageList Editor
fr_FR: wxImageList : Éditeur

en: wxKeyBind::KeyCodeToString - ignored key: [%d]
fr_FR: wxKeyBind::KeyCodeToString - raccourcis ignorés : [%d]

en: wxKeyBind::KeyCodeToString - unknown key: [%d]
fr_FR: wxKeyBind::KeyCodeToString - raccourcis inconnus : [%d]

en: wxKeyProfileArray::Save profile[%d]
fr_FR: wxKeyProfileArray::Save profils [%d]

en: wxListView
    
    A facade for wxListCtrl in report mode.
fr_FR: wxListView
    
    Un affichage pour wxListCtrl en mode rapport.

en: wxListView: You clicked %s.
fr_FR: wxListView : Vous avez appuyé sur %s.

en: wxMathPlot error: X and Y vector are not of the same length!
fr_FR: wxMathPlot - Erreur : les vecteurs X et Y n'ont pas la même taille !

en: wxMathPlot help
fr_FR: wxMathPlot - Aide

en: wxMediaCtrl
    
    A class for displaying types of media,
    such as videos or audio files,
    through native codecs.
fr_FR: wxMediaCtrl
    
    Une classe pour afficher les types de media,
    comme des vidéos, fichiers audio,
    via des codecs natifs.

en: wxMediaCtrl: Pausing playback.
fr_FR: wxMediaCtrl : Mettre en pause le Playback.

en: wxMediaCtrl: Playback finished.
fr_FR: wxMediaCtrl : Playback terminé.

en: wxMediaCtrl: Starting playback.
fr_FR: wxMediaCtrl : Démarrage du playback.

en: wxMediaCtrl: Stopping playback.
fr_FR: wxMediaCtrl : Arrêt du playback.

en: wxMenu can be added into wxMenuBar only
fr_FR: wxMenu ne peut être ajouté que dans wxMenuBar

en: wxMenuBar can be added to wxFrame only
fr_FR: wxMenuBar ne peut être ajouté que dans wxFrame

en: wxMenuCmd::Update - Removing shortcuts [%d][%s] for [%d][%s]
fr_FR: wxMenuCmd::Update - Suppression des raccourcis [%d][%s] pour [%d][%s]

en: wxMenuCmd::Update - Setting shortcuts for [%d][%s]
fr_FR: wxMenuCmd::Update - Configuration des raccourcis pour [%d][%s]

en: wxMenuCmd::Update - no shortcuts defined for [%s]
fr_FR: wxMenuCmd::Update - pas de raccourci défini pour [%s]

en: wxMenuCmd::Update - setting the new text to [%s]
fr_FR: wxMenuCmd::Update - configuration du nouveau texte en [%s]

en: wxMenuItem class can be used inside wxMenu only
fr_FR: la classe wxMenuItem ne peut être utilisée que dans wxMenu

en: wxMessageDialog: Running.
fr_FR: wxMessageDialog : en cours d'exécution.

en: wxPageSetupDialog: Error getting setup data.
fr_FR: wxPageSetupDialog : Erreur lors de la récupération des données de configuration.

en: wxPageSetupDialog: Margins: Top %d Left %d Bottom %d  Right %d.
fr_FR: wxPageSetupDialog : Marges: Haut %d Gauche %d Bas %d  Droite %d.

en: wxPageSetupDialog: Paper size: %s.
fr_FR: wxPageSetupDialog : Taille de papier : %s.

en: wxPageSetupDialog: Paper size: Not found in wxPrintPaperDatabase.
fr_FR: wxPageSetupDialog : Taille de papier : Non trouvé dans wxPrintPaperDatabase.

en: wxPageSetupDialog: Running.
fr_FR: wxPageSetupDialog : En cours d'exécution.

en: wxPageSetupDialog: You pressed Cancel.
fr_FR: wxPageSetupDialog : Vous avez appuyé sur Cancel.

en: wxPasswordEntryDialog: Running.
fr_FR: wxPasswordEntryDialog : En cours d'exécution.

en: wxPasswordEntryDialog: You entered '%s'.
fr_FR: wxPasswordEntryDialog : Vous avez entré '%s'.

en: wxPasswordEntryDialog: You pressed Cancel.
fr_FR: wxPasswordEntryDialog : Vous avez appuyé sur Cancel.

en: wxPrintDialog: Running.
fr_FR: wxPrintDialog : En cours d'exécution.

en: wxPrintDialog: You pressed Cancel.
fr_FR: wxPrintDialog : Vous avez appuyé sur Cancel.

en: wxProgressDialog: Running.
fr_FR: wxProgressDialog : En cours d'exécution.

en: wxRichTextCtrl
    
    Provides a generic, ground-up implementation of a text control
    capable of showing multiple styles and images.
fr_FR: wxRichTextCtrl
    
    Fourni une implémentation générique évolutive d'un contrôle de texte
    capable d'afficher de nombreux styles et images.

en: wxRichTextCtrl: You clicked the URL.
fr_FR: wxRichTextCtrl : Vous avez cliqué sur l'URL.

en: wxRichTextCtrl: You entered some text.
fr_FR: wxRichTextCtrl : Vous avez entré du texte.

en: wxRichTextCtrl: You pressed Enter.
fr_FR: wxRichTextCtrl : Vous avez appuyé sur Entrée.

en: wxRichTextFormattingDialog: Applying format.
fr_FR: wxRichTextFormattingDialog : Application du format.

en: wxRichTextFormattingDialog: Running. Styles will be applied to the wxRichTextCtrl tab.
fr_FR: wxRichTextFormattingDialog : En cours d'exécution. Les styles seront appliqués à l'onglet wxRichTextCtrl.

en: wxRichTextFormattingDialog: You pressed Cancel.
fr_FR: wxRichTextFormattingDialog : Vous avez appuyé sur Cancel.

en: wxRichTextStyleComboCtrl
    
    A combo control that can display the styles in a wxRichTextStyleSheet,
    and apply the selection to an associated wxRichTextCtrl.
fr_FR: wxRichTextStyleComboCtrl
    
    Un contrôle combo qui peut afficher les styles dans un wxRichTextStyleSheet,
    et appliquer la sélection à un wxRichTextCtrl associé.

en: wxRichTextStyleListBox
    
    A listbox that can display the styles in a wxRichTextStyleSheet, and
    apply the selection to an associated wxRichTextCtrl.
fr_FR: wxRichTextStyleListBox
    
    Une listbox qui peut afficher les styles dans un wxRichTextStyleSheet, et
    appliquer la sélection à un wxRichTextCtrl associé.

en: wxRichTextStyleListCtrl
    
    This class incorporates a wxRichTextStyleListBox and a choice control
    that allows the user to select the category of style to view.
fr_FR: wxRichTextStyleListCtrl
    
    Cette classe incorpore un wxRichTextStyleListBox et un contrôle de choix
    qui permet à l'utilisateur de sélectionner la catégorie de styles à visualiser.

en: wxRichTextStyleOrganiserDialog: Running. Styles will be applied to the wxRichTextCtrl tab.
fr_FR: wxRichTextStyleOrganiserDialog : En cours d'exécution. Les styles seront appliqués à l'onglet wxRichTextCtrl.

en: wxSearchCtrl
    
    A composite control with a search button, a text control, and a cancel button.
fr_FR: wxSearchCtrl
    
    Un contrôle composite avec un bouton de recherche, un texte de contrôle, et un bouton annuler.

en: wxSearchCtrl: You clicked the Cancel button.
fr_FR: wxSearchCtrl : Vous avez cliqué sur le bouton Cancel.

en: wxSearchCtrl: You clicked the Search button.
fr_FR: wxSearchCtrl : Vous avez cliqué sur le bouton de recherche.

en: wxSearchCtrl: You entered some text.
fr_FR: wxSearchCtrl : Vous avez entré du texte.

en: wxSearchCtrl: You presses Enter.
fr_FR: wxSearchCtrl : Vous avez appuyé sur Entrée.

en: wxSimpleHtmlListBox
    
    An implementation of wxHtmlListBox which shows HTML content in
    the listbox rows. The entries in this list are styled using HTML.
fr_FR: wxSimpleHtmlListBox
    
    Une implémentation de wxHtmlListBox qui affiche un contenu dans
    une listbox en lignes. Les entrées de la liste utilisent des styles HTML.

en: wxSimpleHtmlListBox: Click over cell %p at %d;%d.
fr_FR: wxSimpleHtmlListBox : Clic au dessus de la cellule %p en %d;%d.

en: wxSimpleHtmlListBox: Mouse clicked over item %d.
fr_FR: wxSimpleHtmlListBox : Clic de souris au dessus de l'élément %d.

en: wxSimpleHtmlListBox: The mouse moved over cell %p at %d;%d.
fr_FR: wxSimpleHtmlListBox : La souris a été déplacée au dessus de la cellule %p en %d;%d.

en: wxSimpleHtmlListBox: The url '%s' was clicked.
fr_FR: wxSimpleHtmlListBox : Clic sur l'url '%s'.

en: wxSmith - Contrib Items
fr_FR: wxSmith - Contributions

en: wxSmith - MIME plugin
fr_FR: wxSmith - Greffon MIME

en: wxSmith - Property Browser
fr_FR: wxSmith - Navigateur de propriétés

en: wxSmith - Resource Browser
fr_FR: wxSmith - Navigateur de ressources

en: wxSmith Demonstration Application
fr_FR: wxSmith application de démonstration

en: wxSmith browsers
fr_FR: wxSmith : Navigateurs

en: wxSmith does not manage any GUI for this project.
    Please select GUI you want to be managed in wxSmith.
fr_FR: wxSmith ne gère aucune IDE dans ce projet.
    Veuillez sélectionner l'IDE que vous souhaitez gérer par wxSmith.

en: wxSmith does not manage this application's source.
    Should I create proper bindings?
fr_FR: wxSmith n'est pas configuré pour traiter les sources de cette application.
    Dois-je créer une configuration adéquate ?

en: wxSmith is not able to adopt this file
    (Please check if it contains implementation
    of application class)
fr_FR: wxSmith n'est pas capable d'adopter ce fichier
    (Veuillez vérifier s'il contient l'implémentation
    de la classe application)

en: wxSmith plugin is not loaded, can't continue
fr_FR: le greffon wxSmith n'est pas chargé, ne peut pas continuer

en: wxSmith property browser
fr_FR: wxSmith : Navigateur de propriétés

en: wxSmith resource browser
fr_FR: wxSmith : Navigateur de ressources

en: wxSmith settings
fr_FR: wxSmith : Réglages

en: wxSmith: Converting from old format
fr_FR: wxSmith : Conversion depuis un ancien format

en: wxSmith: Couldn't find code with header:
    	"%s"
fr_FR: wxSmith : N'a pas pu trouver de code avec entête :
    	"%s"

en: wxSmith: Couldn't find code with header:
    	"%s"
    in file '%s'
fr_FR: wxSmith : N'a pas pu trouver de code avec entête :
    	"%s"
    dans le fichier '%s'

en: wxSmith: Couldn't open and properly read file '%s'
fr_FR: wxSmith : N'a pu ouvrir et lire correctement le fichier '%s'

en: wxSmith: Couldn't write data to file '%s'
fr_FR: wxSmith : N'a pu écrire les données dans le fichier '%s'

en: wxSmith: Couldn't write file '%s'
fr_FR: wxSmith : N'a pu écrire dans le fichier '%s'

en: wxSmith: Unfinished block of auto-generated code with header:
    	"%s"
fr_FR: wxSmith : Bloc non terminé de code auto-généré avec l'entête :
    	"%s"

en: wxSmith: Unfinished block of auto-generated code with header:
    	"%s"
    in file '%s'
fr_FR: wxSmith : Bloc non terminé de code auto-généré avec l'entête :
    	"%s"
    dans le fichier '%s'

en: wxSmithDemo Test Page
fr_FR: wxSmithDemo Page de Test

en: wxStatusBar can be added to wxFrame only
fr_FR: wxStatusBar ne peut être ajouté que dans wxFrame

en: wxTextEntryDialog: Running.
fr_FR: wxTextEntryDialog : En cours d'exécution.

en: wxTextEntryDialog: You entered '%s'.
fr_FR: wxTextEntryDialog : Vous avez entré '%s'.

en: wxTextEntryDialog: You pressed Cancel.
fr_FR: wxTextEntryDialog : Vous avez appuyé sur Cancel.

en: wxToolBar can be added to wxFrame only
fr_FR: wxToolBar ne peut être ajouté que dans wxFrame

en: wxTreebook
    
    An extension of the wxNotebook
    class that allows a tree structure
    set of pages to be shown in a control.
    wxSmith can currently only enter
    pages at the root level of the tree.
    Pages at lower levels have been
    added manually.
fr_FR: wxTreebook
    
    Une extension de la classe wxNotebook
    qui permet d'afficher une configuration
    arborescente d'un ensemble de pages
    dans un contrôle.
    wxSmith ne peut actuellement entrer
    des pages qu'au niveau racine d'un arbre.
    Les pages de niveau inférieurs ont
    été ajoutées manuellement.

en: wxTreebook
    
    An extension of the wxNotebook class that allows a tree structured
    set of pages to be shown in a control.
    wxSmith can currently only enter pages at the root level of the tree.
    Pages at lower levels have been added manually.
fr_FR: wxTreebook
    
    Une extension de la classe wxNotebook qui permet d'afficher une configuration
    arborescente d'un ensemble de pages dans un contrôle.
    wxSmith ne peut actuellement entrer des pages qu'au niveau racine d'un arbre.
    Les pages de niveau inférieurs ont été ajoutées manuellement.

en: wxWidgets & Code::Blocks Team
fr_FR: wxWidgets et l'équipe Code::Blocks

en: wxWidgets Application Template
fr_FR: wxWidgets : Modèle d'application

en: wxWidgets Library Settings
fr_FR: wxWidgets : Options des bibliothèques

en: wxWidgets Project Wizard
fr_FR: wxWidgets : Assistant de Projet

en: wxWidgets Wizard
fr_FR: wxWidgets : Assistant

en: wxWidgets documentation not found. Its expected location is:
fr_FR: wxWidgets : Documentation non trouvée. Son emplacement supposé est :

en: wxWidgets is built as a monolithic library
fr_FR: wxWidgets est construit comme une bibliothèque monolithique

en: wxWidgets license
fr_FR: wxWidgets : Licence

en: wxWidgets project
fr_FR: Projet wxWidgets

en: wxWidgets render-window
fr_FR: wxWidgets : Fenêtre de rendu

en: wxWidgets team
fr_FR: wxWidgets : l'équipe

en: wxWidgets' location:
fr_FR: wxWidgets : emplacement :

en: wxsSmithIExplore - Internet Explorer for MSW
fr_FR: wxsSmithIExplore - Internet Explorer pour MSW

en: wxsSmithSTC - Scintilla Text Control
fr_FR: wxsSmithSTC - Contrôle de Texte par Scintilla

en: wxsStatusBar can have no children
fr_FR: wxsSTatusBar ne peut avoir d'enfant

en: wxsStatusBar must be added as tool
fr_FR: wxsStatusBar doit être ajouté comme un outil

en: xref subsection not found.
fr_FR: sous section xref non trouvée.

en: xscale processor
fr_FR: processeur xscale

en: yes
fr_FR: oui

en: |All files (*)|*
fr_FR: Tous les fichiers (*)|*
